Jlieutue £ciiwrl)c (üouraitl De voetbal is m weer gaan rollen Leger van 150.000 man komt vannacht over front van 50 km in actie Tros van 4500 voertuigen en treinen brachten Ned. eenheden over Grondwet voor Europa is in de maak 1» Wist IJ Bezwaien van de bijslag van nu MAANDAG 15 SEPTEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling- Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN- t 6.- per kwartaal f2— per maand: f 0 47 per week ADVERTENTIËN f 018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting» Drie en dertigste jaargang No 9534 Directie F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. J. ENSERINB CHRISTELJ1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ($taatoasticl] Is ghebfeoea mgn hert in tcgfjeaspoct" Oefening Hold Fast gaat beginnen [IS VANNACHT boven de zachtglooiende bossen en velden van Z bïa„wïviS,VolhoXtoï; ondT die Zaterdag zijn begonnen, heeft zich een kleine verwikkeling voorgedaan, waaraan de scheidsrechters te pas moes ten komen. De Britse onderzeeboot Taciturn, inge deeld bij de vijandelijke Oranje-vloot, heeft nl. de eer opgeëist, vier vliegkamp schepen te hebben getorpedeerd, terwijl Westphalen de sterren staan te pinkelen, zal in deze streek over een frontbreedte van 50 km de strijd ontbranden tussen de ruim 150.000 man tellende legereenheden, die aan de negendaagse oefening Hold Fast deelnemen. Van het Oosten uit zal het „Groenlandse" leger een over gang pogen te forceren over de rivier de Weser, om via een bruggen hoofd door te stoten naar de Rijn en het Ruhrgebied. Tegenover zich zullen de aanvallers vier infanterie- en drie pantserdivisies van „Blauw- land" vinden. Op de linkerflank daarvan, in de buurt van 't stadje Oelde, liggen de Nederlanders, in totaal ongeveer 35.000 man. De laatste van onze mannen, drie bataljons uit Weert, hebben gisteravond hun stellin gen betrokken. kermisexploitanten, die midden in de Nederlandse sector hun tenten hebben opgeslagen. Duitse generaals De oefeningen worden bijgewoond door de voormalige Duitse generaals Hans Speidel en Adolf Heusinger. Dit is de e maal, dat generaals uit de tijd Hitier als officiële vertegenwoordi gers van West-Duitsland bij geallieerde es optreden. Speidel vocht in de laatste oorlog voor Moskou en aan de Don. Hij was stafchef van Rommel en Von Kluge. Na de oorlog werd hij be kend door het zgn. plan-Speidel. Even als Heusinger, die tot 1944 chef van de afdeling operaties van de Duitse generale geweest, gold hij als een anti- Nazi. Beide officieren werden n; slag op Hitler in 1944 enige tijd gehouden „Eenooi" bij Mainbrace Bij de N-A-T.O.-vlootmanoeuvres in de Noordelijke wateren, kortweg de oefening Mainbrace ofwel: Grote Bras genoemd. Dinsdag waren de eersten al gearri veerd om de kwartieren in te richten. Tienduizend man met bijbehorende tanks en artillerie zijn vervoerd door de Spoorwegen, de rest over de weg. De Spoorwegen hadden negen passagiers- treinen, zeven tanktreinen en vier artil- lerietreinen ingeschakeld. Bovendien transporteerden zij nog ongeveer acht honderd ton aan uitrusting, levensmid delen, benzine en wat een leger verder nodig heeft De vaartuigendienst van het leger voerde over de Rijn en het Rijn- Dordtmund-Eemskanaal ruim duizend ton goederen aan. In 4500 jeeps, trucks, tanks en bull dozers werden over de weg de overige troepen, de vouwboten en pontons van de genie en 150 ton aan andere leger- goederen verplaatst. Pluim voor chaulleurs De chauffeurs hebben hun werk goed gedaan. Een extra pluim verdienen de chauffeurs van de jongste lichting sommige van hen hadden nog slechts hun C-rybewijs die door een tekort aan oudere en meer ervaren chauffeurs op het laatste ogenblik moesten in springen. Ongelukken van enige betekenis heb ben zich, voorzover thans bekend is, voorgedaan, evenmin als verkeersopstop pingen, omdat de auto's in groepen van acht reden met steeds een kilometer tus senruimte. Ook de grensovergang leverde door een soepele houding van de Neder landse en Duitse douanebeambten geen moeilijkheden op. Een Nederlandse chauffeur werd echter door de n chaussees in arrest gesteld, omdat hij bij een steekproef in het bezit van smok kelwaar bleek te zijn. Uit deze smok- kelpoging blijkt, dat de Nederlandse jongens over weinig Duits zakgeld schikken. Dat zal dan wel een tegenval ler zijn voor de ondernemende Duitse Te veel risico Geen vrachtauto's meer naar Berlijn Russische pantserwagen reed Amerik. sector binnen Affile 600 Westberlijnse ondernemingen, die zich bezighouden met goederenver voer, hebben besloten, met ingang Dinsdagnacht geen vrachten meer a; nemen in het interzonale verlkeer v< naar Berlijn. De vakbond, die dit besluit nam, gee fit als reden op, dait de aoiteri- teitem geen van haar beloften, het poli tieke risico van het vervoersbedrijf in 't interzonale verkeer te erkennen, hebben ingelost. De 'bond eist in een brief aan de West berlijnse burgemeester opheffiing va vervoersbelasting voor de Berlijnse wagens en in bedoeld verkeer vergoe ding voor het wachten aan de grenzen, wederinvoering van de subsidie op brandstof, vorming van een garantie fonds voor ernsiitige schade bij het weg verkeer en directe onderhandelingen op de autoweg tussen Berlijn en West- Duitsland te verhogen. Het stadsbestuur van West-Berlijn heeft vanochtend vergaderd om de drei gende staking te bespreken. West-Berlijn is voor de bevoorrading met levensmiddelen, grondstoffen en bruiksgoederen bijna geheel aangewezen op het spoor-, weg- en watervervoe: de Sowjet-zone naar West-Duitsland. Een staking zal evenwel niet onmiddellijk de voedselvoorziening in West-Berlijn be dreigen aangezien in de westelijke secto ren voorraden liggen opgeslagen, die voor maanden toereikend zijn. zeeër al buiten gevecht was gesteld vóór de aanvallen werden gedaan. De eer hiervan zou toekomen aan een vlieg tuig van de R.A.F., dat de Taciturn 's morgens onder vuur nam- Intussen doen de „getorpedeerde" vlieg kampschepen nog rustig mee aan de vlootoefening welke in totaal 190 schepen in het geding heeft gebracht. Behalve marine-eenheden nemen hon derden vliegtuigen en meer dan 80 000 man aan de oefening deel- Russische waarschuwing De bevolking van het Deense Oostzee- eiland Bornholm werd Zaterdag onver wacht door radio-Oslo gealarmeerd, dat het eiland geheel bezet was door oranje aanvallers. Onmiddellijk kwam de burgerwacht in het geweer en een klein garnizoen tracht te landingspogingen te verijdelen. Kort na middernacht slaagden enkele commandotroepen er in ten Noorden Salene te landen maar zij kregen geen kans het radarstation te bezetten. Intussen heeft het Russische blad De Rode Ster Denemarken en Noorwegen ge- waarschuwd. dat het Sovjetvolk niet zai1 vergeten, dat deze beidt landen, door deel te nemen aan de manoeuvres ook deel nemen aan aggressieve plannen welke tegen Rusland zijn gericht. Mogelijk zul len de Russen krachtige protesten rich ten aan beide landen. Helaas heeft de oefening Mainbrace reeds een slachtoffer geëist. Een Noord- zee-straaljager stortte Zaterdag ten Noor den van Oslo neer, na met een ander vliegtuig in botsing te zijn gekomen. De piloot kwam om het leven- Spanning in Straatsburg Met twee dochters en kleinzoon Ogen van heel de wereld zijn thans weer gericht op Engeland Een wellicht historische beslissing is Zaterdag gevallen te Straatsburg. Een Europese Grondwet of „politiek statuut" zal worden ontworpen door de Algemene Vergadering van de Europese Steenkool- en Staalgemeen schap (E.G.S.S.). Dit is niet geschied zonder felle strijd, want de vier Duitse sociaal-democraten stemden tegen en dreigden met een boycot der Vergadering, terwijl de Belg Struye en de De Gaullist Debré zich van stem ming onthielden. Deze tegenstanders konden echter niet verhinderen, dat getracht het sriiip vlot te krijgen, het plan met een grote meerderheid van 58 stemmen aangenomen werd. wat niet gelukte. Nadat het schip ge- Deze beslissing, welke uiting geeft aan nu voor dat niet de Raad zelf, doch een ge- aantal leden van die raad de verdedl- Zinken centen binnen 2 maanden inwisselen In het ziekenhuis te Bergen op Zoom liggen ze naast elkaar. Moeder en dochter, die op dezelfde dag het leven schonken aan resp. een doch ter en een zoon. Deze zeldzame gebeurtenis, vond plaats in het gezin Pot uit St. Maartensdijk op Tholen. Op deze foto: mevrouw Pot-Dane met haar beide dochters en haar kleinzoon. Mainbrace (grote bras) begonnen Begin Veilig-verkeersweek Drie motorongelukken 4 doden, 3 gewonden Auto bij Oldenzaal tegen boom gebotst Op de weg langs de Dedemsvaart in Den Hulst (Ov.) zijn gistermiddag een bromfiets en een motorrijwiel in botsing gekomen. De bromfietser, die ongeveer 18-jarige J. Kappert, wend over het stuur in het kanaal geslingerd, Een voorbijganger sprong gekleed te water, maar kon het slachtoffer niet vinden. Later is het stoffelijk overschot van de jongeman otpgehaafld. De berijder van de motor, de heer W. Knol. uit Den Hulst, kreeg een ernstige hersenschud ding en zijai duo-passagier, de heer E. Meulenibelt, liep ernstige verwondingen op. Op de Kattenburger-weg te Amster dam is Zaterdag een 70-jarige man onder een vrachtauto met aanhangwa gen gekomen en overleden. De man was gevallen, doordat een plank, die hij op zijn schouders droeg, even verschoof en teeen de juist passerende auto botste. Op de viersprong te Kloosterhaar de gemeente Hardenberg (Ov.) zijn gisteravond een motor en een auto met elkaar in botsing gekomen. De duo-pas sagier van de motor, de 25-jarige J. Mid dag uit Beerzerveld, werd op dood. De jongeman was pas getrouwd. De bestuurder van de motor, de 25-jarige H. J. Tempelman uit Kloosterhaar, is ir het ziekenhuis overleden. De autobe stuurder, de 29-jarige H. Pool uit D( Krim, bleef ongedeerd. Bij Oldenzaal is Zaterdagnacht eer auto tegen een boom gebotst. De bestuur der, de 51-jarige meubelhandelaar - Bayer uit Oldenzaal, werd ernstig ge wond. Zijn vrouw, de 49-jarige i BayerPahlplatz, overleed vrijwel middellijk. De 18-jarige dochter vai echtpaar en haar vriendin Annie Ensink liepen ernstige verwondingen op. Op de weg van Nuenen (N.-Br.) Gerwen is de 26-jarige J. Toonen zijn motor uit de bocht gevogen. Zijn broer, de 21-jarige P. Toonen, die als duo-passagier meereed, overleed aan de gevolgen. De bestuurder brak een been. Mr STIKKER DEFINITIEF AMBASSADEUR IN LONDEN Mr D. U. Stikker is bij K.B. van K September benoemd tot Harer Majesteits buitengewoon en gevolmachtigd deur by het Hof van Sint James. Wie vond de Europa- vlag De secretaris van de „Europese Unie" nodigt iedereen in West-Europa uit, te letten op een „Europa-vlag", een groene vlag met een grote, witte hoofdletter „E" er op. die Woensdag te Frankfort aan 200 ballonnetjes is opgelaten en afdreef in de richting van Luxemburg. De vinder krijgt een gratis reis door een van de landen van het Plan-Schuman. De toestand in Egypte: Naguib wenst een nieuwe grondwet Een commissie van dertig personen, allen juristen, moet een ontwerp voor ïieuwe Egyptische grondwet opstel len, aldus de laatste order van generaal Naguib. Hij is n.l. niet tevreden met pervlakkige herzieningen maar wil de det drastisch veranderd zien. De ni< regering zal voorts met spoed precessen beginnen tegen de ongeveer zestig poli tieke leiders, die verleden week zijn ge resteerd en onder wie zich drie prin- :n, twee voormalige minister-presiden- n en een dozijn ex-ministers bevinden. Men verwacht, dat een nieuwe wet, waarbij speciale tribunalen worden inge steld voor het politieke zuiveringsproces, morgen van kracht wordt. Hierdoor zal de weg naar „zuivere en eerlijke verkie zingen" worden gebaand. In de Wafd schijnt alle tegenstand tegen de zuiveringsbeweging van het leger te zijn gebroken. Ex-premier Nahas, de Wafd-leider, heeft voor een gehoor bestuursleden verklaard: „De oog merken van ons moedige leger zijn de zelfde als de onze. Wij zullen dus onmid dellijk een nieuwe partij-reglement ont werpen". het krachtige eelYtttiasverlangen in ge heel Europa, dreigt echter nieuwe con flicten en moeilijkheden in het leven te roepen, omdat Engeland er op staat, dat niet de Kolen- en Staalgemeenschap maar de Raad van Europa de leiding op zich nemen van de Europese eenheid. Het daarom met grote spanning, dat men de aankomst van de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, op Zondag avond te Straatsburg gade sloeg. Want heden komt in hetzelfde gebouw, waar Zaterdag de belangrijke beslissing van de Algemene Vergadering der E.G.S. viel, de Raad van Europa bijeen. Het gaat nu om de belangrijke vraag: Zal Engeland* willen medewerken aan Europese eenheid of zal het zich hier- onthouden. En Engeland wil zijn medewerking niet geven als de Raad van Europa wordt gepasseerd. Zondagmiddag heeft het Nederlandse Tweede Kamerlid mej. Klompé een rap port ingediend, dat ten doel heeft, het Engeland en Scandinavië mogelijk te ma- aan de werkzaamheden van de Raad Europa te blijven deelnemen. Daar de Raad het vraagstuk van de Europese Verdediging niet behandelen wil, stelt zij :N van de machtigste oorlogs bodems, die op het ogenblik aan de geallieerde vlootoefening Mainbrace op de Noordzee en de Atlantische Oceaan deelnemen, is het Britse slagschip Vanguard (42.500 ton). Het schip heeft een bemanning van^ongeveer 2000 kop pen. De Wisconsin, hetAmeri kaanse slagschip, is nog 2500 ton groter. Lading woidt geboigen Schip met 35 auto's in Zeeland gebroken Het 686 ton metende motorschip Luxembourg uit Kcblen-z, op weg van Keuilen naar Antwerpen en geladen met 35 luxe ante's en montagedelen voor 40 autobussen, is op de grens van het Keten en de Witte Tonneiwlije bij Siavesusse (Zeeland) omhooggevaren en enkele uren gebroken. Bergimgsvaartuigen heb- De zi raken cent, die zoals we reeds aankondigden met ingang var. heden uit de circulatie is genomen, kan tot 15 December tegen gangbare Nederlandse betaalmiddelen worden ingewisseld bij huffipkanto- de posterijen en de poststations det in de huidige loonj oktiek de basis- Geldig blijven zowel de bronzen cent j lonen te laag gehouden worden. vóór de oorlog als de nieuwe bron- vraag, Prinses Wilhelmina in Waalse kerk te Delft Gerestaureerde kapel bij het Prinsenhof heropend Prinses Wilhelmina heeft gistermiddag met haar secretaresse een dienst bijge- postkantoren, de by- woond in de Waalse kerk te Delft, die na gedeeltelijk te zijn gerestaureerd, weer in gebruik werd genomen. De kerk maakt, zoals men in ons jongste Zondagsblad kan lezen, deel uit van het voormalige St Agathaklooster (het tegenwoordige Prin senhof) en was hofkerk bij hetverblijf in de Prins van Oranje in Delft. De dienst werd geleid door de eigen predikant, ds R. F. Ie Gras, die een pre dikatie hield over Psalm 102 vers 16 en 17: „Dan zullen de heidenen de naam des Heren vrezen en alle koningen der aarde Uwe heerlijkheid, als de Here Sion By een brand in een stal van Willie zal hebben opgebouwd en in Zijn heerlijk- Knapp op de renbaan van Belmond Park heid zal verschenen zijn". te New York zijn 23 renpaarden omge- Als president van de Vereniging van komen, terwijl nog een ander paard zulke Waalse Gemeenten in Nederland sprak zware verwondingen kreeg dat het af- ds G. Forget uit Den Haag. Onder de'gemaakt moest worden. De stal bevatte inwezigen bevond zich de oud-burge-'ongeveer veertig paarden en werd in eester van Delft, mr G.E. van Walsum,!een kwartier in de as gelegd. Alhoewel ians burgemeester van Rotterdam. I juiste cijfers niet gegeven kunnen wor- 7 den neemt men aan. dat het verlies voor De Egyptische arbeiderspartij welke |,je eigenaars in de honderdduizenden dol- onder leiding van een lid van de konink-lars zal lopen. De stallen in Belmond lijke familie stond, heeft een nieuw dage-1 Park stonden alle vol met paarden in lijks bestuur gekozen en haar leider ver- verband met de herfstrennen die drie vangen. I weken duren. Duitse ambassadeur uit Den Haag teruggeroepen Het W-estdiui'tse ministerie van Buiten landse Zaken heeft zijn ambassadeur in Den Haag, dr Karl Dumon-t, teruggeroe pen, aldus een regeringswoordvoerder te Bonn, Dr Dumont is ruim 1 jaar in Neder land werkzaam geweest. DAT de laatste weken in het Noord- Bargerbos bij Emmen ruim 100 projec tielen (waaronder tankgranaten) opgegraven. DAT de Belgische en Ned. douane kantoren te Neercanne bij Maastricht morgen worden samengevoegd. DAT de P.T.T.-jeugdtentoonstelling „Op bezoek bij P.T.T.". die eerst in h< Westen van ons land is geweest t Zaterdag in Eindhoven werd geopend, reeds 822.000 bezoekers heeft getrokken. DAT de Ned. Advocatenvereniging Vrijdag in Den Bosch haar congres houden. DAT de Kamer van Koophandel Friesland heeft aangedrongen op uit breiding van Harlingen naar het Oosten i.v.m. de vestingen van industrie. DAT de gemeente Bergen (N.-H.) de provincie f 50.000 heeft aanvaard de aankoop van het 32 ha grote na reservaat 't Oude Hof (aankoopsom onge-! »er f 300.000). DAT het kustvaartuig Ilias, gebou' de bespreking oLtiek Program op 1 September vastgesteld, dat de kinderbijslag moet teruggebracht worden naar een bijslag vanaf het derde kind. Dat is volkomen juist. Daarmee sprak het C.N.V. uit, dat we met de loon regeling terug moeten naar het oude standpunt, dat het normale loon vol doende moet zijn voor een ouderpaar met 2 kinderen. Thans is dat andere en speelt bij de gezinsfinanciën van het eerste kind af ae kinderbijslag een belangrijke rol. Het feit dat deze eens per drie maanden wordt uitbetaald en de mensen dus elk kwar teal ineens een flink stuk geld in handen krijgen (voor een gezin met 6 kinderen is dat ruim f 270, voor een met 10 ruim f480) biedt ze de mogelijkheid, dan ineens de nodige grote aankopen te doen. (Dat daarbij in minder geregelde gezinnen ook miskopen zijn, latei we thans buiten beschouwing.) NOGMAALS: de gezinnen hebben deze bedragen nodig. Het gewone loon is amper voldoende voor de gewone, dagelijkse gezinsuitgaven. Maar men voeK, dat de verhouding loonkinderbijslag totaal is scheefgetrok ken. Er zijn gevallen bij lage lonen en grote gezinnen dat de kinderbijslag met heel veel minder is (soms zelfs meer!) dan het totale loon! Van R.K. zijde wil men in dir. opzicht nóg verder gaan. Maar men gevoelt: dü is nooit de bedoeMng geweest van kinder bijslag. En er treden dan ook allerlei bezwa- -jVTEEM een groot gezin, waar de kin- deren elkaar dus snel opgevolgd zijn. Zodra een kind, dat niet verder leert. 16 jaar is, zodra een zoon, dce wel verder leert, van school af in militaire dienst moet, zodra een dochter van 16 jaar thuis blijft', om moeder te helpen, gaan de inkomsten per week met f4.02 achteruit. Rekent men daarbij nog, dat in de regel een dergelijk kind ook weg-valt voor de kinderaftrek van de belasting, dan ziet men, dat een groot gezin, waarin jaar op jaar een dergelijke gebeurtenis voorkomt, in betrekkelijk weinig jaren een zware vermindering van het inkomen ondergaat. Zijn er verdienende kinderen, dan staan daar enige inkomsten tegenover, maar de slag wordt toch gevoeld! Trekken de kinderen er uit. doordat ze in militaire dienst gaan, of in een andere plaats gaan werken, dan is dai het zwaarst. Want de algemene lasten voor het gezin blijven. Kleiner gaan wonen komt nog niet direct in aanmerking, omdat cfroór de dochter, die elders werkt, toch een slaapplaats moet hebben, als ze een weekend overkomen Wij spraken onlangs een huisvader, dce ons voorrekende, dat een zoon, die zó van school in militaire dienst moest en hij had er op dat ogenblik twee! heem zeker f500 per jaar kostte. Dit wordt mede veroorzaakt, doordat de kinderbijslag ontwricht is en door- n Meer dan 20 renpaarden levend verbrand Verlies van honderdduizen den dollars Een nieuw verkeersvliegtuig van Fokker zal Friendship heten Toestel voor 28 passagiers ter vervanging van de Douglas DC 3 T~\E FOKKERFABRIEK, die bezig is met de ontwikkeling van twee pro- -L' totypen van een tweemotorig 28-persoons verkeersvliegtuig met schroef-turbines, dat in het bijzonder bestemd is voor de vervanging van de Douglas DC-3, koestert het plan om zo spoedig mogelijk met dit schroef- turbinevliegtuig in productie te gaan. Deze nieuwe fokker hoogdekker van het type F 27 zal de naam Friendship dragen. i Westerbroek (Gr.) i Deze naam is voor de Fokkerfabriek niet nieuw, daar Amelia Earhart reeds een vijfentwintig jaar geleden met de Fokker F 7b-3m Friendship haar ver maarde wereldvluchten maakte. In plaats van twee Rolls Royce Dart schroef-turbines kunnen ook twee Wright Cyclone motoren ingebouwd worden. Het is waarschijnlijk, dat nog een derde prototype als vrachtvliegtuig (onder de naam Freightship) op stapel zal worden gezet. Het verkeersvliegtuig zal een vlucht krygen van 29 m., lengte 19.95 m. hoogte 7.75 m. en een vleugeloppervlak ven 70 m2. Het leeggewicht zal 9050 kg bedra gen en het max. start-gewicht 14.500 kg. De maximum snelheid op 6100 m. hoogte is 441 km en de kruissnelheid 395 km per uur. De practische hoogtegrens (plafond) is 10200 m. De vrachtuitvoering wjjkt hiervan slechts op enkele punten af. Fokker heeft na de bevrijding reeds vijf vliegtuigen volgens eigen ontwerp gebouwd, waarvan vier lestoestellen en :n zakenvliegtuig. t.w.: S 11 een vliegtuig voor begin opleiding an vliegers, dat de standaardtrainer is de Nederlandse, de de Israëlische luchtmacht.eind 1953 geleverd i De licentie rechten werden verkocht aan de Italiaanse vliegtuigfabriek Macchi te Varese. S 12 (gereed in '48) een vliegtuig voor beginopleiding met neuswiel. S 13 (gereed in '50) een tweemotorig 6-persoons opleidingsvliegtuig voor de oefening van een complete vliegtuigbe manning. dat nog niet in serieproductie is gebracht. S 14 (gereed in '51) een straal-lesviieg- tuig, dat thans weldra in serie zal den gebouwd nu Nederland er 20 voor de luchtmacht heeft besteld. F 25 een privé-vliegtuig voor zaken mensen. Het werd in 1946 ontwikkeld, maar werd geen succes. Het verkeersvliegtuig Friendship zal dus het zesde toestel naar eigen ontwerp zijn en het eerste verkeersviegtuig. dat Fokker na de oorlog bouwt In licentie bouwde Fokker na de be vrijding voorts nog plm. 100 Amerikaanse Harvard-lestoestellen (waarvan 50 voor Nederland en 40 voor Zwitserland). 25 Seafury's van de Britse Hawkerfabrieken voor onze Marine luchtvaartdienst, ter wijl men nog bezig is met een order van 300 Gloster Metec-straaljagers (150 voor Nederland en 150 voor België', welke wij thans staan, kunnen wij hier weer af komen? En dan: hoe komen wij er af? Dit is een van de belangrijkste punten, waarvoor onze huidige r.gering komt te staan en waarvoor zij in overleg zal moeten treden met de werkgevers- en arbeidersorganisaties. Met name ook onze minister van Boon oraische Zaken zal ddi punt hebben te bezien. Ln het overleg over de Benelux zal het waar de Belgen klagen, dat onze lonen te laag zijn een rol spelen. En ook de minister van Sociale Zaken zal hiermee te maken krijgen. Hij en zijn staatssecretaris voor Sociale Zaken zullen zich hun verleden moeten herinneren, om op grond daarvan te steeven naar een juiste koers ten aanzien van het loonpeil. Zou daarbij aan de bedrijfstakken meer vrijheid gegeven worden en het loon, meer dan tot dusver na de bevrijding, weer object worden van overleg tussen c- p-itroons- en arbeiderrorgamsaties, dan zou e. mogelijkheid zijn, oi. te komen uit de impasse, waarin we ons thans bevinden Burgemeester plotseling overleden Werd onwel tijdens kerkdienst De heer J. L. Keijsers. burgemeester en secretaris van Itteren (nabij Maastricht) secretaris van de gemeente Bunde. is gistermorgen vlak voor de hoogmis in de R.K. kerk van Ittersen plotseling onwel geworden. Hij overleed kort daarna, ver moedelijk ten gevolge van een hartver lamming. De heer Keysers was 56 jaar oud. Hij is 26 jaar secretaris van Bunde geweest en 17 jaar burgemeester van It- HET WEER IN EUROPA li windstil .VNO 3 WW 4 QNO 2 windstil WEERBERICHT Aanhoudend droog Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met enkele overdrijvende wol kenvelden. Zwakke tot ma tige wind tussen Noord en Oost, Weinig verandering in 'UUr' (°Pgemaakt ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1