Vijfhonderdtal artsen houdt in Leiden ledencongres van de Maatschappij Kwestie der consultatiebureaus moet nader bezien Het Concertgebouworkest speelde voor het medisch congres NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1952 Ook zónder overheersing één ■Ook voor het volk is de maatschappij van onschatbaar belang In aanwezigheid van de minister van sociale zaken, de heer Suurhoff, dr Banning en dr In 't Veld, resp. hoofdinspecteur en inspecteur voor de volks gezondheid, de Leidse wethouders Menken en Van Schaik en een 500-tal artsen, van wie een groot deel vergezeld was van zün vrouwen, is gister middag in de Stadsgehoorzaal te Leiden het ledencongres van de Maat schappij tot bevordering van de geneeskunst geopend. Het woord werd gevoerd door dr L. A. Hulst, oud-voorzitter der Maatschappij en dr K. Itt- mann, de huidige voorzitter. Een muzikaal intermezzo was het trait d'union tussen de beide redevoeringen. Dr Hulst had de taak op zich genomen een overzicht tè geven van het afge lopen jaar, en begon zijn rede met te vermelden dat een uitgebreide studie naar aanleiding van het rapport betref fende de reorganisatie van het Hoger Onderwijs aan de leden der Staten-Ge- neraal namens de Maatschappij was ge zonden. Hierin werd o.m. uitdrukkelijk betoogd dat door de Maatschappij ern stig bezwaar wordt gemaakt reeds vóór het artsexamen een scheiding te maken tussen hen, die huisarts zullen worden en de aanstaande specialisten. De Maat schappij zag hierin een devaluatie van de huisarts, die zij fnuikend acht. In 1951 werden nieuwe eisen opge steld voor de specialistenopleiding en werd een begin gemaakt met regelen kenbaar te maken, waaraan ook zieken huizen moeten voldoen, willen zij dienst baar gemaakt kunnen worden aan er kende vorming. In verband hiermee wees spr. op het probleem der open en i gesloten ziekenhuizen. Voorts hebben diepgaande besprekin gen plaats gehad over eisen, te steUen aan de bijzondere opleiding, als bedoeld in artikel 13 wet bevolkingsonderzoek. Bedoeld is regelen op te stellen, waa artsen moeiten voldoen, willen zy be voegd zyn tot z.g. massadoorlichting. „Nooh voor het instituut dezer „half- specialLsten", schertsenderwijs wel eens eens hervormd moet worden, willen we niet verstikken in onze eigen strijd. Ten zijja, tenzij we ons geheel zouden gaan distanciëren van alle materiële zaken, in welke richting wel eens stem men opgaan. Dit is geen nieuw gezichts punt. Prof. Pekelharing twijfelde niet aan het te gronde gaan der Maatschap- Ned. ver. voor sociale geneeskunde hier over rapport aan het hoofdbestuur heeft uitgebracht, beschouwde spr. als een stap op de goede weg. Doch niet alleen voor de leden, maar evenzeer voor het volk is de Maatschap pij van onschatbaar belang. Dr Ittmann wees in dit verband op de betekenis van de organisatie voor de volksgezondheid. Nadat spr. gewezen had op de kloeke houding der meeste artsen in de bezet tingstijd, stond hij een ogenblik stil bij de wenselijkheid om niet alleen bij overheersing één te zijn. Nog lang niet alle artsen zijn aangesloten bij de Maat schappij, hoewel er goede vooruitgang te bespeuren is. Eén-vijfde der Neder landse medici ontbreekt nog. Dr Ittmann eindigde zijn rede met de woorden van Jan Pieter Heye, de dich- ter-arts, indertijd voorzitter van de Maatschappij „Houdt u aan de Maatschappij vast. Houdt elkander vast in eendrachtige, zelfverloochenende, humane bevordering der geneeskunst". Na afloop van deze openingszitting werd de thee gebruikt in de foyer van de Stadsgehoorzaal. De avond bracht een galaconcert var Eduard van Beinum en zijn concertge bouworkest, waarover elders in dit blad. Agenda voor Leiden Het congres van medici dreigde gisteren even in de war te lopen. Op een zeker ogenblik drongen plotseling bijna alle congressisten naar het podium, zodat een paniek kon worden gevreesd. De oor zaak? Een zaalwachter had ge roepen: „Er is iemand flauw ge- vóllen. Is er een dokter in de zaal?" (Voor de historische juist heid van deze regels kunnen wij niet instaan). „vlekkenzoekers" genoemd", aldus dr Hulst, „noch voor de opleidingseisen heeft het hoofdbestuur enig enthousias me kunnen opbrengen". Spr. wees in dit verband op de dreigende beperking van de volledige uitoefening der genees-, heel- en verloskunde van de arts. Ook de kwestie der consultatiebureaux moet na der bezien worden. „Talrijke bureaux," aldus spr., „waar adviezen gehaaid kun nen worden, doen de patiënten de weg naar de huisarts vergeten, of wel de huisarts gaat menen dat de zorg by tu berculose, rheuma, carcinoom, huwelijks problemen, hardhorendheid, epilepsie enz. niet op hem rust, maar op die bureaux. En dat ls mis". Zegt men: „Ja, maar die huisartsen zijn t.b.c.-minded, dan moet men daar het vraagstuk aan pakken. De overtuiging dat voortgezet onderwijs aan de huisartsen nodig is, is niet nieuw. Toch heeft het tot 1951 ge duurd voor een landelijke organisatie is opgericht". Hierna stond dr Hulst stil bij de ma teriële zaken, waarmee de Maatschappij zich in het afgelopen jaar heeft bezig- gehouden, waarna hij uitweidde over de kwestie-Ziekenfonds. Vanuit het stadhuis legde onze fotograaf het massale dagbezoek aan de braderie gistermiddag op de plaat vast. Het moet gisteravond nog drukker geweest zijn. Helaas is het aantal bezoekers niet te schatten. In andere plaatsen kon dat wel, doordat daar entree werd geheven. Het Leidse systeem is echter te verkiezen. Maar dat er vele tienduizen den zijn geweest en nog zullen komen, daaraan behoeft men niet te twijfelen. Foto N. van der Horst Stadhuis, 2 Vlies, 2 uui huisvrouwen. Zomerzorg, 8 uur: kynologenvereni- ging, H. van Wingerden over De hond en onze liefhebberij. Tentoonstellingen Volkenkunde. 10—5 uur Vertrouwd bezit van vreemde herkomst (tot 1 Oc tober) Nachtdienst apotheken Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, telefoon 20313. Appreciatiecursus bij Toonkunst Ingevolge een aantal verzoeken zou df directeur van de muziekschool der Maat schappij voor Toonkunst te Leiden eer onderzoek willen doen naar de mate van belangstelling, die er bestaat voor het irfltellen van een z.g. Apprecia tiecursus. Een dergelijke cursus is doeld voor allen, die belangstelling liefde voor de muziek in de ruimste bezitten en die hun muzikale horizon gaarne willen verbreden om zodoende het muziekbegrip en muziekgenot (dat in Leiden in zulk een ruime mate geboden wordt) te vergroten. Er zal gestreefd worden naar het geven in een dieper inzicht in vele werken uit de muziekliteratuur en daarmede in de muziek zelf. Aan de hand van gramofoon- platen of ander materiaal zullen muziek werken met deskundige hulp uitvoerig besproken, toegelicht en eventueel ter discussie gesteld worden (b.v. moderne werken). Niet alleen de muzikaal-tech- nische kwaliteiten zullen worden belicht, ook het leven en streven der com ponisten in hun tijd. Het concert-beeoek zal dan nog grotere geestelijke vruchten kunnen afwerpen. Ieder, die nadere inlichtingen wenst, kan zich in verbinding stellen met de di recteur van de muziekschool der Maat schappij voor Toonkunst, Rapenburg 22 te Leiden. „Vertrouwd Bezit" verlengd De zomertentoonstelling „Vertrouwd Bezit van Vreemde Herkomst", in het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Lei den, die tot 1 October zou duren is verband met de ruime belangstelling tot 12 October verlengd. Sinds de opening heeft het de beschikking gekregen over e Perzische windmolen enige goede foto's daarvan. Goede illus traties van dit soort molens in zekere zin de voorlopers van onze wereldver maarde Hollandse windmolens zijr vrijwel onbekend. Het is aan de mede werking van het Nederlandse gezant schap in Teheran te danken, dat thans deze interessante aanvullingen op de ten toonstelling te bezichtigen zijn. Westerkwartier naar zilveren feest In de laatstgehouden vergadering e speeltuinvereniging Westenkwartier werd besloten, het 25-jarig bestaan var de vereniging in 1953 feestelijk te her denken. De leden van de feestcommissie zyn: mevrouw Van Haarlem en mevrouw Bronsgeest en de heren P. Pronk, N. Col- lee, G. Heijnen en P. Robijn. Hans Henkemans in Mozarts pianoconcert in F In het kader van het Iedencongres, uitgaande van de Koninklijke Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunde vond gisteravond een galaconcert plaats, ge geven door het Concertgebouworkest oJ.v. Eduard van Beinum, met solistische medewerking van de pianist Hans Henkemans. Het is voor Leiden een hele ge beurtenis wanneer dit vermaarde orkest eens in de Stadsgehoorzaal te beluisteren alt. Het was dus geen wonder dat de zaal voor deze gelegenheid byna geheel met congresleden en andere belangstellenden gevuld was. Het programma voor deze avond be stond uit Beethovens ouverture Coriolan, pij, indien de behartiging der stoffelijke belangen op de voorgrond zou komen, en prof. Kouwer voorspelde in een rede de dood der Maatschappij als deze uit sluitend zou zijn een stichting tot be vordering van kunst en wetenschap, wars van alle maatschappelijke aange legenheden". Vervolgens werd het woord gevoerd door dr K. Ittmann, de voorzitter der Maatschappij, die in een uitvoerige rede op het belang der Maatschappij voor de leden, voor de volksgezondheid in de ruimste zin en de practische en wetenschappelijke vorming van de arts. a ui» - u r i r j I Nadat spr. in 't kort de toestand der de hoofdlijnen van het ziekenfondswezen organisatie gedurende en na de oorlog te enen male ontbreekt, deelde dr Hulst mede, dat de Maatschappij een voorontwerp ziekenfondswet ter nadere bestudering heeft bereikt, waardoor wel licht eenheid bereikt zal kunnen wor- den. „In het algemeen wordt in onze Maat schappij de koppeling aan de ziektewet als ongewenst beschouwd, en hoort men vaak spreken van „sociale zekerheid ten koste van de volksgezondheid", doch ge heel juist schijnt me het leggen dezer correlatie niet. De huidige regering acht meer sociale zekerheid een hoger goed dan volksgezondheid. Dat dit voor ons artsen en dus voor onze Maatschappij, zonder meer begrijpelijk en aanvaard baar is, is een euphemistische formule ring onzer stille verbazing". Vervolgens wees spr. summier op de talrijke conflicten en conflictjes, die met de ziekenfondsen bestaan. Het hoofdbe stuur heeft slechts een repressief toe- richt op deze organisaties in de vorm van zijn vetorecht in bepaalde gevallen, zodat lang niet altijd gewenste oplos singen konden bereikt worden. Ondanks suggesties e.d. van de Maatschappij is er "og geen eenheidsgedachte. Gelijkscha keling is niet zo eenvoudig. Er is nu eenmaal verschil tussen stad en platte land, die beide aparte eisen en nood- zakelijkheden hebben. Het devies moet zyn „Samengaan in net grote, souplesse in het kleine". „Wel licht, dat zo onze Maatschappij ook nog had geschetst, waarbij hij van enkele interne wrijvingen gewaagde, wees hij er op, dat de Maatschappij onmisbaar is voor de arts. Zij komt op voor de rechten der leden en behartigt hun maatschap pelijke belangen. „Die belangen", aldus dr Ittmann, zyn goeddeels ideële belangen. Ik noem het bevorderen van goede werkverhoudin gen, goede werkverdeling, goede vverk- mogelykheid. In nauw verband hiermee staat het bevorderen van collegiale ver houdingen en zorg voor de naleving der medische ethiek. De bemoeiingen van de Maatschappij op dit terrein worden voor een deel weerspiegeld in een groot aan tal Commissies, o.a. voor specialisten registratie, inzake geneeskundige ver klaringen, voor waarneming en ves tiging, voor inrichting spreekkamer en inzake het beroepsgeheim". Dr Ittmann wees hierna op de grote betekenis der intercollegiale rechtspraak en van het vraagstuk der specialisten- registratie. In het rapport van de sec tie k van de staatscommissie tot reorga nisatie van het H.O. is dit vraagstuk t.a.v. de opleiding reeds uitvoerig ter sprake gekomen. „Dat in de kringen der sociaal-geneeskundigen de wens leeft, om ook tot erkenning van een specialis me sociale geneeskunde te komen, en dat een gemengde commissie van hoofd bestuur, specialisten-registratie en Alg. Commissaris der Koningin bracht een langdurig bezoek aan braderie Plezier over activiteit en originaliteit van Leidse winkelstand Mr L. A. KESPER, de commissaris van de Koningin ln onze provincie, heeft gister avond om acht uur een bezoek aan de Leidse braderie gebracht. Om vijf uur nam hij afscheid van de VEBO om een receptie ln Den Haag te bezoeken en een paar uur later reed zyn auto weer Leiden binnen. Dat dit door het braderiecomité op hoge prys werd gesteld, is te begrijpen. In Heit gulden Vlies werd de heer Kesper, die vergezeld echtgenote, ontvangen door de heer H. de Wilde. Boven wachtten de andere leden van het comité hem op. Mevrouw Van Kinschot had ziioh bij dat gezelschap gevoegd. Na enkele verversingen te heb ben genuttigd, werd de tocht over het feestterrein begonnen. Aanvankelijk soheen het, dat er van •n prettige wandeling niet veel terecht >u komen. Bij het Gangetje waren ten minste zoveel mensen op de been, dat de heer Van der Kwaak een politieman moest nemen om een door- ie hoge gast met zijn gevolg te krijgen. Op de Botermarkt ging het -luikikig iets beter. Toen de heer Kesper zich op de Ka roe- me !ks brug bevond, mocht hy het eerste braderiegeschenk in ontvangst nemen: Leids souvenir. Hij kreeg nog meer, een ontbijtkoek, daar een schaaltje met fruit. De heer Kesper dankte de gulle standhouders hartelijk voor hun ;este. Hij informeerde ook uitvoerig naar hun bevindingen. En als men hem dan vertelde, dat de braderie de deelnemer» zeker geen windeieren zal leg gen, dan speelde er een brede lac om z'n mond. Bij het stadhuis gekomen, begon het aardig te regenen. De klap op de v pijl was een echt-zomerse donderslag. Maar de commissaris dacht er voorlopig niet aan z'n auto weer op te zoeken. Verder ging het, naar de Aalmarkt. De mening van de heer Kesper over deze Leidse braderie was zeer gunstig. Hij had er zichtbaar plezier in, dat de Sleutelstedelijke winkelstand op deze wi ze uit de bus was gekomen. Het braderiecomité was mr Kesper dankbaar voor dit ongedwongen bezoek. Ir het restaurant werd na afloop nog gezellig gekeuveld. Tegen tienen werd de standaard op de auto van de commis saris ontplooid. Enkele honderden i sen hadden zich bij de wagen opgesteld om te zien wie er straks toch wel in gaan. Het was de commissaris der Koningin, die wederom had getoond graag in Leiden te zijn. Zilveren Noorderkwartier houdt receptie De speeltuinvereniging Noorderkwar tier houdt Vrijdag 26 September des avonds om acht uur in de Jacobazaal van de Burcht een receptie ter gelegenheid van haar 25 jarig bestaan. Onverwachte Vangst Mozarts pianoconcert in F K.V. 459 Bruckners vierde symphonie in És. Wan neer we onze indrukken van dit concert willen samenvatten, kunnen we een ze kere teleurstelling niet verhelen. On danks vele goede momenten leek het ons toch vaak, dat zowel orkest als solist moeite had, zich by de acoustlsche ge steldheid van de Gehoorzaal, voor hel Concertgebouworkest immers een onbe kend milieu aan te passen. Een zeker zoeken en tasten bleef tot in Bruckners vierde doorklinken, terwyl een on kenbare slordigheid niet zelden deed moeden dat men sinds de vacantie nog niet zoveel repetities had kunnen houden. De inzet van de ouverture Coriolan as veelbelovend, er waren voortreffe lijke momenten, doch het niveau werd niet gehandhaafd; een teveel aan pathe tiek schaadde de strakheid van lyn die dit stuk vraagt. Henkemans, die tevens arts is en als zodanig dus de gewezen 6olist was voor deze avond, vertolkte Mozarts concert in F op vaak Familieberichten uit andere bladen J H Newman en M Wou- meesterlyke wyze. vooral het allegretto was prachtig van styl, doch de klank verhouding tussen orkest en vleugel was niet steeds gelukkig, terwyi de nood zakelijke harmonie tussen solist en di rigent wel eens afwezig leek. Trouwens, ook Henkemans hoorden we wel eens in betere conditie, als wist hij zijn grote vermaardheid als Mozartvertolker, on langs nog te Salzburg bevestigd, tt handhaven. De uitvoering van een Bruckner-sym- phonie is voor een dirigent geen geringe opgave: doch Van Beinum is, zoals men weet, zeer aan dit oeuvre verknocht en hy heeft reeds een zekere Bruckner- traditie weten te scheppen. Deze ver tolking van de vierde, de zgn. roman tische symphonie, die stellig niet roman tischer is dan de andere symphonieën van de meester van Sankt-Florian, vormde ongetwijfeld een zeker hoogte punt in dit programma. Vooral aan het prachtige andante wist Van Beinum een waarlyk grootse expressie te verlenen, al bleven sommige zwakke inzetten bij de blazers te betreuren. De finale is wel wat teveel uitgesponnen zodat de span ning hier wel iets verloren moest gaan. Hoe beter men Bruckner leert kennen, hoe meer men beseft Welk een ontzag- lyke psychische kracht in zijn oeuvre tot muzikale vorm werd. ook al wordt de inhoud niet steeds door de vorm gedekt. Het langdurige applaus en de diverse bloemenhuldes bewezen dat dit concert door de talryke toehoorders in hoge mate werd gewaardeerd. J. van der Veen. Stroopwalels in de Waag De Manthastocbting te Alphen aan den Rijn had toestemming gekregen om ge durende de Vebo-kaastemtoonstelling met stroopwafelrtand in het Waaggebouw te staan. Wij hoorden van de heer Bouw- propagandist van de stichting, dat de zaken goed lopen. Zeker 75 procent van de bezoekers koopt een pakje. Maar hij dacht ook, dat veel mensen het nog niet zouden weten. Het aantrekkelijke van deze verkoop vooral, dat de stroopwafels in de Waag zelf worden gebakken, zodat men verse waar voor z'n geld krijgt. We moeten zeggen, dat de instanties er goed aan hebben gedaan de Marthastichting deze toestemming te geven. De stand vormt op de kaasten-toonstelldng immers de enige attractie. Jahn kreeg een nieuwe voorzitter Contributie werd verhoogd De Chr. gymnastiekvereniging Jahn- hield gisteravond onder leiding van haar voorzitter, de heer J. Brückner, haar jaarvergadering. De jaarverslagen, uit gebracht door de secretaresse, mej. H. Ommen en de penningmeester, de heer F. Zilverentant, werden goedge- Het bestuur onderging nogal enige wij zigingen. De voorzitter, de heer G. Groe- neweg en mej. J. Zilverentant stelden zich niet herkiesbaar. Hun plaatsen wer den ingenomen door de heren G. Groene- weg. D. Bontje en T. Plu en mej. N. Jonker. De nieuwe voorzitter, de heer G. Groe- neweg, bofte niet, dat hy moest begin niet een voorstel tot verhoging van de contributie in de diverse afdelingen. Maar het voorstel kwam er door. De mededeling over de toegewezen nieuwe zalen werd met vreugde ontvangen. Er werden nog enige interne zaken be handeld. waarna de heer J. Brükner de vry goed bezochte vergadering sloot. Artsen die in hun vrije tijd schilderen Expositie in het Leids Academisch Ziekenhuis SCHILDERENDE ARTSEN het is geen contradictio. In de loop der eeuwen zijn er al heel wat artsen geweest die zich in hun vrije tijd van het concrete van hun beroep eens terugtrokken in het meer abstracte van fantasie en verbeelding. En de tentoonstelling, die thans t.g.v. het jaarlijkse ledencongres van de Kon. Ned. Mij tot bevordering der Genees kunst wordt gehouden in het Academisch Ziekenhuis te Leiden, bewijst de voorliefde van de artsen voor de beeldende kunst opnieuw. middelmatige uitkomt. Speciaal de „Voor jaarsbloemen" is een uitnemend in kleur Ongeveer 150 werken zijn er te be- ■onderen, te bewonderen inderdaad, want by de vele gevallen, waarin de schilderende artsen niet verder kwamen een aardig, maar technisch onvol dragen plaatje, blijft er toch de bewon dering voor hetgeen zy buiten hun druk ke praktük als arts op kunstgebied presteren of willen presteren. By een tentoonstelling als deze is het dan al heel moeilijk een openbaar oordeel uit te spreken, niet alleen door de veelheid ■an werken, maar ook omdat men hier te maken heeft met mensen, die als amateurs op kunstgebied iets willen doen en zich daarvoor veel moeite geven. Als we het geheel overzien, dan zijn er pres taties geleverd, die zeker opmerkelijk zyn te noemen. i een voorbeeld te noemen: Van Pelt uit Breda heeft een tweetal schilde rijen geëxposeerd, dat zeker bover Belangwekkende expositie voor de medicus in Acad. Ziekenhuis Ter gelegenheid van het congres der Maatschappij Behalve de schilderyen is in het ad ministratiegebouw van het academisch ziekenhuis tentoongesteld de medisch- historische collectie praeparaten uit he' anatomisch laboratorium te Leiden. In de achttiende eeuw is er in de uni versiteitsbibliotheek een zeer grote ver zameling aangelegd, die helaas in de volgende eeuwen in verval is geraakt. Toch waren de hier op alcohol nog be waarde menselyke organen, afkomstig uit de achttiende eeuw de moeite van het bekijken waard. Onder meer zagen we praeparaten van J. J. Rau. van 1713 tot 1719 hoogleraar in onze stad. Deze collectie is de oudste in Nederland, waarover het Leidse anatomische labo- orium beschikt. Een unicum is de tentoonstelling van de architectuur en de inrichting van praktykruimten voor artsen. Ook al met het oog op de woningen is het interes- te zien, hoe hier modelpraktykruim. zyn ingericht, die aan de eisen vol doen. De stormachtige ontwikkeling en groei der geneeskunde heeft tot gevolg gehad, dat het voor de praktiserende huisarts in de laatste twintig jaar een noodzake lijkheid is geworden zijn laboratorium uit te bouwen en te verrijken. Verschil lende voorbeelden van kleine spreek- er- wachtkamers. alsmede kleine laboratoria zijn er geëxposeerd, die voor de heren medici zeker belangwekkend genoeg zijn. Bij de uitvoering van dit deel der ten toonstelling is getracht om met eenvou dige middelen een duidelyk en aan de praktijk beantwoordend model samen te stellen en het geheel in te richten vol gens de eisen, die de moderne arts aar meubilair en praktyk stelt. Het laatste deel van de expositie om vat de inzendingen van bekende medi- sche-instrumenenfabrieken en pharma- ceutische bedrijven in ons land. Voor een leek om van te duizelen, voor de medicus een prachtige geegenheid zijn ideeën over nieuwe apparaten en onder zoekmethoden althans vaster vorm te geven. Deze tentoonstelling zal niet nalaten in grote indruk te maken op de Neder landse artsenwereld, niet in het minst door haar veelzijdigheid. vervaardigd werk, een werk met artistieke waarde. Ook zijn „Portret" is heel sterk, knap en levendig, al is de expressie hier niet zo overtuigend. In dit opzicht is mevr. Wolff-Parser uit Oegst- geest nog meer geslaagd ln haar „Baby portret". Ook in het bloemstuk demon streert zy een grote kundigheid en een liefde voor licht en kleur. Van een ontwapenende vlotheid en levendigheid zijn de werkjes van Mel- chior uit Haarlem, die vooral met zyn „Danseresje" een grote fynheid heeft be reikt. Faber uit Sloten zoekt het meer in technisch raffinement en in felle kleuren en heeft daarmee een vry hoog peil bereikt, zo b.v. in zijn portret van mevr. R.-F. Zeer góed van uitdrukking en stofbehandeling is het zelfportret van Erdbrink uit Amsterdam en Suren uit Roosendaal heeft een heel sterke fanta sie, die hem tot dingen in staat stelt die even levendig als origineel zyn. Net iets te veel conventioneel, maar wel kleurge voel demonstrerend, zyn de aquarellen van Burger uit Eindhoven. Mastenbroek uit Leidschendam weet veel beweging en sfeer in zyn werk te leggen. Gevoelig en kundig is de luminlstische „Winter" van Arendsen Hein uit Den Haag en Ne- derpelt uit Den Haag geeft een goed ge typeerd portret van 'n Javaans patiëntje. Zoeken de meeste artsen het in de rea liteit, in het min of meer naturalistische, zoals b.v. Neep uit Arnhem met z|jn „Bloemen", J. W. Smeets uit Naarden gaat meer de richting van de abstractie uit. doch werkt we] eens iets te decora tief. Onder de plastieken valt allereerst op de klassieke „Decoratie voor een trap" van Schoemaker uit Den Haag, uitstekend van vorm, alsmede de tere, echt-vrouweiyke en knappe werken van mevr Buma-van Mourik Broekman uit Weesp. Zo hebben we een klein overzicht ge geven van wat artsen op het gebied van de beeldende kunst presteren. Dat we anderen niet noemden ls niet uit gebrek aan waardering, maar omdat we slechts op de hoogtepunten wilden wtlzen Het Is goed deze expositie voor 21 Sept. eens t« gaan bezien (er is tevens een prijs vraag aan verbonden) en dan een ander beeld te krijgen van de arts, die we steeds maar weer vrezen omdat htj ons pön zou kunnen doen. Hier doet die arts U geen pUn, maar toont hy dat de arts toch ook en vooral gevoelsmens is. Corn. Baaotki.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3