Jlieuuie geihsct) GTimnuit Voorstanders: Grijpt gelegenheid aan( de wereld wacht op ons Tegenstanders: Kolen-staalparlement heeft hier geen taak Stort -neer en seint wat er aan de hand is Wist U Kinderbijslag ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; ƒ2— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIÊN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Drie en dertigste jaargang No 9533 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRIS TE L11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvastfcl) Isgfjrbfmti ngn hert la tegfjenspotf* Leiden leeft" wordt waar Felle strijd om Europese eenheid IN HET HUIS VAN EUROPA te Straatsburg heelt het Kolen- en Staal parlement zich gisteren uitvoerig beziggehouden met de vraag, of het ontwerpen van een Europese grondwet inderdaad door dit orgaan kan geschieden. En terwijl buiten een donderslag weerklonk, donderde de stem van de Fransman Teitgen, de voorzitter van de (r.k.) M.R.P. door de zaal: Vier jaar lang hebben wij de regeringen gevraagd: doet iets! En eindelijk doen de regeringen iets en nu komen er bezwaren van zuiver juridische aard. Dit was een antwoord op de critiek, door de Belgische senator Struye geuit in de stilte, die aan ieder onweer voorafgaat: Pas op, gij doet iets, wat niet mag. De Raad van Europa heeft deze taak al op zich genomen. Hij komt de volgende week bijeen. Hij kan met goed recht over deze dingen oordelen. Die rechtsgrond ontbreekt ons. Maar terwijl buiten de bliksem flitste, flitste de stem van de Italiaan Azara met een zuidelijk-hartstochtelijk temperament door de zaal: Al deze critiek is sabotage van het grootse idee van een Verenigd Europa Al overheerste in de debatten de in stemming met het Frans-taliaanse plan, dat het parlement had bereikt via de zes ministers van Buitenlandse Zaken, de Belg Struyve stond niet alleen in zijn critiek. Sprak de Fransman Teitgen: Grijpt de gelegenheid aan. Europa, ja, de wereld wacht op ons, zijn landgenoot, de Gaullist Michel Debre viel de Belg bij: Verbaasd ben ik, dat we zo ver bui ten ons boekje gaan. Twee dagen geleden hebben wij een tekst van het voorstel van de ministers uit de dagbladen ten vernemen en thans moeten wij op die tekst reeds aan een Verenigd Europa bouwen. Eenzelfde geluid liet de Duitse socialist Herbert Wehner horen met de woorden: Adenauer tracht alleen maar onze aandacht af te leiden van de taken, welke in het verdrag voor het plan- Schuman omschreven staan. Hoe zou ook anders kunnen! Natuurlijk staat volgeling van wijlen Kurt Schumacher op het standpunt: schoenmaker, houdt U bij Uw leest. Maar zijn niet-socialistische landgenoten von Merkatz en von Bren- tano waren met de Fransman Teitgen vóór. Bij de Belgen heerste geen eens gezindheid: Fernand Dehousse was het lang niet eens met het afwijzende stand punt van Struye. Struye had zijn bezwa ren aldus samengevat: Juridische beden kingen zijn geen hersenschimmen. Zij zijn gemaakt om de volkeren voor latere ellende te bewaren Het zijn waarschu wingstekens. Wij zijn een gemeenschap met een bepaald doel, n.l. om een ge meenschappelijke kolen- en staalmarkt te scheppen. Wij hebben geen bevoegd- Bemiddeling mislukt Conflict bij Ommelanden duurt voort Arbeiders zullen thans tot fellere actie overgaan De besprekingen met de directie en het bestuur van de coöperatieve fabriek voor melkproducten De Ommelanden te Groningen en de Unie van Landarbeiders en de Unie-Verkeer, die gisteren in Gro ningen zijn gehouden, hebben aan de voorzitter van het college van rijksbe middelaars. mr J. A. Berger, de indruk gegeven, dat verdere besprekingen niet tot enig resultaat kunnen leiden. Mr Ber ger heeft daarom zijn informatieve be sprekingen beëindigd. Men kon niet tot een oplossing komen, omdat de directie zich het recht wilde voorbehouden rancunemaatregelen tegen de stakers te nemen. De A.N.A.B. heeft thans aangekondigd dat de actie tegen de fabriek met nog grotere felheid zal worden gevoerd. Vol gens deze bond heeft de heer Berger verklaard, niet te geloven dat het nog mogelijk is bij De Ommelanden behoor lijke sociale verhoudingen tot stand te brengen. De staking van de 171 arbeiders duurt thans reeds 22 dagen. Buitenlandse musici in Nederland Volgens het jaarverslag 1951 van het ministerie van Soc. Zaken bedroeg het aantal buitenlandse musici en artisten, voor wie (eenmaal of vaker) vergun ning tot optreden in Nederland werd verleend, 2397. Hiervan zijn blijvend m ons land gevestigd 130 hnusici en 40 ar tisten. Betaling per giro Ook nu geven wij gaarne gelegenheid om het abonnementsgeld voor het vierde kwartaal 1952 per giro te voldoen. Het aanbieden van een kwitantie kunt U voorkomen als U ons vóór 30 September 6,— doet toekomen. Wilt U vooral Uw volledig adres op het girostrookje ver- Bij voorbaat zeggen wij U voor Uw medewerking vriendelijk dank. De Administrctie. Giro 58936. heden om een Europa op idealistische basis te bouwen. Dat bederft onze natuur lijke taak. Van Nederlandse zijde spraken de heren Sassen (K.V.P.) en Van der Goes van Natres (P.v.d.A.). De laatste was het volkomen eens met de voorstan ders, doch deed het voorstel om juridi sche bezwaren te omzeilen, door het par lement niet als zodanig met het voor bereiden van de Europese grondwet te belasten, doch het zolang te beschouwen als een commissie ad hoc, Mr Sassen was eveneens een groot voorstander, waarbij hij een nog niet gebruikt argu ment in het geding bracht: hij verheugde zich er over, dat de democratie en het parlementaire element nu voor het eerst eens een plaats krijgen toebedeeld bij de bij de voorbereiding van een verdrag van fundamentele betekenis. Tot nu toe heb ben steeds de regeringen bij de voor bereiding de eerste viool gespeeld. Het ligt in de bedoeling, dat de ver gadering zo spoedig mogelijk zal begin nen met het grote politieke werk. Van daag werd het debat voortgezet, maar het lijdt geen wijfel of de te Luxemburg opgestelde resolutie zal worden aan vaard. De voorzitter. Paul Henri Spaak, wilde zelfs Maandag reeds vergaderen met het met negen leden uit te breiden parlement. Of daar veel van zal komen staat nog te bezien. Maandagmiddag im mers moet de Raad van Europa in de zelfde zaal vergaderen. En ook die Raad zal zich bezighouden met de Europese eenheid. In ieder geval zal het Kolen- en Staalparlement dan na deze herfstbijeen- komst samenkomen, hetgeen het voor deel biedt, dat dan de bevindingen in de beide organen ten aanzien van het vraag stuk der Europèse eenheid kunnen wor den vergeleken. Inmiddels hebben de liberale en radi cale afgevaardigden in het Kolen- en Staalparlement een fractie gevormd, be staande uit 19 leden (bijna een kwart van het totaal aantal), onder voorzitter schap van de Fransman Yvon Delbos. Raplot opent nieuwe mogelijkheden Radarbeelden kunnen draadloos worden overgeseind Eerste verplaatsbare installatie ter wereld komt binnenkort aan de Westerschelde HAARSCHERP EN ZUIVER kunnen radarbeelden nu langs draadloze (radiografische) weg van de ene plaats naar "de andere worden over gebracht. Dit werd gisteren, voor het eerst in Europa, bewezen in het radar proefstation te Noordwijk, vanwaar over een afstand van 16 km uren lang radarsignalen feilloos naar het Palace-hotel in Scheveningen werden over gebracht via een drie centimeter radio-link. Hierbij werd gebruik gemaakt van de Nederlandse vinding raplot. Het raplot is een radarinstallatie, die het mogelijk maakt de onderlinge af stand en richting tussen twee willekeu rige op het radarscherm zichtbare pun ten onmiddellijk te bepalen. Proefne mingen bij alle weersomstandigheden bewezen, dat raplot een onverwoest baar „humeur" (d.w.z. beeld) geeft. De nieuwe stap die thans met raplot gedaan Is. opent wijde perspectieven. In havens, langs kusten en rivieren kan men nu radarstations opstellen, die hun beelden naar een centraal punt kun nen zenden. Voor deze centrale ont vangst kan de gunstigste plaats worden uitgezocht om vandaar bij nacht en ontij aan de scheepvaart aanwijzingen te Ook voor de luchtvaart is het draad loos overbrengen van radarbeelden van grote betekenis. Niet iedere radaront vanger heeft nu meer een vast ont- vangstpunt nodig. Men kan de ontvan gen radarbeelden centraliseren, waar door enorme mogelijkheden voor over zichten over grote ruimten zijn ontstaan Sleepboot bereikte hulpeloze Esso Amsterdam Gistermorgen om 6 uur twee dagen later dan was verwacht arriveerde de sleepboot Humber bij de al sinds 2 Sep tember met motorpech kampende tanker Esso Amsterdam. In die tien dagen had dit 16.460 ton metende schip, hulpeloos ronddrijvende een afstand van 400 km afgelegd. De verbinding tussen sleepboot en tan ker kwam op ruim 1600 km ten Was ten van Horta op de Azoren tot stand De sleep zal daar naar verwachting 22 September aankomen. De 44 opvarenden verkeren in de beste welstand. Aan de boorden van de Westerschelde, een van de moeilijkste vaarwaters ter wereld, zal binnenkort bij wijze van proef een verplaatsbare radarinstallatie met radaroverbrenging volgens 't raplot- systeem worden opgesteld. Dit is een wereldprimeur, die volgens deskundigen de strategie van het radarbeleid in vol komen nieuwe banen kan leiden WeJcfra een ie it Mr Stikker ambassadeur in Londen Naar het A.N.P. verneemt is thans binnenkort de benoeming te ver wachten van mr D. U. Stikker tot ambassadeur te Londen. Wij bericht ten reeds dat de oud-minister voor deze functie was voorbestemd. Men zie ook het artikel over mi nister Stikker elders in dit blad. Voor alle Europese landen het zelfde geld Prof C. A. Klaasse, directeur van de Amsterdamse Bank, heeft volgens Ass. Press te Genua op de conferentie over ae Dmisèhe vraagstukken van de Euro pese federatie verklaard, dat er één cen traal gezagsorgaan voor het geld moet komen en één muntsoort voor alle ver bonden landen van Europa. De Franse prof Robert Triffin wilde verschillende Europese muntsoorten, die echter tegen aste koersen vrij Inwisselbaar zouden Oud-minister Tromp 25 jaar bij Philips Leidt er alle technische activiteiten Vrijdag a s. zal het 25 jaar geleden zijn dat ir Th. P. Tromp die van 5 April 25 Juni 1945 na de oorlog minister van Waterstaat is geweest in dienst trad bij het Philips-concern. Hij is thans lid de raad van bestuur en heeft het toezicht op alle technische activiteiten Philips. Hij heeft veel gedaan voor de ontwikkeling van de radio-fabricage. In de oorlog leidde hij het sabotagewerk Philipsfabrieken. Hij had een be langrijke illegale groep. Meer dan 20.000 microfoto's gingen door zijn handen als informatie voor de gealüeerden. Hij on derhield voortdurend contact met Enge land door middel van koeriersroutes en zender, die hij tegen het einde van de oorlog had gebouwd in het orgel van kerk te Eindhoven. Hij werd door de Duitsers bij verstek ter dood veroor deeld en vogelvrij verklaard. Hij is rid- in de orde van de Ned. Leeuw en ereburger van Eindhoven. Zaterdag a s. zal hij gehuldigd worden i de schouwburgzaal van Philips. Tl. 125.000 verduisterd Tegen deurwaarder 4 jaar geëist Tegen de Utrechtse oud-deurwaarder K. K. B.. die in de jaren 1949 tot 1951 totaalbedrag van ongeveer 125 000 hebben verduisterd, is gisteren voor de Utrechtse rechtbank vier jaar gevan genisstraf geëist. Verscheidene feiten wa- niet meer te achterhalen en zodoen de kon B. niet meer dan verduistering 15.000 ten laste worden gelegd. De is failliet gegaan met een schuld 136.000, waartegenover slechts ƒ10.000 aan bezittingen stond. Tegen zijn benoeming was indertijd gewaarschuwd. Uitspraak op 26 September. Regering bestelde thans Fokker straaltrainers Nadat de regering ruim twee maanden geleden haar voornemen te kennen heeft gegeven een opdracht tot de bouw van twintig straaltrainers van het type S 14 te plaatsen bij de Fokkerfabrieken, heeft zij thans in afwachting van de onderteke ning van het contract een voorlopige officiële bestelling gedaan. Op het ogenblik bevindt zich in ons land aantal Amerikaanse luchtmacht officieren die de S 14 beproeven. Ook een Italiaanse luchtvaartmissie is in Neder land. speciaal om enige vluchten met de straaltrainer te maken. Ook de Japanse issie. die ons land heeft bezocht, legde >or dit type belangstelling aan de dag. Canadese ambassadeur Maandag bij Koningin De Koningin zal Maandagmorgen te half elf ten paleize Noordeinde de nieuwe ambassadeur van Canada, mr Thomas Archibald Stone ontvangen. Hij zal H.M. zijn geloofsbrieven overhandigen. In Korea gesneuveld De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen tijdens gevech ten op Korea op 4 September j.l. is gesneuveld de sergeant C Th. Lemson. afkomstig uit Amsterdam. Hij behoorde tot het regiment zware infanterie Chassé Hy is ge boren op 8 Januari 1918 en was gehuwd. De gedenkramen voor het Haagse oude stadhuis, die t.g.v. het 700-jarig bestaan door de burgerij werden geschonken en geplaatst zullen worden in de Schepenzaal, zijn bijna gereed. De glazenier P. A. H. Hofman heeft het ont staan en de groei van Den Haag afgebeeld, alsmede de laatste oorlogsjaren, o a het bombardement en de terugkeer van Koningin Wilhelmina. Hier ziet men de terugkeer van Koningin Wilhelmina met achter Haar het jubilerende volk. Op de vorgrond een vrouwenfiguur, die de desolate toestand van ens land op dat tijdstip, voorstelt. Ongelofelijke bravour van piloot Pas 600 meter van de aarde springt hij uit toestel (dat verbrandt) MET KALME STEM meldde invlieger de 22-jarige Ben Gunn gistermid dag over de radio van zijn „vliegende driehoek", dat het toestel op enige duizenden meters hoogte onbestuurbaar was geworden. Minutenlang gaf hij de technici op het vliegveld bijzonderheden over de gedragingen van de straaljager, die steeds meer hoogte verloor en zich ten slotte met een oorverdovende klap in de heuvels van Midden-Engeland boorde. Doch piloot Gunn zakte toen reeds langzaam aan een parachute naar de begane grond lengteas, en In angstwekkende snelheid zag de Invlieger de grond op zich toe- stormen. Het was een staaltje van ongelofelijke vliegersmoed, dat Gunn had gedemon streerd. Hij was 's middags opgestegen met de P-120-Delta, die onlangs van de geheime lijst was afgevoerd en bestemd was voor snelheden om en nabij die van het geluid (1200 km). Op 29 Augustus was de invlieger begonnen met de proef vluchten, en nadien had hij reeds ver scheidene malen vluchten gemaakt. Zo ook gisteren. Ditmaal echter ging er iets mis. Op grote hoogte vliegend, merkte Gunn, dat er aan de bestuurbaar heid van het toestel iets haperde. Terwijl hij koortsachtig zocht naar de oorzaak, nam hij contact op met het vliegveld, in de hoop dat men hem daar de oplossing van de vreemde gedragingen van de jager kon geven. Over en weer flitsten vragen en antwoorden, in steeds zenuw achtiger opeenvolging. Maar het toestel begon hoogte te verliezen, onverwachte pendingen te maken. In een uiterste poging om de straal jager te redden, gaf Gunn hoogteroer en inderdaad lukte het hem, naar 3500 te klimmen. Maar niet voorlang. Weer begon het toestel te zakken. Bovendien raakte het uit balans, draaide om zijn DAT de kantklossschool in Den Bosch niet, zoals werd gemeld, de enige in land is, daar ook o.a. in A'dam en W ij- denis (De Streek) dergelijke scholen zijn gevestigd. DAT veertig nagelaten betrekkingen van oud-verzetsstrijders op 28 September op uitnodiging van J Switser te Lunte- ren voor 14 dagen naar het Hollandse kamp te Antibes (Zuid-Frankrijk) ver trekken. DAT de 75-j. voorzitter R. D. van de coöp. aardappelmeelfabriek Oranje te Smilde, die 1 millioen m3 afvalwater had laten lozen, waardoor aan de visstand grote schade werd aangericht, in Assen tot f 4000 boete is veroordeeld. (Eis: f5000). DAT de woningbouwvereniging Nij megen in het woningcomplex Hezeveld een wasinrichting wil bouwen waar huisvrouwen -tegen betaling van auto- maatmunten gebruik kunnen maken van de modernste machines. DAT de Australische ambassadeur Al fred Stirling begin volgend jaar namens Tasmanië in de Ned. Herv. kerk van Lutjegast (Gr.) een plaquètte zal aan bieden ter ere van de zeevaarder Abel Tasman. DAT wegens oplichting tot een bedrag van 40.000 in hoger beroep in A'dam opnieuw 2% jaar is geëist tegen de 34-j. assurantiebezorger R. S. uit Den Helder, die op zijn vroegere bekentenissen terug- DAT de Bond Heemschut bij de provin cie heeft geprotesteerd tegen de bebos sing van het duinlandschap De Verbrande Pan te Bergen. DAT de eerste Zuidnederl. Beurs (han del. ambacht en industrie) in Eindhoven is geopend en de gehele volgende week nog open is. DAT de 56-j. S. Koppers Dinsdag uit het gesticht voor ouden van dagen te Arnhem is vertrokken en niet is terugge- DAT de N.V. sportfondsenbad Zwolle het voorstel van de gemeente om het bad over te nemen onder protest heefi aanvaard. Dat het Limburgse vee thans voor 93 pet tbc-vrij is. DAT de Ned. Heidemaatschappij haar statuten heeft gewijzigd, waardoor ook ontginning in het buitenland mogelijk is geworden, en als commissaris in dc va cature-V. d. Heuvel heeft gekozen mr W. Rip uit Voorburg. DAT een grote voorraadschuur bij de boerderij van W. Klok in Tiente bij Oostvoorne vanmorgen is afgebrand en de schade door verzekering wordt ge dekt. DAT het Tweede-Kamerlid V. d. Heu vel (A.-R.) aan minister V. d. Kieft heeft gevraagd de vergoeding voor inundatie- schade niet als inkomen te belasten in het jaar van de uitkering, maar over het jaar waarop de vergoeding betrekking neeft. Dat van 31 October tot 3 November in Oosterbeek de jaarlijkse conferentie wordt gehouden van de Centraal Bond voor Inw. Zending en Chr. Maatsch. Werk, met als thema: Maatschappelijk werk en zedelijke vragen. DAT de Westduitse bondsraad de Ned - Duitse overeenkomst heeft geratificeerd, waarbij aan 2 Ned. mijnmaatschappiien wordt toegestaan kolen te winnen onder Duitse bodem. DAT het Tweede-Kamerlid Van Vliet (K.V.P.) aan minister Staf heeft verzocht spoedig met terugwerkende kracht betere salarisregeling voor dienstplichtige onderofficieren tot stand te brengen. DAT twee jonge chimpansees uit Artis in het consultatiebureau van de A'damse Ver. tot Bestrijding der Tuberculose zijn doorgelicht en in de dierentuin vier jon ge pantertjes zijn geboren. DAT dr H. J. Levelt, laatstelijk consul- generaal te Kaapstad, in gelijke functie is benoemd te Sydney. DAT in A'dam een broodoorlog dreigt, doordat enkele bakkers in de Rynstraai de prijs verlaagd hebben, en hierover volgende week bijeenkomsten worden gehouden. Maar nog gaf hij de moed niet op. Weer vroeg hy het vliegveld om raad, gaf tevens détals over hetgeen hij de straaljager waarnam en weigerde koppig te denken aan eigen veiligheid uit het toestel te springen. Honderden meters viel hij omlaag, wanhopig zoe kend naar de oorzaak van de moeilijk heden. Het lukte niet Dertien minuten, die voor de angstig» technici op het vliegveld een eeuwigheid leken, vocht Gunn voor het behoud de machine. En ten slotte, op een hoogte van niet meer dan 600 meter, gaf hij de strijd op. Hy sprong uit de „driehoek" en zakte veilig aan zijn parachute naa: de grond, terw'yl het toestel in suizende vaart naar beneden schoot en met eer daverende slag neerkwam. Ogenblikke- lyk schoot een felle vlam uit de wrak stukken. die de resten in een zengende gloed verteerde Harvard op Texel veronqelukt Piloot kon vliegveld niet vinden Een Harvard van de Rijksluchtvaart school, de PH-UEU, is gistermiddag om streeks kwart voor drie in een weiland op Texel over de kop geslagen en zwaar beschadigd. De piloot, de heer F. E. v. d. Geest uit Groningen en een passagier kwamen er met een paar schrammen af. Het ongeval gebeurde, doordat de pi loot het weiland voor het vliegveld Texel aanzag. De passagier is de heer Beumkes. die op Texel woonachtig en op het vlieg veld Schiphol werkzaam is De piloot iiep verwondingen op aan het hoofd, de passagier kreeg schaafwonden aan ar- Vorstelijke bannelingen verlieten A'dam De moeder van de Sjah van Perzië, de zuster van de Sjah en haar zoontje, die sedert 3 September in het Amstel- hotel te Amsterdam logeerden, zijn uit de hoofdstad vertrokken. Zij zouden zich op de Maasdam inschepen naar de Ver enigde Staten. Zij hebben eind Augus tus Perzië gedwongen moeten verlaten. De vorstelyke bannelingen hebben zien nauwelijks in de hoofdstad zelf vertoond. Zij vertoefden het grootste deel van de dag op hun hotelkamer. "170RIGE week, schrijvend over het .-KMipeil, wezen wij er op, dat uit het feit, dait de loonrigeLing in Nederland geleld wwdit van compensatie tot com pensatie, blijlot, da<t de eigenlijke lonen i. Nederland te laag worden gehouden. Dat blijlot ook op een ander punk: de i n a e b ij s 1 a g. Voorop zetten wij, dat de Prot. Chr. groepen voorstanders zijn vac kin derbijslag. Ze zijn dat trouwens altijd geweest. Terwijl van liberale en socialistische zijde de kinderbijslag bestreden werd, waren z er altijd voor. Het liberale argument tegen kinder bijslag was: ieder is voor zjichzelf en zijn gezin verantwoordelijk. Het loon is een grootheid, waarvan de hoogte alleen be paald wordt door de marktwaarde van dc „arbeid als koopwaar". Voor kinder bijslag, die min of meer het behoefte element m de loonbeta i:ng een rol laat spelen, is In deze gcdach'.engang geen plaats Van socialistische zijde wa6 de argu mentatie tegen wat simpeler. In de klas senstrijd idee lag, da: het loon door strijd zo hoog mogelijk moest opge voerd worden. Kinderbijslag zou daar bij alleen als „loordruk" werken. Boven en due grote gezinnen waren van geer waarde: kinderbijslag w j-kte maar al6 „fokpremie" legen beide redeneringen is van Oh. - lelijke zijde steeds geopponeerd. De arbeider en de zijnen moe'.^n van het loon van de arbeid kunnen leven. Daar- or i mag met het behoefte-e ment ook rekening gehouden worden en mag een zekere herverdeling van de totale loon som toegepast warden, waarbij aan de grote gezinnen met het oog op de zwaar dere lasten, welke er op rusten, een k -derbijsiag wordt toegekend TN 1912 werd by de posteryen voor het eerst een kinderbijslag inge voerd. In 1920 werd dit uitgebreid tot ambte naren en onderwijzend personeel. In 1925 volgden ook de rijkswerk lieden. Het voorbeeld van het Rijk werd door provinciën en gemeenten gevolgd. Voor het particulier bedrijf lag de zaak moeilijker. Toch werd in 1919 m het Zuidelijk textielbedrijf bij collectieve arbeidsovereenkomst reeds een regering gemaakt. Er volgden snel meer bedrijfs takken, zodat in 1920 er al 24 collectieve contraeten waren met bepalingen in deze geest. In 1921 sprak de Tweede Kamer uit, dal een wettelijke regeling gewenst was. De tijdsomstandigheden waren echter niet gunstig, zodat een enkele poging tot wettelijke regeling van minister Slotemaker de Bruine reeds in de Hoge Laad van Arbeid strandde. Munster Rom me gelukte het, in 1939 een wet aan genomen te krijgen in de Tweede Kamer, welke na zijn aftreden door Minister Van den Tempel in de Eerste Kamer werd verdedigd en daarna door onze Senaat aanvaard. In de bezettingstijd, Ingaande 1 Januari 1941, werd deze regeling, met enkele wijzigingen, in werking gesteld. Deze regering gaf aanvankelijk fO.10, later f 0.20 uitkering per dag vanaf het derde kind. (Voor de lonen boven f 4 per dag was het aanvankelijk f 0.15f 0.25». Met ingang van 1 Januari 1945 were de uitkering gebracht op f 0.40 per kind per dag. ongeacht het loon T~JEZE kinderbijslag is nu een belang- rijke rol gaan spelen in de loon- De gedachte, waarvan men oorspron kelijk uitging, was: het normale loon moet voldoende zijn voor een gemiddeld gezin, dat is een gezin met 2 kinderen. Kinderbijslag zou gegeven worden by meer dan 2 kinderen Dit uitgangspunt werd echter in 1946 losgelaten. Omdat het niet mogelijk ge acht werd, de lonen over de gehele linie voldoende te verhogen, werd de kinderbijslag reeds vanaf het eerste kind gegeven M.-n lette wel: dit geschiedde onder een bew.nd, waann de socialisten 9terke invloed hadden. Zij gebruikten nu doel bewust de kinderbijslag als 1 o o n d r u k. Dat is sindsdien voortgezet. De kinder bijslag werd verhoogd en bedraagt nu: f 0.46 voor het eerste kind. f0.51 voor het tweede en derde, f 0.67 voor het vierde en volgende kinderen. Al is de verhoging op zichzelf urt hoofde van de verminderde geldwaarde volkomen verklaarbaar de kinder bijslag werd hierdoor uit zijn verband gerukt. Daardoor treden verschillende gevaren en bezwaren op. Daarover in een volgend artikel. Bij de gisteren gehouden inschrijving op de 4t« pet obligatielening N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten is genie ken. dat deze dusdanig is overtekend. dat by de toewijzing een aanmerkelijke re ductie zal moeten worden toegepast. (De lening was totaal groot 20.000 000, waar van 10 000 000 obligatiën reeds op in- schrijvingsvoorwaarden waren geplaatst. tAavn Overwegend droog Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht en morgenochtend plaatselijke mist. overigens 1-fc wisselende bewolking en g'Ha overwegend droog weer Zwakke tot matige Oostely- fc» wind. Weinig verandering in temperatuur (Opgemaakt om 10 uur). Zondag: zon 6.13—18.57; maan op 0.33 onder 17 23 Maandag zon 6 14—18 55; maan op 1.46, onder 17.41. Op 19 September NM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1