Hoe ontstaat knal als geluids muur doorbroken wordt? Vier weken lang in de greep van de terroristen HOOFDPIJN ZWitsaletTEN Wat er ook nog allemaal op de wereld gebeurt Hoe verwijdert men honderd millioen vlekken? 2 DINSDAG 9 SEPTEMBER 1952 Wetenschap staat nog voor een serie betrekkelijk nieuwe problemen De ramp op de luchtvaartshow in Engeland heeft de aandacht weer eens pijnlijk gevestigd op die mysterieuze krachten die er optreden, indien de mens sneller dan het geluid vliegt. Zolang de mens met „normale" snelheid vliegt gebeuren er geen bijzonderheden om het vliegtuig. Maar nu de mens tot de transsonische zone doordringt, ontstaan er vreemde verschijn selen die alle nog betrekkelijk nieuw zijn voor de zoekende geest van de wetenschap. nog het gevaar van de z.g. „schokgolven". Deze worden veroorzaakt doordat de snel heid waarmede de lucht over de vleugel stroomt, achter de vleugel snel afneemt en dan dergelijke luchtwoelingen veroor zaakt dat men spreekt van schokgolven" (zie tekening). Deze „schokgolven" be dreigen het stabilisatievermogen en stijg- vermogen van het vliegtuig. Voeg daar bij de geluidsbarrière met haar moeilijk heden en gevaren dan begrijpt men dat het voorkomt dat piloten de controle over hun vliegtuig verliezen, of dat de straaljager door de druk van de „muur" en het trekken en rukken van de „schok golven" uiteen wordt gerukt. Het ver schijnsel van de „schokgolven" heeft de constructie van de pijlvleugel 'met zich gebracht. De pijlvleugel is een vleugel V-vorm. Deze vleugelvorm reageert i betrekkelijk gunstig op de „schokgolven". De steeds groter wordende snelheden heeft de mens er toe gebracht de snel heid te gaan verdelen. De lagere snel heden noemt men subsonisch, daarna komt de gevaarlijke zóne, de transso- nisohe of geluidsbarrière. Hierin ligt de snelheid van het geluid plm. 1200 km. per uur. In deze transsonische zóne (geluids barrière, ontstaan de „muur" en worden de schokgolven in hun gevaarlijke hoe danigheid gevormd, want na de transso nische komt de supersonische zone, en daar zijn alle snelheden supersonisch. Dus is het vliegtuig eenmaal door de geluids barrière dan houden de moeilijkheden op Om de hogere snelheden te bereiken zal men dus ai-tijd eerst de geluidsbarrière moeten doorbreken. Want ondanks de talrijke reeds geslaagde pogingen blijft het een gevaren-zone waar geweldige krachten- en spanningen werken die zich kunnen wreken op fouten van de mens of het materiaal. Bij een normale snelheid ontstaan ei trillingen in de lucht welke zich voort planten met de snelheid van het geluid, dat is dus de trillingssnelheid lucht. Deze trillingen gaan vliegtuig uit en maken de lucht reeds „week" voor het nakomende vliegtuig, zodat de luchtstroom over het toestel heenschiet zonder nadelige invloed. Nu men echter met de snelheid var geluid gaat vliegen, is het duidelijk dat de voorbereidende werking van deze trillingen vervallen. De trillingen blijven bij het vliegtuig ten achter zodat er dar een luchtlaag ontstaat die door het vlieg tuig opgestuwd wordt tot een „muur". De lucnt krijgt immers geen gelegenheid meer tijdig uiteen te stromen. Oorspronkelijk meende men dat deze „muur" zo sterk was dat deze wel niet te doorbreken zou zijn. Met het voortschrij den van de luchtvaarttechniek blijkt het echter dat het wél mogelijk is. Het vlieg tuig kan deze ..muur" doorbreken waar bij dan gelijktijdig een of meer knallen gehoord worden als van een bominslag. Deze knallen worden veroorzaakt door WAT ER GEBEURT B'J HET VLIEGEN SNELLER DAN HET GELUID I VLIEGEN B'J NORMALE SNELHEIPl II ----- - De lucht sch:et over het vliegtuig heen en de lucht- -'ll^^oorzaaktgeer *3 lucht geen gelegenheid m Turtme-firopellw =to -aaa Bonn gaat accooid Duitsland betaalt aan Israël De West-Duitse regering heeft gisteren de overeenkomst tussen Duitsland er Israël betreffende de betaling van vergoe ding voor de door de Joden geleden schade gedurende de tweede wereldoor log, goedgekeurd. Naar men w over deze regeling maandenlang in Was senaar geconfereerd. Vandaag zou de overeenkomst Luxemburg worden ondertekend door bondskanselier Adenauer en de Israëli sche minister van Buitenlandse Zaken, Mosje Sjarret. De overeenkomst stelt vast, dat West- Duitsland binnen veertien jaar goederen ter waarde van 715 millioen dollar Israël zal leveren. Voorts zal de West- Duitse republiek 107 millioen dollar beta len als symbolische compensatie vooi Joodse bezittingen, welke de Nazi's ir beslag hebben genomen. Dit bedrag zal door de Joodse wereld organisatie worden gebruikt voor leniging van noden onder het Israëlitische volk. daar er voor deze bezittingen geen erfge namen zijn of andere mensen, die spraak op kunnen maken. West-Duitsland zal o.m. huizen, werken en landbouwwerktuigen leveren. Israël zal in Keulen een inkoopcommissie vestigen, welke de leveringen regelt. Vatenfabriek Van Leer ontslaat 70 man Bij de Van Leers Vatenfabrieken Vreeland (U.) zullen over twee weken r zeventig arbeiders ponder werk ko- i. Hiermee is het totaal aantal ont slagen arbeiders sedert September vér het vorig jaar tot 140 gestegen, meldt H.V.V.. De oorzaak van het ontslag ligt voornamelijk in het teruglopen exportorders. het zich weer sluiten van de lucht (men kan zich dit alles waarschijnlijk duide lijker voorstellen met een eenvoudig |Wi voorbeeld. Als een zwemmer van grote1 hoogte in het water duikt hoort men, als hij van de lucht in het water komt ook een klap, maar beweegt hij zich eenmaal in de massievere massa van het water dan verneemt men verder niets meer). Maar niet alleen dat de straaljager deze „muur" moet overwinnen, er is ook (Vervolg van pag. 1) Zo gingen de weken voorbij; 's nachts urenlange marsen overdag opgesloten oude ste°ngroeve of een blliken hutje. Iedere keer weer hadden Betsy haar lotgenote moeite om uit te vinden welke dag van de week het eigenlijk was, want op het laatst verdween elk begrip uur. Door de zonnestand be paalden zy zo goed en zo kwaad als dat ging hoe laat het was, maar zeker haar zaak waren ze nooit. En wat deed er eigenlijk toe; het ene ogenblik toch haast gelijk aan het volgende Kleinhandel had grotere omzet in Juli volgens het Economische Instituut voor den Middenstand hebben hel midden- en kleinbedrijf 4<n Juli jl. ir tal van branches hogere geldomzetten be reikt, dank zij de opru-imingsverkopen, doch ook dank zij een toegenomen koop lust van het publiek, welke blijkt uit het feit, dat de omzetten ook hoger w dan in Juli 1951. In procenten uitgedrukt was de stijging en daling tegenover Juli 1951 en Juni 1952: aardappelen, groenten t.-. fruit +2, 2, brood +13, +7, kruidenierswaren 10, +8, vlees +13, +9, vis +6, +6, zuivel +2, +6, boeken +19, 3, hiuish, art. +3, +30, kantoorbehoeften 2, +14, meubelen +3 +19, rijwielen +14, +39, schoeisel +15, +26, sportart. +12, +26, textiel 2, +51, ijzer en gereedsch. —3, 14, dranken +17, +12, banket +6, +12, chocolaterie +8, +7, tabak +3, +5, -parfumerie idem, —3, drogisten +15, +5, kappers +9, +15, opticiens 4, +5, bloemen 5. 6 Chuichill met vacantie naar de Rivièia Churchill is vandaag met zijn echtge note voor een korte vacantie naar een villa bij Monbe Carlo vertrokken. Op 23 September zal hy naar Engeland terug keren. Gedurende zijn afwezigheid zal Eden de kabinetszittingen presideren en indien deze in het buitenland vertoeft, de minister van Financiën, Butler. Eden gaat nl. 14 September naar Straatsburg. Wenen en Belgrado Ook kinderverlamming op Aruba Op Aruba hebben zich vier lichte ge vallen van kinderverlamming voorge- Een halve eeuw vaart op Oost-Azië Jubileum van de Java-China- Paketvaari Maandag 15 September zal in Amster dam worden herdacht dat vijftig jaar ge- lèden werd opgericht de JavaChina Jspan-Iijn N.V., sinds 1947 dc Konink lijke JavaChina Paketvaart Lijnen N V Bij het uitbreken van de tweede wereld- Oorlog beschikte de lijn over vier pas sagiers- en zeven vrachtschepen. Van deze elf vaartuigen gingen er in de oor log zes verloren In 1947 bracht de K P.M. haar buitenlandse lijnen in bij de J.C J.L. Alleen de diensten op China moesten gestaakt worden. De directie rccipieert a.s. Maandag van 1012 uur in het Scheepvaarthuis. Advertentie) Die tergende, bonzende pijn kan Uw leven vergallen. Waarom langer die kwelling te dulden, bestrijd Uw pijn met èèn of twee - Bevrijding Maar toen brak de 26ste Augustus Een dag, die in geen enkel opzicht anders beloofde te worden, aan de zeven en twin tig voorgaande dagen, maar die in de late namiddag de bevrijding bracht voor vrouwen en die een einde maakte aa martelende onzekerheid, waarin zij haar verwanten vier weken lang keerden. Over deze bevrijding vertelt het jonge verpleegstertje: „Het zal schien een uur of zes zijn geweest het begon juist te schemeren toen we, vroeger dan gewoonlijk, het bevel kregen op te breken Op dat moment bevonden zich drie bendeleden bij ons, van wie er een „onze" wapens bij zich had genomen. Van de overige bendeleden was op dat moment niets te zien, doch dat verwon derde ons in het geheel niet, daar deze lieden zich altijd min of meer schuil hiel den. Onze bewakers gedroegen zich nog al onrustig en maanden ons voortdurend grotere spoed aan, maar daar we slechts even te voren onze maaltijd had den ontvangen, haastten we ons geen moment. Totdat plotseling we bevonden ons op dat ogenblik halverwege een heuvel in een tegenover liggende heuvel een schot klonk en even later zagen we daar een In uniform geklede gedaante verschij nen. Onze begeleiders werden als het ware door een paniek bevangen; zonder ons nog met een blik waardig te keuren, sprongen ze op rn renden de heuvel af luttele tellen later in het kreupelhout Driokf feregcM Staking grondpersoneel Garuda Vannacht is het grondpersoneel van Garuda Indonesian Airways, 1500 m sterk, in staking gegaan als protest tegen het ontslag van 31 man. Men verwacht, dat deze staking één dag zal duren. Ook in de Minahassa terrorisme In de Minahassa, waar tot nog toe aan vallen van benden niet plachten voor te komen, is bij Tomohon 'n politiepatrouille door een gewapende bende aangevallen, waardoor een man der politie sneuvelde en drie gewond werden, terwijl een sten- gun en een geweer verloren gingen. Die zelfde avond heeft een bende een aanval gedaan op het politiebureau te Tomohon, waarbij een meisje het leven verloor en twee personen gewond werden. Een trouwpartij met hindernissen Een aanstaand echtpaar spoedde zich gistermiddag naar het Amsterdamse stad huis aan de O.Z. Voorburgwal om te gaan „aantekenen". De eerste stap naar het voor de wal liggende huwelijksbootje. „Maar zover is het nog niet", dacht de moeder van de aanstaande bruigom, „en als het aan mij ligt komt het nooit zo ver." Aanvankelijk had zij na veel gepraat haar toestemming gegeven, hoewel de schoondochter haar keuze niet was. aldus het Hbld. Een vrouw verandert wel eens van mening en zo gebeurde het dan, da; de Mama van de jongeman zich voor de brede poort van het Prinsenhof had op gesteld om een stokje te steken voor „de trouwerij". Moeder was goed van de tongriem ge sneden en met luider stemme deed zij de dankbaar toesnellende menigte medede ling van haar mening over de aanstaande schoondochter. De poortwachter houdt niet van relletjes in de buurt van stadhuis; vijf maal acht werd gedraaid en een paar minuten later wemelde het van agenten in de buurt van de met on verminderde kracht voortgezette familie- Het slot was, dat het aanstaande paar tóch naar binnen stapte om de ambtena ren te vertellen, dat zy wilden trouwen- Moeder hield op straat nog wat nabe trachtingen en een kwartiertje later was de rust voor Amsterdams stadhuis terug gekeerd. Nieuws in een notedop Het voornaamste nieuws vindt U altijd et meer of minder grote koppen aange duid. Maar er zyn nog zoveel andere we tenswaardigheden, die toch ook de moeite het lezen verdienen. Zo wordt ge meld dat Noorwegen zijn brigade, die deel uitmaakt van de bezettingstroepen ii Duitsland, in het komende voorjaar zal terugtrekken Mevrouw Margarethe Helmer is dit weekeinde gekozen tot De- nemarkens langhaar-koningin. Haar vlechten zijn bijna IVfc meter lang. Britse en Amerikaanse bommenwerpers zullen binnenkort weer bombardements- oefeningen kunnen uitvoeren op eer zandbank bij Helgoland. Ruim 1000 oud bewoners en bewoners van Helgoland hebben dit eiland bezocht en de bevrij ding herdacht van de Britse oefen-bom bardementen. Koning Boudewijn België is in Bormes les Mimosas (Fr. Ri- vièra) aangekomen. Ook de Belgische Buitenlandse Zaken, Paul Zeeland bevindt zich met vacantie in Rivièra. Zondag vierde Boudewijn zijn 22ste verjaardag. Volgens de defini tieve uitslagen van de Chileense verkie zingen, heeft dictator-generaal Carlos gekregen. Thans zijn er veertig grol Russische, treiIers gesignaleerd in de wa teren waar de volgende week de NATO- 11 oefeningen zullen beginnen. Met 32 i boord heeft een door (Advert l'jjzcsy* rubber laarzen gymschoenen pantoffels Amerikaanse manoeuvres in Duitsland De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, George Kennan, zal op 19 September naar West-Europa vliegen om besprekin gen te hebben met verschillende Amer. ambassadeurs. De Shell zal beginnen met de bouw van de grootste olieraffina derij ter wereld. De raffinaderij komt op de kust van Kenya, tegenover het eiland Mombassa. De Tunesische Raad Veertig, welke door de Bey was ingesteld, Op dat moment beseften we echter nog in het geheel niet, dat het einde van i lijdensweg nabij was integendeel, meenden stellig nu in handen van andere bende te .(jn ccvallen. i bu„^r ontworpen VMrtuig op het M„r Mevrouw Neyendorf stak de handen van Luzern een snelheid behaald omhoog, maar ik riep alleen maar: nietkm per uur. -Cr Voor het eerst schieten, niet schieten! Daarop wenkte de1 Amerikaanse negers deel aan de grote man, die onze belagers tot zo'n snelle af tocht had gedwongen, ons naderbij en niet voordat we hem tot op korte afstand ge naderd waren, ontdekten we met een militair te doen te hebben. Inmiddels waren ook zijn kameraden, die achter de heuvel gelegen hadden, naderbij geko men en het valt licht te begrijpen, dat onze vreugde geen grenzen kende. Van louter opwind'ng wisten we gewoon niet wat we zeggen moesten en de militairen zelf toonden zich ook geweldig bly met het feit. dat zij erin geslaagd waren ons uit de greep der terroristen te bevrijden. Twee uur moesten we toen nog lopen, alvorens we de plaats bereikten, waar een militaire truck geparkeerd stond, die ons naar de corpscommandant in Cheribon bracht, maar na onze vele nachtelijke wandelingen, waren die laatste twee gewoon een peuleschilletje Vanuit Cheribon werd 'onmiddellijk de onderneming Sindang Laut van het heug lijke nieuws in kennis gesteld en het be hoeft wel geen betoog, dat zich binnen de kortst mogelijke tijd ontroerende to nelen afspeelden in dat kleine gebouwtje. de corpscommandant van Cheriboi huist en waar na vier weken de door velen doodgewaande vrouwen gezond n wel in de armen hunner familieleden Liquidatie organisaties-Woltersom Blijkens een publicatie in de St. Crt worden m.i.v. 8 October opgeheven de vakgroep: tussenpersonen in ruwe ka toen en calvezels, de vakgroep: vlakglas. ambacht en de ondervakgroepen glas- bewerkingsambacht en glazeniersam bacht, de vakgroep lichtdrukker!] de vakgroep groothandel in bouwmateria len, natuursteen en vlakglas en de vak groepen: groothandel in diverse grove bouwmaterialen en grof bouwaardewerk; groothandel in cement; groothandel in straat- en metselstenen; groothandel in asbestcementproducten en bouwplaten; groothandel in wand- en vloertegels en aanverwante artikelen; groothandel in bitumeuze en teerhoudende dakbedek kingsmaterialen; groothandel in grint en zand; groothandel In natuursteen en slakken voor wegen- en waterbouw; groothandel in onbewerkte en bewerkte natuursteen; groothandel in vlakglas; commissionnairs in bouwmaterialen, na steen en vlakglas; im- en export van bouwmaterialen, natuursteen en vlak glas. heeft eenstemmig de Franse hervormings plannen verworpen. De Amerikaanse kotter Courier zal voortaan dagelijks bij na zes uur van de Middellandse Zee uit met krachtige zenders uitzendingen voor Oost-Europa en het Nabije en Midden Oosten verzorgen en hoopt de Russische stoorzenders te doorbreken. De West- Duitse regering heeft bekend gemaaktJ dat zij geen besprekingen zal vo Oost-Duitse delegatie over de Duitse eenheid. Deze besprekingen waren door het Oost-Duitse parlement voorgesteld De Belgische regering heeft een prijs 1 millioen francs uitgeloofd voor degene, die een geneesmiddel voor slaap ziekte ontdekt. De Amerikaanse H C. Duitsland, Walter J. Donnelly, is gis teren met een speciale trein in Berlijn aangekomen voor zijn eerste bezoek aan de stad, sinds de aanvaarding van zijn functie. Van het eri van School en Kerk Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Putten (3e pred. pl.) G. C, Roosendaal te Lienden. Aangenomen naar Sleeuwyk cand. H. Brons te Scherpenzeel; naar Auckland (Presb. Church in Nieuw- Zeeland) G. F. W. Herngreen te Rotter dam-Kralingen. Bedankt: voor Muiderberg cand. A. de Haan te Zeist. Geref. Kerken Beroepen: te Middelstum J. C. Derksen te 's-Graveland; te Marrum (2e maal) J. P. Schouten te Niezyl, die dit beroep heeft aangenomen; te St Cathe rine (Ontario, Canada) H. W. Wierda te Den Haag-Loosduinen (nader berient). Aangenomen naar de Chr. Ref. Church te Clinton en Exeter (Ontario in Canada) G. J. Hoytema te Monster. Bedankt: voor Urk (vac.-P. Hom burg) W. Baas te Bozum. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Aangenomen naar Haulerwyk Th. Hoff te Loenen aan de Vecht; naar Waardhuizen (tweede beroep) J. van Dyk te Gees. Bedankt: voor Delft D. Deddens te Wetsinge-Sauwerd. Geref. Gemeenten Bedankt: voor Sardis (Canada) voor Corsica (V.S.) F. Mallan te Brui- nisse. Evang. Luth. Kerk Aangenomen: naar Amsterdamdr G. J. Lindijer te Dordrecht. Nieuwe studentenvereniging opgericht Dezer dagen is opgericht de studenten vereniging Civitas Studiosorum Funda- mento Reformato, bestaande uit studenten behorende tot de gereformeerde richting de Ned. Herv. Kerk, Geref. Gemeenten, Oud-Geref. Gemeenten die aan open bare universiteiten en hogescholen stu deren. De vereniging heeft een eigen orgaan getiteld „Wapenveld". Als ab-ac- treedt op de heer R. Plomp, Kon. Em- malaan 83, Delft. Directeur N.A.E. in Amerika Dr Rutherford L. Decker, gedurende de laatste negen jaren predikant van de Temple Baptist Church in Kansas City. en vroeger president en secretaris van de National Association of Evangelicals in de Ver. Staten is benoemd tot uitvoe rend directeur in volledige dienstbe trekking van de N.A.E. Aan dr ir F. J. Nellensteyn is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als bui tengewoon hoogleraar aan de T.H. te Delft. Ook ds v. Voorthuysen uit de Chr. Geref. Kerken Kerkeraad van Leersum over naar Oud-Geref. Gemeenten In zijn vergadering van gisteravond heeft de kerkeraad van de Chr. Geref. kerk te Leersum (U.) met algemene stemmen besloten het verband met de Chr. Geref. Kerken te verbreken en over te gaan naar de Oud-Geref. Ge meenten. Ook dc plaatselijke predikant, ds E. du Marchie van Voorthuysen, is met de kerkeraad meegegaan. Ds Du Marchie van Voorthuysen, wel de meest bekende figuur van een be paalde stroming in de Chr. Geref. Ker ken, werd in 1937 theologisch candidaat en diende achtereenvolgens de gemeen ten Urk, Driebergen, Sliedrecht en (sinds enkele maanden) Leersum. Hij is 51 jaar oud. Ds H. Visser Mzn te Rotterdam-Zuid, ds J. G. van Minnen te Huizen en ds E. du Marchie van Voorthuysen, die gelijk studeerden aan de theologische school te Apeldoorn en allen in 1937 als candi daat afkwamen, hebben thans ook allen het verband met de Chr. Geref. Kerken verbroken De Chr Geref. kerk van Leersum telt ongeveer 125 leden. Ds Van Voorthuysen deelde ons mede dat men tot uittreding had besloten om dat naar. het oordeel van predikant, ker keraad en gemeente „zeer veel leraars en leidinggevende personen al meer de zuivere leer der vaderen naar het Woord Gods verlaten hebben en de wereld gelijkvormigheid schrikbarende vormen heeft aangenomen". Over het algemeeen was men het eens met de bezwaren die ook ds Van Min nen aanleiding hadden gegeven jiit de Chr. Geref. Kerken te treden- Tot lector aan de R. U. te Utrecht zyn benoemd dr E. H. la Chapelle (ortho- paedie) en dr P. M. Endt (wis- en natuur kunde). lem heeft 'erd gehouder door ds H L C - De Doopsgezinde kerk ,.B« het Lam" n het Singel te Amsterdam, die geruime d wegens restauratie gesloten was, is :er in gebruik genomen met een dienst larin ds Fr Kuiper voorging. HUISVROUWEN KUNNEN Iedere week gaan in Neder land minstens tien millioen stuks goed in de gezins- was. Dat goed bevat samen zeker honderd millioen vlekken. Om die honderd millioen vlekken draait de hele wasdag. De fabrikanten van Cas- tella (het blauwe pak voor de gezinswas) hebben dat den beginne af inge zien. Castella is zo samen gesteld, dat alle vlekken zienderogen en met snel treinvaart verdwijnen. De vrouw, die voor het met Castella wast en door en door vuil goed te kampen heeft, kan dikwijls haar ogen niet geloven. Ook al, omdat Castella verrijkt is met Actief Wit, waardoor de vlekvrije was veel helderder en zachter wordt dan met andere was middelen te bereiken valt. Het vette, ryke sop van Castella spreekt trouwens boekdelen. Zo'n sop moet wel wonderen verrichten tot tijdelijk Ier aan de 2e Chr. Zuid de heer t de CNS-school t En ondanks zijn fabelach tige waskracht is Castella volkomen veilig. De naam Castella heeft ook zulk een goede klank gekregen, doordat Castella een ciaal midcel maakt de fijne was: het ros alkalivrye Castella Vier van de vijf huis gebruiken voor lons, jumpertjes, de kleer- van baby, etc. alléén alkuüvrljc Castella Wol- was. Zij hebben kunnen constateren, dat hun fijne goed dan viermaal zo lang meegaat Het lied der aethergolven 7.16 Gram. 8.00 Nieuws 8.18 Orgelspel 8,50 Gram, VPRO: 10.00 irgenwijdlng VARA: 11.00 Causerie 11.30 ...-kest 12 30 Land- en 12.33 Voor het plat- 1.20 Voor de .15 Operette 3.00 Kinderkoor 3 20 Piai 1 3.30 Voor de zieken 4 00 Voor de Jeu 3ram. 5.50 Regeringsuitzending 6 vs 6.15 Vara-varta 6 20 Militaire cause- 30 R.V.U.: causerie 7.00 Causerie 7.15 duo VPRO: 7.30 Voor de Jeugd VARA: tfleuws 8.06 Politiek commentaar 8.15 11,15 Orgelspel nuziek. NCRV: 7.00 Nieuws 9.00 V< w 9.35 Gram 10.30 Morgen- .11.30 Hoorspel 12 00 Pi: 37 hij me uit de handen Rijkelijk vloeien Ant's hem geweest moeten zijn... En toen zei ik, dom „Ja, 'k wèet er alles van. We hebben allemaal tranen en Lien ziet het egoïstische in haar den- mens, dat ik was: Here, hoe kon U dat doen. ons kruis te dragen. Mag ik meteen maar aan ken van straks. Zou ze een, die alles kwijt is, Als U hem thuis wou halen, waarom dan niet de voorkant gaan zemen? Over een uur staat de willen gebruiken als troosteres voor een, die nog op de eerste dag. Maar, weet u, hoe ik het nu op. ,,'t Is onbegrijpelijk, dat ze het kan", zegt Lien binnen, waar enkel nog haar vader en jongste broertje zijn. „We moeten allemaal weer aan de gang, Lien, dat is plicht." „Een plicht, die ik niet bepaald verzaakt heb", denkt Lien, maar ze zwijgt. Straks zal ze met land. waar zijn vader al Ant alleen zijn. Ze verlangt daarnaar. Ant is r er een, die beter zal kunnen helpen dan al de anderen. Ant moet met moeder praten, haar zien op te heffen uit die angstwekkende lethar- zoveel over heeft? „Nou werd het mag niet", herneemt Ant, nasnikkend nog. „Ik moet niet zien op wat de Here van me nam, op wat Hij me gaf. Langer dan twee- zie? Koos was op de eerste dag nog niet klaar toch weer de baas en dat God plukt de vruchten pas, als ze rijp zijn." „Zou Dick dan op die eerste morgen al rijp geweest zijn", flitst het door Lien. En, alsof Ant deze gedachte raadt, gaat ze voort: „voor lang is. Wat een recht, juffrouw Lien, te wéten, dat je man en je het Vaderhuis zijn en er bij te weten gie. Van die gedachte komt ze evenwel terug, als ze zelf Ant heeft gehoord. „Weet u, juffrouw Lien", zegt deze, „ik probeer maar altijd te denken aan wat het deel van mijn jongen ge worden is. Toen hij klein was en in de vacan tie bij mijn grootmoeder logeerde, kon ik me soms zo alleen voelen, maar dan dacht ik: Koos heeft het fijn. Die heeft het best naar zijn zin heeft het beter dan ik het hem kan geven. OEN DE VESTING VIEL door D. MENKENS-v. d. Spiegel Zo i heerlijker. Voor mij... Van zijn grootmoeder kwam ken. als ik Hem zie hii terne"... Ant's ^sterr^ beeR van ingehouden daar bij Hem vind. Hier is dat danken het rech- u_ ej. -g nog te veej ver(jriet in mijn hart. hij terug". tranen... „en nou Ben ik hem voor mijn ver der leven kwijt, maar voor hèm... En dat voornaamste. Ik heb hem niet gekregen zelf plezier van te hebben, maar om hem klaar hè, hoe het allemaal gegaan is te maken... met Gods hulp dan... voor wat be- ----- ters. En nou mag ik er toch eigenlijk niet om treuren, dat hij al dan zo vroeg klaar was. mensen doen vaak iets zó maar, zonder er bij te denken, maar dat doet de Here niet." „Ja, als je zeker bent van zijn behoüd..." „Maar dat moet je toch kunnen zijn? Dat bent u van uw broer toch ook? Uw vader heeft na tuurlijk wel met hem gesproken en die kan dat beter dan ik, dat heb ik ondervonden in die tijd, dat mijn jongen er zulke rare gedachten op na hield. Uw vader heeft zo'n goede invloed op mijn Koos gehad, daar zal ik hem altijd dankbaar voor blijven. Hij praatte met hem of hij zijn ei gen zoon was. Ik dacht toen nog: wat heerlijk, als kinderen zo'n vader hebben. En wat een dat je er zelf ook eenmaal komen zult. 't Kan zegen, dat mijn jongen, die geen vader heeft, m nu zQ,n man treft om hem raad te geven. Natuur lijk heeft uw vader tegen uw broer wel het no dige gezegd voor hij in dienst ging. Want dat is en jongen toch altijd een heel ding. Wat zou ik een angst gehad hebben, als ik niet geweten had. dat Koos vaste grond onder de voeten had. Die jongens krijgen zo'n heel ander leven en dan in zo'n gro- „U heeft geen bijzonderheden meer gehoord, te stad. Voor hij wegging zei ik tegen hem: Koos, u_. .li1i*ei ik, denk er om. dat je het bidden niet ver- het nou ook. Nee, 't is voor hèm^nog veel Dan zal ik mijn Heiland pas goed kunnen dan- „Nee. Getroffen door een granaatscherf in het geet. Satan loert op je, jongen, hij loert hart. Hij moet direct dood zijn geweest. Of dat je de een of andere dag in zonde valt! echt gevecht geweest is, of hij Weet u, wat hij voor antwoord gaf? Moeder, zei 't Is moeilijk, hoor juffrouw Lien, o 't is zo zelf heeft moeten schieten... O, juffrouw Lien, dat hij. ik weet, dat ik van Christus ben en dat nie- is misschien nog het moeilijkste voor me geweest, mand me uit Zijn hand zal rukken, want dat U weet wel, hoe hij dacht over het schieten op heeft Hij zelf beloofd. Natuurlijk vergeet ik hel moeilijk. Als ik dan die stoeJ zie, zijn vaders stoei, waar hij de laatste. laren altijd in zat en als ik dan weet, dat ik voortaan tegen een le ge stoel zal moeten aankijken en hoe hij voor me zorgde, ja, ai zijn geld lei hij voor me neer hij wachtte dan als een kleine jongen op zijn zakcenten nou en verder alles nam zijn medemensen En dat hij nou pas op de laat sle dag sneuvelde. Uw broer vocht met hart en ziel en werd op de eerste dag ai weggenomen, mijn Koos moest al dat gruwelijke maken tot het einde toe. Wat die vijf dagen voor gebeden?" bidden niet Heb maar geen zorgen, hoor! wordt over me gewaakt. En er is over hem ge waakt, juffrouw Lien. Maar er is ook over uw broer gewaakt. Jullie hebt toch ook voor hem Voor de hu ïi.oo recital 12 30 Land- en tulnbouwmededellngen 12.33 Metropole Orkest 12 59 Klokgelui 100 Nieuws 1 15 Prot. Thuisfront kapel 2.00 Gram. 2.45 Voor Gram. 3 15 Omroeporkest 4.00 Voor de jeugd 5 20 Orgelspel 3.50 Militaire causerie Gram. 6.15 Spectrum van het Chr ve gingsleven 6.30 Salonorkest 7 00 Nieuws Gram 7.15 Boekbespreking 7.30 Gram "16 ..De school m „llharmonlsch orkest 10.25 Gram. 10 30 Int 10.40 Gram. 10.45 Avondoverdenking. Nieuws 11 15—12.00 Gramofoonmuziek, •rtem i C. 330 m. 12.00 Gram. 12 25 i 1.00 Nieuws 1.10 Oogg Latijns-Amerikaans o 3.00 Hoorspel 4.00 Twintig 2.00 Lichte i 1.45 Voor 3.00 BBC de kinderen 6,0( Strijkorkest 9.01 10.15 Noorse liedei 11.03 Nieuws Engeland. BBC. 1500 en 2 muziek 12,45 BBC Welsh O: de kleuters 2.00 Voor de Northern Ireland Light Ore irogramma 8.00 Hoorspel ma 10 00 Nieuws 10.15 Ac Lichte muziek 11.30 Voordrac ek 11 56—12.00 Nieuws inkrljk. Nat. Progr. 347 1.00 Nieuws 2,10 Gram 6 30 Ar ing 7.00 Orkestconcert 7.58 Gram 8.02 al ensemble 10.32 Hoorspel 10.05 Gram 10.50 Recital 11.15 Gram. 11.45—12.00 Nieuws, Gev. 11.15 Dans 12 00 Grar „Salaris van politie is onvoldoende" Adspiranten moeten bij honderden gezocht worden „De salariëring van de Nederlandse po litie in zijn geheel en van bepaalde groe pen in het bijzonder voldoet niet meer", aldus betoogt de Katholieke Politie ambtenaar in het laatst verschenen num mer. Het is zover gekomen, dat adspi ranten voor de Nederlandse politie bij honderdtallen moeten worden gezocht en alleen omdat de salariëring in geen ver houding staat tot het geheel van de be roepsuitoefening. slaagt de overheid er niet in haar eerste-rangs gezagsapparaat op peil te houden. Om in deze toestand verbetering te brengen, pleit het blad voor: een direct van kracht wordende maatregel om de aanvangssalarissen aan zienlijk te verbeteren, een complex van maatregelen om de achterstand van de salariëring van let overheidspersoneel in te lopen, het benutten van het thans ver genoeg ontwikkelde systeem van de werkclassificatie en de taakanalyse ten einde reële normen te stellen by de loon- bepaling voor de Nederlandse politie. Brui I. 324 m. 12.00 Gra Brussel. 484 i 1.00 Nieuws 1. Amusementsmu 8.00 Symphonie Dansmuziek 10.60 Nlei <a*° n. 12.34 Gram. 1.00 leuws 5.10 Gram. 5 50 De boeken- r de soldaten 7.00 3pera 9.00 Gram. en plano 1055 Nieuws 5.15 Toch is het zo! W/E HEBBEN op deze plaats al eens gewezen op de geweldige voort- plantingssnelheid van sommige dieren. Zo kan de lastige huisvlieg na vijf maanden tijd ruim 5 milliard nakome lingen voortbrengen. De eencellige waterdiertjes hebben echter een nog heel wat grotere voortplantingssnel- heid, want zij delen zich soms één maal per uur. wat een nakroost zou kunnen opleveren van ongeveer 16 millioen wezens per etmaal. Maar het record wordt waarschijnlijk wel ge slagen door de bacteriën, waarvan sommige soorten zich twee drie maal per uur delen. De bacteriën spelen door de hele natuur een uiterst nuttige rol bij de afbraak van stoffen tot eenvoudiger vormen, zodat deze weer door an dere wezens of organismen kunnen worden opgenomen. Zonder bacteriën iqjjonze ingewanden, zouden wij het meeste voedsel niet kunnen opnemen. En zo is het eveneens met alle plan ten en dieren. Tijdens deze processen sterven natuurlijk ontelbare aantallen van deze bacteriën, maar zij worden door hun sterke vermenigvuldiging steeds weer aangevuld. Ook in de bodem leven deze micro- organisnien, waar zij zich constant bezig houden met de afbraak van stoffen. Zij bevorderen de humuS- vorming en door de productie van kolloidale „lijmachtige" bodembe standdelen wordt het water in de bodem vastgehouden, waardoor wordt 'oorkomen Jat voedingsstoffen worden weggespoeld of uitgeloogd. De taak van de bodembacteriën is dus een zeer grote en belangrijke. En het aantal bacteriën dat zich aan deze taak heeft gezet, is uiteraard enorm- per ha is dit niet in getallen uit té drukken. Maar wèl in kilogrammen. Want men heef berekend, dat elke ha vruchtbare grond ongeveer 600 ki logram bacteriën bevat En 1 ha goed weiland is tevens ongeveer voldoende ais weidegebied voor één koe, die een gewicht heeft dat niet zo erg ver van de 600 kg afligt. Waaruit volgt, dat de bacteriën in de grond ongeveer het zelfde gewicht hebben als het aan de oppervlakte grazende vee! En nu wilden wij U vertellen, dat er in de Amerikaanse staat Kansas in 80 aar tyds ongeveer 2000 plaatsnamen van de kaart zijn verdwenen. Daarover morgen. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2