Het gebruik der Nieuwe Vertaling op de kansel levert geen bezwaren op Grote waarde van Statenvertaling mag echter niet verloren gaan Hervormde jeugd presenteerde zich in Stadsgehoorzaal Causerie met film over inter planetair verkeer C. N. V. neutraal in partijpolitiek, niet in politiek opzicht „Verificatie" van Leiden naar Wassenaar Chr. reisvereniging opende het winterseizoen nieuwe leidsche courant 3 donderdag 25 september 1952 Classis Leiden Heiv. Kerk bijeen Avondcursussen beïnvloeden catecbisatiebezoek ongunstig Op de laatste Woensdag van de maand September komen de classes der Ned. Herv. Kerk in vergadering bijeen. Zo ook de classis Leiden, die tot plaats van sa menkomst weer de Marekerk had gekozen. Volgens de presentielijst waren er 43 predikanten, 40 ouderlingen, 4 diakenen en 1 kerkvoogd aanweeig. Slechts drie gemeenten uit de classis zonden geen vertegenwoordigers. Na het zingen van Psalm 13S en gebed sprak de praeses, ds D. J. Vos- sers uit Leiden in zyn openingswoord er zün blijdschap over uit, dat aan het be gin van het winterwerk de ambtsdragers in de classicale vergadering konden spre ken over hun moeilijkheden en mogelijk heden. Als een van de meest urgente dingen noemde hij de kerkelijke finan- •n. Er is nl. een generale regeling de predikantstractementen verschenen, die wel duidelijk maakt, dat het op fi nancieel gebied in de Kerk gaat knijpen. Zware zorgen in de pastorieën, zorgen bij de emeritus-predikanten en de pre dikantsweduwen en de grote laak der kerkvoogden maken het noodzakèlijk, dat we dit alles eens goed onder de ogen zien. Is de grens van de offervaardigheid der Gemeente reeds bereikt? Wat moet er gedaan worden? Spr. zinspeelde er op, dat sommigen het misschien wel vreemd vinden, dat deze stoffelijke aangelegenheden zwaar accent verkrijgen, maar, vroeg hU, is het gebruik en het beheer van het geld ook geen geestelijke zaak? De be kering van de mens heeft niet alleen betrekking op zijn hart, maar ook op de portemonnaie. N.a.v. hetgeen spr. ge lezen had uit het Marcusevangelie zei hij, dat het zitten van Jezus tegenover de schatkist en tegenover de tempel met elkaar in nauw verband staan. Het pen ningske der weduwe krijgt door Jezus' woorden grote waarde en Zijn opmer king over de schone gebouwen van dc tempel veroorzaakt schrik. Spr. plaatste daarom Jezus in een der de tafereel tegenover de Herv. Kerk. Daar zal een onderzoek moeten worden ingesteld naar haar liefde, geloof, toe wijding en offervaardigheid Weet de Herv. Kerk, dat zij met alles de Heer toebehoort? Zijn we bereid ook ons bezit op het spel te zetten en durven we dan te zeggen, dat we de grens van offerbe reidheid hebben bereikt? De zaak de financiën is een zaak van geestelijke orde en van de eerste rang; van harte drong spr. er op aan, dat dit gelegenheid van diepe bezinning zal worden. Uit het verslag van de scriba, ds Hon- nef van Leiderdorp, bleek, dat er weinig mutaties in de classis hadden plaats ge vonden. Wel vroegen een paar belang rijke verkiezingen de aandacht. Aller eerst de verkiezing van een afgevaar digde voor de Generale Synode voor de eerstvolgende vijf jaren. Na stemming werden aangewezen: Ds J. N. de Ruiter van Leiden als primus, ds A. de Leeuw van Boskoop als secundus en ds C. J. Lambour van Alphen a.d. Rijn als tertius. Afgevaardigden voor de prov. Kerkver gadering werden de heer J. Kalsbeek van Leiden, primus, de heer T. Guyt van Katwijk aan Zee, secundus, en dr H. Schilp van Leiden, tertius. Als primus lid in het breed-moderamen van de clas sis werd aangewezen de heer J. Hoek Sassenheim en als lid van de class, jeugdraad de heer A. Huygens van Noordwijk aan Zee. De classicale visitatie had een rapport Ingezonden. Daaruit vernamen we, dat het kerkbezoek vrijwel constant is, dat er een groeiend ambtsbesef is in de Ge meenten en dat het aantal Avondmaals gangen; onder de jongeren toeneemt. De catechisaties worden verhoudingsgewijs slecht bezocht. Het deelnemen aan aller lei avondcursussen zal daarvan wel de grote oorzaak zijn. Over 't algemeen le vert het jeugdwerk grote moeilijkheden op, vooral door het nijpend tekort aan leidinggevende personen. Ook bü het vraagstuk van de vrije-tijdsbesteding is het vaak een zoeken en tasten naar de goede weg, waarbij de behoefte aan goed- ingerichte gebouwen wel heel sterk ge voeld wordt. Ds De Ruiter gaf namens de commis sie „Kerk en strijdkrachten" enige aan wijzingen. Sterk werd aangedrongen op het houden van recrutenavonden ring- of classicaal verband. Hierbij zal dan door een erts, een militair en een predikant het woord gevoerd moeten worden. In de kerkeraden zal ook iemand moeten worden aangewezen, die de belangen van de militair behartigt. Verder hoorden we, dat er van de 79 le- gerpredikanten 45 Hervormd zijn. De classis Leiden heeft momenteel 2 pre dikanten in militaire dienst. Veel tijd werd in beslag genomen door :n vraag van de Generale Synode of de classicale vergadering zich wilde be raden over de vraag of de Nieuwe Ver taling, door het Ned. Bijbelgenootschap aan de Kerk aangeboden, dient te wor den vrijgegeven voor gebruik op de kan sel. Door ds C. Jongeboer van Lisse en dr K. E. H. Oppenheimer uit Leiden werd dit punt ingeleid. Sterk werd naar voren gebracht, dat het gebruik van de Nieuwe Vertaling naast de Statenver taling geen bezwaren oplevert, maar dat de grote waarde van de Statenvertaling door een gebruik van de Nieuwe Verta ling zeker niet verloren mag gaan. Aan de orde kwam vervolgens het voorstel van de kerkeraad van Hillegom om de classicale vergaderingen voortaan des avonds te houden. Het voorstel werd verworpen. Als laatste punt van bespreking vroe gen de motorraces te Zandvoort de aan dacht. Immers het gebeurt, dat de races een belemmering zyn voor een goed verloop der godsdienstoefeningen in die gemeenten, waar groot lawaai door de motorrijders veroorzaakt wordt. Het breed-moderamen stelde voor zich over deze aangelegenheid te beraden en overwegen of het aanbeveling verdient zich tot de Generale Synode te wenden met het verzoek over deze aangelegen heid stappen bij de overheid te onder nemen. Aldus werd besloten. In de rondvraag werd gevraagd, of de commissie voor „Kerk en strijdkrachten" ook haar aandacht zal schenken aan de mogelijke oprichting van een militair tehuis in Katwijk. Harmonie der mode" Gedistingeerde bontshow van de firma Van Egmond (Van onze verslaggeefster) De bontshow, die de firma Van Egmond gistermiddag in de Turk heeft ge organiseerd, was meer dan een demonstratie van bont alleen: het was een interpretatie van de huidige mode door drie samenwerkende firma's, Mes- scher voor de hoeden, Van Egmond voor het bont, de mantels en mantel- costuums, en Hollants voor het schoeisel. En heel terecht had men deze demonstratie „Harmonie der mode" genoemd. Een harmonie, die nergens dis-harmonie werd en maar zelden onbelangrijk genoemd moest worden. Het was een uiterst beschaafd en soms zelfs uitgesproken gedistingeerd geheel, dat de talrijke bezoeksters zeer is bevallen. Zó zelfs, dat reeds tij dens de show stukken werden verkocht. Nu de mode niet veel veranderingen heeft ondergaan, heeft men zich en dat is overal duidelijk merkbaar met élan geworpen op verfijning van de al gemeen geaccepteerde lijnen. Ook in het bont. Zo toonde de firma Van Egmond raglan-mouwen, laag ingezet, blousend of wijd; ruime ruggen; royale kragen. Maar dit alles in een prachtige coupe en eer verfijnde verwerking, zowel in de duurdere als in de meer goedkope bontsoorten. Van kalf tot biberette en zobelfeh tot witvos, het was alles met zorg gemaakt. Zo ook de stoffen mantels en de mantelpakken. Dit was couture, kleding, die lang draagbaar blijft, ook al- veranderen de eisen van de mode wat, eenvoudig omdat kwali- it en échte schoonheid blijvend zijn. De hoedjes van Messchers modehuis pasten zich bij deze uitstekende collectie bijna steeds op geraffineerde wijze aan. Natuurlijk was de nieuwe modekleur, het biljart-groen, ruim vertegenwoordigd, maar ook het zich wat aarzelend aandie nende paars en het altijd geliefde en mooie zwart, terwijl de Franse muts uit de tijd der revolutie menig modelletje had geïnspireerd. De schoenen van Hollants en de hand schoenen van Messcher completeerden het geheel in bijna alle gevallen uitste kend. Nog altijd de geliefde flats; maar ook pumps en heel handige tussenvormen die voeten, die liever op flats zouden marcheren, maar toch óók elegant willen zijn. En dan zó gemaakt, dat ze niet slippen, door een handige lastex- sluiting om de voet Drie mannequins vertoonden de collec tie op charmante wijze, serieus, niet èl te opdringerig, zoals het bij deze harmonie der mode paste. Vier Leidse meiskes, die eenvoudig Anneke v. Burink, Rizika Boer, Ans de Groot en Liesje Vrijenhoek heet ten, toonden in de practyk aan. dat er ook voor „sweet-seventeen" aardige bont- te koop zijn. Persoonlijk vonden wij, dat deze overigens snoezige jasjes de jeugdige mannequins tóch wel een jaar of drie ouder maakten dan zij in werkelijkheid waren, maar zij vorm den in ieder geval een zeer vrolijke noot in 't geheel, vooral ook door haar frisse, ongecompliceerde optreden. Ze hadden wel naar de „echte" mannequins gekeken, maar ondanks haar ernstig pogen om deze zo goed mogelijk na te doen bleven Gevarieerd optreden van vele clubs Het jeugdwerk van de Hervormde Gemeente hield gisteravond in de Stads gehoorzaal een jeugdsamenkomst als inzet van het winterwerk. Ds J. van der Wiel, de voorzitter van de commissie voor het jeugdwerk, heette in zijn openingswoord enkele predikanten, vertegenwoordigers van de kerkeraden en van de kerkvoogdij en een afgevaardigde van het gemeentebestuur in het bijzonder welkom. Deze avond is, zo zei spr., een proefneming. Onze tijd heeft dringende behoefte aan zin weten, zo eindigde ds Van der Wiel gemeenschap. In het jeugdwerk willen we juist de gemeenschap versterken, al lereerst de gemeenschap met Hem, zon der Wie het leven verarmt, en in de tweede plaats de gemeenschap met al len, die Hem als Heiland willen belijden. De kerkdiensten vormen de schakels voor die nauwere gemeenschap. Laten we ons vanavond één groot kerkelijk ge- Familieberichten uit andere bladen VERLOOFD: D Poorter en J Siemons, rand. Econ. Alkmaar-Amsterdam. BEVALLEN: C M Fernhout-ten Kate, d., Zwolle; mevr Lettinga-Winsemius. z.. Zwol le; mevr. v d Eijken-Mersman, z.. Suma:ra; mevr. André-Lantinga, d„ Heemstede; mevr. Huidekoper-de Bruijn. d.. Bussum; mevr. Couucke-Huender, d., Amsterdam. OVERLEDEN: J Vree. m., 9 1 A'dam- T N Bijl-Schaberg, v.. 75 J.. A'dam; H v d «eyden. m., 65 j., Gameren: A J Koppe, m„ 48 j dir. Bank i r Zeel Heemste n„ 73 j„ R'dar Yerse E Ch Knappert, zijn openingswoord, en de spirit ontvan- het gewone werk weer te be ginnen. Nadat de afgevaardigden van de Her vormde jeugdverenigingen met vlaggen naar het podium opgemarcheerd waren, stelden zij zich met een kort toe spraakje aan het publiek voor. Verschil lende takken van het jeugdwerk kwa men voor het voetlicht, onder andere de C.J.M.V., de meisjesclubs, de Jonge Kerk, de padvinderij, de West-Hill-Zondags- school. Kunst en Genoegen, D.O.S., No rn ateg en de L.CJLV. Hierna kwam het eigenlijke programma van muziek, spel en zang aan de orde. Een club uit de Molenwijk voerde sprookje op. Kunst en Genoegen zorgde voor de muziek, en de zaal voor de sa menzang. De lekenspel-groep Leiden van de Jonge Kerk voerde „Het vrouwtje van Stavoren" op. Aan de liedjes rond het kampvuur werkten enige leden van liet mandolinegezelschap „Ars et Labor" het lieve, wat verlegen meisjes, die schien juist dèèrom telkens een hartelijk applaus kregen. De heer Van Egmond verzorgde zélf het gesproken commentaar. Met zwier reikte hij ook de prijzen uit aan die dames, die aan de prijsvraag om de vijf beste combinaties hadden meegedaan. De muzikale omlijsting was in handen van het ensemble Alexander Corret. Scheepvaart-technici zagen Grofsmederij Honderd vier en veertig leden van de vereniging van technici op scheepvaart gebied in Nederland hebben gisteren een bezoek gebracht aan de Kon. Ned. Grof smederij. De gasten werden rondgeleid door de directeur, ir M. C. de Jong, en de adjunct-directeur, ir K. Bouman. In de foyer van de Stadsgehoorzaal werd de lunch gebruik, waarna de rondlei dingen werden voortgezet. Fragmenten van detective film De leden van de Leidse smalfilmliga zijn voor het eerst in dit seizoen bijeen geweest, en wel in de Turk. De amateur- filmartisten waren ook aanwezig en zij allen zagen aan him oog voorbijtrekken gedeelten uit de op stapel staande detec tive-film, waarvoor nog een aantal op namen gemaakt moet worden. Het zal nog wel een half jaar duren, voor de vol tooide film den volke voorgezet kan worden. Na de pauze werd „Het schot is te boord", de bekende haringfilm van Herman van der Horst, vertoond. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Marianne H. M., dr van H. J. A. Oosterhuis en D. M. W. Bosch; Pieter J„, zn van P. van Duij venbode D. Bron'sema; Dirk, zn van D. Coster E. C. A. Rozier; Ja-nnigje C., dr van J. de Zoete en G. Dekker. GEHUWD: M. J. Bredewold en M J F. Schouten; M. Nagtegaal en D. Theu- nissen, P. A. de Jong en M. Matheysen G. de la Rie en W. Petit, J. Weber en H. J. Homburg, A. H. G. de Does en E. M. Rozier, G. Tegelaar en R. van der Voort, M. W. Kriek en C. de Haas C D Schats en C. P. Stokhuijzen, H. F. 'van Zeijl en G. P. Arts, E. de Haan en C. W Bosman, H. C. de Boer en C. de Boer C. A. van den Broek en E. Stouten, A. j! Cavé en C. J. Erades, L. van Leeuwen en I. W. Gauger. OVERLEDEN: P. van Rijn, man, 70 jr: J. G. C. M. van Bohemen, dr, 9 j Advertentie •f Schijn bedriegt. komt Ucvco bedrogen i IJ denkt, dit ieder hoofdpijnublctjc Aspirin is Controleert U bet roiar. Een Aspirin tablet herkent Burcht, 8 l Lakenhal, I ïeltkamp ov Burcht, 8 Agenda voor Leiden Donderdag Turk, 3—5 uur: receptie van de heer A. Witmuts; zilveren jubileum bij De Land bouw. Oosters Instituut: 14de congres Oosters Genootschap in Nederland. Schouwburg, 8 uur: K. en O., Bonaven- tura. Gerecht 10, half 9: collectantenavond Nat. reclasseringsdag, film Kinderen voor de rechter. feestavond Ons Eiland. VrUdag lur: K. en O., mr W. C. Leidse Meesters. receptie speeltuinvere niging Noorderkwartier, 25-jarig bestaan. Vlies, 8 uur: Tuinbouw en Plantkunde. Zuióerkerk, 8 uur: jeugdavond, ds M. de Goede en „Ome" Jan Oosterwelder. C. en A., 8 uur: Modieshow. Zaterdag Gehoorzaal, vestibule, 24 uur: 3-Oc- tobervereniging, afhalen van nog niet bezorgde toewijzingskaarten voor uit- celing van haring en wittebrood; plaats bespreking Scapino-ballet en cabaret. Zoeterwoudseweg 1, half 10: Aandeel houdersvergadering N.V. HolL Construc tiewerkplaatsen. Zoeterwoudseweg 1. 11 uur: aandeel houdersvergadering N.V. Ned. Electro- lasch Mij. Volkshuis, 4 uur: geluidsfilm Muizen 1 Mannen van John Steinbeck. Andries Schotkade, half 4: A.V. Hol land, jubileumestafette Dwars door Leiden. Pieterskerkgracht 9, 4 uur: opening nieuwe sportschool Holvast (v. h. Koore- MiddelstegTachit 3: Opwekkingssamen komsten, Evang. Christengemeenschap (met Ned. Beatenbergers), 3 uur: deling mr Henry K. Warhentin, met ge kleurde zendingsfilm; 8 uur: Openbare samenkomst met kleurenfilm „De- God eer Schepping"; Zondagavond 8 uur: Openbare samenkomst R.K. lyceum Mariënpoelstraat, vijfde lustrum, 11 uur: herdenking en aanbie ding geschenk; half 1: herdenking ge vallenen; 13 uur: receptie. Schouwburg, 8 uur: K. en O., Bona- ventura. Overdekte, 8 uur: Leidse zwemkam- pioenschappen. gstgeest, Van Wassenaerlaan 37, 8 uur: strat tweede avond-vossenjacht afdeling Leiden VERON. Oegstgeest, Oud-Poelgeest, 8 uur „Blijde incomste" van Aleida van Poel geest met haar gevolg, viering eerste lustrum der stichting; half 88 uur: ont vangst der gasten; Zondag: bezinning op de levenswaarde van de Bijbel ei Westerse cultuur. Leiderdorp, 3 uur: Opening het Hervormde Gemeentecentrum, in de kerk. n d, Stationskoffiehuis, half Oud-Leiden. Tentoonstellingen Volkenkunde, 10—5 uur: Vertrouwd bezit van vreemde herkomst (tot 12 Oc tober) Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, i apotheek „Tot hulp der menschheid". Hooigracht 48, tel. 21060. Avondmuziek in de Pieterskerk De laatste muzikale avondstilte van dit jizoen wordt Maandagavond half 9 in de Pieterskerk gehouden. Organist is de heer Adriaan Blankenstein. Het programma luidt: 1. Preludium en fuga in a gr. t.; 2. Trio Allein Gott in der Höh' sei Ehr; 3. Pas torale: 4. Trio in c. ld. t (adagio, alle gro); 5. Vor Deinem Thron tret' ich hier- Wachet auf ruft uns die Stimme; 6. Toccata en fuga in cL kL t. Alles van J. S. Bach. De opbrengst van het concert is be stemd voor de restauratie van de Hoog landse kerk. Blijdschap bij Den Holder Aan de firma Den Holder te Leiden is door de gemeente opgedragen de bouw van de bovenbouw van de Trekvlietbrug. Over enkele maanden hoopt men dit werk te beginnen. Verder heeft deze firma thans opgeleverd de 120 ton wegende brug over het omsnyddngs- kanaal tussen Groningen en het Win- schoterdiep, gebouwd in opdracht van de provinciale waterstaat te Groningen. Dit is de grootste brug, die de firma Den Holder tot dusver maakte. Ter gelegen heid van deze oplevering werd het per soneel een gratificatie toegezegd Reünie van 4 R.I. op 4 October Op Zaterdag 4 October wordt in de Morspoortkazerne een reünie gehouden allen, die eens gediend hebben bij het vierde regiment infanterie. Ook al len, die bij voorbeeld gediend hebben bij het 28e R.I, 4e res. Grensbataljon e.d zijn welkom. Het initiatief gaat uit var commissie, die samengesteld is uri de commissie Het Oude Vierde en dc vereniging Oud-Strijders v.m. 4 R.I. waaraan enige leden van het comité „28 R.I." zijn toegevoegd. Het is de be doeling dat de commissie, die thans dc reünie verzorgt, in de toekomst uit ver tegenwoordigers zal bestaan van thans bestaande oud-strijdersverenigin gen, waarvan de leden destijds bij het 4e hebben gediend K. en O. „naar de Maan" Sinds Jules Vernes beroemde boek over een reis naar de maan, heeft de mensheid al heel wat gefantaseerd over de mogelijkheid door te dringen in het heelal. En sinds de wetenschap zulke enorme vorderingen heeft ge maakt, dat een eventuele excursie helemaal niet meer tot de onmogelijk heden behoort, heeft de film zich met enthousiasme op dit onderwerp ge worpen en tovert de mensheid reeds voor ogen, wat om technische redenen nog wel enige tientallen van jaren op zich zal laten wachten. Dr Groot behandelde de algemene be ginselen, die het uitgangspunt vormen voor alle pogingen in deze richting en die ook de gegevens voor deze film le verden. Daarbij wees hy er op, dat met dubbele raket reeds een hoogte i~ Dr H. Groot, privaatdocent aan de uni versiteit van Utrecht, is er van over tuigd, dat wij over ongeveer 50 jaar het evenement van een reis naar de maan werkelijkheid zullen maken. Hij sprak deze overtuiging uit tijdens een cause rie, die gisteravond over dit onderwerp werd gehouden voor de leden van de filmsectie van K. en O., die daarvoor in zeer grote getale naar het Antonius-club- huis aan de Mare waren gekomen. De causerie was inleiding op de film „Destination moon" (De reis naar de maan), die reeds eerder in onze stad werd vertoond, maar die door de tech nische uiteenzettingen van dr Groot bij zondere waarde kreeg. De Kon. Ned. Middenstandsbond, die gisteren en vandaag 't jubileum congres in Scheveningen houdt, ter gelegenheid van het 50-jarig be staan, werd gisteren op het stadhuis door het gemeentebestuur ont vangen. V.l.n.r. burgemeester mr F. M. A. Schokking, wethouder C. A. A. van Luttervelt, de heer K. J. Nieukerke, voorzitter van de s-Gra- venhaagse Middenstandsvereniging, dr W. L. Groeneveld Meyer, directeur-generaal voor de Middenstand, wethouder Th. M. Dresmé en de heer L. de Groot, voorzitter van de Kon. Ned. Middenstandsbond. H. van Cittert 25 jaai bestuurslid van C.B.B. De Leidse Chr. besturenbond heeft het nieuwe seizoen gisteravond bemoedigend ingezet. De bovenzaal van het gebouw aan de Oude Singel was geheel bezet. Het programma zag er ook aantrekkelijk uit. De voorzitter van het C.N.V., de heer Ruppert, zou spreken over de verhouding tussen de vakbeweging en de politiek en tevens was de huldiging aangekondigd van de heer H. van Cittert, die gisteren heeft herdacht, dat hij 25 jaar geleden tot bestuurslid van de bond werd gekozén. Voor de heer Ruppert, die plotseling verhinderd was, sprak de heer Hagoort. Toen deze z'n causerie had gehouden, kon er van een „teleurstelling", zo deze er zon zijn geweest, geen sprake meer zijn. Ter gelegenheid van het jubileum de heer Hagoort het terugnam om het de heer Van Cittert las de voorzitter, de heer Van 't Zelfde, een toespraak voor de heer Veerman, secretaris, die deze hebben gehouden tot de jubilaris, als hij niet ongesteld zou zijn geweest. De heer Veerman had gehoopt deze avond te kunnen meemaken, maar zijn arts gaf hem de raad nog enkele dagen binnen te blijven. Voor de heer Van 't Zelfde was 'n toespraak een uitkomst. Hij heeft im mers pas een jaar met de heer Van Cit tert samengewerkt. In tegenstelling tot de heer Veerman, die ook al z'n zilveren jubileum heeft gevierd. Het huldigingswoord wees onder meer verschillende sociale functies van dc heer Van Cittert. Wij noemen zijn lid maatschap van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken, zijn „directoraat" van de belasting-ophaaldienst en z'n lidmaat schap van de studieclub. Kortom er alle reden om nu de loftrompet voor hem eens aan de lippen te brengen. De heer Van 't Zelfde voegde er ten slotte nog een persoonlijk woord aan toe. Namens de afdelingsbesturen en het bestuur van de C.B.B. bood hij een leeslamp en bloemstuk aan. Als vertegenwoordiger van het hoofd bestuur van het GN.V. verklaarde de heer Hagoort, dat de heer Van Cittert de vakbeweging in Leiden op verschillende belangrijke punten heeft gediend. Hij overhandigde hem een boekwerk. Het bleek, dat de jubilaris dit al had. Zodat Taak: in orde houden van instrumenten op militair-technisch terrein In tegenwoordigheid van tal van hoge militaire, marine- en luchtmacht-autoriteiten is gistermiddag het nieuwe onderkomeen voor.de dienst Verificatie van 's Rijks Zee-instrumenten door de staatssecretaris van Marine, vice-admiraal Sloorman, officieel geopend. Deze dienst was voordien gehuisvest aan de Oude Varkenmarkt te Leiden, maar de sterke uitbreiding van de werkzaamheden maak te het noodzakelijk, naar een groter gebouwencomplex om te zien. Men vond dit in de voormalige autowerkplaatsen van het leger aan de Rijksstraatweg te Wassenaar. Vice-admiraal Moorman zeide in zijn toespraak, ook in zijn vorige functie staatssecretaris van Oorlog en Marine reeds kennis te hebben gemaakt met de „ogen en oren" van de drie krijgsmach ten. Zowel bij de markie, het leger als de luchtmacht stijgt het aantal kostbare instrumenten, waarop het personeel vol ledig moet kunnen vertrouwen, voortdu rend. Deze dienst noemde spr. een voor- Eindelijk een speelkameraad beeld van prachtige samenwerking tus sen de drie delen van de strijdkrachten en de twee betrokken departementen- Vroeger kwam hier wel eens rivaliteit voor, nu is er een naar elkaar toegroeien. Met het doorknippen van een oranje kleurig lint, waardoor een tableau met instrumenten zichtbaar werd. stelde de heer Moorman hte nieuwe complex of ficieel in gebruik. De directeur van de dienst, ir M. G. A. Haalebos, gaf een kort overzicht werkzaamheden, die hier verricht wor den. namelijk het in orde houden van instrumenten op allerlei militair-tech nisch terrein. Het personeel ls van 40 in 1945 uitgegroeid tot de 200 iu. Het afgeleverde werk heeft zich vertienvoudigd en voor 1953 verwachtte uitbreiding van het te onderhouden instrumentarium met nog "jns 60 procent. Namens het personeel bood de voorzit ter van de personeelsvereniging, de heer Verkuyl. vervolgens een portret aan van de eerste directeur, prof. F. Kaiser. On der de aanwezigen bevonden zich de bur gemeester van Wassenaar, dr S. F H. C. M baron van Wijngaarden, en de vlag- :-admiraal F. Stam. J officier Materieel, te ruilen. Ten slotte sprak de concierge van het gebouw de heer De Kier. Dank bracht hij de heer Van Cittert voor de goede samenwerking. Die dank werd geconcre tiseerd met een rokertje. Na de pauze hield de heer Hagoort zyn 400 km werd bereikt Met radar is reeds contact met de maan gemaakt. In de film wordt gesteld,* dat bij ge bruikmaking van atoomkracht een tus senlanding op een kunstmatige planeet niet meer nodig zal zijn. Verder behan delt de film de moeilijkheden en gevaren die de eventuele luchtreizigers zullen ontmoeten. Zij doet dit op enigszins dramatiseren de wijze. Een film moet het tenslotte bij het bioscoop-publiek „doen". Maar we tenschappelijk is de film in hoofdzaken juist De stampvolle zaal was dan ook anderhalf uur in volle spanning en be wees na afloop door talrijke vragen, dat deze spanning niet louter sensatielust Deze eerste voorstelling van de film sectie van K. en O. stond onder leiding de voorzitter, de heer J. W. Schnei der, die er op wees, dat een eigen loka liteit beter nog een eigen gebouw K. en O. wel zeer noodzakelijk is. :eer grote opkomst van deze avond bewees het. Baron Van Ittersum benoemd tot buitengewoon gezant Aan mr G. E. Baron van Ittersum, amb tenaar van de buitenlandse dienst der derde klasse, plv. Hoge Commissaris te Djakarta, is de persoonlijke titel van bui tengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister verleend. causerie. Over een onderwerp, dat de laatste tüd al verscheidene malen aan de orde is gesteld en door de kabinetsfor matie weer actueel werd. De heer Ha goort begon z'n verhandeling met er op te wijzen, dat er altijd een zekere span ning tussen de vakbeweging en de poli tiek" is geweest. Na de suggesties van enkele kanten om de Chr. vakbeweging te maken tot een Christelijke arbeiders partij in herinnering te hebben gebracht, merkte hij op, dat de omstandigheid, dat er énkele Christelijke politieke partyen zijn, deze materie voor de Chr. vakbe weging niet gemakkeiyk maakt. De zaal^ zou eenvoudiger zyn, als de eenheid, die we in het C.N.V. hebben weten te be houden, ook op het politieke terrein tot uitdrukking zou komen, aldus de heer Hagoort. Maar juist door die gedeeldheid staat het C.N.V. los van de partyen en dit stelt de vakbeweging weer in de ge legenheid beter haar invloed op de or ganisaties uit te oefenen. Het C.N.V. is neutraal in partij politiek opzieht, maar niet in politiek opzicht. Het kiest op het sociale ter rein en het laat zich daarbij leiden door de bekende beginselen. Die be ginselen gelden echter ook op het politieke erf. Dit zal in do persoon lijke politieke kenze tot uitdrukking moeten komen. De Chr. vakbeweging mag nooit uitgroeien tot een poli tieke partij. Dat zou In stryd zyn met haar principiële instelling. Ten slotte zei de heer Hagoort, dat het C.N.V. zich ip het byzonder wendt tot die politieke partyen, die op staatkundig terrein doen wat de Chr. vakbeweging op sociaal terrein doet. „Dienend orgaan" Gisteravond werd in het Gulden Vlies het winterseizoen van de afdeling Lei den der Chr. reisvereniging geopend. De voorzitter, de heer A. v. d. Bos, ging in korte trekken na, wat de N.C.R.V. de afgelopen zomer gedaan heeft. Het bleek, dat er steeds meer vraag naar groepsreizen is en wel speciaal naar het buitenland, terwijl het enthou siasme voor reizen in Nederland duide lijk afneemt Dit jaar waren verreweg de meeste aanvragen voor Zwitserland; het aantal reizen daarheen was zelfs niet voldoende. Vervolgens vertelde de heer v. d. Bos iets over 't wintenprogramma. Sommige leden denken, dat de N.C.R.V. alleen maar 's zomers bestaat. Deze leden ver staan de verenigingsband niet zij zien ae N.C.R.V. als een reisbureau. De N.C. R.V. is echter bedoeld te zijn: „Dienend orgaan van de Christelijke reis", aldus ae heer v. d. Bos. Het winterprogramma, voor de afde ling georganiseerd, is zeer uitgebreid belooft veel. Deze eerste avond althans was een goed begin. Daar men niel veel belangstelling had verwacht was de zaal eigenlijk te klein, maar iedereen kon toch nog een plaatsje vinden. Als eerste punt van het programma gaf het mannen-dubbelkwartet Inter Nos enige liederen ten beste, welke bui tengewoon mooi gezongen werden. Hier na volgde een film, die ons Delft liet zien en wel in het bijzonder de oude ge bouwen zoals het vermaarde Prinsenhof. Vervolgens werd een film vertoond over de opbouw van Nederland met be hulp van het Marshallplan, welke ons een blik gaf op de scheepvaart, de droog legging van het IJsselmeer etc. Een zeei interessant geheel. Als laatste film voor de pauze een opname van de Interna tionale IJspatrouille, die in 1914 werd opgericht ter beveiliging van de scheep vaart tegen ijsbergen. "Tijdens de pauze gaven vele aanwezi gen zich op voor de volgende avonden, waaruit het grote enthousiasme bleek. Tenslotte trad Inter Nos nogmaals op en werd de film over het Koninklijk be zoek aan Amerika en Canada gedraaid, een zeer geslaagde avond. Winterprogiamma Hier volgt het winterprogramma: 21 October: Oostenrijkse avond, per fiim door geheel Oostenrijk, zang en jodelen door Die Alpenfreunden. 19 November: Noorse Folklore-avond. causerie en films, klederdrachten en muziek. Half Januari: Ledenvergadering, daar na films over Zuid-Amerika, Curacao en Berner-Oberland. Eind Februari: Bijzondere filmavond, „De zee in al haar gedaanten",, geïnspi reerd door muziek van Debussy, „bloe menpracht in Keukenhof", Niwin en Oud-Leiden. Eind Maart: Jaarvergadering, met blij spel „In een klein Hotelletje", door eigen toneelclub. Waarschijnlijk maakt een Zwitsers ge zelschap een tournée door ons land. In' dit geval wordt het programma uitge breid met een Zwitserse Folklore-avond. Haagse Economische politierechter Sluiting gelast van slagersbedrijf Veertien dagen hechtenis eiste de officier van Justitie bij de Haagse Econo mische politierechter tegen een Leidse slager, die gekeurd vlees van buiten de stad niet in Leiden had laten herkeuren. Verdachte had nog een voorwaardelijke straf van een maand lopen. De leverancier zorgt gewoonlijk voor de herkeuring, zo merkte de verdediger °P, maar hij had dit nu niet gedaan en de slager hier ook niet van in kennis gesteld. De slager werd veroordeeld tot f 200 boete of 2 maanden. Direct daar na stond hy weer terecht, omdat hy op 4 Maart in een badkuip op de binnen plaats weer stukken ongekeurd vlees in voorraad zou hebben gehad. Verdachte erkende in de garage bedorven vlees ia voorraad gehad te hebben. Dit zou voor de varkens geweest zyn. De officier eiste een gevangenisstraf van 14 dagen en de sluiting van het bedrijf voor de tyd van een jaar. De in het bedrijf aan wezige goederen zullen moeten worden verkocht. Voor het bedorven vlees in de garage was de eis 14 dagen hechtenis. De rechter vonniste voor het eerste feit verdachte tot 14 dagen hechtenis en stil legging van het bedryf voor 6 maanden met onmiddellyke ingang. De verkoop van de goederen uit de zaak gaat door onder toezicht van de hoofdkeurmeester of de politie. Voor het bedorven vlees kreeg verdachte een week hechtenis. SCHEDELBREUK De 5-jarige J. P. W., wonende aan de Mare, viel in de ouderiyke woning van o meter hoogte op een stenen vloer. Hy "ep een schedelbreuk op. In verschillende stealer van Den Haag werden gistermorgen strookjes papier gevonden, waarop gedrukt stond „Ridgway go home", „pestgeneraal ver dwijn". In verband hiermede zün twee Hagenaars aangehouden Mevrouw Haroy, de geprepareerde walvis ven een Deense fetorümnt-miUion- neir, wordt Maandag of Dinsdag op bet Haagse station Staatsspoor geparkeerd

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 5