Vierde congres van de Mij tot bevordering der geneeskunst VREEKEN SCHUDEL Iets over de historie van het omleidingskanaal In de prijzen kwam weinig verandering NIEUWE LEIDSCHE COURANT r4 ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1953 Op 18, 19 en 20 Septembei in Leiden Op 18, 19 en 20 September zal de Kon. Ned. maatschappij tot bevordering der ge neeskunst in Leiden haar vierde jaarlijkse congres houden. Het wordt verzorgd door de samenwerkende afdelingen Leiden, Alphen, Delft en Gouda. Dit congres, dat specialisten en hulsartsen uit het gehele land naar de Sleutelstad voert, zal Donderdagmiddag 18 September om S uur worden geopend in de grote Stads gehoorzaal door de voorzitter der maatschappij, de heer K. Ittmann, die, nadat de oudvoorzitter dr L. A. Hulst een overzicht van het afgelopen jaar zal hebben ge geven, een rede zal houden over „Wat ons vereent". van oude instrumenten en Na afloop zal de afdeling Leiden omstreken in de foyer der Stadszaal thee aanbieden, 's Avonds zal in hetzelf de gebouw het concertgebouworkest on der leiding van Eduard van Beinum gala-avond geven met solistische mede werking van de pianist Hans Henkemans. Uitgevoerd worden werken van Beet hoven, Mozart en Bruckner. De Vrijdag en Zaterdag worden voor !het grootste deel in beslag genomen door een groot aantal wetenschappelijke voor drachten en demonstraties. Vrijdag is er een officiële ontvangst ten stadhuize door het Leidse gemeentebestuur, beslo ten door een diner met cabaretvoorstel ling in Avifauna te Alphen a.d. Rijn. Na de sluiting van het officiële gedeel te van het congres op Zaterdag zal gelegenheid bestaan deel te nemen e excursies naar Delft en Gouda of puzzlerit. In beide steden zullen de vo naamste bezienswaardigheden worden bezocht, besloten door een ontvangst ten stadhuize. In Delft zal prof. dr H. B. Dorgelo een demonstratie met de elec- tronenmicroscoop geven. Tot besluit van het congres is er grote feestavond in Huis ter Duin te Noordwjjk aan Zee. Rondom al deze activiteiten zal aantal tentoonstellingen worden inge richt, o.a. de traditionele expositie „Pin cet en Penëeel" in het administratie gebouw van het Leids academisch zie- GEMEENTE LEIDEN Olliciële publicatie VERZETTING VEEMARKT Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat de veemarkt, welke gehouden zou moeten worden op Vrijdag, 3 October 1952, zal worden gehouden op Woensdag, 1 Oc tober 1952. Onteigening ter uitvoering weder- opbouwplan LeidenStationsplein en omgeving De burgemeester van Leidien brengt ter voldoening aan het bepaalde bij ar tikel 10, Md 8, der Wederopbouwweö ter openbare kennis, dat een besluit van de Raad dezer gemeente ddi 1 September 2952, tot onteigening van onroerende goederen, gelegen aan de Morssingel, ifcussen de Heynsiustraait en de Pesthuis- laan, en aan de Stationsweg, voorzoveel dieeli uitmakende van de percelen, ka dastraal bekendi gemeente Leiden, sectie L Nos 1507 en 1608, met die daarbijbe horende stukken, muet Ingang van September 1952 gedurende één week op de secretarie dier gemeente (afdeling Openbare Werken, kamer no 111), voor een ieder ter inzage zal liggen Leiden, 5 September 1952. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. kenhuls, praeparaten en van moderne praktykin- richting en een van moderne instrumen ten voor de huisarts. Voor de dames zyn ten dele aparte attracties georganiseerd o.a. een rond vaart cf rondrit door oud-Leiden en een modeshow in de Stadsgehoorzaal. ,,'n Linke jongen" Als een heel gewone jongen, de zoon van een wasvrouw, burgemeester wordt van zijn geboortedorp, vraagt z'n o troonde voorganger afgunstig: „Wat dan toch zijn verdienste geweest?" Een charmante en rijke Hertogin geeft hierop als antwoord: „Zijn verdienste is dat hij ons allen heeft opgevrolijkt." Dat is in derdaad het enig juiste antwoord en Arthur Rank heeft deze verdienste aan gegrepen om naar de roman van Arnold Bennett: „The Card" een film te maken, cie ook deze verdienste heeft. Onder de titel: ,,'n Linke jongen" heeft Rank onder regie van Ronald Neame een rolprent laten maken, waarin we de zonderlinge voorvallen in het leven van die dorps jongen meemaken. En deze voorvallen zijn dermate gezond humoristisch, dat deze film een der beste ontspannings films is. Het is een soort Tijl Uilenspie gel, deze jongen, die de naam draagt van Denry Machin en die onvergetelijk gespeeld wordt door de grote Engelse acteur Alec Guinness. Denry is een jon gen met durf en zijn wijze van optreden is zo ontwapenend, dat men alleen maar kan lachen om zijn schavuitenstreken. Zijn eerlijkheid bij het vinden van een portefeuille, zijn klerkbaantje op het advocatenkantoor, zijn activiteit bij het verzenden van uitnodigingen voor het feest van de Hertogin van Chell, zo mooi gespeeld door Valerie Hobson, zijn huur- Advertentie) Voldoet aan alle eisen van de meest verwende automobilist de RUIMSTE ckmeasie mcuücte jrooi ÓLfeff Uit voorraad leverbaar Vraag demonstratie N.V. Automobielhandel incasseerderswerk, waarbij hij in con tact komt met de pittige en geestige Glynas Johns, die de rol van de lerares Ruth Earp vervult, zijn tochten met het ezelwagentje, enz., het is alles even misch als dwaas. Maar bij al zijn grap pen en ook tijdens zijn financiële - uitgangen vergeet hij nimmer zijn oude moeder. Inderdaad, deze film, die in Lido draait, zal allen opvrolijken er lukkig op een wijze, die ook voor allen acceptabel is. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Gerard, zn van A. C. Polane en J. Hoving; Elisabeth C. M., dr C. Monta-gne en R. S. M. Walter; Beraardus, zn van A. Wijnands en B. Lotte; Maria H., dr van B. Broers er M. J. G. Blijleven; Maria E. J., dr var. F. J. L. Smit en M. E. van Wenit; Marianne, dr van J. B. Proper en J. van de Polder; Maria C. L. A. H., dr var Th. H. de Wilde en A. H. M. den Boer; Theodora, dr van B. Boon en F. Frank. OVERLEDEN: P. C. Cos see, hudsvr. van Van Tongeren, 76 jr; C. C. M. van Leeuwen, doohter, 5 dagen; J. B. Cats, 53 jaar; A. S. Netten, dochter, 1 jr; M. Bakker, huisvr. van Van Tol, 39 jr. Gemeenteraad van Voorbout Beslissing aankoop Overbos 2 maanden door G.S. verdaagd Aan eind van onaangename zaak (garagebouw) verbetering van wegen Alvorens gisteravond tot het afwerken van de agenda van de raad van Voorhout werd overgegaan, ontving een aantal Voorhoutse militairen dat in Indonesië heeft gediend, de eretekens voor Orde en Vrede. Gedeputeerde Staten hadden bericht gezonden dat de beslissing om „Overbos" aan te kopen twee maanden was daagd. Een reden stond in de brief niet vermeld. Alpben aan den Rijn Oudsboomse kerk gebouwd op Alpbense grond Toen burgemeester Witschey dezer dagen de nieuwe directeur van gemeentewer ken installeerde, heeft hij ook gesproken over het omleidingskanaal, dat loopt van de Hofbrug tot de Postbrug langs de Paradijslaan. Opgemerkt werd, dat, wanneer do nieuwe Rijnovergang aan de Pieter Doelmanstraat 24 m breed wordt, dit kanaal kan worden gedempt. G.S. hebben goedkeuring gehecht i de verkoop van 17.20.46 ha grond va Steijn. In eerste instantie was hierop i afwijzend beschikt, doch de Kroon i nietigde het besluit van G.S. Een schrijven van de bewoners va - Spoorlaan in verband met een ergerlijke i reeds lange tijd bestaande rioolkwestie werd verwezen naar B. en W. voor alvies. In de volgende vergadering zal deze zaak besproken worden, zo kwam mei Volgens de heer v. d. Ploeg schrijven van de Teylingerlaanbewoners voor de tweede maal zoekgeraakt, had het document zelf op de bus gedaan en toch bleken B. en W. van de inhoud x j v Seen kennis te dragen. Naar dit myste- Gisteren werd «nb«teed het bouwen r)euze onderzoek worde„ van drie schoollokalen, entree en toiletten jngeste]d bij de o.l.-school aan het Schuttersveld. Zonder hoofdelijke stemming werden De bedragen tussen haakjes achter de de vast5telling pensioengrondslagen dok- inschryvingssommen hebben betrekking ter H A G Bots en de wyzlging van de op de mindering in pnjs in verband met regeling geneeskundige verzorging ge- de ramen. J meentepersoneel aangenomen. Ingeschreven werd als volgt: Na een korte dlscussie ging de raad Stuivenberg en L. Erades, Leiden, f 50.900,aCcoord met het voorstel om, in verband C. Boel, Voorburg, f59.200 (f490), fa met de verder gaande bebouwing van de Mouton en_ De Wijs, s-Gravenhage.gronden achter het gemeentehuis, een f58.973 (f525); Aannemersber. De Lange verbindingsweg aan te leggen tussen v. d. Plas, Oegstgeest. f58.740 (f614); Churchilllaan en Prof. Aalberselaan. De Bakkers Aann. bedrijf, 's-G^avenhage, kosten bedragen f4500. Een hoofdbuis de waterleiding in deze weg zal Aanbesteding bouw van schoollokalen (f400); B. Voogt. Delft, f55.625 (f475); Leidse Aannemers Comb., Leiden, f 55.590 (f600); Gebr. Strijk. Oegstgeest, f55.300 (f490); fa B. J. Huurman. Leiden, f54. (f550); M. Kool, Warmond, f53.500 (f450); fa L. P. v. d. Gaag en Zn. Delft, f52.295 (f425); Joh. Pieterse, Delft, 150.617 (f200). G'scbicbten aus dem Wiener Wald Vlotte, aantrekkelijke opvoering Nu de vacanties zo goed als afgelopen zijn, gaat men zich instellen op komende seizoen. Ook de Schouwburg heeft de deuren weer geopend verkochte zaal heeft gisteravond genoten van de geschiedenis van Nené, die niet op bevel van haar moeder en tante trouwen wilde met keizer Franz Joseph v Oostenrijk. Die vrolijke geschiedenis v het zusje Sissy, dat haar helpt en zi in de keizerlijke armen terecht komt een gezellig begin van het seizoen. Een operette wil slechts ontspanning geven en dat is haar waarde, die tamelijk hoog aangeslagen wordt, gezien het feit, dat by een operette-uitvoering de zaal byna steeds vol is. De Hoofdstad-Operette heeft „G'schichten aus dem Wiener Wald" Ernst en Hubert Marischka, met muziek van Fritz Kreisler en Johann Strauss, een vlotte en aantrekkelijke opvoering gegeven. Het gezelschap gaat hoe langer hoe meer één geheel vormen, waardoor zang en spel aan kwaliteit winnen. Hoe wel er, zoals te doen gebruikelijk, nogal op effect gespeeld werd, bleef het toch binnen de grenzen zodat het niet ridicuul werd. Door het geheel speelde een Hollandse geest en humor waaraan de twee Weense gasten, Maria Waldner en Erich Scholz, zich nog niet geheel konden aansluiten. Het succes was er niet minder om en dat succes, dat vroeger wel eens hoofd zakelijk van Otto Aurich en Fritz Steinen kwam, gaat nu meer en meer van het gehel gezelschap komen. We bedoelen hiermee niet een achteruit gaan van de twee genoemden, maar een zeer gunstige ontwikkeling van de andere leden. Aan de decors had de ontwerper, Tom Marders, zowel als de firma Van Does burg veel zorg besteed, evenals aan de costuums van de Weense firma Lambert Hofer, zodat er niet alleen een harmonie het Waterleidingbedryf worden verstrekt. De heer v. d. Ploeg merkte In dit ver band nog op, dat de commissie Bedrijven hiervan in 't geheel niet op de hoogte was. De voorzitter gaf dit vol mondig toe. Een tweede secretaris is door B. en W. aangewezen en nu zal men weer volop kunnen vergaderen. Andere bestemming? De raming van de kosten voor de aan leg van het tweede gedeelte van dt Julianalaan bedraagt f12.200. Een ge deelte van het bedrag werd, volgens de heer v. d. Ploeg, genomen van gelden die een andere bestemming hadden. Hoe zit dat nu? B en W. moeten echter be paalde verplichtingen nakomen. Er volg de geen verdere discussie. De raad ging eveneens accoord met een geldlening groot f5.150. Deze gelden stromen toe uit de lening Nationale Wo ningbouw voor de gemeente Voorhout. Daar van dit geld slechts een halve wo ning zou kunnen worden gebouwd krygt het een andere bestemming. De Rijnsburgerweg, Herenstraat, Jac. v. Beierenweg en Loosterweg zyn door G.S. tot tertiaire wegen nr 1 verklaard. De Loosterweg heeft, om voor de bybe- horende vergoeding In aanmerking t< komen, een te geringe breedte. Met by- komende werken vraagt een verbreding dertig centimeter een bedrag van 10. Als bijdrage komt van dit geld f 5.400 terug. Enkele leden vroegen een nadere uiteenzetting, maar zonder hoof- delyke stemming werd hiertoe besloten. Aan de Christelijke school zullen gel den ter beschikking worden gesteld voor de aanschaffing van leermiddelen (f400,34). Afwyzend werd beschikt op een aanvrage om gelden ter beschikking van Sleutelflora te stellen. Ook de Ned. Vereniging voor Rheumatiekbestryding ontvangt, op advies van B. en W. geen jaarlykse bydrage van een halve cent per inwoner. De gemeente ging een geldlening van f 100.000 aan met een looptyd van zes jaar tegen een rente van 3»,4 procent Hiermee zal van J. v. Steyn aangekocht worden een weiland met huis, groot 17.20.46 ha. De woningbouwvereniging „Voorhout" ontvangt een bouwvoorschot van f 1.816.10. Dit betreft de reeds ge bouwde huizen aan de Julianalaan. toch, dat de kantonrechter de zaak in handen heeft. De heer v. d. Ploeg had een hele lyst met vragen. Het slangenma-teriaal van de brandspuit o.a. is zeer slecht. De woningbouwvereniging „Demavo" het bouwen zonder handtekening v architect onder de tekeningen. Hy vroeg de voorzitter om inlichtingen over de architect. In zyn antwoord maakte deze het duadelyk, dat het gemeentebestuur n-iets met particuliere bouw te maken heeft. Om praatjes weg te zou het plaatselijk hoofd van openbare werken deze tekeningen maken, zal de heer v. d. Ploeg in de volgende ver gadering naam en adres van de „onbe kende tekenaar" ontvangen. Vo or het laatst Alvorens de heer v. d. Ploeg nog meer vragen kon stellen, zeide de voorzitter iets voör -hem te hebben. Als bevestiging van de belofte, gedaan in de vorige ver gadering betreffende de kwestie van het kloppen van de uitgaven garagebouw bij de burgemeesterswoning las de burgemeester onder doodse stilte een verklaring voor van het hoofd van openbare werken. De raad zou er goed doen, zo had de voorzitter tevoren verklaard, geen verdere discussie over deze zaak aan te gaan. In de genoemde verklaring komt uit, dat de gemeente-opzichter, die de op dracht had de bouw in eigen beheer uit te voeren, zich misrekend heeft. Hel vertrouwen van B. en W. zou hierdoor, aldus de verklaring, geschokt zyn. Wat hierop zou volgen, berisping, straf of helemaal niets, ligt ter beoordeling aan -n W. lin alle rust en kalmte heeft de raad dit aangehoord. Toch volgde een repliek van de heer v. d. Ploeg. Deze verklaarde dat niet alleen het college, doch dat ook) iedereen bevredigd ds met deze' afloop. Het staat wel vast, dat er steeds een Rynovergang op dit punt is geweest. En dat na verloop van tijd de opzet telkens te bescheiden bleek. Daarvan ondervond niet slechts het verkeer te land, maar enkele eeuwen geleden ook de scheep vaart hinder. Want in het nauwe Ryn- gedeelte, door de dorpskom was de stroom zeer sterk. Dit had tot gevolg, dat het voor de steeds groter wordende vaartuigen een onmogelykheid werd de brug zonder eeji aanvaring te passeren. De oplossing vond men omstreeks de helft van de zeventiende eeuw in het graven van het omleidingskanaal. Voor de scheepvaart zelf heeft het kanaal nooit enige betekenis gehad, want met grotere vaartuigen kon men er moeilyk terecht. Doordat later de aangelegde, niet ver harde weg werd beplant, is de Paradys- laan ontstaan, een van de fraaiste delen der gemeente. Dan nog een merkwaardige byzonder- heid. De door het graven van de vaart vrijkomende grond werd naar Oudshoorn getransporteerd en op het terrein ge bracht, waarop later de Hervormde kerk is verrezen, zodat met recht gezegd kan worden, dat de Oudshoornse kerk ge bouwd is op Alphense grond. Uit de mededeling van de burgemees ter blykt dus, dat het omleidingskanaal op de nominatie staat om gedempt te worden. Dat zal wellicht verband houden met het feit, dat de P. Doelmanstraat wordt verbreed en een doortrekking zal worden gemaakt langs de Herv. kerk over de voormalige begraafplaats naar de eventueel te verbreden Dr Lovink- laan. Men zou dan voor het feit komen te staan een brug over de omleiding te moeten bouwen en uit die overweging zal men wellicht aan demping de voor keur geven. Ook hier zal het gemeentebeeld zich in de toekomst belangry'k wyzigen Conflict U.V.V.— Ouderdomszorgen Toen de vereniging Ouderdomszorgen as opgericht, heeft de unie van vrouwe lijke vrijwilligers haar diensten aange boden om de ouden met haar zorgen te omgeven door by voorbeeld de bijeen komsten gezellig te maken. Nadien zyn er moeilijkheden gerezen, die zich zo hebben toegespitst, dat de oudjes beslo ten zich van U.V.V. los te maken. Er dreigde zelfs een splitsing te komen in de vereniging Ouderdomszorgen, daar ei deel der leden de kant van U.V.V. koos. Om de lucht weer te zuiveren, werd een commissie van onderzoek in het '.even geroepen. Hierin hebben zit ting de raadsleden H. Jansen, W. S. v. d. Meent, A. F. Ruijssenears, W. Geerlof en Ph. Rogaar en verder van elke party (Ouderdomszorgen en U.V.V.) twee af gevaardigden. Naar wjj vernemen, heeft deze com missie gisteravond in het raadhuis ver gaderd. Men Is daar in beginsel tot een program gekomen, waardoor een oplos sing kan worden bereikt. De voorstellen zullen in de beide verenigingen nog wor den besproken. Aanbesteding afbraak De boerdery by de nieuwe Rijnbrug, voorheen bewoond door de heer A. de Jong, moet worden afgebroken. De aan besteding hiervoor heeft nu plaats ge- hcd. De laagste imsohrijver was de heer C. Westdijk te Woubrugge met f 777 (toe- betaling aan de gemeente); de hoogste de heer C. A. van Vliet te Utrecht met 1290 (te ontvangen van de gemeente). Tewaterlating met gevolgen Bij de tewaterlating van de Oran-it ie de sohoeiing aan de overkant over een afstand van ongeveer tien meter geheel vernield. Voorts is een groot deel van de zich aldaar bevindende volkstuintjes door het water overspoeld. Een deel het gewas werd zelfs weggespoeld. Van wege de provincie is men al begonnen met het herstel van de schoeiing. Eervol ontslag Aan de heer G. Lyzenga is op zijn zoek met ingang van 1 September door de jeugdraad van de Hervormde Gemeen te te Oudshoorn eervol ontslag verleend als jeugdleider. Het is de bedoeling van de heer Lyzenga zich in Leiden te vesti gen om zyn studie te voltooien. N.H. Kerkkoor Wegens ziekte van de heer A. Tolle naar wordt het Ned. Hervormd kerk koor voorlopig gedirigeerd door mevr. Van Muyenv. d. Kemp. Het koor zal lm de morgen te houden jeugddienst dewerking verlenen. Concert De Ohr. gem. zangvereniging „De Lof- stem" te Aarlanderveen, directeur d< heer W. de Jonge, en het dubbelmannen- kwartet Euiphonie te ALphen a. d. Rijn o.l.v. de heer Dirk van Vliet, geven he den-avond 'kwart over 8 In die muziektent voor het Dorpsbuis een concert. (Advertentie) RESTANT HARDBOARD 122 x 122 cm1,50 per m2 H. B. VAN WIJK Jr. PR. HENDRIKSTRAAT 118—122 Alphen a. d. Rijn. Telef. 2387 (K 1720) ALKEMADE Utile Dulci-nieuws De schaakvereniging Utile Dulci hield haar jaarvergadering. Er bleek een ba tig saldo te zijn. Dit seizoen zal U.D. niet met twee tienfhllen in de competitie van de L.S.B. kunnen uitkomen, wegens een kleine daling van het ledental. De onder linge competitie begint op 16 September. Een beker en een medaille worden uit geloofd. Met een vereniging uit een om liggende gemeente zullen, zo mogelyk, enige vriendschappelyke wedstryden worden gespeeld. Geboren: Theodorus J G, zn v Th J van Lent en C M J Nijssen; An-tomus Th, zn v A van Veen en M G Akerboom; Helena C M, dr v H C H-assing en H W v d Klugt; Sebastiaam A J, zn v Th P A v VeLzen en A C Koot; Laurentta L M, dr v P A v Egmond en C den Haan; Reinerius L Th, zn v N A J Rietbroek en P J G de Jeu; Frederic us C M, zn v I L van Rhoon en A J P v d Meer; Mar- garetha M. dr v A Th Engel en Th M v d Klugt; Petrus Th. zn v L Loos en M A E van Egmond. Ondertrouwd: J S Bakker en Th M van der Zwet. Gehuwd: P van Emmerik en M C Bartels. Overleden: M Breeddjk, weduwe van Roedioffs, 71 jr. HAZERSWOUDE Weer varkenspest Dat de varkenspest in deze gemeente nog niet is geweken blykt uit het feit, dat de varkens van de landbouwer Q. de Jong, wonende in de Bent, door de pest zyn aangetast. Meisjesclub byeen De Ned. Herv. meisjesclub vergadert Maandagavond om half 8 in de Herv. schooL Door auto aangereden De 73-jarige boomkwekersknecht W. d. Voort wilde gisterochtend met zyn fiets het erf van zijn patroon, M. Sleg- tenhorst, wonende aan de Voorweg, op rijden. Hij begaf zich daartoe op het lin kerweggedeelte en maakte toen een bocht naar rechts, zonder richting aan te geven evenwel. Op dat ogenblik naderde hem achterop rijdende auto, bestuurd door de heer V. d. P. alhier. De afstand tussen fietser en auto was zo kort, dat de automobilist een aanrijding niet kon voorkomen. Van der Voort werd tegen de grond gesmakt. Na overbren ging naar zijn woning constateerde dok ter Meyst inwendige kneuzingen. Record appeloogst De landbouwer J. van Vliet heeft een appelboom uit zijn boomgaard naast de N.H. school twee hectoliter appelen geplukt. Eén van deze appelen woog 420 gram. Dit monster is te bezichtigen by de sigarenwinkelier P. van Gorkum aan de Dorpsstraat. ROELOF ARENDSVEEN De komende Oranje feesten De Veenders gaan weer hun tot in wyde omtrek beroemde Oranjefeesten vieren. Het comité, dat zich bewust is van n, die men hééft op te houden, heeft voor dit jaar weer talrijke ver- makelykheden weten te charteren. Dins- 9 September zullen de feesten wor den geopend met een muzikale avond wandeling door het dorp met medewer king van Liefde Voor Harmonie, de jeugd de sportverenigingen. Aangekomen by het feestterrein zal dit officieel worden geopend. Woensdag 10 September zal in het teken staan van de kinderspelen, 's Mor gens om negen uur optocht voor d« schoolkinderen, waarna de gehele dag spelen op het programma staan. Er zul len bovendien tractaties worden rondge deeld en in de Pancratiuszaal wordt een film vertoond. De gemengde zangvereni ging Vox Laeta verzorgt 's morgens om half twaalf een „Kermis-matiné" met een aantrekkelijk programma van zang en piano door de heer J. v. d. Meer. Dés avonds om half acht wordt een muzikale rondwandeling gehouden door het gezelschap Door Gunst Verkregen uit Nieuwe Wetering. Donderdag 11 Sept. worden er voor de middag diverse spelen opgezet voor de meisjes en na de middag voor de jeugd boven 14 jaar. TER AAR Vuilnisophaaldienst begon zijn werk Enige tyd geleden nam de gemeente raad het besluit, dat met ingang van 1 September 1952 de tot nu toe zeer primi tief werkende vuilnisophaaldienst vrywel de gehele gemeente zou gaan bestryken. Donderdag en Vrijdag nu trad de nieuwe situatie in werking. Op die dagen hebben de gebrs. De Brave, die met het ophalen het huisvuil zijn belast, de eerste ronde gedaan. Met het instellen van deze dienst is in een grote behoefte voorzien. Tot 1 Januari 1953 werkt de dienst nog gratis, maar daarna zal er waarschynlijk wel een een heffing worden bepaald. Mogelyk komen er later ook nog uniforme vuilnisemmers. Dat werkt veel gemak- keiyker. Nieuws van en voor Katwijk Bloementuin in trouwzaal Onder de vakkundige leiding van de chef der afdeling plantsoenen waren de trouwzaal van het stadhuis en de hal herschapen in een bloementuin, die moest laten zien, wat er al zo in de ge- meentetuin en in de kassen wordt ge kweekt. Het gemeentepersoneel had zich spontaan aan de chef plantsoenendienst aangeboden om te helpen bij de opstel- hulp, waarvan dankbaar ge bruik is gemaakt. De tentoonstelling gaf een indruk van het door de heer Rom- bouts in enkele jaren bereikte. Een groot aantal deskundig opgestelde variëteiten maakte het begrijpelijk, dat de plant- de raad was geschokt. Met dit al zijn o.a. de plaatselijke aannemers door de ge volgen gediskwalificeerd. Over de eerste. - -- - uitlating werd wethouder v. d. Nouland Iso0nen er de laatste twee jaar zo verbolgen. Hij stond eir op, dat de trekk®lyk uitzien, Schoolkinderen er woorden va-n de heer v. d. Ploeg ge-1 volwassenen toonden ruime belangstel- notuileerd zouden worden, opdat hij deze'""" later niet zou herroepen. Hy vond het unfair zo te reageren op de gedragingen m een ambtenaar. De heer v. d. Lans «prak als zya mening uit, dat de aannemers door de fout van het hoofd van O.W. waren ge rehabiliteerd. Met deze kostenuitkom- sten zijn de aannemers niet „woeker- achtig hoog" geweest. Zou dit het allerlaatste woord zijn, dat /er deze kwestie gesproken is? stilte, die ook tydens de discussie nu dan ontstond, doet vermoeden, dat niet De bollenhandel deze week Geen schokkende feiten van het bollen- front deze week. De pryzen bleven enkele uitschieters daargelaten hetzelfde peil hangen. Dat wil dus zeg gen: Darwintulpen goedkoop, cupnarcis sen nóg goedkoper en sterke verschillen in triumphtulpen. Brillant Star is nog steeds best in trek. De twaalven werden verkocht voor 10,40 en zift elf voor 8.60. Couleur Cardinal liep in vergelijking met vorige week iets op en noteerde ƒ7,15 twaalf en ƒ6,10 voor elven. Crown Im perial werd matig betaald met ƒ4,10 ƒ3,80, evenals Gen. de Wet met ƒ4,15 4,70. Duur bleven Keizerskroon (resp. 12,20 en 12,65) en Prins Carnaval: 11,60 en 10,80. Tulipa Mad. Lefeber verkreeg eveneens hoge noteringen: 18,60 en 17,40. Van de darwinnen gingen Bartigen, Campfire, Clara Butt, Farnc. Sanders. King Harold, Ph. Snowden, Pr. Elizabeth, Prunus, Queen of night. Rose Copland, William Copland, William Pitt en nog verschillende andere soorten voor de m.p. of draaiden door. All Bright liep met ƒ6,15 en ƒ4,10 iets beter. Aristocrat werd met ƒ10,30 en ƒ9,40 niet gek betaald. Demeter bleef graag: 11,20 en 10,30. Eclipse noteerde ƒ9,90 en ƒ9,30, terwyl Niphetos ƒ8,70 en ƒ8.80 opbracht. Bij de enkele late tulpen viel het op, De heer Nyssen vroeg in de rondvraag i iar de zaak gemeente contra Uljee. De I d»T elven Tan'MÓtrerda'^heeVwarmeer voorzitter merkte op, dat di'.t geen opbrachten dan de twaalven: resp. ƒ3,80 Van toon, maar ook yan kleur was. Bn. kwestie voor de raad is. Hy verklaarde I en 4,65. Sterk was dit verschil eveneens bij Marjorie Bowen: ƒ3,50 en ƒ4,60. OssI Oswalda werd verkocht voor ƒ4.80 en 5,60 dus ook bij deze soort de elven wat duurder. Golden Harvest verkreeg maar matige noteringen: ƒ4,60 en ƒ4,70. Kleurenpracht deed de minimumprijs. Bij de parkietulpen herstelde de prijs van Red Champion zift elf zich enigszins. Vorige week werden ze verkocht voor ƒ6 of daaromtrent. Nu gingen ze voor ƒ7,60. De twaalven van deze soort von den kopers voor 13.60. Blue Parrot werd met ƒ4,85 en 5,10 niet daverend best betaald. Fantasy ging voor de m.p. Sun shine lag heel wat hoger: ƒ9,20 en ƒ7,30, terwijl Violet Queen ƒ10,60 en ƒ10,40 noteerde. En wat de mendeltulpen betreft: Kre- lage's Triupm ging, zoals gebruikelyk, weer voor de minimumprys. John Gay kwam daar maar een paar dubbeltjes boven, terwyl White Sail zeer slecht te verkopen bleek. Early Queen liep met ƒ6,20 en ƒ4,60 aardig, Fridjof Nanssen met 5,45 en 4,40 matig. Her Grace werd met ƒ5 en ƒ5,20 eveneens niet daverend betaald, wat ook het geval was met Van der Eerden: 4,70 en 4,85. Orange Won der werd verkocht voor ƒ8,75 en ƒ7,90. Triumphtulpen ondergingen vrywel geen verandering in prys. Korneforus bleef graag, Crater liep ook behoorlyk, terwyl Edith Eddy eveneens aardig te verkopen viel. Trompetnarcissen bleven duur, even als de bicolors. Maar met roodcuppen en kortkronige narcissen was het niet best. ling. Zondagsdienst morgen wdafgëriomen door dokter Hueting, Rijnstraat 33, Kat wijk aan den Rijn, tel. 2102. Men zie ook de zy-étalage van de apotheek aan de Wilhelminastraat. Visserijgolfjes Zondagsdienst Voorzover het de patiënten betreft van de dokters J. Bergman en H. M. Hueting te Katwijk aan den Ryn en E. E. van der laan te Rijnsburg, wordt de KATWIJK AAN ZEE Beroep op ds Mallan De Qeref. Gemeente heeft een beroep uitgebracht op ds F. Mallan vah Brui- nisse. Geref. Gemeente Maandagavond om half 8 spreekt in het kerkgebouw van de Geref. Gemeente ds A. Vergunst van Zeist. Hoog en laag water. Zondag 7 September: hoog water 5.04 en 17.29; laag water 1.06 en 13.20. Maandag 8 September: hoog water 5.45 en 18.08; laag water 1.46 en 13.58. Visserij in Noordoosten van Venezuela Het Noord-Oostelök deel van Venèzu- ela gaat de laatste' jaren steeds meer op zijn visserij steunen. Zo heeft de vis- conservenindustrie zich de laatste jaren aanzienlijk uitgebreid. Dat het schier eiland Paria zoutlagen bevat, heeft ook deze industrie gunstig beïnvloed. Het schiereiland Paria, het eiland Margarita en de omliggende eilandjes vormen de grote visserij-zóne van dit land. De wateren zyn daar bijzonder ge schikt voor de visvangst, aangezien zij door de Equatoriale Golfstroom worden verwarmd, betrekkelijk ondiep zyn en ryk aan organische leven. Een belangrijk centrum van de visin- dustrie is de stad Cumana, tevens hoofd stad van de staat Sucre, met een bevol king van 46.500 zielen; het inwonertal nam hier sinds 1941 met ruim 20.000 toe. De stad bezit thans een vijftal viscon- servenfabrieken. Jaarlijks wordt een hoeveelheid van 5000 ton vis, zotvel vers als geconserveerd, verhandeld Andere vis-centra zijn Marigüitar met één visconservenfabriek en San Antonio del Goifn Volle haring voor de deur Er is deze week in de vleetvisserij een grote vooruitgang te bespeuren. De vangsten zijn weer aan de redelijke kant. Wel vangt men nu Zuidelijker, om de 54° 30' N B. Dat wil dus zeggen," dat de tijd voor de Zandharing weer is aange broken, dat het met de vleetmaatjes ge daan is en de aanvoer van de volle haring voor de deur staat. Met de haringtrekvissery blyft het redelyk gaan, al schakelen de kleine krachten weer over naar de vleetvisserij. De aanvoeren blijven goed. Jammer, it er weinig weggaat. Deze week is ook de minimum-prijs regeling Ingegaan voor de haring. Alle -baring, die deze prijs niet kan halen, is voor de vismeelfabrieken. De prijs, die deze week Werd betaald, was voor maatjesharing van f 28 tot f 31,10, volle haring van f 28 tot f 30 Eteurharing f 22,60 tot f 27,80, yie haring f 21. De aanvoer aan de Katwijkse af slag bedroeg 6916 kantjes. Reisverslag van De Hoop Op de derde reis van het hospitaalkerk schip De Hoop, die duurde van 5 tot 29 Augustus, is weinig hulp aan de vissers verleend. De oorzaken waren het weer en de grote verspreidheid van de vissers boten, die trawlden. In deze omstandig heden slaagde ds. P. P. J. Monster van Katwijk aan Zée er toch in, aan boord van een vyftlental schepen te komen. Op zeven daarvan kon hy een korte dienst leiden. 32 Schepen werden van lectuur __rrr„vvoorzien. ging" v.h. Ned. Genootschap voor Haar- Dokter Cherlex nam de medische dienst hygiëne. (Advertentie) MODEVAKSCHOOL Duinroosstraat 17. Lerares N. Wassenaar Lessen ln Naaien en patroontekenen huishoudelijk gebruik. Kleine clubs. Opleiding voor: COSTUMIËRE - COUPEUSE - LERARES Aanmelding nieuwe leerlingen: Maandags en Dinsdags van 79 TAXI C. VAN RIJN LUXE VERHUUR AUTORIJSCHOOL TELEFOON 2 199 „SOLEX"-Rijwielen verhuur. ZUIDSTRAAT 57A (Stygcrsdam) Katwyk aan Zee. Wenst IJ 'n GOED VERZORGD KAPSEL? Bezoekt U dan de salons van H. BEDEKER, Dames- en Herenkapper, Voorstraat 73 Katwyk aan Zee. Tel. 2584 Diploma „Wetenschappelijke Haarverzor- Dahliatentoonstelling te Hillegom Het grote aantal inschryvingen vooi de internationale dahliatentoonstelling; die van 12 t/m 14 September in en om het nieuwe beursgebouw te Hillegom zal worden gehouden, geeft zekerheid dat deze show van zeer bijzondere bete kenis zal worden en een prachtig schouw, spel zal bieden, niet alleen aan de vak mensen, maar ook aan alle bloemenlief hebbers. De fraaie demonstratietuin „Treslong" vóór het beursgebouw vertoont thans| reeds een weelde van kleuren, waar dej duizenden daar opgeplante dahlia's reeds grotendeels in bloei staan. Voorts zullen niet slechts in. (je grota beurszaal, maar ook in de hal" en de keuringszaal de inzendingen staan op gesteld. Men treft hier dahlia's in alle variëteiten, de charmante pompons en de decoratieve show-dahlia's, de ane- moonkleurigen, de mignons, de cactus- en semicactus dahlia's. Een grote col lectieve buitenlandse inzending zal bij zondere luister aan de tentoonstelling bijzetten. Behalve dahlia's zullen, op een Interes sante expositie van bindwerk, ook andere zomerbloemen worden tentoongesteld. 1 Niet alleen overdag, maar ook 's avonds zal dit indrukwekkend bloemen-arran- gement een onvergetelijke indruk ma- Behalve de grote wisselbeker zijn nog ier andere wisselbekers, benevens een groot bedrag aan andere prijzen, be schikbaar gesteld voor de pryswinnende inzenders. Vrijdag 12 September te 12.30 uur wordt de tentoonstelling door de burge meester van Hillegom, jhr mr dr O. F. an Nispen tot Pannerden, ge-I opend. Naar de tuinbouwschool te Lisse Voor het toelatingsexamen van de rijkstuinbouwschool te Lisse slaagden klasse I: J. Bouwmeester, Noord- wijkerhout; J. Bos, Lisse; K. Brakel, Haarlem; J. v. Duyvenbode, Noordwijk; J. S. Dijt, Texel; A. Frijlitik, Sassenheim; H. Hazenberg, Haarlem; A. J. v. Kampen Sassenheim; P. W. v. d. Kolk, Hillegom; P. Kool, Oversohie; D. C. Koopmans, Lisse; P. D. Kuiper, Sassenheim; G. w'! Ledderhof, Den Haag; J. A. H. Martius' Haarlem; W. R. v. d. Sohoot, Benne- broek; D. G. Swart, Limmen; J. A. Ter- voort, Beverwijk; D. J. Veldbuyzen van Zan-ten, Lisse; J. H. Veldh-uyzen van Zanten, Hillegom; P. T. J. Vink, Noord- wyk; H. A. Weiers, Haarlemmermeer en H. A. Zwetsloot, Lisse. Klasse II: P. J. de Jager, Heiloo; L. P. Onderwater, Lisse; C. O. N. de Vroomen, Voorhout; J. C. V. de Weijer Beverwijk. Afgewezen werden acht leerlingen. HILLEGOM Geboren: Maria J. Ch., d. v. D. Sister- ans en C. M. Th. Strik; Henricus J. B. z. v. P. W. M. Lommerse en H. C. van Dijke; Cornelia G., d. v. H. J. Gabel en H. C. de Wagt. Getrouwd: C. J. Litjens en M. M. Preenen; P. van der Zwart en C. van Zuilen; E. J. van der Zande en D. Scho- neveld; J. van Meteren en H. Perfors; J. C. Papendrecht en A. de Vries. VOORSCHOTEN Zondagsdienst De Zondiagdienst wondt waargenomen door dokter Tondmo. 'waar, daarby geassisteerd door de stu dent Cupédo. Enkele dagen na het ver trek uit LJmuiden moest de uitvaartha- ven weer worden aangedaan voor een ernstige patiënt. Van de Duitse Fischerei Schafboot werd een aantal patiënten over genomen. Verder werden er enkele Polen geholpen. Vyf maal werd een radio-in stallatie gerepareerd, maar 64 keer moest, wegens de onmogelijkheid van sloepver- binding, radio-telefonisch advies worden verstrekt. Enkele loggers werden naar de dichtstbyzijnde haven gestuurd, omdat uit gesprekken bleek, dat langer in zee blijven niet verantwoord was. Tenslotte nog enkele getallen: 47 pa tiënten werden behandeld, 12 werden in het scheepshospitaal opgenomen, er wer den 41 verpleegdagen gemaakt, in Scar borough werden 2, in LJmuiden 6 pa tiënten afgezet, er werden 14 recepten afgegeven. Duurkoop Het is Vrijdag poot-aan spelen ge weest voor de handel om wat rondvis 1 te bemachtigen en de braatjes b.v. brachten graag f33 op, terwijl de gróte schelvis f55 boekte. Voor kabeljauw die sporadisch voorkwam, werd eveneens goud betaald, waardoor de kleintjes het niveau van de grote bereikten althans onder normale omstandigheden en f65 noteerden. De grote kabeljauw zette zich vast op f 150 per 125 kilo. De mooie kwaliteiten schol van de snurders kregen de voorkeur, waardoor f30 voor de tweeën heel gewoon was en de drieën f 18 opbrachten. Vismeelfabriek volop werk Daar de Sohoorl gisteren nog in de tweede beurt ging lossen, kreeg de han del ruim 4500 kisten verse haring op zyn dak en wat daarvan verkocht werd braoht bussen de f 13 en til op. De vismeelfabriek hadden echter de handen vol, al zijn ze zelfs naet benauwd voor 3000 kisten per dag, maar dat neemt niet weg dat er ergens iets scheef gaat, zodra onze kostbare vloot zich te veel op de vismeelfabriek gaat oriënteren en de haring dus massaproduct wordt ten nadele van de zorg voor de kwailiteiit. Postboy raak De Postboy was gisteren royaal de hoogste besommer met f 18.400' voor 6 dagen met de Limburgia op de tweede plaats, diie in dezelfde tijdsduur f14.000 maakte, terwijl de Schoort en de Petten voor 10- en 9-daagse reizen net boven de f 11.000 kwamen. Van de loggers werd de KW 20 de beste met f2520. Vandaag geen rust Er is enige ruimte in de loslyst geko- en, doordat de Schoort er gisteren nog tussenuit wipte, maar de Haarlem schoof graag op zy'n plaats en loste van de 2200 kisten haring zo'n 1000 stuks om het res tant Maandag in de markt te zetten. Ver der waren er nog de Abraham, de Bloe- i mendaal de KW 175, de HD 87, de KW 45 en de Shamrock, die in totaal 3000 kisten haring en een mooie variëteit verse vis opleverden. De beide Ka-twij- kers hadden resp. 50 en 150 kisten diver sen. Verder kwamen er nog een paar kotters en snurrevaaders aan de markt, die door het slechte weer de midden- weekse markt hadden gemist. Verse waar op komst Als eerste zal Maandagmorgen d« I Haarlem z'n restant uitlossen. Hy wordit gesecondeerd door de Medan, die een kleine 2000 kisten onder de luiken heeft. Daar komen dan alleen nog maar sche^ 1 pen aan de markt, die kort geleden ver- trokken zy'n, wat de kwaliteit van de ha^ ring ten goede zal komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4