Prof. Dr W. Einthoven gaf Leidse Universiteit meerdere glorie Uitvinder van de snaargalvanometer overleed 25 jaar geleden In tulpenprijzen kwam weinig verandering Het intem. congres van bouwvakarbeiders en houtbewerkers in Leiden Ds Van Apeldoorn deze maand veertig jaar predikant Medewerking aan demping van kanaal achter Alphen NIEUWE tEIDSCHE COUHANT 3 VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1952 Medicus en technicus Deur dagen om precies te zyn: 28 September is het vyf-en-twintig jaar geleden, dat een der coryphecën der Leidse academie, prof. dr W. Einthoven, hoog leraar in de physiologie, overleed. Dat zyn naam voorkomt in elke encyclopaedie of biografie, is in de eerste plaats te danken aan het feit, dat hy de uitvinder is van de snaargalvanometer, waardoor hy de grondlegger werd van de eiectro-car- diografle, dat is het langs electrlsche weg registreren en analyseren van hartbe- weglngen in grafische voorstelling. Tientallen jaren was zön theoretische inter pretatie op het gebied der cardiografie geldend, en het mag dan ook geen verba zing wekken, dat het professorencollegium van het Hawburgs Instituut hem in 1924 de Nobelprijs verleende voor zijn uiterst belangrijke nieuwe vinding. meter, die de gedragingen van het hartweefsel duidelijk vertelde. Hier door werd het mogelijk, het hart, maar ook zijn afwijkingen te leren kennen. Ten tweede is door Eintho- Willem Einthoven werd op 21 Mei te Semarang geboren. In 1879 werd hij als medisch student in Utrecht ingeschreven waar hij o.m. de colleges volgde van i" beroemdheden Koster, Snellen n Donde: In 1882 verscheen van zijn hand hij was amper 22 jaar een publicatie, aanleiding van een onderzoek onder leiding van zijn leermeester prof. Koster: „Quelques remarques sur le mécanisme de l'articulation du coude" (Enige op merkingen omtrent het mechanisme van het elleboogsgewricht) De student Einthoven had een bijzon dere voorliefde voor de oogheelkunde, waaraan de geniale colleges van o.m. prof. Donders uiteraard niet vreemd waren. In 1885 promoveerde hij tot I doctor in de medicijnen op 'n proefschrift, J dat de titel droeg: Stereoscopie door kleu- renverschil. Zijn promotor was prof. Donders. j Vóór hij zijn artsexamen had afge legd, werd hij nog in datzelfde jaar be noemd te Leiden tot opvolger van prof. Heynsius,, om onderwijs te geven in de physiologie en histologie, welke bijvak ken toen nog niet tot specialisaties waren ontwikkeld. De inaugurele oratie, die hij begin van het daaropvolgende jaar hield, was getiteld: De leer der specifieke ener- Ook technicus Behalve medicus, was Einthoven tevens een knap technicus, wat hem goed te stade kwam bij zijn onderzoekingen proefnemingen op eletrophysiologisch ge- bied. Reeds in de eerste jaren zijn hoogleraarschap hield hij zich bezig met electrische verschijnselen hart, over welke studiën hij een groot aantal publicaties het licht deed Prof. dr J. W. Duyf, die thans Leidse universiteit de leerstoel in de phy siologie bezet, was zo vriendelijk on te vertellen over de betekenis var grote voorganger. „Het begin van deze eeuw kende academie heel wat beroemdheden. Den ken wij slechts aan Lorentz, Van der Waals, Zeeman en Kamerlingh Onnes. Ook Einthoven was een der docenten, die aan deze universiteit meerdere glorie geven door zijn belangrijke arbeid. Deze arbeid bestond goeddeels in onderzoek naar de electrische verschijn selen, die elk ogenblik in levend weefsel plaats hebben. Het zijn juist die electri sche verschijnselen, die ons zo veel ver tellen omtrent het wezen van het leven. U begrijpt wel, dat voor deze onderzoe- j kingen de nauwkeurigheid en gevoelig heid der apparatuur zeer belangrijk is. wanneer men de snelle veranderingen der I potentialen nauwkeurig wil registeren, dient men te werken met instrumenten, die weinig of een te verwaarlozen vertra ging hebben. Zo'n instrument nu vond Einthoven uit: de snaargalvanometer, genoemd naar de uiterst dunne kwartsdraad, die bestoven werd met goudstof, daardoor sterk geleidend werd en vrijwel geen weerstand aan de elec trische stromingen bood. waardoor een nauwkeurige registratie mogelijk werd. Wij dienen hierbij aan te tekenen, aldus prof. Duyf, dat deze galvanometer mede tot stand kwam, dank zij de bekwaam heid van zijn technische hulp, de heer De Groot, die op aanwijzingen van Einthoven het instrument vervaardigde. De betekenis van deze snaargalvano- I meter? In de eerste plaats, zoals ik al zei, de mogelijkheid om nauwkeurig te registreren. Bij iedere hartslag heb ben er electrische verschijnselen plaats, en het was deze snaargalvano- vinding de grondslag gelegd voor de electrocardiografie. een wetenschap, die thans iedere dag in elk ziekenhuis wordt toegepast en volkomen onmisbaar is. Uiteraard is ook op dit gebied de w< tenschap niet blijven stilstaan en heeft Collecte voor Maxgiiet Morgen wordt in Leiden een straalt- e huis-aan-huis-collecte gehouden voor h< kleuterdagverblijf Margriet. Dit is de jaarlijkse inzameling, waarop een groot deel van het werk van Margriet steunt. Zij, die willen collecteren, kunnen zich morgen nog opgeven in het wijkgebouw Rehoboth, Rapenburg 10. Eerste prijs met paard De firma Groenveld te Ledden behaal de met een slacbtpaard op de in Utrecht gehouden nationale vee- en paardemten- toonstellimg een eerste prijs. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Diederik zn van J. B. Sam son en F. M. Dieterich; Henriëtte J. P. dr van J. P. Kop en H. Koenraads; Eli sabeth Th. M. dr van A. A. M. van Leeu wen en H. C. M. Brands; Maria Chr. dr van M. S. Gerritsen en C. P. Guleij; Hu- bertina M J. dr van J. H. van Heel en N. Timmers; Wouter J. zn van W. J. Holverda en J. Choudron; Huig zn van J. van Duijn en L. Guijt; Elizabeth M. dr van A. Vrijburg en M. A. de Vos. OVERLEDEN: F. J. W. Scholtz, man. 86 jaar. ONDERTROUWD: M. J. Bredewold en i M. J. F. Schouten; M. Nagtegaal en D. Theunissen; P. A. de Jong en M. Ma- theijsen; G. de la Rie en W. Petit; J. Weber en H. J. Homburg; A H. G. de Does en E. M. Rozier; G. Tegelaar en R. van der Voort; M. W. Kriek en C. de Haas; C. D. Schats en C. P. StokhuUzen; H. F. van Zeijl en G. P. Arts; E. d'Haan en C. W. Bosman; H. C. de Boer en C. de Boer; H. Grabowsky en J. Kleijn; H. van de Water en J. Schouten; M. A. G. Zwaan en M. A den Hollander; P. Zwa nenburg en M. E. J. van Benthem Jut ting; R. J. Hamerling en B. Schelvis; W. L. L. Hulsman en W. P. A. Melis; G. A. Harten en L. A. van Reeuwijk; A. Colijn en G. E. van der Kooij; M. D. van Eg- mond en C. S. Tegelaar; H. van Grol en W. W. Blansjaar; J. van Haaften en G. Linschooten; J. J. van der Veen en M. M. Krispijn. GEHUWD: S. J. Lindhout en J. C. Feijnenbuik. een nog betere manier van onderzoek de plaats van de snaargalvanometer ingeno men. En dat zijn de kathodestraalbuizen. die practisch helemaal geen traagheid hebben. Deze methode wordt thans toe gepast voor wetenschappelijk onderzoek. In de klinieken bezigt men nog steeds de snaargalvanometer", zo besloot prof. dr Duyf. Burgemeester Van Kinschot een week in Frankrijk Als vertegenwoordiger van ons land bij leest in Macon De prefect van Sacne et Loire heeft ter gelegenheid van de najaarsfeesten in zijn departement, die dit jaar een bij zonder cachet zullen dragen, een aantal vertegenwoordigers uit de met Frankrijk bëvriende landen van Europa uitgeno digd om van 14 tot 20 September zijn gast Als vertegenwoordiger van ons land hoopt de burgemeester van Leiden, jfar mr F. H. van Kinschot, deze, in Macon te houden, feestelijkheden bij te wonen. Wethouder Van Schaik Zaterdag naar Gent Naar wij vernemen, hoopt de wethou der van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, morgen naar Gent (België) te reizen om daar namens het gemeente bestuur van Leiden tegenwoordig te zijn by de opening van de algemene handels beurs, een van de Belgische Jaarbeur zen. De wethouder zal dan morgenavond reeds terugkeren De heer Van Schaik deelde ons mee dat de belangstelling van het Leidse be drijfsleven voor deze handelsbeurs tot dusverre zeer gering is. Hy zou het toe juichen, als de vertegenwoordiging var de Sleutelstad in de toekomst groter zoi worden. Enkele pogingen in die richting zijn al gedaan. Men mag aannemen de aanwezigheid van de heer Van Schaik morgen in Gent in dit verband een zake lijk motief heeft. De opzet is het echter niet. Het i: kend, dat de banden tussen Gent en Lei den zeer vriendschappelijk zijn. Daarom is het niet te verwonderen, dat Gent Leiden bij deze gebeurenis vertegenwoor digd wil zien. Jeugdsamenkomst in de Stadsgehoorzaal De centrale commissie voor het jeugd werk van de Hervormde Gemeente houdt op Woensdag 24 September 's avonds half 8 in de Stadsgehoorzaal een jeugd samenkomst als inzet van het winter werk. Het wordt een avond van muziek, zang, spel en sport, waaraan de jeugd uit alle negen wijkgemeenten deelneemt. Er massazang onder leiding van de heer Van Dalsen. Ds J. van der Wiel, voorzit- an de commissie, hoopt een kort woord te spreken. De opbrengst van de avond is bestemd voor het jeugdgebouiw. De bollenhandel deze week 1"N DE TULPEN- EN NARCISSENSECTOR Is deze week niet veel veranderd. Enkele soorten tulpen liepen wat op, andere zakten weer en by de narcissen besteedde men toch niet meer zulke pryzen voor gele trompetten als men tot nu toe gedaan had. Blauwe hyacinten maakten echter een duik van jewelste; de rode, rose en gele variëteiten bleven goed op prys. Wat de enkele vroege tulpen betreft: Brillant Star bleef gewild en noteerde voor de twaalven 10,75 en rond 9 voor elven. Brillant Star max bracht 14,25 ift twaalf op. Couleur Cardinal ineens behoorlijk: 7,60 en ƒ6,15. Grown Imperial werd met 4,10 slecht betaald. Gen. De Wet verkreeg eveneens zeer matige prijzen: ƒ4,20 er ƒ4,70. Keizerskroon was duur: ƒ12,40 er 12,80. Ook over de prijs van Prins Car naval viel niet te klagen: ƒ11,60 er 10,80. Prins van Oostenrijk liep met 4 en ƒ4,15 matig. In de dubbele vroege tulpen weinig verandering: Electra ƒ7,80 en ƒ6,50, Marechal Niel ƒ8.40 en ƒ7,15, Mr V. d. Hoeff 4,85 en 4, Oranje Nassau 9,10 Peach Blossom ƒ7,15 en ƒ6,10. Van de darwinnem draaiden Clara Butt, Prunus, Queen of night, Rose Copland, William Copland en William Pitt vrijwel alle rond de m.p. in de dikke maten. All Bright ging nog voor ƒ5,60 en ƒ3,60, Campfire voor ƒ4,20 en ƒ3,40. Demeter werd met ƒ11,20 en ƒ10,30 uitstekend betaald, evenals Gol den Age met ƒ9,90 en ƒ10,30. Insup- passable bracht ƒ6,30 op, Niphotos ƒ8,40 en Red Pitt ƒ6 in de dikke maten. Bij de triumphtulpen deed Denbola nog steeds beste pryzen: ƒ12.80. Kon- reforus zakte iets in: ƒ8,60 en ƒ6. hoe wel men dit lang geen slechte notering kan noemen. Verdere pryzen: Alberio ƒ5,60 en 5,30, Aviateur 6,15 en ƒ6,30, Bandoeng ƒ4,50 en ƒ4, Bruno Walter ƒ6,80 en 55,30, Orater ƒ6,30 en ƒ6,10, Edith Eddy ƒ5 en ƒ4,40, Elmus 5 en ƒ4,50, Piccadilly ƒ4,60 en ƒ3,85. Prinses Beatrix ƒ6,60 en 6,10, Rijnland deed de minimumprijs, terwijl Telescopium ƒ4,30 en ƒ4,60 haalde. Van de enkele late tulpen gingen Inglecombe Yellow, Kleurenpracht en Motherday, voor de minimumprijs of daaromtrent, bleek ook John Scheepers op dat niveau aangeland te zijn en werd voor Ossi Oswalda ƒ5,15 en ƒ5,40 be steed. By de parkieten trok Red Champion weer iets aan in prijs. Voor twaalven stond de wijzer op ƒ13,50, stil en de elven deden ƒ7,80. Blue Parret vond kopers voor 4,75 en ƒ4,85. Firebird voor ƒ5,80 en ƒ6,20, Thérèse gold de m.p. en Violet Queen ging voor ƒ9,50. Jeugd van Chr. B. L. O.- school ging kamperen De leerlingen van de Ds De Wolff- school voor Chr. individueel onderwijs logeerden in het kamphuis Schuilenburg te Hindeloopen in Friesland. Het weer werkte uitstekend mee. De leerlingen ge noten van de zee (IJsselmeer) en maak ten een tocht over de Friese meren. Tevens werd een bezoek gebracht aan een Friese boerderij met stamboekvee. De Hindelooper industrie werd niet overge slagen. De heer Miedema, eigenaar van het kamphuis, deed alle moeite om het de jeugd zo goed mogelijk te maken Vermelden we ten slotte, dat aan de school met ingang van 1 October werd benoemd mej. G. Scheffers te Alphen aan den Rijn. Mendeltulpen: Eraly Queen ƒ6,20 en ƒ4,70, Fridjof Nanssen ƒ5,85 en ƒ4,60, Her Grace zakte tot 5 en ƒ4,20, Hille- garda bleef graag: 7,50 en ƒ4,50, Kre- lage's Triumph bleef op het peil han gen, waarop de tulp al weken staat: mi nimumprijs, Scarlet Admiral idem, maar Piquant stond flink in de belangstelling: ƒ9,60 werd er voort waalven betaald. Van White Sail kon men net zo veel voor de m.p. kopen als men maar wilde. Van der Eerden bracht ƒ4,60 en ƒ4 op. Trompetnarcissen en bicolors bleven best aan de prijs. Hoewel: die hoge pry zen van een paar weken geleden waren er niet meer by. Met de roodcuppen was het niet te vrolijk gesteld: vrijwel alle soorten voor de m.p. en: doordraaien. En wat de hyacinthen aangaat: het wit was slecht te verkopen, maar de rose, rode en gele variëteiten bleven graag. Daarentegen doken de prijzen van de blauwe soorten met een sneltreinvaartje omlaag. Vooral van de donkerblauwe, zoals Grand Maitre, Marie en Grand Monarch. College van curatoren Leidse universiteit Met ingang van 1 October is benoemd tot lid van het college van curatoren der Leidse universiteit dr W. K. Dicke te Den Haag. Agenda voor Leiden Vrydag P.T.T.-ontspanmingszaal Boommarkt, uur: opening schaakvierkamp om Gal- vanokoning. H i 11 e g o m, beursgebouw, half 1: opening internationale dahlia-tentoon stelling. Zaterdag Bu-oht, 8 u.: feestavond Morsflcwartier. Clubgebouw Oost er kwartier, tentoon stelling „Johan Mater" en ..Prof. ir Sprenger" Hoogl. Kerk, 7 uur: oecumenisch jeugd- appèL Maandag Hoogl. Kerk, half 9: zevende Avond- rnuzdek, Adr. Blankenstein. Tentoonstellingen Volkenkunde. 105 uur: Vertrouwd bezit van vreemde herkomst (tot 1 Oc tober) Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, en de Zuider-apotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23553. Laatste zomerconcert in de Hooglandse kerk Maandagavond half 9 is er voor d< laatste maal in dit seizoen avondmuziek de Hooglandse kerk. Organist is weer Adriaan Blankenstein. Het programma is: 1. Fuga in d gr. terts Eberlin; 2. a. Ach Herr. mich armen Sünder; b. Wie schön leuahtet der Morgenstern, D. Buxtehude; Eerste, tweede, vierde, vijfde en achtste couplet van het Gloria Domine Deus. Fr. Couperin; 4. Ein feste Burg ist unser Gott. Joh. Walther; 5. Nrs 1. 5 en 8 uit Acht kleine Prelu- dien und Fugen, Joh. Seb. Bach. De volgende avondmuziek wordt, als reeds gemeld, gehouden op Maandag 29 September half 9 in de Pieterskerk Weer een vicaris in Herv. wijkgemeente Staalwijk Voor de tijd van vier maanden Naar wij vernemen, heeft de kerkeraad van de wijkgemeente Staalwijk besloten wederom een vicaris te benoemen voor de tijd van vier maanden, die een deel van de pastorale arbeid in dit deel van de stad op zich zal nemen. De benoeming gaat in op 1 October. Wie als zodanig zal worden aangesteld, is op dit ogen blik nog niet met zekerheid te zeggen. De kerkeraad is van mening, dat in deze zich zeer snel uitbreidende wijkge meente een vicaris moeilyk meer kan worden gemist. Zoals bekend, heeft de heer Boesenkool hier als eerste de voor geschreven tijd van het leervicariaat doorgebracht. Deze tyd is vier maanden. 1420 Kerstpakketten voor Korea-vrijwilligers Op de intendance van het Nederlands Rode Kruis in Den Haag wordt thans energiek gewerkt aan het klaarmaken van kerstpakketjes voor het Nederlandse Detachement bij de troepen van de Ver enigde Naties op Korea. De inhoud van de 1420 pakjes, die deze maand verscheept zullen worden, be staat uit een mapje luchtpostpapier, blik kaas, een blik roggebrood, een blak chocolade, een zak zuurtjes, een sigaret tenaansteker met extra vuurstenen, eer ballpoint met reserve-stift, twee zak doeken en twee lang brandende kerst kaarsen. Deze inhoud gaat vergezeld van eer kerstboodschap, die getekend is door de voorzitter van het hoofdbestuur, ir F. C. C. Baron van Tuyll van Zuylen. Automobilist gedood bij Oegstgeest Op de rijksweg AmsterdamDen Haag is gisteravond omstreeks kwart over acht een verkeersongeval gebeurdwaarbij de 44-jarige automobilist B. W. G. Citroen uit Amsterdam om het leven Is gekomen. De heer Citroen reed met grote snel heid in de richting Den Haag en kwam met zijn wagen door nog onopgehelderde oorzaak op de linkerweghelft. Een uit de tegenovergestelde richting komende melkauto uit Den Haag kon een botsing niet meer vermyden. Na deze botsing reed een uit de richting Amsterdam ko mende vrachtauto achter tegen de melk auto op. De heer Citroen overleed ter plaatse, zyn auto Is geheel vernield. De chauffeur van de melkauto, de 24-jarige J. van Nieuwkoop uit Den Haag. liep enkele hoofwonden op en werd naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden ge bracht. De materiële schade is zeer aan zienlijk. VERON vergaderde Gisteravond heeft de Leidse afdeling in de VERON haar eerste vergadering in het nieuwe seizoen gehouden. Onder lei ding van de vice-voorzitter, de heer H. A. A. Grimbergen, werd het programma het winterseizoen besproken. Zo werd een voorlopig schema voor de te houden vossenjacht vastgesteld. Op 27 September wordt een vossenjacht gehou den, die eigenlyk nog een onderdeel van het vorig seizoen is. Verder werd er ge praat over een feestavond, die tussen de Kerstdagen en Nieuwjaar zal worden ge houden. Voor de organisatie daarvan werden enkele leden aangewezen. Op de eerstvolgende vergadering zal de heer Grimbergen de televisie behandelen, waarby hy toelichtende demonstraties zal geven. OEGSTGEEST Burgeriyke stand GEBOREN: Lucia A., d v H. A. Hoo- gervorst en P. P. van den Burg, Wytten- bachweg 27; Marianne, d v J. O. Grave- sen en B. Hoenegaard, Prins Bernhard- laan 20. OVERLEDEN: A. E. de Wolf, e. v. D. Bergman, 76 j., Leiden. ONDERTROUWD: H. Janssen, 23 j., Valkenburg (Z.H.) en W. A. Olivier, 23 j.; J. Hahndiek, 39 j., Utrecht en C. M. den Haan, 30 j. GETROUWD: Th. van Sprang en S. P. H. Nortier; A. Otgaar en J. Bregman; W. J. Jansen en M. Kooreman. Monument op het graf van ds Kuilman Overdracht op Zaterdag 20 September Kort na het overlijden van ds D. Kuil- nan riahifcten de kerkeraad en het wijk- estirur van de wytegemeenite Staal/wijk zich to' de Henvormden var Leiden met het veraoek een bijdrage te storten voor een eenvoudig monument op het graf van deze predikant. In de loop van de zomer kon, dank zij vele bijdragen en geheel in overleg met mevrouw Kuil- nan, opdracht tot het >teen worden gegeven. Tegelijk met het verzoek voor dit doel •en bijdrage te storten, spralken de wijik- kenkeraad en het wijtobestuur de hoop dat een eventueel surplus der golden zou worden overgemaakt aan het bij zondere kerkewerk van de Hervormde Gemeente, een arbeidsterreindat vooral in de laatste jaren zo zeer ds Kuilmans aandacht en liefde had gehad. Voor dit doel kan een bedrag van ƒ150 worden overgedragen. De grafsteen ral aan de familie Kuil- doorn, emeritus-predikant by de Leidse tan worden overgedragen op Zaterdag-Hervormde Gemeente, thans hulppredi- middag 20 September j| j| 1 Reeds op 27 September tu. zal met het schip Tai Ping Yang de eerste zending post/pakketten naar Korea verzonden worden. Bij het Rode Kruis in Den Haag. waar men onder hoogspanning aan het inpakken is. stapelen de partijen voor de oorlogsvrijwilligers zich op. Begroetingsavond op 16 September in de Stadsgehoorzaal Zoals wy al hebben gemeld, wordt op len; behandeling 16, 17 en 18 September in Leiden congres gehouden door de internationale federatie van Chrlsteiyke bouwvak arbeiders- en houtbewerkersbonden. Wy hebben thans nadere byzonderheden over dit congres ontvangen. De begroetingsbyeenkomst vindt plaats op Dinsdag 16 September des avonds om in de Stadsgehoorzaal. Hieraan ver lenen medewerking het bekende ensem ble Sempre Avanti, een elfjarige Leidse accordeonist, het mannen-dubbelkwartet Inter Nos onder leiding van de heer L. Wijngaarden en de drumband van de R.K. harmonie (deze internationale dhr. organisatie omvat namelijk ook R.K. arbeiders) De agenda voor 17 en 18 September luidt als volgt: Opening; begroetingstoespraken; stelling verslag van het congres, gehou- n September 1949 te Montpellier; be handeling en vaststeUing secretariaats- verslag 19491952; behandeling en vast stelling financieel versag 19491952; be handeling van het rapport over de derde zitting van de industriële commissie voor de bouwnyverheid. gehouden in 1951 tf Genève; behandeling ingekomen voorstel- Negentien jaar diende bij de Leidse Hervormde Gemeente Oudste ouderling van Herv. Gemeente gaat heen De heer Lefeber, ouderling van de Hervormde Gemeente voor de wijkge- meenite Het Morskwantiesr, heeft de te kennen gegeven per 1 Januari 1953 het ambt van ouderling neer te leggen. Vorig jaar mocht de heer Lefeber zijn ren jubileum als ouder long vieren. Hy heeft onafgebroken de tweede wijk gemeente gediend. Nieuw Noordeinde Het Leidse Noordeinde heeft in een recordtyd een nieuw wegdek gekregen. Werd vorige week al begonnen met de voorbereidende werkzaamheden, deze week moet deze verkeersader voor alle verkeer worden gesloten, zodat een om legging moest worden gecreëerd. Leiden is van deze last al weer verlost. Het weg dek is gloednieuw uit het herstel te voor schijn gekomen. Tot heil van fietsers, auto's, bussen en wat dies meer zij. Deze maand hoopt ds J. C. van A pel- tensen. Het Nieuwe Ttestament was onderwerp van zyn studie. Allerlei standigheden verhinderden echter de voortzetting van zyn studeren. Ds Van Apeldoorn heeft de Leidse Ge meente gediend tot aan zyn emeritaat, dat hem per 1 Mei 1949 werd verleend- In zyn Leidse tyd heeft hy één beroep ontvangen, uit Bergschenhoek, waarvoor hy bedankte. Eerst was hij werkzaam In de tegenwoordige Marewijk, later in de huidige wijkgemeente Het Centrum. Na zyn afscheid alhier vestigde de pre dikant zich te Joure. waar hy enkele jaren het hulppredikersohap heeft be kleed. Thans werkt hy. zoals al geschre ven. te Kolham in Groningen. KoLham. te herdenken, dat hy veertig jaar geleden het pastorale ambt aanvaardde. Ds Van Apeldoorn werd te Enter ge boren. Toen hy acht jaar was. verhuisde de familie naar Tzum. In Hommerts- Jutrijp wonend, bezocht hy het gymna sium te Sneeik. waarna hij aan de uni versiteit van Utrecht studeerde onder de hoogleraren Baljou. Van Leeuwen. Vis- scher, Houtsma, Daubanton, Cannegieter en Valeton Jr. Van September 1912 tot Februari 1916 stond ds Van Apeldoorn te Sebaldeburen. Hierna volgden de gemeenten Wouters- woude, Hoogeveen, Voorthuizen en Ben- nekom Op 15 Juni 1930 deed hij zyn in trede in de Pieterskerk te Leiden. De intredetekst was Fil. 419: Doch mijn God zal naar Zyn rijkdom vervullen al nooddruft, in heerlijkheid door Chris tus Jezus. Aan de Leidse universiteit studeerde ds Van Apeldoorn verder onder de pro fessoren Van Holk. De Zwaan en Kris- Kijkje uit de nieuwe toren van de Oude Kerk te Katwijk aan Zee: Nieuw-Katwijk aan de Zuid boulevard. Foto D. Kruyt. Eerste schoorsteenbrand De eerste schoorsteenbrand van dit seizoen werd gisteren door de politie gerapporteerd. Hij brak uit in een per ceel aan de Molenstraat. Zee post voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk op de bus moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter naam van het schip vermeld: Indonesië: Kota Baroe (16 Sept.); Ned. Antillen: Oberon (15 Sept.); Suri- Nestor (17 Sept.); Zuid-Afrika: Arundel Castle (13 Sept.); Canada: Zui derkruis (16 Sept.); Maasdam (18Sept.); Argentinië, Chili, Uruguay en Bolivia: 17e de Octubre (18 Sept.); Brazilië: Al- nati (18 Sept.); Australië en Nieuw-Zee-1 land: via Engeland (13 Sept.). het rapport van de studiecommissie over de positie van de houtindustrie; discussies over dit punt; vaststelling resoluties; sluiting. Het eigenlyke congres wordt gehouden in het Vlies aan de Breestraat i gevaar Aanvullende bijdragen j Bedrijven ongerust over regeling van schade Prof. Lieftinck haalde een streep door de rekening Van de aanvullende ryksbydragen voor de vergoeding van oorlogsschade aan bedryven zal in veel gevallen niets meer terechtkomen, wanneer een regeling wordt uitgevoerd die oud-minister Lief tinck vlak voor zyn vertrek naar Turkije heeft vastgesteld. „Met grote verwonde ring en diepe teleurstelling" heeft de Federatie van Stichtingen voor Oorlogs getroffenen hiervan kennis genomen. In een adres aan de Staten-Generaal dringt de federatie er thans op aan de regeling drastisch te wyzigen. De meeste getroffen bedryven zien naar de uitkering, die hun wettelijk is toegekend, al meer dan twee en een half jaar uit. De minister haalde echter een streep door de rekening doordat hij het desbetreffende wetsartikel enger ging uitleggen dan tijdens het overleg met de volksvertegenwoordiging. Hy stelde een regeling vast, waardoor vele getroffen bedryven worden gedwongen hun winst te besteden voor het herstel van de schade. Volgens de regeling wordt name lijk na belastingaftrek alle fiscale winst boven 6 pet van het eigen kapitaal be schikbaar geacht voor het herstel. Op deze manier worden de yverigen en voortvarenden echter minder gunstig be handeld dan de anderen, aldus het adres. Bovendien is de regeling in stryd met een uitspraak van het scheidsgerecht voor de oorlogsschade. Zinken platen in de Nieuwe Rijn Van een schuit in de Nieuwe Rijn gleden gistermorgen om kwart voor 12 ongeveer 100 zinken platen in het water. De werkzaamheden om het materiaal weer op het droge te brengen, trokken zeer veel belangstellenden. Brandje aan Hooigracht In het loodgietersbedrijf Z. aan de Hooigracht brak vannacht een brandje uit Eigenaar en brandweer hebben het vuur geblust Familieberichten uit andere bladen VERLOOFD: R Aberson Beusekom, Dallsen-r GETROUWDM relra en J W Verhoeven Den Haag. BEVALLEN: Mevr Kok-de Jonge Zw(jn*bergen. z. Adam; mevr. Scha Enklaar. z. Alblasserdam; mevr. Riddert) van Apeldoorn, z, Soestdijk; mevr. v V> beek-Oskam, d. Otlev Iowa USA. OVERLEDEN: J H Kamsteeg, v, 35 J. C terbeek: L G M Jagtenberg, m. 71 j. A'ds F J v d Groot. m. 56 J, Heemstede: G i Hoogheemraadschap van Rijnland Afscheid van hoofdingelanden De verenigde vergadering van het hoogheemraadschap van Rynland is Woensdag te Leiden byeen geweest Er is besloten tot toelating van de nieuwe hoofdingelanden, de heren: J. L. Prins te Overveen, G. A. Verdegaal te Noordwykerhout, Jac, van Haaster te Haarlemmermeer, B. Plomp te Nieuw koop. M. Visser te Alphen aan den Rijn en K. van der Torren J.C.zn te Waddinx- veen. Tegen de toelating van de heer Van der Torren was een bezwaarschrift ingediend, dat ongegrond is verklaard. Voorts zijn toegelaten de nieuwe hoofd ingeland-plaatsvervangers, de heren C. G. M. Meskers te Lisse en S. Verdegaal C.zn te Sassenheim. Eindelyk zyn enige periodiek aftredende en herkozen leden opnieuw toegelaten. In de nieuwe Algemene Keur van Rynland, welke nog niet ls goedgekeurd. ter sprake kwam naar aanleiding van het vraagstuk der gemeentelijke riool- lozingen. Een geschilpunt tussen Rijn land en de gemeente Amsterdam naar aanleiding van de door die gemeente voorgenomen ontgronding in de Rieker- polder bleek tot wederzijds genoegen te zijn opgelost, waarvan de vergadering met voldoening kennis nam. Ook heeft de vergadering goedgevonden, dat Rijn land zou medewerken aan de demping het kanaal achter Alphen, in ver band met de ontwikkeling van de be bouwde kom dier gemeente. Tenslotte heeft de dijkgraaf een har telijk afscheid toegeroepen aan de we gens het bereiken van de leeftijdsgrens aftredende hoofdingelanden: de heren N. Zandbergen W zn te Rijnsburg, C. W. Alkemade te Noordwijk-Bmnen W Jhr G. J. J. Rijlaarsdam De Kwakel zijn enige wUzigingen aangebracht. Hier-1 Stoop te Alphen aan den Rdn,* alsi^ede' v!«.Jr^ y g gesproken over de ver- de plaatsvervangers P. J. Warmerdam te houding tussen het hoogheemraadschap Noordwykerhout en C van Schie te en de gemeentebesturen, welk punt ook I Warmond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3