Per dag 17 uur kaarsrecht op een stoel 2 MAANDAG 8 SEPTEMBER 1952 Gevangen priesters in China De communisten wezen een drietal Neder landers uit naar Hongkong "PVRIE NEDERLANDSE MISSIONARISSEN, die na een lange gevangen- schap, uit Rood-China waren verdreven, zijn in de Engelse kolonie Hongkong aangekomen, zo meldt het Bandoengse blad A.I.D. Het zijn de paters Franciscanen Jeremias A. N. Kemp, Sigibald P. A. Hogeboom en Ludolphus J. M. Bosse, allen uit de missie van Loeanfoe in de provincie Sjansi. De drie Nederlandse missionarissen arriveerden tegelijk met 21 andere verjaagde missionarissen van Italiaanse, Franse, Ierse, Duitse en Belgische nationaliteit. De Nederlandse priesters zijn ruim een I China hadden misdaan en hen tot berouw I jaar gevangen geweest. Zij werden bij de communistische massa-arrestaties var katholieke geestelijken in Juli 1951 ge vangen genomen. Tot Maart 1952 bleven zij in hun eigen parochie in Peking huisarrest, volledig van de buitenwereld en daarmede van hun parochianen afge sloten. Daarna werden zij overgebracht naar de pastorie van de kathedraa. Peking en tenslotte werden twee vai eind April opgesloten in het als gevange nis ingerichte Verbiesthuis van de paters van Scheut. Pater Bosse werd niet het Verbiesthuis overgebracht, doch onder arrest gehouden in een der pasto rieën van Peking. In het Verbiesthuis waren reeds twintig Chinese en buiten landse missionarissen onder arrest. Elke gevangene droeg een nummer opgesloten in een aparte cel. Alle per soonlijke bezittingen, zoals boeken, rozenkransen en breviers, werden afge nomen. Niet spreken De priesters mochten niet spreken of in hun cel op en neer wandelen, maar moesten kaarsrecht op hun stoel blijven zitten van 's morgens vijf uur tot 's avonds tien uur, dus zeventien uur lang alsmaar tegen een witte muur aankijkend. Zij werden zo streng bewaakt, dat zij elkaar in al de tijd van hun gevangen schap in hetzelfde huis geen enkele maal hebben gezien. Dat is dan ook de reden, waarom de uitgewezen missionarissen niet precies weten wie er nog in het Verbiesthuis zijn opgesloten. „Cursus" De cipiers hielden hen 'savonde wak ker door met geweerkolven op de cel deuren te slaan. Iedere gevangene moes' een herscholingscursus volgen. Daartoe ontvingen zij privé onderricht van groep communisten, die zich in de cel de „cursist" installeerden. Vele weken lang duurde dit onderricht, bijna de hele dag tot ver in de nacht, teneinde missionarissen te doen begrijpen wa tegen het communistische regiem Vliegende hielstuk 1 Een dezer dagen reisde een Ameri kaanse toerist met een K.L.M.-vlieg- tuig van Amsterdam naar Londen. Alvorens echter aan boord van de „Vliegende Hollander" te stappen, had hij zich in het veilige bezit gesteld van een enkele kilo's zware Hollandse biefstuk. Want de slimme Amerikaan had gehoord, dat er vleesschaarste in Engeland was. Vergenoegd over zijn vooruitziende maatregel verliet de Amerikaan in Londen het vliegtuig, In de overtui ging gedurende zijn vacantie in Enge land zijn geliefde biefstuk niet te zul len missen. De Engelse douane dacht er echter anders over. Want vlees mag alleen in gebraden toestand het land worden ingevoerd. Maar de vinding rijke Yank was niet voor één gat te vangen. Hij schoot de K.L.M.-gezag- voerder aan, stopte hem de biefstuk in handen met het verzoek hem op Schiphol te laten braden. Een uur later was de bièfstuk al weer op de terugweg. Het bakken nam slechts een kwartiertje in beslag en met het volgende vliegtuig naar Lon den kon de biefstuk naar zijn geluk kige eigenaar terugkeren. 0F Piijswinnaai van Brabantse sportdag aangereden en overleden P HET NATTE WEGDEK van de Aalsmeerweg te Amsterdam-West is Zaterdagavond een autobus van de firma Maarsse en Kroon bij het geslipt en een halve slag omgedraaid. De bus raakte eerst een per sonenauto, die van de tegenovergestelde richting kwam, en reed daarna op een groep fietsers in. Twee personen werden tegen de muur gedrukt en op slag gedood. Vier anderen liepen zware verwondingen op. Een van hen is in de loop van de avond overleden. Een inzittende van de personenauto werd licht gewond. Schacht mag een bank stichten Maar Hamburgs Senaat gaat niet accoord Dr Hjalmar Schacht, de voormalige president van de Duitse Rijksbank, mag ta Hamburg een bank voor buitenlandse haDdel stichten onder de naam „Hjalmar Schacht en Co". Het kapitaal van de bank zal een I kwart rylllioen l mark bedragen. I De administra- tieve rechtbank Hamburg heeft hiertoe goedkeuring verleend. Dr Schacht was bij het ge- I recht in beroep I gegaan tegen uitspraak I burgse Senaat, die zijn verzoek tot het stichten van een bank had afgewezen. De waarnemend burge meester van Hamburg. Nevermann, heeft echter reeds verklaard, dat de Senaat onmiddellijk in beroep zal gaan tegen de uitspraak van de rechtbank. Zo nodig zou men de zaak voor het federale hof te Karlsruhe brengen. Schachts bezigheden onder het nazl- regieni zijn het belangrijkste wapen van de Senaat tegen Schacht. Te Teheran publiceerde dezer dagen het dagblad „Etelaat" het bericht, dat Schacht voornemens zou zijn een bezoek aan Perzië te brengen voor economische en financiële besprekingen. LIKDOORNS (Advertentie) VERWIJDERD HEI 1 WONDEROLIE Weg met onhandige llkdoornrlngen en ge vaarlUke eclieermoajea. Een nieuw vloelbuai middel. NOXACORN. neemt de pün weg Ir 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie. Jodium en het pUiiBlIllende benzocalne. Een flesje NOXACORN Anti- te dwingen. Na enige tijd werden deze „lessen" echter steeds minder talrijk. De drie platers Franciscanen werden op 6 Augustus gedagvaard en veroordeeld tot uitwijzing uit China. Leger des Heils De Chinese communisten hebben alle eigendommen van het Leger des Hells in China in beslag genomen en de bui tenlanders die er werkzaam waren, uit- Het Medisch Tuchtcollege heeft zocht een nieuw voorlopig onderzoek in te stellen naar de beweringen van bekende kankerspecialist dr J. Samuels te Amsterdam Het college wenst n: lijk het oordeel van deskundigen te nemen omtrent elk der patiënten, door dr Samuels aan hen vertoond. Dr Samuels heeft tijdens de besloten behandeling van zijn zaak een pleidooi gehouden, waarin hij de resutlaten zijn methode opnoemde. Hij zei dat een commissie van onderzoek 46 van zijn pa tiënten had onderzocht, dat van deze in 16 gevallen de diagnose kanker micros copisch gesteld was en van wie zich 20 reeds in het derde stadium bevonden, waarbij met de tot dusver gevolgde methoden de patiënten niet meer te h pen zijn. Onder hen bevonden zich aldus dr Samuels in zijn pleidooi mi sen die reeds 11^ jaar onder behandeling zijn, want met de methode-Samuels moet de patiënt geregeld worden nabehandeld. Hij stelde voorts dat de door het Tucht- collge geselecteerde 14 patiënten, die door commissie van deskundigen zijn derzocht en van wie meer dan de helft in het derde stadium verkeerde, thans twee jaar na het betreffende onderzoek nog allen in leven zijn en in goede con ditie verkeren. Nieuw onderzoek naar Schuld van Rotterdam methode-Samuels Voordat Tuchtcollege uit spraak doet DE INTERNATIONALE VLOOTOEFENING "MAIN BRACE" Meer dan 160 oorlogsschepen uit acht landen verzamelen zich vandaag en morgen bij Schotland voor de oefening Main Brace, de grootste oefening die ooit ter land, ter zee en in de lucht is gehouden. De deelnemende Nederlandse bovenwaterschepen beuinden zich bij het Atlantisch vlooteskader van de Blauwe partij, dat o.a. bij de gevechten in Denemarken zal optreden en kon vooien zal beschermen. Bij de Oranje partij, die een aanval op Noorwegen en Denemarken' heeft gedaan, worden Nederlandse mijnenvegers en vliegtuigen ingeschakeld. Het operatieve deel van de oefening begint Zaterdag. Glad wegdek in Amsterdam Slippende bus reed op groep fietsers in: drie doden Omgekomen zij de 60-jarige G. van der Held uit Amsterdam, de 27-jarige C Ver waal. eveneens uit Amsterdam, en de 33- jarige A. Roos uit Badhoevedorp. Van de drie gewonden liggen er nog twee in ernstige toestand in het Wilhelminagast- huis. Het zijn de 39-jarige W. Th. Aars- 19-jarige mej. L. Corduwener uit Amsterdam, de inzittende van de per sonenwagen. Twee wielrijders zijn op de plaats van het ongeluk verbonden en konden naar huis gaan. Een andere ge wonde is naar het ziekenhuis overge bracht en kon later eveneens naar zijn woning worden vervoerd. Prijswinnaar gedood Doordat hij met zijn fiets plotseling aar links uitweek is een zekere M uit haam (N.-Br.) Zondagavond in Reu- sel onder een autobus geraakt en op slag gedood. De man had in Reusel aan de grote interkring-sportdag van de R.K. jonge boerenstand deelgenomen en even voor zijn ongeluk als prijswinnaar in diverse nummers twee bekers en een lauwerkrans ontvangen. huis aan de Kinkerstraat te dam is gisteravond de 66- jarige bewoner P. de N., die vermoede lijk onder de invloed van sterke drank verkeerde, van de tweede etage van de trap gevallen en onmiddellijk overleden. Het stoffelijk overschot van de Bel gische scholier Guido Sprengers uit He renthout. die Dinsdag bij Wassenaar in zee is verdronken, is Zaterdagavond te Katwijk aangespoeld. Het zou van daag naar België worden overgebracht. Even afrekenenheren Na afloop van de „braderie" te Win schoten, die in vier dagen tijd de deel nemende winkeliers een totaal-omzet van vier ton bezorgde, is tegen de organi satoren proces-verbaal opgemaakt. Aan de kopers waren bonnetjes uitgedeeld voor een grabbelton (altijd prijs). Dat achtte de politie in strijd met de loterij- wet Een winkelier die eigener beweging een grabbelton had neergezet, werd even eens geverbaliseerd. Toenemende onveiligheid in bouwbedrijf In 1951 is het aantal ongevallen in de bouwbedrijven groot geweest. Op 160.000 arbeiders kwam 39.000 ongelukken voor, waarvan 37 met dodelijke afloop. Sinds 1947. toen 24.390 ongelukken voorkwamen met 20 doden, is het aantal dus aan; lijk gestegen. sterk gedaald De begroting 1953 van Rotterdam, die binnen enkele dagen aan de raad zal worden aangeboden, sluit voor de ge wone dienst met bijna f 175 millioen ontvangsten en uitgaven, tegen f 163 mil lioen in het lopende jaar en f 143 mil lioen in 1951. De schuld van de gemeente wordt per 1 Januari 1953 geraamd op f 102 millioen tegen f 758 millioen op 1 Januari j.l. f 722 millioen op 1 Januari 1951. Deze vermindering meent men te moeten dan ken aan de gedeeltelijke deblokkering van de overschotten die van 1948 tot met 1950 zijn gekweekt in het gemeen tefonds en aan bijzondere ontvangsten. Vrijwel evenveel als vorig jaar In Juli bijna 5000 huizen gereed In Juli zyn in ons land 4995 nieuwe ningen gereedgekomen. Hierbij w; 155 duplexhuizen, zodat door nieuwbouw in totaal voor 5150 gezinnen woonruimte beschikbaar kwam (2^ minder dan vorig jaar). In de overeenkomstige maanden van de jaren 1945 tot en met 1951 werden resp. voltooid 36. 97. 997, 3083 (30), 3256 (65). 3707 (493) en 4807 (368) woningen De tussen haakjes' geplaatste cijfers geven de duplexwoningen In de eerste zeven maanden van dit jaar kwamen 29.095 woningen gereed, waarvan 1124 duplexwoningen, en sedert de bevrijding tot eind Juli 225.468 nieuwe woningen, waarvan 12.138 duplexhuizen. aldus het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Emigranten naar Brazilië hebben pech Schip moest wegens machineschade naar R'dam terugkeren De elf Nederlandse emigrantenfamilies, ie Vrijdagmiddag met het motorschip Alioth uit Rotterdam naar Brazilië zou den vertrekken, bevinden zich nog steeds in ons land. Toen de Alioth derweg was. moesit het schip wegens machineschade naar Rotterdam terug keren. Men hoopt het schip tegen het einde van de week weer in orde te heb ben. zodat dan de onderbroken reis kan worden voortgezet. De emigranten zijn aan boord geble- 2n, behalve de heer Groenewold en zijn kinderen. Zij zijn naar Zwartemeer (gem, Emmen, Dr# teruggereisd voor de be grafenis van mevr. Groenewold, die zoals Donderdagmiddag door auto werd aangereden en om het leven kwam. Iwan, ga naar huis De Amerikaanse commandant té Ber lijn, generaal-majoor Mathewson, heeft de Sowjetrussische beschuldigingen af gewezen, als zouden de Amerikanen pro vocerende daden van fascistische ele menten tegen het Russische oorlogsmo nument in West-Berlijn hebben aange moedigd. Op het hek van dit monument een Russische tank op een stenen voetstuk waaronder tien Russische soldaten begraven zijn, was namelijk geschilderd: „Iwan, ga naar huis!" Generaal Mathewson heeft verklaard, dat de provocerende en belachelijke be schuldiging der Russen een belemme ring vormen om een herstel van het mo nument te overwegen. Volgens Mathew son kunnen de Russen hun monument beter verplaatsen naar Oost-Duisland. De Duitse betalingen aan Israël De Israëlische parlementscommissie oor buitenlandse zaken en veiligheid heeft de regering gemachtigd een defi nitief besluit te nemen over de onder tekening van het accoord met West- Duitsland over de herstelbetalingen aan Israël Waarom aanvoer van copra stagneert Indonesië richtte zelf olieslagerijen op De N.V. Oliefabriek T. Duyvis Jzn te Koog a. d Zaan. heeft zich, zoals gemeld is, wegens geringe aanvoer van copra uit Indonesië, genoodzaakt gezien 70 man of wachtgeld te stellen In Amsterdamse kringen van de Indo nesische copracultuur wordt deze ver minderde aanvoer in de eerste plaats ge weten aan de min of meer „chaotische toestanden" in sommige delen van Indo nesië. Er zijn echter ook andere factoren het spel. In de eerste plaats de huidige hoge rijstprijzen, als gevolg klapper als volksvoedsel een belangrijke plaats heeft gekregen. De klapper, die hoofdzaak een inlandse cultuur is, wordt aanzienlijk meer geconsumeerd dan ger, waardoor minder voor export be schikbaar is. In de tweede plaats heeft tot de stagnatie het feit bijgedragen, dat ir. Indonesië olieslagerijen zijn opgericht, zelf de olie uit de copra perst. f Advertentie) Tot olifant-sitter No. I is benoemd een doodgewone kip. Het bleek n.l. dat olifanten, die op luchtreis zijn, zich in gezelschap van een kip bij zonder rustig gedroegen. De K.L.M. laat dan ook gaarne een kip als gratis passagier meevliegen, wanneer de maarschappij het transport van zo'n dikhuid wordt toevertrouwd. Grote plannen voor de R.-K. scholen Bij voorkeur ouders in de besturen Nu het episcopaat het reglement op de oudercomité's bij de R -K. scholen heeft goedgekeurd, is het de bedoeling van de Adelbertvereniging een landelijke vereniging van R.-K. ouders op te rich- welke zich zal bezig houden met het gehele probleem van de onderwij 5- ïrnieuwing cd de rechten en plichten m de ouders hierbij. De vereniging wil trachten een reoc- tnis&tie van de schoolbesturen te b°- tiken en wel zo dat bij voorkeur ouders van leerlingen hiervan deel uitmaken en waarbij de geestelijkheid haar plaats van geestelijk adviseur met recht van veto bekleedt. Voorts zal gestreefd worden naar een grotere vrijheid voor de leerkrachten in de keuze van leerstof en methode van onderricht en beoordeling, gelijktijdig gepaard gaande met soepeler voorschrif ten van hoger hand. Bovendien wil de vereniging trachten tot een systeem te geraken in navolging van wat in de V.S. gebeurt, waa leraren bijna vijf jaar in de gelegenheid worden gesteld, met behoud van salaris een jaar naar de universiteit terug te gaan teneinde in contact te komen net de vooruitgang in de wetenschap. Belgische socialistische lof voor Nederland Het Belgische socialistische blad Le Peuple schrijft onder het hoofd „Het verwonderlijk herstel van Nederland" prijzend artikel over Nederlands economische en financiële politiek dei- laatste jaren en verklaart, dat alle fi nanciële bronnen, die Nederland na de bevrijding ter beschikking stonden, kun dig werden aangewend voor herstel van het land en uitbreiding van de nijver heid. waardoor ook aan het opkomend geslacht werkgelegenheid is verzekerd. Volgens het blad zijn alle bevolkings groepen het eens met de door de rege ring gevoerde politiek, die in hel bijzon der gesteund wordt cjoor de vakbonden. Nederland heeft voorgoed de rug toege keerd aan een politiek van he vrije spel der krachten. Op het ogenblik, dat de internationale concurrentie zich ver scherpt, wordt het duidelijk dat de voor uitziende blik der regering en de disci pline der bevolking naar een succes ge leid hebben, aldus het blad. HENRY FOWtER is gisteren door president Truman benoemd tot direc teur van het Amerikaanse bureau De fensie-Mobilisatie. Zijn voorganger, Wil son, is onlangs afgetreden. Van het erf van School en Kerk Beioepingswetk Ned. Herv. Kerk Geref. Kerken Beroepen: te Ontario (Canada) H. W. Wierda te Loosduinen; te Den Haag- Loosduinen (vac,-H J. ten Brink) J. P. Prins te Leeuwarden; te Utrecht (vac.-H. A. L. v. d. Linden) J. F. Colenbrander te Apeldoorn. Aangenome:n naar IJlst cand. A Reen te Huizum, die bedankte voor Ap pelscha, Ten Post en Suawoude. Bedankt: voor Makkum B. Smilde te Achlum. Chr. Geref. Kerken Tweetal: te Zaanmslag H. t Leeuwen te Delft en M. Overduin Woerden. Wat synode morgen en Woensdag bespreekt De Generale synode der Geref. Kerken te Rotterdam, die van morgen af open bare zittingen zal houden, zal morgen ochtend o.a- behandelen de zaak van de eenheid der Geref. belijders wat be treft deverhouding tot de Chr. Geref. Kerken, en de verzoeken inzake de prac- tische zijde van de PREDIKANTSOP- LEIDING. In de zitting van morgen avond komen in behandeling de zaak de predikantstractementen, het pro bleem van de Zondagsarbeid en dt voorstellen met betrekking tot het RADICAAL van predikanten die hoog leraar worden en wier colleges mede de vorming van de a s. predikanten bedoe len. Het betreft hier het verliezen het ambt door prof. dr S- U. Zuidema andere hooglerarn. Voor Woensdagmorgen staat op het agendum het rapport van deputaten correspondentie met de HOGE OVERHEID. Woensdagavond behandelt de synode de kwestie betreffende de er kenning van de DOOP, bediend in dt Remonstrantse gemeenten. De gedachte om volgens een vastge steld schema te werken, is afkomstig var het moderamen dat telkenmale aan d< synode een programma van werkzaam heden voor de komende dagen zal voor leggen. „Toestanden zoals eens in het Derde Rijk" In een herderlijk schrijven van d« R.K bisschoppen dat gisteren in alle Westduise R.K kerkgebouwen is voorge lezen, wordt scherpe critiek op het com munisme en de onderdrukking van de geloofsvrijheid in Oost-Duitsland gele verd. Vele maatregelen in dat gebied her inneren ons aan de tijd van het z.g.n. Derde Rijk, aldus'het schrijven. De brief geeft voorts uitdrukking aan bezorgdheid over sommige toestanden in West-Duits- land. In enkele gebieden „wordt het de ouders onmogelijk gemaakt hun kinderen naar R.K. soholen te zenden" Tevens wordt het betreurd dat grote geldsommen worden uitgegeven voor luxe, voetbal pools en radio. Bandoengse studenten ken nen geen Engeïs Niet alleen in Soerabaja, maar ook in Bandoeng rijzen er moeilijkheden ni geven van colleges in het Nederlands verboden is daar er slechts één niet- Indonesisch hoogleraar is die in staat is, in het Indonesisch les te geven, terwijl de anderen zich van het Engels bedienen Slechts een uiterst klein deel der studen- can van deze colleges profiteren. De helft der studenten kon de helft va voordracht begrijpen. - Prof. C. Wijker. oud-presider 5p 11 en 12 Oct. entlc houden. Het lied der aethergolven DINSDAG 9 SEPTEMBER 1952. ersum I. 402 m. AVRO: 7.00 Nleu- 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws 8.10 Gram. 8.45 Idem. 9.00 M gen wij ding 9.15 Gram. 9.30 De Groenten 9.35 Waterstanden 9.40 Gram. 10.50 Voor 11.00 Voor de zieken 11.30 Sopra bas-bariton en plano 12.00 Lichte muz en tuinbouwmededelingen 15 platteland 12.40 Pianoduo 13.0 Voor rleu\ lit R'dam 14.00 Gi Mededelingen 13 20 Reportage i. 14.40 Voordracht 15.00 15.45 Causerie 16.00 Gram. 16.30 V jeugd 16.50 Kinderkoor 17.15 Gram. 1 rle 18 00 Nle, muziek 19.00 Piano- rle" 19.20 Fanfi ernble 20.00 Niei t 20.35 Mededelingen 20.40 orkest 21.10 Lichte muzle Ik weet. wat U niet weet" 21.50 22.15 Reportage uit 9.45 Krontjong e 22.45 met verschillende woorden telkens opnieuw wordt overeenstemming met Gods heiligheid. Maar haar Meneer kan het geloven of niet, maar toen hij hoorde van Dick's sneuvelen en zijn eigen jon gens gezond in krijgsgevangenschap wist, heeft hij zich geschaamd. Meneer heeft iedereen moed ingesproken en dat n treffen moest... Maar r straf bestaat en zal bestaan in een nooit eindi- die bezoeken geen einde gend zelfverwijt, dat ze zó zijn laatste levenstijd verdonkerde. Waarom heeft ze hem dat beetje geluk niet gegund? Waarom maakte ze zijn ver- niet meer lofdagen niet tot feesten? Dat heeft die andere gedaan en bijna zou ze er die voor danken. Die andere heeft terzijde gestaan op het kerkhof, toen verteld. Dat is iets, wat Lien tot haar vader zeg gen doet: „Als komt, ga ik ook naar bed, net als moeder." „Ze menen het goed", is vaders antwoord. „Maar ik kan die babbelende hèm dat zware verlies zien." moet bedenken, dat Het is voor de eerste maal dat ze op derge- het de Here is, die sloeg en Hij slaat nooit zonder üjke wijze tot haar vader spreekt, maar het Dick begraven werd, maar in zijn hart bekleed- te helen. Wat zoon is er, die de vader niet kas- schijnt hem niet te hinderen. Hij begint even star de ze de eerste plaats en als het mogelijk was, tijdt? Wie de kastijding gewillig draagt wordt te kijken als moeder. Het maakt haar bang. Als- aangenomen als zoon, als dochter. Wie niet gekas- 0f ze aj njet meer te dragen heeft dan haar mo- tijd wordt is een bastaard voor God. De Here spreekt ook heden: wat Ik nu doe weet gij niet, maar gij zult het na dezen verstaan. Wouters herinnert aan een woord van David. „Ik zal wel tot hem gaan, maar hij zal tot mij niet wederkeren." Dat zei David en wat zullen wij dan Zeggen? De heer en mevrouw Bloemers doen een om standig verhaal over hun eersteling, die geboren werd en stierf precies op de eerste verjaardag gelijk is. Alsof het niet haar liefste broer was, van hun huwelijk. Denkt u dat eens in. Men is die viel. Alsof niet heel haar leven het verwijt geen*tweè"jaai zjjn familie, zit op een eenzame post, zal blijven knagen over haar houding van de onverwacht haar OEN DE VESTING VIEL door D. MENKENS-v. d. Spiegel dat hij nog meeleefde met degenen, die hij op aarde achterliet, dan zou dat in de eerste plaats zijn fnet haar. Er is iets, dat Lien heen wil drij ven naar dat meisje met haar bleek, bedroefd gezichtje, maar er is ook iets. dat haar terug houdt. Haar jalouzie overleeft de dood. Het is goed voor Lien, dat de huiselijke bezig heden haar in beslag nemen. Ze staat voor alles alleen in deze dagen. Moeder patiënt, Gré en Car- la weer naar kantoor en handelsschool, van Ant kun je niet verwachten, dat ze zo gauw al te rugkomt. Wat het verlies voor Ant moet beteke- zelfs bij benadering niet te beseffen. Nog getrouwd, toen ze geheel verloor en haar verder le ven was gewijd aan Koos. Koos was haar alles smaken en komt voor zoiets te staan. Nooit is de Nooit meer hem zien. Nooit meer nem noren. en zjj was anes voor Koos Die twee gjngen met herdenking van hun trouwdag meer zonder scha- Zijn geschonden lichaam in een mooie kist, een eikaar om op zo'n bijzondere wijze er was tussen duw geweest, zelfs op de zilveren bruiloft moes- eervolle, plechtige begrafenis en verder niets, hen ten ze er aan denken, dat ze nu een zoon van niets - vier-en-twintig hadden kunnen hebben. O ja. zijn. vier kinderen werden er nadien geboren, maar dat weet men niet van tevoren en verlies is ver lies. niets, niets. Een donkere leegte, die er altijd zal en haar volwassen zoon bestaat. Dat die band 'n- verbroken werd hoeveel verdriet Lien ook „Het is om mijn zonden heeft het in haar heeft, ze erkent ten volle, dat dit verlies onein- geschreeuwd, toen het bericht van zijn sneuve- dig veel zwaarder is dan het hare. ïen kwam. „Ik kon niet bidden, ik kon niet ge- Op een Zaterdagmorgen staat ze met slaan van achten voor de deur. „Ant!" „Ja, juffrouw Lien! 'k Wou weer beginnen." „Nu al? Ik dacht ik zou 'k was al eens Dat is iets, wat op onderscheidene wijzen en doen lijden. Dat zou onrechtvaardig zyn, niet in naar jé toe gekomen, maar moeder is ziek.' Buitenlands overzicht 23.00 Nle „New York calling" 23.40—24.00 Gi Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnastiek 7.30 Gram. 7.45 Mor gengebed 8.00 Nieuws 8.15 Gram 9.00 Vooi de huisvrouw 9.35 Gram. 9.40 Causerie 10.0( Voor de kleuters 10.15 Gram. 10.35 Prome nadeorkest 11.00 Voor de vrouw 11.30 Om roeporkest 12.00 Angelus 12.03 Gram. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws 13.20 Actualiteit! 13.25 Gram. 14.00 Gev. progr. 14.55 Grai •".00 ..Hier vrij Europa" 15.30 „Bei estig?" 16. 7.00 Voor ae jeugd 17.15 Felic c jeugd 17.45 Regeringsuitzei 18.20 Sportpraatje 16.30 Zieker 19.10 Grar 18.52 19.20 Cav .25 DiI^^B orkest 21.55 Gram. 22.00 Idem 22.45 gebed 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Gr< Engeland BBC 330 m.: 12.00 Gev. muziek 12.25 Gev. progr. 12.55 Weerberichten 13.00 Nieuws 13.10 Gev. progr. 14.00 BBC Mldli Light Orchestra 15.00 Vespei Tank' 16.05 Gram. 16.15 „The 17.00 Voor de kinderen 17.55 Weerbe 18.00 Nieuws 18.15 Sport 18.20 Gram. 19. i*T, 1 20.15 Klankbee I 23.00—23.03 Nieuw Engeland. BBC 1500 en 247 m. 12.00 Amuse mentsmuziek 12.45 Schots Orkest 13.45 Voor de kleuters 14.00 Voor de vrouw 15.00 Lichte muziek 15.45 Populaire muziek 16.15 Mrs. Dale's dagboek 16.30 Orgelspel 17.00 Militair Orkest 17.30 Lichte muziek 18.00 VarlCte orkest en solist 18.45 Hoorspel 19.00 Nieuws en radiojournaal 19.25 Sport 19.30 Gev. progr. 20.15 „I'll always remember" 21.00 „Hit Pa rade" 21.30 „The Traitors" 22.00 Nieuws 22 15 Actualiteiten 22.20 Dansmuziek 23.00 Voor dracht 23.15 Strijkorkest 23.56—24.00 Nieuws. ftJk, Nat. progr. 347 m. 12.00 Gram. "1.00 Nieuws 13.45 Gram. 12.30 Orkest. 14.00 Nieuws 14.05 Zj 00 Orke k 22.39 Pii ecital 1 ■ncert 20.02 Kami Gram. 23.45—24. Brussel. 324 n 12.30 Wecrber. 12.34 Sal. 13.15. 14.00 14.30 en 15.00 Gi 16.30 Gram. 17.00 Nieuws Iers 17.30 Gn >ek 18.00 Voor de 17.15 Voor de klei 12.00 Licht Omroeporkest 13.00 Nieuws 15.30 Piano- 10 Gram. 13.00 Nieuws 13.10. 14.00, 15.00 en 16.00 Gram 17.00 Nieuws 17.15 Amusementsorkest 18.30 Gram. 18.45 Omroepkoren 19.00 Lichte muziek 19.45 Nieuws 20.00 Gram. 22.00 Nieuws 22.10 Dansmuziek 22.50 Nieuws TELEVISIE LOPIK. DINSDAG 9 SEPT. KRO 20.15—21.45. 1. Gastenboek 2. Debat. 3. Weeroverzicht. 4. Jan de Cler. Pauze. 5. Muziekfestival Hil- Nieuwe actie om jeugd te leren sparen Reeds 5600 scholen werken er Onder auspiciën van de Nederlandse Spaarraad zullen de spaarbanken deze maan de vierde jeugdactie inzetten. Aan de hoofden van de lagere scholen is ver zocht een vouwblaadje aan de leerlingen uit te reiken. Ook ditmaal zal aan de kinderen, die aan de actie deelnemen, weer een boekje in halfmaandelijkste af leveringen worden gegeven. Een van deze boekjes heeft een oplaag van 560.000. De jeugdspaaractie werd begonnen met driekwart millioen kinderen. Het aantal scholen waar het „schoolsparen" kan wor den beoefend is in drie jaar tijds van 1500 tot 5600 toegenomen. Tienduizenden on derwijzers (veel meer dan de helft) heb ben het leren sparen tot een vast onder deel van hun taak gemaakt. De Rijkspostspaarbank, de boerenleen banken en de particuliere spaarbanken nemen aan deze actie deel. De jaarvergadering van de Ned. Spaar- bankbond wordt op 12 September in Breda gehouden. Jeugd-evangelisatieweek in Rotterdam Van 20 tot en met 27 September wordt in Rotterdam met medewerking van verschillende Protestants-Christelijke ver enigingen een jeugd-evangelisatieweek gehouden. Op het programma staan o.a. fietstochten om door spandoeken de slagzin „Jong Rotterdam voor Christus" bekend te maken. Verder zijn er mas sale zanguitvoeringen en een Youth for Christ-rallye. CHR. SCHOOL VOOR DE RADIO De Unie „Een school met de Bijbel" be legt op Woensdagavond 10 September een propaganda-samenkomst in de Grote Kerk te Woerden. Spiekers zijn prof. dr K. Dijk. voorzitter van de Unie, de hoofdlegerpredi- kant ds A. T. W. de Kluis en dr B. J. Oos- terhoff, Chr, Geref. predikant te Utrecht. Medewerking verleent het Bartimeuskoor o.l.v Mees van Huis. De N.C.R.V. zendt de rt. 31 K.O.) te b veken moeten verblijven. - Ds G. van Dooren. predikant van de ref. Kerk (Art. 31 KO.) te Enschede, zal n Nov. a s tot April 1953 naar Curasao »n om aldaar hulpdiensten te verlenen. BENOEMINGEN CHR. ONDERWIJS. 3enoemd: tot onderwijzer (es) aan Herv. jrnspijk mej. W C Moddejonge ;rzeedijk W Kippers 1 >1. school te Katwijk aan Zee C H Polet. daar. J Keizer te Scheveningen en P Boom Oegstgeest, aan school der Geref. Gem. Llsse mej. A H Bos te Teuge. aan Ned. erv. school te Renkum G B Wansink te i Chr. BLO-school te Stadska- te Hooget Benoemd tot leraar aan Chr. technische ichool te Aalten: J. de Ruiter te Den Haag: raneker: mej. M. van Steenber_ Juinen; aan school met de Bijbel te ïnvecn: E Huisman te Oudesohoot; aan Herv. school te Lisse: W. Meijer te erdam; aan C.NS.-school te Oostburg: mej C M Oprei te Delft, aan Prot. school "ïoermond H Heideman te Aalten bijzondere lagere school te Ten' Post: J. Eilander te Peizermade- aan CVO- ;chool te Vlagtwedde: H. Holman te Wedde; lan Prinses Beatrlxschool te Zeist: M R. Toch is het zo! »T)E DADELS van Aboe al Hassan -L' zijn driemaal groter dan ze zyn" laat Multatuli in een van zijn para bels op een Oosterse markt omroepen. Afgezien van het feit dat het ons Westerlingen, die voortdurend door snurkende reclame-campagnes en schreeuwende slagzinnen worden be stookt, niet onwennig in de oren moet klinken, blijft het voor ons gevoel toch altijd een beetje ongerijmd dat een ding groter zou zijn dan het is. Iets kan voor ons nuchtere gevoel nu eenmaal moeilijk anders dus har der, blauwer, groter, dikker enz. zijn dan het in werkelijkheid is. En met dat woordje „werkelijkheid" hebben we meteen onszelf bij de neus. Want wét is de werkelijkheid; zoals het zich aan ons openbaart? Maar onze waarneming kan er wel faliekant naast zijn! We hebben op deze plaats al eens uiteengezet, dat een bij de klaproos als ultraviolet ziet. Wij zien die bloem echter als rood. Wat is nu de werke lijkheid? Het lijkt wel zeer moeilijk hier een beslissing te nemen. Zo gaat het ook met een stuk land van 100 m. lang en 100 m. breed, dat ergens in Zuid-Limburg door iemand werd aangekocht. De eigenaar heeft er zich terdege van vergewist dat de afmetingen juist waren en eerst daar na heeft hij tot de koop besloten. Maar op het kadaster blijkt datzelfde stuk land te zijn aangegeven als heb bende een lengte van 100 m. en een breedte van slechts 97 m. Wie heeft er nu gelijk, de koper die zich niet vergist heeft bij de opmeting, of het kadaster, waar iedere fout eveneens is uitgesloten? Beiden hebben gelijk. Wat is n.l. het eeval? Dat stuk land ligt op een berghelling van ongeveer 15 graden. En op deze helling gemeten waren de afmetingen inderdaad 100 bij 100. Maar het kadaster tekent het land op het platte vlak; daar worden hellingen dus gereduceerd tot water pas, of om in meetkundige termen te spreken, de hellingen worden gepro jecteerd en alsdan wordt 100 m. te ruggebracht tot ongeveer 97 m. Wan neer de breedte van het land dus met de helling meeloopt, wordt de breedte die op de helling 100 m. telde, op de projectie gereduceerd tot 97 m. Ko per en ambtenaar van het kadaster hebben dus beiden gelijk, al naar ge lang de afmetingen van het land wor den bekeken uit landbouwkundig of uit administratief oogpunt. Als we op het land staan, kunnen we nog iets anders waarnemen. We woelen een beetje met de vingers in de rulle grond en verkruimelen wat aarde tussen de vingers. In die aarde zitten bacteriën, dat weten we, ook al zijn deze organismen te klein om met het oog te worden vyaargenomen Wel nu. het gezamenlijke gewicht van al die kleine, onzichtbare bacteriën van een ha land, is even groot als het ge wicht van het vee dat door dit land wordt gevoed. Daarover morgen. (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2