Jlicuiuc £riits rf)e (fourant Iri de volgt men voorbeeld Libanon Egypte's Honderden ambtenaren zag men nooit op kantoor verschijnen reeds Jaarvergadering der A.V.R.O. niet ongeldig verklaard Wist U Hoe wordt een „robot"-bom naar haar doel geleid? VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal 12 per maand: f 0 47 per week ADVERTENTIëN: 018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Directie: F. DIEMEH Hooidredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: a W. I. ENSERINS CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantfastici) Is aMIrofa won bert fa tegfjenspott" Drie en dertigste jaargang No 9538 AL EEN PRONONCE-PYAMA GEKOCHT! Vanavond op de Braderie NOC ELKE 25e GRATIS Een tweede Naguib in het Midden-Oosten (Van onze correspondent Allred van Sprang) BEIROET (Libanon), September. DE NACHTPORTIER van het deftige Semiramis Hotel in Cairo buigt zich vertrouwelijk over de balie van zijn loge. „De politie is vannacht weer geweest..." Hij fluistert alsof hij zich ervoor geneert, dat dergelijke banale dingen in het hotel gebeuren. „Wie hebben ze nu gearresteerd...?" „Twee leiders van de Wafd..." Het zijn voorvallen, waarover men zich langzamerhand in Cairo niet meer druk maakt. Men is er min of meer aan gewend in de kranten te lezen, dat weer één van de eens machtige en onaantastbare figuren uit het openbare leven aangehouden is. Vele Egyptenaren vrezen in stilte, dat op een kwade nacht de mannen van de wet ook bij hen zullen aan kloppen om verantwoording voor het een of ander te eisen. En de kans daarop stijgt, naarmate het verhoor vordert van degenen, die zich al in hechtenis bevinden. De portier haalt het register van trekkende gasten te voorschijn. „Waar gaat u heen „Met Mlsrair Cairo slaapt nog als de taxi in snelle vaart door de verlaten straten raast. Maar voor het kantoor van de Egyp tische luchtvaartmaatschappij Misrair staan de krantenjongens al met de och tendbladen. „Mister, Egyptian Gazette „Progres, m'sieur „Journal d'Egypte Het maakt weinig uit welke krant onen koopt. Op de voorpagina van alle prijkt in deze dagen de vertrouwde kop van generaal Naguib met de pet diep in de ogen. Zijn naam staat er in vette let ters bijgedrukt. Alles wat hij doet en zegt is nog steeds nieuws. En het publiek niet genoeg van krijgen. „Beiroet, „Ja ,;De bus staat klaar". Naar Libanon De man van Misrair controleert de passagierslijst. Een sheik uit Saudi-Ara- bië met een paar volgelingen. Drie mar van een Egyptische band met hun in strumenten. Een Franse pater in eer warm, zwart pak. Een chique Egyptisch echtpaar. En wat andere Arabieren. De bus vertrekt als er ergens een klok 6laat. In het park op het Ibrahim Pashaplein staan militairen aangetreden voor het ochtendappèl. Waar eens het historische Shep- heards' hotel was, torent nu een hoge schutting met kleurige reclames er op. Onwillekeurig zoeken mijn ogen naar de plaats vanwaar ik op die zwarte Zaterdag de woedende menigte brandstichters zag naderen. Er is echter niets meer van het hele gebouw over. De laatste brokken muur zijn omgehaald en het puin is verwijderd. Een kale vlakte strekt zich uit. In de krant staat toevallig een groot stuk over de man die er van beschuldigd is de onlusten in Januari georganiseerd en geleid te hebben. Hij tracht zich nu Ineens als een soort nationale held op te werpen met het argument, dat hij zich eerder dan iemand anders tegen de cor ruptie van het oude regiem heeft durven verzetten en eigenlijk de stoot tot de g-.-ote omwenteling gegeven heeft. Maar zover is men nog niet. De politie staat ook nog steeds met de geweren aan de voet op de hoeken de balans van straten. Militaire patrouilles blijven regelmatig door de stad circuleren En voor het algemeen hoofdkwartier, waar generaal Naguib weinig meer komt nu hij minister-president is, wachten nog altijd twee dreigende tanks Beiroet is niet ver. Na anderhalf uur vliegen landen we op het vliegveld aan de zee De formaliteiten nemen wei nig tijd in beslag. Enige dagen geleden was een staking uitgebroken tegen de politieke corrup tie in het land. Alle winkels waren ge- slo en. Het leek alsof bet Zondag was De ijzeren rolluiken waren omlaag er de winkeliers zaten ergens trictrac te spelen. Slechts de apotheken en de gelegenheden wanen open. Andere uit zonderingen waren er nl Her, was een opvallende demonstratie van eensgezindheid. De regering had wel beloofd, dat alle schade vergoed worden aan degenen, die hun zaken openden en door stakers aangevallen werden, maar de belofte vond geen weerklank. De stad was dood en ook in de haven lag het werk stil. Politie stond op de hoeken van de s'.raten, en trucks met gewapende militairen patrouilleer, den. het leek wel Cairo. Er was veel publiek op de been, spe ciaal in de Arabische wijken. Er heerste een ietwat gespannen sfeer, ook al had den er geen demonstraties en betogin gen plaats. Op een gegeven ogenblik brachten opgeschoten jongens een tram .ot stils'.and. De passagiers moesten uit stappen en met stokken en stenen sloe- gen ze de ruiten stuk. Zo was he: ook in Cairo begonnen. Het bleef gelukkig bij dit ene incident. Er was echter heel weinig nodig om het vuur tot onfbran. ding te brengen. Het volk was aan het einde van zijn geduld. De corruptie nair in Libanon langzamerhand zulke vor men aan, dat men zich er als één mar tegen verzette. Er was een krachtige op positie, waarin zich verscheidene na tionalistische partijen en partijloze no- tabelen verenigd hadden. (Voor vervolg zie pag. 7) ,Lach niet, mevrouwhier zat uw dochter ER zijn mannen, die men van alles k?n verwijten, behalve, dat zij niet vrolijk zouden zijn. In het hartje van New York, in Manhattan, stond dezer dagen 'n auto op zijn achterste benen. Een Ford '21 bemand niet vier middelbare olijkerdv die er een kinderlijk ple zier in vonden, om, mid den in het ultramoderne snelverkeer van gestroom lijnde wagens, met een echt genoeglijk vehikel te verschijnen. Nu is het in zo'n uitzonderlijk ge val beter, de spotters en de critici het gras voor de voeten weg te maaien en maar zoveel mogelijk de draak met jezelf te steken als je in zo'n hoestmachine uit groot vaders tijd op straat ver schijnt. Welnu, dat deden deze vier mannen. Ze maakten allerlei op schriften op hun Fordje, zoals „Machinekamer" (op de motorkap) en „Lach niet mevrouw, hier zat uw dochter!" of ,Nog één betaling en hij s van mij" en geladen met deze zelfspot durfden zij in New York de moderne Metropolie ten wel onder ogen te komen. En dat niet alleen. Ze deden alles met hun auto, be halve rijden. Ze verzwaarden het vehi- keltje van achteren en zagen zodoende kans, er een soort wip van de maken. Als U goed naar de mijnheer in het witte pak kijkt, zult U zien, dat hij nog nét achteren laat overslaan, Uitspraak in civiel geding Ook ontslag van directeur W. Vogt in overeenstemming met statuten In de civiele procedure, die de heer J. J. Nahuis uit Deventer voor de Am sterdamse rechtbank aanhangig heeft gemaakt tegen de A.V.R.O. inzake de algemene jaarlijkse vergadering van deze omroepvereniging, op 5 Juli j.l. in Maastricht gehouden, en het ontslag van de heer W. Vogt, heeft de rechtbank, die vanochtend uitspraak heeft gedaan, het bestuur geheel in het gelijk gesteld. Eiser werd veroordeeld in de kosten van het geding, begroot op f 250. De rechtbank heeft uitgemaakt, dat de A.V.R.O. met 250.000 leden gerechtvaar digd was om als regel van orde te eisen, dat de leden, die de algemene vergadering wensen bij te wonen, hiervan tevoren aan het bestuur schriftelijk opgave te doen. Dit is in de statuten vastgelegd. De rechtbank was er voorts van overtuigd geworden, dat de aankondiging van deze vergadering, opgenomen in de radiobode, tijdig onder de aandacht van de leden is gekomen, dat wil zeggen 21 dagen voor deze werd gehouden. Zij wees de gestelde eis om de vergadering ongeldig te verkla ren van de hand, omdat zij van mening is, Zes Britten omgekomen bij Hold Fast Bij verkeersongelukken tijdens legeroefeningen van Hold Fast zijn twee Britse officieren en vier Britse soldaten om het leven gekomen. Twee hunner werden gedood toen hun tank bij Paderborn dwars door een brug leuning reed en 9 meter omlaag stortte. De commandant wilde op het laatste ogenblik nog uit de geschutstoren sprin gen, maar werd door de kantelende tank getroffen. Een der andere soldaten reed niet zijn motor op een legervrachtwagen In en werd gedood. dat het A.V.R.O.-bestuur niet in strijd met de statuten heeft gehandeld. Hetzelfde geschiedde met het verzoek tot het on geldig verklaren van het ontslag, dat het bestuur heeft verleend aan de heer W. Vogt. De rechtbank was van oordeel, dat de heer Vogt zijn ontslag zelf heeft inge diend en dat het bestuur in overeenstem ming met de statuten dit ontslag heeft ingewilligd. Senator Connally was één dag in ons land De Amerikaanse senator Tom Connally, voorzitter van de commissie voor bui tenlandse betrekkingen, heeft gisteren (voor 't eerst na de oorlog) een dag lang ons land bezocht en gesproken met mi nister Beyen en de Kamervoorzitters, mr Jonkman en mr Kortenhorst. Hij reisde door naar Brussel. Minister Staf draagt eerste invalide-auto's over Minister Staf zal Woensdag a.s. in het revalidatiecentrum Aardenburg te Doorn enige invalide oud-militairen de eer ste speciaal op handbesturing ingestelde auto's overdragen. De wagens zijn dus bestemd voor hen die het gebruik van hun benen hebben verloren. als hij zich wat achteruit leunt Nu zult U vragen, of dit alles zin heeft en mis schien haalt U meewarig de schouders op. Maar U moet eerlijk zijn: U zoudt toch maar wat graag net als die vier man nen even in Manhattan in een oud Fordje rond willen scharrelen. Ze kennen U daar tóch niet. En U nam alles voor lief. De lachers en de spotters zoudt U laten staan, want het begrip van wat nu eigen lijk oud is of modern, is immers maar betrekkelijk. Moet U eens naar de dames mode kijken. De zwarte overslagrokken tot aan de hielen behoren weer tot de betere avondtoiletten. Welnu. Léit die mannen. Zij leiden onze aandacht even af van vliegende schotels en atoomwapens en zij herinneren ons er aan, hoe gemoe delijk het vroeger geweest moet zijn zelfs in Manhattan Ger. Kerken aanvaarden vrouwenkiesrecht De generale synode der Geref. Kerken heeft gisteravond het belangrijke besluit genomen om aan de plaatselijke kerken de vrijheid te geven tot invoering van het (actieve) vrouwenkiesrecht Er waren slechts drie tegenstemmers, terwijl alle aanwezige hoogleraren hun instemming met het voorstel der betreffende commis sie gaven. Voor het verslag verwijzen we naar pagina 2. Eden lunchte met Tito (en hoe Samen voor de wereldvrede Anthony Eden, de Britse minister va Buitenlandse Zaken, die dezer dagen uit Straatsburg in Belgrado is aangekoi voor besprekingen met Tito, heeft het gisteren zwaar te verduren gehad aan een lunch, die de maarschalk te zijner ere gaf. De staatslieden beloofden el kaar tijdens een lunch, waar de rode en witte wijn, de champagne en jenever rijkelijk vloeiden, samen te zullen wer ken voor de wereldvrede Maar dat was het ergste niet. De ingewanden van Eden, die gewend zijn aan de magere, Britse rantsoenen, kregen een Titolunch te verorberen, die niet nagelaten heeft grote indruk op hem te maken Het menu luidde: garnalen met mayon- naisse. kalfsvlees met champignons, ge braden kalkoen met alle bijbehorende ingrediënten plus een reusachtige salade, ijs met omelette, fruit en koffie. Het geheel was „overgoten" met „slivotiva' een Joegoslavische drank, die vergele ken kan worden met zware prulmei brandewijn. Tito's nieuwe (en derde) echtgenote, een 28-jarige schone brunette met don kere ogen, was niet bij de lunch aan- wezlg. Zij verscheen wel aan de zijde van Tito tijdens een receptie ter ere van Eden in het Witte Paleis te Bel grado. Zij was gekleed in een prachtige bourgogne-kleurige avondjurk. Tito wai kennelijk trots op haar, toen zij tijden.' het diner naast hem zat en met Eder babbelde Twaalf militairen geïsoleerd Op een Groenlandse ijsvlakte In de romp van een vliegtuig, temid den van een troosteloze ijsvlakte op een 2400 meter hoog ijsplateau in Groenland, bevinden zich op dit ogenblik 12 mili tairen, die Dinsdag j.l. met hun Has- tings-transporttoestel van de R.A.F. een noodlanding hebben gemaakt. Het toestel vloog tegen een sneeuw berg, toen het op ongeveer 15 meter hoogte vloog om voorraden uit te wer pen voor een Britse, wetenschappelijke expeditie, die op het ogenblik een kamp Inricht op Louisa Land. Tengevolge van de zware mist boven de dichtstbijzijnde luchthaven, Thule, op ongeveer 800 km van de geïsoleerden. konden gisteren geen vliegtuigen opstij gen om te proberen, de mannen te red den. Zij hebben echter voldoende voor raden en zjjn goed tegen de koude be schermt. Radioverbindingen worden bemoeilijkt door het Noorderlicht, zo meldden de ver slaggevers verder. Gewone kompassen kunnen, door de korte afstand tot de magnetische noordpool, niet worden ge bruikt en de grootste voorrang wordt •erleend aan het vinden van oplossin- ;en voor verbijsterende radio- en navi- gatieproblemon. Eindelijk beslissing over Willy Lages' vonnis? Op 12 Juli 1950 heeft de Raad van Cassatie de voormalige chef der Duitse S.D. en Sipo te Amsterdam, de toen maals 48-jarige Willy F. P. Lages, ter dood veroordeeld. Hierop is een gratie verzoek gevolgd. Men heeft zich nu af gevraagd waarom de beslissing op dit verzoek zo lang op zich laat wachten. Naar wy vernemen is de oorzaak hier in gelegen in de indiening bij de Hoge Raad van een verzoek tot revisie van de uitspraak van de R. v. C. Dit verzoek heeft de Hoge Raad in de raadkamer behandeld en niet ontvankelijk ver klaard. Nu deze beslissing gevallen is, zal een beschikking op het verzoek om gratie niet lang meer op zich doen wachten. In totaal zijn er in Nederland na de oorlog 139 definitieve doodvonnissen uitgesproken. Veertig doodvonnissen erden voltrokken, waarvan de laatste in Maart 1952, en in 98 gevallen werd gratie verleend. Alleen over het vonnis Willy Lages moet nu nog worden beslist. Red.) Jhr Ruys de Beerenbrouck terug naar Tweede Kamer Daar de heer H. M. J. Dassen te Heer len zijn benoeming tot Tweede-Kamerlid niet heeft aangenomen, is thans voor de K.V.P. benoemd Jhr mr G. A. M. J. Ruys de Beerenbrouck te Bom, op 't ogenblik lid van de Eerste Kamer en vroeger reeds Tweede-Kamerlid. (Advertentie) HORLOGES! 15 steens Ancre F». J. M. PIERROT Maarsmansteeg 21. „De bekroning van hun leven" Drie matrozen werden, via onder officier, luitenant ter zee Plechtige beëdiging in de stromende regen op het vliegveld Valkenburg (Van een onzer verslaggevers) i een driewerf „Hoezee" voor de Konin- In de stromende regen op het vlieg- |E*n en een défilé van de troep veld Valkenburg hebben gistermiddag nieuwbenoemde officieren. drie vroegere adjudant-onderofficieren van de Marine-Luchtvaartdienst, drie oud-gedienden met een uitnemende staat van dienst, het hoogtepunt van hun mi litaire loopbaan beleefd. L. J. M. Potjes, W. A. de Bruijn en M. L. M. de Kejjsei werden daar, voor het front van de in carré opgestelde troepen beëdigd luitenant-ter-zee van vakdiensten der 3e een zeldzame promotie, terneer weet, dat deze drie veteranen eigenlijk als matroos zijn begonnen, m door hun vakmanschap en jarenlange varing voor de bevordering naar de rang officier in aanmerking kwamen. Slechts aan weinigen is het beschoren, dergelijke promotie te mogen maken. En het was dan ook eigenlijk voor het hele vliegkamp een feestdag, toen gister middag de drie nieuwe officieren ten overstaan van de commandant van Val kenburg, overste P. J. Elias, hun eed af legden. Overste Elias hield eerst een toe spraak, waarin hij o.m. zei, dat het voor deze drie mannen in feite niet nodig is, om'hun de betekenis en de waarde van de eed in dit ogenblik voor ogen te hou den, zoals bij de eedsaflegging door jonge officieren, aan het begin van hun verantwoordelijke taak gewoonte is. Want deze mannen hebben in het ver leden reeds getoond, dat zij, met inzet van hun leven, Koningin en Vaderland willen dienen. Deze eed is niet de vang van hun loopbaan, maar de bekro ning ervan, zei overste Elias. Vervolgens hij de heren Potjes, De Bruijn en de KeUser de eed af. nadat hü het Kon. Besluit had voorgelezen, waarbij deze mannen met ingang van 1 September 7 tot luitenant-ter-zee van vakdiensten der derde klasse worden bevorderd. De Ka pel van het vliegkamp omlijstte het plechtige moment met de eerste regel het Wilhelmus, by het openen en sluiten van de ban. Overste Elias was de eerste, die voor het front van de troep de drie nieuwe officieren gelukwenste en de hoop uitsprak, dat zij nog vele jaren de Koninklijke Marine mogen die- De plechtigheid werd besloten met Ned. straaljager stortte neer in België Sergeant De Kat (R'dam) om het leven gekomen Een Nederlandse Gloster Meteor-8, af komstig van Soesterberg en deel uitma kende van een formatie van drie vlieg tuigen, is gistermorgen te Öttenburg. 12 km ten Z.W. van het vliegveld Beve- kom in de provincie Brabant in België, neergestort. De bestuurder, de 32-jarige reserve-sergeant-vlieger I. de Kat uit Rotterdam, kwam hierbij om het leven- Gisteravond heeft men het stoffelijk overschot van de piloot naar het mili taire hospitaal te Brussel overgebracht. Het toestel zou in de lucht zijn ontploft n drie stukken zijn neergekomen. Nauwkeurige gegevens ontbreken echter nog. Sergeant De Kat trad in 1946 in dienst bij de luchtmacht. Eerst kreeg hij een opleiding als radio-telegrafist, daarna volgde hij een cursus voor vliegtuig telegrafist en in 1950 kwam hij in op leiding voor vlieger. Op 30 Juni 1951 be haalde hij zijn vliegbrevet. Het slacht offer was ongehuwd. DAT de Nijmeegse burgerij aan het garnizoen luchtvaarttroepen aldaar zes diepe trommen en tien klaroenen zal aanbieden tg.v. het vertrek van de gar nizoenscommandant, kol. J. Molenaar, naar Parijs. DAT de electrische tram Maandag uit het Nijmeegse stadsbeeld verdwijnt, daar ook van het station naar Oost-Ny- megen trolleybussen worden ingescha keld en de tram alleen blijft rijden naar BeekBerg en Dal en naar Hees— Neerbosch. DAT de telefoon in Nieuweroord, Nieuwlande en Zuidwolde (Dr.) m.i.v. Dinsdag wordt geautomatiseerd, waar door de hele sector Hoogeveen opnieuw automatisch zal zijn. DAT de Amersfoortse buschauffeur Jan van Gent, die voor een maand naar Ame rika is vertrokken, een buslijn in een der drukste wyken van New York voor zijn rekening neemt en hij niet bang is voor het drukke verkeer, maar de fiet sen wel zal missen. DAT een aantal Deense landbouw- en waterstaatdeskundigen deze week o.a. de Betuwe en de Zuiderzeewerken heeft bezocht DAT op het landbouwhuishoudkundig congres te Groningen als bestuurslid in de vacaturo-dr W. J. Droesen is ge kozen mr P. C. M. van Campen te Eind hoven. DAT Nederland van 7 tot 12 October in Napels op een congres van dc Int. Unie van officiële Toeristenorganisaties wordt vertegenwoordigd door Jhr W. Borccl en Jhr W. H. Calkoen van de A.N.V.V. DAT dr J. D. Ruys, directeur van de Kon. kwekerij Moerheim te Dedems- vaart, tot erelid van de Britse Royal Horti Cultural Society is benoemd. DAT de grootste cantino van ons land is geopend in de legerplaats Laren van het regiment lichte luchtdoelartillerie Betuwe. DAT gisteren voor het Leeuwarder hof de pleidooien zijn gehouden in het hoger beroep tegen het rechtbankvonnis, waar bij de uitgevery Boom te Meppel ver boden werd radioprogramma's te publi- DAT Woensdag aan de chef van het militair neurosecentrum te Austerlitz. de reserve-officier van gezondheid eerste klasse W. L. Meijering een nieuwe barak wordt overgedragen. DAT de duur van de tentoonstelling Eeuwfeest Rijkstelegraaf ln het NederL Postmuseum aan de Zeestraat in Den Haag met een week is verlengd tot 6 October. DAT men in postpakketten voor Ca nada geen alcoholhoudende dranken mag verpakken, daar deze bij aantreffen wor den vernietigd. DAT de stuurman H., die een fototoe stel en een chronometer heeft verduisterd nadat de Groninger kustvaarder Peto op een mijn was gelopen en de meeste op varenden het schip hadden verlaten, thans is gearresteerd. DAT de echtparen D. C. Bouwman-Lou- rentse en P. v. d. Braken-V. Bakel, beide te Eindhoven, resp. op 7 Ooctober en 24 November hun 60-j. bruiloft hopen vieren. DAT de secretaris van de Ned. Bak kerijstichting, C. D. van Noppen te A'dam, Maandag 70 jaar hoopt te wor den. Op het vliegveld Valkenburg den gistermiddag drie M.L.D.-vete ranen, die in de laagste rang zijn begonnen, op grond van hun vak manschap en jarenlange ervaring beëdigd als luitenant ter zee van vakdiensten der derde klasse. De drie nieuwe officieren tijdens he: plechtige moment voor de' troep; v.l.n.r. L. J Af. Potjes. W. A. de Bruijn en Af. L. Af. de Keijser. Overste P. J. Elias, de commandant van Valkenburg, neemt de eed af. Gaarne brengen wij een ere-saiuut aan dit kranige drietal! Fotograaf te Rotterdam geknuppeld zwarte doek stond Vermelden wy nog de volgende bijzonderheden van Toen hij OP z'n atelier Onder de drie beëdigden. Lu it.-t er-Zee W. A, de Bruijn heeft er meer dan 36 dienstjaren opzit ten. Hij was krijgsgevangene in Japan en verbleef, na de bevrijding, twee jaar in Australië en heeft voorts twee jaar op d"r' ,Wiirie de Karei Doorman gediend. Op het ogen- ODname te maker hlilr is hii hnnfri van hot militair tnorinht I ?Pname Ie maKer. onverwachts Toen de 44-jarige fotograaf A. Booger- an gistermiddag in zijn atelier aan de Dordtselaan te Rotterdam zijn hoofd on- het zwarte doek verborg om een blik is hij hoofd van hat miliiir toetichtIS"""™'k"' Va" h"en' kreek op de aanbouw hij Avio-Landa. hu °nverwaohts «n ï'8?".™ t a Summiknuppels. Hy schreeuwde het uit Lu itenant-te r-Z e e M. L. M. d e en daarvan schrokken de onverlaten zo, T eioAe v?- m*er dan 30 y dienst Idat ze hard wegiiepen. Maar toevallig In 1940 stak hu. vla Vere, naar Engeland kwamen er enkele rechercheurs voorbü i« i f!» 1™, i J [en die grepen de heide mannen In di bij hel Nederlandse squadron. Na de oor-kraag H.t bIeken Schledamse belast me, de he^holing j de 28-jarige W. K.. die de fotograaf hadden willen beroven. In Enkhuizen is gisteren de 19- .„f iai"'Se Amsterdammer W gearresteerd, die in de nacht van 8 op 9 September Potje week in 1940, motor-torpedoboot uit Engeland en kreeg daar, o.m. voor zijn arbeid bij Squadron 320 een hoge Engelse onderscheiding: de British Empire me dal. Hij heeft 32 dienstjaren. De plechtigheid werd bijgewoond dooi de vlag-officier van de M.L.D., de schout- by-nacht-vlieger H. Schaper. de Westerkade te Amsterdam met een schuimspaan een man op tjet hoofd sloeg en hem van een costuum beroofde. Het slachtoffer werd bewusteloos naar het ziekenhuis gebracht De dader had by zijn arrestatie het gestolen pak nog aan. Hij heeft bekend. De geleide raketten op Korea Een moedervliegtuig bij het afschieten en een ander vliegt er achteraan Ofschoon de Amerikaanse regering de voornaamste bijzonderheden over de „robot "-bombardementen, waarvan wij gisteren melding maakten, geheim houdt, werd toch een verklaring van dergelijke bombardementen uitgegeven, die tamelijk begrijpelijk is en welke wij onze lezers dan ook niet cwillen onthouden. Een „robot"-bombardement gaat dan als volgt in zijn werk. Een moedervliegtuig, dat met een speciaal electronisch apparaat is uitge- werper. Het was e«n .s echter geen „vlie gende bom". De „Hellcats", die van de „Boxer" werden afgevuurd, werden ge richt op zwaar verdedigde doelen m vijandelijk gebied. Zodra het begele.den- de moedervliegtuig in de buurt hiervan komt, stuurt' het de „robot" electron iscn naar het doel en keert zelf terug naar zijn basis. Het toestel blijf op deze manier buiten het bereik van de vijandelijke af- De chef van de afdeling bestuurbare rust, stijgt eerst op van het vliegdek- projectielen te Washington, schout-by- schip. Het geleide projectiel wordt ver-1 nacht Hides, verklaarde: „Wij beschikken volgens op een catapult aangebracht. Een thans over robots, die veel beter zijn. tweede moedervliegtuig, dat naast de catapult staat opgesteld, leidt de start het projectiel en stuurt het de lucht Op 300 meter hoogte neemt het eerste moedervliegtuig, een Sky raider", de electronische besturing over. Op weg het doel vliegt het een beetje hoger ven achter het projectiel, dat boven dien aan boord van het schip op zijn hele baan wordt gevolgd door middel van speciale electronische instrumenten. Luitenant-ter-zee Lawrence Kurtz, onder wiens leiding deze aanvallen met bestuurbare projectielen worden uitge voerd, merkte op: „De piloot van het moedervliegtuig, dat het projectiel naar het doel vergezelt, kan natuurlijk alles met het blote oog zien. Het volgen op afstand aan boord van het vliegdekschip geschiedt vrijwel op dezelfde manier als en gewone televisie-uitzending en de ontvangst. Het electronisch leiden van het projectiel kan een piloot met zijn pink uitvoeren. De rest van de manoeu- is maar een kwestie van op een paar knoppen drukken." De bestuurbare projectielen, die hier worden gebruikt, zijn verouderde en omg< bouwde „Hellcats" Dit toestel werd tijdens de oorlog gebruikt als radiogra fisch bestuurd jachtvliegtuig en bommen- Zes Amer. ambassadeurs naar Londen geroepen Voor bespreking met vertegen woordigers van 't State Department De Amerikaanse ambassadeurs uit zes belangrijke Europese hoofdsteden hebben uit Washington het verzoek ontvangen, de Yolgende week Woensdag naar Lon den te komen voor een bespreking met de Amerikaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken, David Bruce en de as sistent-minister van Buitenlandse Zaken George Perkins, de chef van de Europese afdeling. De genodigden zijn George F, Kennan uit Moskou, Ellsworth Bunker (Rome), Walter J. Donnelly (Bonn), James C. Dunn (Par(js), Walter S Gif ford (Londen) en William Draper", rei zend ambassadeur van de Ver. Staten ln Europa. dan de oude raketten, welke wij nu ge bruikten, omdat wij er anders toch schroot van hadden moeten maken". Hides voegde hieraan echter toe, dat electronisch bestuurbare projectielen zeer kwetsbaar zijn in die zin, dat vijandelijke electronische apparaten de aanval kun nen storen. Minister Beyen in New-York Minister Beyen is gisteren per vlieg tuig in New York aangekomen om zyo zaken als directeur van het Internatio naal Monetair Fonds af te wikkelen Op 30 September zal hij weer naar Neder land vertrekken HET WEER IN EUROPA Stockholm Helsinki Edinburgh Parijs Nice Berlijn OZO 5 windstil windstil li< Aanhoudend koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht in het bin nenland hier en daar mist banken en plaatselijk nacht vorst. overigens wisselend bewolkt met enkele buien en morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Matige tot zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. (Opge- 10 t ZON EN MAAN Zaterdag: Zon 6.22—18.43; maan 7.44— 18.37; op 26 Sept. E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1