Parijs een techniek, bestuderen gaan zien moet Frangaises geven U gaarne les in zuinige huishouding die men RIJN- EN VEENSTREEK Installatie van Kaaskoningin bepaalde karakter van najaarsmarkt DE MIDDENSTANDSCURSUSSEN Kousenreparatie Schoenreparatie NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG 9 SEPTEMBER 1952 Wat toeristen zo al vragen (Van een onzer verslaggevers) PARIJS GAAN ZIEN is een techniek op zichzelf. Men moet dit woord „techniek" niet te zwaarwichtig nemen. Zelfs al is men verscheidene malen in de Lichtstad voor enige weken geweest, dan nog bemerkt men, dat het „uitkijken" is in velerlei opzichten. Het is telkens weer anders. Natuurlijk» men kan zeggen, hoe meer er verandert, hoe meer in wezen de sfeer van Parijs dezelfde blijft. De prijzen echter niet. die zijn dermate wisselend, dat de Belg met wie ik samenreisde en die Parijs op zijn duimpje bleek te kenen, zeer nauwkeurig vaststelde: „Parijs is sinds drie maanden weer duurder geworden." En de man bleek gelijk te hebben. Monsieur Pinay, de voortreffelijke, kelijk ongelofelijk. Duizend en één toe- ristenstellen ..001 vragen, die worden voorgelegd aan de directies der bureaux voor toerisme zijnde Commissariat Gé- néral au Tourisme 8 Avenue de l'Opera, en het bureau van de „Fédération des Syndicats d'initiative" op de Champs Elysées 127 Beide bureaux verheugen zich er klaar blijkelijk over dat er zoveel vragen wor den gesteld! Begrijp goed, toeristen zijn nu eenmaal veeleisende wezens: „Bestaat er een autobus om van Vendöme naar Chambord te gaan". Nog mooier: „Kan men ergens in Parijs kamperen?" „Waar kan men (hoe heet het ook weer) dat schilderij van Van Gogh gaan zien?" Op beide bureaux is een keur van goed ge- informeerde Frangaises bereid, inlich tingen te verschaffen, maar zij kunnen tenslotte niet alles weten. Waar be taalt men in Parijs 3000 francs voor een kamer en waar 400? Waar betaalt men voor een diner (met wijn en champagne) 10.000 francs en waar kan men in een volksrestaurant terecht voor 3 400 francs? Ten minste één derde der vra gen betreft de musea theaters, concer ten, waarbij ik nog even wil opmerken, dat velen niet weten, dat Dinsdags (Mardi) tal van musea gesloten zijn. Een Paiijse idylle Franse Premier, een der beste Franse managers sinds vele jaren en zulks hebben mij tal van woordvoerders beves tigd kan toch n. verhinderen, dat de prijzen der eerste evensmiddelen hoog zijn, in verhouding tot wat men daar in Holland voor betaalt Wie dus van plan is in Parijs als u>erist voor enige weken een eigen huishouding te beginnen, ook al heeft hij als basis een hotel, dient daar terdege rekening mede te houden. Franqaises wijzen U wel terecht Natuurlijk, daar zijr. de vele Frangaises die onmiddellijk bereid zijn een tipje van de sluier op te lichten, en met een onge lofelijk „savoir vivre" een internationaal begrip (alsof het Verenigd Europa van Straatsburg reed verwerkelijkt was) de vreemedeling op zijn gemak te stellen. Gij zegt het maar tot deze Frangaises met haar spel van „rouge et nolr", het zwart van het elegante costuum, de een decimeter hooggehakte schoentjes. de zwarte permanent, de zwarte ogen en het rood van lippenstift en gelakte nagels, dat gij hier „vreemdeling bent". „Je suis hollandais. mais je ne peu pas parler votre langue charmante, en tempo en onmiddellijk voelen zij waar de schoen wringt. Ze stellen u gerust en maken U zelfs een compliment, dat ge het Frans, ofschoon met Hollands accent, voortref felijk spreekt. Communist of „niet-com- munist", zegt mij een Frans fruithande laar, die na de oorlog in Den Haag, Am sterdam en Utrecht was, en de kroning van Koningin Juliana meemaakte, allen zijn verrukt over „la charmante Juliana" Keren wij terug tot de huishoudelijke Frangaises, die U een uitvoerig geven over winkels, de ochtendmarkt, de prijzen, een hotel dat goed en niet duur is, en een fleurig restaurant, voor 400 francs een behoorlijk naar verhouding, veel vlees krijgen kan, een halve fles wijn op de koop toe. Deze bekoorlijke bereidheid der beschaafde Fransen, uit alle kringen en klassen der maatschappij, is bepaald opvallend. Wie het waagt, op ij eigen houtje. Parijs te gaan zien. vindt in de Franse bereid willigheid, hoffelijkheid en sinds de log' Europese instelling, met behoud het eigene, een enorme steun. Hij zal veel moeten vragen, de Métro leren gebruiken en te voet gaan, als uitvloeisel vt perkte deviezen, maar waardoor al flanerende, uren lang, Parijs leert zien en achter de gevel, opgebouwd toeristen, contcat krijgt met de bevol king. Natuurlijk, men kan zich wenden tot een der vele reisbureaux, reisvereni- gingen, en zich een „Parijs voor 14 dagen' laten aanmeten. In het algemeen, ook al krijgt men dan oppervlakkig in ijl tempo zeer veel te zien, intimiteit, „la poésie des choses" brengt zulks zich mee. Vergeet ook niet, dat „nachte lijk Parijs", het bezoek mentspaleizen en „boites de nuit" niets te maken heeft .net de Franse cultuur en het leven van de gemiddelde Parijzenaar. Kan men in Parijs kamperen Ik schreef in de aanvang van dit eerste artikel iets over de techniek Parijs-gaan-zien. Daar waait met het blad „Le Figaro" in mijn hotelkamer. Hel vroeger zo goed verzorgde blad, met in tellectuele en artistieke inslag, waaraar o.a. een Clement Vautel zijn naam ver leende. Al schrijft deze verouderde jour nalist er niet meer in, veel van zijr humoristische en satyrieke geest ls ei toch in blijven hangen. Ik vind er eer grappig artikel in, over hetgeen de toe risten zo al vragen in Parijs. Het is wer- wil er U nog enige onthullen: „Waar kan men voor acht dagen een baby van 16 maanden laten?" Wat zijn de belang rijkste Amerikaanse kerkhoven daar komen?" Ook ls het beurd, dat een Zweed en een Engelse, die elkaar in het Louvre ontmoet hadden, in nationale en internationale moeilijk heden geraakten, waardoor zij de hulp van een der Parijse toeristenbureaux in riepen. Wat was 't geval? Een week lang met het gidsboekje in de hand, zagen die Zweed en die Engelse elkaar op de Eif- feltoren en de Are de Triomphe. Zij be sloten plechtig met elkaar te trouwen, maar wisten niet, wat daar allemaal aan te pas kwam in Frankrijk en welke for maliteiten daar voor nodig waren. Het toeristenbureau bracht uitkomst. Ja, er zijn toeristen, die slechts één .dag in Parijs blijven en dan komen vragen, wat valt er nu eigenlijk in de Lichtstad te zien? Daarover in een volgend artikel. Communisten lenen geld aan kapitalisten Volgens Ass. Press lenen in China de communisten grote bedragen geld aan kapitalisten, die hierop in het geheel niet gebrand zijn. Het volgende is namelijk het geval: Indertijd heeft het rode regiem in een grote verdelgingscampagne industriëlen en zakenlieden gearresteerd en gedwon gen tot bekentenissen en wederzijdse be schuldigingen. Hierop volgde een golf van executies, zelfmoorden, gevangenis- hoe straffen en hoge boeten. In Maart en April begonnen de com munisten echter te merken dat ze het zakenleven hadden vermoord en dat ze het zonder die verdelgde en verdreven kapitalisten niet kunnen stellen. Het ge volg was dat zij aan de weinige overle-' venden thans wederopbouwleningen op dringen, waarop zij 30 pet winst garande ren. De vroeger kapitalisten, voelen wei nig daarvoor, daar zij weten dat dit slechts uitstel van executie is. Desniettemin is thans reeds de helft van het verbeurdverklaarde kapitaal uit geleend aan vroegere kapitalisten, die daarmede zaken doen. Iedere Nederlander, die Parijs bezoekt, beklimt de Eiffeltoren. Het gevaarte is driehonderd meter hoog en werd tussen 1887 en 1889 door ingenieur Eiffel gebouwd. ALPHEN AAN DEN RUN Jaarvergadering Kinder vreugd In de ledenvergadering van de speel tuinvereniging „Kindervreugd" heeft het bestuur een bijna algehele vernieuwing ondergaan. Er werden zes nieuwe be stuursleden gekozen, terwijl ook het voor zitterschap in andere handen overging. De heer C. F. J. v. Winkel legde deze functie neer wegens drukke werkzaam heden. In zijn plaats werd gekozen de heer C. J. Horssen, die vice-voorzitter was. Voorts werden gekozen mevr. De Groot en de heren W. C. v. d. Burgh, J. Bleijenberg, J. Doeland, M. Overmeer en J. Dirkzwager. De voorzitter, de heer Van Winkel nam in zijn openingswoord afscheid van het speeltuinwerk en bracht dank aan zijn medebestuursleden en de leden voor de medewerking. De penningmeester, de heer K. Wind- horst, meldde en saldo van 1234,26 waar in is begrepen de gemeentelijke subsidie ad f 700,— voor het onderhoud speeltuin. De nieuwe kascommissie wordt ge vormd door de heren P. Dirkzwager, M. H. de Heij en G. M. Wolvers. N.a.v. de besprekingen heeft de gedele geerde van de gemeente, de heer Geerlof het wenselijk geoordeeld met r druk er op te wijzen, dat een goede v< standhouding een eerste vereiste is c de vereniging naar het beoogde doel leiden. Het doel van de speeltuinvereni ging is alles te doen om het kind een goed „tehuis" te bezorgen op de speeltuin. Voor dit doel moeten zich niet alleen de be stuurders, maar ook de leden inzetten. Gezamenlijk moet men van de speeltuin werkelijk maken een vreugdeoord voor kinderen. In onderling gekrakeel streeft men het doel voorbij. De nieuwe voorzitter behandelde ten slotte de nieuwe statuten i.v.m. de aan vrage van de Kon. goedkeuring van de centrale. Aanbesteding Namens de opdrachtgever, de heer A. v. d. Akker, heeft architect R. Vis on derhands aanbesteed de bouw van een varkensschuur. Hoogste inschrijver J. Westmaas Jr met f 11.900. Laagste G. Turkenburg met f 10.750. Gunning aan gehouden. „Crescendo" op concours Onder leiding van de directeur, de heer H. Bogaard uit Leiden, heeft de mu ziekvereniging „Crescendo" deelgenomen Visserijgolijes Vis werd duur betaald De marktprijzen van Maandag waren uitgesproken aan de hoge kant. Vooral naar fijn- en rondvis was veel vraag en deze boekten dan ook wel heel hoge no teringen. De tong, die reeds de vorige week op een behoorlijk niveau stond, zag zelfs kans gemiddeld nog 50 cent per kilo te stijgen, waardoor de waar deringen voor de laptongen op f 3,60 f 3,70 per kilo kwamen en die voor de overige soorten opliepen tot f 1,90 per kilo. De grote schelvis, die iets ruimer van aanbod was, had over belangstelling ook niet te klagen. Vooral de braatsoorten vonden gemakkelijk afname en zij haal den f 33 per 50 kilo. De grotere soorten varieerden van f 45f 50 per kist. De voor België bestemde kabeljauw hield oe middenpryzen. Regels grote dikkop pen varieerden van f 100f 90, naar ge lang de grootte en de kwaliteit. De kis ten grote kabeljauw brachten f 138 op. Verse haring werd minder aangevoerd dan men de laatste tyd gewend was. De goede kwaliteiten gingen vlot van de hand en werden betaald met f 13 k f 14 per 50 kilo. De kleinere soorten schom melden tussen f 11 en f 12. Hier en daar v/aren er partijen van minder goede kwaliteit, zodat de opvangregeling ook nog practische toepassing vond. De weeg tarbot was schaars en boekte daardoor f 2,70 per kilo voor de grote soorten, f 75 per 50 kilo voor de tweeën en f 65 voor de drieën. Over het algemeen was de handel zeer gewild en de afname vlot. Van de Dinsdagmarkt Voor de lossing van vandaag kwamen tot gisteravond de volgende meldingen binnen: de Allan Water met 1300 kisten verse haring, de Zeelandia met 1000 kis ten haring, de Antje met 550 kisten di versen en 30 stuks stijve kabeljauwen, de Wiron (IJM 221) met 355 diversen en 190 stuks stijve kabeljauwen en de RO 1 met 55 diversen. De IJM 283, die naast een aanvoer van gezouten haring De Notre Dames is de grootste kerk van Parijs en op één na de oudste Reeds in 1163 werd met de bouw begonnen, die 167 jaar duurde. Kaasieest in Bodegraven Nieuwsflitsen uit de omstreken Bodegraven wenst zich als kaas- gemeente de kaas niet van het brood laten eten. Mogen er dan al belangrijker kaasmarkten dan die van Bodegraven zyn, de Borefters streven op redelijke wijze naar de handhaving van hun goede ïam als kaasproducenten, In de eerste plaats door de kwaliteit m het product te handhaven, vanzelf sprekend, in de tweede plaats door de aandacht op de najaarsmarkt te vesti gen. Men deed dit vanmorgen, naar een langzamerhand in zwang komende reclame-mode, door. een koningin van de kaas uit te roepen. Men kan dergelijke stunts bezien zo men wil, feit is, dat de installatie van de kaaskoningin en de opening van de kaastentoonstelling door n een korengele japon gestoken kersverse majesteit het karakter van het kaasfeest bepaalde. Om 8 uur vanmorgen installeerde de burgemeester van Bodegraven,' mr J. J. Croles, mej. Lien v. d. Werken in het 80 kisten verse aan boord had, zou deze vandaag in de afslag brengen. De Gelrla boft De Gelria, die Donderdag ter haring visserij trok, kan één dezer dagen bin- worden verwacht. Zondag waren 1400 manden scheep gehaald. Men verwacht, dat de Gelria voor de Woens- dagmarkt zal komen. In c i uit Maandag kwam binnen de KW 67. Naar zee vertrokken de KW 12, KW 128, KW 189, KW 60, KW 10, KW 57, KW 107, KW 17, KW 27 en KW 92. Besommingen De Haarlem, die Maandag het restant an de aanvoer, bestaande uit ruim 501) kisten haring, aan de afslag bracht, be- somde hiervoor nog f 7700. De Medan, •en 10-daagse reis maakte, sloot deze af met een resultaat van f 19400 en de Bloemendaal, die er 8 dagen op had zit ten, bracht het tot f 13700. Bij de log gers was de KW 40 favoriet met f 5700. Reünie Chr. Reisvereniging De Ned. Chr. Reisvereniging houdt Zaterdag in Casino te Scheveningen een grote reiinie. Het bestuur van de Haagse afdeling onder aanvoering van de heer C. H. Sonneveld, ontvangt de meer dan 500 gasten. Na een thé wordt een rond rit gemaakt door Den Haag en Wasse naar, gevolgd door een grote, gemeen schappelijke maaltijd. Zaterdag wordt te A'dam de jaar lijkse accountantsdag gehouden van het N.I.V-A., waarop o.a. ir W. H. v, Leeuwen uit Delft een inleiding zal houden. gemeentehuis als koningin van de kaas. Hij noemde haar taak zwaar, maar hoopte, dat zij die in blijmoedigheid zou vervullen. Als teken van haar waardig heid ontving zij een prachtige scepter. In haar dankwoord noemde hare majes teit de kaas een levensvoorwaarde vooi een bloeiende Boreftse kaasmarkt. On middellijk daarna verscheen zij op het baleon van het gemeentehuis, nieuws gierig gadegeslagen door een grote menigte. Zij hees de gemeentevlag zette een „hoera" op de najaarsmarkt in. Met haar gevolg begaf zij zich volgens naar de kaastentoonstelling, die plechtig werd geopend- De uitslag van deze tentoonstelling luidt als volgt: Prijzen boerenkaas: 4—7 kg: 1. M. Briemen, Bodegraven; 2. D. Vergunst, Alphen aan den Rijn; 3. W. L. Agterof, Bodegraven. 710 kg: 1- G. J. v. d. Stoel, Bodegra ven; 2. Gebr. Verburg, id.; 3. J. W. de Bruin, Zwammerdam. 1015 kg: 1. C. Verduijn, Aarlander- veen; 2. S. J. Visser, Rijnsaterwoude; 3. C. van Dijk, Bodegraven. Boven 15 kg: 1. W. P. Hoogenboom, Bodegraven; 2. W. A. de Jong, id.; 3- Jac. de Roos, Lange Ruige Weide. EATWUK Doorlichting De huisbezoekers voor de doorlichting van de bevolking op t.b.c. zyn gestart. Ruim 200 helpers en helpsters staan het comité bij om de nodige gegevens te verzamelen. Wanneer de gegevens bijeen zijn, kan worden bepaald wanneer men op het doorlichtingsbureau kan worden geholpen. EATWUK AAN DEN RUN Diaken Tot diaken in de Geref. Kerk is geko- en de heer S. Zwaan. EATWUK AAN ZEE Quick Boys in December naar Londen In Casa Cara hield Quick Boys ledenvergadering. De voorzitter, de heer J. Pluimgraaff, opende met een opwek kingswoord in verband met de voor d< deur staande competitie. Het bestuur deelde mee, dat het in principe beslo ten had, f 800 uit de verenigingskas be schikbaar te stellen voor de reis naar Engeland, wat unaniem werd aanvaard. Met Kerstmis zal Quick Boys dus Londen zijn voor een returnmatch tegen een elftal van de voetbalbond in de Lon- dense voorstad Harlesden. In de plaats van de heer K. van Duij- venbode, die als bestuurslid had be dankt, werd gekozen de heer H. Barn- hoorn. De heer A. de Lange werd tot elftal-commissielid gekozen. Lang werd gepraat over de aanvulling van jeugdcommissie. Een voorstel om boekjaar te wijzigen werd aangenomen. Voortaan loopt dit tot begin Juli. Evangelisatiedienst in Oude Kerk Vrijdag wordt in de Oude Kerk een zangavond gehouden voor de bybelkios- vereniging. Het evangelisatiekoor uit Rynsburg en de bekende bariton Kees Deenink verlenen medewerking. Ds Bos zal spreken over: „Dwingt hen om in te gaan", en ds Van der Most uit Rotter dam over: „Godsdienst en water". Een inleidend woord spreekt ds J. J. van der Krift. De samenkomst begint om 8 uur. Winterwerk begint De dameskrans Febe van de hulpver eniging van de Geref. Zendingsbond en de Hervormd Geref. mannenvereniging Calvyn gaan hun winterwerk weer be ginnen. In een gezamenlijke samenkomst in de kapel werd het seizoen geopend. De voorzitter van de mannenvereniging de heer Jac. v. d. Plas, sprak een ope ningswoord, waarna ds P. P. J. Monster sprak naar aanleiding van Ezechiël 34 12. Beide verenigingen arbeiden rondom' het geopende Woord, aldus spre ker; er is zoveel Schriftverspreiding bui ten de Schrift en de belijdenis om; het is goed wanneer we het doen in het juiste licht. Met aandrang wekte de predikant zjjn toehoorders op met alle kracht aan het werk deel te nemen: „Wat gij hoort, geeft dat door aan anderen en brengt anderen mee naar uw vergaderingen". Ook ds D. Bouman was in deze samen komst aanwezig. Hervormingsdienst schoolkinderen Naar wij vernemen, zal op 31 October in de Oude Kerk een hervormingsdienst voor schoolkinderen worden gehouden. Alle leerlingen van de Hervormde en Geref. scholen zullen hieraan kunnen deelnemen. Hoog en laag water aan een muziekconcours te Groesbeek bij Nymegen. Eerst werd deelgenomen een marswedstrijd, waarin ook een rig damestambourscorps uitkwam. Hier bij wisten de Alphenaren de tweede prijs te behalen met de Prlnses-Irenemars. In de concertuitvoering heeft „Crescendo' met 54 punten de eerste pry's behaald met de ouverture „De Mey". Alpbia vergaderde De voetbalverennigiaig Alphda is g avond in vergadering bijeen geweest. De besprekingen over de nieuwe terreinen namen het grootste deel van de tijd beslag. De voorzittef, de heer C. Mulder, kon meedelen, dat het hoofdterrein door de K.N.V.B. is goedgekeurd. Hopelijk zijn de andere terreinen nu ook spoedig bespeelbaar. De heer D. Uithol na plaats van de heer J. Boot in het bestuur in en de heer J. Verkleij, die zioh bij bouw van de nieuwe kleedkamers z< heeft onderscheiden, werd tot lad verdienste benoemd. HAZERSWOUDE Dameskrans vergadert Donderdagavond om half 8 vergadert de dameskrans Wees een zegen in de Herv. school. Wedvlucht De Reisduif De postduivenvereniging De Reisduif hield een wedvlucht met oude en jonge duiven van Weert af, over een afstand van 121 km. De duiven werden gelost 12.30 uur met N.W.-wind en zwaar be wolkte lucht. De eerste duif bereikte zyn hok om 2 u. 43 min. en 24 sec., me snelheid van 892 m per minuut e.. laatste prijs winnende duif kwam bin nen om 3 u. 16 min. en 03 sec., met een snelheid van 732 m per minuut. De uitslag is: P. van Klaveren 1; P. v. d. Male 2, 12; C. van Veen 3, 5, 8, 11; W. v. Veen 4, 6, 7, 10, 15, 18, 20; W Lln- hout 9, 16; A. H. Fase 13, 19, 22 25; W. Zin tel 14, 26; C. Groen 17, 21, 23 en 24. De beschikbaar gestelde medaille werd gewonnen door P. van Klaveren. De vo rige medaille kwam in het bezit van A. H. Fase. KOUDEKERK AAN DEN RUN Varkenspest Ook dm onze gemeente is een geval varkenspest geconstateerd, en wel bij veehouder R. Dorrepaal im de Hoge- waard Burgerlijke stand GEHUWD: Airie Wille, 23 jr, ein Lijntje C. Casteleijn, 21 jaar. OVERLEDEN: Pieter Kok, 72 jr. echt genoot van A. de Jong. WOUBRUGGE Burgerlijke stand. Geboren: Jacobus H., z. v. J. M. Koet er en K. Oosthoek; Dirk A., z. v. J. W. Kroon en C. G. Anker; Leonardus S„ z. v M. J. van Rijn en A. C. Verhagen; Corne lia W., d. v. H. Brunt en K. de Kleer. Ondertrouwd: Leonardus J. Elstgeest 29 j. en Adriana M. den Dubbelden 26 j.: Sijtze Boonstra 27 j. en Geertje Dijkstra "1 jaar. Getrouwd: Johannes P. Baak 29 Johanna E. Hoogenboom 29 j.; Johan B. Kuilenburg 35 j. en Alida W. M. Kapteiin "6 jaar. Overleden: Johannes J. Bijlemeer 72 j. TER AAR E.H.B.O.-successen Bij de landelijke E.H.B.O.-wedstrijd te Vught, waaraan ook twee groepen uit Ter Aar deelnamen, wüst een groep be slag te leggen pp een derde prijs. De leider behaalde een tweede prijs. Een resultaat. Er werd door 25 groepen deelgenomen. (Advertentie) van de CHR. MIDDENSTANDSVER. KATWIJK in samenwerking met het ONDERWIJS INSTITUUT „M.E.A.B." o.l.v. M. VAN DER HORST HERENGRACHT 4 LEIDEN TELEFOON K 1710—30660 BECINNEN DE VOLGENDE WEEK INLICHTINGEN: MORGEN, Woensdagavond 10 September, liefst na half negen in leslokaal: LUNCHROOM DE KORT, VOORSTRAAT 5. en dagï JSK3 et Bestuur der Midd.ver., de geslaagden van de cursus 195152 of rechtstreeks by de cursusleider. DE CURSUS ENGELS BEGINT EVENEENS DE VOLGENDE WEEK. Schoenmagazijn Jiatcv VOORSTRAAT 29, KATWIJK a. ZEE De Hots-Knots-ploeg met grime en in oude klederdracht zag er niet uit als een statiecorps, dat bij echte kroningen de mars van paraderende Proepen begeleidt, maar de muziek, die gemaakt werd, was goed en feestelijk. Hier hijst de nieuwbakken Kaaskoningin de Boreftse vlag. Boreftse ruiters vorm den de erewacht. Foto N. van der Horst. LEIDERDORP Lelderdorpse damclub. De Leiderdorpse damclub opent het seizoen met een grote simultaanwedstrijd, te geven door de Leidse dammeester Wim Huisman. Na afloop hiervan speelt Huis man nog een blindpartij tegen een v; sterkste Leiderdorpse dammers. De strijden beginnen om 8 uur in het clubge bouw van LD.C., Bruggestraat 1. NOORDWUK Predikbeurt Voor de afdeling van' de Geref. Bond L-l Woensdagavond half acht spreken ds J. J. Timmer, Ned. Herv. predikant te Nieuwerkerk aan den IJssel. NOORDWUKERHOUT Aanbesteding land- en tuinbouwschool Ook vond de aanbesteding plaats w de bouw van een lamd- en tuinbouw school met wonding voor het hoofd onze gemeente. De laagste inschrijver was de firma De Lange en Van der Plas te Oegstgeest met een bedrag van f 83.290, de hoogste insdhrijver was de firma G.' C -uson te Amsterdam met een bedrag f 111.400, Er waren in totaal 22 in schrijvingen. Aanbesteding vernieuwing riolering De vernieuwing van de riolering in de H -venstraat en de Dorpsstraat werd aan besteed. Laagste inschrijver was de| firma Lamport te Haarlem met f26.900 v -ogste de firma H. Bunschoten' te Noordwijk voor f36.787.50. Er waren vüf inschrijvers. Collecte voor D.E.L, Zaterdag wordt in onze gemeente collecte gehouden voor -het fonds Draagt Elkanders Lasten, van het C.N.V., dat de bestrijding van de tuberculose ten doel heeft. Geeft zoveel mogelijk. Geslaagd Onze plaatsgenoot M. Roodenburg Jr. is te Amsterdam geslaagd voor het diploma handel in haarden en kachels. Secretarie gesloten Wegens de Oranjefeesten ls op Woens dag 10 en Donderdag 11 September de gemeente-secretarie gesloten. Voor spoedgevallen kan men terecht tussen 11 en 12 uur. RUNSBURG Ernstige val. De heer Jac. Kromhout, tot voor kort kassier van de boerenleenbank, reed gis terochtend per fiets in de richting Oegst geest. Even voor de halte Splitsing kwam hij by het oversteken van de rails te vallen. Hoewel eerst slechts een lichte hoofdwonde werd geconstateerd, lieten de gevolgen zich in de loop van de middag veel ernstiger aanzien. Het wordt meer dan tijd dat aan deze gevaarlijke oversteekplaats iets wordt gedaan. Zeer veel fietsers hebben daar al kennis met de straatstenen gemaakt. Nader vernemen wij nog, dat de toe stand van het slachtoffer ernstig is. De heer K. heeft een schedelbasisfractuur opgelopen. N.Z.H. schaaknieuws. Voor de bordenwedstrijden werden de volgende partijen gespeeld: W. de Kluiver —Joh. Schoneveld 1—0, H. Kwestroo— Joh. Schoneveld afgebr.. W. van Egmond A. v. d. Eijkel 1—0; H. W. Stigter— D. v d. Vijver afgebr.; H. Binnendijk— Jac Noort L. J. GoudriaanW. v Egmond Vz. De tienkamp had het volgende resul taat: H. Tijsterman—D. Tysterman Vz—Vz H. Kwestroo—R. Tysterman 1—0; A. Ra- vensberger—G. v. Egmond 0—1; P. BrandsmaG. Kromhout 1—0. TN Tr Uit de Peis Decorum v schreef prof. J. Waterink artikel over „decorum". Het vol gende ontleenden we eraan: Te betreuren acht ik het, dat men ook in officiële kringen niet altijd let op wat de omstandigheden eisen en daardoor meewerkt aan de algemene tendenz tot verlies van het decorum. Foto's in de bladen hebben ons kun nen doen zien, dat bij de beëdiging van de ministers door H.M. de Koningin Hunne Excellenties verschenen in een colbertpak. Een donker colbertpak, het moge zo zijn maar dan toch een colbertpak. Men had toch, meen ik, mogen ver wachten, dat in een tijd, waarin de student, die zichzelf respecteert, indien enigszins mogelijk, nog in een jacquet op een examen komt, de ministers, als zij door H.M. de Koning''-» beëdigd worden, toch zeker in een jacquet ver schijnen. Misschien zegt Iemand: Als er nu eens waren, die geen jacquet hadden? Ik antwoord dan: Zij hadden voor deze gelegenheid dan een jacquet kunnen huren of lenen. Bovendien, zij zullen toch hopelijk straks zich wel een jacquet moeten laten aanmeten en ln noodgevallen kan men ook overal nog in tweemaal vier en twintig uur een jacquet laten maken. Wanneer elf Ex cellenties verschijnen voor de plechti ge beëdiging door H.M. de Koningin mag men verwachten, dat zulks ge schiedt met het nodige decorum. De nieuwe ministers hebben, bij hun eer ste verschijning, naar mijn gevoel te weinig begrepen, dat zij ook in dit ogenblik een voorbeeld hadden te zijn in het handhaven van de eer van de plechtigheid, waarbij H.M. de Konin gin de centrale figuur was en zijzelf, als regeringspersonen, aller aandacht hadden. Onweersproken TTET protest van de N.V.V.-voorzitter tegen het verbod van het N.V.V. voor R.K. arbeiders geeft De Tijd het volgende stukje in de pen: „In zyn openingsrede van het vier daagse congres van het N.V.V. heeft de voorzitter van dit verbond, de heer H. Oosterhuis, o.m. verklaard het een „grievend onrecht" te vinden, dat het lidmaatschap van het N.V.V. nog steeds voor katholieke werknemers verboden is. Volgens het verslag in de Volks krant is de verbondsbestuurder van dè K.A.B., de heer J. Alders, die de ver gadering niet alleen bijwoonde, maar ook toesprak, met geen enkel woord in gegaan op deze critiek op het bisschop pelijk verbod. Wel verklaarde hij, dat de confessionele vakbeweging voor een groot deel het socialistische Welvaarts plan van het N.V.V. kan onderschrijven. Wij menen, dat de heer Alders hier een ernstige omissie heeft begaan. Hij had als katholiek de heer Oosterhuis er op dienen te wijzen, dat de bis schoppen van Nederland als zielzor gers volkomen het recht hebben om het lidmaatschap van bepaalde orga nisaties voor hun gelovigen te verbie den, indien zij van een dergelijk lid maatschap ernstige gevaren vrezen voor het zielehell en het geloof van de aan hen toevertrouwde kudde. De beoordeling van de ernst dier geva ren komt niet toe aan de niet-katholieke heer Oosterhuis, maar aan het epis copaat. Dat de heer Alders als K.A.B.- man op dit punt verstek heeft laten gaan, betreuren wij méér dan wij zijn aanwezigheid op dit congres en zijn wel zeer vriendelijke woorden tot het N.V.V. kunnen toejuichen. Na de verkiezingen en de kabinetsformatie, waarbij de K.V.P. een veer heeft moe- laten, was het o.i. méér dan ooit geboden, dat de heer Alders in dit milieu een principiëleterechtwijzing aan het adres van de vrijmoedige heer Oosterhuis had laten horen. Wapens op zak een artikel over de toenemende criminaliteit te New York schrijft e Maasbode „Merkwaardig is dat er in Amerika geen federale wet bestaat tegen het dragen en bezitten van wapenen. Elke staat apart neemt daarin de beslissing. In de staat New York bestaat de Sul- livan-wet, die bezit van wapenen zon der vergunning verbiedt. Maar in de meeste andere staten heeft aanneming van een soortgelijke wet geen kans. Iedere keer als men zo'n wet erdoor tracht te krijgen, ageren achter de schermen de fabrikanten van geweren en pistolen met succes daartegen. Op die n.anier blijft het dus mogelijk, dat ieder, die zich geen revolver kan aan schaffen in de staat New York, buiten de grenzen er zonder moeite een kan kopen. Ga.n wonder dat do opgeschoten New Yorkse kwajongens met revolvers in hun zak lopen. Dat ls dan het soort dat, zoals een dag of wat geleden ge beurde, ergens aanbelt, van de man die opendoet met de pistool op de borst zijn geld verlangt en als het slachtoffer naar waarheid antwoordt niets in zijn bezit te hebben, hem dan maar onmid dellijk neerschiet! Daders: zestien- en negentienjarigen. In openbare scholen moet menige leraar de leerlingen voor de aanvang der lessen op wapenen on derzoeken. Jongere jongens dragen vaak zelfgemaakte geweren bij zich en als benden straatjongens ondereen ruzie hebben, valt er maar al te vaak een dode bij". Amerikaans militair dood in hotel gevonden Zaterdagnacht is in een hotel aan de Voorburgwal te Amsterdam het stoffelyk overschot aangetroffen van de 20-jarige Amerikaanse militair E. L. S De militair, die met verlof in Amster dam verbleef, was in Duitsland gelegerd. De politie, die de Amerikaanse consul op de hoogte heeft gesteld, acht misdaad met waarschynlyk. VOORHOUT „Melodia" zonder dirigent J.C^r' gelengde zangvereniging „Melodia heeft op het ogenblik de plaats van dirigent vacant. De heer D. van Vliet te Alphen aan den Rijn zag zich genood- zaakt Voorhout te verlaten, nu hy be noemd is tot directeur van de gemengde zangvereniging „Bel Canto" in Wasse naar. Vijf jaar is hy' aan het koor van Voorhout verbonden geweest. Opbrengst collecte De collecte voor het Koningin Wilhel- mmafonds heeft f 62.30 opgebracht. VOORSCHOTEN Geref. mannenvereniging. De Geref. mannenvereniging zal mor genavond 8 uur haar werk in het nieuwe seizoen beginnen. De heer D. Planje leidt dan in Romeinen 8, „Geloofsvertrouwen". P'

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 44