ïlieutuo £dïtsrt)c (iTtmrant Straaljager doorbreekt geluidsbarrière en springt uit elkander Veertien mensen onmiddellijk gedood en van de 62 gewonden nog 14 overleden C Partijen zuiverden zichzelf niet snel genoeg Mr F. J. F. M. v. Thiel krijgt Maatschappelijk Werk Wist U Van opportuniteit gesproken MAANDAG 8 SEPTEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN' t 6.— per kwartaal; 2.— per maand: 0 47 per week Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: a W. J. ENSERINK CHRISTELUR-NATIONAAL DAGBLAD Vooi Leiden en Omstreken .StantpasUelj fs gfjebleoea mgn bert ia tegljeaspoet" Drie en dertigste jaargang No i Rampoefening in Leiden Britse luchtvaart door ramp getroffen EEN DRAMATISCH ONGELUK, ja een ramp, heeft de Britse luchtvaart Zaterdagmiddag getroffen! De eerste Britse piloot, die er 4 jaar ge leden al in slaagde de zgn. geluidsmuur te doorbreken, de 30-jarige John Dep-y, Engelands trots, is op een verschrikkelijke manier om het leven gekomen. Ruim 120.000 toeschouwers op de grote luchtvaartshow te Farnborough zagen de 2-motorige De Havilland 110, door Derry bestuurd, van 13.000 m hoogte uit de wolkenloze hemel schieten. Plotseling maakten zich twee witte rookwolkjes van het toestel los... een paar ontzettende explosies werden gehoord en in een verblindende lichtflits spatte de DH 110-superstraaljager op 50 meter boven de grond uit elkaar. De vlam- menbrakende motoren van het toestel en grote stukken gloeiend staal stortten tussèn het publiek, dat dicht opeen gepakt, panisch gillend, aan de grond scheen genageld. Veertien mensen werden onmiddellijk gedood er ruim G2 gewond. Later stierven nog 14 mensen vah deze gewonden. En toen, terwijl opnieuw een straaljager laag over het veld scheerde de Britse luchtvaarttraditie wil het zo kon men in de verte mensen bezig zien, de lichamen van de doden met jassen te bedekken Anderen droegen de gewonden wegVier en veertig werden er in het zieken huis opgenomen; daarvan verkeren er twaalf in ernstige toestand. Nog kort voor het ongeluk was Derry in, contact geweest met de controle-toren Per radio en radar had hij de positie op gekregen, welke hij moest innemen vooi zijn supersonische duikvlucht. De DH 110 had, met Derry aan hel stuur, reeds herhaaldelijk de geluidsmuur doorbroken. Ditmaal deed hij dat voo laatst en opnieuw voor de ogen van vrouw, die ook op het vliegveld was Dit is een recente foto van de 30- jarige John Douglas Derry, experi- teel vlieger van de De Havilland- vliegtuigfabrieken, die op zo smarte lijke wijze het leven verloor. In 1940 kwam Derry by de R.A.F., werd squadron-leader en deed in de oor log veel ervaring op. In 1946 trad hij als testpiloot bij de Vickers Company in dienst, om in October van het zelfde jaar aan De Havilland te wor den verbonden. Derryroas 30 jaar en de eerste Brit, die (vier jaar geleden) de geluidsmuur doorbrak. moet onmiddellijk dood zijn geweest, evenals zijn waarnemer Tony Richards, die met hem in het toestel was. Uit niets bleek, dat er iets niet in orde was met de zwarte machine. De omroeper vai luchtvaartshow kondigde 't programma aan met: „Thans gaat John Derry, Enge land eerste straaljager-piloot, de ge luidsmuur doorbreken!" Daar kwam het vliegtuig, dat 13 kilometer hoog was ge weest, met een snelheid van 1200 km per uur in duikvlucht omlaag gieren. Toen opeens nog 600 meter, nog 500, nog 400 er volgden 3 oorverscheurende explosies en de geluidsmuur was doorbroken, d het vliegtuig was door de samengeperste luchtmassa, die niet snel genoeg uit kon wijken, heengedrukt. Dit geschiedde op slechts 50 meter boven het vliegveld. Daarop geschiedde het verschrikkelijke; stukken staal vlogen links en rechts de lucht in en de twee motoren kwamen met duizelingwekkende vaart op het pu bliek af. Sommigen bukten zich onwille keurig en anderen barsten in snikken uit. Met donderend geraas en gehuil van vlammen boorde één der motoren zich in de helling van een heuvel tussen de op een gepakte toeschouwers. De andere Land- en Volkenkunde in beeld Najaarsschoonmaak in Egypte. mo'tor stortte op een lege plek nei vernietigde-een fiets. De karakteristieke, dubbele staart van de jager werd ver splinterd in de lucht. De cockpit waarir zich John Derry en Tony Richards be vonden, kwam dicht bij de hoofdstartbana van het vliegveld terecht. Hier werden ook de stoffelijke resten gevonden de twee mannen- Tientallen mensen vielen vervolgens flauw. Ook stormden velen, met bloed bespat, uit de menigte weg, waanzinnig van angst en schrik. De heuvel, waar de motor was neergestort, bood een afschu welijke aanblik. Kreten van gewonden klonken op en verwanten drongen zich voorwaarts om te helpen, als dit nog mo- Het feit, dat de omroeper van de show gewoon doorsprak de verkeerstoren ligt achter de heuvel van de ramp, en de omroeper had dus niets gezien maakte het geheel, nóg tragischer. Hefschroefvliegtuigen, vijftien ambu lances, politiemannen en soldaten spoed den zich naar de plaats van de ramp. Onder de doden en gewonden bevinden zich verschillende leerling-piloten uit Coventry. DenyNet een baan vöor mij Nadat hij Vrijdagnachtin een straal jager een stuntvlucht had gemaakt, in- tervleuwden verslaggevers Derry en zijn echtgenote. ,,'t Is net een baantje voor mij vertelde hij de mannen kan de krant. En hij vervolgde: „Ik krijg enorm veel post, vooral van jongens, maar ik geloof heus niet, dat ik anders ben dan mijn buurman in de straat. Het vliegen zit nu eenmaal in m'n bloed. Ik ben nooit gelukkiger dan wanneer ik in de lucht ben Mevrouw Derry voegde daaraan toe: „Ik zou niet willen, dat mijn man voo: wat ook ter wereld dit werk opgaf. Het is zijn leven en daarom is het ook mijn leven. Natuurlijk ben ik wel eens bang, maar dat mag in ons huwelijk toch niet meetellen Ik staarde maar De speciale verslaggever van het Britse dagblad „News of he World" schreef o.a. „Ik heb in heel mijn leven nog nooit zo'r verschrikkelijke ervaring gehad. Het ge beurde zo onzegbaar vlug. Derry bracht zijn machine juist weer horizontaal, het doorbreken van de geluidsmuur, de mensen gingen op hun tenen staan, vooral niets te missen, en toen, oi wacht, in een onderdeel van een seconde was het toestel uit de lucht verdwenen. „Een ontzettende ontploffing echode over het veld", zo ging de verslaggever verder. „Vrouwen gilden hartverscheu rend, sommigen vielen flauw. En ik? Ik staatrde alleen maar, verslagen. Een andere ooggetuige vertelde: voelde me zo vreemd, zo ontzettend aangenaam. Ik was zcf benauwd dat het treffen. Maar gelukkig, ik ben gespaard". Een toeschouwer, die de ramp zag ge- zijn huis, op enkele tien- beuren Mr J. A. W. Burger fractie voorzitter P.v.d.A. L. A. Donker minister Justitie is geworden, moest hij uiteraard aftreden als Tweede Kamerlid en daar mee het voorzitterschap van de Tweede Kamer-fractie van de P. v. d. A. neer- eggen. In zijn plaats heeft de fractie thans tot haar voorzitter gekozen mr J. A. W. Burger, Mr Burger is reeds als wnd fractie-voorzitter opgetreden, toen mr Van der Goes van Naters deze functie moest neerleggen en voordat mr Donker als zodanig werd benoemd. De heer Burger is thans tweede voorzitter an de Tweede Kamer. Het is echter iet de gewoonte, dat een fractie-voor tter dit „ambt" bekleed. Waarschijn lijk zal in de eerste huishoudelijke ver gadering in de nieuwe zitting dan ook r 2 var. de voordracht een andere socialist worden geplaatst. Fransman sprong uit de trein bij De Klomp Een 21-jarige Franse schilder, die via Amsterdam, naar Kopenhagen had willen n maar in de Rheingoldexpres was gestapt, welke naar Bazel reed, is gister morgen bij De Klomp (Ede) uit de trein gesprongen zonder veel schrammen op te lopen. De trein minderde juist vaart op de plek waar een tunnel wordt gebouwd, de jongeman de sprong waagde. Pas sagiers trokken aan de noodrem. De ma- réchausssees die kort tevoren de pas van de vermiste in, orde bevonden hadden, zochten een halfuur lang tevergeefs. Maar 's middags hield de politie de schil der in Wageningen aan. Hij bracht er de nacht door en reisde vandaag verder naar Kopenhagen, t tallen meters van het vliegveld, zei er over: „Plotseling schoten de motoren van het toestel mohoog als speelgoed-ballon netjes. Toen stortte één der motoren in de mensenmassa op de heuvel Diepgaand onderzoek Expers noemen vibratie, ontstaan bij' de hoge snelheden, plotselinge „vermoeid heid" van metalen en andere technische factoren als mogelijke oorzaken. De re gering zal een volledig onderzoek naar het ongeluk doen instellen. Alle brokstukken van de verongelukte DH 110 zijn verzameld om te worden on derzocht en iedereen, die het ongeluk heeft kunnen fotograferen, werd verzocht, de negatieven ter beschikking van de autoriteiten te stellen. Binnen drie uur na de ramp had men reeds 35 negatieven ontvangen. Hedenmiddag werd nog gemeld: Hon derden mensen bezoeken de plaats, waar de doden tijdelijk zijn opgebaard, ten einde te trachten deze te identificeren. Totnutoe zijn 3 vrouwen niet geïdenti ficeerd. Publicatie van een rapport over de oorzaak van het ongeluk wordt niet verwacht, omdat vele gegeven van de De Havilland 110 nog geheim zijn. Achter de schermen De Havilland verloor concurrentie-strijd De luchtvaartshow op Farnborough is niet te vergelijken met b-v. de lucht- vaartshow-Ypenburg. De luchtvaartshow Farnborough is een demonstratie van de producten der Britse vliegtuigbouwers en wordt ook door hen georganiseerd. Deze Britse luchtvaartshow, een grote gebeurtenis, is meer te beschouwen als een „jaarbeurs" van de Engelse vlieg tuigindustrie. Fel concurreren de ver schillende vliegtuigfabrieken, om toch vooral met het beste, en tegenwoordig, het snelste te voorschijn te komen. De toeschouwers zien dit niet zo, zij zien flitsende straaljagers en prachtige snelle vliegtuigen voor transport en passagiers, maar beseffen niet. dat het hier niets anders is dan vóórvliegen; het is hier om orders te doen. Drie grote Britse vliegtuigfabrieken produceren straaljagers. Het zijn Hawker, De Havilland en Vickers. De Britse re gering zoekt steeds naar het beste vlieg tuig en ieder der genoemde concerns doet zijn uiterste best, met een goed ont werp naar productieorders te dingen. De laatste scheppingen van de Britse technici waren b.v. de Gloster Javelin van Hawker en de De Havilland 110. De Britse regering besloot, de Gloster Javelin te bestellen. Op deze show in Farnborough wilde De Havilland nu toch nog eens duidelijk laten blijken, dat de „110" een prachtige, snelle machine is; mogelijk was er wel een vreemde mogendheid geïnteresseerd Het is opnieuw een overwinning voor Hawker geworden. De De Havilland is in de-lucht uit elkaar gespat en dit is natuurlijk een zeer slechte reclame. Als om de Hawker-overwinning te accentueren, steeg onmiddellijk na het ongeluk, Zaterdagmiddag, een Hawker- Hunter straaljager op met de bekende piloot Nevil Duke van Hawker. Alsof er niets was gebeurd, dook Nevil Duke door de geluidsmuur. De knal die daar mee gepaard ging, bezegelde Hawkers overwinning Naguib neemt alle touwtjes in handen Egypte's „sterke man" arresteerde politici en vormde zelf een kabinet GENERAAL NAGUIB heeft gisteren in Egypte alle touwtjes in handen genomen. Hij is begonnen met meer dan vijftig politici te arreste ren. Toen het kabinet van Ali Maher Pasja dit gisterochtend tijdens een ministerraadsvergadering vernam, trad het af. Maher vond Naguib in zijn plannen tot landhervorming te overhaast, Naguib daarentegen vond Maher te laks. De regentschapsraad benoemde Naguib tot kabinetsformateur en reeds gisteravond had hij een nieuw kabinet van zestien minister (in hoofdzaak „burgerlijke" deskundigen) gevormd. Zelf treedt hij op als pre mier en als minister van Oorlog en Marine, terwijl hij daarnaast de leger leiding behoudt. Ali Maher zou onder huisarrest staan. jrden (ook vannacht i herstel van het constitutionele en parie door) bevinden zich mentaire leven in Egypte. Slechts in laatste instantie zou het leger ontbinding der partijen gelasten, alsmede bij de wet geregélde reorganisatie. De gearresteerden zullen waarschijn lijk berecht worden door een speciaal gerechtshof voor het op onwettige wijze vergaren van vermogens, misbruik van macht en andere onregelmatigheden onder het regiem van ex-koning Faroek. Sommigen zullen daarnaast waarschijn lijk worden beschuldigd van verzet tegen het regiem van Naguib. Naguib's regeringsplannen zijn: ring, beperking van de grondeigendom en remming van de prijsstijgingen. Gisterochtend zijn in alle stilte de twee textielarbeiders, die ter dood waren ver oordeeld wegens het leiden van de op stand op 12 Augustus j.l. in de textiel fabriek van Kafr el Dawar, door ophan ging terechtgesteld. de algemeen secretaris van de Wafd- partfj en diens bro?r, leden van de ko ninklijke familie, de voormalige direc teur van het koninklijk kabinet, dag blad-directeuren en -redacteuren, de voorzitter van de Saadistische partij, Abel Meguid Ibrahim Salah, voormalig liberaal minister, Hafez Sjiha, staand Wafdist. Tegen verscheidene, met vacantie in het buitenland vertoevende Egyptenaren is een" arrestatiebevel vaardigd, o.a. tegen dr Zaky Abdel Moe- taal, voormalig minister van Financiën, die zich vermoedelijk in Turkije bevindt, een verklaring van het hoofdkwar- van generaal Naguib worden de arrestaties een deel van de nodige veringsactie genoemd. De opstand het leger was niet alleen gericht tegen Koning Faroek, maar tegen de corruptie. ■van men de koning als een symbool zag. Omdat de politieke organisaties geen haast maakten met het bevel, hun ge lederen te zuiveren, heeft het leger ingegrepen. Overigens verwacht men niet, dat ge neraal Naguib van plan is, de politieke partijen te ontbinden: alleen de corrupte leiders zullen worden verwijderd. Voorts Naguib van plan zijn, zich aan belofte te houden, om in Februari algemene verkiezingen te houden tot het De De Havilland 110 straaljager, die na een supersonische duik boven Farn borough uit elkaar sprong. Eerst drie weken geleden was iets bekend gemaakt over dit toestel, dat als de meest gevreesde nachtjager werd bestempeld. Van alle kanten snelden de ambu lance-auto's met doktoren en ver plegers toe, om hulp te bied,en waar dat nog mogelijk was. En na dat de tienduizenden toeschouwen enigszins bekomen waren van d( ontzetting, werd hun aandacht al weer opgeëist voor nieuwe stunts van nieuwe vliegers. „Ook in de oorlog moet de strijd voortgaan", leidde de commentaar van een der gezaghebbende Britse luchtvaart experts. Een tankschip in tweeën gebroken13 doden Het Hondurese tankschip Foundation Star is Zaterdag 120 mijl van Charleston in Zuid-Californië op stormachtige in tweeën gebroken. Van de 30 opvaren den zijn er slechts 17 gered door het Noorse schip Emu. Elf personen bevon den zich aan boord van een redding boot die vermist wordt ofschoon torpe- dobootjagers en koopvaarders alle mo gelijke moeite deden om deze te zoeken. Twee personen waren aan boord ge bleven, doch later haalde een Ameri kaanse torpedoboot-jager één hunner de kok van het wrak. De man is "ech ter aan uitputting overleden. De Prins in October naar Zeeuwsch-Vlaanderen Prins Bernhard zal op 15 en 16 October a.s. een zogenaamd werkbezoek brengen aar. Zeeuwsch-Vlaanderen. Woensdag 15 I October zal de- Prins per vliegtuig arri veren op het vliegveld Woensdrecht en vandaar naar Zeeuwsch-Vlaanderen rei zen, waar hij verscheidene, bedrijven en industrieën zal bezichtigen. Het aantal WERKLOZEN in West- Duitsland bedroeg eind-Aug. 1.106.537. Het aantal Westduitse werklozen is het afgelopen half jaar gestadig kleiner ge worden. Prof. Beel blijft definitief het departement van Binnenlandse Zaken beheren (Van onze Parlementsredaoteur.) J~JE HERHAALDE BEZOEKEN, die het. voormalige K.V.P.-Tweede Kamerlid mr F. J. F. M. van Thiel vorige week heeft gebracht aan prof. Beel, die op het ogenblik de departe menten van Binnenlandse Zaken er van Maatschappelijk Werk beheert, hebben vaste .vóet gegeven aan de mening, dat het in de bedoeling ligt, hem te benoemen tot minister van Maatschappelijk Werk, een departe ment, dat tijdens de kabinetscrisis werd gecreëerd, teneinde ruimte te krijgen voor een zesde minister van K.V.P.-huize. Offioiële mededelingen over deze aanstaande benoeming zijn pas te ver wachten na de ministerraad van heden middag. Daar zal er nl. eerst over m worden gesproken. Aanvankelijk was prof. Beel zelf deze post gedacht, maar het bleek c gelijk, voor Binnenlandse Zaken iemand te vinden, die naast de nodige bestuurs- DAT de Sarangan van de Kon. Rotter damse Lloyd uit Manilla in Los Angeles aangekomen met vrijwel de complete inventaris van een circus, waaronder olifanten, tijgers en poema's. DAT tegen het einde van het jaar Rijks- eg nr 15 van Meteren naar Tiel zal wor den doorgetrokken, waardoor een kortere verbinding tussen het Land van Maas eu Waal èn het Westen tot stand komt. DAT op 18 en 19 September in Gro ningen het 99ste Ned. Landbouwhuis- houdkundig congres wordt gehouden. DAT de Volkshogeschool Allardsoog in Bakkeveen (Fr.) op 24 September een gastendag houdt over de taak van de ge iten in de bevordering der Europese samenleving. DAT de landbouwer M. v. d. Oetelaar te Udenhout (N.-Br.) tijdens het aard- appelrooien eèn ringslang met een lengte 111 cm en een dikte van 4 cm heeft gevangen. DAT J. G. Lammers, dir. van de reini gingsdienst te Enschedé, tijdens een receptie tg.v. het zilveren jubileum van wethouder Nijkamp onwel werd en overleed. DAT m.i.v. heden, voorlopig gedurende :n maand, op het traject Kruiningen Perkpolder (Zeel.) ook 's nachts een dienst wordt gevaren t.b.v. het vracht- oer en deze pont om 2.20 uur uit Kruiningen vertrekt. DAT tot en met 14 September in Gro ningen een nationale tentoonstelling van vrijetijdsbesteding geopend is en de mid denstandstentoonstelling in Zeist, die in middels is gesloten, 35.000 bezoekers heeft getrokken. DAT de adj .-onderofficier M. D. Hol van de luchtvaarttroepen te Nijmegen, die jaarlijks zorgt voor de militaire deelne mers aan de Vierdaagse, de gouden me daille voor 36-jarige trouwe militaire dienst heeft ontvangen. DAT gisteren in Waalre de jaarlijkse herdenking van de Brabantse gesneuvel den is gehouden en dit voortaan op 4 Mei zal gebeuren. DAT de Nijmeegse Kamer van Koop handel aan de gemeenteraad zal adviseren voorlopig voor één jaar op Vrijdag een koopavond vast te stellen. DAT de raad van Winschoten Woens dag een voorstel zal behandelen om de directeur van de gem. dienst voor Sociale Zaken. H. O., te ontslaan i.v.m. fraude DAT op 18 en 19 Sept. te R'dam een internationaal congres van handelsreizi gers wordt gehouden. DAT Zaterdag te A'dam de jaarlijkse accountantedag wo^dt gehouden van het N.I.V.A., waarop o.a. ir W. H. v. Leeuwen uit Delft een inleiding zal houden. DAT op 12 October te Leeuwen (Gld.) de jaarlijkse dodenherdenking van oud- stoottroepers wordt gehouden. DAT de afd. N.-Lekkerland 2 op de lan delijke E.H.B.O.-wedstrijden te Vught zo wel de medaille van Prins Bernhard als de wisselbeker won. DAT in Vlaardingen het 19 ha grote recreatieterrein 't Nieuwland is geopend met 7 voetbalvelden, twee speelweiden en kanograchten. DAT de Indrapoera morgen uit R'dam naar Indonesië vertrekt met o.a. aan boord mr S- C. Graaf van Randwijck, secr. van de Herv. zending, die een oriëntatiereis langs de zendingsposten gaat maken. DAT de Schev. treiler Dr Lely (Sch. 103) gisteravond een drijvende mijn sig naleerde op 54.47 NB en 1.16 WL, 110 mijl ten O.Z.O. van Cullercoats op de Eng. Oostkust. DAT Woensdag in A'dam het m.s. Nes tor met sinaasappels en grapefruit uit Suriname wordt verwacht en bij deze lading het eerst het zo geprezen systeem van Raschig-geconditionneerde ruimen is toegepast. ervaring tevens beschikt over de staats rechtelijke kennis, die nu eenmaal nodig is om mee te kunnen spreken in de be handeling van de op stapel staande „grote" grondwetsherziening. Het schijnt intussen, dat dr Drees, die tooh is opgetreden als formateur het thans zittende kabinet, zich niet al te veel heeft bemoeid met het zoeken naar de zesde K.V.P.-minister. Dit schijnt grotendeels overgelaten te zijn aan prof. Beel. De nieuwe minister, mr Frans J. M. van Thiel, komt uit een werkgevers- geslacht. ZJjn vader had een spijker- fabriek te Hel mond. Zelf is hij thans direc teur van de N.V. Robur, een buizen fa briek te Hel mond. Hij heeft zich bewogen op velerlei maatschappelij k voorzitter ge weest van vele organisaties en comité's, die met maatschap pelijk werk te maken hebben. Hij werd op 19 )6 te Helmond geboren, gymnasium der paters Katwijk aan den Rijn en rechten in 1930 Thiel Mr F. December volgde h Jezuiten 1 deed doctoraal de R.K. Universiteit te Nijmegen, Hij aanvankelijk advocaat en procureur. Lv-ter werd hij voorzitter van het Provin ciaal Opbouworgaan Noord-Brabant en lid van de gemeenteraad van Helmond. Ook is hij voorzitter van de Stichting Sociale Gezinszorg te Helmond en pres.- derut van de bijzondere raad van de (R.K. maatschappelijke) Vincentius-ver- eniiging. Tot de verkiezingen was hij lid van de Tweede Kamer. Bij de groslijststemm.n - gen kreeg hij echter te weinig steun om op een verkiesbare plaats te komen. Het resultaat van een en ander zal aus zyn, dat prof. Beel minister van Binnen landse Zaken blijft, omdat er ruemand anders genegen was hem in het torentje" Op te volgen. De nieuwe minister Maatschappelijk Werk krijgt een heel nieuw departement op te bouwen. Gedachtig aan de maatschappelijke functie van zijn vader (spijkerfabrikant) kunnen wij slechte hopen, dat de jonge minister Van Thiel op zijn terrein „spijkers met koppen" weet te slaan. TTET blad De Telegraaf deed dezer dagen in een hoofdartikel een felle aanval op de nieuwe minister van Econo mische Zaken, prof. dr J. Zijlstra. Als springplank voor deze critiek gebruikt het blad een rede, die prof. Zijlstra anderhalf jaar geleden hield op de alg. vergadering van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers. Aan het slot van een wetenschappelijk betoog over het neo-liberalisme zei de huidige minister toen, dat van een „sou- vereiniteit in eigen kring" van de Maat schappij tegenover de Staat beter ge zegd van de economische kosmos tegen over de Overheid niet gesproken kan worden. Prof. Zijlstra concludeerde hieruit, dat er dus geen vaststaande, natuurlijke gren zen zijn voor de overheidsbemoeiing in het economische leven en dat dit een kwestie is van utiliteit en opportuniteit. Hierover nu stort De Telegraaf de fiolen van haar gramschap uit. „Wat is utiliteit, wat is opportuniteit? Met deze twee woorden kan meA^Tïf meest krasse dicta tuur op economisch en op ander terrein goedpraten, gelijk het Duitse voorbeeld nog niet zo lang geleden aantoonde", al dus het blad. Volgens het artikel in dit Amsterdamse blad biedt dit beginsel geen enkele waar borg, dat prof. Zijlstra maatregelen zal afkeuren om de burger nog meer te onderdrukken. Dit zou dan de reden zijn, dat de „rode heren deze professor van de Vrije Universiteit aan hun hart heb ben gedrukt". "JVU willen wij ons op dit moment niet uitspreken over het al dan niet be staan van een souvereiniteit in eigen kring van de Maatschappij ten opzichte an de Staat, maar enkele dingen moeten ns toch van het hart. Vooraf moet ons de vraag uit de pen, of De Telegraaf de eerst aangewezene is om aan een ander (nog wel met een herinnering aan de Duitse tijd) opportu niteit zonder meer te verwijten. Als het blad echter de vraag stelt, waar de waarborg ligt, dat prof. Zijlstra geen maatregelen zal goedkeuren, die een overheidsdictatuur zullen inluiden, ligt het antwoord in de door hen bedoelde rede van de hoogleraar-minister maar ^en door het blad niet geciteerd gedeelte. Na uitgesproken te hebben, dat naar zijn mening minder overheidsingrijpen te prefereren is boven méér, sprak prof. Zijlstra duidelijk uit. dat deze opportuni teit waaraan hij dacht, niet inhoudt, dat de meerderheid in het parlement of een particulier machtswoord van ogenblik tot ogenblik de mate van overheidsingrijpen bepalen moet. Het betekent dat, als de noden en eisen van het ogenblik maat regelen nodig maken, deze maatregelen op dat ogenblik getoetst moeten worden °an het Christelijk beginsel. Prof. Zij Is tra zegt duidelijk: „De noden i eisen van het ogenblik zullen voor -;n Christelijke politiek bepaalde maat regelen betekenen, aan de hand waarvan nagegaan kan worden de utiliteit en de opportuniteit van Overheidsingrijpen. In de rede wordt dus alleen ontkend, dat van te voren kan worden vastgesteld, wat de natuurlijke grenzen van het Over heidsingrepen in de onderhavige pro blemen zijn". De door De Telegraaf begeerde waar- borgen ten opzichte van het beleid van Phr^ef--uÜiStra Uggen derhalve in het Christelijk beginsel dat door deze mi nister beleden wordt. En dat dit beginsel geen marchanderen met de dictatuur toe laat, is in diezelfde, door het blad ge- wezTm6' tÜd" WCl duideM)»c bH HET WEER IN EUROPA Helsinki WEERBERICHT Wisseland bewolkt Tot morgenavond verwacht - De Bilt: Wisselende bewol- king met plaatselijk enkele buien. Aanvankelijk weinig wind, later matige wind uit Westelijke rinchtingen. Wei nig verandering in tempe ratuur. (Opgemaakt te 10 u.) ZON EN MAAN. Dinsdag: Zon 6.05—19.09; maan onder 13.29, op 20.50 uur; Op 11 Sept. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1