Franse volksjongen weet onmiddellijk het huis van Mme De Sévigné Het bureau van Hollandse stijl, waaraan zij schreef... Zestienjarige Italiaan de beste accordeonspeler ter wereld NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 MAANDAG 15 SEPTEMBER 195Z De historische „Place des Vosges" schreef Dissertation Antique sur l'Art Foétique d'Horace. Er hangen portretten van haar zelve en haar dochter. De zaal- waoh-ter gaat zelfs zover het schrijfbu reautje, waaraan madame de Sévigné (Van een onzer verslaggevers) TK ZAL DE BAEDEKER en de toeristische reclame niet over U uitstorten. A Wel wil ik U wijzen op een interessant prospectus, hetwelk aldus aan vangt: „Trop de Parisiens ignorent La Place". Waar gaat het over? Wel over 'n Paryse wijk, die „Place des Vosges" heet en vroeger „Place Royale" genoemd werd. Zoals het in de Franse taal wordt vastgesteld komt het hierop neer, dat niet slechts het merendeel der toeristen, maar ook een groot deel der Parijzenaars zelf de innigheid van dit charmante Parijse „quartier" niet kennen. Vanuit de wijk die Marais heet, is de „Place des Vosges" gemakkelijk te vinden. In het drukke, geladene, moderne Parijs van 1952, is de sfeer van „le bon Henri", Hendrik IV volkomen bewaard gebleven. Stil, schilferig, verweerd, in grijs en terra, staan daar de gevels, getuigende van een vergane, eens glorievolle periode. De typische boogvorm wekt vermoe-1 ga dan vooral een middag naar het mu- dens en nodigt de een of andere gesloten seum Carnavalet. Daar vindt ge^nog ge- deur te openen, waardoor de moderne heel in de staat van vroeger de precieuse geest als het ware een bad krijgt in de salons, die madame de Sévigné te harer rust van de binnenplaats, een cour, die j beschikking had. Gij zult de bekoring men zich in Parijs nauwelijks denken ondergaan van deze hoogst merkwaar- kan. In een dier huizen moet gewoond d,jge en begaafd* hebben, madame de Sévigné, waar ge op schooi, de H.B.S. of Gymnasi gehoord moet hebben. Het juiste ni mer weet ik niet, maar achter mij v.ndt zich een tuin waarin vele banken staan, waarop Franse moeders gezeten zijn, met hun kinderen in de zon. Vlak bij mij zit een Franse jongen jaar of twintig de fiets van zijn meisje te repareren. Telkens als hij met het bandenkarweitje iets meer is opgescho ten, buigt hij zich over de zwarte haren van zijn Dulcinea. Ofschoon wreed, deze idylle te verstoren, richt ;k a bout por- tant de vraag tot hem Monsieur, ou est mée, Madame de Sévigné? Deze volks jongen aarzelt geen ogenblik, maar ant woordt vrij Monsieur au numéro 1. bis. Deze trefzekerheid heeft mij telkens weer verrast, zo bijvoorbeeld als ik op het beroemde kerkhof Père Lachaise vroeg, waar Honoré de Balzac, Oscar Wilde, Molière en Racine begraven lagen. Want, ofschoon men een plattegrondje mee krijgt, is deze interessante begraafplaats een ware doolhof en toch w.sten Fran sen, van totaal verschillende sociale klasse, ontwikkeling en leeftijd, U altijd de plaats aan te wijzen. Place a la Mode in 17e eeuw Keren wij echter terug tot de Place des Vosges, waar o.a. Madame de Sé vigné en Richelieu hebben gewoond. Op no. 1 bis bevindt zich in de gevel het volgende opschnft: Dans eet hotel est née le 6 février 1626 Marie De Rabutin Ghautal Marquise de Sévigné. Ge voelt U bevangen door een diepe ontroering, als ge het onloochenbaar voor U ziet, dat daar de markiezin en hoogst begaaf de femme de lettres geboren werd. Het contrast met het verleden, ddt luisterrijke tijdperk, is wel hevig. Want beneden, daar waar eerst trotse patriciërs hun scepter zwaaiden, is nu het armetierige leven van handelsagenitenschappen, bureautjes, eer autoreparaterur, een strijkerij, eer caféetje. Hoe vreemd zou het de begaaf de markiezin te moede zijn, als zij plots ontwaken kon in het wrange en hakige van het moderne leven. De mensen mo gen veranderd zijn, de ruimten der hui zen ingericht voor moderne arbeid, de gevels staan daar nog eender, gelaten, onverstoord. De luister van koningen en voornaam „esprit" wordt niet aangetast door het ijzerdraad, waaraan de kleine mens der twintigste eeuw zijn teilen en emmers hamgt. Eens was deze buurt de Place a la Mode, het centrum der aristo cratie, waar schitterende feesten gegeven werden en de adel duelleerde om de eer. Wat al namen springen hiier op U af: Madame de Sévigné, Richelieu, Victor Hugo, Théophile Gauticr en Alphonse Daudel, die op de Place des Vosges ge woond hebben. De bekoring van Carnavalet Daar staat ge nu, een Hollands journa list temidden der attributen van hun be staan; de zelfde lucht ademt gij in, op de zelfde stenen plaatst gij Uw voeten. Zo vervuld van eerbied voor dit groots en schoon Frans verleden, begeef ik mij naar het museum Carnavalet. Versailles moge de veruiterlijking zijn van trotse kracht en macht en praal, van oorlogs geweld en diplomatie Lodewijk XIV het museum Carnavalet getuigt veel meer van de „force de l'espriit" de kracht van de geest. Als gij ooit in Parijs komt, haar werken schreef, voor mij te openen. Een kostbaar exemplaar van Hollandse stijl, zwart lakwerk met goud. In zekere zin oneerbiedig, maar toch kan ik mij niet weerhouden, even op het schrijfvlak van dit bureautje mijn block note neer te leggen en een enkele notitie te maken. Het is, alsof iets uit deze schrijn der zeventiende eeuw door mij heen gaat. Handschrilt van Mme De Sévigné In een vitrine vindt men haar hand schrift: scherp, mot dunne gelijkmatige halen en zeer regelmatig verdeeld. Haar schrift neemt bijna het gehele blad beslag. Aan hot einde van een regel z ken de woorden veelal omlaag. Vooral lz letters „d" en „1" vertonen sterke lus sen, Hier overheerst bij een zeer emotio nele vrouw, een sterk intellectualisme, grapholoog i hier conclusies aan vast te kno- Ik sta weer buiten in de straat var deze eeuw en overweeg: door de „tijds omstandigheden" heeft ook in Frankrijk een verschuiving plaats gevonden; Frank rijk moet leren internationaal te denken. (Amerika, Straatsburg, Conventie van Bonn, Europese leger, Atlantisch Pact). Maar een land met een zo groots verle den, sterke tradities, krachtige instinoten, zal dit typisch eigene, „Franse", dat niets ter wereld te vergelijken valt, i mer kunnen onderwerpen aan een milatie-proces. Praedicaat „Koninklijke" voor De Krijgsman De buskruitfabriek De Krijgsman te Muiden bestaat 250 jaar. Ter gelegenheid van dit feit kwam vorige week 't perso neel der fabrieken te Muiden en Ouder kerk en van het kantoor te Amsterdam in feestelijke vergadering te Muiden bij- De president-commissaris, vice-admi- raal b.d. A. Vos, deelde mee dat het H.M. de Koningin heeft behaagd de N.V Nederlandse Springstoffenfabriek het praedicaat „Koninklijke" te verlenen. De staatssecretaris van Oorlog, mr F. J. Kra nenburg, roemde het eerlijke vakman schap van de buskruitmakers, die met hun arbeid volk en staat dienen. Namens H.M. de Koningin deelde mr Kranenburg mee, dat de directeur, dr ir H. J. C. Don ker, was benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Aan twee personeels leden werd de zilveren medaille uitge reikt. Voorts ontving nog een ander tweetal een bronzen medaille. Namens de Koninklijke Marine voerde het woord admiraal F. Stam en namens de Koninklijke Landmacht lult.-generaal ir H. D. G. Brethouwer. Deze bood de onderscheiden directeur een anderhalve meter hoge granaathuls aan. Recordde Nationale over twee milliard Het Kompas, het huisorgaan van de Nationale Levensverzekeringbank N.V. te Rotterdam, meldt, dat de Nationale als eerste cn grootste levensverzekering- mij een verzekerd bedrag van f 2 mil liard heeft overschreden. Twee jaar ge leden bereikte de Nationale tezamen met haar dochtermyen dit totaal. Op de demonstratiemiddag, Zaterdag in het openluchttheater Zuider park gehouden t.g.v. het 40-jarig bestaan der Haagse Academie voor Lichamelijke Opvoeding, was ook deze baloefening door de heren stu denten te zien. De leerlingen van het 2e en 3e studiejaar gaven een demonstratie van oefenvormen. Koninklijke luister op Prinsjes dag in de Hofstad De samenstelling van de stoet van Paleis Woordeinde naar de Ridderzaal DE STOET waarmede H.M, de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard Dinsdag om één uur van het Paleis Noordeinde naar de Ridderzaal zullen gaan is als volgt samengesteld. Aan de kop gaat de rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard, gevolgd door een detachement der Kon. Mare chaussee en een commando rijkspolitie te paard, Koninklijke militaire Kapel, commandant Garderegiment en adjudant, vaandelwacht, een com pagnie van het Garderegiment Jagers. De opperceremoniemeester mr G. C. D. baron van Hardenbroek, gezeten in een met twee paarden bespan nen rijtuig. Naast elk portier zullen twee lakeien lopen. Dan komen de koetsen. Ten eerste de ceremoniemeester jhrlen vier lakeien aan elke zijde van de D. G de Graeff. geze'en in een met koets. paarden bespannen rijtuig Naast elik portier zal een lakei lopen. Dan acht kamerheren, gezeten in twee elik met twee paarden bespannen rij- u'gen; t.w. le rijtuig: mr J. H. L. J baron Sweerts de Landas Wyborgh, mr W A Offer- haus, H A A. baron Oollot d'Escury. mr C. C. de Jonge; 2e rijtuig: mr E. M H. baron Speyart var. Woerden, mr C. Dedei, jhr mr J. Th. M. Smits Oyen van Eckhart, W. graaf van Limburg Stirum; naast elk portier zal :n lakei lopen. Vervolgens de groot-officieren mr W. C. baron Snouckaert van Sohauburg, mr J. C. baron Baud en ir F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken, gezeten in een .net twee paarden bespannen rijtuig; naast elk portier zullen iwee lakeien lopen. Voor de gouden koets riidt de Grootmeesteres mevrouw douairière F- W. baron van Tuyll van Serooskerken— geb jonkvrouwe Boreel en de Dame du Palais mevrouw A. J. L. baronesse De Smethgeb. Baronesse van Pallandt- gezeten in een met twee paarden bespan nen rijtuig: naast elk portier zullen twee lakeien lopen. De opperceremoniemees ter mr G. C. D. baron van Hardenbroek, gezeten in een met twei paarden bespan nen rijtuig; naast elk portier zullen twee lakeien lopen Getrokken door acht paar den komt dan de gouden koets met H.M de Koningin en Z.K H Prins Bernhard Naast elk paard zal een koetsier lopen Een adjudant rflajoor J. J. L. baron van Lynden rijdt ter rechterzijde van de staatsiekoets en majoor C C Geertsema ter linkerzijde, een weinig achter het portier. Een commando rijkspolitie te paard sluit de stoet- Om kwart voor één zullen aan de in gang van de Ridderzaal aanwezig zijn de Chef van het Militaire Huis van H M. de Koningin, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, de gouverneur van de Resi dentie. de generaal-majoor M. Tans, ma joor mr R. J. E M. van Zinnicq Berg- mann en luitenant ter zee le klasse A. F Eibers. Voor de middagrijtoer zullen de Ko ningin en Prins Bernhard des middags om kwart voor vier van het Palels Noord- einde vertrekken in een open rode lan- Het escorte bestaat dan uit majoor C. C. Geertsema en majoor J. J. L baron van Lynden. In het eerste volgrijtuig zyn gezeten de Grootmeesteres douairière F. W baron van Tuyll van Serooskerken— geb. jkvr Boreel en de Grootmeester mr G C. D. baron van Hardenbroek- In het 2e volgrijtuig: chef van het mili taire huis van H.M de Koningin vice- admiraal N. A- Rost van Tonningen, eer ste stalmeester van H.M de Koningin ritmeester W. F- K. Bischoff van Heems- kerek. Atoomlaboratorium van Europa in ons land? Nederland biedt ferrein bij Arnhem aan Nederland heeft aangeboden huisves ting te bieden aan het grote Europese laboratorium voor atoomonderzoek, dat door tien Europese landen zal worden opgericht. Ook Frankrijk, Zwitserland en Denemarken hebben naar de vestiging gesolliciteerd. De beslissing over de plaats waar het laboratorium verrijzen zal. wordt genomen tijdens een vergade ring van de Europese Raad voor het Kernphysisch onderzoek, op 4 en 6 Oc tober in Amsterdam. Nederland denkt, indien zijn aanbod wordt aanvaard, het laboratorium te ves tigen op een terrein van 20 30 ha in de gemeente Arnhem. De kosten van het laboratorium en zyn technische uitrus ting worden geraamd op 80 millioen. Chris van Dam in Delft overleden De bekende concert- en operazanger Oh ris 'van Dam is na 'n langdurige ziekte op 54-jarige leeftijd te Delft overleden Tot het begin van de laatste oorlog was hij leider van het Nederlands Opera En semble, maar na de oorlog trad hij wei- meer op. Het studentenkoor „De Bourdon" bleef hij echter nog dirigeren. De begrafenis is bepaald op Dinsdag middag half twee op de Algemene Be graafplaats Jaffa te Delft. Niet de Mammon Geen reclame op stompe Haagse toren Ondanks fantastische aanbieding van kauwgomfirma Naar wij vernemen zijn er langdurige onderhandelingen gevoerd tussen het Haagse gemeentebestuur en een grote Amerikaanse maatschappij, die kauwgom vervaardigt, over het aanbrengen var reclame met verlichting op de Haagse toren voor de tijd, dat deze in de steige staat. Voor deze reclame zou de maatschappij een zeer groot bedrag willen betalen cis bijdrage voor een nieuwe torenspits. De nieuwe spits, die ongeveer f185.000,zal kosten. zou daarmee met het bedrag dot reeds binnen is via de Actie Torenspits, binnen het bereik der mogelijkheden Aanvankelijk hadden B. en W. er in toegestemd, maar nadat het oordeel van de Ned. Herv. gemeente was gevraagd, heeft men het verzoek ten slotte afgewe zen. Het bestuur van Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente heeft met instem ming van het Klein Moderamen van d< Kerkeraad en het Ministerie van Predi kanten afwijzend geadviseerd. Weliswaar is de toren gemeentelijk bezit, maar desnietegenstaande hebben B. en W. oor gehad voor de aesthetische bezwaren en voor de uit kerkelijke kri-, gen naar voren gebrachte bezwaren, die vooral ook inhielden, dat toren en kerk een eenheid vormen, die niet door recla me verminkt en ontsierd mag worden. Vijf-minuten gesprek met Addy Kleingeld N.C.R.V.-reünisten in Scheveningen „Vacantie houden in z'n schoonste vorm: vagebonderen Vijfhonderd leden van de Chr. Reisvereniging toerden door Den Haag (Van een onzer verslaggevers) ALS SLUITSTUK van hun vacantie hielden Zaterdagmiddag 500 leden 1 van de Ned. Chr. Reisvereniging hun reünie in Casino in Schevenin- zichzelf op Juist vóór de Federale Constitutionele Rechtbank de Westduitse rechts-radicale Socialistische Rijkspartij (S.R.P.) als „on grondwettig" kon verbieden op ver zoek van de Westduitse regering heeft deze nieuw-nazistische partij zichzelf ont bonden. De secretaris-generaal van de partij. Fritz Heller, maakte gisteren te Hannover de ontbinding bekend. Zoals gezegd is het slechts bespoediging van executie geweest: binnen enkele weken zou het gerechtshof uitspraak hebben ge- gen. Zij kregen daar de gelegenheid, om nog eens hun reisgenoten te zien daan. en samen herinneringen op te halen aan de prachtige tochten van deze Gezellig was het Zaterdagmiddag in Casino in Scheveningen, waar honderden leden van de Ned. Chr. Reisvereniging hun reünie hielden. Tafelpraeses C. H. Sonneveld in volle actie. Duitse Nazi-partij lost zomer. Namens het hoofdbestuur werden de reu nis en verwelkomd door de heer C. H Sonneveld, die in zijn toespraak er aan herinnerde, dat deze reünie een on derdeel is van de feestelijkheden, die rondom hei 30-jarig bes-aar. ven de NCRV worden georganiseerd „Onze NCRV", aldus de heer Sonneveld, .jaagt een hoog cultureel doel na Zij wil in een tijd. waarin meer dan ooit de va- can iebestedina staat in het teken van reizen en trekken aan deze begrippen voor brede lagen van ons volk vorr gestalte geven In elk mens steekt van de vagebond Hij trekt er graag op uit. Hij wi,l bij tijden loskomen hem overigens zo vertrouwde omgeving. Vacantie houden is in zijn schoonste vorm vagebond eren. Diep in het bestaan van de mens ligt de drang der nomaden, om te reizen als aartsvader Abraham van plaa's tot plaa<*s. niet wetende, v hij komen zal We hebben iets van trekvogels, die Ieren, bij klimaatw ling en op gezette tijden naar Zuidelij ker of Noo-delyker landen te trekken. De moderne mens heeft vaoan ie no dig. om aan de innerlijke gevoelens vai zajn dagelijks bestaan te beantwoorden' zei de heer Sonneveld. die er op wees Door uitdaging Nederlands dat deze reünie het einde is van de or.t j spanning, 't Is, alsof we er behoeft? aan kampioen op accordeon hadden, om he er nog een dagje var (Van een onzer verslaggevers)i *e nemen, maaT dan is 't ook absoluut In een rustig hoekje, waar toch de volle i uit. De arbeid roept" Na afloop klanken van öe accordeons zo nu en dan de theetafel werd er met autobussen doorklonken hebben we ZaterdagavondJwBw .rondrit gemaakt door Den in de foyer van het Kurhaus gepraat Haag en. teruggekeerd m Ca -o. schaar- met de 29-jarige Addy Kleyngeld en zijn I den de reünisten zich aan een diner Er jonge vrouw. De muziek beheerst Addy's i werden hiertnj nog vele tafelaneechj hele leven: studeren, lesgeven, optreden voor de radio en voor verenigingen. Zes jaar was hij toen hij begon CHURCHILL ROOKTE EEN.. PUP Het volgende nieuwtje uit Zuid-Frank- spelen. In die tijd gaven diverse sigaret- tenfabrikanten bonnen bij hun doosjes rokerij Wie nu maar genoeg bonnen kon bemachtigen kreeg een „harmonica". Addy speelde het klaar en daar zijn vader ook als accordeonist door het leven ging, had de jonge Kleyngeld een beste leermeester. Toen hij 9 jaar was trad hij voor het eerst voor een groot publiek op en langzamerhand kreeg hy meer be kendheid. Een uitdaging van een collega- accordeonspeler was uiteindelijk de oor zaak, dat Addy Kleyngeld Zaterdag aan het concours deelnam. Want beiden namen eerst deel aan het Brabantse kam pioenschap (Den Bosch 27 April j.L) en later in Hilversum (13 Juli j.l.) aan het Nationale kampioenschap. Beide maTen won Kleyngeld, in Hilversum met 3"^ pnt voorsprong. Ook in de wedstrijd om de „Coupe Mondiale" won Kleyngeld. Hy werd vierde (84 p.) en zijn uitdager tiende met 68 punten. Kleyngeld liet ons zijn instrument zien en horen. Het kost niet minder dan f 4700. Hij heeft drie zeer kostbare accor deons. Twee ervan zijn speciaal voor hem gecontrueerd, de andere kostte niet minder dan f 4000 alleen aan arbeidsloon; - werd ruim een jaar aan gearbeid. Men zal nog wel meer van deze be gaafde. virtuose accordeonist haren (7 in het programma van AVRO's Bonte Trein). Kleyngeld studeert ijverig ver- >m eenmaal de top te bereiken. tv |Voor het behoud van de blauwe tram Reeds 2000 handtekeningen van Voorburgers De protesthandtekeningen welke den ingezameld tegen de vervanging de Blauwe tram door HTM-bussen, heb ben intussen de 2000 reeds overschreden. Het ligt m het voornemen dit petitionne ment ter hand te stellen van de minister van Verkeer, terwijl een deputatie uit de Voorburgse burgers zal trachten eer audiëntie bij de bewindsman te verkrij gen. teneinde alle bezwaren tegen dt voorgenomen maatregel onder diens per soonlijke aandacht te brengen. Nieuw spoorboekje gaat 5 October in De winterdienstregellng van de Spoor wegen zal op 5 October in werking tre den, meldt Het Par. Met ingang van dit datum wordt de naam van het station Den HamVroomshoop veranderd Vroomshoop. Verder wordt de halte VroomshoopGeerdijk voortaan Geerdijk genoemd en zal het station Ermelo-Veld- wyk in het vervolg Ermelo heten. De reisgids bevat reeds tabellen nieuwe dienst NijmegenZwolle. In gaande 5 Januari zal namelijk het baan vak ArnhemZutphen electrisch berijd baar zijn. Na de strijd: links de wereldkampioen Davide Anzaghi (Milaan) en rechts onze landgenoot Addy Kleyngeld (Helmond), die de eervolle vierde plaats bezette in het internationale accordeon-concours te Scheveningen. gehouden, o.m. door de heer Sdhouten uit B'" hoven, die namens de reünisten aan de NCRV-voorzitter, dr A. Deu-sen, een klok aanibooc De heer P.1 Scho te, voorzitter van de Haagse af- ryk heeft" in Engeland groot opzien t deling, overhandigde aan de heer R. P. baard: Churchill, die met zijn echtgenote Baas. een der oprichters van de NCRV. vacantie houdt in de Rivièra, zou een het boekwerk „De roep der bergen". pjjp hebben gerookt Het Londense blad Vermelden wij nog. dat tijdens deze star sprak zelfs van wereldschokkend reoinie door middel van een gehiids- nieuws, band nog eens herinneringen werden op"i Niemand in Downingstreet heeft gehaald aan het f eetmaal in de Zürieher Churchill ooit met een pijp gezien. Zelfs Konzert-zaal op 6 Augustus j.l., waar. Churchills dochter, mevrouw Anthony op Zwitserse bodem de feestelijkheden Beauchamp, verklaarde, dat zij haar va- ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan i der nooit iets anders dan sigaren heeft werden ingezet. Izien roken Concours te Scheveningen Prachtig spél van Hohners huisorkest (Van een onzer verslaggevers) De kenners en bewonderaars van accordeonspel hebben Zaterdag in Sche veningen hun hart kunnen ophalen. Ter gelegenheid van het accordeon coni om „de Coupe Mondiale" het officieuze wereldkampioenschap wij schreven Zaterdag in een deel der editie reeds over waren de beste accordeonspelers naar Scheveningen gekomen om in een muzikale strijd elkaar de „wereldbeker" te betwisten. Een geheel gevulde Kurzaal heeft 's avonds de drie besten o w. een dame, de Zwitserse Yolanda Gabrielli, nog de zuivere tonen aan hun kostbare strumenten horen ontlokken. Nadat 's morgens alle deelnemers hun verplichte nummer hadden gespeeld kwamen zij 's middags nog eens voo forum van de internationale samenge stelde jury. om een „Vrij numme: brengen. Het was voor alle insiders geen grote verrassing dat de 16-jarige Italiaan Davide Anzaghi ook nu, evenals in 1950. de sterkste bleek. Met een totaal 92 punten (maximum 100) was hij de veelzijdigste. begaafdste en meest vinger vlugge. Op de tweede plaats kwam de Fransman Gilbert Veidt met 87 punten, terwijl Yolanda Gabrielli met 85 punten De secretaris van Krommenie Ontslag F-221-ers blijft gehandhaafd Kon. Besluit gaat in tegen advies Raad van State By Koninklijk Besluit is niet-ontvanke- lijk verklaard een beroep van de heer J. Hooy tegen het ontslag dat hem als gemeentesecretaris van Krommenie ii verleend op grond van het bekende be sluit F-221 omtrent de houding var „slapfce" ambtenaren in bezettingstijd. Dit ontslag blijft dus gehandhaafd. Bij het zelfde K B. is echter vernietigd het ont slag dat aan de heer Hooy was ver leend als ambtenaar van de burgerlijke stand. Dit Kon. Besluit wijkt af van het ad- es van de Raad van State. Deze achtte het ontoelaatbaar dat de beide ontslagen, die gelijktijdig zijn verleend, thans van elkaar worden losgemaakt, zodat tegen het ene wel en tegen het andere niet in beroep zou kunnen worden gekomen. Vol gens de Raad is het uit een oogpunt van gerechtigheid niet te verantwoorden het ontslag als gemeentesecretaris wegens louter formele niet-ontvankelijkheid te handhaven. Bij de behandeling van deze zaken is volgens de Raad voldoende bleken, dat de F-221-ers ten onrechte zijn ontslagen. Het ongedaan maken van deze ontslagen zou ongetwijfeld financiële of fers vergen, maar dit mag geen argument zyn om de beroepen terzijde te leggen, aldus de Raad van State. Een ameubelement voor minister De Bruyn Minister De Bruyn heeft Zaterdag in Utrecht afscheid genomen van de Ka.h Arbeidersbeweging, waarvan hij 27 jaar voorzitter is geweest en kreeg een salon ameublement en een plaquette met zijn beeltenis aangeboden. De bekende Amsterdamse RABBIJN DR J, OPPENHEIMER is tot rabbijn van de Joodse gemeente in Argentinië be noemd, waardoor de Joode gemeente in Amsterdam met een ernstig tekort aan geestelijken te kampen krijgt. de derde plaats bezette. Onze landgenoot Addy Kleyngeld (Helmond) bezette in dit buitengewoon sterk bezette concours de zeer eervolle vierde plaats met 84 punten Nadat de voorzitter van de N.A O. (Nederlandse Accordeonisten Or ganisatie) de heer Frans van Capelle, de diploma's aan de deelnemers had over handigd. reikte de president van de C.I A. (Confédération Internationale des Accordéonistes) de heer A Oehrli, Zwit serland. de bekers aan de hierboven ge noemde drie besten uit Doch behalve het prachtige spel van deze drie jonge men sen. concerteerde het „Hohners Huisor kest". Onder leidng van Rudolf Würth- ner leverden deze 10 heren en 7 dames een prestatie, welke uniek mag worden genoemd. De stampvolle zaal luisterde ademloos naar deze voortreffelijke staal tjes van accordeonmuziek en hun leider. Het Concours om de Coupe Mondiale zal volgend jaar in Denemarken (Kopen hagen) worden gehouden. Het CI.A. heeft voorts gemeend onze landgenoten de heren Frans van Capelle (Hilversum) en L Boellaard (Leiden) voor hun prachtig werk voor het gehou den Concours te moeten huldigen. De heer v. Capelle kreeg het Commandeurs Kruis wegens zijn grote artistieke en muzikale verdiensten en de heer Boel laard het ridderkruis, ingesteld door de C.I.A. Buitengewone zitting der Kamers gesloten Met klein ceremonieel heeft prof. Beel In zijn kwaliteit van minister van Bin nenlandse Zaken Zaterdag in opdracht van H.M. de Koningin de op 15 Juli jl. begonnen buitengewone zitting der Sta- ten-Generaal gesloten. Daartoe waren beide Kamers in Verenigde Vergadering bijeengekomen in de vergaderzaal van de Eerste Kamer. Minister Beel arriveerde in een galarijtuig, bespannen met twee paarden, geëscorteerd door rijkspolitie in ceremonieel tenue. Hij werd welkom geheten door een commissie van in- en uitgeleide, waarin de voorzitter der Verenigde Vergadering, mr J. A. Jonkman, had benoemd de Eer ste Kamerleden prof. Anema en mr Kolff en de Tweede Kamerleden dr Lucas, ir Posthumus en Stapelkamp. In een uitermate korte rede bracht prof, Beel, nadat hy er aan herinnerd had, dat in de buitengewone zitting de arbeid der Kamers van beperkte omvang moest blijven, in opdracht van de Ko ningin Haar dank over voor de bij de behartiging van 's lands zaken betoonde toewijding. Daarna werd de zitting voor gesloten verklaard en werd prof. Beel het gebouw uitgeleid. De lang verwachte ontmoeting: Eisenhower en Taft vonden elkaar Senator Robert Taft, Eisenhowers oude rivaal, heeft Vrijdag verklaard het in alles met de ex-generaal eens te zyn Eisenhowers campagne, zoveel als in zijn vermogen ligt, te zullen steunen. „Er bestaan geen verschillen tussen ons, die van belang zijn voor de republikeinse eenheid." vertelde de senator lachend. Slechts op het gebied van de buitenlandse politiek bestaan enkele graduele verschil len tussen Taft en Ike. Taft verklaarde tot genoemde overtui ging te zijn gekomen na een ontbijt met Eisenhower: de lang verwachte ontmoe ting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 6