Jlicutwc £dJisr(K G&raront Reuzenschreden voorwaarts Amerikanen in spanning voor hun radio's en televisies toen Nixon sprak Republ. candidaat ontkent geprofiteerd te hebben van de 18.000 dollar Zeker 80 a 100 divisies nodig, zegt maarschalk Juin Westen niet accoord met Russische voorwaarden Doodstraf voor Lages in levenslang veranderd Wist U Onderhandelen WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; ƒ2 per maand; 0.47 per week AD™?TENTIÏN- t 0-18 Pet millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drio en dertigste Jaargang No 9542 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstzeken ,5tantt>astic() Is g^ebfeoett mgn btrt ia tegfjenspotT Eisenhower luisterde ook mee luisterden in hun huiskamers naar de radio of tuurden op het tele- vischiescherm, nu Nixon, de Republikeinse candidaat voor het vice- presidentschap der Ver. Staten, zich zou verantwoorden. Wij herinneren er even aan, dat het bij de verkiezingscampagne in de Ver. Staten gaat om de twee grote figuren: Eisenhower voor de Republikeinen en Steven son voor de Democraten, maar Nixon is Eisenhowers „rechterhand". De Republikeinen hebben niet nagelaten, de huidige Democratische rege ring er van te beschuldigen, dat onder het ambtenarencorps corruptie heerste. Hij vond dat Nixon zich moedig door die nnoeilijlkibeden had heenigesJagen.. Zoals gemeld heeft Stevenson voor het Amerikaanse presidentschap te New York een grote rede gehouden voor de vak bond A.F.L. Zijn rede werd bijna 40 maal door daverend applaus en gejuich onder broken. Opnieuw pleitte Stevenson voor de intrekking van de Taft-Hartleywet Hij merkte o.m. op: „De Republikeinen wil len veranderingen; laat ze dan zeggen, welke dingen zij in de wet willen ver anderen Deze enthousiaste houding van de vakbond t-o.v. Stevenson vormde een opmerkelijk contrast met de lauwe ont vangst, welke aan Eisenhower de vorige week ten deel viel. Vandaar, dat de beschuldiging dee Democraten aan het adres van de Repu blikeinse camdidaas voor 'het vice-pre- sidentsohap, een ware sitorrn ontketend (beeft. Het prestige van Eisenhower kwam er door in het geding. Aan deze Republikeinse candidaat Nixon werd verweten, dat hij zich aan ongeoorloofde daden zou hebben schuldig gemaakt, door van een groep welgestelde „aan hangers" een bedrag van 18.000 dollar te hebben geaccepteerd. Gisteravond heeft Nixon zidh voor radio en televisie verantwoord. Eisen hower onderbrak zelfs zijn verkiieszings- velditochlt om te luisteren naar de uit eenzetting van zijn „rechterhand", Nixon. Algemeen verwachtte men, dat de generaal, na Nixon's verklaring, ter stond zou beslissen of hij hem nog zou kunnen handhaven. Mocht zulks niet het geval zijn, dan zou Senator Taflt in de plaats van Nixon komen. Rumoer en nog eens rumoerWant het Witte Huis maakte, in tegenstelling tot een eerdere verklaring' bekend, dat Presi dent Truman de minister van Justitie niet om een onderzoek naar de zaak Nixon had verzocht. Wel stelt heft depar tement van Justitie een algemeen on derzoek in, naai- de wettigheid; van „geldschenikingen, ter dekking van on- ikos'en" aan. Congresleden en andere ambtenaren. Circa 62 televisie- en 750 radiozenders in geheel Amerika hebben de verklaring van Senator Nixon uitgezonden. Nixon verklaarde, dat hij zich niet schuldig achtte aan „ongeoorloofde daden" door 18.000 dollar geaccepteerd te hebben, ter bestrijding van uitgaven als Senator. Hij "oelt zich niet genoodzaakt, zich als candidaat terug te trekken, maar laat de beslissing geheel over aan de Republi keinse partij. ^~4j wii de 'kansen van' Eisenhower voor het Presidentschap in geen geval schaden. In i^der geval, aldus Nixon, heb ik voor persoonlijk gebruik geen dollar be steedt Hij wijdde in den brede uit over die 'kosten, verbonden aan het politieke bureau in Washington. Op zijn beurt uitte 'hij beschuldigingen tegen Steven son. Eisenhower wilde, desgevraagd, niet zeggen of Nixon candidaat zal blijven. Nieuwe Franse bazoeka, licht doch machtig Volgens de Parijse oorrespondent van de Times gebruiken de Franse soldaten in Korea thans de nieuwe, Franse ba zoeka (een anti-tankwapen)welke de Amerikaanse overtreft. Het wapen weegt niet meer dan zes kilo en kan op 200 meter afstand een zware Stalin-tank buiten gevecht stellen. Dab wapen, dat slechts enkele tiental len guldens kost, kan aldus met een projectiel van een paar gulden een tank vernietigen, die een vermogen waard is. Kol. Visch volgt vice-adm. Moorman op Moeizame weg om Tweede Kamer lid te worden (Van onze Parlementsredacteur) De K.V.P. pleegt bij de candidaatstel- ling voor de Tweede Kamer te opereren met zgn. kwaliteitszetels, waarmee wordt bereikt, dat bepaalde deskundigen, onge acht de feitelijke uitslag van de verkie zingen, in ieder geval zitting krijgen. Voor een dergelijke voorkeurspost worden enn primus en een secundus (plaatsvervanger) aangewezen. Nu bezette vice-admiraal H. C. W. Moorman een dergelijke voorkeurs zetel. Door zijn hernieuwde benoeming tot staatssecr. moet in de vacature als Tweede Kamerlid worden voorzien. Zijn plaats- vervanger-deskundige is kol.-vlieger b.d. E. Visch te Hilversum. Deze staat echter vrij wat verder op de lijst dan vice-adm. Moorman. Eerst heeft het Centraal Stem bureau als opvolger aangewezen de heer H. M. J. Dassen. Deze heeft, omdat het een kwaliteitszetel betrof, bedankt. Daar na is benoemd het Eerste Kamerlid jhr G. A. M. J. Ruys de Beerenbrouck. Ook deze, zal, om dezelfde reden, moeten be danken. Daarna zal het Centraal Stem bureau achtereenvolgens moeten benoe men de heren W. J. G. Peters en J. M. Achten, die echter eveneens genoodzaakt zijn, hun benoeming niet aan te nemen. Dan pas is de heer Visch aan de beurt. Kolonel Visch is geboren op 31 Decem ber 1897. Hij werd te Soesterberg opgeleid tot vlieger, waarna hij geplaatst werd oij de meteorologische dienst van 't K.N.M.I. te De Bilt. Hij is lid van de buitenlandse commissie van de K.V.P.voorzitter van de afd. Hilversum van de K.V.P., oud- hoofd van de Meteorologische Dienst en oud-secretaris van het Nieuw-Guii comité. Vliegtuig kreeg motorpech Noodlanding gemaakt bij Amersfoort Een sportviieg.uig van de Rijkslucht vaartschool te Gilze-Rijen, de PH-UED, heeft gisteren wegens motorstoring een noodlanding gemaakt op een weiland te Hamersv. i bij Amersfou De oestuur- der, de jar^gt leer Lag -i.egei Fokke Hamniinga uit appt Oleei onge deerd. Het toerei werd licht beschadigd. Na zeven dagen Drie der gestranden op Groenland gered Drie van de twaalf mannen, die week geleden op een Groenlandse ijs vlakte strandden door een noodlanding van hun vliegtuig, zijn vanmorgen door een Amerikaans amphibie-vliegtuig op gepikt en overgebracht naar de lucht basis Thule op Groenland. De drie geredden, onder wie een Ame rikaan, zijn allen licht gewond. President van Libanon wil eenvoudig leven Nadat de bevolking van de Libanon gisteren te Beyrouth met grote vreugae haar nieuwe president, de 50-jarige Ca- mille Sjamoen had ingehaald, hield Sja- moen een rede in het parlement, wa hij zijn programma uiteenzette. Hij wil de corruptie uitroeien er regering democratiseren. Zelf wil hij eenvoudig leven leiden en el'k persoon lijk gewin of belang terzijde stellen- Voorts wil hij de Arabische Liga sterk maken en klaarheid brengen in de be trekkingen met Syrië. De pracht en de praal, waarmede voorganger zich omringde, zal Sjamoen veremd zijn. Hard werken is zijn 1 naamste wens. Na de val van Duitsland heeft dr Hjalmar Schacht, eens Hitiers finan ciële expert, al verschillende landen, w.o. Indonesië en Perzië, van advies gediend. Thans was het de beurt aan Egypte. Op uitnodiging van generaal Naguib was dr Schacht naar Cairo gekomen om alle mo gelijke financiële en economische kwesties van „het nieuwe Egypte" te bespreken. Op de foto ziet men dr Schacht (midden) en zijn echt genote in gesprek met generaal Naguib (links). Terugblik op Hold Fast De samenwerking op de staven en op het veld kan nog beter zijn IN EEN BIJEENKOMST van alle commandanten en scheidsrechters, die aan de oefening Hold Fast hebben deelgenomen, onderwierpen maar schalk Juin, geallieerd opperbevelhebber in West Europa, luchtmaarschalk Foster en de Britse generaals Gale en Harding gisterochtend de juist be ëindigde oefening Hold Fast aan een eerste beschouwing. Het waren in hoofdzaak militair tech nische uiteenzettingen, waarin één ten denz naair voren kwam: 't Weeten dient in Europa te beschikken over méér man schappen en méér materiaal. Juin noem de 80 a honderd divisies gewenst en vroeg meer kanonnen en meer geniesol daten om versperringen te leggen en vernielingen aan te richten, die een vijandelijke opmars moeten vertragen. De oefening Hold Fast heeft getoond, dat het Westen tot het voeren van een krachtige weerstand in staat is. De sa menwerking tussen de commandanten te velde, vooral als zij tot verschillende nationaliteiten behoren, dient nog inten siever te zijn. Die tussen de bevelhebber van de Nederlandse legergroep en de commandant van de zesde Britse pant serdivisie werd als een voorbeeld ge- Met algemene stemmen Nieuwe Bijbelvertaling in de Geref. Kerken Maarschalk Foster drong aan op meer oefeningen op moderne vliegtuigen door Nederlandse en Belgische vliegers. Hun mate van geoefendheid op bestaande types is sterk vooruit gegaan, doch een ma chime ails de Meteor is verouderd. Een borstbeeld van koningin Elizabeth i De hereniging van Duitsland Een compromis is eerst mogelijk na algemene verkiezingen DE ZOVEELSTE NOTAWISSELING! Amerika, Engeland en Frankrijk hebben aan de Sowjet Unie gelijkluidende nota's doen toekomen over de eventuele hereniging der beide delen van Duitsland. De drie Westelijke mogendheden zijn bereid, een viermogendheden-conferentie te houden. Maar nu volgen de condities. Deze luiden, dat eerst het punt betreffende de algemene verkiezingen in Duitsland moet worden besproken en daarna de kwesties inzake een Duits vredesverdrag en een regering voor geheel Duitsland. Feitelijk is dit voorstel in wezen hetzelfde als dat van 10 Juli. Bondskanselier Adenauer en zijn kabinet hadden volledige instemming met het Westelijke antwoord betuigd, waarvan zij tevoren afschrift hadden gekregen. In Engeland hebben kunstenaars en industrie zich geworpen op een on derwerp, dat de belangstelling van het gehele volk heeft en daarom zeker winst zal opleveren: de kroning van koningin Elizabeth. Honderden ontwerpen voor souvenirs zijn inge zonden naar een commissie, die moet uitmaken of zij artistiek verantwoord zijn. Tot dusver werden slechts 73 ontwerpen goedgekeurd. Dit borst beeld van de vorstin, dat door de beeldhouwer Paulin werd gemaakt, kon de toets' der critiek ruimschoots doorstaan en zal weldra in massa en in miniatuur worden vervaardigd. te zien, is er niet veel kans, dat het Westen met de Sowjet-Unie tot eer coord zal komen. Immers, het voorstel, dat Rusland op 23 Augustus aan het Wes ten deed, wordt van de hand gewezen. Wat wilden de Russen? Zij namen standpunt in, dat vóór het houden verkiezingen in geheel Duitsland, direct onderhandeld moest worden over een Duits vredesverdrag en de vorming van een regering voor de beide Duitse zones Amerika, Engeland en Frankrijk doen nu in hun antwoord, in overleg met de West- Duitse regering, een beroep op Rusland terug te komen van zijn weigering „zich bij de andere mogenheden aan te sluiten en met vereende kracht te pogen, vraagstuk van vrije verkiezingen in Duits land aan te vatten". In de nota wordt met nadruk verklaard dat de Westelijke regeringen het Russi sche standpunt niet kunnen aanvaarden. Dit Russische standpunt luidde, dat Duits land bij onderhandelingen over het ver drag, alleen tijdens de besprekingen var „terzake dienende kwesties" door afge- Geen mysteries te Straatsburg Fens wil haring of kuit over Nederlandse defensie Assemblée moet duidelijk maken, dat er geen „tweederangs-landen" bestaan Te Straatsburg, in de Raad van Europa, heeft de heer Fens, als rapporteur der politieke commissie, scherpe woorden ge- iver de geheimzinnigheid, waarmede de kwestie Europese defensie wordt huid. In zijn rapporten wordt aanleiding gegeven tot de vraag, of er feitelijk tw soorten van landen bestaan, n.l. die, well en die, welke zeker verdedigd wo den. Het zou een gebaar van solidariteit zijn, indien de Assemblée nu eens onom wonden verklaarde, dat er geen „tweede rangs-landen" buiten de voornaamste ver dedigingslinie in Europa bestaan. Landen dus, die slechts bestemd zijn, om de af tocht van meer begunstigde partners te dekken. Dit is de tendenz van het uitvoe rige rapport, door de Nederlandse afge vaardigde Fens aan de Europese Assem blée uitgebracht. Hij protesteert tegen de strategische plannen van de N.A.T.O., die gebaseerd zouden zijn op het prijsgevi van delen van Nederland en West-Duits- Parijse winkeliers storen zich niet aan Pinay Tal van Parijse winkels hebben de op dracht van premier Pinay, om verschil lende artikelen dubbel te prijzen in de wind geslagen. Pinay had enkele dagen geleden de detailhandel te kennen gegeven, dat met ingang van gisteren fruit, eieren, groente gevogelte niet alleen van de verkoops prijs, maar ook van de inkoopprijs voor- en moesten zijn. Dit plan heeft ten doel, de Franse huis- rouwen een indruk te geven van de in komsten van de winkeliers en tegelijker tijd het „economisch boodschappen doen" i bevorderen. De winkeliers hebben de opdracht blijkbaar genegeerd, zonder steun van hun „vakbonden". De ongehoorzame win keliers kunnen volgens de wet gestraft worden met boete of tijdelijke sluiting hun zaak. De Nederlandse rapporteur pleitte tevens voor betere voorlichting en het mag niet voorkomen, dat Amerikanen later feiten gaan onthullen, waar deze eerst zorgvuldig dpor de N.A.T.O. waren geheim gehouden. Immers deze tegenstrij digheid maakt een zeer slechte indruk op de openbare mening en ondermijnt het ertrouwen in de leiders. Volgens Fens, heeft de Assemblée het recht een algemene mening te geven over de Europese politiek van de N-A.T.O. Zij daarmede geenszins het terrein be treden van het toekomstige parlement der ED.G., dus van de Europese Defensiege meenschap. vaardigden uit de Sowjetzone en West- Duitsland vertegenwoordigd moet zijn. Het Westen verwerpt het Russische stel, de „commissie van onderzoek" inzake de mogelijkheid van het houden van vrije verkiezingen, uit Oost- en West-Duitsers samen te stellen. Een uitsluitend uit Duit sers samengestelde commissie zal niet meer in staat zijn tot onpartijdigheid dan een „viermogendheden-commissie", het geen door de Westelijke mogendheden reeds verworpen is. Aldus de tendenz dezer nota. Herhaald wordt, dat contractuele eenkomsten tussen West-Duitsland Westelijke bezettingsmogendheden, Europese Defensiegemeenschap met West- Duitsland als lid, „zuiver defensief" zijn en niemand bedreigen. In het Westelijke kamp, waarbij Duits land inbegrepen, oordeelt men nu de verantwoordelijkheid voor de hereni ging van Duitsland geheel bij de Sowjet- Unie berust. Grote Rode activiteit in Indo-China In Indo-China hebben Vietminh-opstan- delingen de Franse post „Le Son" ver overd, waardoor het gevaar voor de be langrijke marine- en luchtbasis Tourane groter is geworden, zo wordt van ge woonlijk betrouwbare zijde te Saigon vernomen. Twee andere posten in het gebied zijn dezer dagen ook in handen m de Vietminh gevallen. Guur weer op komst SWEL de herfst gisteren met achter weer zijn intree deed, wordt iu zeer-spoedig toch weer wat kou der. Men moet rekenen op opstandvastig ninder zacht weer met regen en veel wind. Ten Zuiden van IJsland is namelijk een zeer actieve depressie aan gekomen, die nog in betekenis toeneemt net grote snelheid naar het Oost- Noordoosten trekt. Het koude front van deze depressie nadert Ierland, vooraf gegaan door een regengebied en sterke barometerdalingenMorgenochtend kan dit front ons land bereiken. Gratie omdat het te lang duurde Aandrang van Duitse zijde niet in de overwegingen betrokken DE MINSTER VAN JUSTITIE deelt mede, dat bij Koninklijk Besluit de aan W. P. F. Lages ongelegde doodstraf bij wijze van gratie is ver anderd in levenslange gevangeisstraf. Uit deze gratieverlening mag niet worden afgeleid, dat de aan Lages opglegde doodstraf niet als ten volle gerechtvaardigd is aangemerkt. gepleegd. Ook is noch in de persoon van Lages. noch in de omstandigheden, waar onder hij zijn misdaden heeft begaan, noch in zijn verder optreden grond voor gratieverlening gevonden. Aandrang van Duitse zijde is uiteraard geheel buiten de gratie-overwegingen gehouden. Bij de beslissing om in het onderhavige geval van tenuitvoerlegging van de dood straf af te zien kon niet buiten beschou wing worden gehouden het feit, dat Integendeel moet Lages als een zwaarste oorlogsmisdadigers worden be schouwd, die tijdens de Duitse bezetting hier te lande oorlogsmisdrijven en drijven tegen de menselijkheid hebben reeds 7jaar verlopen zijn sinds DAT voor het A'damse hof tegen de 28-jbedrijfsleider J. K. uit Haarlem, die bij de paardenrennen te Mereveld gele genheid tot hazardspel gaf, bevestiging is gevraagd van het rechtbankvonnis (2 maanden voorw. en 200 boete)». DAT de Duitse zaakgelastigde dr Wer ner von Holleben gisteren aan minister Luns de dank van zijn regering over bracht voor de gastvrijheid bij de Duits- Joodse besprekingen te Wassenaar. DAT burgemeester Matser van Arnhem gisteren en vandaag Parijs bezocht als gast van burg. Pierre de Gaulle, die in 1950 te Arnhem is geweest. DAT wegens verduistering van vrij be langrijke bedragen bij het Gronings filiaal van een te Utrecht gevestigde lood- en zinkpletterij de 53-j. chef F. W. de 35-jarige boekhouder F. K. zijn De Generale Synode van de Gerefor meerde Kerken heeft gisteravond in Rot- terdarti besloten, het kerkelijk gebruik van de nieuwe Bijbelvertaling in de vrij- "eairesteerd- heid dei plaatselijke kerken te geven en 1 DAT bij de tentoongestelde walvis hartelijk aan te bevelen. Met dit besluit ..mevr. Haroy" in An-sterdam reeds de heeft evenwel de Statenvertaling 1637 niet afgedaan, want deze kan n; de nieuwe vertaling in gebruik blij' Het besluit werd na een sobere cussie met algemenf stemme n genomen .'jen indringt op Voor het verslag zie men pag. 2, 50.000ste bezoeker verscheen nl. de ll-j. Charles Wolff van de Sparreweg, die de Walvisvaart ontving. DAT het Centraal Comité van kerke lijk en particulier Initiatief voor sociale Zorg t.b.v. Gerepatrieerden op 24 en 25 September in De Pietersberg te Ooster- béek een landelijke conferentie houdt. DAT minister Zijlstra op 24 October in Den Haag de alg. ledenvergadering van het Verbond van Ned. Werkgevers zal toespreken. DAT iin Breda een aantal huurders van wasmachines zijn afgesloten van de stroomvoorz-ienineomdat niet was vol daan aam de veilLgiheidsvoorschriften DAT drie zwaluwen, die op een zol der in Hilversum waren achtergebleven t-oen de grote groep al n-aar he Zuiden was vertrokken, door een KLM-vlieg'iu.g in Zuidelijke richting zij. meegenomen. DAT St. Nicolaas officieel op 22 Nov. zijn intocht in A'dam zal maken en voor die datum geen enkele Sinterklaasop tocht in de hoofdstad toegestaan is. DAT het Sociaa.-Politiek Program van het C.N.V., waarover wij onlangs uitvoerig schreven, in druk is versche- DAT twee Duitsers wegens inbraak en diefstal in Maastricht zijn gearresteerd DAT de K.L.M. van Mei t/m Juli (dus na het invoeren van de toeristenklasse) op de N.-Atlantische route 36 pet meer reizige rs dan vorig jaar in die periode heeft vervoerd. DAT op 15 October in Oosterhout het bouwrijp maken van het nieuwe industrie terrein wordt aanbesteed. DAT de militaire veldpostkantoren, die i.v.m. de oefening Hold Fast waren opgericht, Zaterdag worden opgeheven en post dan weer op de oude manier ge adresseerd moet worden. DAT het totaal aantal Amerikaanse toeristen die Nederland bezocht heb ben dit jaar ongeveer 60.000 zal bedra gen tegen 50.000 in België, 90.000 in West-Duitsland, 160.000 in Engeland en 190.000 in Frankrijk. DAT het Rotterdamse telefoonnet in 1954 geheel automatisch zal zijn en van daag reeds de nieuwe automatische intcrlocale centrale in gebruik is ge- DAT het tankschip Esso Amsterdam (ruim 16.000 ton) uiterlijk Zondagmiddag in Pernis wordt verwacht, na 10 dagen hulpeloos op de Oceaan te hebben rond gedreven en op de Azoren voorlopig gerepareerd ti '-ijn. DAT volgens het antwoord van staats secretaris Van Rhijn aan de Tweede- Kamerleden V. d. Heuvel (A.R.) en Reu ter (Comm.) de werklo» «heidsultkerln- gen zelden langer dan lagen uitble ven en over de medew ..ing van de ar- beidsbureaux geen klachten bekend zijn. kend zijn. n de Duitse overheersing is l de laatste misdrijven, waar veroordeeld, zijn gepleegd. Zwaarder echter heeft gewogen de omstan digheid, dat na het onherroepelijk wor den van de uitspraak, waarbij Lages ter dood is veroordeeld, nu reeds meer dan twee jaar verstreken zijn, gedurende welke men de veroordeelde in onzeker heid heeft gelaten omtrent zijn lot. Door dat de afdoening van deze zaak zo lang op zich heeft laten wachten, moesten deze factoren in de overweging van het gratie verzoek worden betrokken Het is uiter aard te betreuren, dat de Regering thans voor de noodzakelijkheid is geplaatst ge worden met hel voorgaande rekening te houden, doch het zou in strijd zijn met een behoorlijke rechtstoepassing, waar aan een natie als de onze terecht de grootste waarde hecht, indien onder deze omstandigheden nog tot tenuitvoerleg ging van de doodstraf zou zijn overgegaan. "TkE Indonesische regering heeft maat- ■*-' regelen genomen om tot nieuwe onderhandelingen met Nederland te komen over de Nederlands-Indonesische Unie en Nieuw-Gumea. Dit lag voor de hand. In Februari j.L waren de onderhandelingen afgebroken tengevolge van de kabinetscrisis in Indo nesië. Daarna waren ze niet hervat, omdat er in Nederland verkiezingen voor de deur stonden en dus een nieuw ka binet tot stand zou komen. Thans is het nieuwe Nederlandse kabi net er en in de Troonrede is uiting ge geven aan de Nederlandse bereidheid, de besprekingen met Indonesië over de Unie en „daarmede samenhangende kwesties" opnieuw te beginnen. Tevens gaf de Ne derlandse regering als doel van deze on derhandelingen aan: „een nieuwe basis voor de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië te leggen". Dit kon uitgelegd worden als een zin speling op de bereidheid van Nederlandse kant om de Unie op te doeken en kon dus een lokmiddel zijn om Indonesië bereid willig te maken. Veel aansporing behoef de de Indonesische regering intussen niet meer. Zij had immers zelf reeds hetzelfde verlangen te kennen gegeven en boven dien drongen enkele partijen er bij haar op aan, de uiterste haast te maken, vooral voor wat betreft Nieuw-Guinea. /~iVER hervatting van de onderhande- lingen met betrekking tot Nieuw- Guinea bevatte de Troonrede echter niets, of men moest de zinsnede „en daarmede samenhangende kwesties'" ruim opvatten. Inmiddels is de sfeer in Indonesië zo geladen geworden, dat elke opmerking een vonk in een vat buskruit kon be tekenen en zelfs elk tactvol zwijgen een reden tot zelfontbranding kon zijn. Vele Indonesiërs hebben het zwijgen in de Troonrede met daarnaast de ver melding van plannen om Nieuw-Guinea te ontwikkelen en het volk in staat te stellen, op de duur over eigen lot te be schikken, opgevat als een uiting van vast beslotenheid om Nieuw-Guinea niet af te staan. Het meest nog vatte men vlam na de mededeling in de Troonrede, dat Neder land hiermede handelt in overeenstem ming met artikel 73 van het statuut der Verenigde Naties. Dit is alleen begrijpe- ineer men de overspannen stem ming in Indonesië in aanmerking neemt. Artikel 73 toch spreekt slechts van leden der V. N„ die de verantwoordelijkheid dragen of aanvaarden voor het bestuur gebieden, welker volken nog geen volledige mate van zelfbestuur hebben bereikt. Het artikel wijst dus in het ge heel niet op een duurzame toestand en dat de bevolking van Nieuw-Guinea nog geen volledige mate van zelfbestuur heeft bereikt, zal ieder toegeven. T"vEZE ontladingen, gepaard aan de rede- •*-' voering van ir. Soekarno. waarin deze het vuurtje nog eens opwarmt, schept geen gunstige sfeer voor een op lossing. Nog ongunstiger wordt het, ru twee invloedrijke machten in de repu bliek Indonesia: de P.N.I. en Mohammed •Tamin, er op aandringen, dat Indonesië bij het begin der onderhandelingen on middellijke inwilliging van de aanspraken op Nieuw-Guinea zal eisen. Aangezien deze eis natuurlijk niet wordt ingewil ligd. kunnen dan de onderhandelingen worden afgebroken, de Unie geliquideerd en de economische en culturele overeen komsten opgezegd. De P.N.I. wil dan nog, dat de Nederlanders in Indonesië econo misch het slachtoffer zullen worden. De profiteurs bij een en ander zullen vermoedelijk de Japanners zijn. Al even min gunstig is, dat de Indonesische rege ring in een commentaar deelneming van A.R. aan de Nederlandse regering een moeilijkheid op zichzelf noemt. Te hopen intussen, dat een figuur als prof. Soe- pomo na zijn ongunstige commentaar op dr Drees niet meer wordt ingeschakeld. Inmiddels is het verre van onmogelijk, dat Indonesië zal proberen Nederland internationaal onder druk te zetten. Het ogenblik, dat Indonesië voor de hervat ting der onderhandelingen kiest, valt ongeveer samen met de opening van de vergadering der V.N in October as. en Indonesië zendt zijn minister daarheen. UEEDS heeft Indonesië te kennen ge geven, dat het in de beheerschaps- commissie van de V.N. een verklaring zal afleggen, als het Nederlandse rapport inzake Nieuw-Guinea ter sprake komt. "en voor Nederland lelijke bijzonderheid -s. dat de commissie dan ook Suriname ter sprake zal brengen, nu de Ronde- Tafel-Conferentie met de West is afge sprongen tengevolge van de sabotage van het Surinaamse Statenlid Peegel. Deze laatste lokte opzettelijk de misluk king uit, in de hoop dat Nederland dan onder internationale druk zou komen. Het is ook verre van onmogelijk, dat de actie, die Indonesië onderneemt ".en gunste van de Tunesiërs, Marokko en de Indiërs in Zuid-Afrika. ten doel heeft, de Arabische en Aziatische landen achter zich te krijgen. Het is opmerkelijk, dat juist in deze tijd een missie-Soebardjo in Cairo aankomt om de band met Arabié te versterken. Deze feiten moeten voor Nederland reden zijn, zyn houding klaar en duidelijk te maken. Vooral de strategische positie van Nieuw-Guinea is een sterk argu ment ten gunste van Nederland. Het is I _.e mate. dat zelfs een blad als Hindu in India de Indonesiërs aanspoort at water in de wijn te doen en op het strategische belang van Nieuw-Guinea te letten. Jaarvergadering Arjos op 29 November De Arjos zal op 29 November te Utrecht haar algemene vergadering houden. Dr Joh H Scheurer zal spreken over: De politieke scholing der jongeren in de Westerse democratieën. Veel wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met lydelyk regen, later wisselend bewolkt met enkele verspreide buien. Krachtige, langs de kust af en toe harde wind tussen Zuid en West. Morgen min der zacht dan vandaag. (Op gemaakt om 10 uur.) donderdag: zon 6 31 1831; .4.07-20.47. Op 26 Sept E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1