AGENT BEZORGER RIJN- EN VEENSTREEK Amor actief op ambassade in Washington NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1952 Valkenburg handhaafde zijn eeuwenoude traditie Grotere aanvoer van paarden dan vorig jaar (Van onze correspondent) In de loop van Dinsdagavond was er in de kóm van Valkenburg al te mer ken, dat er iets bijzonders op til was. De voorbereidende werkzaamheden werden in een snel tempo afgedaan en de proefverlichting van Kerkplein en Kerkweg bracht veel mensen op de been. Woensdagmorgen moest iedere Valkenburger wel vroeg uit de veren, want de bakker belde om zeven uur aan; hij wilde zijn klanten vlug bedienen om toch niets van de markt te missen. De melkboer had zelfs zijn klanten de vorige dag gevraagd hem morgen vrijaf te geven en met een lachend gezicht hadden de huismoeders de melkproducten voor twéé dagen tegelijk aangenomen. De drukte concentreerde zich op het Kerkplein en vooral toen de Marinekapel I daar arriveerde, konden we vaststellen, dat er zelfs meer publiek was dan het vprige jaar. Hulde aan het ijverige 1 mjté, dat alles in het werk gesteld had om alles zo goed mogelijk te doen sla gen. Om 9 uur 's morgens begon de kapel zi.in mars door het dorp. Bij het gemeen- tehuis werd een ogenblik halt gehouden en daar werd mevrouw Van der Harst een bouquet bloemen aangeboden kreeg de burgemeester een speldje in de vorm van een paardekop op de ri In zijn toespraak sprak de voorzitter van het comité, de heer C. Meurs, zijn dankbaarheid er voor uit. dat burge meester Van der Harst nu voor het eerst de paardenmarkt in Valkenburg mocht meemaken. Nadat allen hadden plaats genomen in de rijtuigen begon de tocht door het dorp. Geen wonder, dat de vreemdelingen even hun auto langs de weg plaatsten en ons vroegen, Welké I hoogwaardigheidsbekleder zijn intrede in j ons dorp hield. Het was immers zo fees- telijk en er was zoveel belangstelling! I Om half tien zou dè opening plaats vinden. Burgemeester Van der Harst be klom de muziektent èn hield de volgende toespraak: Op dezelfde plaats, waar meer 1000 jaar geleden de kerkelijke hoog- I waardigheidsbekleders de paardenmarkt j voor geopend verklaarden, op het plein i vlak voor de kerk, staan wij thans i in de lijn der traditie ook deze plechtig heid te verrichten. De markt was i j loop der jaren uitgegroeid tot een 1 stelling, die zelfs tot over de grenzen be- kendheid had gekregen. Er zijn jaren i geweest, waarin meer dan 3000 paarden werden aangevoerd. Maar wat onvergan- kêlijk leek te zijn, is toch vergankelijk. I In de laatste jaren bleek er zo weinig belangstelling te zijn, dat men zelfs al gedacht heeft aan opheffing. Grote anderingen hebben zich voltrokken. Een stad als 's-Gravenhage, die in 900 I niet bestond, telt thans meer dan 600.000 inwoners, terwijl Valkenburg, dat op een historie van bijna 2000 jaar kan bogen, klein in omvang is gebleven. Toch kan zo'n dorp gekenmerkt worden door een geest van onverzettelijkheid, want al werd Valkenburg in 1940 bijna met de grond gelijk gemaakt, vele inwoners dragen de overtuiging mee, dat dé tra- j ditie van de paardenmarkt gehandhaafd moet worden. Het comité mag het ge- I noegen smaken, dat het in zijn pogingen 1 geslaagd is. Er heerst een gezellige drukte; oude Valkenburgers begroeten j elkaar met blijde gezichten; de Mgrine- kapel zorgt voor mooie muziek en ook I het gemeentebestuur heeft alles gedaan j om de Castelweg en het Kerkplein voor j dit doel geheel in orde te brengen, i Spreker herinnerde ten slotte aan het gezegde: „De eersten zullen de laatstén zijp." Hü wilde dit nu uitleggen in gun stige zin en zei dan: „De eerste paar- denmarkt in Holland moet ook de laat- 1 ste zijn." We lezen, dat verschillende markten worden opgeheven, o.a. Delft en Leiden, maar burgemeester Van der Harst bond zijn Valkenburgers op het 1 hart, dat deze paardenmarkt de oudste zal moeten blijven. Daarom: dé schou ders er onder tot in lengte van dagen. Met een krachtig applaus ondersteunde het publiek de wens van de burgemees ter; de kapel zette een stevige mars in en de stemming was er. Met voldoening willen we hier nog aan toevoegen, dat door de zorgen van ma- j rine-autoriteiten de stém van de spreker tot in de uithoeken van het Kerkplein was te horen. Ook dit stelt Valkenburg zeer op prijs. De aanvoer van paarden was dit jaar groter dan het vorige jaar. Er stonden 13 paarden en 15 veulens aan de lijn. Er werd gevraagd en geboden; er werd geklapt en met het hoofd geschud, maar de taal, die kopers en verkopers spraken, kon- den we niet verstaan; daar schijnt men ingewijde voor te moeten zijn. Men vertelde ons, dat de prijzen knap hoog liepen. Tegen twaalven i was de beweging rond de markt weer afgelopen en kon er een begin ge- j maakt worden met de aansluitende volksspelen. 's Middags kwam. dè Oranjevereniging „Wilhelmina" in actie. Voor het eerst i had men een tweetal spelen georgani- GEVRAAGD Aanmelden: N.V. Nieuwe Leidsche Couranf STEENSTRAAT 37 LEIDEN Schacht sprak met Mossadeq Zal hij een oplossing vinden voor Perzië's moeilijkheden I De Duitse dr Schacht, eenmaal Hitiers financiële adviseur, is Dinsdag, vergezeld van zijn echtgenote, in Teheran aange- komen, om op verzoek van Mossadeq te i trachten een oplossing te vinden voor Per- zië's financiële en economische proble- 1 men. Enkele uren na zijn aankomst bracht dr Schacht een bezoek aan Mossadeq. La ter deelde hij aan de journalisten mede, dat hij niet langer dan twee of drie da gen in Teheran zal blijven. De Perzische senator Hoessein Makki, belast met de leiding van de genationa liseerde Perzische olie, vertrok gister- avond uit Hamburg naar Parijs. Geduren de zijn verblijf van vier weken in Duits land, heeft Makki met Westduitse fabri kanten besprekingen gevoerd over de le- vering van machines en motoren voor de Perzische industrie. Bij zijn vertrek zeide Makki, dat hij zeer tevreden was van zijn i bezoek aan Duitsland en dat hij een ge legenheid de betrekkingen tussen West- Duitsland en Perzië te versterken, zéker niet voorbij zal laten gaan. seerd op de speelweide achter de school. Ook hier behoefde men niet over de be langstelling te klagen. Er was van ge meentewege gezorgd voor een keurige afzetting en zowel bij hét zaklopen als bij het poponthoofden werd er hevig ge kampt. Bij het eerste spel waren de prijswinnaars: Leen de Mooij, Gerrit van Leeuwen en Gerda Sliggers; bij het twee de: Dick van Tol, Cok Meurs en Antje van der NageL Tegen vijf uur trok alles naar de Broekweg, waar het Marine-elftal een voetbalwedstrijd zou spelen tegen het eerste elftal van Valken Boys. Van beide zijden is hier zeer goed spel vertoond en het feit, dat er slechts twee strafschop pen genomen moesten worden, toont wel aan, dat de verstandhouding uitmuntend was. De Marinemannen wonnen ten slotte met 53. 's Avonds vonden op de verlichte speel weide de demonstraties plaats van de .ruitersportvereniging „Irene" uit Katwijk aan Zee. Honderden hebben met grote belangstelling alles gevolgd. Men moest een kaars uit, het water happen;, een ei op een lepel ronddragen of men moest proberen een leegstaande stoel te bezet ten. Het slot was een groepsdemonstra- ;en prachtnummer, dat met een zeer hartelijk applaus werd beloond. Valkenburgs Harmonié verzorgde tot uur dé marsmuziek in de tent en daarna keerde de rust in het dorp terug. De eerste dag van het feest was uitmun tend geslaagd. Ministers officieel accoord Europees gezagsorgaan in wording Gemeenschappelijk parle ment met twee kamers De ministers van Buitenlandse Zaken uit de zes. landen van het plan-Schuman heb- zen gisteren in Luxemburg het voorstel om een statuut te ontwerpen, waarbij Europees politiek gezag wordt Ingesteld, officieel goedgekeurd. Zoals me pag. 1 kar lezen, was hiertoe gisteren reeds in beginsel besloten. De Assemblée van de Kolen- en Staal gemeenschap, die vanavond in Straats burg bijeenkomt, zal uitgebreid worden en belast worden met de opstelling het statuut. Aan de deelnemende landen zullen vragenlijsten worden gezondert ove mate, waarin zij volgens hun grondwetten een deel van hun nationale souvereiniteit kunnen overdragen en over de vraag hoeverre zij daartoe bereid zijn. Er zal een ontwerp-grondwet voor e gemeenschappelijk parlement met twee kamers worden opgesteld, dat tegen Maart gereed moet zijn. Het nemen var een besluit over de vaste zetel van hel hoofdkwartier van de Kolen- en Staalge meenschap is uitgesteld. Rechter spreekt uit: Filiaalhoudsters hebben vakdiploma nodig Een Groningse banketfabriek met 17 filialen (o.a. in Apeldoorn en Zutphen) is een principiële uitspraak van de nomische politierechter te Zutphen in grote zorgen gekomen D- dames die de filialen dreven, bezaten geen vakdiploma Volgens de fabriek was dit niet nodig, om dat de directie de zaken beheerde en de dames niets anders deden dan verkopen De rechter meende echter, dat de juf frouwen het beheer In handen hadden en dus wel een diploma moesten bezitten Vandaar dat hij een boete van f 20 opleg de. De moèilijkheid is echter, dat meisjes diploma- niet te vinden zijn, zodat het beheer ingrijpend veranderd moet worden ALPHEN AAN DEN RllN Filmclub van jeugdwerk commissie Op initiatief van de CJMV „Onder zoekt de Schriften", heef: de commissie het jeugdwerk der Alpheuse Her vormde Gemeente besloten tot oprlch- vón een filmclub. Een kleine com missie zal de voorbereidende werkzaam heden verrichten. Deze bestaat uit de heren C. Otto, jeuigdouderünig, J. Rij laarsdam en M. Smits, bestuursleden van ,O.D.S.". De bedoeling ,:s van tijd tot tijd zo •mogelijk wekeldj>ks verantwoorde films te vertonen. De voorstellingen zullen worcien gegeven in. de bovenzaal hotel Centraal. De verzorging is in 'handen van'de firma H. La ros. In de ko mende week zullen huls aan huis folders' worden verspreid. Men kan zich tegen inschrijfgeld van ƒ0,50 als lid op geven. De contributie zal twee tot drie kwartjes bedragen, te voldoen op de clubavonden. Het ligt in het voornemen oP Zaterdag I September a.s. te starten. Deze voor stelling zal voor iedereen toegankelijk zijn. Vertoond wordt Henry V, een kleu renfilm van een werk van Shakespeare. HAZERSWOUDE Boskoop won van H.S.C. De Hazerswoudse schaakclub speelde een vriendschappelijke wedstriid tegen de schaakclub Boskoop. Boskoop won met 4Vi6V2. De gedetailleerde uitslag luidt: M J RavensbergN Cok Jan Harkesdr C P Claassens 10; J P CokSijtzema 10; J van DorpBroek huizen 01; W van Ofwegen—P van Veen L van GorkumJ C Bulk 01; M KroonS van Geenderen A RavensbergA Sijtzema jr 01; P de HertogStikkelorum 10; J Ruis van Leeuwen 01; J van der Haven van Geenderen 01. Collecte D.E.L.-fonds Zaterdag wordt in het dorp een col lecte gehouden ten bate van het D.E.L.- fonds (t.b.c.-bestrijding). KOUDEKERK AAN DEN RUN Excursie plattelandsvrouwen De afdeling Koudekerk van de bond in plattelandsvrouwen heeft een in teressante excursie naar Gouda gemaakt. Allereerst werd onder deskundige lei ding de fabricage van het beroemde Goudse plateel bekeken. De dames kon den ook nog heel wat leren m t' pjjpen- njuseum. Tenslotte werden de Goudse giazen bewonderd. OUDE WETERING Eerste jubileum Chr. Kleuterschool. De Christelijke kleuterschool heeft gis teren een feestavond gehouden ter gele genheid van het vijfjarig bestaan. In zijn openingswoord gebruikte de voorzitter, de heer Tasserön, het beeld van het mosterd zaadje, om daarmee de groei van de de school, onder Gods zegen, aan te geven. Namens de ouders bood mevr. Pelt een electrische klok voor de school en twee kruiwagens voor de kleuters aan. èen leuk kabouterspel van de kleu ters werd elk bestuurs- en oud-bestuurs- jn taart met vijf kaarjes aangeboden. Een onbekende gever had voor alle 61 kinderen een gevulde beker laten aanruk ken. De naam van het kind staat in elke beker gegraveerd. De kleuters hebben de aanwezigen verder 100,uit de zak we ten te kloppen met de verkoop van pak jes. De heer A. Roos te Alphen aan den Rijn declameerde, daarbij begeleid door mevr. Van Weerden uit Leiden. De onderwijze- ïssen ontvingen nog enige geschenken. ROELOFARENDSVEEN Geslaagd Oranjefeest Het waren vooral de harten van de schoolkinderen, die Woensdagochtend verlangend klopten. Om negen uur mar cheerden alle kinderen op de vrolijke muziek van „Liefde voor Harmonie" door het dorp. De jeugd was uitbundig met Oranje versierd en de stralende zon droeg nog tot de feestvreugde bij. De leerlingen van de meisjesschool kwamen middags in de Pancratiuszaal bijeen Dor het bijwonen van een filmvoorstel ling, de jongens konden zich met diverse spelen vermaken. Evenals vorig jaar verzorgde de gemengde zangvereniging „Vox Lacta" in de Pancratiuszaal een uitvoering, die de aanwezigen in verruk king bracht. De avondfeesten werden ingeluid door het muziekcorps „Door Gunst Verkre gen". Tot ver na het middernachtelijk uur duurde het feestgedruis voort. De belangrijkste uitslagen van de kinder spelen luiden: Jongens le kl. hardhoepelen: 1. Joh. v. Rijn, 2. Peter v. Ruiten; 2e kl. blok- jesrapen: 1. Hub. v. Es. 2. L. Koek; 3e kl. idem: 1. Piet van Rijn. 2. Piet v. Die- men; 4e kL zaklopen: 1. G. Warmerdam. 2. L. v. d. Meer; 5e kl. balletje dragen: 1- Sj. van Ruiten, 2. Willy Droog. 6e kl. hardlopen met hindernissen: 1. Leo v. d. Poel, 2. Jan van Amsterdam; 7e en 8e kl. behendigheidswedstrijd: 1. H. Hoogen- boom, 2. G. Leun* TER AAR Schouw voor 15 October. In de periode van 14 October tot 1 November a s. zullen dijkgraaf en hoog heemraden van Rijnland de vaarten, wa teringen en sloten, behorende tot de boe zemwateren van Rijnland, doen schouwen Het is voor belanghebbenden dus zaak dat deze wateren vóór 15 October gezui verd zijn van vaste en losse planten. Arti concerteerde Tweemaal heeft Arti geconcerteerd, eerst in de grote veilinghal aan het Pa penveer en toen in Langeraar. Het is de bedoeling, dat een optreden in Aardam en Korteraar zal volgen. Onder leiding van de dirigent de heer A. Muller uit Amsterdam, werd een keurig program- uitgevoerd. Het tweede deel bestond Visseiijgolljes i de dam Het hek De noteringen van gisteren overtroffen de stoutste verwachtingen. Vele hande laren, die meenden, dat het hoge prijs niveau van de laatste week niet meer te overschrijden was, moesten diep in de beurs tasten om nog iets te kunnen be machtigen. Want ondanks de hoge prijzen verliep de handel vlot en was de groo.t, Topprljzen werden o.a. geboekt voor rondvis, zoals grote schelvis, die niet minder dan 70 per 50 kilo opbracht; de braatschelvis kon ruim 1 per kilo boeken. Er bleek echter niet voldoende schelvis te zijn en dus stegen automatisch de prijzen van de andere rondvissoorten. De „knappe" wijting had geen moeite 33 te halen. Kleinere soorten vonden vlot afname tegen 28 per 50 kilo. De tong bleef bij uitzondering op de oude notering staan. Laptongen varieerden var ƒ3.60—ƒ3.30; de overige soorten brach ten het gemiddeld tot 2 per kilo. Dt scholaanvoerders hadden ook niet te kla gen, Exportschol werd verkocht voor 70 per 50 kilo. De in grote quanta aan gevoerde schol II en III noteerden resp. en 30 tot 25 per 50 kilo. De ka beljauw was eveneens „peperig". -De 500 stuks dikkoppen van de Bergen gaven een goede stoot omhoog aan de besom ming, daar de regels grote varieerden van ƒ110—ƒ100 en voor de kisten 125 kilo ƒ140 werd neergeteld. De haring, die als gewoonlijk in verschillen de kwaliteiten werd aangebracht, maakte In doorsnee prijzen van 14 voor de goe de soorten en 11 voor de kleinere. Naar makreel werd goed gevraagd door a serven-industriëlen en rokers, die 14 ƒ15 per 50 kilo betaalden. Besommingen De Bergen, die na de korte 5-daagse reis uit Huil Woensdag aan de afslag was met 1100 kisten makreel nog 500 styve kabeljauwen, sloot deze prachtrels af met niet minder dan 23000. De Claesje, die een 8-daagse reis achter de rug had, bracht het tot 15300, terwijl de 2 VEM-boten Mary en Duyvis geza menlijk nog 4000 in het laatje brachten, De Wlron III, IJM 210, noteerde als hoogste van de óverige aanvoerders 0. De kleine kotters WR 33 en TX 33 deden het ook niet slecht met besom mingen van resp. 3000 en ƒ3300. De markt van vandaag Vooi' de markt van heden kwamen var de trawlervloot de Thorbina met 1650 kisten haring en 50 kisten div Vios met 1400 kisten haring en 50 kisten diversen. Daar de vroegste vertrekkers van de Noordloggers reeds in het begin van de week binnenkwamen, bleven de tamelijk geringe plat- en f\jnvisaanvoeren beperkt tot die van enkele kustkotters loggers. Voor Vrijdag Als eerste voor de Vrijdagmarkt heeft zich Woensdag de Johannes Polderman gemeld. In plaats van jacht te maken op haring gaf de schipper er dé voorkeur aan verse vis en makreel te vangen, wat hem aardig is gelukt. De totale vangst was niet minder dan 1000 kisten en nog 400 stuks styve kabeljauwen. In Woensdag kwamen binnen de KW n KW 128. Naar zee vertrokken de KW 60 en KW 27. Ovérlossen De Gelria, die gisteren in Vlaardingen loste, schijnt nogal „overgelost" te heb ben, Het lossen zou éérst tot 5 uur duren, maar er werd reeds eerder geschat, dat minstens 1700 kisten onder de luiken vandaan zouden komen. Ook de totale besomming was Woensdagmiddag nog niet bekend, doch deze zal volgens de voorlopige opgave ongeveer ƒ19000 20000 bedragen. uit t taptoe, uitgevoerd door het orkes"t in nenwerking met tamboers en hoornbla- ers. Het publiek toonde zich dankbaar oor het gebodene. Ontaarde moeder... In Cleveland (Ver. Staten) is een 27-jarige moeder gearresteerd, die ge tracht heeft zich van haar kindje te ontdoen, door het van de tweede ver dieping uit het raam te gooien. Hel kindje is met ernstige fracturen in het ziekenhuis opgenomen. Toen de politie de ontaarde moeder vroeg wat haar tot deze vreselijke daad had bewogen, antwoordde de vrouw: „Ik werd kwaad, omdat het niet wilde gaan slapen Diplomatiek prohleem De laatste drie jaar trouwden 36 van de Nederlandse secretaressen T ANGS LOUTER ONDIPLOMATIEKE WEGEN (bospaadjes e.d.) heeft de Nederlandse ambassade te Washington een uitzonderlijk diploma tiek record gevestigd: in de afgelopen drie jaar zijn 36 Nederlandse secre taressen getrouwd, dat is precies één per maand, meldt De Telegraaf. Dit is echter nog niet alles: dank zij de in hoeken en gaten van dit diplomatiek doolhof-van-gangen-en-trappen glurende amor, die elke 30 dagen raak schiet, neemt Nederland in Embassy row een plaats in, die wij staan borg voor ons statistisch onderzoek onovertroffen is. Zelfs door de gro tere ambassades. Een feit, waarbij men „even stil moet blijven staan", om dat men ér niet van kan weglopen. Een onbeschaamd Nederlands a heeft eens geconstateerd, dat de tik- dames van Buitenlandse Zaken „ofwel freule of mooi" waren een afgrijse lijke belediging voor ons aristocratisch erfdeel. De dames het aantal freules niet onaanzienlijk hebben weinig moeite gehad zich hier te revancheren ?n wijze, die aan geen twijfel onder hevig is. Want van de 36 trouwden 20 met Amerikanen 11 met Nederlanders 1 met een Schot 1 met eén Fransman 1 met een Egyptenaar 1 met een Australiër 1 met een Canadees Er bestaat geen twijfel, dat de dames an onze ambassade er mogen wi hoeveel tikfouten zij (wellicht) ook Een onofficieel opinie-onderzoek onder de betrokken echtgenoten leert, dat de Nederlandse vrouw grote deugden gezelligheid, huiselijkheid en intel ligentie bezit. Groter, kennelijk, dan de gemiddelde Amerikaanse. Op het gebied •koken zijn zij wat minder Maar in Washington eet men veel uit en i malen eet men niet, omdat er bij al die cocktailfeesten zoveel eetbaars wordt ge serveerd. Dure „liefhebberij" Geen nood dus. Dat dacht U maar. Het departement in B.Z. heeft een en ander met hoogst lede ogen gadegeslagen. Niet zolang ge leden heeft het departement zelfs eer bevelschrift uitgevaardigd, beog-mde d< Nederlandse belastingbetaler voor dt schade, veroorzaakt door de charmes Nederlandse meiskes, te Jongedochteren, die thans naar Washing ton worden uitgezonden, eigen of papa's bloed, een verklaring tekenen dat zij een deel zullen terugstorten indien zij minder dan twaalf maanden in dienst van de ambas sade in Washington (of andere verre posten) blijven: werken zij er minder e jaar, dan vervalt haar recht gratis terugreis. Dit laatste typisch ambtelijk-naïef; in dergelijke ge vallen gaat men óf niet terug, óf lief reist mee om de familie te teren kennen en dan kan die ene passage best af. Wat de terugbetaling va: portie van de uitreis betreft: mei- koor van puike kelen horen kwaken: pluk veren van een kikker. ingewijden verzekeren dit, merkwaardig stramien, dat door alle be- edigde steno-prinsessen wordt gevolgd: ofwel de jongedochters werpen fluks in een kring lotgenoten en ve korte tijd grote populariteit, ofwel zij houden zich nagenoeg afzijdig heel het Washingtonse gedoe en slij het privé-leven in correspondent» met de beminde in patria. Dan zegt men „Ella had nooit hierheen moeten komen' En als Ella haar diensttijd heef', „uiige- stenood" en haar retourpassage heeft met bekwt terug naar Wassenaar in u» arr VAN JUWELEN EN ATOOMGEHEIMEN (Van onze Londense correspondent). T\E KRONING van Koningin Ellza- T' beth II ligt weliswaar nog tien maanden in 't verschiet, maar dit neemt niet weg, dat men overal c.1 druk bezig is voorbereidingen te tref fen. Waar buitenstaanders uiteraard weinig van horen en gewoonlijk nog minder van te weten komen, zijn de maatregelen, welke Scotland Yard denkt te nemen, teneinde te verhinde ren. dat bandiet n van het formaat van Al Capone hun slag kunnen slaan En het is beslist niet alleen Scotland Yard. die met het ontwerpen van een plan de campagne voor de kronings feesten is begonnen. Ook in Frankrijk, Amerika en vele andere landen houdt Nemesis de orengespitst en het zijn vooral de internationaal werkende benden, die in de gaten worden ge houden De 150 vakmensen, die de vorige maand voor een (geheim) internatio naal politie-congres in Stockholm bij een gekomen zijn, zouden een groot gedeelte van hun tijd aan de Londen se kroningsfeesten besteed hebben De vraag was. op welke wijze de in de Britse hoofdstad bijeen te brengen ju welen en sieraden 't best beschermd kunnen worden. Ook heeft men lang en breed gesproken over de bestrij ding van eventuele politieke misda den, waarmee politiemannen nu een maal rekening moeten houden, als ko ningen. koninginnen en staatshoofden zich in het openbaar vertonen. Dat al deze voorzorgsmaatregelen niet overbodig zijn. wordt bewezen door het feit. dat de FBI. er nu al reeds in geslaagd is een bende Ame rikaanse bandieten op te rollen, welke in Mei en Juni van het volgende jaar te Londen haar slag hoopte te slaan En ook te Parijs en aan de Cöte d'Azur wordt sinds korte tijd een ongewone aandacht aan de internationale onder wereld besteed, welker vertakkingen zich over de gehele aardbol uitstrek ken. I~\E MAN, die de Londense politie al jarenlang slapeloze nachten be zorgt en van wie men. ondanks ijverig speuren, nog nooit enig spoor heef! kunnen ontdekken, is „the governor" '..de gouverneur") De Engelsen noe men iedereen, die ze niet kennen en die ze om de een of andere, duistere reden niet met „slr" wensen aan te spteken. „guvnor". Op zichzelf drukt deze naam dan ook al uit, dat men met een onbekende te doen heeft. „De gouverneur" nu heeft al heel wat succesvolle juwelen-diefstallen en bankovervallen op z'n naam staan Hij werkt altijd volgens een weloverwo gen plan en het is vaak verbazing wekkend te zien, hóe goed hij van de beweging van landhuis-bewoners, banklopers en.... politie-agenten oo de hoogte is. Zelf blijft hij altijd ach ter de schermen. Al zijn karweitjes laat hij door „thugs" opknappen, die hem niet, of alleen maar van horen zeggen, kennen Het vermoeden oe- staat, dat men met een zgn. gentle man-thief heeft te doen, die zich mei een anjer in het knoopsgat tussen de „upper ten" beweegt, terwijl z'n man nen een kraakje of een roofoverval op touw zetten. T~)E DOOR een toeval mislukte over- *-f val op een goudtransport ter waarde van vijf millioen gulden (Lon don Airport: 1950), zou het werk van deze „expert" zijn geweest De politie, die een ware slag met de bandieten leverde en er niet minder dan negen gevangen wist te nemen, stond per plex over de wijze, waarop de bende de zwakke plekken in de veiligheids maatregelen had opgespoord. De „brains" achter het plan heeft ze. alle kruisverhoren en nasporingen ten spijt, echter nooit gevonden. Een andere misdaad, die met ce naam van „de gouverneur" in ver band wordt gebracht, is de recente overval op een Londense postauto, waarbij 250 000 biljetten van één pond sterling verdwenen. Ook hier was Scotland Yard met stomheid gesla gen over de tot in de puntjès uitge werkte voorbereidselen. Het feit, dat „de gouverneur" nog steeds op vrije voeten is, vervult de Engelse sterke arm met grote zorg Men heeft al heel wat verbluffende staaltjes van deze onbekende gezags drager gezien en men vreest, dat hij vooor de kroningsfeesten diverse on aangename verrassingen in petto heeft. ternis gehuld, de atoomproeven, die Engeland in de buurt van de Austra lische Monte Bello Eilanden gaat nemen, doen er niet veel voor onder In het begin van de vorige maand Is uit de Britse marine-basis Chatham een vloot met een zwaar verzegelde lading vertrokken, onder aanvoering van het Britse vliegdekschip „Cam pania". dat tijdens het „Festival ol Britain" zulk een belangrijke rol heeft gespeeld Behalve de geheimzinnige lading: atoomwapenen en voor atoom- proeven benodigde uitrustingsstukken bevinden zich tweehonderd Engelse wapenexperts aan boord, wie allen strikte geheimhouding is opgelegd Dat Engeland op eigen houtje atoomproeven gaat nemen, vindt tv oorzaak in de omstandigheid, dat Amerika standvastig blijft in z'n wei gering atoomgeheimen met andere naties te delen. Aanvankelijk heeft dit niet in de bedoeling gelegen in feite hebben de Amerikanen en Brit ten zelfs een tijdlang nauw met elkaar samengewerktmaar de verraad zaken Nunn May. Fuchs en Pontecor- vo hebben Engeland weinig goed ge daan poging gedaan de door Roosevelt ge geven belofte inzake het atoom-on derzoek ingelost te krijgen Zijn argu ment, dat het Groot-Brittannië was, dat Amerika gedurende de oorlog d' eerste 8toom-formules verschafte, heeft president Truman echter niet kunnen vermurwen. Vandaar dat Engeland het aLs een soort prestlge-kwestie beschouwt zijn achterstand van de laatste jaren enigs zins in te halen. Alleen ingewijden is bekend, in hoeverre het Britse atoom onderzoek nieuwe perspectieven ge opend heeft. Vast staat echter, dat het tijdens de proefnemingen in de Stille Oceaan niet alleen om de atoombom gaat, maar ook om zekere voor verdedigingsdoeleinden vervaardigde atoom-projectielen. Gezien in het licht van de slechte Anglo-Amerikaanse „atoom-verhou dingen", is het nu Churchills beurt om zich in de ha-den te wrijven Hij heeft waarschijnlijk niet zonder leedver maak bepaald, dat geen enkele Ame rikaanse waarnemer de proefnemin gen mag bijwonen.... van het standpunt, dat men inneemt De bazenboel verliest niet graag „die ene secretaresse, die alles goed deed" (de jongedame in kwestie kon zich daarvan nauwelijks bewust zijn; tot de oag van haar huwelijksaankondiging deed zij nooit iets vlug genoeg). Ook de collega's zuchten wel, óf omdat Amors pijl haar nog niet trof, óf omdat zij wéér moeten dokken voor een asbakje, een schaaltje, een zilveren vaasje. Een vorig ambassadeur werd sociaal bewogen door de problematiek dezer trouwerij en schreef voor, dat niemand méér aan een huwelijksgeschenk diende btf te dragen dan een Amerikaans kwar tjeDit straf regiem is voorbij Onder het in menig opzicht liberaler bewind Van Roijen kent men geen overheidsin menging ten aanzien van het huwelijks geschenk. Het zou ons berouwen, indien deze onthulling zou leiden tot een com missie ad hoc Ten slotte, liefde overwint zelfs de sluwste wetgeving. Om Zuid-Alrike's rassenprobleem Er zijn nu al 4000 arrestanten Arabisch-Aziatisch blok wil kwestie voor V.N. brengen Het aantal niet-blanken, dat sedert het begin van de Zuidafrikaanse ongehoor zaamheidsactie is gearresteerd, heeft gis teren het totaal van 3734 bereikt. In verschillende Zuidafrikaanse steden stonden gisteren overtreders terecht. Bijna allen verkozen een maand in de gevan genis boven de boete, die zij mochten be talen. Het oppergerechtshof te Johannesburg heeft gisteren het beroep van Sachs, de voormalige secretaris van de kleding-vak- bond, afgewezen. Sachs was in beroep gegaan tegen het verbod van de regering om deel te nemen aan openbare bijeen komsten. Vertegenwoordigers van 15 Arabische en Aziatische landen vergaderen thans te New York om de mogelijkheid te bespre ken. de Zuidafrikaanse rassenkwestie voor de Ver. Naties te brengen. Men overweegt. Malan er van te be schuldigen. het handvest der Ver. Naties en de conventie op de mensenrechten te hebben geschonden door een scheiding te weeg te brengen tussen gekleurde men sen. blanken, Indiërs en niet-blanken. De -eactie van een Zuidafrikaanse woordvoer der op deze vergadering was: „De ras senkwestie is een geheel binnenlandse aangelegenheid, welke niets heeft uit te staan met het handvest der Ver. Naties. Churchill vloog zeli Toen Churchill gisteren naar de Rivièra vloog om vacantie te houden, heeft hij tien minuten lang het vliey- tuig van de British European Airways bestuurd, terwijl het meer dan 5000 meter hoog boven Grenoble vertoefde. Bij zijn aankomst verklaarde hij: ,Jk had nog nooit zo hoog gevlogen, on danks het feit, dat ik in 1912 miin eerste vlucht maakte; ik vind het érg fijn, een vlieigtuig bestuurd te heb ben". Nieuwsflitsen uit de omstreken BENTHUIZEN Schaakclub „Benthuizen" De schaakclub „Benthuizen" heeft be skoten om geen gebruik te maken van de geboden gelegenheid om in een leeg staand schoollokaal haar wekelijkse oefeningen te houden. Zij blijft in haar gezellige lokaal van het koffiehuis Van Staalduinen, waar zij Maandag om half 8 weer gaat beginnen. Hier kan zij ook beter verenigingen en clubs, die tegen haar moeten spelen, ontvangen. Consultatiebureau voor zuigelingen De belangstelling voor het consultatie bureau voor zuigelingen neemt steeds toe. Woensdagmiddag kwamen niet min- aer dan 22 moeders met haar kleuters waaronder zeven nieuwe ingeschrevenen, het bureaup bezoeken. Dit is wel een recordcijfer voor deze gemeente. En dan te bedenken, dat tot J December 1950 deze gemeente geeo wijkverpleegster had. KATW11K Ds Boersema beroepen Ds G. Boersema. predikant van de Geref. Kerk art. 31, heeft een beroep omvangen van de Geref. Kerk art. 31 te AlblasserdamNieuw-Lekkfrland KATWUK AAN DEN RUN Automobilist redt kind Aan de Overrijn vlak bij de brug ge raakte gisteren een vierjarige kleuter, het zoontje van de familie H. Sp. uit de Rijnstraat, te water. Een juist aan komende automobilist, de heer C. P. van de Valkenburgseweg, begreep uit het geschreeuw van de mensen langs de v/eg, dat er iets aan de hand moest zijn. De heer P. dook pardoes in de Rijn en kon het kind op het droge brengen. Het is onbegrijpelijk dat hier niet eer van dergelijke ongelukken gebeu- in. Altijd spelen er kinderen, tot hele kleine toe, aan dé waterkant. KATWIJK AAN ZEE Hoog en laag watei Vrijdag 12 Sep:,: hoog water 9.18 en 21.54, laag water 4.41 en 17.07 uur. LEIDERDORP Collecte D.E.L.-fonds Zaterdag zal het tbc-fonds Draagt El kanders Lasten, in samenwerking met de Zuidnederlandse sanatoriumverenl- ging in de kom van Leiderdorp en aan Hoge Rijndijk een collecte houden. De opbrengst komt geheel ten goede aan de tbc-bestrijding. Zij, die weten wat de tuberculose betekent in ons volksbe- zullen die dag de betekenis be grijpen van de woorden: De gezonden de zieken. De collectanten hebben zich, gedachtig aan dit gezegde, in groten :ngemeld. Aan de bevolking, hen RUNSBURG Talencursus. Op initiatief van de Rijnsburgse export vereniging zal, te beginnen op 1 October a-s., in de avonduren een cursus in Frans Duits en Engels worden gehouden. In het tweede jaar zal les worden gegeven in practische exportkennis. Voor aanmelding en inlichtingen kan men zich wenden tot het hoofd van de tuinbouwschool, de heov i. Docter, en tot de heer G. Hoogewoning irecteur van de veiling Flora. M.V. „Klimop". Hedenavond vergadert de M.V. „Klim- p" in de kleine kerk aan de Brouwerstr. SASSENHE1M De Oranjefeesten Het programma van de Oranjefeesten op 24 en 25 September is bekend. Op de 2 dag doen de leerlingen van de kleuterscholen spelletjes. Om half 10 worden de feesten officieel door de bur gemeester geopend, gevolgd door de tra ditionele kinderoptocht. Daarna volgen kinderspelen. Om 2 uur beginnen de volksspelen, die op 25 September wor den voortgezet, 's Avonds om 11 uur wor den de feesten besloten met een groot vuurwerk op het terrein aan de Rust hoflaan. Wedvlucht „De Blauwband" .De Blauwband" te Sassenheim-Llsse hield Zaterdag een wedvlucht met oude Jonge duiven van Weert, afstand 135 km. In concours 161 duiven. Los 12.30 Aankomst eerste duif 2.47.1. snelheid 5 meter per minuut. Aankomst laatste duif 3.20.42, snelheid 806 meter per mi nuut. De uitslag luidt: W. Bauman 1; G. v. Egmond 2, 14, 28. 31; J. A. Meeuwissen 3, 27. 30. 36; P. C. Baartman 4, 22; H. J. Kram 5, 15, 23, 29. 33. 37. 38: C. v. d. Zwart 6, 17. 24, 25, 32: A. P. Eist 7. 34. 39; J. de Vreugd 8, 13. 18, 19; G. B. Roo- denburg 9, 40; J. Spaargaren 10, 16; L. J. Drost 11; L. de Ridder 12. 35; C. v. d. Veek 20; Th. v. d. Ploeg 21; K. 't Wout 26. Benoemd tot dirigent Onze plaatsgenoot de heer J. C. de Vries is benoemd tot dirigent van de Chr. gemengde zangvereniging „Melodia" te Voorhout en van het Chr. Wassenaars mannenkoor. Burgerlijke stand. Geboren: Aafke A„ d. v. A. van Nieuw koop en van P. van Leeuwen; Paul R„ z. v. C. A. Smit en van E. A. H. Geerdes; Johannes J. F. M., z. v. H. P. Rozenbroek en van L. M. Caspers; Hendrikus J. G., z. v. H. J. G. Holsteijn en van C. D. van- Duin; Hendrikus J. M., z. v. J. L. Ammer- laan èn van A. A. van Tongeren; Rebecca A„ d. v. H. Th. J. Witteman en van A. C. Klein. Ondertrouwd: W. F. Brocks, 28 jaar en P. H. Immerzeel 23 jaar. Getrouwd: J. H. de Groot, 37 jaar en Th. E. Kniest, 26 jaar. Overleden: Th. J. Bader, 19 jaar. VOORSCHOTEN Postduiven vlogen „De Zwaluw" hield een wedvlucht met oude en jonge duiven van Roer mond af. (navluchten). De duiven wer den gelost om 10.45 uur met Z.O. wind. De eerste duif werd geconstateerd om 12 uur 43 min. en 9 sec. en bereikte een snelheid van 1263,35 meter per minuut De laatste prijswinnende duif werd ge constateerd om 13 uur 0 min. en 2 sec. en bereikte een snelheid van 1103,40 meter per minuut. Uitslag: V. L. Pierlot: 1-2-10; G. Schrijvers 3-22; K. I. Waasdorp 4-9; J. P. v d. Assem 5-8-11-16-17-18-23; J. Kusters 6-20: Fr. Hendriks 7-13-14-25: G. Zwaan 12; C. de Mooy 15; P. d. Haens 19 A. G.- Kleiweg 21; A. de Graaf 24- 16-27. Spreekunr burgemeester gewijzigd De burgemeester van Voorschoten is verhinderd op Vrijdag 12 en Vrijdag 19 September spreekuur te houden. Het eerstvolgende spreekuur van de burge meester is nu vastgesteld op Dinsdag 16 September. Op 6 Oct. weer organisten wedstrijd in Haarlem De organist Louis Toebosch uit Breda, die vorig jaar op het internationaal orgel- concours te Haarlem de zilveren tulp verwierf, zal deze prijs op 6 Oct a.s. heb ben te verdedigen tegen andere organis ten. Dan is er in de Haarlemse Bovakerk weer een orgelconcours, waaraan behalve Toebosch deelnemen Anton Heiller uit Wenen (Oostenrijk), Tage Höjby Nielsen uit Kopenhagen (Denemarken). Pierre Labrie uit Rouaan (Frankrijk) en Piet Post uit Leeuwarden (Nederland). De jury bestaat uit prof. Flor Peeters uit Mechelen, Pierre Segond uit Genève en Albert de Klerk, Haarlem. Door de organi serende commissie is tevens een prijs vraag voor een Concert voor orgel en orkest uitgeschreven. Voor uitvoering zijn aangenomen de werken van Henk Badings en Anthon v. d. Horst. Deze werken wor den op 7 Oct. door de Haarl. Orkestver. o.l.v. Toon Verhey uitgevoerd met Alhert de Klerk als solist Op 8 Oct. volgt in de Bavokerk een concert van de drie jury leden met de Chr. Oratoriumvereniging o.Lv. George Robert. Drie clubs waar Faroek wel kwam, verzegeld In verband met de arrestaties van de afgelopen Zondag in Egypte, worden thans huiszoekingen verricht in wonin gen en bureaux. De politie in Alexandria deelde mede, dat „verbazingwekkende documenten m.b.t. illegale handelingen van de ex-koning" zijn gevonden. Uit alle Egyptische regeringsgebouwen worden de portretten van alle vorstelijke personen verwijderd, ook die van reeds lang overleden vorsten. Drie clubs, welke ex-koning Faroek veelvuldig bezocht, de Koninklijke Auto mobielclub. de Mohammed Aly-club en de Nijlclub zijn gesloten en verzegeld. De brigade-generaal Mohammed Ibra him, directeur van de Egyptische mili taire opleiding, ls benoemd tot plaats vervangend opperbevelhebber van het leger: Naguib kan zich nu geheel aan het premierschap wijden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3