ïlicuu'c £eilisrfjc ("Entrant Het gaat niet goed in Korea en winter staat voor de deur... Na twee jaar oorlog wordt er een huis gebouwd in Pan Moen-jon de Vrije verkiezingen is nog steeds punt één Schuman-Adenauer gaan Maandag confereren Wist U Offer gevraagd ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1952 BUREAUX. Steenstraat 37 Directie Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling- Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN- i 6— per kwartaal: 1 2— per maand: t 0 47 per week AD VERTENT! EN: 0 18 per millmeter fBU contract belangrijke korting) Chel-Red.: H. W. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stoatvastlct) Is ghtbltora tnyn bert In tegljeaspoct" Drie en dertigste jaargang No 9527 Gestadige groei Wat staat ons te wachten OP DE 25e AUGUSTUS 1950 was de oorlog in Korea op één dag na, een maand oud. Maar men voorspelde toen reeds zijn spoedig einde. De (weinige) ijlings uit Japan aangevoerde troepen begonnen na een aanvankelijk moeizaam terugtrekken de opmars naar het Noorden. Wat wilde toch dat handje-vol Noord.Koreanen? Een jaar later, op de 25ste Augustus 1951, vertrok er een schip uit Poesan. Een schip met vierhonderd en vijf dolgelukkige Nederlandse sol daten, die zich negen maanden lang moe gevochten hadden in de wilde bergen en dalen van het land van de (zogenaamde) morgenstilte. Die vierhonderd en vijf was het overschot. Het overschot van het eerste Nederlandse Detachement Verenigde Naties, dat uit zeshonderd zeven en dertig man had bestaan. De rest was dood, gewond of afgevoerd. Oorzaak dat handje-vol Noord-Koreanen, aangevuld(l) met ongeveer 300.000 Chinezen En weer een jaar later, op 25 Augustus]men zich levendig kan voorstellen, dat 1952, een paar dagen geleden, hebben Uier een huis gebouwd wordt en ik in de krant gelezen, dat er in Pan| Dat alles zat ik te overdenken, zo Moen-jon een huis gebouwd wordt. Een schrijft Wim Dussel in De Telegraaf, huis, dat zal dienen om de delegaties, die.toen ik dat krantenbericht las. Wij, de nu al meer dan een jaar vergaderen I eerste Korea-vrijwilligers, zijn nu straks eerst te Kaesong en nu in Pan Moen-jon al weer een jaar terug in het vaderland. beter te kunnen huisvesten. Want de j Wij hebben destijds gehoopt, dat tijdens tent, waarin zulks tot nu toe placht te lons verblijf in Korea de vrede zou mogen geschieden, is door weer en wind bescha-J komen. Maar wij hebben tevergeefs ge- digdj hoopt. Nu, in het afgelopen jaar zijn nog Ja. September nadert. En in September altijd weer onze gedachten uitgegaan men eigenlijk van onze moeilijkheden, onze gevaren, onze verlangens en onze ontberingen? Wat hielpen eigenlijk de verhalen, die toch altijd maar verhalen blijven? Ach, de echte werkelijkheid is zo ansders, daar kan men alleen maar in komen, als men het zelf heeft méége- maakt Nu, een jaar later, betrappen wij ons zelf er op, dat we Korea al bijna net zo gewoon vinden als de kabinetscrisis, de overstromingen in India, de vluchtelin gen van Oost- naar West-Duitsland en de wegvoering van de grensbewoners in Tsjechoslowakije. De Koreaanse oorlog hoort bij onze samenleving: we lezen elke dag opnieuw, dat de delegaties wel of iet bij elkaar komen, gelijk we in het 'eerbericht lezen, dat er hier en daar opklaringen zullen zijn en wat verspreide Er sneuvelen nog elke dag soldaten op orea en de ziekenhuizen in Tokio lig gen nog immer vol gewonden. Die troe pen lossen elkaar af en voor de rest. O ja. de regentijd komt. Het regent al een beetje trouwens. Nog een paar weken en dan zitte de soldaten wee het water. Dan komt het in mangaten weer tot aan hun knieën en weten zich geen raad met hun spullen. Men loopt, men slaapt, men vecht en men regent het nog al eens in Korea. In Octo ber regent het er nóg harder, in Novem ber wordt het koud en in December mag men het wel winter noemen. Vervolgens zijn Januari en Februari de koudste maanden, in Maart regent het weer eens, terwijl April wel eens een droge dag geeft - dan stuift het verschrikke- maand Mei is eigenlijk de enige, het weer wat draaglijk is, zodat vrienden daarginds, die, welke nationaliteit ook, de vredestaak voortzetten. En mèt hen, hebben wij ge wacht. Een jaar lang. En wéér tevergeefs. „Er is weinig veranderd", schrijven zij in hun brieven. „Maar de toestand is eigenlijk hopeloos. Iedereen is zo langzamerhand afgelost en dus zijn het allemaal nieuwe troepen met niet al te veel ervaring. Weliswaar doen is wel, dat niemand, zelfs niet bij benadering, het" einde ziet. Millioenen emigranten kunnen naar Brazilië Elf Nederl. gezinnen met Alioth vertrokken Uit het overbevolkte Europa moeten in i de eerstkomende tien jaar naar schatting] ongeveer vijf millioen mensen emigreren. Velen van hen kunnen naar Brazilië, dat voor het einde van deze eeuw 20 millioen nieuwe inwoners kan opnemen. Dit ver klaarde prof. dr Paul E Ladame, van het voorlopige internationale comité voor vervoer van emigranten uit Europa, gis termiddag toen het motorschip Alioth met elf Nederlandse boerenfamilies van in totaal'50 personen uit Rotterdam naar Brazilië vertrok. De P.I.CM.E.-de Engelse afkorting voor de langademige naam van het comité heeft voor het vervoer van de landbouwers en hun materiaal ƒ225.000 betaald. De organisatie werd in Decem ber in Brussel opgericht om binnen een jaar 100.000 emigranten te vervoeren. Tot eind Juli bedroeg dit aantal reeds meer dan 50.000. De elf Nederlandse gezinnen vertrok ken, zoals men weet, naar Castrolanda, een vruchtbaar gebied van 6000 ha in de de Chinezen nog voortdurend aanvallen, maar we krijgen de indruk, alsof dat allemaal maar is om de zaak lopende te houden. We zitten nog immer in ten ten en bunkers in de grond, net als toen. Alleen zijn er veel meer vliegtuigen, vooral vijandelijke. En niemand weet er gaat gebeuren. Als je het woord Pan Moen-jon uitspreekt, lachen we en ongeluk". Zo is het ginds. En hoe is het hier? Hier overal elders in de wereld? Laten we niet lachen. Ik heb mij des tijds kwaad gemaakt, dat u hier in het vaderland weinig of niets begreep van daar in dat verre Korea. Wat wist Braziliaanse staat Parana. Vorig jaar zijn er reeds drie families, onder wie timmerlui, voorafgegaan. Na de oorlog heeft de rederij Van Nievelt Goudriaan al ruim 100 Nederlandse gezinnen Zuid-Amerika overgebracht. Het vertrek werd gisteren bijgewoond door de Braziliaanse gezant J. de Sousa Leao en de regeringscommissaris voc emigratie, mr ir B. W. Haveman. Alioth wordt op 22 September in Bahia verwacht. Vier maanden geëist Directeur ontdook belastingen 300.000.voor de fiscus verzwegen Tegen de directeur van do NV. soheepssloperlj Holland, tr Th. T. uiit Hendrik Ido Ambacht, die de belasHoig- dienst voor duizenden guldens heeft be nadeeld door in totaal ongeveer ƒ300.000 a bezit en inkomsten te verzwijgen, gisteren door de Dordtse rechtbank vier maanden gevangenisstraf geëist. Bovendien zal ir T. nog een zeer belang rijke navordering over zijn achterstal lige belasting kragen. De ddreot/eur was tijdens do oorlog be gonnen met het venkopen van goederen boven de prijs die op de facturen ver meld stond en zelfs zonder facturen. Na de oorlog had hij dit voortgezet. Ook op andore wijze had hij belasting ont doken. De zaak was gedeeltelijk aan het" licht gekomen bij het onderzoek tegen de oud-directeur P. B van de Incasso- bank. die onlangs terechtstond. Uitspraak over 14 dagen Met schot hagel gedood vrijspraak geëist Vrijspraak en ontslag van rechtsver volging vroeg de Dordtse officier van Justitie gisteren voor de jachtopziener W. B uit Herwijnen, die op 29 December 1951 de boer L. van Z. met een schot hagel zou hebben gedood. De officier ver klaarde overtuigd te zijn van de waar heid van het door de jachtopziener be weerde, n.l. dat hij. toen Van Z. met een mes dreigde, met het geweer had gesla gen. Dit was op onverklaarbare wijze af gegaan, met het gevolg dat Van Z. door een schot in de hersenen werd gedood. Hoge onderscheiding voor kolonel Scharroo Onze landgenoot kolonel b.d. P. W. Scharroo is door de koning van Noor wegen benoemd tot Commandeur i St Olafsorde. het v De bestandsbesprekingen niet. Die kón en, met een dak boven het hoofd, niet teer in het water vallen, omdat ?n huis gebouwd wordt. We kunnen taar één ding hopen: dat dit huis het eerste mag zijn van een hele serie hui- het front, voor de soldaten. Als de besprekingen daarna gelukt zijn het bestand gesloten is, kan men begin- de eigenlijke vredesonderhande' lingen. En als de vrede dan eindelijk daar kan Jan Soldaat naar huis gaan er kan het volk van Korea in de huizen trekken. Maar eer het zover is, zal er nog heel wat hout nodig zijn. Het laat zich aan- dat dat hout voorlopig alleen in Pan Moen-jon gebruikt wordt. Want op het Ereveld voor onze gesneuvelden komen nog dagelijks nieuwe houten krui- te staan. Als ge het weten wilt: voor de Nederlanders zijn het er nu een kleine honderdEn de wereld slaaüt dóór. Na het Vredespaleis en het wolkenkrab bergebouw der UNO kart DIT huls er nog best bij. Een luchtkasteel. Koningin Juliana naar Leeuwarden H.M. de Koningin heeft het bestuur m de Friese Maatschappij van Land bouw doen weten, dat zij de uitnodiging heeft aanvaard op 24 dezer de viering in Leeuwarden van het eeuwfeest van deze organisatie, waarvan H.M. bescherm- Prinses Wilhelmina. die als regerend Vorstin reeds besloot regelmatig ae hoofdstad te gaan, zal met ingang van Maandag weer voor enkele weken haar intrek nemen in het Koninklijk Paleis te Amsterdam, 't Vorig jaar gaf de Prinses de voorkeur aan een verblijf in Den Haag. 10,38 Millioen inwoners Groter geboorte-overschot, minder huwelijken Nederland had op 1 Augustus j.l. 10.386-723 inwoners, volgens voorlopige cijfers van het CBS. In het eerste half jaar van 1952 bedroeg het aantal geboor ten 138.547 en het aantal sterfgevallen 45.051 (geboorte-overschot 93496). In de eerste zes maanden van 1951 waren deze aantallen resp 135.672 en 47 985 (over schot 87687). In de eerste zes maanden van 1952 wer den 50.573 huwelijken gesloten, tegen 51.868 in dezelfde periode van het vorige Ollenhauer opvolger van Schumacher Als voorzitter der Duitse Soc. Dem. Partij Erich Ollenhauer, de 51-jarige waar nemende voorzitter van de West-Duitse listische partij, is gisteren op een bijeenkomst van het centrale comité van de partij met algemene stemmen candi- daat gesteld voor het voorzitterschap. Hij zal op de partijconventie, die 24 September a.s. in Dortmund begint, tot opvolger van de op 20 Augustus overle den dr Kurt Schumacher worden be noemd. Het centrale comité zal morgen be raadslagen over de candidatuur voor het rice-voorzittevschap, dat onder Schu macher door Ollenhauer werd bekleed. Ir F. Bontekoe, rüiksoultuuircon-su- lem, is benoemd tot diireoteur der stich- tot ontwikkeling van machinale landbouw in SURINAME. Westelijke nota over de Duitse eenheid Naar een gemeenschappelijke buitenlandse NAVO-politiek De vertegenwoordigers van Amerika, Engeland en Frankrijk hebben, na slechts drie maal vergaderd te hebben, een ontwerp-nota opgesteld, die zal moeten dienen als antwoord op de Russische nota van 23 Augustus inzake de Duitse eenheid. Het ontwerp is aan de betrokken regeringen toegezon den. Voor het opstellen van dit antwoord is de regering te Bonn geraad pleegd, terwijl verwacht wordt, dat de NAVO-raad het ontwerp Woens dag a.s. in besprek* ïg zal nemen. t is voor de eerste maal, dat alle leden van het Noord-Atlantisch Pact ge hoord zullen worden over een land te overhandigen nota. Sommigen hierin een aanwijzing, dat het wel op vrij korte termijn kan komen gemeenschappelijke buitenlandse politiek van deze landen. Verwacht wordt, d£i het definitieve antwoord te Moskou in het midden van deze maand kan worden overhandigd. Men neemt aan, dat verklaard zal wor den, dat op elke agenda van een vier- mogendheden-conferentie (Rusland stelde conferentie voor, te houden niet later in October) het houden van vrije algemene verkiezingen in geheel Duits land punt nummer één moet zij Het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat het Westerse antwoord, dat hierop de nadruk zal leggen, alsnog zal worden beïnvloed door het voorgestelde overleg met de andere leden van de NAVO. In een deel onzer edities hebben wij gisteren nog gewag kunnen maken van een andere nota van de Westelijke Grote Drie aan het Kremlin. Deze is gistermid dag overhandigd. Hierin is voorgesteld, op 29 September een bijeenkomst te hou den van de plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken (moge lijk te Londen) ter behandeling van het verdrag met Oostenrijk. Het is met het Oostenrijkse onafhankelijkheidsverdrag een lijdensgeschiedenis geweest. Na 253 zittingen kwam men vrij dicht bij een overeenstemming, doch in Januari van Werkloosheid bleef vrijwel stabiel Nog steeds meer dan 110.000 mannen zonder werk Het aantal bij de arbeidsbureaux ge registreerde mannelijke werklozen daalde in de afgelopen maand van 110.560 tot 110.220. Hieronder bevonden zich 28.012 D.U.W.-arbeiders (vorige maand 28.503). Het werkloosheidscijfer werd enerzijds beïnvloed door een stijging van het aan tal ingeschrevenen beneden 19 jaar, van 5999 tot 8474, in verband met de afloop van het schooljaar en anderzijds door een ruimere werkgelegenheid in de landbouw en ln de bouwbedrijven. Het aantal aanvragen voor mannelijk personeel nam in de verslagmaand toe van 13.363 tot 13.443. De relatieve werkloosheid was eind Augustus het hoogst in Noord-Brabant met 53, het laagst in Zeeland en Limburg met 19 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren, terwijl het rijksge middelde 36 bedroeg, evenals op 31 Juli. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen steeg van 6597 tot 8314. De vraag naar vrouwelijk personeel nam af van 12.514 tot 12.423. dit jaar strandden de besprekingen op vijf betrekkelijk ondergeschikte clausu les. In Augustus wees de Sowjet-Unie ten slotte een door de Westelijke Drie oorgestelde herziene en verkorte nieuwe burgemeester uan Mar ken, de heer B. C. van Hout en zijn echtgenote, werden gisterenmiddag hartelijk door de bevolking be groet. Ook de beide wethouders (geheel rechts), de heren A. Roos (r.) en C. Vlasblom (l:) waren aanwezig. Lloyd kreeg 22ste schip sinds de bevrijding Vloot bijna 400.000 ton groot De nieuwste aanwinst van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, de Wonosari genoemd naar en stad op Java is gis teren uit Hamburg, waar het schip ge bouwd is, in Rotterdam aangekomen. Het schip heeft een opvallend ruim dek voor vracht en eenvoudige hutten voor twaalf passagiers. De Wonosari is het 22ste vaartuig, dat sinds 1945 aan de zwaar gehavende vloot van de Lloyd werd toegevoegd. Bij Van der Giessen in Krimpen aan den IJssel zijn twee schepen van hetzelfde type in aanbouw, die resp. in 1954 en 1955 in de vaart zullen komen. Zonder de Water man, die van de Nederlandse regering in beheer is ontvangen, en de Marken het verdrag van de hand. Deze Grote (eigendom van een dochteronderneming) verklaren thans bereid te zijn, de zal de Lloydvloot dan bestaan uit 35 door de Sowjet Unie naar voren ge- i schepen met ongeveer 400.000 brachte punten (rechten van de mens, scheepsruimte. In 1945 wos dit 120.000 het nazidom, vrije verkiezingen en de ton. Oostenrijkse strijdkrachten) in het korte: Tot gezagvoerder van de Wonosari is, verdrag op te nemen, maar zij gaan niet zoals men weet, benoemd de heer P. H. in op het Russische verzoek tot intrek-Brunt uit Den Haag, die tot dusver ii king van dit verdrag. dezelfde functie voer op de Langkoeas. Over het omstreden Saaigebied Tijdens de ministersconferentie van het plan-Schuman te Luxemburg De ministers van Buitenlandse Zaken. De benoeming der zeven rechters van „West-Dmts^nd/schuman-Hnf Last but not least is bespreking tussen de Franse in Buitenlandse Zaken Robert België. Nederland en Luxemburg zullen !dan Maandag en Dinsdag a.s. bijeenkomen te Luxemburg, voor een vergadering van het Plan-Schuman. Op de agenda van deze vergadering staan: 1. Waar komt de zetel van de E.G.S.S.? 2. Het Frans- Italiaanse voorstel voor een West-Euro pees Federaal politiek gezagsorgaan. 3. DAT staatssecretaris Muntendam gis teren een studiecommissie in zake de vorming en erkenning van medische specialisten heeft geinstalleerd met als voorzitter dr J. J. Brutel de la Rivière. DAT op 16 September op de overweg tussen Zevenaar en Elten (in de prov. weg) een knipperlicht in gebruik wordt genomen. DAT het IJmuidense sleepbedrijf Wijs muller in Groningen een nieuwe zee sleper met een Dieselmotor van 1200 pk heeft besteld (aflevering April 1953). DAT het bloemencorso-comité Aalsmeer vandaag in A'dam voor de diners in restaurants gratis bloemen aanbood en alle buitenlanders een corsage kregen. DAT de gemeente Bergen (N.H.) van plan is voor f 550.000 het landgoed Maas dam (met 1,7 ha bos) van mr H. D. A. van .Reenen aan te kopen. DAT in Soesterberg 60 functionarissen bij de drie nieuw benoemde Raden van de Krijgsmacht te Velde voor de lucht macht zijn beëdigd. DAT Ben Brans, voorheen redacteur van De Tijd en medewerker van de Wereldomroep, op 1 October reporter bij de K.R.O. wordt. DAT tegen twaalf mannen en vrouwen, die aan de geheime zender De Regenboog hebben meegewerkt, in Assen straffen van 1 tot 6 weken zijn geëist. DAT de Bond Héemschut, die in Goes bijeenkwam, het afgelopen jaar 50 pet meer donateurs, 61 pet meer buitengew. leden en 91 pet meer leden heeft ge kregen. DAT de electrotechnicus Rein Akse uit Waubach (L.) gisteren de 100.000ste bezoeker van de beeldhouwtentoonst in Sonsbeek (Arnhem) was. DAT de Int. Ver. van Opvoeders van onaangepaste Jeugd van 15 tot 19 Sep tember in Amersfoort een congres zal houden. DAT op 12 September in Dusseldorp aan het congres van het Europees Ver bond van Pianomakers en stemmers wordt deelgenomen door A. F. Spanbroek uit Den Haag en F. Vos uit Delft, resp. DAT de diree.eur van de Gaze lie- rijwielfabriek te Dieren, J. Breukink, is benoemd tot officier O.-N. en de on derdirecteur van de vervoersorganisatie der Unilever te Loeden, A. M. Davis, tot officier O.-N. DAT de jaarvergadering van de Prot - Chr. Bond van Begrafenisondernemers niet op 18. maar op urijdag 19 September in U'.rechit wordt gehouden. DAT in Ede een laboratorium en een proefzuivelfabriek voor het Ned. Inst, voor Zulvelonderzoek wordt gebouwd. DAT de raad van Blarlcum in een motie zijn verontwaardiging heeft uitgesproken over het „ondemocratisch en on-Neder lands" optreden van ged. staten bij de plannen tot herindeling van de Gooise gemeenten. Schuman en de Duitse Bondskanselier, Adenauer, over de toekomst van het Saargebied. Woensdag komt in Straats burg de uit 78 leden bestaande Schuman- Assemblée voor de eerste maal bijeen. Bij de besprekingen tussen Schuman en Adenauer willen wij even stilstaan. Dat de. na de bewogen ministersconfe rentie van Parijs opnieuw begonnen, Frans-Duitse besprekingen over een Europese status voor het Saargebied zijn vastgelopen, wordt te Bonn niet i ontkend. Frankrijk heeft het behoud zijn economische unie met het Saargebied (1 millioen inwoners) als voorwaarde voor eer( Europees bestuur over 't landji gesteld. De officiële Duitse politiek, ge drongen door een steeds heftiger reage rende publieke opinie, is niet voornemens op deze Franse voorwaarde in te gaan. De voorwaarde is. naar Duitse opvatting, zelfs in strijd met een werkelijke Euro pese status: er zouden dan n.l. eenzijdige economische voorrechten zijn voor één der Europese partners. Duitsland wil, dat alle deelgenoten in het plan-Schuman de zelfde economische betrekkingen t.o.v. het omstreden gebied hebben. (De econo mische gronden voor een bijzondere sta tus van de Saar zijn door het plan- Schuman inmiddels opgeheven, omdat het de nationale grenzen althans 16 millioen ton kolen, die jaarlijks in Saarland worden gedolven, heeft wegge wist. Red.). Te Bonn is men somber gestemd betrekking tot de resultaten van de a.s. bespreking te Luxemburg. Men acht hier de enige mogelijkheid in.... uitstel zaken. Zulk een uitstel zou voor Ade- alleen maar aanvaardbaar zijn, r ook de verkiezingen in het Saargebied worden uitgesteld. Een dergelijk uitstel wordt evenwel in Saarland niet overwogen. Volgens de Saarbrücker Zeitung is een uitstel van stemming zelfs in strijd met de grondwet. Nederland wordt Maandag bij de ministersconferentie te Luxemburg tegenwoordigd door de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, mr Beyen. Bijen die niet steken en meer honing geven Drie Castricumse bijenhouders hebben voor f37.50 een Zuidslavische bijenkonin. gin gekocht, die zij volgend jaar willen kruisen met Italiaanse darren. Het na geslacht zal dan waarschijnlijk haast niet steken en bovendien meer honing voor', brengen dan gewone bijen. HET is nu al weer 74 jaar geleden, dat het Volkspetitionnement, waarin voorouders voor het goed recht van het vrye Christelijk onderwijs zijn opge komen, aan de Koning der Nederlanden ■erd aangeboden. Zij hadden heel duide lijk gezien, dat een school zonder Bijbel op den duur moest leiden tot een volk zonder God. Toen zij in 1878 geen gehoor vonden bij de Overheid, hebben zij zelf de han- een geslagen. Zij hebben voor de maal in dat jaar de bekende Unie collecte georganiseerd. En sedertdien is jaarlijks deze collecte ten behoeve van de school met de Bijbel gehouden. De felle strijd voor het Christelijk onderwijs is achter de rug. De pioniers hun medestanders uit de vorige eeuw het begin van deze eeuw hebben irme offers gebracht om scholen te stichten, waarin het onderwijs zou zijn gebaseerd op het Woord Gods. En deze scholen waren dikwijls een middel om te getuigen van Christus' verlossings werk onder de kinderen, die thuis hier- niet hoorden. nu? Wij hebben in Nederland onze scholen met de Bijbel, meer dan 2300 zelfs. Kleuterscholen, lagere, u.l.o., tech nische. b.l.o. en middelbare scholen. De gelijkstelling is er gekomen en dus kun nen wij gerust zijn. W/TE echter zo redeneert, vergist zich in hoge mate. Ja, voor het lager en het middelbaar onderwijs bestaat een gun stige subsidieregeling, doch deze is er niet voor de Christelijke kleuterscholen, ook niet voor het buitengewoon lager onderwijs en ook het Christelijk schip- personderwijs kan niet wordon verzorgd zonder belangrijke particuliere steun. Deze takken van onderwijs zijn voor sen groot deel afhankelijk van de offer vaardigheid van de Christen-ouders. Daarenboven is er geld nodig voor de propaganda en daarnaast zijn er nog allerlei andere doeleinden, die steun ver dienen van allen, die voorstander zijn van het Christelijk onderwijs. Wij denken hier ook aan het Christe lijk lager en middelbaar technisch en het huishoudonderwijs, dat nog steeds niet tot volle ontplooiing kan komen. T"\E mening, dat de Unie-collecte zonder bezwaar kan worden afgeschaft, be rust op een geheel verkeerd inzicht om trent de eenheid van het gehele Chris telijk onderwijs. Verscheidene takken van dat onderwijs moeten nog uit parti culiere middelen worden betaald, omdat de Overheid hierin tekort schiet. Daarom kan de Unie-collecte niet worden gemist. Wij dienen ons met elkaar verantwoor delijk te voelen voor het gehele Christe lijk onderwys. Het gaat niet aan om, wanneer het ene schoolbestuur er mis schien financieel slechter voor staat dan in ander, te zeggen: dat raakt ons niet De strijd moet worden aangebonden tegen alle lauwheid en onverschilligheid, die helaas zo vaak nog worden aangetrof- Christelijke kring, ook t.a.v. het onderwijs. Wij dienen onszelf en de jeugd opnieuw te bezielen tot de strijd voor het goed recht van het Christelijk onderwijs. Het is groot geworden, juist door de kleine bijdragen, die dikwijls offers zijn geweest. TN de komende tijd wordt van ons op- 1 nieuw een offer gevraagd voor het Christelijk onderwijs. Moge het antwoord duidelijk tonen, dat wij allen ook nu in 1952 willen pal staan voor de grote voor rechten. welke God ons in het Christelijk onderwijs schenkt. Daarom bevelen wij de jaarlijkse Unie-collecte ook ditmaal hartelijk aan. Hier wordt een daad. een offer ge vraagd. Een offer, opdat ook voor het navolgende geslacht het Christelijk on derwijs, naar de eis van Gods Woord, bestendigd blijve. Buiig en koud j^EEDS enkele dagen bevindt ons land zich in vrij koude polaire lucht, die met Noordwesten tuinden is binnenge stroomd. De luchtdrukverschillen namen af, zodat de wind zwak werd. Tijdens opklaringen kon de temperatuur hier door in de afgelopen nacht flink dalen, op sommige plaatsen tot dicht bij het vriespunt. De koude lucht is ook on stabiel, zodat er buien in voorkwamen. Het ziet er op het ogenblik niet naar uit dat er tijdens het weekeinde een belang rijke verandering in de weersituatie zal komen. De kans op buien blijft bestaan er. de temperaturen zullen aan de lage kant blijven, zo schrijft het K.N.M.1. HET WEER IN EUROPA Enkele Buien Wisselende bewolking en enkele buien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Noord en West Aan houdend vrU koud weer. (Opgemaakt om tien uur.) ZON EN MAAN Zondag: zon 6.02-19.14; maan onder 10.41, op 20.00 uur. Maandag: zon 6.03-19.11; maan onder 12.07, op 20.21 uur. Op 11 Sept. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1