EE2S. Aanleg van wegen veertig jaar vertraagd Kapper stichtte een Instituut voor handelsopleiding P OPENTDoopT 2 VRIJDAG 5 SEPTEMBER 19S2 K.N.A.C. luidt alarmklok Vast plan ontbreekt en verkeersbelasting wordt voor 90 pet afgeroomd "C'RNSTIGE BEZORGDHEID heeft de K.N.A.C. uitgesproken over de manier waarop sinds de bevrijding de aanleg en verbetering van het rijkswegenplan is hervat. Gefundeerde plannen worden volgens haar niet gevolgd en de beschikbaar gestelde geldmiddelen zijn ontoereikend. In 1927 werd in het uitzicht gesteld, dat het hele werk zo mogelijk in 1952 zou worden voltooid, maar wanneer in het huidige tempo wordt doorgegaan, zal dit 1990 worden. Gezien de grote belangen, die op het spel staan, heeft de K.N.A.C. er nu by de regering en de kamers op aangedrongen een plan op te stellen dat berekend is op voltooiing binnen vijftien jaar. Hoewel de KNAC zioh nrlet ow-weinst, dot door de jaren 19401945 een zekere vertraging moest ontstaan, stelft zij toch vast, dat een groeiende teleurstelling et ongerustheid zich van het motorwegver- keer meester maken. In 25 jaar tijd zijn de lasten voor personenauto's tot he" 6',i-voudigo opgevoerd en voor vracht auto's tot het 4%-voixM®e. Maar van d« belastingen, die het mo orwogverikeer opbrengt, wordt een steeds kleiner per centage thans nog geen tiende deel voor de aanleg en verbetering Dit is temeer te betreuren, omdat het verkeer sinds 1938 ongeveer eer* druk is geworden. Hier komt nog bij, dat b.v. de nieuwe weg Amsterdam Utrecht en de tunnel in Veisen na vol tooiing een jaarlijkse besparing van 1( Pert dér aanlegkosten zullen opleveren Ook voor de opvoering van de produc tie, de bevrijding van de werk'oosheid en voor het internationale toerisme de verdodiigirig rullen de nieuwe wegen van grote betekenis ztyn. Aks voorbeelden van wegen, die i onmiddellijk bel-ame zij-n voor handel Industrie, noemt de KNAC: de nieuwe weg Ypenburg—Burgerveen (die weg beoosten Leiden)een nieuwe binding tussen de groove twee dusrriesteden in het Zuiden (Eindlboven en Tilburg); doortrekking van de weg door de Betuwe; verbetering van de ver binding van Amsterdam door het Gooi; Nederlandse cadet beste leerling in Aldershot De Nederlandse cadet J. A. Reitsma uit Haarlem is gisteren aangewezen als de beste cadet van de militaire opleidings school in Aldershot in Engeland. Reitsma, die deel uitmaakt van een artllleriegroep, ontving uit handen van veldmaarschalk Sir William Slim, de chef van de Britse generale staf, een offi ciersstaf versierd met een zilveren knop. Kelders tegen atoombommen onder 't Kremlin Onder het mom van „herstellingen aan het Kremlin" wordt thans te Moskou ge werkt aan een ondergronds anti-atoom Kremlin. Enorme schuilplaatsen worden aange legd met een diepte van ongeveer 30 meter. Bijna 20.000 mensen zouden een onderkomen in de schuilplaatsen kunnen vinden. Aldus enige vluchtelingen, die dezer dagen uit Rusland in het Westen arriveerden. vervanging van de Zuiderzeestraatweg; vervanging van de Zuidwestelijke hoofd route door Friesland; verbetering van de weg ViamenGorinohemBreda, Moerdijk naar Zeeland; verbetering van de weg GroningenWinschoten; een nieuwe Noord-Zudd-verbinding in Zudd- Limburg en de aanleg van vele vrjj- üggende fietspaden. Zedenopbouw verpleegde bijna 500 personen In de vijf tehuizen, die volledig in df Chr. Vereniging Zedenopbouw zijn opge nomen, werden vorig jaar 484 personen verzorgd met in totaal 22.000 verpleeg- dagen. In totaal zijn bij de vereniging dertien tehuizen aangesloten. Voor één daarvan, het tehuis Christelijke Jeugd- hulp in Leiden, wordt een ingrijpende verbouwing en verbetering overwogen. De vereniging houdt op 17 September om half twee in Den Hout in Den Haag haar jaarvergadering. Krachtigste motor ter wereld De Amerikaanse marine is de produc tie begonnen van een turbine-straalmo tor voor vliegtuigen, die volgens de structeurs de krachtigste ter wereld ls. De motor, met een vermogen van 25.000 P.K., is door de „Westinghouse Electric" entworpen en zou twee en een halfmaal zo sterk zijn als de vier motoren van een B-29 „Superfort" gezamenlijk. Sneller telefoonverkeer met Wieringermeer Op 16 September a.s. zal het gehele gebied Wieringermeerpolder, het oude eiland Wieringen, Medemblik, Opperdoes en Twisk worden aangesloten met alle bestaande z.g. automatische telefoonnet ten in ons land. Dat een candidaat voor het presidentschap der Ver. Staten hard moet werken om zijn zetel in het Witte Huis te veroveren, blijkt nog eens duidelijk uit deze foto. Tientallen kilometers moet de democratische candidaat, gouverneur Adlai Stevenson, gelopen hebben vóór zijn zolen zó- waren afgesleten. Op de hak. heeft de senator maar vast een ijzertje laten zetten.Voor de volgende tientallen kilometers? De foto werd genomen, juist vóór Stevenson in Flint (Michigan) een rede zou uitspreken. Contact met de „herhalers" Besteed zorg aan post voor de militairen in Duitsland In spoedgevallen een bericht opgeven aan de burgemeester HET NEDERLANDSE LEGERKORPS van 30.000 a 40.000 man. dat in September deelneemt aan een oefening in Duitsland, zal onder En gelse leiding staan. De verzorging van het legerkorps blijft echter een Ne derlandse taak. Hiertoe behoort ook de regeling van het contact met familie en verwanten van het personeel, dat tot het legerkorps behoort. Voor de twee belangrijkste mogelijkheden van contact, de briefwisseling en de be richtgeving in dringende gevallen, zijn bijzondere regelingen ontworpen, die door Nederlandse diensten worden uitgevoerd. Het postverkeer wordit geregeld door het Veldpostkantoor, dat de P.X.T. is het leger. Adres-aanduiding geschiedt door een vela-postnummer. Voor de Legerkorpetroepen is cuit: NAPO ÜÜi, voor de 2e Divts»e: NAPO 221, voor de 3e DivSsie: NAPO 231. NAPO betekent: Netherlands Army Post Ollice. Een vol ledig adres moet vermelden: rang of stand, achternaam, voorletters, ieger- nummer, onderdeel, en NAPO-nummer, bijvoorbeeld: Soldaat Van Steen, R. W. M., Legerno. 31.11.18.114, Stafcie 21 R.I., NAPO 221. De mogelijkheden van het veldpost- verkeer in beide richtingen, naar en van Duitsland zijn beperkt tol: Brieven tot en mei 20 gram; briefkaarten tenkele en dubbele); drukwerken tot een maximum gewiaht van 3000 gram; nieuwsbladen tot ee wicht van 3000 gram. Alle zendingen kunnen met Neder landse zegels worden gefrankeerd vol gens het binnenlandse tarief en op nor male wijze worden gepost. Dringende gevallen De berichtgeving -i dringende geval len wordit zoveel mogelijk bespoedigd. Een bericht, dat voor militairen is be- Blindentehuis Wolfheze bestaat 40 jaar Het Tehuis voor alleenstaande blinden te Wolfheze heeft dezer dagen in in tieme kring en op bescheiden schaal het veertigjarig bestaan gevierd. Er wonen thans 49 personen in aparte kamertjes. Het gebouw ging In September 1944 door ten bombardement verloren; begin 1950 kon het herbouwde huis in gebruik wor den genomen. Er ontbreken nog een lilt en een concertzaal. Vooral een lift heeft men dringend nodig, maar er is geen geld voor. Voormalig Verzet Thans is het eerste nummer van V.V.N (Voormalig Verzet Nederland) versche nen. Bijna 9 van de 12 pagina's van de inhoud zijn gelijk aan die van Holland Post, het onafhankelijk critisch week blad voor orde, recht en opbouw. stemd, dient te worden opgegeven aan burgemeester, die dit dan overgeeft de Berichtendienst van het Ministerie Oorlog. Bij ziekte of ongeval wordt hierbij een verklaring van de genees heer overgelegd. In zeer dringende ge vallen kan de dokter of de belangheb bende zioh rechtstreeks wenden tot de oriebtendienst. Een verzoek tot over komst van militairen wordt ingewilligd bij ernstige ziekte of bij overlijden van naaste verwanten. Omgekeerd zullen bij ernstige ziekte of verwonding van militairen de naaste verwanten onverwijld hiervan in kennis ien gesteld door de Centrale Re gistratie van het Ministerie van Oorlog. Afvoer naar Nederland blijft dan afhan kelijk van de toestand van de militair. (Advertentie) Indon. studenten prefereren nog Nederland Onder de eerste-jaarsstudenten van de medische faculteit en de tandheelkundige kliniek te Soerabaja is een informele enquête gehouden over de afschaffing van het Nederlands als een der vo len bij de colleges, op initiatief va: heer Abdoes Saleh. eerste-jaars medisch student- Voor de eerste jaars is namelijk het onderwijs in de Nederlandse niet meer toegestaan én vervangen door het Engels of Indonesisch. Van de 300 ondervraagde medi3ehe studenten kwa men 282 antwoorden binnen, Waarvan 255 voor het Nederlands bleken te zijn en 27 voor het Engels. Van de 80 onder vraagde tandheelkundige studenten waren 78 voor het Nederlands en 2 net Engels. De heer Saleh zeide dat i by deze keuze niet gedreven werd door liefde voor het Nederlands, doch door bittere noodzaak. De vertegenwoordiger der 4 studentenverenigingen zeide, dat de enquête op te korte termijn was ge houden en wilde de moeilijkheden vt helpen door bijlessen in het Engels door geruime tijd te voren Engelse d talen aan de studenten te geven. Stand van 's Rijks kas De stand van 's Rijks kas was op 30 (23) Augustus j.l. in millioenen guldens: Vorderingen: Ned. Bank 737,2 (807.3), Bank Ned. Gem. 0,3 (0,4), rijkscompt. 372,7 (360,4), Indonesië 24,3 (25,4), Antil- (0.09), staatsbedrijven en lnstell. 255 (255), verplichtingen: Schatkistbil. in omloop 1921,1 (1908,2), schatk. prom bij Ned. Bank 423,9 (474,1), id. in omloop 3432,2 (3455), muntbilj. in omloop 141,3 (140.1), gem. wegens uit te keren belas tingen 23 23), saldo gem. fonds 227.4 (228.2), gem. uit hoofde van geblokk. gel den uit gem. fonds 66,6 (66,6) prov. fonds 4,6 (4,7), Suriname 0,7 (0,9), Ant 0,5 Alg Burg. Pens. fonds 36 (35,5), P.TT 399,4 (390,8), staatsbedr. 1,5 (1.4), div instell. 1123,1 (1124,2). (Advertentie) Van het erf van School en Kerk Mannen metzwa- re baarden, met een gevoelige huid;doorgewin- terde „zeep en kwaat-patiënten" En wat heel be langrijk is le- slechte ervarin gen hadden met andere appara ten, zijn thans enthousiast 1 over de Braun shaver. Doe ala zij en bemerk hoe de Braun shaver met het elas tische scheerblad ook Uw Beroepingswerk <L Wiel te Tholen; te Gissendam—Neder- Hardinxveld J. T. Doornenbal te Oene. Aangenomen: naar Goënga cand. F. H. Kuiper te Bolsward. Geref. Kerken e roe pen: té Woldendorp cand. R. Reenen te Soestdijk; te Woudsend dr E. Smilde te Wateringen. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: te Middelburg K Drost te Veendam. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Rozenburg A. C. Noort te Nieuwe Pekela. In 'n mum van lijd - van Uw baard bevrijd Imp. C.V. Hapt, Nwt Harengracht 11Adam. De cursussen beginnen Onbekwame mensen „leiden op" voor het Middenstandsdiploma (Van een onzer verslaggevers) Er heersen ernstige misstanden in de wereld van de opleiding voor het Middenstandsdiploma. Lieden van allerlei slag, zonder diploma of vakbe kwaamheid presenteren zich tegen de tijd, dat de cursussen voor het Mid denstandsdiploma beginnen, als Instituut voor Handelsopleiding enz. Men sen, belust op een gemakkelijk inkomen en gespeend van enig sociaal gevoel, laten vele tientallen jongemensen voor honderd of meer gulden er in lopen en stellen daar niets of bijna niets tegenover. Dat is de waarschuwing, die de Com missie van overleg van de drie Midden- sta ndsvakcentralen en de Contactraad van de samenwerkende stichtingen vooi onderwijs en ontwikkeling van detail handelaren en ambachtslieden in Neder land gistermiddag hebben laten horen op een- persconferentie. De toestand is thans zodanig geworden, dat het publiek tegen deze beunhazen beschermd dient te worden. Het geven van onderwijs Nederland is vrij en die vrijheid is c kostbaar goed, maar wanneer elementen zich daarvan meester maken om zich te verrijken dan moet er ingegrepen wor den. Het doel van de handeisopleiding het kweken van handelskennis, één eisen, die gesteld wordt voor de ver krijging van het vestigingsdiploma. Jaar lijks nemen. 20.000 personen deel aan dit grootste examen in Nederland, waarvan de helft ongeveer het diploma behaalt. Naar schatting echter volgen ruim 30.000 personen cursussen. Talrijke gevallen zijn echter békend, waarbij iemand (eens zelfs een 17-jarige jongeman), die het Middenstandsexamen inet goed gevolg had afgelegd, een Insti tuut oprichtte. Ook een kapper ging de zelfde weg op en won zijn klanten tijdens het knippen of scheren. Soms wordt het verwerven van het diploma gegarandeerd of wel men mag gratis doorstuderen, wanneer men zakt. Zelfs wordt een verlaagd examengeld in het vooruitzicht gesteld. Men belooft resultaat bij een uur studeren in de week en zelfs vrijstelling van dienstplicht. Ernstig verbreid is thans de colportagé, waarbij de candidaten waardeloze con tracten worden voorgelegd. En zo zou den er nog meer feiten op te sommen zijn. De twee hierboven genoemde orga nisaties hebben wel een soort erken ningsinsigne, maar dit wil overigens niet zeggen, dat er verder geen goede insti tuten zouden bestaan. Integendeel, maar de in deze commissie en contactraad ge organiseerde verenigingen raden het pu bliek met klem aan alvorens tot inschrij ving bij enige cursus over te gaan dege lijk te informeren en na te gaan of men bonafide instelling te maken heeft. Omdat deze toestand enkele jaren ge leden reeds aanleiding tot bezorgdheid gaf. heeft de toenmalige minister van O., K. en W. een commissie ingesteld om dit vraagstuk te onderzoeken. Verder dan een rapport is men niei gekomen. Het wordt thans noodzakelijk, dat dit rapport eens uit de „ijskast" komt. Tegen dit euvel dient drastisch te worden inge grepen en wellicht verdient het aanbe veling over te gaan tot het instellen van een Onderwijsinspectie, zoals die bestaat voor het schriftelijk onderwijs. De organisaties, waarbij men inlich tingen kan verkrijgen zijn: de Ned. Kath. Middenstandsbond; de Kon. Ned. Midden standsbond; de Chr. Middenstandsbond; Centrale voor Kath. Handelsonderwijs; het Instituut voor Middenstandsontwik keling en de Centrale voor Chr. Handels onderwijs. De Egyptische luchtmacht heeft uit de 13 vliegtuigen, welke ter beschikking hebben gestaan van ex-koning Fa- roek, een nieuw eskader gevormd voor de Egyptische luchtmacht. Zielszorg Ter verwezelijking van de plannen tot oprichting van een Geref. centrum v Zielszorg is een stichting in het leven roepen, die een geschikt huis voor doel tracht te vinden. In het centrum zal geen plaats zijn voor uitgesproken patho logische gevallen, maar uitsluitend vooi degenen die met ernstige levensmoeilijk. heden worstelen en ten onder dreigen te gaan. Aan het hQofd zal een psychologisch geschoold predikant komen te staan is de bedoeling dat de nieuwe stichting tevens het gehele zielszorgelijke kerke- werk stimuleert, b.v. door het houden conferenties enz. Studiebeurzen voor academisch gevormde vrouwen De Ned. Ver. van Vrouwen met Acade mische Opleiding heeft wederom een aan- tal beurzen aangeboden gekregen vooi studie in het buitenland voor vrouwen, aan een Nederlandse universiteit of hogeschool haar studie hebben voltooid. Inlichtingen bij dr C. W. van EssenZee- Prins Hendriklaan 15, Amsterdam-Z. In Marknesse is het eerste kerkge bouw van de Geref Gemeenten in de N O. Polder in gebruik genomen met eer dienst o.Lv. ds J. W. Kersten uit Gene- muiden. i Advertentie! De spionnen met hun treilers zijn er weer In het gebied, waar op 12 September de grote N.A.T.O.-marineoefeningen „Mainbrace" (grote bras) zal worden gehouden, ter hoogte van het eiland Osterö, zijn zeven Russische treilers anker gegaan. De schippers van de trei lers zouden geen geld hebben om haven geld te betalen, doch een marinewoord- oerder te Kopenhagen merkte op: „Het zal wel de traditionele verschijning zijn Russische vissersboten in wateren, de Westelijke oefeningen houden" (Advertentie) Het lied der aethergolven ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1952 lversum I 402 m. VARA: 7 00 Nieuws n. 8.00 Nieuws 8 18 Gra jltgeschakeld" 1 0 20 Reportage v :n piano 12.05 Gi VPRO: 10.00 „Tijdelijk ).05 Morgenwijding VARA" rgadering N V.V. 11. Drents program 3.30 Boekbesprek :k 1.00 jk 1 50 Gram. 2 25 hun brood", klankbeeld 2.35 (Advertentie) het betere damesverband! 34 Het bewustzijn keert terug. Lamech, hoe komt bij. hy bij Lamech? O, straks in zijn dolle woede een man om een wonde en een jongeling om een bult. Het was de Lameehsgeest, die zich van nader. Even stilte. Weer geschuifel, nu heel dicht- Zij, die in het veld staan, geven hun leven. Zij, Moeizaam wendt hij het hoofd. Een man in die thuis zijn, geven hun oordeel. En, als altijd, staan ook nu de- beste stuurlui aan wal. Er zijn die stuurlui, die precies kunnen berekenen, nodig zal zijn, om de overwinning vreemde uniform. „Wollen sie trinken?" De Duitser met de brijzelde linkervoet, die zich op de ellebogen hoeveel tijd - uun. net wm uj. cv. 'ifnnr Hm-stink heeft voortbewogen brengt zijn arm onder te behalen. Er zijn er, die vinden, dat een dag hem meester had gemaakt. En Koos Horstmk Set hïf bloed, véél bloed Dan vechten genoeg was voor het redden weet hij, dat deze stervende niet meer drinken Er wtfrdt angstig veel gepraat Nu vervagen de nevelen geheel. Het is oorlog. Hij moest uitrukken. Hij heeft gedood. Maar hij kin. moest zijn land verdedigen. Het van God gege- „Haben sie Angst, ven vaderland. Hij deed immers zijn plicht? En nu zullen ze hem hier vinden? Hij is I zeker een eind van de anderen afgeraakt. Het is zo vreemd rustig na het rumoer van daar straks. Ligt hij in een greppel? Hij weet het niet goed. Hij wil zich oprichten maar kan niet. El ke beweging doet pijn. Hij moet zwaar gewond zijn, heel zwaar Het zit in zijn rug, zijn borst, zijn benen. Het schrijnt, het gloeit, het klopt. Zijn hand tast over de gescheurde uniform. Bloed. Zijn andere hand strijkt over kleffig gras. Bloed. En in zijn mond is een weeïg zoete smaak. Ook bloed. Hij kermt van pijn én ellen de. Dit is het einde. En het leven begon pas. Dit wordt de nacht en 't is pas morgen De toppen der duinen gouden zich in het licht van de wordende dag. Daarachter moet de zee zijn Hoe lang is het geleden dat hij met Helga luis I deze bange dagen, er worden dingen gezegd, die beter ver zwegen hadden kunnen worden. En de zon schijnt, of dit het feest is van het leven en de vogels onderbreken hun bruiloftslied enkel even, als er vliegtuigen passeren, en alles groeit en alles bloeit en het wordt Pinksteren. Eens is op deze aarde een andere Geest uitgestort. En ondanks alles is die Geest tóch gebleven. Die Geest maakt mensenharten sterk en geeft rust in stervenspijn De kerken blijven merendeels gesloten op dit zo heel uitzonderlijke Pinksterfeest en zij, die in hun woningen een radiopreek willen beluisteren, Angst? Dat woord breekt de ban. Neen, angst horen niet veel meer dan berichten over bom- .r,. l:; _;.4. r-,u~i j- 1 memverpers. De radio wordt niet afgezet, al veel zorg en weinig zegen, de stem uit de aether wordt in bijna alle Nederlandse huizen beluisterd op deze Pinksterdagen, op deze tweede OEN DE VESTING VIEL D. MENKENS-v. d. Spiegel - sikaar te doden. Broeders, kinderen van eéii Va- têrde"naar "hët lied "van de golven? Helga"? Eén der. Neen, dit leven is niet mooi. Het is vrese- keer is ze hier geweest. Dat was op een der lijd eerste lentedagen. Nog is het lente. Maar Helga De Duitser bidt het Onze Vader. Achter „Dein is er niet. En de zee hoort hij niet. Er is weer Reich komme" wacht hij even. het aanzwellend geluid van de motoren, het uit eenspatten van granaten, bommen doen de aar de trillen en mensen schreien hun leven uit. Dick sluit de ogen. God! Het leven was toch zo mooi. Ik had zo graag willen blijven. De strijd verplaatst zich. De grauwe gieren de laatste valt? Hoe lang zoeken elders hun prooi. Dan geschuifel, 't Komt strijd gestreden worden? heeft hij niet. Deze hel i3 vlak bij de hemel. „Ik geloof in Jezus Christus", brengt hij moei- brengt zaam uit. „Mein Bruder!" Broeder? Er komt in Dick's hoofd een vreemde Pinksteravond ook... Men moet in die huizen le- nelderheid. Ze zijn broeders en hebben getracht da' alle,e°. dle kb°.ve" hel, - - -Jji- xT~ volken troont, blijft en bliiven zaJ blijven zal tot in der eeuwigheid. En het wordt veertien Mei... „Waar de weg mij brengen moge aan des Vaders trouwe hand loop ik met gesloten ogen naar het onbekende land" woeste longen ontvliedt zijn laatste ademtocht. Klinkt het 's morgens in alle huizen, waar een r-__ radiotoestel aan staat. Het klinkt ook in huizen, die vanavond niet meer zullen zijn. Het bemoe- al zien we wieg tot het graf" 4 30 Kamerorkest 5 Sportpraatje 5.30 Voor de jeugd 6 00 Nieu 6.20 Reportage vergadering N V.V 6.40 Gra 7.00 Artistieke staalkaart VPRO: 7 30 Pas partout 740 ..Het Oude Testament ln d< tijd" 7 55 ..Deze 8 05 Actualiteiten operette 10.00 Socialistisch commentaar 10 1 Strijksextet 10.40 ..Onder de pannen", hoor spel 1100 Nieuws 11.15 Gram. 11.35—12.0 Gramofoonmuziek Hilversum U. 298 m KRO: 7.00 Nieuws 7.1 Gymnastiek 7 30 Gewijde muziek 7 45 Mor eengebed 8 00 Nieuws 8.15 Gram 9 00 Voor de hulsvrouw 9 35 Gram 10.00 Voor de kleu ters 10 15 Gram 1100 Voor de zieken 114$ Gram 12.03 Gram. 12.55 Zot Nieuws 1 20 Amusementsorkest en solist 1 50 Gram. 2.00 Boekbespreking 2 10 Mètropole- orkest en soliste 2 40 Harmonie-orki Kroniek van letteren en kunsten 3.38 Kamer koor 4 00 Promenade-orkest en soliste 4 30 De schoonheid van het Gregoriaans 5 de jeugd 6 00 Gram 6 15 Journalistic overzicht 6 25 Lichte muziek 6 40 Re uitzending: Zoeklicht op de Westers» sie 7.00 Nieuws 7 10 Gram 8 25 De 9.50 Actualiteiten rzlek 10 30 Wi.1 luider U.15 Nleur rest 4.10 Hoorsoel 5.00 Voor de kinderen 0 Nieuws 6 15 Sport 6 30 Gev. muziek 7 15 terviews 7,45 Causerie 800 Gev program- 1 9 00 Nieuws 9 15 Hoorspel 10.45 Avond beden 11,00—11 03 Nieuws Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 11.55 Gram Sportparade 1.15 lek 6.30 Orgel 7 00 i 7 25 Sport 7 30 Symphonie-orkest en i 9 00 Causerie 9 15 Symphonie-orkest s 10.15 Bob Hope 10 45 krUk. Nat. Progr 347 m. 12.10 Gram roncert 1.00 Nieuws 1.20 Gram 2 0- s 2 12 Symphonie-orkest en soliste 3.3 450 Kamermuziek 5 55 Gram 6.3 tending 7.0£ Gram. 8.02 Ka 2.30 Piar Engel >4 m. 11.45 Gram. 12 34 Gram i Hongaarse muziek 145 Gi rel.tal 3.00 Symphon! les 5.00 I 5.10 Gram 5.30 Or gelconcert 6.30 Vooi 40 Moderne amusementsmuziek 8.00 Gev. rogramma 9.30 Verzoekprogramma 10.00 Jleuws 1015 Verzoekprogramma 11.00 lieuws 11.0512.00 Gramofoonmuziek. Brussel, 484 m. 12.05 Omroeporkest 100 lieuws 1 10 Verzockprogramma 3 00 Gram. 30 Amusementsorkest 5 00 Nieuws 5 15 amusementsorkest 5 40 Gram. 7.00 Viool 'en iano 7.20 Gram. 7.45 Nieuws 8 00 Gram 9.15 imroeporkest en solist 10.00 Nieuws 10.10 I".00 Gram. 11.55 I Niet Moeilijke jaren voor prof. Waterinks instituut Uit het verslag over de jaren 1950 en >51 van de stichting Het Paedologisch Instituut te Amsterdam (dir. prof. dr J. Waterink) blijkt dat er in deze jaren zich zó ernstige moeilijkheden hebben voorgedaan dat zelfs is overwogen of niet tot liquidatie zou moeten worden overgegaan. Deze moeilijkheden, hoofd zakelijk op het gebied der financiën, zijn ondervangen door een aanzienlijke ver hoging der verpleeggelden. Op 31 Dec. 1951 werden in het insti tuut 92 kinderen tussen de leeftijd van 3—13 14 jaar verzorgd. Op de BL.O- school waren op genoemde datum 128 leerlingen. Dank zij de nieuwe wette lijke regelingen voor het B.L.O. ontvangt de school thans van gemeentewege subsidie. In de plaats van jhr mr J- F.. Leve van Nijenstein die in 1950 ts overleden, is tot voorzitter van het bestuur benoemd oud-burgemeester P. A. Colijn uit Htl- Ds Dirkse nam afscheid van N.C.S.V. In het conferentie-oord Woudschoten te Zeist heeft ds J. Dirkse, die op 14 September zijn intrede doet bij de Ned- Herv. gemeente in Enschede, afscheid genomen van de Ned. Chr. Studenten Vereniging, waarvan hij ruim zes jaar algemeen-secretaris is geweest. De algemeen-voorzitter van de N.C S V. de heer C. A. Knook, zei dat ds Dirkse zijn werk onder zeer moeilijke na oorlogse omstandigheden is begonnen. De bijbelstudie en de verhouding tot (ie kerker» hebben steeds de bijzondere aan dacht van ds Dirkse gehad. Verder is zijn naam verbonden aan de ontwikke ling van het studiewerk der N C.S V. en de nieuwe verhouding tot de V.C S B. Ook in de wereldfederatie van Chr. stu denten heeft ds Dirkse verantwoorde lijke functies bekleed. Na de afscheidsreceptie \yerd in de kapel van Woudschoten een gebedsure gehouden o.l-v. de studiesecretaris drs A. B Breebaart. Benoemingen Chr. onderwijs Benoemd: tot onderwijzer (es) aanCNS- school te Alblasserdam mej. M. C. P. La Fleur te Overveen; aan CVO-school te Geleen S. J. Noordhof te Zwolle en mej. G. Spiecker te Driebergen; aan school der Rudolphstichtlng te De Glind mej. W. M. Boer te Wassenaar; aan Geref. school te Harkema-Opeinde S Kooistra te Leeu warden; aan Chr. school te Roswinkel (Dr.) M. Reemeijer te Den Haag; aan Geref. school te Treebeek F. J. Hoog- teijlink te Ede (tijd.); aan Mr A. J. van Beeck Calkoenschool te Utrecht W. F. Mooijen aldaar. De commandant van de mariniers te Doorn. kol. H. O. Romswinkel. heeft gisteren de bij het marinierskamp Woest- duin gebouwde kapel aan de geestelijke verzorgers overgedragen. In Kampen is de eerste lagere school van de Ver. voor Lager Onderwijs naar de leer der Geref. Kérken (Art. 31 K.O.) geopend. Toch is het zo nlg beters voor dan een boodschappen tas, waarin het jong gemakshalve wordt opgeborgen als moeder uitgaat. Bij een vlucht voor dreigend gevaar behoeft zij dan niet ongerust te zijn of Jantje met zijn verstuikte pootje wel mee kan en of Pietje niet te veel achterblijft, want zij pakt kort en goed de hele kinderschaar in haar karbies en vertrekt. Makkelijk is dat wèl! Inderdaad. Maar in de natuur zijn in den regel weinig zaken voor het „gemak" geschapen. Alles beeft zijn nut, zijn doeltreffendheid, en dient meer de instandhouding dan de ver aangenaming van het leven. Om U dit te doen beseffen moeten wij een klein kraamkamergeheimpje verklap pen: als een kangeroe geboren wordt, zouden andere dieren beslist van een miskraam spreken. Want een volwassen kangeroe, die 2 meter lang kan worden en dan een gewicht van ongeveer 200 kilo bereikt, brengt een baby ter wereld die wel gemeten drie centimeter lang is! Geen spruit om trots op te zijn, vooral niet omdat het diertje geheel onbebaard en blind is en nog geen ledematen be zit, maar slechts korte stompjes. Wil dit wezentje in leven blijven, dan moet het niet in de boodschappentas. Dat gebeurt dan ook direct, want de buidel van de kangeroe is nog heel wat beter ingericht dan de kunst matige menselijke apparaten. Binnen in bevinden zich melkklieren en de mondopening van het jonge dier groeit om de speen heen, terwijl het gedeelte van de speen, dat in de mond is, geheel de vorm van de mondholte aanneemt. Deze bevestiging is nood zakelijk omdat het hulpeloze dier geen kracht kan uitoefenen; het be hoeft zelfs niet te zuigen, want door een bijzondere spier wordt de melk- klier telkens samengedrukt, zodat de melk in de »iond wordt gespoten. Eerst wanneer de ontwikkeling wat verder is gevorderd, begint het dier tje zelf te zuigen. Er zijn nog andere voorzieningen doch het zou te ver voeren daarop thans in te gaan. In ieder geval is duidelijk, dat de buidel wel iets meer is dan een bood schappentas en dat zij eigenlijk als een gedeelte van het inwendige moeder- dier kan worden opgevat, waarin het jong voor de tweede maal is opgeno men. Bij de verdere ontwikkeling wordt de vergroeiing van de mond rand en de fpeen opgeheven, (even als andere wijzigingen welke hebben plaats gevonden) en van dit moment af wordt het jonge dier actief. Het duurt bij de reuzenkangeroe 7 maan den eer het jong de kop uit do bui del steekt en pas negen weken later verlaat het voor het eerst het moeder lichaam. Eigenlijk is dit de echte geboorte, zodat men bij dit dier zou kunnen zeggen, dat het tweemaal ge- i nog wel tot raaraan denkt ver 100-jarlge behoorlijk als toevluchtsoord, het dier 2 jaar oud is. Over oud gesproken, U als wij het hebben bomen? Natuurlijk i dikke en stevige exemplaren. Toch wilden wy U 100-jarige bomen voor stellen, die niet dikker zjjn dan een pink. Daarover morgen. (Nadruk verbóden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2