Collectie met fantasie en franje en veel bizarre modellen Eerste dag van de VEBO-tentoonstelling voor honderd procent geslaagd Beschouwing van het fokvee (blaarkoppen) VEKZOKGDE MODESHOW VAN FA TISSING TE LISSE We wéten wel wat ze in Parijs klaar stomen Concours-hippique gehouden in regen en koude NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1952 Melz Co presenteert Originele kleding vraagt van draagster smaak en zelfbeheersing (Van onze moderedactrice) \v^£ ZOUDEN werkelijk niet wensen, dat alle vrouwen in streng tailleur en onberispelijke witte blouse of in bijvoorbeeld beige mantels zou den gaan lopen; het Nederlandse straatbeeld kan toch al saai genoeg zijn met al die honderden geregenmantelde en gecapuchonde meisjes, die zich des morgens naar haar werk haasten. Maar de overdaad van fantasierijke modellen, welke Metz en Co. in zijn najaarscollectie brengt, maakt ons toch een beetje bang. Al die jakken, buizen, capes en over- gooiers, overdadig beladen met tressen en franjes en nog gecompleteerd door kleurrijke en grote sieraden zijn gevaar lijke zaken voor de vrouwen, die niet zo jong meer zijn of die niet tot de allerslan-ksten en elegantsten behoren. blouse vervangen was door een frontje. met hoogoplopende halslijn. Grappig, ge schikt voor de vlotte backfish. zijn de buizen van serge-laken, die op een gladde zwarte rok worden gedragen. Zonder uitzondering hebben deze vlotte kledingstukken brede schouders en een wijde taille en zyn ze versierd galonnetjes of opgenaaide kooiden tresjes. Er behoort een muts of capucnon van hetzelfde principe bij en heeft heel korte, halflange of hoogstens driekwart mouwen. Felle kleuren contrasteren bij deze ontwerpen op de effen zwarte rok ken en truitjes, die als basis zijn geko- Voor één onderdeel van de show heb ben we niets dan hulde. Dat is voc hoedjes, die heel eenvoudig zijn en heel klein. Simpele kapjes van zwart fluweel bijv met een even omgebogen i kleine veren dingetjes, die maar klein srtukje haar bedekken of grappige mutsjes met een deukje hier en plooitje daar. Men krijgt het idee dat ieder hoedje nu heel speciaal voor gezichtje is ontworpen, maar ontdekt al gauw, dat ze zo flatteus zijn. dat iedereen eigenlijk staan. Nogmaals de wintercollectie van Metz is met verve ineengezet; er is menige japon, die wij in Nederland ondraagbaai noemen, maar er is meer. dat elegant kan ?ijn. indien de draagster smaak zelfbeheersing bezit. Een enkel bizar stuk in een garderobe kan aantrekkelijk wezen, maar de vrouw, die zich moe perken bij het aanschaffen van haar kle ding. zal heel voorzichtig moeten wi wanneer zij deze bonte weelde leidraad kiest Wat denkt u bijvoorbeeld van zwart wollen jurkjeSnet een dikke rand zwart-rood geknoopte franje langs de zoom, waaronder een paar benen komen, gestoken in twee recht twee averecht knal-rode kousen? Of van een zwarte mantel met raglan- mouwen. die zo wijd en zo lang zijn. dat ze bijna tot de rokzoom reiken, waar door een grote knoop aan de mantel vastgeknoopt worden. De inkijk is daar enboven zacht lila en om de hals is een ingewikkeld draperie als kraag. De mannequin, die dit gisteren op de Metz-show te Scheveningen droeg, flat teerde het bijzonder, maar we moeten ons toch niet voorstellen dat men meer dan drie keer zich in een dergelijk extravagant toilet zal vertonen. Bijna de gehele collectie was. naar onze mening, ondanks de uitstekende kwaliteiten van de ontwerpen, min of meer „overdone", d.w-z. er was te veel van het goede. Vele modellen waren versierd met brede gehaakte tressen van dikke Smyr- nawol. Dit deed het heel mooi op een wijde zwarte mantel, waarvan de man chetten van steenrood met zulk tres ver sierd waren; ook op een tweed deux- pièces, waar de versiering als een pelerine was- aangebracht, stond het bijzonder, er werd een grappig mutsje van hetzelfde materiaal bijgedragen. Overgooiei in ere hersteld De overgooier heeft Metz in ere her steld, maar dan heel beslist niet het kledingstuk, dat zuinige vrouwen wel eens plegen te maken uit jurken, die slijtage gaan vertonen. De overgooier van Metz is een chique kledingstuk, dat dikwijls laag om de schouders valt en van voren een zeer smal diep décolleté heeft. Ook bij vele japonnen vonden we dit idee terug, waarbij dan de onder- Een kijkje op de modeshow van Metz: v.l.n.r. Zwarte mantel met enorme mouwen, welke gevoerd zijn met zacht lila; een overgooier; een van de felkleurige buizen met bijbehorend mutsje, die Metz pro pageert; pelerine en muts van smyrnawol gebreid en een aardige ge ruite blouse, waarin een los front gedragen wordt. In deze modellen wordt de exclusieve modelijn, welke in de wintercollectie van Metz aangehouden wordt, duidelijk gedemonstreerd. Een van de meest ge bruikte kleuren van de collectie is een licht steenrood, dat buiten gewoon goed harmonieert met zwart. Ondanks minder gunstig weer (Van onze deskundige medewerker, de heer J. van der Goot te Wassenaar) Nu dc aangifte voor alle diersoorten dermate wa» toegenomen, dat bijna alle plaatsen op de markt benut moesten worden, was het een heel karwei om schikte en voldoende keuringsringen te vinden. De jury heeft toch nog wel goed kunnen werken, al voerden sommige eigenaren hun vee veel te laat aan. Het voor de juryleden niet prettig zo lang te moeten wachten; men komt dan later in tijdnood. Deze dag mag beschouwd worden als voor de volle honderd procent geslaagd. De dieren waren van goede kwaliteit en het bwoek liet niets te we over. De „Vebo" leeft bij de boeren. Weinig nouveauté's, maar smaakvolle collectie Er is sinds de shows van September 1950, toen de schouderlijn duidelijk rond werd, en vooral sinds de voorjaarsshows van dit jaar, waarbij een poging werd gewaagd de losheid van de twintiger jaren bij een wat naar beneden verplaatste taille te propageren, niet zo heel veel in de mode wereld veranderd. Misschien is het alleen, dat de rokzoom nóg wat meer naar beneden is gezakt. Dior heeft het „mierensilhouet" gelanceerd, een gematigde new-look, zou men kunnen zeggen, tegenhanger van Jaques Faths „flou", die met alle herinneringen aan de mode van omstreeks 1925 een doorn in des meesters oog is. En Hubert de Givenchy heeft groot moeders pofmouw in ere hersteld. Maar men kan ook zonder mierentaille zonder pofmouwen chique zijn. De Nederlandse couturiers, die voor de oonfectie ontwierpen, hebben zich maar u en dan bij wijze van charmante uitzondering door deze modekoningen laten inspireren. Zij hebben goed begre pen, dat de algemene tendenz eenvoud draagzaamheid is, zó grote eenvoud, dat het meer op de stof en de coupe komt en zó algemene draagbaarheid, dat niet alléén de slankste onder de Neder landse vrouwen er deze winter bekoorlijk kunnen uitzien, maar ook de goed ge vulde Annie's en Marietjes. die ons landje telt. ij dit alles is het geen wonder, dat de show. die de frma Tissing uit Lisse gisteren 's middags en 's avonds ir Nachtegaal hield, weinig verrassingen bood. Êr was een toiletje a la Dior, i veel ruimte, weggewerkt in de rug mantel, die het silhouet van de mier vertoonde En er was ook een feather- light" jasje met een lage ceintuur van achteren. Maar het merendeel van de collectie bestond uit jersey deux-pièces, buitengewoon van kwaliteit en smaak vol van kleur en snit. Daarnaast serie aantrekkelijke cocktailjurken e hele reeks mooie, warm aandoende i tels, meestal swaggers, in de nieuwste MODESHOW BI] V. EN D. Drie vlotte mannequins vertoonden gistermiddag op een theeuurtje „in een flits" de aanwinsten winter 1952 van Vroom en Dreesmann. Er waren twee van die thee-uurtjes geprojecteerd en telkens werden 25 nieuwe stuk ken uit de herfstcollectie getoond. Stukken, die het bij het talrijke publiek goed „deden", getuige het spontane applaus, dat telkens opklonk. er maar niet teveel van die besneeuwde dames gaan rondlopen. De organisatie van deze twee thee uurtjes, die in de volgende vijf weken worden voortgezet, was goed. Natuurlijk was de échte winterkleding er nog niet bü. Het was alles ingesteld op de gure herfstdagen, die aan de don kere maanden vooraf gaan. Zo was er maar een enkel bontjasje te zien. Maar de swaggers, voor het merendeel van de prachtigste nieuwe stoffen, waaronder het gewilde mohair, waren verlokkelijk warm 'om te zien. En de jersey pakjes en japonnetjes paarden behaaglijkheid aan goede snit. Op die goede snit komt het deze win ter wel héél bijzonder aan. Gematigd zijn hier in Nederland de navolgingen van de Parijse modekoningen en eigenlijk voor het merendeel niet eens meer nieuw. Men heeft zich echter vooral toegelegd op het vervolmaken van de grote HJnen. En dat vraagt dus echte couture. Die bü overigens over het algemeen gema tigde en soms zelfs lage prijzen o.i. werkelijk werd bereikt. Een enkel nieuwlgheidje, zoals de pof mouwen uit grootmoeders tijd, een mo delletje naar Dior, een japonnetje a la Fath, liet het publiek zien, dat we hier in Nederland wel wéten, wat ze daar ginds in Parijs klaar stomen. Ook de ontwerper Grégoire toonde een eigen creatie, een cocktailjapon van zwarte moiré zijde, streng van lijn, maar zeer élégant. De sneeuwvlokkenstof, die pas in de handel is, was ook van de party. Niet onaardig, naar onze mening, mits PUZZLE- PROM1NENTEN 1. K. P. Scheps, Duinstraat 65, Kat wijk aan Zee; 2. A. Herrewijnen, Schoutenborgstraat 5, Oegstgeest; 3. C. Stafleu, Utrechtseveer 13, Leiden. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Itvge G., dr van G. R. Tiemsrtra en Th. M. de Wolf; Jozef A., zn van J. Karreman en G. van Nierop; Allda H„ dr van P. M. He ij mans en A. H. Prins; Gijsbertus, zn van F. J. G Jansen en A. W. Latei-veer. ONDERTROUWD: H. A. van Walen en A. E. Eijkman, E. J. de Jongh en S. A. van den Akker, W. F. Neuteboom en E. J. Meijers, J. Break en J. C. Azier, E. de Ruiter en M. C. Blikman, W. F. Som- meliing en M. Hensen, K. Meester en C. M. Gordijn, W. van der Zwart en A. Ouwersloot, H. P. Stuifzand en P. M. de Jong, C. W. A. Wameeke en M. K. Theelen, H. P. B. Nieuwenhoven en J. J. Philippo, J. G. Boutier en J. M. Arno'- dus, P. Walter en J. C. de Munnik. N. Lotte en G. van Vegten. GEHUWD: L. P. van Ee en J W. Corba. OVERLEDEN: H. van Strater, man, 41 jr; P. J. Vermond, wedn., 76 jr. Radiorede over emigratie naar Australië De commissaris voor de emigratie, mr ir B, W. Haveman. zal vanavond van 19.10 tot 19.30 uur over Hilversum II. spreken over de stand van zaken bij de Nederlandse emigratie naar Australië. stoffen, waaronder het geliefde mohair. De „feather-light" jassen zijn een soort veredelde Teddy's, werkelijk zo licht als een veer en heerlijk warm. De firma Tis sing toonde er verscheidene. Ook de nieuwe kleur paars voor mantels, die het in mohair buitengewoon goed doet. En dan grootmoeders pofmouwen in enkele jassen, die daardoor een zeer chique ef fect kregen. De enkele regenmantels, die getoond werden, waren van goede kwaliteit. Een collectie bontjassen, van Persianer tot blauwvos en zobelfeh. completeerde deze mooie reeks Jersey Bij de japonnetjes, zoals gezegd, veel jersey. En dan meestal als deux pièces verwerkt. De tailleur was deze keer blijk baar uit de gratie, al kan men zo'n jersey stelletje in de herfst ook gemakkelijk als mantelpakje dragen. In de stoffen jurkjes de nieuwe shadow-ruit, die zeer gedis tingeerd staat. Verder prachtige blouses en rokken, waarvan natuurlijk weer ver schillende in jersey waren uitgevoerd. Avondtoiletten werden niet getoond. De cocktailjurk is immers voor de meeste vrouwen het summum van feestelijkheid. Wie kan er nu nog feesten bezoeken, in groot gala moet worden opgetre den? En met 'n chique cocktail-toiletje, dat ontdaan van het meestal daarbij ontworpen jasje ook tot een klein avondtoilet Is om te toveren, kunnen de meeste jonge vrouwen zich best behel pen. Tissing toonde op dit punt een wer kelijk verfijnde smaak. De élegance van deze toiletjes werd voor het grootste deel gevonden in de prachtige stoffen in de voorname eenvoud van de snit. Zo^ls steeds toonde de firma, zich be- ust van haar taak t.o.v. de Hollandse vrouw, ook modellen voor zwaardere fi guren. De toiletten werden geshowd door twee tengere mannequins, één was meer gevulde en een dame van middelbare leeftijd, zodat er werkelijk elk wat wils zien was. De bijpassende shawls en handschoe- sn waren eveneens van de firma Tis sing. De hoedjes, klein, aansluitend, pit- varen van mevrouw Van der Lem Hilterman. Kapper was de heer H. Ai- bers uit Lisse, die ook de tasjes en bijoux leverde. Voor de commentaar zorgde mevrouw Ketelaar, die het als steeds vlot deed. En Gé Hofenjc zorgde er voor. dat de ongeveer 80 modellen een passende muzikale omlijsting kregen. De talrijke aanwezigen bewezen door ;n herhaaldelijk opklaterend applaus. »t een en ander zeer op prijs werd ge steld. Sf—r in 't gezin? De Jfieuwe Leidtche" et inl Dr A. Plesman volgende week naar Bonn De president-directeur van de K-L.M-. dr A. Plesman. zal van 24 tot 26 Septem- ien bezoek brengen aan West-Duits- land, waar hij besprekingen zal voeren met de minister van Economische Zaken jan Verkeer. Het is voorts waar schijnlijk, dat kanselier Adenauer hem ontvangt. Dr Plesman zal ook contacten opnemen met personen, die bemoeienis hebben met de toekomstige Duitse civiele luchtvaart. Hij wordt vergezeld door de heer Von Balluseck, directeur vervoer van de K.L.M. en de heer Van der Kloot De blaarkoppen hadden de groo.tstc aangifte. De oudere stieren vormden extra rubriek. Gustaaf van „Vita Nova" liet zich nog niet de kaas van het brood eten en stelde zich onbedreigd kop. 1B werd zijn vroegere stalgcnoot Albert van Eikclenboom. Ruime, zeld zaam sterk gebouwde stier die iets i rib- en flankdiepte kon hebben. Hij reserve-kampioen. IC de kampioen vorig jaar. Dorus van Rotteveel, fraai type, adel. met opmerking „plaatsing achterbenen". ID Albert van V. d. Weij- den, sterk en fraai gelijnd, kon ter in gang zijn Een tweede prijs kreeg Victor van Castor van „Vita Nova", die zich heden matig toonde. De 2-jarigen hadden de primeur de dag, nl. Julius van E. G. Rosenboom, die kampioen werd. Een hele prestatie als men weet dat deze stier het vorig jaar reserve werd. Nog enkele opmer kingen: horens, gang en kruisvorm kunnen iets breder. IB Gregor van fam. Hoogeveen, Noordwijk. Typische stier, ruim aan de maat Ditzelfde kon gezegd worden van Maarten 2 van Alma gebr. Van Leeuwen, matig edel in de kop. Verder nog 2 tweede en 4 derde De beide rubrieken 1%-jarige stieren waren van behoorlijk goede kwaliteit, alhoewel sommige stieren heel gewoon en, ook misschien door het eindigen het dekseizoen. Van de oudste groep kwam Jonker van gebr. Zwanenburg aan de kop. Typisch behangen stier, kan iets vaster. IB Abel van D. v. Os. Goed gelijnde typische stier, die iets breder moet worden. Bij de jongste ru briek was een best kopnummer Sieg fried. zoon Wietske G's Dirk. Best type met beste benen. Bij de jongere kalf- sticren kwamen knappe imports voor. Enkele hier gefokte stieren maakten ook een goede indruk. Oudere melkkoeien De rubriek oudere melkkoéicn was zeer goed. Eerste^ prijzen voor Relna van S. J. v. d. Stoel, vorig jaar kam pioen, toonde zich heel goed koe van hoge klasse. Had nog gemakke lijk het kampioenschap kunnen prolon geren. IB Molly van Eikelenboom, servekampioen Typisch ruime koe met goede uier, kon echter in kruisvorm iets correcter. IC Lotje van W. v. San ten. Platte, behangen koe met heel goede uier. In deze beste rubriek den verder nog 4 tweede, 5 derde vierde prijzen toegekend. De hierop volgende rubriek oudere koeien had 2 eerste prijzen, la Dora van V. Santen, fraai en correct type, uier- vorm kon iets beter, kan ook iets „stuk" hebben. 1B Liesje 10 van Zwieten. eveneens van goed soort. Nog 3 tweede en 3 derde prijzen. De vierjarige melkkoeien hadden wel wat weinig uitlopers, la Adriana 3 van Eikelenbou.n, kampioene Rtfnsaterwou- de. Fraai gelijnd met zeer goede uier. Is nog niet te gezonken. 1B Liesje 14 van C. v. Zwieten, heeft eveneens heel goede uier. maar is ook iets ruim. De productieKlasse had voldoende aan gifte met gemiddeld goede melkrijke die ren met diepe, sterke lichaamsbouw. IA de bekende Leentje 17 van C. Zwieten, die eveneens tot kampioene werd uitgeroepen. Buitengewoon diepe, sterke koe met beste productie. Had iets ruime conditie, waardoor ze in de ach terhand iets minder goed bekoorde. Een mooi succes voor Van Zwieten. 1B Fen- na van F. Hogewoning. Leiderdorp, Melkrijke, ruime, sterke koe, kon iets meer adel hebben. IC Olga van Van Santen, fraai type maar in uiervorm op merking. Verder nog 6 tweede en 2 der-! de prijzen. Melkscholten Bij de melkschotten was de oudste m- brlek veruit de beste, hoewel ook deze rubriek te veel uieropmerkingen noteer de. Eerste prijs voor Beatrix 3 van Eike lenboom. Rieka 14 van S. J. v. d. Stoel, Ada van Jac. Rijlaarsdam, Pietje 14 M. J. N. v. d. Weijden en Adrie 4 van A. H. Rotteveel. Alle dieren van beste soort, met gemelde opmerking. De oudste melk vaarzen waren best, hoewel de plaatsing enige meningsver schillen opleverde. IA Mopje 12 van Van Santen, fraai type met idem kruisvorm. IB Gerrie van W. Hoogendoorn. soliede, gesloten vaars- IC Nora 2 van D, v. Os, iels groot, doch overigens best. 1D Mol- lina 12 van Van Santen, die wij hiermede heel goed bedeeld achten, neemt nogal iets in kruisvorm, uier en beenstand. In de 2e en 3e prijzen zaten ook nog goede, typische dieren, vooral Saartje van S. v. d. Stoel (beste uier), hadden w(j m hogere plaats toegedacht. De jongste rubriek melkvaarzen was ook heel best met niet minder dan vijf tien bekroningen. IA de fraaie Flora van H. Biyieven. ruime vaars met beste uier. 1B Betsie 5 van D. v. Os, eveneens best type. IC Leentje 28 van C. van Zwieten, kon iets solieder en wat onedele kop. De oudere dragende koeien hadden een best kop nummer en wel Truus 13 van H. Roest, platte koe met best achterstel. BU de dragende vaarzen kwam Mennie van C. P. Roest onbedreigd aan de kop. Zeldzaam ruime en typische vaars. IB Jansje 4 van Eikelenboom. Iets minder in afwerking. De pinkenklassen waren best met en kele heel goede uitlopers, waarvan Maar- tje 2 van Van Santen nog weer ver favo riet was. Dit is een vrijwel foutloos dier met fraai type Elly van C. Verburg. Bodegraven, is eveneens van best soort met fraaie kruisvorm. Wegens gebrek aan plaatsruimte zul len wij de kruiskalveren enkelingen- klasse passeren, hoewel hier zeer goede eelbélovmde dieren in voorkwamen Afstammelingen van één vader waren goed bezet en wat nog mee: heugend is. van goede kwaliteit. Bij de oudere dieren kwam de groep van de bekende preferent verklaarde stier Reinder van Alma aan de kop. Eigenaars van deze dieren S JJ Stoel. W. H Van Santen en F. Hogewo ning. Ruime, zeer melkrijke dieren goede uiers. Kunnen in bespiering i voorhand iets beter. 1B Groep van Gustaaf van Rotteveel. Uniforme groep, dieren van best type. nog een enkele met uieropmerking. IC Groep van Concurrent van C. van Zwie ten. typische dieren, kruisvorm niet ge heel correct en uiers ook iets gewoon. 2A Tedor van Eikelenboom. 2B Mythras van W. Hoogendoorn 2C Jupiter van H Roest en Joh de Graaf. 3A Govert van Jac. Los. 3B Hertog van M. v. d. Weijden. Groepen pinken van één vader. IA Groep van Alfred van W. van Santen, uitgesproken fraaie groep met zeer veel kwaliteiten.. 1B Groep van Gustaaf de weduwe Paardekooper. IC Groep van Victor van Castor van Zwa nenburg. Best ontwikkelde dieren met iets minder goede kruisvorm. 2A Groep van Gustaaf van Rotteveel. 2B Groep Koos van Jac. van Wieringen. 2C Groep Maurlts van J. van Dorp Gzn. Derde prijs grote groep inzender K.I.-vereniging Vita Nova", van Gustaaf. Groepen kalveren, afstammende óén vader. Boste groepen met veel formiteit. IA Groep van Gustaaf, inzen der „Vita Nova". 1B Groep van Court, inzender fokver. „Nooit Gedacht". Sas- senheim. IC Groep van Cor, inzenders Heemskerk en De Jong, Uithoorn. 1D Groep van Siegfried, inzender J. Straal- hof. Verder nog 3 tweede en 1 derde prijs. Zeligefokte dieren De groepen zelfgefokte dieren waren van goede kwaliteit. Niet minder dan II bekroningen konden worden toege kend. IA C. van Zwieten. diepe dieren, iets missend in uiervorm. IB W. van Zanten, nog jonge dieren, zeer uniform, goede uier. IC A. H. Rotteveel, eveneens jonge dieren. 2A Gebr. Zwanenburg. 2B C van Zwieten, 2C H. Roest, 2D Jac. Rij laarsdam, 3A W. Hoogendoorn, 3B C Roest. 3C Jac. Los. 3 D M. J. N. v. d. Weijden. De bedrijfsgroepen hadden vier aan giften. Eerste prijs L. Eikelenboom, beste groep met veel uniformiteit. 2A S. J, v t^Stoel 2B W. van Santen, 2C H. Blij- streren. Eerste prijs W. van Santen, tweede prijs L. Eikelenboom, derde prijs A. H. Rotteveel. Over de zwartbonten hopen wij mor gen te berichten. V etvee-tentoonstelling geopend De vetvee-tentoonstelling werd van morgen in 't Schottershof door de heer G. J. van der Stoel, vice-voorzltter van de Vebo en voorzitter van de slachtvee commissie. geopend. De heer Van der Stoel heette welkom mevr. Van Kinschot, de loco-burgemeester, de heer J. C. van Schaik. de heer D. van der Kwaak, wet houder van financiën en de gemeente bedrijven. raadsleden en hoofden van dienst. Spreker wees op het tweeledig karakter van de tentoonstelling, die fok vee en slachtvee omvat. Het tentoonge stelde vee kon. naar de mening van de heer Van der Stoel, zeker wedijveren met het beste, dat er in Nederland op dit gebied te vinden is. Uitslagen VEBO H.jrwoude), Dorus (Rotteveel. Oude "Wetering), Albert (v. d. Wcyden. Langeraar); 2 Victor van Castor Vita Nova): 3 Casper (Roest. Leiderdorp). H j_j'5oj i. Julius (Rosen. Nleker Geest. Oud Ade); 3 Marehines 2 (Bui Bodegraven), Bert (Blijleven. Nieuwkoop),' Flipje (De Kuyer, Kudelstaart). Matador van Alma (v. d. Horst, Zoeterwoudo). Stie ren (31—8—'30/16—3—'51) 1 Jonker (Zwanen- burg, Bodegraven), Abel (Van Os, Rijnsater, woudc); 2 Peter (Verhaar. Ter Aar) 3 Krijn; (Vita Nova), Alfred van Schultinga (Los,: Alphen). Peter (Verhaar, Ter Aar). Stieren! l6-5-'51/l—9—'51) 1 Wietske G's Dirk cStraathof, Rijp wetering): 2 Adrlaan (Van H Karjos van Groeve (Vital Nova); 3 Macariu: woude), Stierkalver 1 Rlekus (Mc (Onderwater, Zoeter Leim gaal); 3 Roosje's Ando (Verboom, Voorscho- -T, gr— Wcyden. Langeraar); Noordwijk). ten). Teui 4 Frans (Hoogt.. veren (15—2—'52/15—5—'52)1 Gert (Heems- kerk. De Kwakel); 2 Marlnus (v. d. Wcyden. Langeraar), Wouter (v. d. Weyden). Ada'! Court (v. d. Stoel, Leiderdorp), Wilhelm (v. d. Weyden); 3 Barend (Heemskerk). Anco (Rotteveel). Leendert (Heemskerk). Alleen eerste prijzen: melkgevende koelen (voor 31—8—'461 Reina (v. d. Stoel). Molly ,^Lot je (v. Santen) Idem (geb. 9*48) Zwle. renna HogewoningT Leiderdorp), "oiga <v'. Santen). Schotten <31—8—'48/16-«-3—'491 Beatrix 3 (Eikelenboom). Rieka 14 iv. a. -^oe^ Ad^n(RUlaa^Kiam. Alpher -'50) Mopje Hoogendoorn.'zoeterwoudei. Nora'2 (v^Osh Molhna (v. Santen). Idem (na 5—3—'50) Flora Blijleven. Nieuwkoop). Betsie (v. Os), (v. Zwieten) Drachtige koelen: Roest. Zocterwoudc Drachtige r""^ '50> Mennie (Roest), ,0 l,Je.-4 (E'kelenboom). Pinken (31—8—'50/ J6-3—al) Maartje 2 (v. Santen). Elly (Ver. bur?. Bodegraven). Victoria (Verburg). Klaro 2 (Belt. Zoeterwoudol. Idem (na 15—3—'51) Beryha 4 (Belt). Nelly 4 (Wcststeyn. Oude Metering). Koekalveren (31—8—'51/1—3—'52) Trientje 2 (v. d. Stoel), Minkc 3 (Mooren, Leimulden), Martina 3 (Zwanenburg). Mizzi e^°°t>er Zwanenburg. Idem: Vita Nova. Nooit Gedacht-Sassenheim. Heemskerk en De Straathof-Rijpwetcrlng. Col- Idem d. Weyden), -^'49/ Van Dagblad contia bioscoop Eis van Haarlems Dagblad ingewilligd Tussen het Haarlems Dagblad en d« bioscoopdirectie van het Frans Hals theater te Haarlem is een conflict gerezen filmrecensie. Het dagblad wei gerde de bioscoopadvertenties en in het theater liet men zich door middel var projecties op het witte doek en van op. schriften aan de gevel, iaatdunkend ovei het dagblad uit. De president van de Haarlemse recht bank beeft gisteren in kort geding eer eis van het H.D. toegewezen, waardoor de bioscoopdirectie zijn publicaties moet staken. Voor elke overtreding zal som van f 500 of f 1000 moeten worden betaald. Prof. dr S. P E. Boshoff. voorzitter van de S. A. Akademle en hoofd van het vak- il Donderdagavond 25 Amsterdam Suld-Afrika De bij. lands Zuld-Afrlkas Juweeltjes van individuele dressuur Nee, het heeft de landelijke ruiters op het concours-hippique gisteren niet mee gezeten. Striemende regenbuien en een onbehaaglijke kou dunden al gauw de tijen op de tribune en de stapels onverkochte programma's in het gebouwtje van het secretariaat spraken boekdelen. Niettemin is er met vuur om de prijzen gestreden en de uiterst vlotte organisatie maakte, dat de weervastc bezoekers zich niet bekocht hebben gevoeld. Juweeltjes van individuele dressuur zUn er te zien geweest. Vrij wel alle nummers waren sterk bezet en het prachtige sportterrein in de Leldse Hout heeft er niet weinig toe bijgedragen, dat dit evenement toch geslaagd is. U kunt het de eerste de beste toe-.Boreftsche Ruiters". Bodegraven, 76% p schouwer bij een concours-hippique Handicap dressuurproef. klasse L, M vragen, hoe mooi de massale nummers [en Z: 1. J. van Leeuwen met Hassan Z; ook zijn, de by de individuele dressuur'2. J. Knoop met Theo, L; 3 Mej L verkregen resultaten boeien toch altijd der Graaf met Desirce. L. het meest. Wat dit betreft heeft Leiden iets zeer goeds te zien gekregen. De heer de Wit uit 't Zand heeft, tussen de mmers door, met een vos en schimmel adembenemende staaltjes vrijheldsdressur te zien gegeven. Allereerst kwam hij met de voj n hij slaagde er zelfs in dit dier zich op de knieën te doen voortbewegen, een prestatie. De schimmel had kennelijk hevige afkeer van het natte veld. Het paard bleef fier staan toen zijn meester er op de fiets onderdoor reed! Het ap plaus van de kenners was ten volle ver diend. Hoe vlot de organisatie overigens ook tp, onherroepelijk raakte men hoe langer hoe verder achter op het tijd schema en dit, gevoegd by de ongun stige weersomstandigheden, dunde de rijen van de getrouwen al te zeer. Eén van de indrukwekkendste num mers was ongetwijfeld de parade en de uitreiking van de prijzen, behaald in de dressuurproeven. De parade werd afge nomen door de commissaris der Konin gin en mevrouw Kesper, mevrouw Van Kinschot en de heren Bonda, v. d. Stoel en Ripping, voorzitter van de provinciale bond. Jammer dat de grasmat niet ge doogde dat de spiralen in draf werden afgelegd, het schouwspel zou er nog in drukwekkender door zyn geworden. Het sluitstuk van 't concours werd ge vormd door een jachtrit met eindloop onder leiding van jagermeester M. Im- mirtk uit Nieuw-Vennep. De sintelbaan was intussen in een drassige poel her schapen. zodat velen hun adem inhielden >ms ongelukken zouden gebeuren, gelukkig niet geschied, maar de vraag blijft open of het wel verstandig Vn baan een jachtrit te houden. -t>—- -A. Idem. Eikelenboc Kampioen stier: Julius (Rosenboor 'oude). Reserve: Albert (Eikeienboom"). Rljn-I Kampioen koe: Leent.. Reserve: Molly (Eikeienboom). Z w a r t b o n t - v e e s 1 a g Slieren (3 Jaar en ouder) 1 Aaltje's Adema (Vita Nova). Jan' Adema (Verburg. Bodegraven). Idem }v<7'8TT49/1-"9;^l0, 1 Stl«?scr Rudolf Fetse Vita Nova): 2 Friso Eduard (Vita Nova),! Louwers (Kroft. Alpiien). Idem (318'50/ l"9-: 1 Tietsjes Itse (Vonk. Leimulden). aar^ Adjudant (Bonda), Was- Alleen eerste prijzenMelkgevende koeien voor 31—12—46) Leentje 4 (Vonk). Eppie 15 tv»,?; B°venkerk), Johanna 39 (Treur, Leimulden). Idem tin 1947) Cilia 2 (Van Wees, Aalsmeer). Zijlstra. Grietje I - —8'47/ selingn.j Prod'. klasse: Marijke~20 7sandbcrg" "ïoukje 35 (Santlberg), Marie "e 5 (Olsthoorn, Leldschen- legoii WassHHPH 47 (Bonda), Wiet dam). Melkgever.fl •49) Elisabeth (Sandberg), Jantje 160 (Vonk).: r-Hfi u?ar^fn <na_31—'49) Juliana 2 (v. d. Grift Woerden), Trijntje 7 (Lammers. De Kwakel), Anna 2 (Op 't Land. Bodegraven), prachtige koeien: Vrijke 4 (Olsthoorn). Irene o (Rcyneveld, Koudekerk). Slem 4 (Onder- jjjgf" Drachtige vaarzen: Trijntje 1! da 6 (Bonda). Pinken (21—8— rtëtte 4 (Sandberg). Idem t—1—'51) Carolina 4 (Vonk). Folkertje 31 (Vonk). Koekalveren (318'51/31—2'52) Tooï 6 (Wessélingh). Esther 31 (Wesselingh). Klaskc 36 iVan Wees. Aalsmeer). Idem (na f*1Roza (Vonk), Ursula 5 (Van Wees). Pietje 5 (Van Wees). Directe vr. afst. van één stier: Wessellngh Idem: Splin- ter. Collecties van één eigenaar: .Wessellngh. Idem: Sandberg, Treur. Vonk Kampioen stier: Aaltje's Adema (Vita Nova), eserve: Stienser Rudolf Fetse (Vita Nova). Kampioen koe: Boukje 35 (Sandberg). Re- Vrijke 4 (Olsthoc s (alleen e Van Leeu' rn). prhzen): (Leidschendam). Buitelaar (Leidschendam). Stigter (Aarian- -erveen), V. d. Akker (Alphen) 2 x. Zeugen: Onderwater (StompwUk). Zeugen iet biggen: Van Haastert (Leidschendam 1 pnderwater. Twee afst. van één zeug: Bulte- Van Leeuwen, alleen eerste prijzen): Ram- Kroon (Abbenes) res. kamp., ihoven) kamp., Bonda. Ooi 1: Kroon. Drie ooilammeren onda. Ooien: Olieman (Leid schendam), Groenewegen (Rijswijk) kamp.. r-r"~,°wegen res. kamp. Drie ooien v. één één eigenaar; vader: Olier Oliem: Gei (elgenai 'KBB Splinh -1: Bi iude) M< (alleen eerste prijzen): bokken jfd. Wassenaar, kamp.; geiten: Hus (Katwijk) kamp.. Hoogervorst (Zneter- Wjjnhout JNw Vennep), i Uitslagen De uitslagen van de dressurproeven voor achttallen luiden: 1. L.R. „Venne- perruiters". 85M- punt; 2. idem; 3. L.R. „Kapitein Van der Wal", Hoofddorp; 4. L.R. „De Amstelruiters", Bovenkerk. De eerste prijs bevatte, behalve een bedrag aan geld, de beker van de Vebo. De dressuurproef voor viertallen lever de het volgende resultaat op: 1. L.R. „Dubbeldam en Omstreken", 85 punten: .R. „Gouwerulters". Waddinxveen, 73 punten: 3. LJt. „Nassau-Ouwerkerk" 79»,6 punt; 4. L.R. „Venneperruiters". 79 punten: 5. L.R. „Alphense ruiters". 78M- punt; 6. L.R. „Ritmeester De Kruyff", Halfweg (N.H.). 77 H punt; 7. L.R. „De dressuurproef, uitsluitend voor klasse. B, moest wegens de grote deelneming In twee ringen gesplitst den. Eerste ring: 1. J. van Nieuwenhuy- zen met Ackbar, 142's p.; 2. W. v. Wees met Lyta. 136 p.; 3. C. Bruynis met Bob, 135 p.; 4. mej. R. Kempenaar met Ja- coba, 134% p.; eerv. verm. L. Lamans met Lilia. Tweede ring: 1. J. Veldwisch met Janco, 131% p.; 2. mej. M. Bakker met Max, 131 p.; 3. D. Schreuder met Frida. 128 p.; 4 W. Nugteren met Max, J. C. Pelrie met lina Mej. Kempenaar van de Venneper- •uiters kreeg de prijs, uitgeloofd voc beste prestatie van de amazones i._ B-klasse dressuur. De eerste prijs in deze rubriek ontving bovendien een v guld zilveren medaille van de Vebo. Klavertje Drie: 1. L.R. „Ritmeester De Kruyff", Halfweg, 2. L.R. „Venneper ruiters". Nieuw-Vennep; 3. J. de Groot, C. Bruynis en A. van Zanten; 4. L'.R. „De Amstelruiters", Bovenkerk; eervolle L.R. „De Gouweruiters", Waddlnx- Voor het concours van éénspannen stamboekmerries bestond eveneens grote belangstelling. Men splitste dit nummer in Gelders en Gronings. Gelders: 1. C. Damen, Langbroek, met Melia, te vens kampioen; 2. Bruynis. Nw.-Vennep, met Gré. rijder D. de Boer; 3. P. Bon- gers. Lekker kerk, met Efia; 4. J. P. Rot teveel. Lisse, met Ina Rota. Gronings: 1. G. W. Bulk. Nieuw-Vennep, met Nu- tama, rijder Dick Bulk; 2. Joh. A. Paul A.zn. Oudenhoorn, met Silfia, rijder A. Vrij; 3. M. P. Vrij, Nootdorp, met Klarette; 4. Joh. A. Paul A.zn, Ouden hoorn, met Thilda. Springconcours voor landelijke ruiters, klasse B.W.V1. W. Nugteren met Max; 2. J. J. van Blokland met Juptier; 3. J. Leeuwen met Hassan; 4. J. Schreu der met Arnold; eerv. verm. B. Rip met Clepi. Concours éénspannen tuigpaarden: 1. B. Seldenrljk, Soestdyk, met Marijke; 2. P. C. C. v. d. Touw, Den Haag. met Wil lem B. rijder G, van Delden; 3. Th. Er- berveld, Gouda, met Romeo; 4. B. Fruy- nis, Nieuw-Vennep. met Gré, rijder D. de Boer; 5. P. Bongers. Lekkerkerk, met Efia. Concours van éénspannen tuigpaarden, open klasse: 1. A. Stehouwer Sr, Dubbel dam, met Zampa, rijder Jos. Stehouwer; 2. Th. Erberveld, Gouda, met Pedro; 3. U1UU., P. C. C. v. d. Touw, Den Haag. met Ja- reden. klas Hus inep). Turk met z afst.: Van 1 Tol (Lisse). Ver. Katwijk aan Zee. 1 i prUz< ders type merrieveulens: Rodina (Jong'ebreur. Nleuwerbrug). Runa (Vis. Alphen). Een- gen. Wad-i Outy (Op Jarige Land. B< Pollie (v. d. rige me: Oda-Id a (Ram. Nieuw- Nutama (Buhl. Harige \w Vennep). Stamb merrie (V. Tilburg. Rijnsburg). Ilie "~"-ep),__ Ljlia (Lamens. pent. Woubrugge). Rozlta (Oudijk. Zeven-! huizen), Roza (Oudijk), Rtcola (Jongebreur, Nleuwerbrug). Een-Jarige merries: Polllna !v' ?»Br®gg6n- Waddinxveen). Pomlla (Har- teveld, Honselersdyk). Passinn (Barnhom, Noord wuk). Twee-jarige merries: Odultra 1 Nw Vennep), Odinda (Parlevliet), Operla (De Vrij, Nuti brp). Drle-jarlge n.~ w.» ïv. u Dreggen, Waddinxveen).! ,r (Buhl)- Vier-jarige merries: Gelara .Vonk). Mona (Oudijk), Iceline (Vonk). Stermerries: Lanette (Oudijk). Juffertje (v. d. Mey, Leiderdorp). Kroonmerrles: Larette (Mrlj), Julla-Dina (v. d. Breggen). Inova 1 (Vrij). Hilkora (Vrij) Kampioen Gronings type: Larette (Vrtj). Reservé: Lanette (Oudijk). neko, rijder J. v. d. Touw; 4. B. Sélden- ryk, Soestdyk, met Marijke, rijdster mej. J. v. WiJck; 5. C. Damen, Langbroek, met Pandoer. Handicap springconcours, klasse L, M en Z: 1. W. Nugteren met Puck, L; 2. A. P. Bras met Biara, L; 3. P. de Wit met Trix, M; 4. J. v. d. Waal m. Bonno, L. Concours tweespannen landbouwtuig- paarden voor oogstwagens, landbouw- aanspanning: 1. B. Bruynis. Nieuw-Ven nep. met Gré en Helena; 2. J. M. Vrij. Leidschendam. met Dilbora en Hllcora. rijder A. Vrij; 3. M. P. Vrij. Nootdorp, met Klarette en Larette; 4 Joh. A. Paul A.zn. Oudenhoorn, met Thilda en Silfia; 5. H. Angenent, Woubrugge. met Idora en Icelina, rijder H. Angenent. Equipespringen W.V '47 p.t 106: 1. L.R. Venneperruiters; 2. L.R. Dubbeldam en Omstrèken; 3. Tweede équipe Ven neperruiters; 4. tweede équipe LR Ka pitein v. d. Wal. Concours van tweespannen tuigpaar den. open klasse: 1. A. Stehouwer Sr. Dubbeldam. Zampo en Bayard, rijder Jos. Stehouwer; 2. Th. Erberveld. Gouda, Romeo en Pedro; 3. Joh. A. Paul. Ouds hoorn. Thilda en Silfia; 4. P. C. C. v. d. Touw. Den Haag, Janeko en Artist; 5. mevr. de wed. M. Rodenburg. Overschie. Eduard en Prins van Oranje. De winnaar van de pachtrit met eind- loop werd J. A. de Breuk van de Ven neperruiters met Eureka. Enkele ruiters moesten hier gediskwalificeerd worden. omdat zü met een karwats hadden ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4