Jlieumc £rihsrt)c (Êeurant De delegatie uit Oost-Duitsland kwam, zag en verloor... WEKKERS Ned. arts wil niet langer in Korea blijven Wist U ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; ƒ2— per maand: 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangryke korting). Directie: F. DIEMER Hooidredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StaatvasUcftfeghtftfrvta «ngn btrt in tcgljenspctt" Drie en dertigste jaargang No 9539 Uit de lucht gevallen Eenheid Prachtig, maar niet zó Woedende menigte „verwelkomde" de communisten met de kreet: „Geef ons Linse terug!" DE DELEGATIE van vijf Oostduitse politici, die met voorstellen be treffende de hereniging van Oost- en West-Duitsland naar het Westen werd gezonden, is gistermiddag in Düsseldorf aangekomen. Op het vliegveld stonden enkele verslaggevers en fotografen. De com munistische delegatieleider, Nuschke, bood de vrouwelijke journalisten ieder een bos chrysanten aan, die de dames onmiddellijk weggooiden... „We zijn er van overtuigd, dat ons verdeelde vaderland weer herenigd zal worden en dat ons bezoek een eerste stap is op de weg naar die hereniging", verklaarde Nuschke nog en toen reed de auto met de heren weg, in de richting van Bonn. Nauwelijks waren de grote Russische wagens Bonn binnengereden of er waren al lieden, die de delegatie najouwden, aldus getuigende van de opgekropte ge moederen der Westduitse bevolking. „Geef ons Linse terug!", „Ga terug naar Moskou" en „Wij onderhandelen niet met kidnappers" schalde het door de straten van Bonn. Inmiddels waren de Russische auto's, dicht omringd door politiemannen, bij het parlementsgebouw aangekomen. Onder zwaar politiegeleide werden de communisten naar de werkkamer van dr Ehlers gebracht, de voorzitter van de Bondsdag, waar zij de voorstellen over handigden, „Mogen wij in Bonn wachten op het Westduitse antwoord?" vroeg Nuschke. Ehlers weigerde en merkte op, dat het Oosten nog geen enkele blijk heeft gegeven, behoefte te gevoelen tot samenwerking tussen Oost en West. De Oostduitse voorstellen zijn dan: West-Duitsland en Oost-Duitsland nen zitting in een gemeenschappelijke co missie om na te gaan, of de toestand gun stig is voor algemene verkiezingen; Beide parlementen zenden vertegenwoor digers voor besprekingen over de her eniging op parlementair niveau; 3. Bij eventuele, toekomstige besprekingen der Grote Vier over de toekomst van Duits land dienen zowel Oost als West-Duits land te worden vertegenwoordigd. „Het is moeilijk", aldus dr Ehlers, de Oost-Duitsers over Vrede en Vrijheid Hogere eisen aan leraren Gymnasium, H.B.S. enz. Eerst trainen en dan pas voor de klas Een belangrijke hervorming heeft zich voltrokken bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwys. Voortaan wor den de afgestudeerden onzer universi teiten niet meer bij dit onderwijs toe- speciaal hebben bekwaamd. Sinds vele tientallen jaren heeft men de klacht ge- gelaten, tenzij zij zich voor dit werk hoord, dat personen, die kersvers van een universiteit kwamen, voor een klas wer den gezet, zonder dat zij enige theore tische of practische scholing hadden on dergaan in het geven van onderwijs. Dit wordt voortaan anders, want in Staats blad 455 wordt een Koninklijk Besluit bekend gemaakt van 28 Augustus j.l., dus nog van de oude regering, waarbij de eisen omschreven worden, waaraan voortaan de leerkrachten op gymnasia, H.B.S.-en enz. moeten voldoen. In het algemeen gesproken moeten zy aan drie eisen beantwoorden: In de eerste plaats moeten zij minstens één jaar college hebben gevolgd.in pae- dagogiek, puberteitspsychologie en alge mene didactiek. In de tweede plaats moeten zy onder wys in de didactiek van hun vak hebben gevolgd. In de derde plaats moeten zij in het algemeen zes maanden onderwys in hun vak hebben bijgewoond. Ter vervanging van de eerste eis kan men een tentamen afleggen. Wie zich voldoende hepft bezig gehouden met de studie van paedagogiek, puberteits psychologie en algemene didactiek, kan van de tweede eis worden vrijgesteld. s kan men vrijstelling voldoende practische te onderhandelen. Het gebeurde met dr Linse ligt nog zo vers in het geheugen en het is algemeen bekend, dat bij Wald- heim. in de Oostzone een berucht concen tratiekamp is. De Westelijke nota Bondskanselier dr Adenauer heeft de Westelijke mogendheden gisteren mede gedeeld, dat de Bondsregering haar in stemming betuigt met de Westelijke ant- woord-nota aan de Sowjet-Unie. De alge mene verwachting is thans, dat de nota nog dit weekeinde aan de Russen zal wor den overhandigd. Volgens Westduitse regeringskringen staat de kwestie van verkiezingen in ge heel Duitsland als eerste punt in de nota vermeld. Accoord bereikt inzake 't bietenvervoer Vertegenwoordigers van alle Neder landse suikerfabrieken en de gezamen lijke schippersorganisaties hebben giste ren te Den Haag besprekingen gevoerd om te komen tot een oplossing van de dreigende moeilijkheden in het bieten en pulpvervoer per schip. Het resultaat was dat pariyen tot vol ledige overeenstemming zijn gekomen. Voor de nieuwe campagne zullen alle schippers, zowel zy. die by de fabrieken als zy, die by de organisaties vast hebben ingeschreven, worden geplaatst. In de toekomst aanvaarden zowel de suiker industrie als de schippersorganisaties het principe van een evenredige vrachtver deling. Conducteur uit trein gevallen Vanmorgen om 10 minuten voor 10 viel de hoofdconducteur J. te Eindhoven uit de trein AmsterdamDen Haag. By dit tot nu door onopgehelderde oorzaak ontstane ongeval, dat by Noordwyker- hout plaats vond, werd de heer J. ern stig gewond. Hij werd naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Met ingang van 1 October a-s. zul len de tarieven voor het vervoer per vliegtuig van correspondentie en pakket- ttpst voor de Nederlandse Antillen en Suriname worden verlaagd. Van de derde krijgen, als mc ervaring heeft. reeds vanaf 7.50 Fi. J. M. PIERROT Maarsmansteeg 21 Kolenproductie vrijwel stabiel Voor 1953 wordt bij de Staatsmijnen evenals in het lopende jaar een netto productie van 7.750.000 ton steenkolen geraamd tegen 7,8 millioen ton in 1951. De cokesproductie die in 1952 ongeveer 2.240.000 ton bedroeg en voor dit jarr was begroot op 2,2 millioen ton, zal volgend jaar vermoedelijk tot 2.4 mil lioen ton opgevoerd kunnen worden. Ook de productie van in eind producten gebonden stikstof zal waar schijnlijk hoger zyn dan vorig jaar. Men rekent op rond 137.000 ton, dat is 9.000 ton meer dan vorig jaar. Dienstmeisje viel in bak en braadpannen De kok van een Delfts hotel beleef de gisteren, toen hij in de keuken bezig was met het menu van de dag, de sensatie van zijn leven. Temidden van zijn bak- en braadwerkzaam- heden kwam plotseling met veel ge rinkel de 22-jarige mej. V., een dienst meisje van het hotel, door het licht raam van de keuken vallen. Zij kwam terecht tussen de potten en pannen, die op het fornuis stonden. Zij had, achteruitlopende op het dak, het gla zen lichtraam niet gezien. De paar wondjes, die het beisje kreeg, werden verbonden, maar of het menu door deze consternatie gewijzigd moest worden, vermeldt de geschiedenis Verwoed is er vanmorgen gestreden in de wedstrijd om het nationale kampioenschap typen, welke wedstrijd in de Rotonde van Houtrust te Den Haag ter gelegenheid van de Damesbeurs is gehouden. De tekst was dit jaar de rede, welke H.M. de Koningin voor het Amerikaanse Congres uitsprak. Mr J. Linthort Homan naar Economische Zaken Binnenkort is de benoeming te ver wachten van mr J. Linthorst Homan, vroeger o.a. commissaris der Koningin de provincie Groningen en thans t zitter van de Kon. Ned. Zuivelbond, tot plaatsvervangend directeur-generaal het directoraat-generaal voor buitenlandse economische betrekkingen van het mi nisterie van Economische Zaken. Spoorwegovergang te Voorhout wordt verbreed De gemeenteraad van Voorhout heeft gisteravond het voorstel om op het van de bank van Ned. Gemeenten tot afsluiting van een geldlening f20.000 in te gaan, zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Dit geld wordt be steed voor de verbreding van de spoor wegovergang, waarmee een grote hin derpaal in het dorp zal worden wegge- Mr Stikker biedt na 15 Oct. zijn geloofsbrieven aan Oud-minister mr D. U. Stikker, die be noemd is tot Nederlands ambassadeur te Londen, zal zijn geloofsbrieven aan Ko ningin Elizabeth aanbieden na 15 Octo- wanneer de Britse vorstin van haar naar Schotland in Londen zal zyn teruggekeerd. Inbreker zette val op voor collega Zelf vrij, maar tegen slachtoffer ruim tien jaar geëist Doordat een andere „zware jongen" comedie speelde, is de 62-jarige transport arbeider T. C. uit Haarlem, die reeds 25 maal is veroordeeld, begin April bij inbraak in de val gelopen. Voor de Haar lemse rechtbank werd thans 10 jaar er maanden tegen hem geëist. De beide mannen hadden elkaar ont moet in het gebouw van Sociale Zaken te Haarlem, waar de maat van T. C. voor stelde een overval te plegen op de boer derij van de alleenwonende H. v. d. Heu- n de Haarlemmermeer. T. C. stemde hierin toe, maar zyn collega bedacht zich lichtte de politie over het boze i nen in. De politie adviseerde rustig verder te gaan, omdat T. C. anders toch een nieuwe handlanger zou zoeken. De man speelde verder tegenover T. C. c die en toen de twee op de vastgestelde avond de boerdery binnendrongen, zaten drar drie politiemannen. T. C. werd, hoe wel hy zich met een breekijzer ver: gegrepen, maar de ander kon vrij huis gaan en behoefde thans ook niet terecht te staan. Uitspraak op 3 October. Plan van Ferguson Tractorenschool in Wassenaar De Britse Ferguson-organisatie heeft besloten in Wassenaar een opleidings school te openen, waar landbouwers en anderen vertrouwd worden gemaakt met de tractoren, machines en werktuigen van het Fergusonsysteem. De organisatie wordt in ons land vertegenwoordigd door de heer P. W. Louwman te Wassenaar. In ons land werken al ruim 3000 Fergu- sontractoren. Vijftig Nederlandse deskun digen hebben dezer dagen de Ferguson- fabrieken en school in Engeland bezocht. Kabinet van Suriname Door wijziging en aanvulling heeft de regeringsraad van Suriname op 13 Sept. j.l. de volgende samenstelling gekregen: A. C. J. M. Alberga, minister van Algem. Zaken en voorzitter van de Regerings raad; A. Currie, minister van Binnenl. Zaken; E. M. L. Ensberg, van Justitie en Politie; mr S. D. Emanuels, van Finan- i; J. C. Curiel, van Economische Za ken; ir F. A, Langguth Oliviera, van Vee teelt en Visserij; A. L. R. Smit, varf Open bare Werken en Verkeer; W. E. Juglall, Onderwys en Volksontwikkeling, dr G. B. Kletter, van Volksgezondheid, So ciale Zaken en Immigratie. Koit geding voor Haagse rechtbank Maar ministerie van Oorlog kong een vervanger voor hem vinden (Van een onzer verslaggevers) Voor de Haagse rechtbank werd gisteren in kort geding een geschil be handeld tussen de jeugdige reserve-officier van gezondheid dr H. Zijlker te Bilthoven en de Staat der Nederlanden. Voor eiser, die momenteel in Korea dienst doet, trad als pleiter op mr J. Coert uit Rotterdam en voor de staat mr E. E. Droogleever Fortuyn. De zaak behelsde het te lang in dienst hou den van dr Z. waardoor hij niet tijdig genoeg in ons land terug zou zijn, om per 1 November a.s. een praktijk over te nemen. Zijn vader had, bij afwezigheid van Z., het geschil aanhangig gemaakt. Mr Coert deelde mede, dat Z. volkomen vrijwillig Korea had getekend en in de plaats ging voor een beroepsofficier, die gehuwd Op 19 October 1951 was hy per vliegtuig vertrokken en had de verplich ting aangegaan voor 1 jaar te blijven, godait hy, van 1 Oot. 1951 af gerekend, Sept. a.s. In ons land hoopte terug te karen. Daar er voor zyn terugkeer, vol- eiser in Korea heeft gekregen. Uit het feit, dat hij naar Tokio op reis is, leidt men af, dat hij inderdaad naar Neder land op weg is. Uitspraak Maandag. Eerste dag-aanval op Korea sinds een jaar gens pleiter, ondanks herhaald aandrin- iY°or d® eer®te maal in elf maanden De directie is gen bij het ministerie van Oorlog waar-lhebben Amerikaanse vliegende fortenoutillage vai met de Staatssecretaris, nog steeds geen maatregelen v,-,,! werd uitgeworpen op i troenenconcentratips hii vader de Staat gedagvaard. Hij eiste dwangsom van f 10.1 voor elke dag, dat 30 Sept. nog in Korea zou ver blijven. landsadvocaat, mr Droogleever Fortuyn, gewaagde van de moeilijkheden bij het vinden van een plaatsvervanger er op, dat de overheid hem, gezien de uitzonderingsbepalingen l, die nog steeds van kracht zyn, langer in dienst kon houden. Zy wil dit niet doen, omdat zy loyaal wil meewer ken bij het vinden van een vervanger, zou alles in het werk worden gesteld 1 Z. voor 19 Oct. a.s. in het vaderland doen terugkeren. Voorts achtte hy de rechtbank onbevoegd, en meende dat de zaak, waar Z. militair ambtenaar het Ambtenarengerecht moest worden behandeld. Mr Droogleever Fortuyn stelde zich hierna in verbinding met het ministerie Oorlog om de reden te vernemen,; om Z. naar Tokio is gezonden. Dit) bleek echter niet duidelijk te zijn. Van-' morgen zou men nogmaals trachten dit -ten te komen. Is Z. inderdaad al Nederland onderweg, dan zou pl. geen prijs meer stellen op een vonnis. Nader vernemen wij, dat men op het ministerie van Oorlog nog steeds geen zekerheid omtrent de bewegingen communistische troepenconcentraties by Hamhoeng in Oost-Korea. De zware bommenwerpers werden tijdens deze vlucht beschermd door de snelle Sabre-straaljagers. Om de vriendschapsbanden tus Engeland en Joegoslavië te i stevigen bezoekt Anthony Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, momenteel Tito. Links op de foto Eden, naast de minister zit Jovanka, Tito's derde echtgenote van wier bestaan de wereld tot dusver niets afwist) en geheel rechts de maarschalk. Eden heeft namens Churchill Tito uit genodigd voor een bezoek aan Londen. Wordt Fokker S 14 trainer voor NATO-landen? Fabriek hoeft bij grote order niet uitgebreid Dezer dagen publiceerden wij het be richt, dat Amerika bereid zou zijn voor lililioen dollar aan vldegituigen by Fokker te bestellen, indien Neder land een order voor het dubbele be drag zou plaatsen. Deze publicatie was directie van Fokker nieuws, voren geen overleg met de s gepleegd. De directie achit het evenwel onwaarschijnlijk, dat Ne derland een order voor 40 miillioen dol- plaatsen, daar dir. voor ons land onmogelijk is. Wel vraagt men zich nog af of de vliegtuigen die voor dit bedrag gebouwd zouden moeten wor den wellicht ook voor het gebruik van andere NATO-landen bestemd zijn. oorts van mening, dat de fabriek zo uitste- grote aanval uit- kend is, dat ook wanneer de order ge- brandbommen plaatst wordit. uitbreiding van de fa- Vriendelijkheidsfakkel uit Parijs naar Groningen Tien Groningse wielrenners en twee uit het land vertrekken Donderdag naar Parijs om Vrydag terug te keren met „vriendelijkheidsfakkel". Deze toorts wordt de Groningers aangeboden omdat zij het Paryse voorbeeld van een vrien delijkheidsactie gevolgd hebben. Elke renner zal tweemaal 35 km afleggen. In de grote steden (o.a. Den Haag) zal echter de volledige ploeg van 12 ma het zadel zitten. Dit is dan generaal Foead Sjebab, de nieuwe premier en minister van Buitenlandse Zaken van het voor lopige Libanese kabinet. Ex-president El Khoury heeft intussen het land verlaten met onbekende bestemming. Het Libanese parlement zal niet wor den ontbonden; Dinsdag worden ver kiezingen gehouden voor een nieuwe president. DAT tot ridder O.-N. is benoemd R. Brander, gemeente-ontvanger van Wage- ningen. DAT prof. ir D. Dresden, voorzitter van de nijverheidsorganisatie T.N.O., is be noemd tot voorzitter van de Brandweer- DAT in Apeldoorn op 71-j. leeftyd is overleden mr W. F. H. van Barrelo, oud- commissaris van politie aldaar. DAT de bouw van een nieuwe am bachtsschool aan de Veersingel te Vlaar- dingen voor bijna f995.000 is opgedragen aan de gebr. Kwaaitaal uit R'dam. DAT tot substituut-officier van Justitie by de rechtbank te Dordrecht is benoemd mr J. P. v. d. Meulen. die als ambtenaar van het O.M. aldaar wordt opgevolgd door mr R. L. Heukels, thans ambtenaar O.M. in Breda. DAT de landarbeiders G. L. en K. O. uit Valthermond, die de geheime zender Regenboog exploiteerden, door de Asser rechtbank tot 1 maand hechtenis en beurtverklaring van de apparatuur zyn veroordeeld. (Eis: 6 weken). DAT Wageningen van minister Witte toestemming heeft gekregen tot herbouw van de 14e eeuwse toren der Ned. Herv. kerk, die in 1940 werd verwoest en na de restauratie in 1945 werd opgeblazen. DAT het nieuwe motortankschip Thalatrta (18.500 ton) van de rederij N.V. Thalabta te A'dam een technische proef vaart heeft gemaakt. DAT Wageningen een sinds 1937 aan hangig proces tegen de staat, de Ned. Spoorwegen en de gemeente Ede over de vervanging van de tramlijn EdeWage ningen door een busdienst, thans heeft beëindigd, daar een accoord is bereikt. DAT gisteren in Leeuwarden een drukke receptie is gehouden t.g.v. het 200-j. bestaan van de Leeuwarder Courant. DAT op 15 October in Vlaardingen het 50-jang bestaan van de magnesiet- en amarilfabriek en het 45-j. jubileum van de firmant M. Hofman wordt gevierd. DAT de eerste prijs (f500) voor de beste artikelen over het A'dam-Ryn- kanaal is gewonnen door W. Visser (Alg. Handelsblad), de tweede prys van f250 door Max Dendermonde (Groene Amster dammer) en de derde prijs van f 150 door Fred Thomas (De Tijd). DAT een groep Arnhemse winkeliers de Ver. voor Veilig Verkeer voor de rechter he^i. gedaagd, aangezien men zrich benadeeld acht door het plaatsen van een groot bord met „112 Ongevallen ln 1951 in de Steenstraat. Kijk uit!" DAT in Nymegen de bevrydingsfakkel u-it Eindhoven is ingehaald en een sport- vaardigd door Jac. Maris, gedragen. DAT de 19-j. blinde mej. Annie Cor- nelissen in Nymegen als gemeentelijke telefoniste is aangesteld na speciaal te zyn opgeleid door de blinde telefoniste van Arnhem. DAT in het Paedologisch Instituut voor moeilijk opvoedbare kinderen te A'dam als eerste geneesheer-directeur is geïn stalleerd dr J. Wetter en afscheid werd genomen van de directeur-psycholoog drs R. A. C. Mulder, die directeur Rudolphstichting wordt. DAT het H'sumse raadslid Flameling (Comm.) aan B. en W. heeft gevraagd waarom de vreemdelingenpolitie niet op de hoogte was van het „ongewenste" be zoek van de voormalige Ortskomman- dant dr Hoeferhaus aan H'sun DAT de jachtopziener J. B. uit Her wijnen, die er van werd verdacht roeke loos met een geweer te hebben omge sprongen. waardoor iemand werd gedood, door de Dordtse rechtbank overeenkom- stig de eis vrijgesproken is. DAT de directeur ir Th. T. van een scheepsslopery in H.-I. Ambacht door de Dordtse rechtbank wegens belastingont duiking tot 4 maanden is veroordeeld (conform de eis). DAT de dijk van de toekomstige Oost- polder nu by Harderwijk met de kust verbonden is. DAT op het marine-etablissement in A'dam 26 marine-officieren hun eed heb ben afgelegd in handen van kap. ter zee J. S. Bax. briek niet nodig is. Ui ermate belang rijk voor Fokker za' de uitslag van de beslissing zijn welke standaard-straal- trainer tot standaard-jager van de Nato-, landen gekozen zal werden. Fokker maakt met zyn S 14 een ukstekende Tegen het einde van het velgend jaar zullen waarschijnlijk de eerste S 14 straalitra iners. waarvan Nederland er' reeds 20 bestelde, worden afgeleverd. K.L.M.-luchtaet over Nw-Guinea Sedert 1 September j.l. heeft de KL.M. het interne luchtnet op Nieuw-Guinea, dat voor kort in charter voor het gou vernement werd gevlogen, in eigen ex ploitatie genomen. Het gehele luchtnet, dat een lengte heeft van ongeveer 2500 km, omvat de lijnen Biak—Hollandia (driemaal per week), BiakSorong (tweemaal per week). Biak—Merauke en BiakNoemfoer, beide eenmaal per veertien dagen. De vluchten worden uit gevoerd met Dakota's. Wanneer op 27 October de lijn naar Mexico zal worden geopend, zal het aan tal landen en steden, opgenomen in het luchtnet van de K.L.M., gestegen zyn tot 63 en 91. De lengte van het K.L.M-- net bedraagt dan 195.000 km of bijna vijf maal de aard-omtrek. De Henk vlotgesleept Het Nederlandse motorschip „Henk", dat by Stockholm aan de grond was ge lopen, is gistermiddag vlot gesleept. De bodem van het schip is licht beschadigd. Het schip is naar de Zweedse hoofdstad vertrokken. Vele kachels een maand te vroeg aan (Van onze weerkundige medewerker.) Het weer is de laatste dagen ruim een maand op de kalender rooruit. Maximum temperaturen van 10 a 12 gr C. met in het binnenland flinke nachtvorsten zijn nor maal voor eind October, maar niet voor het zomerseizoen, dat naar de kalender- indeling eerst volgende week afsluit. Het uurgemiddelde van de temperatuur ligt in De Bilt al enige dagen 5 gr C. of meer beneden de normale waarde. Het is dan ook geen wonder dat men steen en been klaagt over het koude weer en velen 's avonds al een kacheltje er bü aan hebben, al is ook dit een maand te vroeg. In deze koude lucht komen flinke buien voor, die plaatselyk reel regen brenacn. Zo meldde Ypenburg gisterochtend 14 mm. Op het vliegveld Vlissingen gister morgen 9, hedenmorgen 22 mm. Op het vliegveld Valkenburg kwam er gister morgen onweer voor en hedenmorgen buien met hagel. Een depressie die van IJsland naar de Noordzee beweegt en dc kans op regen in de loop ran morgen weer doet toenemen, voert iets warmere lucht aan, waardoor vandaag de buien zullen afnemen. De temperatuur biyft de komende dagen nog 3 a 5 gr C. onder normaal September stelt ons dit jaar wel heel erg teleur, en al is het nog geen herfst toch kunnen wij van koud en guur herfst weer spreken. Zo lang het hogedrukpe- bied ten westen van Ierland zich blijft handhaven, zullen w\j in deze koude luchtstroming bhjren. En het liet zich hedenmorgen nog niet i pat hierin op korte termijn een Bede om zegen DEZE week was de week van het nieuwe parlementaire jaar. Het was de week van Troonrede en Millioenen- nota (lees: Milliardennota)van Prinsjes dag en van de opening van het parle ment. De duizenden en nog eens duizen den, uit alle oorden van het land naar de Hofstad getogen om het feestelijk gebeuren mee te maken, zyn allang weer naar hun haardsteden teruggekeerd, wel licht onder de zoete last van herinne ringen aan veel aangenaams en moois en wellicht ook veel vermoeiends. Zullen zij en zal heel ons volk de belangstelling voor wat het parlement doet, behouden? Is dat parlement op de Prinsjesdag werkelijk een stukje van hen zelf geworden? Men moet het hopen. Ze kunnen er zelf heel wat aan doen. Ze kunnen in hun steden en dorpen trachten, de verdere gang van het par lementaire leven wat te volgen. Dat zal hun te gemakkelijker vallen, wanneer er zaken aan de orde komen, die hun recht streeks raken. En dat is in onze dagen nu niet bepaald een zeldzaamheid. HET is nu al enige jaren het geval, dat bij de opening van de parlemen taire zitting uit der presidenten mond opmerkingen en wensen worden gehoord, betrekking hebbende op de te verrichten werkzaamheden. En men mag aannemen, dat. wanneer er wensen worden geuit, er voor die wensen ook aanleiding bestaat Nu. die wensen zijn er. en de aan leiding inderdaad niet minder. Want het blijft een worsteling om de activiteit van de volksvertegenwoordiging zo goed mo gelijk aan haar hoge doel te doen be antwoorden. Niet voor niets stond er in de Troon rede de zinsnede, dat de kring van problemen, die aan de volksvertegen woordiging ter beoordeling worden voor gelegd. al groter wordt. Dat geldt de binnenlandse situatie, maar niet minder de internationale. steeds meer vraagstukken, waarin het lid van de volksvertegenwoordiging zich heeft te verdiepen. En niet slechts :ich heeft te verdiepen, maar die hij in -zulk een mate heeft te beheersen, dat ook kan beoordelen en behoorlijk critisch kan bezien. Niet voor niets pleegt de Troonrede de laatste jaren van op vallende lengte te zijn, vergeleken vooral bij de onschuldige staatsstukken, die voorheen deze naam plachten te dragen. Goed zal men doen, zich dit te reali- •ren. We vermoeden zo. dat de leden ;lf van het parlement het al te goed weten. Ze gaan immers onder de zorgen gebukt. Maar ook wij allen dienen ons dit bewust te zijn. Dan kan het ons ge makkelijker vallen, waardering voor hun arbeid op te brengen, waardering mis schien niet altijd voor die arbeid zelf. zeker wel voor de ijver, die daarbij wordt betoond. niet met een principieel debat. Dat schiint nog enige weken on zich te doen wachten. Wij zijn geneigd, dat te be treuren. omdat er juist bij het optreden ten nieuw kabinet tot een principieel debat reden genoeg aanwezig is. En na de Troonrede, die toch altijd nog wel heeft van een woord tot heel de natie, had ditmaal een „voortgezet ge sprek" tussen regering en volksvertegen woordiging van veel nut kunnen zyn geweest Van nut ook. om de rondom Prinsjes- dag gewekte belangstelling te besten digen en wellicht ook nog wat te ver diepen. Dat gesprek echter toeft dus nu. We zyn bang. dat het lang genoeg toeft ie aanvankelijke aandacht weer te doen verebben. TNTUSSEN achten wij het in nationaal opzicht van zeer wezenlijke betekenis, er dit ganse nieuwe parlementaire jaar een hartelijk medeleven is met de voegers daar in Den Haag, die toch genlijk zwoegen voor ons allen. Niet zonder diepe zin eindigde de Troonrede met de bede, dat de volks vertegenwoordiging werkzaam mocht zijn tot zegen van het Koninkrijk en zelfs ie wereld. Wie even bedenkt, welke belangen hierbij op het spel staan, zal gaarne willen erkennen, dat het woord zegen niet te zwaar is gekozen. Juist ook omdat het op zulke gewichtige zaken betrekking wil hebben. MdvertenHe) uuiiiien, aai nienn op K I belangrijke verbetering i rfET WEER IN EUROPA Enige regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk zwakke, later matige tot krachtige wind tussen West en Zuid. Vannacht plaatse lijk nachtvorst. Morgen over dag half tot zwaar bewolkt met enige regen en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt om 10 uur.) Zondag: a 18.50. Maandag: 19.07. Op 26 Sept. EK. i 6.2618.39; maan 10.1(£—

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1