Maar wij denken er zó over Leiden is een en dat is Dat is in 't kort de mening van de voor zitter over de braderie keer los gekomen heel wat waard Zwartbonten en vetvee op de VEBO rati® Persoonlijk contact tussen medici is zeer belangrijk DAMESBEURS NIEUWE LEIDSCHE COUBANT 4 ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1952 NA HET FEEST. Vijfduizend mensen maakten rit met braderietrein Een werk van enkele maanden werd vannacht in een paar uur radicaal afgebroken. Vuilniswagens, vrachtauto's, handkarren, luxe autootjes en koffers sleepten weg wat er aan braderiebullen weg te slepen was en om een uur of twee waren er alleen nog de skeletten van de kramen, druipend van de regen en getuigend van vergane glorie. Glorie is er geweest in Leiden op Woensdag, Donderdag en Vrijdag. Daarvan hebben vele tien duizenden zich overtuigd. En de standhouders vinden dat ook wel, al kon den niet allen met een opgetogen gezicht en een dikke beurs naar huis gaan. We geloven ook niet, dat het bij deze acht actief deelgenomen aan de demon braderie uitsluitend en alleen directe winst was begonnen. Een stand houder, die niet zo erg best heeft ge boerd, sprak een wijs woord, toen hij zei dat de reclame, die hij met zijn stand had gemaakt, hem ook wat waard was. „Wie weet wat voor invloed het in m'n zaak heeft. Als je een advertentie in de krant zet, weet je ook niet van tevoren uit te rekenen, wat er op komt". Zo is het. Alle braderiehouders hebben deel genomen aan een massale reclamestunt En zij, die schone winsten hebben ge boekt. mogen dan nog in het bijzonder tevreden zijn. Trouwens: het aantal teleurgestelden is niet zo groot als hier en daar wel wordt beweerd. De voorzitter van het actiecomité, de hegr Van der Kwaak, vertelde ons, dat hy onge veer zeventig standhouders had be zocht. Van hen waren er drie niet tevreden. Ze moesten er geld by leg gen óf ze konden de winst op de tien vingers van hun handen tellen. Er zgn ook een paar „uitschieters", die van mening zyn, dat ze in hun zaak veel minder zouden hebben verkocht. Grote stukken vonden soms een graag afzetgebied. Genoeg pof fertjes zyn er gegeten, maar een tapüt van een onbescheiden prys wist ook z'n weggetje te vinden. „Wilt u eens met één woord zeggen, hoe u over deze eerste Leidse braderie denkt?", vroegen we de heer Van der Kwaak, „fantastisch of mooi, verrassend of voor-herhaling-vatbaar, een fiasco of teleurstellendHet antwoord zeilde alle suggesties, want het was: Leidenaars zijn een keer los gekomen en dat is naar mijn mening heel wat Van deze gevatte uitspraak is heel wat af te leiden. Dat doen we nu maar niet. want we zijn er eigenlijk een beetje bang voor, dat de lezers dan te braderie- moe zouden worden. Maar één ding is duidelijk: dat de braderie niet alleen van uit de warwinkel mag worden beschouwd. Er lagen nog meer motieven aan ten grondslag. En al die elementen worden samengevat in de twee gevleugelde woorden: Leiden Leeft. Héél Leiden leeft. Leiden heeft eens een paar dagen in het centrum van veler belangstelling gestaan. In alle kranten prijkte z'n naam en talloze lippen hebben die naam, die ons allen dierbaar is. gezegd. Honderden autoriteiten hebben 't hier even gezelig gehad. Onder hen waren wat men noemt „hoge gasten", die hartelijk hebben ver klaard, dat ze graag in Leiden zUn. Onze populariteit heeft een flink stootje ge kregen. En daarom heeft die verregende braderie, die de aanvallen van de natuur toch maar kranig heeft doorstaan, een horizon. Wellicht zijn er nog ongeziene resultaten. Voor de winkels en voor Leiden als een geheel. Ten slotte nog enige feiten. Wethouder Van Schaik heeft gisteravond om half de kunstenaars onder het achterbordes van het stadhuis. Met één man heeft hij wel een kwartier staan praten over één schilderij. Half twaalf klapwiekte de heer Van der Meer van het Glippertje fluitend het Vlies binnen. De vraag, hoe hy het op de braderiedagen heeft gehad, was spoedig gesteld. En ook dra beantwoord. „Vyf- auizend, meneer! 't Is niet te geloven." Ja, vijfduizend mensen hebben van ce braderietrein gebruik gemaakt. Dat is heel veel, want in het afgelopen seizoen vervoerde het Glippertje in totaal 20.000 mensen. Een opmerkelijke verhouding dus. De firma Lampe kreeg uit handen van de voorzitter van de braderie-com missie zo-maar zestig gulden. Dit bedrag was door de commissie beschikbaar steld voor de meest originele stand. De firma was dankbaar voor deze royale geste en uitte haar dankbaarheid door het bedrag terstond te schenken aan de afdeling Leiden van het Koningin- Wilhelminafonds voor de kankerbestrij ding. Hetgeen een applausje van d« ganse commissie opleverde en de juf frouw achter de vleugel naar de toetsen deed grijpen om'Impromptu van Chopin Wat was het tussen twee haakjes druk te spelen, n die stand. Haast ^e druk. „Het is goed 1 De heer Van der Kwaak heeft, voordat Wethouder Van Schaik deed de tentoonstelling van de Leidse kunste naars onder het achterbordes van het stadhuis gisteravond de nodige eer aan, toen hij met het publiek discussieerde over de voorstelling en de kwaliteit der schilderijen. Hij had hierbij een aandachtig auditorium. Foto N. van der Horst de volgende keer de mensen toegangsgeld te laten betalen' der organisatoren, „al was het alleen maar om al dat grut van de stand af te houden". Dat js inderdaad de oplossing De ouderen kregen vaak geen kans om producten van de kunstenaars ook r even te zien. Er is helaas niet veel verkocht. Wel ging er tamelijk veel aardewerk van de hand ten bate Mr Van Roijenfonds. dat ten doel heeft sanatorium voor kunstenaars op te richten. beetje het gezellige zitje in het Vlies plaats had, vanuit het Waaggebouw de brade rie officieel gesloten. Dat was klokslag elf uur. Hij sprak de wens uit, dat de deelnemers in hun zaken zouden merken, dat ze er op deze dagen uit waren ge weest. Hun spontane medewerking gaf ae stad plotseling een ander aspect, waar van ontelbaren hebben genoten. „We kunnen zeggen, dat de braderie is ge slaagd en dat er over het algemeen goede zaken zyn gedaan". Het devies veel mogelyk overleg zal worden ge- V.V.V. is: Leiden Leeft. De laatste pleegd JjufJ,~ J~ figadjjf De kaastentoonstelling In de Waag Is door 2060 mensen bezocht. Een verrassend aantal. Men bedenke ook, dat de entree hier niet vry was. De stroopwafelbakkery van de Martha- stichting te Alphen aan den Ryn voer er gelukkig wel by. Hoe yverlg en opgewekt zat de heer Bouman gister avond om elf uur z'n ryksdaaldertjes te tellen. Ze zullen goed worden be steed. „De mensen hebben het alle maal leuk gevonden, dat wy 'r ston den. 't Was een attractie voor ze". Vlaggen wapperden in gastvrij land Limburg droeg voor Koningin boter en honing aan Ongedwongen spiak HM. met boerinnen en aanstaande emigianten OP HET RHYTHME van een keurige meisjeszang werden Donderdag kaas en boter, worst en spek, honing, fruit en eieren aangedragen toen Koningin Juliana de landbouwhuishoudschool van Posterholt (L.) bezocht. Om het recept op de kaas: „Laat mij drie weken uitrusten en keer mij da gelijks om" moest de hoge bezoekster hartelijk lachen. „Ik zal er voor zorgen, hoor", beloofde zij. Over de paddenstoelen, die in een van de les lokalen tentoongesteld waren, kon niemand de Koningin nog iets nieuws vertellen. Van de meeste paddenstoelen kende zij de Latijnse en Neder landse namen. Een groot succes voor de school was de les in babyverzorging, waarvoor Har- rie Wolters, een baby van één jaar, in een teiltje zat. „Wat een zoete jongen", zei de Koningin. Hoe kon zU ook weten, dat de lerares, mej. Wolters. voor dit hoge bezoek de jongste spruit van haar broer had geleend omdat die het onder de handen van zijn tante niet op een schreeuwen zou zette Langs duizenden vlaggende school kinderen vertrok de stoet naar het Har- Familiebeiichten uit andere bladen GETROUWD: J Bouwmeester en S Gun- ton, Bippanlea (Austr.)-Blaricum; ir D A Wittop Koning en L H v» d Steen, A'dam; H H van Regteren Altena en M J Hengst. Ber gen N.H.-'s Hertogenbosch: P Wlldervanck de Blécourt en H Stalling. Zutphcn; JCEM Thole M E G Stijkel en E Wljers. Cardiff, S. Wales BEVALLEN: Mevr van ZIJverden-Relding Bussum; mevr. S H Muntz-Söiner, z. Nairobi. van der Kley, m, C Dresselhuys, m. erman, v. 84 J. Am- m. 56 J. Delft; W sterdam: Ir F Beiji Thles. m. 62 J, Bu: huls. v, 73 J, Coevoi 56 J. A'dam: J J :JMi s-NIJ- monietheater in Roermond, waar de Koningin tijdens een gezellige koffietafel ongedwongen sprak met verschillende leden van de Limburgse Boerinnenbond, die er er hun gewestelijke dag hielden. In een warm najaarszonnetje reed de vorstelijke autö omstreeks half vier Venray binnen. Hare Majesteit toonde grote belangstelling voor de sluitings- emigratiecursus van de Limburgse Land en Tuinbouwbond. Twee a.s. emigranten gaven een toelichting op de motieven van hun voorgenomen emigratie, pater Rietjens leidde de laatste godsdienstles en de arts H. van Hombergh gaf nog enige wenken op het gebied van gezond heidsleer. Daarna sprak de vorsteUJke bezoekster met de aspirant-emigranten over haar bevindingen bij haar bezoek aan Canada. Om half zes arriveerde de stoet In Gen nep, waar een bezoek werd gebracht aan het sanatorium Zon, Licht, Heide. De jongste patiënte, Wilke Veenstra, bood bloemen aan. Andere patiënten schonken Hare Majesteit een handwerktas en voor de oudste drie Prinsesjes tasjes in ver schillende kleuren. Het slot van het Koninklijk bezoek aan Limburg kwam in het tehuis voor bejaarden, waar Hare Majesteit van de 94-jarige mevr. Van de Werff een rose anjer in ontvangst nam. ONZE BRADERIE- KLEURWEDSTRIJD De eerste inzending kwam in ons bezit. Een aardig stukje werk van een vijfjarig meisje. Goed ge daan, Laura. Niemand behoeft zich echter te haasten, want de termijn van in zenden sluit pas op 6 October. Wij hoorden van een deelnemer dat hij alle vier de tekeningen rustig gaat kleuren, en dan de best geslaagde inlevert. Stellig een besluit dat navolging verdient. Wij zijn zeer benieuwd naar al het moois, dat we straks te zien zullen krijgen. De jury zal geen gemakkelijke taak hebben. Ge lukkig zijn er heel wat prijzen uit te reiken. Sociale raad naar Meer en Bosch Het bestuur van de sociale raad hield Donderdagmiddag een excursie naar de imirichtiing Meer en Bosoh en de Kon in- giin-Emmaklinlek te Heemstede. Deze Inrichtingen, waarin toevallijders alle gezindten ztyn opgenomen, gaai van de Chr. vereniging voor de verple ging van lijders aan vallende ziekte. By aankomst werden de deelnemers door de predikant der inrichting, A. de Klerk, ontvangen. Hy gaf geschiedkundig overzicht, waaruit bleek, dat de vereniging in de zeventig jaren van haar bestaan sterk is uitgebreid. In de inrichtingen worden thans 560 per sonen verpleegd, van wie 200 kinderen. Het hoofd van de school gaf een uiteen zetting over het onderwijs aan epilepti sche kinderen. In de Bmmakliniek werd het gezelschap door de directeur-genees heer, dr B. Ledeboer, ontvangen. De secretaris van de sociale raad, Van Toorenburg, vertolkte de dank het Leidse gezelschap. Gerei. Synode Overleg met anderen over kerkorde Bij herziening zo min moge lijk verandering (Van onze Kerknieuwsredacteur) Gisteren heeft de generale synode der Geref. Kerken het rapport in zake her ziening der kerkorde behandeld en be sloten deputaten te benoemen die de opdracht ontvangen de arbeid van de al gemene herziening van de K.O. voort te zetten. In het voorstel tot de opdracht aan deputaten zyn tal van punten nader vast gelegd. De synode heeft echter het ge hele voorstel nog niet kunnen afhande len. De beraadslagingen zyn tot volgende week geschorst. bepaald, dat by deze arbeid Veel groter aanvoer dan vorige jaren (Van onze deskundige medewerker, de heer J. van der Goot te Wassenaar) De afdeling zwartbonten heeft op de Vebo dit jaar een veel grotere omvang gekre gen dan ln 't verleden het geval was. De reden hiervan hebben wy reeds uiteen gezet. Ook de kwaliteit was veel beter geworden. Er waren maar weinig oudere stieren, maar die er aangevoerd waren, zyn van goede kwaliteit. L. J. Splinter en Trijntje's Adema van Bonda's proefboerdery. Groepen pinken van één vader, slechts 2 aangiften 1. groep van Zijlster Reclame van L. J. Splinter. 2. Groep van Major en Blokland van Jac. Visser. Groepen kuiskalveren van één vader, eveneens 2 aangiften 2e Prys groep van Lauwers van H. S. Kroft. 3e Prys groep Koos 4 van N. J C. Koot. de stieren werd IA de ruim jarige Aaltje's Adema van „Vita Nova", gerekte stier met best achterstel, tevens kampioen. IB Jan Adema van gebr. Verburg, stier van best soort en goed gesloten, iets beknopt. De tweejarigen kwamen gedrieën front maken, goede dieren. Eerste prijs Stien- Rudolf Fetse van „Vita Nova", fraai gelijnde typische stier, iets fijne benen, werd reserve-kampioen. Een mooi si j3 voor ..Vita Nova". Bij de éénjarigen ist W. Vonk de enige prys te behalen, i met ere. De kalfstieren waren maar zeer matig vertegenwoordigd en van heel gewone kwaliteit. De klasse oudste melkkoeien van goede kwaliteit. IA Leentje 4 W. Vonk, typisch, doch iets tenger. 1B Eppie 15 van M. W van der Schans, Bovenkerk, koe van best type, IC Johan- '9 van L. Treur te Leimuiden, sterk gebouwde koe Verder nog 3 tweede, 4 derde prijzen en 3 eervolle vermeldingen. De hierop volgende rubriek was vrij goed. met drie goede kopnummers. IA Cilia 2 van C. P. van Wees te Aalsmeer. 1B Zijlstra Grietje 47a van L Treur, IC Ar.na 9 van Bonda's proefboerdery. De vierjarige koeien vormden een beste rubriek. De jury maakte ook hier uieropmerkingen IA Corry's Adema 10 J. C. Wesselingh, best type met goede IB Marie 48 van C. van Zijverden, ïeens een koe met best type en adeL Voorts nog 3 tweede en 3 derde pryzen. braderiewens van de voorzitter deze initialen voor alle standhouders zullen betekenen:/Vanaf Vandaag Voor uit. En hiermee was de braderie ten einde. Blijft de braderiecommissie bestaan? Voor zover wy het kunnen bekyken, zal •olgend jaar geen braderie worden gehouden. Dat lijkt ons verstandig. Het woord braderiecommissie zou dus in ieder geval moeten worden vervangen. We weten niet, in welke richting men een eventuele actie voor 1953 zal zoeken, maar kunnen wel vermoeden, dat de commissie voor de volgende stunt, die dan géén braderie zou zyn, er anders zal Laten we hierover verder zwygen. Als Leiden wil leven, dan zal het ook moeten •usten. In de goede zin dan. En die tyd s nu weer aangebroken. Nü? We krijgen toch eerst de Leidse Week en Drie Octo ber nog? Dat is wóér ook! Productieklasse De productieklasse was zeer goed met hoogwaardige kopnummers. Niet minder dan 19 aangiften. IA Marijke Sandberg. platte, fraaie koe, ondanks haar tien jaren niet te verslaan. 1B Boukje 35. eveneens van jhr Sandberg, uitzonderlijk fraai type, uiervorm is iets afwijkend, werd nu kampioene. IC Marie Bonda's proefboerderij. prolon geerde haar plaats van t vorig jaar. 1D Wietske 5 van W. J. Olsthoorn te Leid- schendam, evenredig gebouwde koe. Vier tweede en 2 derde prijzen, benevens 6 eervolle vermeldingen. De melkschotten vormden een goede rubriek. IA Elisabeth van jhr Sandberg, sterke koe, iets groot. 1B Jantje i W. Vonk. typische koe, kon iets malser zijn. De melkvaarzen waren best met over wegend goed type. De drie kopnummers met beste uiers. IA Juliana 2 van B. van der Grift Woerden. 1B Tryntje 7 van C. G. Lammere, de Kwakel. IC Arina van G. H. op 't Landt, Bodegraven. De dragende koeien waren van goede kwaliteit. Een best kopnummer, die re- kampioen werd, n.l. de veertien jarige Vrijke 4 van W. J. Olsthoorn, fraai type met het gewenste soort. 1B Irene 3 D. Reijneveld, sterk gebouwde koe. IC Siem 4 van W. L. Onderwater, iets beknopt. De rubriek dragende vaarzen leverde andere kerken die de Dordtse 2 eerste pryzen op voor Bonda's proef- kerkorde onderhouden, in het bijzonder de kerken waarmee de Geref. Kerken in correspondentie staan. De commissie had het in haar rapport betreurd, dat by de reeds verrichte ar beid de deputaten zich niet in verbinding hebben gesteld met de vrijgemaakte Ger. Kerken. Naar aanleiding van een opmerking van ds Van Herksen (Ermelo) heeft de Synode besloten dat de te benoemen de putaten een poging zullen doen genoem de kerken in het overleg omtrent de her. ziening van de KO. te betrekken. Voorts heeft de synode besloten dat deputaten bij de herziening tegen alle nodeloze af wijkingen van de K.O. dienen te waken evenals tegen een al te grote omvang van de herziene K.O-, terwijl tevens zo weinig mogelijk wijziging dient te i Gerarda Bij de eigenaars collecties zelf gefokt een eerste prijs voor J. Th. Wesselingh, goede groep met dito uiers. Tweede prijs L. J. Splinter, goed uniform, doch op merkingen t.a.v. de uiers. Derde prijs Bonda's proefboerderij, wat te weinig uniformiteit. De bedrijfsgroepen vormden hier de hoofdschotel, n.l 9 aangiften. 1. Kleine groepen jhr Sandberg, zeer goed in alles. 2. H. van Dijk, Aalsmeer, 3a M. J. Schans, Bovenkerk, 3b L. G. Lammers, De Kwakel. Grote groepen: la L. Treur, ruime dieren, uniform, lb W. Vonk, cor rect gebouwde dieren, iets ondiep. 2a C. P van Wees, 2b C van Zijverden, 3. J. C. Wesselingh Toiletpryzen Bonda's proefboerdery jhr Sandberg, Splinter en W. Vonk. Vetvee Met een stille hoop ln het hart heeft het bestuur van de Vebo de Vrijdag af gewacht. Immers, het puikje van Hollandse vetweiden komt zoveel beter uit in de stralende zon dan tn een tries tige herfstregen, maar die hoop is wel deeriyk de bodem ingeslagen. Het pro gramma kon nog wel behoorlyk worden afgewerkt, doch het bleek niet mogelyk te zyn by al die nattigheid de admini stratie van 't zogenaamde puntensysteem toe te passen. Men heeft er dus va moeten afzien, de dieren op grond va een zeker aantal punten te waarderen. Zowel de kwaliteit als de kwantiteit was by het rundvee van zeer hoog ge halte. Dit had dan ook ieders v dering. Met de varkensinzending is het misgelopen wegens het besmettings gevaar. De schapenafdeling wil nog maar steeds niet „tieren" op deze expositie. De „schapenmensen" voelen zich blijk baar beter thuis op hun eigen, vertrouw de plaatsen op de markt. Het bezoek was, ondanks het slechte weer, nog zeer rede lijk. De marktdienst onder directeur Weima heeft alles in het werk gesteld de zaak tentoonstellingswaardig te maken, en met succes. Telkens treft het weer, dat de zwart bonten en blaarkoppen de strijd om de kwaliteit als mestkoe zeker niet kunnen winnen van hun roodbonte zusters. Dit veeslag eigent zich het meest voor de mesterij. In klasse I, afgewisselde koeien, be haalde Siereveld, Den Haag, ereprijzen (1), A. J. de Groot, Zoetermeer (3), E. C. Westgeest (1). W. van Egmond, Kat wijk (1), en A. M. Ammerlaan, Zoeter meer (1). Eerste pryzen K. A. Siereveld (1),~A.' J. de Groot (3), H. v. d. Stoel, Zoeter- woude (1), E. C. Westgeest (1), S. van Schie (1), A. M. Ammerlaan (2), fa Burg en Bol, Den Haag (1). Klasse II (met 6 brede tanden): ere prijzen A. J. de Groot (2), A. M. Am merlaan (1). Eerste pryzen voor A. J. de Groot (1) en J. J. L. de Groot (1). Klasse III (met 4 brede tanden): ere prijzen voor A. J. de Groot (2), J. C. Hoogeveen. Wassenaar (1) en A. M. Am merlaan (1). Eerste pryzen voor gebr. Zwetsloot, Leidea (2), W de Kroes, Rijs wijk (1), fa Burg en Bol (1), J. C. Hoo- gevi (1). H. Cohen, Groepen Groepen koeien uit bovengenoemde rubrieken: eerste prijs A. J. de Groot, 2. A. M. Ammerlaan, 3. A. J. de Groot. Kam pioen K. A. Siereveld, reserve-kampioen A. M. Ammerlaan. Dit werd na zeer zware strijd vastgesteld, na uitvoerige arbitrage. Wy kregen de indruk, dat jury en arbiters deze beslissing na zeer langdurige overwegingen genomen heb ben, zodat de uitslag evengoed anders om had kunnen zijn. Klasse VI, dikbillen, ereprijs voor A. J. de Groot (1), eerste prijs voor J. Uit den Boogaard, Warmond (1). Klasse VII, dikbillen, 2 brede tanden: ereprijzen H. Cohen (2), idem eerste prij zen (3). Klasse VIII, vette stieren: eerste prys H. F. J. Mooren, Leimuiden. Klasse X, koeien, bestemd voor de mes terij: J. Oskam, Willige Langerak (2). Klasse XI. Idem, niet afgewisseld: ere prijzen H. Cohen (2), eerste prys P. Th. Westgeest (1). Klasse XII, dikbillen. bestemd voor de mesterij: A. Groeneweg. Rijswyk (1). Klasse Xlla, dikbillen, graskalveren: ereprijs (1) Nic. v. d. Mey, Voorschoten, eerste prijs idem (1). Handels- en gebruikskoeien: T. R. M. Tetteroo. Nootdorp, ereprijs (1), fa Tet- teroo, Pijnacker, eerste prijs (1), ereprijs (1). Vette kalveren, ereprijzen Nic. v. d. Mey. fa Dormitz (4), T. R. M. Tetteroo (1). Eerste prijzen: M. Cohen (1), fa Dor mitz (2), G. C. de Groot (1). gebr. Van Ruiten (1). Kampioen dikbillen H. Cohen. Idem vette kalveren H. Cohen. Beoordeling De uitslagen van de veebeoordelings- wedstrijd luiden als volgt: Zwartblaar: 1. R. K. landbouwwinter- school te Voorhout, 220 p., 2. Chr. lagere landbouwschool te Alphen, 185 p., 3. Chr. landbouwwinterschool te Hoofd dorp, 180 punten. Individuele pryzen: 1. A. van Leeuwen, school Voorhout, 80 p., 2. Rijlaarsdam, school Alphen, 75 p., 3. Th. van Vliet, school Voorhout, 75 punten. Afdeling zwartbont: 1. Oud-leerlingen landbouwwinterschool Gouda 226 p., 2. leerlingen idem 213 p., 3. lagere land- landbouwschool Zoetermeer, 200 punten. Individuele prijzen: 1. Noteboom, school Zoetermeer, 85 p2. Overgauw, school Voorhout, 82 p., 3. Van Leeuwen J. Azn, school Gouda, 80 punten. Enkelingen pinken Bij de enkelingen pinken noteerden Henriëtte 4 van jhr Sandberg, goed soort, en Carolina 4 en Folkertje 31 Vonk. Bij de oudste groep koekalveren kwam Wesselingh met een aantal kalveren sterk naar voren. Deze dieren verschillende „Vita Vova"-stieren. Bij de jongste klasse had W. Vonk de favoriet, n.l. Roga. De groepen oudere dieren, vader afstammende, hadden 6 aangiften. IA groep van Oldamster Adema Lind- berg van J. Th. Wesselingh, goede, uni- groep met beste uiers. Tweede prijs groep van Smits 14 Alles goed en wel (Ingezonden stukken) Veldartillerie uw rubriek „Toch is het zo" Woensdag 17 September wordt gesproken het Nederlandse geschut in de laat ste wereldoorlog. Ondergetekende is niet bevoegd, hierover een oordeel te vellen, omdat hij al zoveel jaren uit de mili taire dienst is. Toch heb ik wel enige opmerkingen. Als rmlitieplichtdge in dienst gekomen 21 September 1910 bij ae ziesde batterij 2e Regiment veldartillerie alhier, hebben wij onze opleiding gehad achter 7V4 cm modern snelvuungeschut, per batterij drie stukkenbij mobilisa tie 0 moderne vuurmonden, voorzien van afstandsmeters en gradenbogen. De oude 10 staal had toen al afgedaan bij Hoe de kanonnen bij de vestingartillerie n is mij onbekend JAC. DE BREE Leiden Nieuwe Rijn 114 „Nationaal programma" Aan de samenstellers van de „nationale programma's" zou ik willen vragen: zoudt u niet meer tot de feestvreugde kunnen bijdragen met een gezellig muzikaal en vocaal programma, dan met een lang- aradig geschiedkundig hoorspel? Mars muziek en gemeenschappelijke volkszang n b.v. meer op zyn plaats geweest' Wie heeft er tijd en lust om naar zo'n hoorspel te luisteren? De omroepvereni gingen hadden m.i. zelf iets beters in el kaar gedraald! V. Spoorwegongeluk voor komen Enige dagen geleden verscheen ook in de N.L.C. een bericht, dat de heer Van der Meer bij de spoorlijn te Voorschoten een breuk in de rails ont dekte van ongeveer 30 cm en dat, dank zij zyn voortvarend optreden, de tocht zijnde forensentrein, richting Am sterdam, kon worden gewaarschuwd, waardoor zeer waarschijnlijk een ernstig treinongeluk werd voorkomen. Nu stelt de directie van de Nederlandse Spoorwe gen voor een ieder, die medewerkt een treinramp te voorkomen, een beloning beschikbaar. Er staan immers steeds senlevens en kostbaar materiaal op het spel. Het is ditmaal de moeite waard de royale geste van de Nederlandse Spoor wegen bekend te maken bij hen, die hier van niet op de hoogte zijn. De heer Van der Meer ontving namelijk dezer dagen een chèque voor zijn kordaat optreden ten bedrage van 15 (vijf gulden). Een brief van de directie, waarin aan de heer Van der Meer hartelijk dank wordt betuigd voor zijn kranige houding, zou m.i. waardevoller zyn geweest voor betrokkene dan een dergelijke fooi. MEJ. C. G. VAN TILBURG Den Haag Perenstraat 48 Ferd'nand en de symmetrie Met de vacantie alles verteerd Uit de jongste berichten, die ik dezer agen weer uit Spanje ontving, alsook uit de mondelinge mededelingen vai voegde bezoekers van Spanje, uit schillende kerkelijke kringen, met van Geref. beiydenis, is als absoluut vast te stellen, dat over 't geheel geno men de vijandschap tegen het Reforma torische Evangelie hand over hand neemt, maar tevens ook de honger dit levende Brood. God geeft ons alweer een geopende deur, zodat we ons moeten gaan opmaken om een nieuwe, grote massa Bijbels, Catechismussen, Kort Be grip enz. enz. naar Spanje te verzenden. De vele giften, die ik vooral het laatste jaar mocht ontvangen, zUn reeds besteed. Er ligt een grote aanvrage om honderden Spaanse Bijbels etc. op myn tafel. Maar hiervoor is weer een nieuw kapitaal nodig. Moeten we nu antwoorden: zouden gaarne aan die honderden vragen willen voldoen, maar we kunnen niet, want de Christenen hier hebben met de vacantie alles verteerd?! 't Zou toch wel allervreseiykst zijn. Kennelijk is Christus bezig in het Roomse Spanje al meer zielen voor zich te gaan opeisen. Rome wil dit jaar, zoals is bekend ge maakt, 50.000 nieuwe Roomsen uit de Protestanten toebrengen in ons land. Maar wel honderdduizend handen wor den in Spanje omhoog gestoken, tot uit gevangenissen en mynen toe. om het Woord Gods te ontvangen. Meest allen arme lieden naar de wereld. Mag ik nu voorsteilen dat we allen, van wat Protes tantse kerk of richting ook, een actie, in het leven roepen, en helpen volvoeren, n tegen a.s. Hervormingsdag 10.000 Bij- ïls enz. gereed te hebben voor Spanje? Op 31 October a.s. moet Luther zijn stellingen ln Spanje aanslaan. Dit kan als overal worde meegewerkt. Zende men my dan 2 maanden lang, en niet uitstel len, uw giften toe. Wie helpt mee aan een benodigde ca. 20.000 gulden? Uw antwoordbijdrage wacht de eerste ondertekenaar. En God zal het ons op het gebed doen gelukken Ge hoort er meer van. PROF G. WISSE. Doorn, Parklaan 3, Tel. 2572, Glrono 577526. DR R. H. BORKENT, Den Haag. alg. secr. Aldus de heer Van Schaik bij ontvangst der congressisten Gistermiddag heeft het gemeentebestuur de deelnemers aan het congres van de maatschappij tot bevordering van de geneeskunst officieel in de burgerzaal van het stadhuis ontvangen. De loco-burgemeester, de heer J. C. van Schaik, hield hierbij een'rede. De wethouder verklaarde, dat het gemeentebestuur er erkentelijk voor is, dat de maatschappij heeft kunnen besluiten dit jaar haar ledencongres in de Sleutelstad te houden, wier Alma Mater reeds zo veel prominente figuren op geneeskundig gebied heeft voortgebracht. de geneeskunde, omdat deze in de laat ste jaren een enorme vlucht heeft ge- Het persoonlijke contact tussen de le- ;n van de maatschappij achtte de heer Van Schaik zeer belangrijk. Immers het gesproken woord en de directe uitwis seling van gedachten zijn een waarde volle aanvulling van hetgeen door de vakliteratuur wordt geboden. Dit geldt elke wetenschap, maar vooral voor HOUTRUST DEN HAAG 19 t/m 30 SEPT. ENTREE F. 1.- Reeds meer dan 15.000 enthousiaste bezoekers (sters) HEDENAVOND AMATEURSWEDSTRIJD poor verloofde paren in het Cabaret. OEGSTGEEST Dokter en apotheek De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de dokters W. F. van Walcheren, Oranjelaan tel. 22030 en mevr A. B. J. van Vliet— de Vries, Nachtegaallaan 13, tel. 22331; de dienst der apotheken door de Oegstgees- ter apotheek, Wilhelminapark 8, tel >274. Kinderkerk De kinderkerk van de evangelisatie commissie van de Geref. Kerk, die iedere Zondag in de Gevers-Deutz-kleuterschooi werd gehouden, wordt morgen verplaatst naar de Montessorischool aan de Gevers straat. Burgeriyke stand Geboren: Annette E., d. v. P. C. den Ouden en G. E. de Mooö, Warmonder- weg 64; Janny, d. v. H. van der Mey en RUn. Hoge Morsweg 102; Antje P. de Gunst en G. van Maat. Duinzichtstraat 40; Jeanette D., d v. F. G. Vliegenthart en Th. M. van Zoet, Wyttenbachweg 95. Overleden: P. P. v. d. Bloem 60 jr; B. W. G. Citroen, 44 jr; J. Kramer, 86 jr; A. Glasbergen, 76 jr. Sleet in 't gezin? De Nieuwe Leidsche" et inl met grote sprongen i uitgegaan. Het moet welhaast ondoenlijk zijn om naast de drukke praktyk regelmatig op ae hoogte te blijven van al het nieuwe, dat in binnen- en in buitenland zijn intrede heeft gedaan in dit vak. Het is daarom juist om bij tijd en wijle de studeerkamer te verlaten om gezamen lijk te luisteren naar hen, die in hun voordrachten een overzicht kunnen ge ven van hun wetenschappelijk werk op een bepaald terrein der curatieve ge neeskunde. Daarnaast biedt het congres volop ge legenheid oude vrienden te ontmoeten en met nog onbekende collega's kennis te maken. Dit maakt de band tussen de medici onderling nog sterker. Het be stuur der maatschappij heeft bij de sa menstelling van het programma dit ze ker niet uit het oog verloren. „Als ik het dus goed zie, zijn alle factoren voor het slagen van dit congres aanwezig", aldus de heer Van Schaik. „Zij. die zich met de organisatie hiervan hebben wil len belasten, hebben daaraan ongetwij feld zeer veel werk gehad." Prov. appèl C.H. jongeren Zaterdag 27 September wordt in Den Haag een provinciaal appèl gehouden van de Chr. Hist, jongerengroepen in Zuid- Holland. Op deze byeenkomst in Den Hout zal spreken het lid van de Tweede Kamer F. H. v. d. Wetering en de voor zitter van de federatie van C.H. jonge rengroepen in Nederland Teun Radema kers. Voorts is er een programma van zang, muziek, declamatie en toneel. Het jubileum van de heer Mens Naar aanleiding van het artikel over de héér Mens, dat wy enkele dagen ge leden in ons blad publiceerden, verzocht de organist ons mee te delen, dat hy op 1 October, de dag van zyn zilveren ju bileum als organist van de Pieterskerk, uitstedig hoopt te zyn. Hy ziet het liefst, „dat de belangstelling voor zyn jubileum zich tot het lezen van het artikel zal be perken". Stipendium voor stad genoot De Ned. organisatie voor zuiver weten- schappeiyk onderzoek heeft een stipen dium toegekend aan de heer J. Ubbink. die in 1948 aan de Leidse universiteit het doctoraal-examen in de experimen tele natuurkunde aflegde. De heer Ub bink is assistent aan het Kamerlingh Onneslaboratorium. Hy hoopt in Califor- nië een onderzoek te kunnen verrichten op het gebied van magnetische eigen schappen van vaste stoffen in hooe- 1 frequente velden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 6