Aarzeling deelnemers aan braderie verdreven door geestdrift Afscheid prof. dr W. Goddijn Woensdagavond 7 uur verricht mevrouw Van Kinschot de opening Paviljoenshof aan Stationsweg is unicum in Nederland «Bekwaam geleerde, uitstekend docent, goed collega en trouwe vriend" Chr. Geref. Kerk van Lisse krijgt de volgende week een nieuw orgel nieuwe leidsche courant 3 zaterdag 13 september 1952 Leiden Leeit" wordt waar Standhouders werken onafgebroken ideeën uit hun vele on iginele Braderietrein verspreidt 100.000 folders in wijde omtrek De Leidenaar, die meent te mogen beweren, dat de naam van zijn geliefde stad in de komende drie weken talloze Nederlanders op de lippen zal komen, maakt zich niet aan de minste overdrijving schuldig. Hij drukt zich zelfs nog bescheiden uit. Want als we het Leidse programma voor de rest van September en begin October eens overzien, dan mogen we tevens geloven aan een lichte aanraking van de interesse van het buitenland, die er heus wel toe zal leiden, dat een niet onbeduidend aantal vreemde mon den straks ook de lof van Leidens feestelijkheden zal bezingen. Naast de braderie, de Leidse week cr de Drie-Ootoberfeesten vestigt de Sleu telstad de aandacht op zich door twee be langrijke congressen, w internationaal karakter draagt. Het zijn de congressen van de internationale Christelijke federat.e van bouwvakarbei ders- en houtbewerkersbonden Maatschappij tot bevordering van de ge neeskunst. En dan nog de jaarlijkse Vebo-tentoonstelLing, die de volgende week wordt gehouden en ongetwijfeld weer in staat zal blijken te zijn honder den plattelanders uit de verre omgeving naaronze stad te brengen. Over plattelan ders gesproken: volgende week Woens dag komen veel Christen-pla ttela nds- vrouwen uit Zuid-Holland in Leiden ix provinciale vergadering bijeen. Er is hier sprake van een concentratie van imposante en propagandistische aoti- viibeiitien, die het in wijde omtrek popu lair wordende gezegde „Leiden Leeft" volledig waar zullen maken. Mensen zijn weer thuis De meningen over de belangstelling van bumten lopen enigszins uileen. Er zijn mensen, die zeggen, dat dit alles behalve de Vebo-expositie en de Ooto- berfestiviteirten natuurlijk in Juli of Augustus had moeten gebeuren. Dan zou den de badplaatsen bij voorbeeld er ook van hebben kunnen profiteren. Nu zit ieder weer op z'n werk en zou je de mensen niet gemakkelijk van hun stoei kunnen krijgen. In deze gedachtengang bespeuren we een zeker pessimisme. Het is nog een vraag, of een stad er in zou slagen in het vacantdeseizoen badcentra leeg te zui gen en de eigen ingezetenen er van te weerhouden, op de verlangde tijd met vacaimtie te gaan. En hoe zou de bevol king van de agrarische centra rond Lei den op een braderie en Leidse week in Augustus hebben gereageerd? Het leven neemt in Sep tember zijn gewone vormen terug. Dit is een essentiële voorwaarde voor het slagen van een actie als Leiden nu gaat voeren. De mensen zijn weer thuis en als de brade rietrein over enkele dagen zijn propagandatochiten maakt naar Den Haag en de Rijn-, duin- en bollenstreek, dan zullen de honderddui zend mensen, die het sug gestieve foldertje „Leiden Leeft en hoe!!" in hun hand gestopt krijgen, zich «r in dader geval rekenschap van geven, dat Leiden z/ich enthousiast en degelijk zo zijn we nu eenmaal heeft voorbereid voor iets, dat de moeite van het bezoeken waard is. De enige ongun stige factor zou kunnen zijn, dat braderie en Ootoberfees- ten zo dacht bij elkaar lig gen. Dat zou, naar verschei- dener verwachting, een com mercieel nadeel voor de bra derie betekenen. Want aan het Drie-Ootoberbudget komt de Leidenaar niet vóór de avond van 2 October. En dat budget moet nogal ruim zijnHet aartal gunstige factoren is echter zo groot, dat onzes inziens niet bang voor behoeft te zijn, dat de Sleutelstedelingen straks plat zak en interesseloos langs de kramen zullen sjokken. Wat wij wel onderschrij ven is, dat het weer goed zal moeten zijn. We kunnen dit slechts hopen. Kosten en moeiten Wethouder D. van der Kwaak nep ons naar zijm stadhuisvertrek om ons het laat ste nieuws over de braderie mee te de len. Het is nu officieel, dat er honderd vijftig deelnemers aan de feestelijke markt zijn. Dit aantal heeft, de braderie commissie geenszins bereikt „met pijn". Nog dagelijks komen er aanvragen bin nen. Natuurlijk ook van mensen, die de kat uit de boom hebben willen kijken. Die aanvragen kunnen nu niet meer in behandeling worden genomen. Dat vindt de heer Van der Kwaak niet zo erg, om dat de teleurgestelden van nu immers de reserve voor de volgende braderie Maandag is er in de Turk een vergade ring gehouden, waarin de deelnemers met elkaar en met de organiserende com missie nog eens verschillende aspecten van de braderie hebben belicht en be sproken. De heer Van der Kwaak, di® voorzitter van deze vergadering was, heeft uit de besprekingen de conclusie kunnen trekken, dat de aanvankelijke aarzeling bij de „braderie-ers" deze vlotte benaming werd door een schran dere deelnemer uitgevonden heeft plaats gemaakt voor een veelbelovende geestdrift. Een geestdrift, die zich ook uitdrukt in de originele ideeën voor de stands. Leiden zal straks namelijk eens zien wat er uit de bus komt. Er zijn standhouders, die er dag en nacht mee bezig zijn. Dat vraagt kosten en moeiten, maar de deelnemers hebben het w voor Prinsjesdag-illuminatie Zoals bekend, komt de braderie op het Gangvtje, de Botermarkt, de Vismarkt, Zij zal geheel in een feestverlichting worden gezet, afkomstig uit Den Haag, die ook gebruikt wordt, als de Hofstad Prinsjesdag viert. Verder zullen schijn werpers hum lichtbundels werpen op de voor- en achterzijde van het stadhuis en het Waaggebouw. Deze schijnwerpers zijn al aangebracht. De tijden, waarop de bra derie open is, zijn: Woensdagavond var 7 tot 11 uur, Donderdag van 2 tot 11 uuj en Vrijdag ook van 2 tot 11 uur De opening vindt plaats op Woens dagavond 7 uur op het bordes aan de achterzijde van het stadhuis. Zij wordt verricht door mevrouw J. M. van KinschotDorhout Mees, wier echtgenoot de volgende week, zoals wij gisteren meldden, in Frankrijk vertoeft. De braderiecommisslr waar deert het zeer, dat mevrouw Van Kin schot op dit verzoek gunstig heeft gereageerd. Ongeveer 125 genodigden, onder wie tal van burgemeesters, ko men om kwart voor 7 in Het Gulden Vlies bijeen, vanwaar zij zich, na een verversing te hebben genuttigd, tegen 7 uur naar het bordes zullen begeven Elke avond zullen drie Leidse muziek corpsen op verschillende punten van hel braderieterreim de feestma riot opluiste ren. Deze puniten zijn de Karnemelks- brug, het Stadhuisplein en het Waag- hoofd. De corpsen zullen niet onafgebro ken musiceren, zodat het ontstaan van cocnpaote mensenmassa's wordt voorko men. Ze spelen steeds een kwartier. Be gint het gezelschap op de Karnemelks- brug om 8 uur dus te spelen, dan wordt zijn t-.ak om kwart-over 8 door het corps van het Stadhuisplein overeenomen. Dat zal de beweging in de gelederen der braderiebezoekers bevorderen. De muziek speelt van 8 tot 11 uur. Van 7 tot 8 laat het carillon zijn vriendelijke klan ken horen. Bij de ingang van het Gangetje en de Korenbrugsteeg komt een grote gen. Daarom doen de kunstenaars er goed aan, de mensen ook op populaire 1 n.et hun creaties te confronteren. Het spectaculaire element zal in deze n expositie niet ontbreken. Er is bijvoor beeld een demonstratie aan het weefge touw. Enkele sneltekenaars zijn aanwe zig, zodat men voor een redelijk bedrag en in een minimum van tijd z'n portret kan laten maken. Kortom: de kunstenaars zullen pro beren het geheel de nodige aantrekke lijkheid te geven. Men kan ook ver schillende producten kopen. Een deel van de opbrengst wordt gestort in het Mr J. H. van Royen-fonds, dat ten doel heeft een sanatorium voor kunstenaars op te richten. Mr Het braderietreintje met z'n passende „bemanning". Foto N. van der Horst. gasverlichting met het woord „bra derie". Deze verlichtingen betekenen ulct, dat hier de Ing ïgen van het terrein zijn. Men kan er op komen waa men wil en op het terrein zelf wordt ook zo min mogelijk geregeld. De bezoekers zijn >- *js gehec' vrjj in hun doen. Geluid Een ateraetie is de braderietrein, dae steer de volgende route heeft: Bree- straat - Prinsessekade - Haarlemmer straat - Hooigracht. Om het bezoek aan te trein te bevorderen, wordt aan el!" tiende passagier een Leids souvenir uit gereikt. Vóór Woensdagavond zi Leiden niet over deze trein kunnen beschikken, aangezien hij in opdracht van de brade- rieconwnissie propag:. ;datechten in de omgeving maakt. Op het terrein worden in totaal zestien luidsprekers aangebracht. De centrale voor de geluidsinstallatie is in het Waag gebouw. Aan dót punt heeft de commissie nogal aandacht besteed om te voorko men, dat de 'bezoekers tureluurs zouden worden van een groot aantal voortdurend schetterende microfoons. Leden van de commissie zullen ter bevordering van de kooplust aan de stands periodiek waarde bonnen uitreiken aan mensen, die bezig zi,i iets te kopen. De Leid midden- E'andscentrale heeft f60 beschikbaar ge steld voor de origine*-'s.e 9tand Kunst onder bordes Ten slotte willen wij de aandacht van de lezers vestigen op een stand van i- se kunstenaars onder het bordes aan de achterkant van het stadhuis. De braderie hebbt.i de mensen van d: kunst be schouwd als een gc -hikte gelegenheid om verschillende kunsten temidden van het publiek eens naai voren te brengen. De afstand tussen de burgerij en de kunstwereld is nog moeilijk te overbrug- Vejbo en braderie voor televisie De Nederlandse Televisie Stich ting zal Donderdag een film ver vaardigen van de grote Vebo- tentoonstelling, de braderie en het Glippertje. Deze opnamen worden Vrijdagavond uitgezonden in het door de N.C.R.V. te verzorgen te levisieprogramma. Zo krijgt „Lei den Leeft" tot in de verste uit hoeken van het land bekendheid. Van Royen was een man, die zeer veel bemoeienis met de kunstwereld heeft gehad. Hjj kwam in de bezet tingstijd ln het concentratiekamp Amersfoort om het leven. Deze expositie van kunstenaars draagt een wisselend karakter. Men zal dus de ene avond iets zien van het wevei schilderen, de andere avond iets vai oeramiscbe kunst. De kunstenaars trouwen, dat de bezoekers van de bra derie hun stand niet zullen vergeten. Er is muziek, want op het boa-des wordt corps gestationaleerdMen onttrekt zich dus in geen enkel opzicht aan de gezel- Lage prijzen. Geen fooien Telef. 22444 Prachtige expositie in „Oosterkwartier" De Leidse dahlia-vereniging Johan Mater en de amateur-fruitteeltclub Prof. ir Sprenger hebben gisteravond (en van nacht) de laatste hand gelegd aan de voorbereidingen voor de dahlia-keuring van vandaag. Het zaaltje van „Oosterkwartier", ac ter in de Borneostraat, zag er gisteravoi voor de bloemenliefhebbers al uit c van te „smullen". Duidelijk bleek, d de bloemenschikcursus groot succ heeft gehad. Er stonden voor de keuring van va daag wondermooi-geschikte bouquett klaar. De jury. die vanmiddag de pr zen moet uitdelen, zal het moeilijk krij gen Zij wordt gevormd door de heren Gerritsen en Veenstra van de rijkstuin- bouwvoorlichtingsdienst en Weisz van de Amsterdamse bond van volkstuinders. Zij zullen uit ongeveer 150 inzendingen (sommige cursisten zorgden voor meer dere) een keuze moeten maken. Wij verklappen niet wat er aan bloem en fruitwerken zoal te zien is. Geen bloemenliefhebber zal van een bezoek aan deze Klein-Sleutelflora teleurge steld terugkeren. Dat mogen wij gerust schrijven. Er zijn niet alleen bloemen in het clubhuis te zien. Buitendien is er een prachtige stand van de amateur-ento moloog, de heer W v. d. Broek De heer v. d. Broek, die ons gisteravond buiten gewoon interessante dingen vertelde over vlinders en rupsen, die de volkstuinder in zijn domein kan vinden, zal vandaag aan iedere belangstellende zijn verhaal nog eens doen. Eens. op een tentoonstelling in het verleden, stond een heer lange tijd naar hem te luisteren. Aan het slot van het verhaal maakte die heer zich bekend als hoogleraar. Hjj maakte de heer v. d. Broek ziin complimenten over zjjn uitgebreide kennis van vlinders en rupsen en sprak de wens uit, dat zijn studenten het nog eens even ver zouden bren gen. Benevens deze stand ls er nog één van de Leidse vereniging van vogelvrienden, bedoeld als propaganda voor een prach tige liefhebberij. „Fegra" opgericht Voor notaris A. H. Doyer te Leiden is Vrijdagochtend de acte gepasseerd voor de stichting „Fegra", de federatie van tentoonstellingen op agrarisch gebied. De geestelijke vader van deze stichting is de heer J. W. Bonda, voorzitter van de „Vebo". In de stichting wordt hij vice- voorzitter. Het voorzitterschap is ten deel gevallen aan de heer A. v. d. Hoek. voed- selcommissaris voor Zuid-Holland. De bedoeling is, de tentoonstelling in de provincie Zuid-Holland te verdelen. In de stichting nemen deel organisaties in de steden Leiden, Delft, Gouda en Dordrecht. Iedere werkende vrouw en elk studerend echtpaar zal zonder twijfel verrukt zijn van dit interieur. U kunt het vinden in de Paviljoenshof aan de Stationsweg. Het scherm met gaatjes boven in de kamer is geen eierrekje, maar een afscheiding van de slaapruimte. Naast de trap de deur naar het keukentje. Foto N. van der Horst Prijzende woorden van gemeentebestuur en Wederopbouw Het in de tuin van perceel Stationsweg 25 gebouwde Paviljoenshof is een unicum in Nederland. Dit verklaarde gisterochtend de architect van deze woningen, de heer A. C. Gathier, tijdens een officiële ontvangst van ge meentelijke autoriteiten en de heer F. de Graaf, waarnemend hoofdinge nieur-directeur van het bureau Wederopbouw en Volkshuisvesting in de provincie Zuid-Holland. De heer Gathier dankte alle instanties, die hun medewerking aan dit plan hebben gegeven en deze opzet mogelijk hebben gemaakt. „In het algemeen gesproken is er een grote groep Nederlanders, die bij de verdeling van woningen steeds aan het kortste eind trekt", aldus de architect. „De groep werkende vrouwen ls in om land zeer belangrijk en de gemeentebe- n staan voor de moeilijke taak pas sende woonruimte voor deze vrouwen inden. Met dit probleem voor ogen hebben wij dit geprobeerd. Dit was voor mij zowel als voor de aannemers, de „Sieraad van de universiteit" In een der collegezalen van het botanisch laboratorium der Leidse univer siteit kwamen gistermiddag vele vertegenwoordigers van de universitaire gemeenschap bijeen om afscheid te nemen van een bekwaam geleerde, uit stekend docent, goed collega en een trouwe vriend: prof. dr W. Goddijn, hoogleraar in de pharmacographie, galenische pharmacie en receptuur. Er waren vertegenwoordigers van het college van curatoren, de medische en philosophische faculteit, de wetenschappelijke staf, studenten en oud-stu denten van prof. Goddijn, benevens vele vrienden. Dr J. E. baron de Vos van Steenwyk, pres.-curator, gaf een kort overzicht ven de wetenschappelijke loopbaan van de scheidende hoogleraar, die zeer nauw verweven is geweest met de Leidse uni versiteit?. (Enkele weken geleden wijdden wij hieraan een uitvoerig artikel. Red. N.L.C.). Spr. memoreerde het bijna le gendarisch geworden feit, dat prof. God dijn kans zag binnen 24 uur een tweede inaugurele oratie in elkaar ti toen een der dagbladen met een vroeg tijdige publicatie kwam. Prof. dr H. J. Lam sprak namens de philosophische faculteit, en deed dit op vaak geestige wyze, waarbij hij een ge meenplaats van de pers wilde gebruiken de scheidende collega „een sieraad i de universiteit" wilde noemen. (Het met verschuldigde eerbied opgemerkt, dat blijkbaar niet alleen de pers doch ook professor Lam van gemeenplaatsen houdt, en dat niet alleen in 't Neder lands maar ook in 't Latijn). Spr. bood prof. Goddijn namens de fnculteit een crayontckening nan. „Mogen de nazaten," aldus prof. Lam, „dit portret beschouwen met de eerbied, waarmee wij thans van u afscheid nemen. Wnnt \vy hebben eerbied voor de door 11 gedane arbeid en voor de moed, het verstand en de zelfkennis, die ge thans toont te bezitten om uw werk wegens gezond heidsredenen neer te leggen vóór ge de pensioengerechtigde leeftijd hebt bereikt." Spr. had zijn collega van zeer nabij leren kennen en was er trots op hem zijn vriend te mogen noemen. „Ondanks bescheidenheid waart ge u bewust de kracht van uw gezag en uw ken en mede hierdoor heeft men u, col lega's zowel als studenten, leren waar deren en bewonderen". Schuldenaar Namens de medische faculteit sprak vervolgens prof. dr S. E. de Jongh. „De medische faculteit", aldus spr., „voelt alle opzichten uw schuldenaar, gezien de kunde waarmee en de wijze waarop gij uw arbeid hebt verricht. On danks uw bescheidenheid zijt ge erkend als een veelzijdig man. Zo veelzijdig, dat, wanneer iedere spreker vanmiddag één facet van die veelzijdigheid zou belich ten, er een danig lange lijst van sprekers noodzakelijk zou zijn, daar hiertegen zelfs uw bescheidenheid niet opgewassen zou blijken te zijn. Wanneer ik u thans een geschenk aanbied, doe ik dit namens talloos velen van allerlei zijden der uni versitaire gemeenschap. Van alle kanten ontmoetten wij de wens om mee te mo gen doen aan dit geschenk. Dit geschenk dan is de bekende enveloppe met inhoud. Wij hebben slechts één wens, en dat is dat dit blijk van waardering en hoogach ting u naar genoegen zal zijn en u wat levensgeluk zal schenken. Wij vermoe den, dat ge dit geld zult besteden aan een buitenlandse reis". Prof. dr E. V. Vogelenzang prees de prettige samenwerking, die hij van zijn collega Goddijn had mogen ondervinden, van af het ogenblik dat hij het directo raat van het pharmaceutisch laborato rium van hem overnam. „Toen ik hier in 1946 kwam, hadt gij reeds het voorbe reidende werk gedaan om te geraken tot reorganisatie van het onderwijs, waar door gü mijn werk onnoemelijk hebt ver licht. Ook de wijze, waarop gij mij uw plaats afstond als directeur van het la boratorium, hoewel gij ouder waart, heeft mij met grote dankbaarheid en achting jegens u vervuld". Goddijn-nummer Sprekend namens de redactie van het Pharmaceutisch Weekblad, zeide prof. Vogelenzang, dat men overwogen had, men de naam van Goddijn in de pharmaceutische litteratuur zou kunnen vereeuwigen. Men kwam toen tot het besluit het nummer van 13 September tot een Goddijn-nummer te maken. Aan lummer werkten 14 mensen mede, bestaande uit binnen- en buitenlandse collega's, leerlingen en vrienden van de scheidende hoogleraar. Spr. besloot zijn rede met het aanbieden van het eerste exemplaar van dit nummer. Namens de studenten in de phar macie werd het woord gevoerd door de heer Bosman, die prof. Goddyn schetste als bekwaam hoogleraar, medestudent en goed vriend. „U had als leeropdracht de pharmacologic, pharmacie en receptuur, maar ge hebt ons, studenten, daarbij colleges gegeven in bereidwilligheid, vriende lijkheid en goedheid. En daarom zullen wy li steeds dankbaar zjjn en Hierna bood de heer Bosman zijn leer meester een verzameling foto's van bloe men aan. gemaakt door enkelen van de tallozen, die zo veel aan hem te danken hebben. Met een kort woord dankte prof. God dijn voor alle vriendelijke woorden, „die", zo zei hij, „mij bewijzen, dat mijn werk waardering gevonden heeft. En dat is iets, dat men graag wil vernemen, als men wat ouder wordt en zijn werk gaat neerleggen". Inderdaad zien deze kleine woningen r buitengewoon aantrekkelijk uit. De woonkamer heeft een oppervlakte van >n vierkante meter. In deze kamer komt een trap uit, die naar een galerij- tje leidt, waarop voldoende slaapruimte uitgespaard. Naast dit galerijtje is een lavet aangebracht. Een keukentje, dat in damesmonden stellig de benaming .snoezig" verdient, ligt achter de woon kamer; daarnaast is de w c. Twee ruime kasten en een bergruimte voltooien de inrichting. Deze huisjes, die dus in de allereerste plaats bedoeld zijn voor de werkende w, maar waarin ook studerende echtparen een onderdak kunnen vinden, worden geëxploiteerd door de aanne mersfirma. Dertig huisjes doen een huur prijs van f70 in de maand, water inbe grepen. Drie huisjes, die minder gunstig gelegen zijn, moeten restig gulden op- firma Luxse en Worst uit Gouda, een groot experiment", aldus de heer Gathier. Ook de heer A. J. Jongeleen, wethou der van Openbare Werken, legde de nadruk op de moeilijke woningsituatie voor de werkende vrouw. Hy noemde dit paviljoen zeer gelukkig van opzet en feliciteerde architect en aannemers met deze „verryking van de stad". De heer P. de Graaf sprak zijn be wondering uit voor het feit. dat deze bouw voltooid is zonder rijkssteun. Er is een ruimtelijk zeer aantrekkelijke in druk verkregen. De heer De Graaf sprak de hoop uit, dat dit idee ook elders in ons land navolging zal vinden. Aantrekkelijk Jan van Galengroep houdt bazar Waar kan een jongen uit net overbe volkte Zuid-Holland zich beter uitleven, dan op het water? Bijna alle stukken on bebouwd terrein zijn er. zo niet door prikkeldraad afgezet, dan toch niet toe gankelijk voor het publiek. Op het wa ter kan men tenminste nog vrij zijn en vrij zijn dat wil de Zeeverkennersgroep Jan van Galen. Maar om zich op het water te kunnen uitleven heeft men boten-materiaal nodig. Om nu aan het geld voor een nieuwe schouw te komen, houdt de groep dezer dagen een bazar. De schouw is een forse zeilboot, die een hoop wind kan hebben. De bazar werd Donderdagavond geopend en zal duren tot en met vanavond. Schip per W. Duk vertelde ons, dat de bazar, die door de groepscommissie wordt ver zorgd, zijn verwachtingen niet teleurstel de. De jongens, zo zei hij, hebben ent housiast meegewerkt om allerlei voor de bazar bij elkaar te brengen. Men is van plan vanmiddag en vanavond ook kruidenierswaren te verkopen. Aan de ouders is gevraagd, hun inkopen op dit gebied zoveel mogelijk op de bazar te doen. Schipper Duk vertelde ten slotte, dat zijn verwachtingen omtrent de ba zar hoog gespannen waren. De nieuwe schouw, die de groep zo hard nodig heeft voor het mooie instructieve werk onder de jeugd, zal er wel komen. Werkloosheid in Leiden Aantal werkzoekenden bleef gelijk Op 6 September stonden bij het Ar beidsbureau Leiden ingeschreven 1619 werkloze mannen van wie 191 op D.U.W. objecten waren tewerkgesteld. Het totale aantal werklozen bleef vrij wel gelijk. In de bedrijfsklassen afzon derlijk bezien deden zich echter wel enige wijzigingen voor. Zo daalde bijv. het aanbod in de bouwvakken enigszins, waarbij opmerkelijk is. dat de groep stu- cadoors thans geheel is geplaatst Een gevolg van het dit jaar eerst laat op gang komen van de woningbouw. Daarentegen steeg het aanbod van conservenfabrieksarbeiders en hotel personeel in verband met het seizoen. Het aantal werkloze vrouwen onder ging weinig verandering en bedroeg op 6 September 192. De vraag naar jeug dige ongeschoolde vrouwelijke krachten nam toe, die naar steno-typistes bleef constant. De plaatsingsmogelykheld b(j de spoor wegen in Rhodesia, die tot nu toe vrijwel uitsluitend voor ongehuwden en gehuw den zonder kinderen openstond, ls thans uitgebreid tot gehuwden met maximaal drie kinderen. Oud-Poelgeest vijl jaar Aleida van Poelgeest bezoekt het kasteel Ter gelegenheid van het eerste lustrum an de stichting Oud-Poelgeest hoopt de edelvrouwe Aleida van Poelgeest op Zaterdag 27 Septenüier des avonds om 8 uur met haar gevolf een bezoek aan het kasteel Oud-Poelgeest te Oegstgeest te brengen. Van half 8 tot 8 uur zullen het bestuur en de raad van toezicht en advies de stichting een aantal gasten ter van deze feestelijkheden ontvangen. Op 27 en 28 September wordt een lus trumweekeinde gehouden. De Zondag zal gewijd zijn aan een bezinning op de le- ïswaarde van de Bijbel en de Wester cultuur 's Morgens wordt een huis- dienst gehouden met als thema: „Samen Kerk zijn", terwijl mr A. W Kist. de di recteur van het centrum, des middags hoopt te spreken oven „Samen mens zijn i Europa". Gemeenteleningen Naar wij vernemen, is de 4V« pet obli gatielening van de Unie van Groninger Gemeenten grotendeels geplaatst. Met de plaatsing van het restant wordt voort gegaan. De lening was groot 10 mil- brengen. In de huurprijs is tevens be grepen aanleg en onderhoud van de ge meenschappelijke tuin, stoffering en bed de huisjes, alsmede de gasverwar- ming en geyser. Het verbruik van gas electriciteit is niet in de prijs gecal culeerd, aangezien dan te grote verschil- n voor de bewoners zouden ontstaan. Bij de officiële bezichtiging was tevens aanwezig ir D. Boogerd, directeur van, gemeentewerken. De verwachting is, dat het eind van de maand de eerste huisjes door de huurders betrokken kun. worden. Twee klavieren - vrij pedaal - 975 pijpen Donderdagavond om acht uur zal de Chr. Geref. Kerk te Lisse haar nieuwe kerk orgel in gebruik nemen. Het orgel werd gebouwd door de firma G. van Leeuwen en Zn te Leiderdorp volgens het mechanische systeem met Veka-sleepladen. Het omvat twee klavieren en een vry pedaal. In totaal telt het instrument 975 pypen. 3. koppel manuaal IIpedaal; 4. Tremu- Ter gelegenheid van de ingebruik neming zal de Haarlemse organist de heer Frans Boutellier een concert geven. Op uitdrukkelijk verzoek worden wer ken gespeeld, die voor ieder begrijpelijk zijn. Het programma ziet er als volgt 1. Preludium en fuga in c, Joh. Seb. Bach: 2. Der Tag, der ist so freudenreich, idem; 3. Trio uit concert in Es, idem; 4. Gott des Himmels und der Erden. Max Reger; 5. Réjouis-toi mon &me (uit Cantate nr 147 van J. S Bach), Maur. Duruflé; 6. Andantino. C. Franck; 7. Air en Gavotte, Sam. Wesley; 8. Wat God doet, dat is welgedaan, Wil lem Mudde: 9. Vreest niet, o myn ziele. Jan Zwart: 10. Adagio en Andante uit het eerste concert G. F. Handel. De zangvereniging Osanna in Excelsis zal een deel uit Die Schöpfung van Haydn ten gehore brengen. De deuren van de kerk gaan om half 8 open. Voor de orgelkenners laten we hier nog de dispositie van het nieuwe orgel volgen: Manuaal I C-F3: praestant 8'; roerfluit 8'; octaaf 4'; mixtuur 3-5 st- 2'. Manuaal II C-F 3: holpijp 8'; quinta- deen 8'; speelfluit 4": praestant 2'; sex- quialter 3 st.; scherp 3-4 st. 1'; schalmey 8'. Pedaal C-D: subbas 16'. In totaal 975 pypen. Nevenregisters: 1. koppel manuaal II— manuaal I: 2. koppel manuaal I—pedaal; lant. De Chr. Geref. Kerk van Lisse zal met dit instrument zeer ingenomen zijn. Een wens van jaren is nu in vervulling ge gaan- Drie nieuwe zaken In het pand Breestraat 126 heeft de firma Warnecke gistermiddag een nieu we eorsettenwinkcl annex lingeriezaak geopend. De winkel is totaal verbouwd. Het geheel maakt een buitengewoon ver zong de indiruk. Wijnhandel Coster heeft op de Heren straat 6 een filiaal geopend. Ook h.er is iets goeds tot stand gebracht. En ten slotte: de heer J. H. van der FiAs opende an het perceel Kraarersteaat 16 een nieuwe modelslagerü. In alle drie gevallen waren er veel bloemstukken en was er veel belangstel ling. Welke apotheek De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 13 Sept. 13 uur tot Zaterdag 20 Sept. 8 uur waargenomen door apotheek Duys- ter. Nieuwe Rijn 18. teL 20523 en de Doeza-apotheek. Doezastraat 31, telefoon 20313. Een dokter nodig? De Zondagsdienst der huisartsen '.e Leiden wordt waargenomen door de dok ters Van Alphen. Kortmann, Meyboom. Sneep en Verbrugge.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3