Moeilijkheden in Canada niet blijvend D.D.D. Chr. Beambtenbond kan er nu eindelijk komen Studenten vaak in moeilijke geldelijke omstandigheden Ontgoochelde Urkers komen uit Argentinië terug nieuwe leidsche courant 2 maandag 15 september 1952 Voorzitter Chr. Emigratiecentrale Immigratie tijdelijk stopgezet onder druk van de arbeidersorganisaties (Van onze sociale redacteur) T^R ZULLEN wel heel wat teleurgestelde mensen in deze zaal zijn, die gedacht hadden al lang in Canada te zullen zitten. Ik kan me hun teleurstelling begrijpen, maar ik ben ervan overtuigd, dat de huidige moei lijkheden niet van blijvende aard zijn en dat men zijn doel uiteindelijk zal bereiken". Dit zei de heer A. Warnaar, voorzitter van de Chr. Emigratie centrale en burgemeester van Waddinxveen, Zaterdag op de te Utrecht gehouden vergadering van deze centrale. De bijeenkomst was geheel aan Canada gewijd en ds P. J. Hoekstra, voorzitter van het Immigratiecomité van de Chr. Reformed Church in Canada, vertelde iets over de oorzaak van de huidige moeilijkheden. (Advertentie Krabben en peuteren maakt de sda erger. De helder D.D.D. dringt diep Huid- bdB uitslag ln de poriën dooi Hoe groot de belangstelling voor Canada is. bleek wel uit het feit. dat ook thans betrekkelijk kort na de alge mene vergadering van de C-EC. de zaal de aanwezigen bijna niet kon be vatten. Ds Hoekstra deelde mee, dat de immigratie in Canada weliswaar in han den is van het Immigration Department, maar dat ook de Employment Service (het Arbeidsbureau) hier grote invloed op heeft. Onder invloed van deze dienst is nu de immigratie tot 1 Januari zo goed als stopgezet. Dit is gebeurd onder druk van de arbeidersorganisaties, die klaagden dat immigranten alle baantjes in beslag namen en dat er een overschot aan arbeidskrachten kwam. Dat laatste geldt zeer zeker niet voor de landbouw, de mijnbouw en de hout zagerijen, aldus ds Hoekstra, maar de vorige herfst heeft het Immigration De partment nog duizenden Duitse en andere immigranten toegelaten. Deze me konden zo laat in het seizoen geen werk meer vinden en oefenden toen de gehele winter een druk op de arbeidsmarkt uit. Daardoor zijn de vakbonden op hun boe- de en de officiële instanties voorzichtiger geworden. Spr. wees op de grote mogelijkheden, die Canada de agrariërs biedt. Er zijn ongeveer 4 milliard ha land. waarva 3 milliard ha beploegd kan worden tei wijl slechts 800 millioen ha ..onder de ploeg" is. Voor pioniers biedt Alberta de beste mogelijkheden. Daar is de bevol kingsdichtheid nog slechts 1 op de vier kante km. Zij, die geen pioniersbloed hebben kunnen beter naar Ontario gaan. waar de bevolkingsdichtheid 125 per kante km is (Nederlad 290). Ds J. v. d. Kieft, predikant in alge mene dienst van de Chr. Reformed Church, wees er op. dat een emigrant geen toerist is. Emigratie is een onder neming, die in het geloof moet worden aangepakt. Men moet hier ontworteld worden en in staat zijn na overplanting aan de overzijde van de oceaan wortel te schieten. Het is voor de Chris ten zaak de erfenis der vaderen mt nemen naar het nieuwe land. (Advertentie) LIKDOORNS won'öeroje ïandlge Ukdoornrlngen en g Ullddel, NOXACORN, l. 60 seconden. Eeltplekker benzocalne. Een flesje t septisch Likdoornmiddel Ten f. 1.85 bespaart U reel ellende. Oorlogsbruidegom kreeg hulp van Koningin Dank zi) de bemiddeling van nlngin Juliana zal de Nederlandse oud-kapitein der mariniers L. Frie- sema, die onlangs na een 24-jarige dienst werd gedemobiliseerd, vol gende week na zeven lange jaren wachten eindelek als „oorlogsbrui degom" in de Verenigde Staten aan komen. Kapitein Friesema ontmoette zijn tegenwoordige vrouw, een Ameri kaanse. tijdens de oorlog toen z\j bei den luitenant waren in het mariniers kamp Lejeune in Noord-Carolina. Met Kerstmis 1945 wilden zij trou wen. maar zeven weken daarvoor werd de bruidegom naar Indonesië gestuurd, zodat het huwelijk uitge steld moest worden. In 1946 werd de bruid gedemobiliseerd en toen duurde het nog tot Juni 1948 eer kapitein Friesema verlof kreeg van Djakarta naar New York te vliegen om daar te trouweh- Het echtpaar woonde enige tijd in Indonesië en in Nederland. Daarna ging mevrouw Friesema terug naar Amerika, waar zij, gebruik makend van haar recht als oud-militoir, voor haar man vergunning vroeg haar als immigrant te volgen. Kapitein Frie sema vroeg zijn ontslag uit de Neder landse dienst, maar men gaf hem te kennen, dat dit niet vóór Januari 1953 verleend zou kunnen worden. Toen Koningin Juliana in de lente van dit jaar Amerika bezocht, schreef mevrouw Friesema haar een brief met een verzoek om bemiddeling voor het verkrijgen van een ver vroegd ontslag voor haar man. Drie maanden later kreeg haar man een brief van de minister van Marine met de mededeling, dat zijn ontslag op 1 September 1952 zou ingaan. Kapitein Friesema hoopt nu tierk te krijgen bij een garnalenvisserij- bedrijf in Miami. Hervatting onderhandelingen over Nieuw-Guinea De Indonesische minister van Voor lichting, de heer A. Monuniltu, heeft aan Aneta verklaard, dat het ln het voor nemen van de regering ligt om de onder handelingen met Nederland over de op heffing van de Unie en de kwestie- Hieuw-Guinea te hervatten. Philips heeft het montagewerk ver richt voor een nieuwe 50 kilowatt zender van Radio Indonesia. Uit eigen ervaring moest spr. tot zijn spijt mededelen, dat er emigranten zijn, die. immigrant geworden, de kerk geheel loslaten of zich bil moderne kerken en secten voegen. Tenslotte vertelde de directeur van de CE C-, de heer T- Cnossen, nog iets over zijn ervaringen tijdens zijn laatste ver blijf in Canada. Wij schreven hier reeds Voor de velen, die reikhalzend het mo ment van vertrek naar Canada afwachten, was slechts één bescheid op deze verga dering. Dit jaar is er geen kans meer, behalve voor hen die naaste familieleden in Canada hebben, die voor plaatsing kunnen zorgen, of voor bona fide agra riërs. Zij, die volgend jaar willen ver trekken moeten zich reeds vóór 3 Octo ber a.s. opgeven. Het Nederlanderschap van kap. Westerling Beslissing van Hoge Raad gevraagd De raadsman van kapitein Westerling, mr A. G. Veldhuis te Naarden, heeft de Hoge Raad verzocht, te beslissen of Wes terling Nederlander is of niet. Gelijk men weet, is de heer Westerling i: donkerste jaren van de oorlog uit Stam boel naar Londen gekomen om zijn land te dienen. Hij heeft gevochten voor de bevrijding van Nederland en daarna in Ned. Indië jarenlang als officier gediend. Nu echter de republiek Indonesië de uitlevering van de heer Westerling heeft verzocht, is de vraag gerezen of de heer Westerling inderdaad wel Ne derlander is. Dit geeft voor een persoon, wiens voorgeslacht lang in het buiten land heeft gewoond, moeilijkheden. De heer Westerling is in het bezit van bewij zen, dat zijn voorouders reeds in het be gin der 19de eeuw de eed van trouw aan Lodewijk Napoleon hebben afgelegd en ook later alle verplichtingen van het Ne derlanderschap hebben vervuld- Blijkt het dat de heer Westerling in derdaad Nederlander is, dan is zijn uit levering onmogelijk. Is hij niet Neder lander, dan zou het al zeer eerloos zijn en regering, die zo veel jaren Wes- terlings diensten als Nederlands officier heeft gebruikt, hem als vreemdeling zou uitleveren. Werkmeestersbond zette na lange aarzeling de beslissende stap (Van een onzer verslaggevers) "TkE NED. CHR. WERKMEESTERSBOND besloot Zaterdag op de te U Utrecht gehouden buitengewone alg. vergadering de organisatie op te heffen en mede te werken aan de oprichting van een Ned. Chr. Beambten- bond, waarin dan al het Chr. administratief, leidinggevend en technisch personeel verenigd zal zijn. Daar de beide andere partners, de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden en de Ned. Ver. van Chr. Tech nici, reeds eerder een dergelijk besluit namen, staat thans niets meer in de weg aan de vorming van deze nieuwe organisatie, die ruim 13.000 leden zal tellen. T. Hokken te Zwflndrecht, de heer Rup- pert en anderen op de vergadering om een zo belangrijk voorstel niet op één stem te laten struikelen, besloot een over drie stemmen beschikkende afde- Recfores magnHici menen Geen droefenis om teruglopen van het aantal eerstejaars TTEDENMIDDAG HEBBEN DE rectores magnifici van de meeste Neder- -"--l landse universiteiten en hogescholen hun ambt overgedragen aan hun opvolgers. Bijna algemeen maakten zij daarbij de opmerking dat het aan tal studenten daalt of in elk geval niet meer zo sterk toeneemt als enige jaren geleden. Geklaagd werd over het geringe aantal promoties en over de moeilijke financiële omstandigheden waarin tal van studenten ver keren. Het nieuwe wetsontwerp op het Hoger Onderwijs, dat o.m. belang rijke wijzigingen in het rectoraat wil aanbrengen, werd uiteraard be sproken. Van het erf van School en Kerk Op de gewone alg. vergadering van de Chr. Werkmeesters, die op 3 Juni JJ. werd gehouden, werd het opheffings- voorstel verworpen. Slechts drie stem men ontbraken toen aan de meerderheid van twee-derden, die niet statutair eist is, maer door de fusie-partners bij onderlinge afspraak als minimum ge steld. Thans kwam men opnieuw bijeen om na bredere voorlichting en discussie in de afdelingen deze zaak opnieuw te bezien. Tijdens de met hartstocht gevoerde besprekingen, bleek een deel der afge vaardigden van opheffing of fusie niets te willen weten wegens hun grote knochtheid aan de nu 26-jaar oude ganisatle. Anderen vreesden dat in de nieuwe organisatie de zelfstandigheid van de werkmeestersgroep geheel ten onder zou gaan en zij stelden zich achter het voorstel-Schiedam, dat geen fusie, maar een federatie der drie bonden be pleitte. De meerderheid zag de beambtencon- centratie als noodzakelijk, omdat anders de Chr. werkmeestersgroep niet zou kun nen meespreken in de organen van de bedrijfsorganisatie en in de Onderne mingsraden. De afd. Vlissingen verklaar, de zelfs, dat zij, als de fusie niet door ging, onderdak zou moeten zoeken bfl een andere organisatie, omdat de be langenbehartiging van de leden anders in gevaar zou komen. De heer M. Ruppert, voorzitter van het Chr. Nationaal Vakverbond, wekte de aanwezigen namens het bestuur en de alg. vergadering van dit verbond drin gend op, om het bestuursvoorstel te aan vaarden. De beslissing ligt bü deze auto nome organisatie, aldus spr. maar het C.N.V. Is verantwoordelijk voor het doorwerken van de Chr. sociale begin selen in het gehele sociaal-economische leven. De Chr. vakbeweging heeft zich reeds in 1946 uitgesproken voor de bedrijfs- taksgewjjze organisatie, omdat hierdoor haar ideaal van de vorming van een ge meenschap in bedrijfstak en onderne ming wordt gediend. Helaas is een be- ambtenconcentratie als tussenphase no dig, maar deze moet er dan ook zeker komen. Ook om practische redenen, want nu reeds is het zo, dat de werk meesters niet meespelen in de thans in opbouw zijnde productschappen in de •oedselvoorzieningssector. Na eerste stemming bleek het be stuursvoorstel verworpen te zijn met 61 stemmen voor en 31 tegen. Na een drin gend beroep van de voorzitter, de heer ling met behoud van eigen standpunt het voorstel toch te steunen. Aldus werd het tenslotte aangenomen met 64 tegen 2S stemmen. Tenslotte wijdde de vergadering zich aan de behandeling van het ontwerp-statuten en het ontwerp- huishoudelijk reglement van de op te richten beambtenbond. •en het afgelopen jaar 50. promo ties in Leiden, zei prof. J. H. Boeke. die het rectoraat aldaar aan prof. dr J. L. Duyvendak overdroeg. Voor het gros van de studenten leidde de academie dus niet tot zelfstandige beoefening de wetenschap, maar betekende zij slechts het geschikt maken voor een maatschap pelijke taak op tamelijk hoog niveau. ,Het is nog onvoldoende tot de studen ten doorgedrongen, dat de gemeenschap offers brengt voor hun opleiding. De overheid van haar kant geeft steeds duidelijker blijk van het inzicht dat zij de maatschappelijke waarde van de academisch gevormden hoog aanslaat." Het bedrijfsleven moet zich volgens prof. Boeke op den duur moeite gaan geven academisch gevormde krachten aan te trekken. In Utrecht, waar prof. dr J. Seve- rijn het rectoraat aan prof. dr V. J. Ko ningsberger overdroeg, waren er 't afge lopen jaar 5510 studenten. 120 meer dan vorig jaar. Maar het aantal eerste-jaars liep terug van 902 tot 779. In Groningen werd prof. dr W. Zandvoort opgevolgd door prof. mr J. H. Beekhuis. Betreurd werd, dat de leer stoel voor de wijsbegeerte er nu al een jaar lang onbezet is (vac.-dr H. Plessner). Amsterdams Presidium In Amsterdam (gemeentelijke universiteit) sprak de aftredende rector, prof. mr M. H. Bregstein, over de aan staande bestuursregeling, waarbij de rec- tor-magnificus zal worden bijgestaan door permanente kanselier en een pro rector. Hij meende dat de rector-magni- ficus slechts één jaar als zodanig zal kun- fungeren. omdat wetenschapsbeoefe ning en onderwijs vóór de organisatie gaan. Het scheppen van continuïteit in de leiding van de universiteit met in schakeling van een hoogleraar is de quadratuur van de cirkel men moet genoegen nemen met een com promis-oplossing. Prof. Bregstein zei over de huisvesting der universiteit: „Daarin kwam in het afgelopen jaar geen wijziging. Deze zin snede zal nog vele jaren worden her haald. Slechts een plan tot verbetering van de koffiekamer bevindt zich in een vergevorderd papieren stadium Dit jaar waren er 6903 studenten in Amsterdam: Htypiinder dan in de vorige cursus. Het is het aantal eerstejaars dat terugliep, en wel van Het gaat niet langer", schreet Jan Kort Vissers gaan nu wellicht hun geluk beproeven in Afrika of ergens anders (Van een onzer verslaggevers) DE URKER VISSERS die indertijd naar Argentinië vertrokken, komen terug. Dat valt op te maken uit een brief, die de vrouw van Jan Korf, een van de vissers, vorige week heeft ontvangen. „Het gaat niet langer", schreef Jan Korf. „We komen terug". Daarmee zou een einde gekomen zijn aan de poging om de Urker9, voor wie op het IJsselmeer op den duur geen emplooi meer is, in Argentinië aan werk te helpen. Toen we ons tot de burgemeester van Urk, de heer G. Keyzer, wendden, bleek ^an niets te weten, d.w.z. officieel Hij had natuurlijk de brief van Korf gelezen, maar zelf geen schrijven ontvangen, noch van de vissers, noch zijn correspondent in Argentinië, de heer Arie Sonneveldt. Uiteraard was dit bericht voor de burgemeester, die zich voor zijn Urkers zozeer heeft in gespannen. een teleurstelling. Het heeft de Urkers niet meegezeten, zei de heer Keyzer. Direct bij aankomst ontviel door de houding van de Bel gische reder de basis aan hun bestaan ln Argentinië. De twaalf Urkers, die on danks deze tegenslag toch bleven, ves tigden zich In Mar del Plata om daar de zeevisserij uit te oefenen. Toen dit o.a. vanwege de tegen stand van de vakbonden niet lukte, ze naar San Pedro getrokken, 150 km ten Noorden van Buenos Aires, om daar in de riviervisserij hun geluk beproeven. Zo heel vlot ging dit blijk baar ook niet, omdat men niet het goede materiaal had. Burgemeester Keyzer was hiervan in kennis gesteld en was druk bezig om geld te verzamelen voor een Ijzeren boot en de nodige kleinere roeiboten en netten. Met dit materiaal zou het wel gaan. En nu hij daar een heel eind mee opgeschoten is, komt het bericht dat de Urkers terugkomen. Hij gaat echter met het geld inzamelen door tot er een officieel bericht is. Want komen ze terug, dan wil men toch iets anders gaan zoeken, Afrika bv. Op het ogenblik zullen de mannen op Urk hun brood nog wel verdienen, maar er is voor hen en voor anderen ln de visserij hier geen perspectief. En zeker niet als de nieuwe IJsselmeerpolders straks klaar zijn. Het Is jemmer, besloot de burgemeester, maar voorlopig zullen we moeten afwachten. 967 tot 752 (evenals in Utrecht Red.). Sedert de bevrijding is dit de eerste teruggang. En die vertoont zich bij vrijwel alle faculteiten, het sterkst bij de geneeskunde (van 247 op 121) en bij alle universiteiten en hogescholen, meende prof. Breg stein. Hij geloofde, dat men dit niet be hoefde te betreuren. Groei is alleen een reden tot blijdschap als die in harmonie is met de mogelijkheden der universiteit. „De na-oorlogse toeloop ontwrichtte het onderwijs. Ook de Amsterdamse rector meende dat promoveren een te zelden voorko mende plechtigheid is (57 maal in het afgelopen jaar). Uiterst zorgwekkend Over de dekking der studiekosten zei prof. Bregstein nog: „De overgrote meer derheid onzer studenten ontbeert deze dekking geheel of gedeeltelijk. Uit een steekproef blykt (ruw geschat) dat 70 procent van de studenten bijverdiensten heeft en dat 18 procent der studenten buiten universitair verband in zodanige omvang arbeid verricht, dat de voor rus tige studie vereiste tijd in ernstige mate het gedrang komt. Dit schept een uiterst zorgwekkende situatie." Wanneer de ouders niet in staat zijn de onderhoudskosten geheel op te bren gen, zal de gemeenschap het tekortko- mende moeten aanvullen. Ten slotte droeg prof. Bregstein zijn rectoraat over aan prof. mr dr G. van den Bergh, de eerste die deel zal uit maken van het Presidium. Van financiële moeilijkheden voor de studenten gewaagde ook prof. A. Kruid hof, die het rectoraat van de landbouw hogeschool te Wageningen overdroeg aan prof. dr G. Minderhoud. Vermelden wij uit zijn rede nog. dat hij het ver erend voor de hogeschool noemde, dat :r een bijzondere leerstoel zal komen /oor de Christelijke economische en :oclale politiek in de landbouw, uitgaan- le van de stichting Bijzondere leer stoelen voor Christelijke Maatschappij leer te Wageningen. Er waren 1002 stu denten. BeroepingswerJt Geref. Kerken. troepen: te Pernis (vac.-W de Graaf) J. H. de Boer te Nijverdal. Aangenomen: naar Avereest P. K Everaars te Lunteren. Bedankt: voor Zaamslag R. A. Hoogkamp te Holten. Chr. Geref. Kerken. Bedankt: voor Haarlem-Centrum W. Hserma te Groningen. Geref. Gemeenten. Beroepen: te Meliskerke H. Ligten- berg te Rotterdam-West. Vrüe Evang. Gemeenten. Aangenomen: naar Samosir (zen dingswerk in samenwerking met oe Batak-kerk) J. Ytsma te Apeldoorn. De ministers Prof. dr M. Goemans OFM (N ij m e- e n) oefende enige critiek op de „angst wekkende activiteit" van het docenten corps naar buiten. Hij noemde prof. dr L. J. M. Beel, de heer A. C. de Bruyn (bestuurslid van de St. Radboudstich- ting), mr J. M. Th. Cals en mr F. van Thiel, die allen minister werden. Sinds de oorlog groeit het gevaar dat een do cent zozeer in beslag genomen wordt door alle werkzaamheden in het open bare leven, dat zijn eerste taak: opleiding jongeren tot de wetenschappelijke beoefening van zijn vak. en zijn tweede taak: de eigen wetenschappelijke werk zaamheden, in het gedrang komen of mogelijkerwijze zelfs op het tweede plan. Het aantal studenten steeg van 1278 tot 1377, maar als men er de 91 studen- van de nieuwe medische faculteit aftrekt, blijkt er slechts een winst 8. De theologische vakken liepen terug van 74 tot 52 studenten. In Tilburg noemde prof. dr L. G. De originele Vermouth uit Torino van Fratelli Cora Italiaanse Vermouth zoals i ze zijn moet! JACOBUS BOELEN AMSTERDAM J. Verberne het meest opmerkelijke feit in het afgelopen jaar, dat het aantal eerstejaars zo klein was, n.l. 49 tegen 105 in 1950. In de Westerkerk te Delft hield de (voor vijf jaar benoemde) rector mag nificus van de Technische Hogeschool, prof. dr O. Bottema, vanmiddag de tra ditionele rede. Hij achtte het verheugend dat de kwestie van een eventuele tweede T.H. thans is verschoven van het regio nale naar een sfeer van alzijdig overleg, dat ook op Delftse ervaring en deskun digheid een beroep doet. In 1951—1952 werden in Delft 707 stu denten voor 't eerst ingeschreven tegen 920 het jaar tevoren. Deze achteruitgang was opvallend groot (van 114 op 53) in de afdeling der weg- en waterbouw- Aan de Economische Hogeschool te Rotterdam heeft prof. dr H. J. Wit- teveen het rectoraat aan prof. dr J. H. Kernkamp overgedragen met een rede, waarin hij uitvoerig de vernieuwingen in het studieprogramma der hogeschool (o.a. het baccalaureaat) besprak. In de nieuwe cursus zal ook een begin worden gemaakt met de uitbouw van het onder wijs in vraagstukken van organisatie en efficiency. De senaat hoopt dat door het meer aandacht besteden aan de organi satorische en financieel-economische problemen van de overheidsadministratie de hogeschool een toenemende erkenning als opleiding voor de hogere bestuurs dienst zal vinden, aldus spr. In het afgelopen cursusjaar waren 1144 studenten ingeschreven. Wat de synode morgen en Woensdag behandelt De generale synode der Geref. Kerken te Rotterdam (Nieuwe Oosterkerk) ver gadert morgenochtend in comité. Mor genavond komt in openbare zitting aan de orde: de kwesties van reorganisaiie van de vergaderingen der synode en andere afvaardiging naar synoden. Zo mogelijk ook nog de zaak van de erken ning van de Doop, bediend in Remon strantse gemeenten. Woensdagmorgen zal de synode behan delen het advies in zake samenkomsten met buitenkerkelijken, de samenwerking in de evangelisatie, de geestelijke arbeid onder schippers en kleinere zaken. Voor de avondvergadering staat op het agen dum het vraagstuk van de positie der diakenen in de kerkelijke vergaderingen. Kerk en toren van Kockengen in groot verval De eerbiedwaardige eeuwenoude Her vormde kerk en toren te Kockengen (Utrecht) zijn in groot verval. Spoedige restauratie is dringend gewenst. De kerk toont scheuren en ernstige verzakkingen. Reeds is het nodig geworden dat in de kerk een stut is aangebracht om verdere verzakking te voorkomen. Er is een restauratieplan opgesteld door architect Ferd. B. Jantzen te Am sterdam, dat de goedkeuring van Rijks monumentenzorg heeft verkregen. De kleine Hervormde gemeente te Kockengen is niet in staat alleen de no dige fondsen bijeen te brengen. Daarom wordt een beroep gedaan op allen die dit werk willen steunen. Men kan giften storten op gironummer 9460 van de res tauratiecommissie te Kockengen. Voor giften van minstens f 10 wordt een certi ficaat toegezonden. Prot. kerkdienst in Rome verhinderd De Italiaanse politie heeft het gisteren de Amerikaanse „Kerk en Christus" belet Protestantse kerkdiensten te houden in een villa nabij de St. Pieterskerk te Rome. De predikant ds Paden, heeft ver klaard dat hij al drie jaar probeert ver gunning voor kerkdiensten te krijgen, maar dat de regering de gemeente nog steeds niet erkend heeft. De gemeente telt ongeveer 35 leden. Afscheidscollege van mej. dr H. J. van Leeuwen Mej. dr H. J. van Leeuwen, aan wie op haar verzoek per 1 September j.l. eervol ontslag werd verleend als lector in de theoretische en toegepaste natuurkunde de T.H. te Delft, zal Donderdag 25 September, 's middags om half vier, in het laboratorium voor technische physica, haar afscheidscollege geven. Na afloop receptie. Paus bepleit eenwording van Europa De Paus heeft zich Zaterdag geplaatst achter het streven, tot eenwording van Europa. Hij deed dit in een onverwachte toespraak tot tweeduizend Europese pel grims in Rome. In Klundert vond Zaterdag de offi ciële opening plaats van de Oranjeschool Chr. Buitengewoon Lager Ondpr- wijs. De openingsrede werd uitgesproken door de secretaris van de Ver. voor Chr. L.O. in West Brabant en Tholen, de heer A. R. de Jong uit Willemstad. Te- werd het woord gevoerd door de hoofdinspecteur voor het B.L.O., de heer Vlietstra. luizen (N.H.) zijn ber HOOFDPUNT Mijnhard»'* Hoofdpijnpoeder* Dooi Het lied der aethergolven 9.30 Voor de huisvro de hulsvrouw. 9.40 00 Voor di .00 Lichte i 12,45 Gran Sta ten-Generaal. 1. gin Juliana. 9 00 Morgenwijding. 9.15 Gra 9.40 Gram. 9.30 Voo) n. 10.50 Voor de kleu- eken. 11.30 Orgelcon- rede door H M :ld. 4 00 Dar muziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.15 Dansmuzu 5.50 Gram. 6 00 Nieuws. 6.15 Promenade-c 6 50 ..De MUlioenennota" 7 00 Piai „Paris vous parle" 7.20 Orgel en piai Rondetafel Parlement. 8 00 Nieuws. 8 05 Herhaling Troonre Disco-es 10 15 10.45 42 senziel gaat naar de plaats, waar ze thuishoort, dat toch gebeuren. Ik houd me vast aan Gods „Kind, maak je niet overstuur. Ik ben even in Als ik 's avonds op wacht stond en als ik dan Woord. Daar hoop ik bij te leven en te sterven." het schuitje van meneer Harders gestapt, maar die sterrenhemel zag en als ik dan bedacht, wat „Ja, en ik bij wat ik geloof. Meneer Harders, ik kom er zó weer uit. Het is maar, dat ik de geleerden daarover vertellen ik heb veel kan je verder verklaren, hoe hij over jouw opvat die slappe taal. Een mens er over gelezen, want het interesseerde me dan tingen denkt. Hem geloof je allicht eerder dan wt niet. Als een mens het ver- schreeuwde het in me: hoe groot zijn uw wer- mij. Ik heb je gezegd en wil dat nog wel eens her- keerde niet wil, moet hij het laten. En als hij ken, Heer! Millioenen sterren en zo ver en zo halen, dat het niet het rechte zou zijn. als ik het niet laat, verdient hij straf. Die krijgt hij ook." groot. Zonnen op zichzelf, groter dan onze zon. me bij het oude hield, om later bij jou te komen „Denkt u wel eens aan de straf, die u voor uw Hoeveel planeten kunnen die om zich heen heb- Daar is meneer het natuurlijk mee eens. En ver ben, planeten, die misschien wel allemaal be- der nergens lees je in de Bijbel, dat we elkaar eigen zonden verdient?" „Natuurlijk en dan zal ik die straf dragen. Nee, woond zijn. Het zou toch wel wat eigenwijs zijn, ik ben niet zo eigengerechtigd als u meent Ik m beweer niet, dat ik een heilige ben. Ik doe ook verkeerde dingen, maar voor zover ik kan. maak ik ze weer goed- Ik vecht tegen mijn ver keerde neigingen. Wie gestreden heeft, wordt ge kroond, is het niet?" „En alleen wie in de Zoon gelooft, wordt zalig. Wie zich met al zijn zonden aan die Zoon over geeft, wie aanneemt, dat die Zoon de zonden ge dragen heeft en dat er alleen in die weg^ behoud om aan te nemen, dat enkel die kleine aarde be- waarschuwen! woond was, hè? Nou geloof ik. Jat de zielen, Ze krijgt niet direct antwoord. Dit is het moei- OEN DE VESTING VIEL D. MENKENS-v. d. Spiegel door het hiernamaals herkennen zullen. Maar heb al lang gepraat. Ik kom te laat en ik ben anders altijd een man van mijn woord. Goeien- avond meneer Harders! Dank voor uw bezoek Vrouwtje, tot ziens!" Zonder nog gelegenheid te geven tot een weer woord, verlaat Jongeneel zijn woning en fietst in wilde vaart de weg op in de richting van het bondshotel „De Zwaan". „Zo gaat het iedere avond", snikt de vrouw „Het heet mijn schuld, maar ik moet hem toch i B J J Naessens. VERSUM I KRO 1,40 Henk Dennert je. 6 30 Metropol» Militaire reportag 7.15 „Uit het ;k der 7 00 Niet engebed 8. oor de huls- 10.15 Grai en sol. 0.52 7.10 Gram 7.30 Gram. 8 25 D< Omroepork en solist. (In de p diodokter) 955 „Gesprek ln de fantasie. 10.37 Gram. 10.45 Avondgebed. 11.00 Nieuws 11.15—12 00 Gram, Engeland BBC 330 m. 12.00 Rhythm, muz 12.25 Gev. progr. 12.55 Weerber. 1.00 Nli .10 „Mus -> „Coi Hall" 2 00 Conce 3 00 1 4.15 Hoorspel. 3.00 5.55 Weerber 6 00 Nieuws Dram. 7.00 Hoorspel 17 30 ano. 11.00—11 03 NU BBC 1500 en 247 m. 12 00 Lichte 45 Concert. 1.45 Voor de kinderen Orgel 5 00 Koper-orkest 5.30 Ge\ is, zal de kroon der overwinning dragen. „Wat zullen er dan maar weinig in de hemel al of niet voorzien van - lichaam, daar ergens lijkste geval, dat Harders al6 ouderling te be komen. Ziet u, dat is het, wat me uit de kerk in het heelal voortbestaan en, zoals ik al zei, die handelen kreeg. houdt. Daar wordt altijd op hetzelfde aambeeld soorten bij elkaar, die bij elkaar horen. Ik wil hu moet hem waarschuwen", zegt hij na enke len-negen- met genoegen aannemen, dat degenen, die gelo- le ogenblikken, „ja, maar dat heeft u gedaan gaat en of ven op de wijze, die u voorschrijft, met elkaar en gezien, dat u het tegenovergestelde bereikte ligheid voor in een ruimte komen, maar God zal ook de ande- van wat u bedoelde. Het lijkt mij beter, dat u in an de milli- ren de plaats geven, waar ze volgens Zijn bestel het vervolg probeert te zwijgen. De weg weet die sterven, en hun geaardheid moeten wezen." uw man Laten we bidden, of het de Here beha „Voor dit geloof heeft u geen enkele grond." gen mag, hem die weer te doen gaan Tracht op „Best mogelijk, maar iets in me zegt, dat gewekt te zijn, tracht hem thuis te houden geslagen. Daar wordt gedaan, of n-gen-en-negen tig procent van de mensen verlui - het stelletje, dat bij ons hoort, de het grijpen heeft. Denk tocb eens oenen heidenen en mohamr ane Denk eens aan de mens die nu oorlog bij duizenden vallen Volgens uw maat staf zijn daar maar heel weinig gelovigen bij. het zo is en daar voel ik me gelukkig bij." En al die anderen krygen de eeuwige straf. Dat eeuwige niet in, heeft want op deze wijze gaat hij ook op maatschappe „Het is vreselijk", breekt juffrouw Jongeneel lijk gebied zijn ondergang tegemoet. U deed TU u-K u-~ u-j H uw vermogen was. ik deed ook wat ik hoop nu en dan terug te komen, als hij dpur nipt uriict zeggen, hoe ik het zie? Elke men- Want als er van zijn gelooi iets waar was, zou mij de deur niet wijst.' Hoorspel 10.00 NIei muziek 11.00 Voorc 11.56—12 00 Nieuws. Frankrijk. Na( 12.30 Concert. 1.00 N 2.05 Planorecital 6.: ding 701 Concert. muziek 10 35 Pianore 12.00 Nieuws racht. 11.13 Gei tal 11.07 Gram. 11.45- jer 12.34 Grai 00 Nieuws 'lano 135 Gr 6.30 Voor de s "50 Svndlcale kroi n 9 15 Gram 9 30 'leuws 10 15 Licht» 3.5511 00 Nieuws 11.45 Gramofoon. 12 30 We» i. 12 50 Koersen 12.55 Gra 1 15 Tulnbouwkroniek. 1 m 145 Pianospel. 2 00. 2 45, 30 Gram 5 00 Nieuws 5 10 de kleuters. 5 30 Gram 5 5C het boek 6 00 Jeugdgroepen 1 10 2 00 Gri .45 Niei 05 Omroeporkest. 1.00 Gram 2 30 Lichte muz 5 00 Nieuws 5.15 Lichte :ital. 7.00 Orgelcc .00 Gi 130 Pi: -vs R 00 Operaconeert 9.15 Om: rKest 10 00 Nieuws. 10 10 Kamermuziek 0 50 Nieuws Televisie Loplk. DINSDAG NAT PROGRAM 12.25 tot plm 3 40 Prinsjesdag 1952 20 15 tot plm 21 45 lerhaling reportage uit e-Gravenhage. (On- oorziene omstandigheden voorbehouden). Toch is het zo! TTET haar, dat in rulle vlokken by J-Ade kapper op de grond valt, pleegt zwijgend te worden bijeengeveegd om tenslotte achter een klep of op een blik te verdwijnen. Niemand spreekt een woord, wanneer dit werk zich voltrekt De klant niet, die enigszins beschaamd schijnt omdat zijn (of haar) „afval" daar wordt bijeengeza meld en de kapper evenmin, wijl hij dit werk eigenlijk een weinig verhef fende verlenging van zijn beroep acht. Wanneer dan de vloer weer schoon is en het afgeknipte haar discreet weg gewerkt, leeft het gesprek weer op en ieder doet bescheidenlyk of er niets gebeurd is. Waarom doen velen toch zo opge togen. zolang haren de sohedel sieren, maar wensen zij deze materie niet meer te kennen zodra er een scheiding tussen haar en huid is ingetreden? Deze houding is ondankbaar en on rechtvaardig. Want het veel miskende en achteloos weggeworpen haar bevat een kostelijke stof, de cystine, die een belangrijke bouwstof voor de lichaams eiwitten is. Deze cystine gelijkt op een kalkachtig poeder en wordt ge bruikt om zeer verzwakte mensen en veel te vroeg geboren babies, die geen ander voedsel kunnen verdragen, in leven te houden. Bij de bevrijding van Bergen-Belsen en andere concen tratiekampen heeft de cystine een zeer belangrijke rol gespeeld en tal lozen hebben hun behoud daaraan te danken. Denkt u niet, dat wanneer u honger heeft, een maaltijd te bereiden is van een royale dot haarvlokken, want de haarcellen, waarbinnen het cystine zit ingesloten, hebben onverteerbare wan den, die in onze maag niet, maar in het laboratorium wèl kunnen worden opgelost. Alleen in de magen van en kele vogelsoorten, die hun prooi mqt huid en haar (of veren) verorberen, zoals de havik schijnen de haren tot vertering te worden gebracht. En de gewone mottenlarven, die niets beters weten te bemachtigen, schijnen zich alleen In hongerige toestand aan ruwe haren te wagen. Zodat u geen angst behoeft te hebben dat zij zich gedu rende de nacht aan uw haardos ver grijpen, terwille van het daarin ge borgen voedsel. Veel vrouwen wassen hun haren met benzine, wat uiterst gevaarlijk kan zijn. Omdat bij het wrijven warmte ontstaat en daardoor de ben zine vlamvat? Geenszins, het gevaar ligt niet in de warmte, maar in iets heel anders. Daarover morgen. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2