Vreugde over officiële opening van Gouwsluisbrug Droefheid wegens nog meer zuchten bij Alphense brug Leidse raad van harte accoord met bouw van 264 woningen Voorzieningen aan Leidse universiteit voor het volgende jaar De hond en onze liefhebberij De wekelijkse keuring in Haarlem SUCCES AGENDA VULPEN-KLINIEK NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 23 SEPTEMBER 1952 ALPHEN AAN DEN RIJN uitvoerig behandeld, wij behoeven niet in herhaling te treden. Slechts zij ver meld, dat B. en W. nog zinnen op een mogelijkheid een goede bestemming te geven aan het anderhalve hectare grote meer. dat achter Avifauna ontstaan is wegens de zandaanwinning voor de op ritten van de brug en het viaduct I lijk zijn. Alphen hier e ER HEERSTE GISTEREN VREUGDE In Alphen aan den Rijn: de nieuwe provinciale brug bU Gonwsluis werd officieel in gebruik gesteld en daarbij zijn vele hartelijke woorden gesproken aan het adres van de provincie en de bur gemeester, die sinds zijn komst In Alphen onvermoeid heeft geijverd om zijn ge- I te verschaffen. De raad heeft meente van de bruggenmisère af te helpen. Maar het lid van Gedeputeerde Staten, re's gemaakt naar Eindhoven en is en- mr G. J. C. Schilthais, kwam een domper op de feeatvreagde rellen met de simpele i «">usiast teruggekomen. Op sportgebied, mededeling, dat, nu de nieuwe brug er was, de „brug der zuchten" nog wel even op vervanging kon blijven wachten. Agenda voor Leiden Dinsdag Schouwburg, 8 uur: K. en O., Bonaven-1 Vlies, 8 uur: propaganda-avond A V O Woensdag Turk, 3 uur: modeshow Van Egmond. Messcher. Hollants. Gehoorzaal, half 8: samenkomst Her- vormde jeugd, inzet winterwerk. Chr. Soc. Belangen. 8-uur: Chr. Bestu renbond, M. Ruppert over Vakbeweging en politiek. Vlies, 8 uur: N. C. Reis-V„ filmavond o.a. van Koninklijk bezoek aan Amerika. Mare 43, 8 uur: K. en O., dr H. Groot over Interplanetair verkeer, met film van George Pal. De reis naar de maan. Levendaal 1, half 8half 9: zitting prij- de rijksstraatweg, de Hooftstraat, en het zencommissie industrieterrein. Het zal wellicht moge- Donderdag goed zwembad j Turk 3_5 UUf. receptie van de heer A Witmuts; zilveren jubileum by De Land- Oosters Instituut: 14de congres Oosters Vóór de officiële opening van de brug bij Gouwsluis een feit werd, richtte bur gemeester Ed. C. Witschey zich met eer toespraak tot de talrijke genodigden, die zich daartoe in de trouwzaal missiekamer hadden geschaard. „Deze middag ontleent zijn bestaan aan de be scheidenheid van de provincie", zo gon de burgervader zeer snedig zijn spraak. De provincie immers wilde geen officieel vertoon aan de openstelling var de brug verbinden, maar het gemeente bestuur van Alphen aan den Rijn heeft gemeend onbescheiden te moeten zijn door aan de opening toch enige kleur en verve te verlenen. Dat verlangen is begrijpelijk als men weet. dat de nieuwe brug een belangrijke schakel betekent in de snelverkeerswcg RotterdamAmster dam. doch tevens het verkeer in de wan hopige smalle straatjes van Alphens bin nenstad aanmerkelijk verlicht. Burgemeester Witschey vergeleek de houding van de provincie met die van de beroemde Franse schrijver Honoré de Balzac, die zyn schuldeisers ontliep en kunstwerken wrocht achter gesloten ven sters en bij kaarslicht. Er is dit verschil, dat de provincie haar schulden, in casu de brug, zonder enig vertoon „voldoet", terwijl de tekeningen ook niet bij kaars licht zullen zijn gemaakt. Maar de be scheidenheid van het provinciaal bestuur springt wel heel duidelijk in De burgemeester noemde de heid van vertegenwoordigers A.N.W8. en de K.NAC. zeer veelzeg- merkelijk eenvoudiger worden, doordat geen nieuwe brug behoeft te worden ge bouwd. Men zal daar met een dam er een duiker kunnen volstaan. Deze onkos- tenbesparing heeft Alphen graag ovei voor nog wat meer zuchten bij de be ruchte brug. In het vervolg van zijn rede oefende de burgemeester scherpe critiek op de, wat hjj noemde, onmogelijke uit groei van de grote gemeenten. Wan neer er plannen zijn om het West- land vol te bouwen, zal dit neer komen op een kostenrekening van ƒ30.000 per hectare. En dan moet men bedenken, dat in Alpben aan den Rijn zeer goedkoop uitstekend in dustrieterrein te krijgen is. In een nota van het industrieschap Den HaagRijswijk staat vermeld, dat de fabrikanten hun arbeidskrachten maar nit Leiden en omgeving moeten aan trekken. Met vuur riep burgemeester Witschey de industriëlen uit de om trek op, waakzaam te zijn. Het is niet goed, dat op écn gebied een zuignap wordt gezet, die het arbeids- reservoir uit deze streken volledig leegzuigt, zo zeide hij. Druk op de knop Het gezelschap begaf zich vervolgens naar de nieuwe brug, die Vrijdag al on officieel voor het verkeer is opengesteld en die in deze korte tijd al bewezen heeft in een grote behoefte te gend en dankte alle betrokkenen, die Uitstel Deze toespraak werd beantwoord door mr G. J. C. Schilthuis, het oudste aan wezige lid van G.S. De heer Schilthuis sprak er zijn vreugde over uit. dat in de toekomst zoveel provinciale bruggen de Rijn in de gemeente Alphen aan den Rijn zullen overspannen. Wegens de by het gemeentebestuur levende wensen ten aanzien van de „brug der zuchten" moesten de plannen voor de vervanging van deze brug nog eens bestudeerd worden. De hoop is nu gevestigd op een aan besteding, die wel niet voor de zomer van het volgend jaar gehouden zal worden. De vurige wens van de Al- phenaren, eindelijk eens verlost te worden van het onmogelijke klap- bruggetje, gaat dus voorlopig niet in vervulling. Spreker legde er de na druk op, dat het provinciaal bestuur alle medewerking zal geven voor de vestiging van nieuwe industrieën in Alphen. Gelukwensen „Een zeer voortvarend man," zo ken schetste de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Rijnland, de heer J. G. J. Verhey van Wijk. burgemeester Wit schey. In een korte schets gaf spreker de bemoeiingen weer van de Kamer met wat er in Alphen leeft. Hij was de eerste spreker, die zijn gelukwensen aanbood, De tweede was burgemeester J A. Bak huizen van Leimuiden, Rijnsaterwoude en Nieuwveen. Hij moest met schaamte erkennen, dat de middeleeuwse toestand op wegengebied in Leimuiden nog steeds bestond (de toll), maar de vreugde om de hier tot stand gekomen verbetering is er niet minder om. Namens de in dustrie werd nog het woord gevoerd door de heer W. Plomp, directeur de veekoekenfabriek „Leerhoeve". Verklaring en critiek Burgemeester Witschey zette even uiteen, hoe het zit met d< van de gemeente met betrekking tot de brug der zuchten. De gemeente ziet graag een doorstromingsprofiel bij deze brug van 24 a 25 meter. Dan zal het mogelijk worden, het uit 1660 daterende door stromingskanaal destijds gegraven oir de sterke stroom van de Rijn, die de scheepvaart zeer hinderde, te breken af te sluiten en te dempen. Daar zit groot voordeel voor de gemeente vast want niet minder dan vijf bruggen worden hierdoor overbodig, wat een merkelijke besparing aan onderhouds kosten betekent. Bovendien is de volks gezondheid daarmee gebaat en ten slotte zal de doortrekking van de nieuwe ge meentelijke weg bij de gasfabriek aan- i opgehaald druk op de knop liet de heer Schilthuis de klap zakken. De bomen zoemden hoog en alle aanwezigen wandelden met verheugde gezichten over de nieuwe aan winst, die aan weerszijden geflankeerd werd door fier wapperende driekleuren. De aannemers boden een dronk aan in de loods aan de voet van de brug. Namens hen bracht de hoofd-aannemer, ir H. van Dongen, het gemeentebestuur dank voor de prettige samenwerking. Ir T. J. Hanskamp, hoofdingenieur van de provinciale waterstaat, maakte het duide lijk dat de directie veel te danken heeft aan de practische en theoretische kennis van de vorige spreker en zijn mede werkers. Bij deze plechtigheid waren o.m. aan wezig ir C. H. W. Henberg, lid van G.S., mr F. A. Helmstrijd, griffier, zes burge meesters uit de omtrek en tal van auto riteiten en vertegenwoordigers van in dustrie. vervoer en organisaties op dat Andere problemen De pers heeft in Alphen nog meer ge zien dan die ene brug. De hele dag is een groot gezelschap journalisten de gast geweest van het gemeentebestuur en, dat moet gezegd worden, B. en W. hebben zich uitmuntende gastheren betoond. Met grote grondigheid hebben de gemeente- lijke autoriteiten zich gekweten van de taak de problemen, waarmee Alphen worstelt, duidelijk te maken. Veel van die problemen zijn in deze kolommen al Organist J. H. Besselaar overleden Op ruim 77-jarige leeftijd is te Rotter dam overleden de bekende toonkunste naar J. H. Besselaar jr, voormalig orga nist van de Grote- of St- Laurenskerk te R'dam. Acteur Cor Ruys overleden Zondagnacht is in een der Amster damse ziekenhuizen, waar hij kort ge leden ter verpleging was opgenomen, overleden de bekende toneelspeler Cor Ruys. Hij heeft de leeftijd bereikt van 62 jaar en was leider van „Het Vrye Toneel". Cor Ruys was een der meest populaire acteurs in ons land en heeft zich zowel in het komische als in het ernstige genre onderscheiden. vu „e denken daarbij ook aan voetbal- terreinen e.d.. staat Alphen nu dus wat Genootschap ,1, Nedertand. te wachten! De aanbesteding voor de ver- j Schouwburg. 8 uur: K, en O.. Bonaven- betering van de weg naar Leiden, waar- tuI?' a btl de beruchte S-bocht zal verdwijnen. Gerecht 10. half 9 collectantenavond heeft intussen reeds plaats gehad. Ook 1 "al' «chisseringsdag. olm Ridderen voor dit zal dus een verkeersverbetering be-1de rechter- tekenen. Tentoonstellingen Zo komt Alphen langzaam maar zeker Volkenkunde. 105 uur: Vertrouwo nit zijn Isolement. Het zal aan het wak- bezit van vreemde herkomst (tot 12 Oe- ker? gemeentebestuur niet liggen of deiuber» industriëlen komen bij drommen het Nachtdienst apotheken prachtige raadhuis binnen om daar hun Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, opwachting te maken. Moge het zijn tot en apotheek „Tot hulp der menschheid". meerdere groei en bloei van deze nijvere Hooigracht 48, tel. 21060. gemeente. - Huisvrouwen hielden openingsmiddag De eerste ledenvergadering van de afd. Leiden van de Ned. vereniging van huis vrouwen in het Galden Vlies was tevens openingsmiddag en werd door de Leidse dames uitstekend bezocht. Misschien dat de beide aangekondigde lezingen, die van mevrouw Slmmermans over „Goed hand werken" en die van mevrouw Linden- bergh over haar reis naar Amerika, daar van de oorzaak waren. In ieder geval bestond er voor deze lezingen buitenge woon grote belangstelling. Mevrouw Simmermans, die togaf, dat er voor de vrouw van vanc'aag weinig gelegenheid is overgebleven voor de mooie kunst van het handwerken, wist haar ge hoor echter zó te bezielen, dat er voor de meegebrachte werkstukken grote in teresse werd getoond, een interesse, die wanneer wij de verhalen mogen geloven zeker zal uitgroeien tot ernstige pogin gen om in de praetijk van het dagelijkse, aan beslommeringen zo rijke en onrustige leven die oude, byna vergeten kunst te doen herleven. Een propagandapraatje over de nog jonge stichting Goed Handwerk na pauze heeft daartoe zeker het zijne bij gedragen. Mevrouw Lindenbergh vertelde voor de tweede maal over haar reis i«-< Amerika, waarbij deze keer het sp'ooi wegverkeer, toerisme, het Amerikaanse huiselijk leven en de verhoudingen ti de verschillende staten van de federatie ter sprake kwamen. Een bouqdet anjers vertolkte de dank van het audi torium. Tussen Bonte Trein en Steravond Drie October is nog niet eens achter de rug, of het winterseizoen wordt al weer i'olop ingezet. Let U maar een6 op de agenda voor aanstaande Woensdag: de grote Hervormde jeugdsamenkomst, een belangrijke vergadering van de Chr. be sturenbond en bijeenkomsten van de Chr. reisvereniging en van K. en O. Een dui delijk voorteken er van, dat de Woensdag avond ook in de komende winter behoor- ijk in trek zal zijn voor vergaderingen. Waarom toch niet een betere verde ling over de gehele week? Achten velen de Bonte DinsdagavondtTein en de N.C.R.V.-steravond op Donderdag dan zo belangrijk. dat men nog liever op Woensdagavond de kans wil lopen de belangstelling miniem te zien? Bij de rondvraag werden diverse kwesties opgeworpen Leidens nieuwste bouwplan, dat van de 264 woningen voor Ons Doel achter de Van de Sande Bakhuyzenlaan, is gister middag door de raad zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Het plan is reeds uitvoerig in ons blad beschreven- Dr GOSLINGS (P v d A.) bracht hulde voor de grote activitêit van B en W. en het snelle werk van de betrokken ambte- Ook wethouder JONGELEEN had grote waardering voor het werk der ambte naren. Leiden heeft nog niet veel drie- lagenhuizen gebouwd, zodat het met de eentonigheid, door de heer Van Iterson naar voren gebracht, wel zal meevallen. Inderdaad is er groot huurverschil: de arbeiderswoningen komen tot stand vol- De heer VAN ITERSON (Prot.-Chr g de woningwet, de middenstandswo- sloot zich btj deze hulde san. Enkele „ing(al ing,voige de ananciermgsregelitig puntjes wilde hij nog naar voren bren- J95(| bcjde soorten dus volgens de voor gen: 1. er dreigt een eentonigheid bij de schri(ten waaraan niets te veranderen is. bouw van etagewoningen; 2. opvallend, He, ,s „ie, a!tijd voorkome„. dat is het grote huurverschil tussen arbeiders- arbeiderswoningen in eenzelfde straat en midden standswoningen; 3. deze twee komen als mlddenstandswontngen. Wat soorten woningen moeten niet te veel de ,e gazi„nen bei„[t; ook deze hu. door elkaar worden gebouw, anders zijn rm zij„ vol de voorschriften gere- f?!rs.1-anls"?"i"gen 1 mlssch,en geld. De meeste grote gezinnen zijn thans j u tt a m gelukkig wel in staat, een paar gulden m^r huur te bet£|len dan de minder betjgrotg Misschien is er na de aanbesteding in enkele dingen nog iets te veranderen. Na repliek door de heren VAN ITER- te verhuren. De KVP-fractieleider, DIJK, sprak zijn voldoening 1 plan uit, met name ook over de huizen grotere gezinnen. Maar heeft i zich wel voldoende afgevraagd, of die Uit de begroting van O. K. en W. In de afdeling hoger onderwijs en wetenschappen van de begroting voor Onderwijs, - Kunsten en Wetenschappen wordt gemeld, dat rekening is gehouden met de aan- stelling te Leiden van een gewoon hoogleraar in de geschiedenis van het Christen- I dom, omdat dit vak zich in de laatste honderd jaar snel heeft ontwikkeld en uitge- I breid, zodat het te veel omvattend voor één hoogleraar is geworden. Een gewoon hoogleraar in de verge- lijkende rechtsgeschiedenis der oudheid! plaats van een buitengewoon hoog- V ervanging van de Alphense- brug kost bijna twee millioen gulden. Alleen de afbraak van de in de weg staande panden aan de Pieter Doelmanstraat vergt een uitgaaf van drie ton! Wanneer zal het unieke verkeersbord, dat U rechts onderin de hoek ziet, verdwijnen? Foto N. van der Horst. Kynologen openden winterseizoen Ook de kynologenvcreniging Rijnland is het winterseizoen weer in gegaan. Gisteravond sprak in Zomerzorg de heer H. van Wingerden over „De hond en onze liefhebberij", een causerie, waarbij kynologen uit Den Haag, Delft en Rotterdam waren uitgenodigd, zodat de bovenzaal van Zomerzorg stampvol hondenliefhebbers was, voor een deel zelfs vergezeid van hun trouwe viervoeters. De heer Van Wingerden, keurmeester en kennel-houder, besprak de moeilijk heden, die een pas beginnend honden liefhebber en vooral diegenen, die een keus moeten maken, kunnen heb ben. Daarbij wees spr. er op, dat het ras, dat gekozen wordt, vaak een kwes tie van mode is, iets. dat juist door de echte kynoloog vermeden moet worden. De keuze van een hond moet bepaald worden door de vraag: „Wat verwacht ik van mijn hond? Welk soort hond past het best bij mijn karakter, bij mijn huiselijke omstandigheden c vooral dient te worden gevraagd: „Wat irriteert mij bijzonder?" Spr. raadde aan voor eigen gebruik vooral jonge hon den te nemen, daar deze het best kun nen worden opgevoed. Voor tentoonstel lingshonden kan men echter beter tlwassen honden kopen. Achtereenvolgens besprak de heer Van Wingerden het verkopen van hon den, de hulsvesting, vooral de inrichting a een eventueel hondenhok, de ver ging van de hond, de voeding, het fokken en dressuur. Een korte bespre king van het punt tentoonstellingen en het reizen in treinen en vliegtuigen be- iloot deze met grote aandacht beluis terde causerie. Voor de pauze werd de heer J. Bos uit Leeuwarden herdacht, de bekende promotor van de Friese jachthond, die jor enige dagen aan de gevolgen van in auto-ongeluk is overleden. Er werd in minuut stilte in acht genomen. Na de pauze vertoonde de heer G. Smits eigen opnamen, waaronder club filmpjes van de laatste in Wassenaar gehouden openluchtbijeenkomst, opna- van het befaamde Dalmatener- nest van mevr. Heykoop, van een alleraardigste witte Hongaarse herders honden van mr K. V. Antal, enkele kleuropnamcn van Caernterrier-pups vai gravin Van Zuylen van Nijevelt, di kinderparade, herdershondendéfilé er concours d'élégance op de laatste Hof stadshow en een opname van een ope ratie door de dierenarts Stol. Amateurfotografen „India en Pakistan" was het onder- Werp, dat mevrouw dr J. E. van Lohuy- zei-de Leeuw voor de Leidse amatenx- fotografen vereniging behandelde. Niet alleen was het gesproken woord int sant, maar mevrouw Van Lohuyzen bracht de aanwezigen ook in de Indiasche sfeer door haar goed in kleuren gefoto grafeerde kleuren-dia's, die tijdens haar causerie getoond werden. Een land met vele tegenstellingen door zijn zeer ar en rijke bevolking, zijn koude nachten warme dagen, moderne en zeer oude bouwkunsten. Wij zagen o.a. tempels uii de tijd van 1200 jaar na Chr., met beeld houwwerken en massief gouden versie ringen, paleizen van de Maharadja's er de verblijven van de haremvrouwen Een land, rijk aan cultuur. De voorzitter van de L.A.F.V., de heer Gompeltnan, dankte de spreekster Ds De Ruiter voor de radio Donderdagmorgen van kwart over tien tot kwart voor elf hoopt c'ê J. N. de Rui- Hervormd predikant te Leiden, vopr de microfoon van de N C.R.V. de morgen dienst te verzorgen. Plaatsvervangende kanton rechters geïnstalleerd Nadat gistermorgen in de openbare zitting van het kantongerecht te Leiden het K.B. was voorgelezen, waarbij H.M. de Koningin mr dr N. G. Geelkerken, mr H. F. A. Donders, mr F. H. van den Brink en mr W. de Koning tot plaatsver vangend kantonrechter bij het Leidse ge recht benoemde, heeft mr F. Ligten- berg deze heren geïnstalleerd. De kan tonrechter wenste- de heren geluk met hun benoeming en hoopte, dat zij hun ambt altijd met de juiste gevoelens zou den bekleden. leraar wordt gevraagd, aangezien de be tekenis van het vak en de omvang van de taak van de betrokken extra-ordina rius deze omzetting wettigen. Dat de erfelijkheidsleer aan de Leidse universiteit niet wordt gedoceerd, wordt beschouwd als een leemte, waarin door de aanstelling van een gewoon hooglex-aar Ten einde een nauwer verband te leg gen tussen de biologie en de natuurkunde is het gewenst, aan de faculteit der en natuurkunde een gewoon hoogleraar in de biophysica toe te voegen. Het grote percentage studenten in de scheikunde, dat de biochemie als hoofd- of bijvak voor het doctoraal ex; kiest, terwijl de faculteit geen docent heeft, die in dit vak gespecialiseerd maakt het wenselijk over te gaan tot de aanstelling van een buitengewoon hoog leraar in dit vak. De toegenomen betekenis van het vak Griekse taal en letterkunde van de oud- Christelijke de Byzantijnse en de nieu were tijd, waarvan ook de slavist en d€ oriëntalist kennis dienen te nemen, wet tigt de omzetting van het extra-ordina riaat in een gewoon hoogleraarschap. Voor de studie van de Engelse taal er letterkunde bestaat een zodanige belang stelling. dat er aanleiding is het in 1952 ingestelde ordinariaat te bestemmen de Engelse taalkunde en daarnaast extra-ordinarius te benoemen in Engelse letterkunde. Nog steeds dahlia's De dahliakeuringscommissie had gis teren tóch nog werk. Want hoewel het In de keuringszaal van het Krelagehuis niet bepaald storm liep met de bloemen, de regen en de wind van de afgelopen dagen hadden ze nog lang niet allemaal tegen de grond geslagen. Zo was er van Bruidegom. Baarn, noj een zeer mooie collectie. Daar stonden o.a. de mooie lila s.c Doge, de dec. Knock Out met de grote zilverllla bloemen, de fraaie s.c. Pyrophora, oranjerood met gele punten, de grillig-gevormde oranje- bronz cactus My Goodness, de s.c Heart's Desire, de gele cactus Whirl wind, de levendige dec. Sunny Heart, de zwartrode cactus Black Bird en Verder: wat zaailingen onder nummer van Joh. v. d. Boon, Tilburg, de kleinbloemige rode Z 26 opmerkelijk veel geleek op de bekende Passepartout. N. J. v. Oosten, Den Haag, bracht de zoveelste keer de opvallende sport uit Hapiness: de anemoonbloemige Co- met met het typisch gevormde centrum. Pompon Confetti is en blijft een opval lende dahlia met de aparte roserode kleur. Beste kwaliteit dahlia's bracht K. Maarse D.zn jr. Aalsmeer. Een uitblin U'! De bas bomt te pas ker was wel de zacht-rose s.c. 5025/6, die met een get. v. verd. werd vereerd. Verder: de purperen dec. Make Up, de dec. rose Holiday, de fraaie cactus Vam- pyr, de fonkelend-rode s.c. Bacchus en de lilapurperen pompon Reflex. Gebrs De Ruyter, Oegstgeest. lieten de uitstekende licht-oranje dec. House of Orange weer zien naast de fijn-lila s.c. 20/51 en de grote intens-rode dec. 52/50. C. Geerlings, Heemstede, toonde met de door deze dahlia gewonnen plaquette de fris-rode mignon Nelly Geerlings. Ten slotte een vaasje liliuni spec, rubrum van Joh. W. Tijms. Assendelft, en de laatbloelende roserode gladiool Herfst Glorie van gebrs Bot, Groote- Hoofdconducteur Bijlsma overleden In de ouderdom van 85 jaar is te Lei den overleden de heer J. Bijlsma. één van de oudste hoofdconducteurs van de Ned. Spoorwegen. De heer B werd 26 jaar ge leden. na een ongeveer 40-jarige dienst tijd. door de N.S gepensionneerd De, erledene was niet alleen bij het Leidse spoorwegpersoneel goed bekend, het N S.-personeel door het gehele land. Dat kwam vooral door de vooraanstaande, plaats, die hij in de vakbeweging heeft ingenomen. Hij was een van de oprichters de Centrale bond van spoor wegpersoneel, Onder de naam bus" schreef hij in het orgaan vai bond. Vrijdag om 1 uur heeft op Rhijnhof de begrafenis plaats. Van trap gevallen Gistermorgen om kwart over acht is de 5-jarige L. J. in de ouderlijke woning aan het Plantsoen van de trap gevallen. Het knaapje sloeg met het hoofd door een •rd met snijwonden in het voor hoofd en glas In het rechter oog door de E.H.D. naar het Academisch ziekenhuis] vervoerd. De iirma M. Brinks in het zilver Gisteren vierde de Juwelierszaak var de firma M. Brinks onder grote belang stelling haar zilveren jubileum. Begon nen op de Turfmarkt, waar de heer Brinks het gehele vak zélf uitoefende, is de zaak uitgegroeid tot de bekende win kel in de Haarlemmerstraat, sinds 1938 daar gevestigd, waar thans de wed. P. S. Brinks-Poptie de scepter zwaait met twee zonen, die het vak evenals destijds hun vader degelijk onder de knie hebben. Het was gistermiddag op de'receptie een gaan en komen van klanten, zakenre laties en geburen, terwijl de bel niet si stond vanwege de vele bloemstukken. I Advv 1953 IS BINNEN! Banden van 5.90 27.50 Interieurs 3.65 Gewone Zakagenda's 1953 ruim 100 soorten vanaf 0.60 G. WOLFSLAG. Breestr. 145. Tel. 23211 Leidenaar ontvreemdde afvallood Een blauwe Maandag werkte eer Leidenaar bij een havenmaatschappij te Amsterdam, of hij maakte zich al diefstal schuldig. Verd. nam elke dag afvallood van een terrein van de hoog- s weg. Bij de verkoop kreeg hij f 1.40 per kg voor. De Leidenaar verweerde zich met het bekende motief, dat de goederen toch geen waarde hadden, 't Was immers af val. „Als het voor u waarde heeft, heeft het ook voor een ander waarde," repli ceerde de rechter. De eis was tien dagen. Verd. vroeg een voorwaardelijke straf, aangezien anders zijn nieuwe betrekking gevaar zou lopen. De rechter had er oren De uitspraak luddde: twee weken .vaardelijk met een proeftijd van Jaar plus dertig gulden subs, negen dagen Nederlandse Beatenbergers naar Leiden Van 26 tot en met 28 September hopen Nederlandse Beatenbergers, jongeren die in het theologische centrum Beatenberg in Zwitserland hebben gestudeerd, bijeen te zijn in Leiden. De plaats van samen komst is het gebouw Middelstegracht 3. Men schrijft ons hierover onder meer: Door gemeenschappelijk gebed en overdenking van Gods Woord zoeken zij versterking en bemoediging voor de dienst, waartoe God al Zijn kinderen roept, in het bijzonder wel in onze be wogen lijden. Mr Henry K Warhentin Amerika, zendeling en wereldreizi ger. die enige weken in Nederland ver toeft, spreekt Zaterdag om uur over „Persoonlijk werk en wereldevangelisa tie", waarna hij een gekleurde zendings- fllm zal vertonen. Deze bijeenkomst is toegankelijk voor ieder. Avonds 8 uur wordt een open bare evangelisatiesamenkomst gehouden, waarbij de kleurenfilm van de weten schappelijke afdeling van het Moody Bible-institute te Chicago „De God der Schepping" wordt vertoond. Ook Zon dagavond 8 uur vindt een openbare samenkomst plaats met zang, muziek en korte toespraken. SON i van B. en W. zonder mei Verdere agenda Burgemeester jhr mr F. H van Kin schot. die Zondag uit Frankrijk is terug gekeerd. wenste de heer Aalders (KVP) hartelijk geluk met zijn herstel na een operatie. Tot leden van de commissie van advies woonruimtewet 1947 (woningcommissie) werden herbenoemd de heren P- C. A. ten Broek, G. Hordijk, B. J. Huurman, J. de Jong en J. H. Schüller. Mej. A. N. Kos te Oudkarspel, gebo ren te Alkemade, werd benoemd tot on derwijzeres aan de Montessori lagere school aan het Schuttersveld. Enkele onderwijszaken passeerden de hamer. Het tuinderbedrijf van de heer I. Kruts zal worden overgeplaatst van de Bos- en Gasthuispolder naar de Knotter- polder, gemeente Zoeterwoude. Ook het voorstel tot het bouwen van 16 duplex- woningen bij de Kneppelhoutstraat werd aangenomen, na vragen van de heren KNETSCH (Prot.-Chr.) en AALDERS. Rondvraag Mr WOUDSTRA informeerde naar de wijze, waarop in onze stad dieren pijn loos kunnen worden gedood- Mensen, die van hun huisdieren afwillen, kunnen er in het asyl vaak niet mee terecht, omdat er geen plaats meer is. Ze worden dan van het kastje naar de muur gestuurd en komen soms zelfs in Den Haag terecht. Mr Woudstra achtte deze toestand ange- De VOORZITTER en wethouder VAN DER KWAAK antwoordden, dat men in het openbaar slachthuis dieren doodt zonder dat ze pijn lijden: ook huisdieren dus! De heer QUESTROO (Prot.-Chr) vroeg B. en W., goede aandacht te besteden aai» een verzoek van bewo ners der Uiterste Gracht om tot dem ping van deze gracht over te gaan. De toestand eist dringend ingrijpen. Reeds in 1947 zegden B. en W. toe, dat spoedig aan de demping zou wor den begonnen. Deze zaak zal worden bekeken, even als een in een vorige zitting naar voren gekomen kwestie ten aanzien van par ticuliere woningbouw bij de Kanaalweg- Idem het wegdek van de 2e Looierstraat. Na feestdagen kan het huisvuil niet extra worden opgehaald (vraag van me vrouw Braggaar) De huisvrouw blijft er dus mee zitten totdat haar straat weer normaal aan de beurt is. Als de gemeente over nieuwe vuilnisauto's beschikt, zal deze moeilijkheid nader onder de aan dacht worden genomen. Mr GEERTSEMA (WD) toonde zich verbaasd, dat het ontwerp ver ordening winkelsluiting gisteren niet opnieuw ter sprake werd gebracht, temeer omdat de voorzitter de vorige maal zelf van een chaos had gespro ken. Wethouder MENKEN: Eerst moet het advies van de middenstanders en de twee raadscommissies worden af gewacht. Er zitten te veel haken en ogen aan het omwerp, zodat ook geen goedkeuring van Ged. Staten zou worden verkregen. Mr GEERTSEMA had bij de begrotin- len sPortstichting gemist, de heer VAN DIJK die van K- en O. De raadsleden zullen beide stukken alsnog ter inzage krygen. De heer LOMBERT vroeg vluggere toezending van de raads- verslagen. ,rP.j 'ieer AALDERS meende, dat er op Vrijdag sprake Is van een stad in de ^eeT"kt- Er 18 zelfs een strook niemandsland. Hy zelf had over hekken vwA6!?Jtllmmen' Wethouder VAN DER KWAAK betreurde dit, maar de maatre gelen zijn na breed overleg genomen. De toestand is moeilijk, de enige oplossing: spoedig een nieuwe veemarkt. QUESTROO attendeerde op moeilijkheden met de riolering op de f.Xa, Hieraan Wordt aandacht besteed. Ook informeerde de heer Questroo naar het verzoek inzake financiële medewerking voor de uitbreiding van de inventaris der Ds de Wolff- -T' n„.hct p,ants<>en. Wethouder Van Schalk antwoordde, dat de op lossing zeer nab(j is. Damesclub A.E.W. Het bestuur van de Leidse schermver- entging A.E.W heeft gisteravond beslo ten naast het herenteam een damesclub t°P te Het secretariaat is feves- tigd by de heer L. Erades, Hogewoerd 158.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4