Een Protestants politieke partij in Duitsland? (Joodï.uck STEGBMMn±S§l Van het erf van School en Kerk Nationalisatie 't parool van de Britse vakbeweging daar -s Baak en die zeg^ dat Toch is het zo! 2 DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1952 „Eenheid niet meer doelmatig" Sommigen willen zich afscheiden van de overheersend Rooms-Katholieke C.D.U. f"piJDENS DE PROTESTANTSE KERKDAG in Stuttgart zijn stappen ge daan om te komen tot de vorming van een Protestantse politieke par tij. Het initiatief daartoe is genomen door de Evangelische Volksdienst in Hessen. De voorzitter van deze organisatie, president Kuwatch van de rechtbank te Frankfurt, verklaarde, dat het niet meer doelmatig leek de politieke gemeenschap van Protestanten en Katholieken in de Christelijk Democratische Unie te handhaven. De besprekingen over dit onderwerp trokken een grote belangstelling, vooral ook van de jeugdige afge vaardigden. Volgens een mededeling van de Evange lische Persdienst was het merendeel van de deelnemers aan de discussie echter tegen de vorming van een aparte partij gekant. Vooral de voorzitter van de Württembergse C.D.U., Simpfendorfer, heeft tegen een politieke scheiding naar religieuze grondslagen gepleit. De aanhangers van beide Christelijke confessies hebben volgens hem een ge meenschappelijke politieke opdracht. Eenheid sinds 194S Het politieke samengaan van Protestan ten en Katholieken in Duitsland dateert van na de oorlog. In 1945 hebben de katholieke leiders voor het grootste deel het oude Centrum in de steek gelaten, om in de C.D.U. een politieke gemeenschap voor allen van Christelijken huize te stichten. Het Centrum zelf is slechts in het Rijnland herleefd als een specifiek Katholieke partij, die het echter niet meer tot een grote aanhang heeft kunnen brengen. Sedert lang hebben de Protestantse politici zich echter zorgen gemaakt over het overheersen van de Rooms-Katholie- ken in de Christelijke Unie. Het Protes- Advertentie) VIRGINIA DEAHÜXE chtlge geschenkdozen van 50 Minister Algera bij de Chr. vervoerders Wat middenstand belemmert, moet verwijderd worden (Van onze correspondent) Twee Leeuwarder parlementariërs, die in hun namen slechts verschillen door een stomme e, hebben gisteren in Utrecht gesproken op de jaarvergadering van de Bond van Prot.-Chr. Beroepsgoederenver- voerders. Het waren mr J. Algera, tot voor kort Tweede Kamerlid en thans mi nister van Verkeer en Waterstaat, en het Eerste-Kamerlid H. Algra (A.R.). Mr Algera zou aanvankelijk over de verhouding van het overheidsvervoer tot het particuliere vervoer spreken. Nu hij hij het ministersambt heeft aanvaard, was het hem echter moeilijk reeds be leidsvragen aan te raken en daarom richtte hij zich tot de vergadering als tot een groep middenstanders, die in zelf standige arbeid hun brood verdienen. Als de taak van de overheid zag mr Algera daarbij het stimuleren van de midden stand door het wegnemen van beletselen. De heer H. Algra zei, dat velen zich tegenover de groeiende overheidsbemoei ing machteloos voelen. Verzet tegen de „ordening" is vechten tegen de bierkaai, menen zij. Tegen dit defaitisme liet de heer Algra een ernstige waarschuwing horen. Grote mogelijkheden zag hij nog in de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, een gedachte, die ontsproten is uit de Chr.-sociale opvatting. Namens het Verbond van Chr.-Werkge- vers sprak de heer A. Borst Pzn en voor de A.R. Tweede-kamerfractie de heer A. Stapelkamp. De bondsvoorzitter, mr dr E. P. Verkerk, deelde mee dat het ledental het vorig jaar van 622 tot ruim 1100 is gestegen. Binnenkort wordt een actie ge houden, vooral in Zuid-Holland, om dc ongeorganiseerden (40 pet van de geest verwanten) te trekken. Radio-jeugdappèl van Chr. jeugdbonden Gereformeerden verwerpen voorstel van N.C.R.V. In Ocober hoopt de N C.R.V. een ge meenschappelijk jeugdappèl van de Chr. jeugdbonden uit te zenden. Hiervoor hebben de onderscheiden jeugdbonden hun medewerking toegezegd, met uit zondering echter van de Geref. jeugd bonden. Voor elk van de bonden is op deze radio-avond zendtijd beschikbaar gesteld. Voor de Geref. jeugdbonden was veertig minuten gereserveerd, maar de besturen van deze bonden, die samen werken in het Geref. Jeugdcentrum, hebben dit voorstel van de N.C.R.V. onaanvaardbaar' geacht, zo lezen wij in de Omroepgids. Zoals men weet organiseren genoemde bonden in de maanden SeptemberOcto ber elk .jaar een propaganda-actie. Tot nu toe is de grote landelijke propaganda- avond door de N.C.R.V. uitgezonden. Aangezien gedurende de laatste jaren meer en meer voor allerlei doeleinden zendtijd wordt aangevraagd, heeft de N C.R.V. gemeend een zekere distributie van zendtijd te moeten toepassen. Daarom heeft de N.C.R V. voorgesteld dit jaar een avondprogramma aan het jeugdwerk te wijden. De Geref. jeugd bonden staan op het standpunt dat zij in plaats van veertig minuten recht hebben op een uur zendtijd. Zij achten de samen- birding in de vorm van een jeugd-appèl moeilijk te verenigen met hun plannen voor hun eigen jeugdavond op 19 Sep tember waarvoor reeds allerlei maatre gelen waren getroffen. De overige jeugdbonden hebben de door de N.C.R.V. voorgestelde samen king met volledige handhaving van de eigen verantwoordelijkheid voor hun programma's wel aanvaard. De N.C.R.V. hoopt dat de Geref. jeugdbonden alsnog hun medewerking zullèn geven aan radio-jeugdappèl in October. De vijf Chr mannenbonden zullen nenkort eveneens een gemeenschappe lijke uitzending verzorgen. Zij hebben de betrokken voorstellen van de N.CR.V. geaccepteerd. tantse volksdeel is namelijk in politiek opzicht veel sterker verdeeld dan het Rooms-Katholieke. Verscheidene Protes- tanten voelen zich in de overheersend Rooms-Katholieke C.D.U. niet thuis en :n dat zij daardoor gedwongen wor den in de politiek lijdelijk toe te zien. Daarnaast zijn de tegenstellingen ook verscherpt doordat de politiek van dt Duitse herbewapening in brede Protes. tantse kringen zeer onpopulair is. Dit alles heeft er toe geleid, dat reeds herhaalde malen de vraag gesteld is of 'n het belang van de Christelijke zaak beter zou zijn terug te keren tot de vroegere scheiding., De kansen op een splitsing worden echter niet groot geacht, daar geen der in de C.D.U. op de grond tredende Protestantse politici de beweging steunt. Arbeiders in O.-Berlijn werden opstandig Toen ze 45 minuten per dag langer moesten werken De arbeiders van de in staatsbezit zijn de electrische gloeilampenfabriek vroegere ,,Osram"-fabriek) in Oost-Ber- lijn, zijn deze week in verzet gekomen tegen langere arbeidstijd. De moeilijkheden begonnen Maandag >n afdeling, waar 90 pet van de arbeiders it vrouwen bestond. Daar werd een dedeling aangeplakt, waarop stond, dat ,met goedkeuring van alle arbeiders' iedere ploeg 45 minuten langer moest werken. Een half uur later was mei rood potlood over de mededeling geschre ven: „Allemaal leugens". Politie dwong Maandag en gisteren de arbeiders aan de machines te blijven, maar vele machines waren afgezet. En tijdens een vergadering van de fabrieks arbeiders smeten honderden arbeiders hun lidmaatschapskaarten van de vak vereniging op tafel met de woorden: „Wij hebben er genoeg van.Wij bedanken." Vandaag had men de toestand op de fabriek, waar duizenden arbeiders (velen West-Berlyn) werken, weer onder controle. Advertentie) Sanapirin 3 goede geneesmiddelen in elk tablet. Niet méér, want overdaad schaadt. Geest en lichaam worden er door verkwikt en pijnen verdwijnen Cosijns toch weer de grotten in Mogelijkheid van hydro- electrische centrale Volgens dr Mairey, een lid van de ex- peditie-Cosijns naar de afgrond Pierre- Saint-Martin, waarbij Marcel Loubens op tragische wijze om het leven kwam. heeft deze groep speleologen het plan niet op gegeven om het geheim van de onder aardse grotten te ontsluieren. Bfj zijn terugkeer naar Lure, waar deze jonge arts woont, heeft hij verklaard, dat een nieuwe expeditie wordt gereedge maakt om de watervoorraad van deze afgrond te exploiteren in het belang de valleibewoners. Deze verklaring stemt overeen met die van prof. Cosijns, die na de inlichtingen, die verzameld zijn door de geredde leden de expeditie, te hebben onderzocht, p wees. dat het mogelijk is in de grot een hydro-electrische centrale te bouwen, die de hele streek van electri sche drijfkracht zou kunnen voorzien. „Wanneer wij naar de afgrond terug keren", voegde de jonge arts er aan toe zullen wij ook trachten het stoffelijk overschot van Marcel Loubens boven te halen door middel van speciaal va 11 vervaardigd materieel". ledereen heeft goed z'n brood mei Een P.T.T.-man viel uit rijdende trein Drie motorrijders gedood; kind in 's-Gravenzande verdronken De 62-jarige P.T.T.-expediteur M. Heidsma uit Leeuwarden is gister middag bij Stobbega uit de postwagen gevallen van de trein, die om half twee uit Leeuwarden was vertrokken. Het on geluk gebeurde, toen de man een scha kelaar wilde omdraaien. Hierbij is de expediteur vermoedelijk gestruikeld en door de deur van de achterste wagen buiten gevallen. Zijn collega's trok ken onmiddellijk aan de noodrem. De toestand van Heidsma is ernstig. De trein had een half uur vertraging. een onbewaakt ogenblik is het 2Vt- Jarige meisje De J. in 's-Gravenzan- e achter de woning van haar ouders een sloot geraakt en verdronken. De 19-jarige motorrijder H. Pompert uit Oldebroek is vannacht in Wezep tegen geparkeerde truck met oplegger op gereden. Zowel de motorrijder als zijn cluo-passagier, de 27-jarige bakkersknecht J. Ekkelboom uit Oldebroek, werden op slag gedood. De 25-jarige boerenarbeider U. Zwaga uit Roordahuizum is, toen hij in Weidum met zijn motor plotseling moest uitwijken, tegen een paal opgebotst en overleden. In de buurt van Steenwijkerwold is het 12-jarig zoontje van de heer Bun. hoofd der R.K. school te Steggerda (Fr.), door een bestelauto overreden en gedood. De 64-jarige mevr. J. van Roosmalen- Rulhens te Tilburg is van de keldertrap gevallen en overleden. Namen van legerplaatsen Voor de nieuwe kazernementen, gele gen bij Nunspeet, Ermelo, 't Harde, Steen wijkerwold en Ossendrecht zijn resp. de volgende namen vastgesteld: legerplaats Nunspeet, legerplaats Ermelo, legerplaats 't Harde, legerplaats Steenwijkerwold legerplaats Ossendrecht. Kat ja Robinsky maakte en toonde een hoed van glas Bestand tegen zegen, immuun voor vuil en „onbreekbaar" (Van onze moderedactrice) Een hoedje, modieus en coquet, dat bestand is tegen elke regenbui en waarvan een vuile veeg eenvoudig afgestreken wordt, is toch eigenlijk wel het meest ideale, dat de vrouw zich als hoofddeksel kan wensen! Katja Robinsky, de bekende Amsterdamse ontwerpster van hoeden, toonde ons gisteren tijdens een show in haar salons, de vervulling van deze dromen met een hoedje van.glas! glanzend laag in de hals reikten. Die rechterkant "'is dan zwaar gedrapeerd. Veel wordt ge bruik gmaakt van twee kleuren. Bijv. Bezoepingswezk Ned. Herv. Kerk. jroepen: te Huizen (N.-H.) toez., J. Zwijnenburg, G. H. van Kooten te Brandwijk; te Elburg H. G. Abma Delfshaven. Geref. Kerken weetal: te Utrecht (vac.-H. A. L. d. Linden) J. F. Colenbrander te Apeldoorn en J. Nawijn te Aalten. Beroepen: te Schermerhorn cand. J. C. Baumfalk te Metslawier. Geref Kerken (Art. 31 K.O.). Bedankt: voor Mussel P. Veldstra te Kantens; voor Oldehove (Gr.) E Teu- nis te Monster. it was een wit hoedje materiaal, elegant gedrapeerd en heel flatteus. De stof voelt glad aan en deed denken aan het „engelenhaar", dat vele Kerstbomen pleegt te sieren. Men verzekerde ons, dat dit gesponnen glas, waarvan de draden zo dun als spinrag zijn, tegen temperaturen tot 700 graden bestand is; immuum voor vuil, een vette roetveeg werd er zo afgeklopt) en tegen de regen kan, want het water loopt er ge woon vanaf, zoals de regen ook tegen de ruiten klettert. Het is mogelijk om de draden, wanneer ze getrokken worden te kleuren, zodat we veilig kunnen zeggen, dat aan de lange rij van vreemdsoortige materialen, waarvan de vrouw haar hoedjes pleegt te hebben, weer een is toegevoegd. Katja Robinsky toonde in haar collectie nog een hoedje van plastic, dat er uit zag als gelakt ruw bont. De modellen waren echter zeer zeker even interessant. Mevr. Robinsky houdt ervan om haar zachte vilt-dopjes grillig te draperen. Ditmaal had zij zich gehouden aan twee ideeën.' Daar zijn de kleine ronde modelletjes, die of plat op het hoofd worden gedragen of een klein randje hebben, dat bij het voorhoofd teruggeslagen wordt. Veel echter zagen we hoedjes, die links nau welijks het hoofd bedekken en rechts tot Tweede nederlaag van algemeen TUC-bestuux ste socialistische politici in hebben de leiders van de Britse vak verenigingen gisteren in het T.U.C.- congres, dat te Margate wordt ge houden, goedkeuring gehecht aan een eis van de linkervleugel betref fende uitbreiding van de nationali saties in Groot-Brittannië. Dit is de tweede nederlaag van het algemene T.U.C.-bestuur tegen de linkervleu gel van het congres. De eerste leed het Dinsdag, toen het congres goedkeuring hechtte a. lutie strekkende tot een algeheel verbod van bacteriologische oorlogvoering. Het bestuur beschouwde deze resolutie als door de communisten ingegeven, De eis tot meer nationalisatie heeft de leiders van de Britse vakverenigingen 'in ernstige verlegenheid gebracht. Alle door hen opgestelde voorstellen moeten door de Britse socialistische partij worden goedgekeurd, wil ooit kans bestaan dat zij, onder een socialistische regering, tot wet worden. De moeilijkheid is nu, sommige leden van de rechtervleugel de socialistische partijleiding gekant zijn tegen verregaand staatstoezicht op de in dustrieën. Zij zijn van mening, dat de be drijfsresultaten van de reeds genationali seerde ondernemingen moeten verbeteren, alvorens aan nieuwe nationalisaties kan worden gedacht. Tevoren had de groep-Bevan bakzeil gehaald op het congres: met grote meer derheid werd een tweetal moties van de linkervleugel van het verbond verworpen. In deze moties werd vermindering geëist van het Britse bewapeningsprogramma. De communist Arthur Horner, zes maanden geleden nog lid van het commu nistische partijbestuur, voorzitter van het 700.000 leden tellende vakverbond van mijnwerkers, verklaarde onder daverende toejuichingen van de congressisten, dat zijn vakbond zich zal verzetten tegen alle om de staal- en vervoersbedrijven te denationaliseren. Voorts zal bij de Zuid-Afrikaanse pre mier Malan worden geprotesteerd tegen de „algehele verloochening van de V.N.- verklaring over de rechten van de mens" Een desbetreffende resolutie zegt: „Met bezorgdheid wordt de arrestatie van lei dende personen van vakverenigingen ge- Poolse trawler vanmiddag vlot Twee sleepboten, de Hector en de Nes tor van de fa Wijsmuller te IJmuiden zijn vanmorgen uitgevaren om te trach ten vanaf de wal de verbinding tot stand te brengen met de Poolse trawler Brozd, die Dinsdagnacht bij Egmond is gestrand. Verwacht wordt, dat vanmiddag tegen half 5 bij hoog water het zal gelukken de Brozd vlot te trekken. Weer een stuk dijk van de Oosterpolder aanbesteed In Den Haag is aanbesteed het maken van een deel van de meerdijk van de Oositerpolder, lang ongeveer 9060 meter, een scheepvaartgeul, lang 9500 meter, en een gedeelte van een polderkanaal, lang 4000 meter, met bijkomende werken, een en ander aangeduid als perceel 3. Er kon worden ingeschreven vooi werking in drie of in twee jaar. Laagste Ir. beide gevallen was de N.V. Aanne mingsbedrijf v.h. J. P. Broekhoven te Arnhem, met f5.443.000 voor de afwer king in drie jaar en f5.367.000 voor ae afwerking in twee jaar. De hoogste be dragen waren resp. f8.438.000 er goudnet over een zwart fluwelen baret, of hoedje, dat links zwart en rechts maisgeel is. Veel rood en wat paars zagen we, diep blauw en mosgroen ontbraken waaruit maar weer blijkt, dat elke kleur draagbaar is, mits deze harmo nieert met het toilet en gelaat. Hagenaar emigreerde ondanks hindernissen Dat emigreren vaak met hindernis sen gepaard gaat blijkt wel uit het verhaal van de Hagenaar R. Boringa, een 24-jarige varensgezel. Hij zou zich vestigen in Australië, va reeds veel goede berichten van fami lieleden had ontvangen. Het ging hun daar erg goed getuige een optimisti sche brief, waarin zij vertelden, dat zij de passageprijs voor onze Hagenaar in het nieuwe vaderland zouden vol doen. Enige weken geleden zag het er echter naar uit dat de emigratie voorlopig in het honderd zou lopen, want een Australisch telegrammetje meldde: „Niet in staat te betalen, Maar Boringa liet zich niet uit het veld slaan en besloot zijn passage zelf te verdienen. Hij monsterde aan aU matroos op de „Nieuw-Amsterdam' van de HollandAmerika Lijn. Alles was in kannen en kruiken, doch twee uür vóór het vertrek Dinsdag ku-am een nieuw telegram uit Australië waarin stond dat de passage reeds be taald was en dat een plaats besproken was op de „Fairsea", die V/oensdag zou vertrekken. He passagekantoor van de Rotterdamse Lloyd kon op het laatste nippertje, een half het vertrek van de „Nieuw-Amster dam", Boringa waarschuwen, die met spoed zijn koffer weer pakte en huis waarts keerde. Gisteren is hij met dt „Fairsea" vertrokken. conservatieve regering f7.377 000 (Advertentie) f3 -bed is ook voor U ideaal! Lekker warm en volkomen geruisloze vering Stukken voor de Geref. synode (Art. 31 K.O.) Zaak-Kralingen opnieuw aanhangig gemaakt Voor de generale synode van de Ge ref. Kerken (Art. 31 K.O.), die op 14 October in Berkel en Rodenrijs wordt geopend, is nu de voorlopige lijst van ingekomen stukken bekend gemaakt. Zoals men weet, is deze synode in ver vroegde zitting bijeengeroepen in ver band met de vacatures, die aan de Theol. Hogeschool te Kampen zijn ontstaan door het overlijden van prof. B. Holwerda Prof. dr K. Schilder. Verscheidene kerken hebben verzocht het verlenen van preekconsenten studenten weer open te stellen. Tevens hebben enkele kerkeraden verzocht de zaak-Kralingen op het agendum te plaat sen en deze grondig te onderzoeken, op dat zo mogelijk recht wordt gedaan de eenheid daar weer een feit wordt. In gekomen is voorts een verzoek va: synode 1952 van de Ref. Churches of Australia tot het aangaan van corres pondentie met deze kerken. Op het agendum komt tevens voor een verzoek van deputaten voor de psalmbe rijming van de Geref. Kerken en de Ned. Herv. Kerk om stappen te doen die kunnen leiden tot de vorming van een interkerkelijke commissie voor nieuwe psalmberijming. De particuliere synode van Friesland heeft de synode verzocht uit te spreken dat zij de beslissingen in zake de kenning van gelden voor de zending op Soemba en West-Borneo niet juist acht. Ook zal aan de orde komen een ver zoek van de Centraal Bond voor inwen dige Zending en Chr. Maatschappelijk Werk om medewerking te verlenen de totstandkoming van een interkerke lijke commisrie voor overleg in evange- lisatievragen. Op 15 September zal de rector-magnlfi- cus aan de RH. universiteit te Nijmer prof. dr M. Goemans. deze waardigheid 01 Synode op de middagen niet openbaar (Van een onzer verslaggevers) De generale synode der Geref. Kerken zal van Dinsdag a.s. af elke dag open bare zittingen houden, en wel beginnen de 's morgens 9 uur en 's avonds kwart over zeven. De middagen zijn voor com missievergaderingen gereserveerd. De synode zal van Vrijdagsmiddags halfeen tot Dinsdagsmorgens niet vergaderen. In een korte openbare zitting heeft de synode gisteren besloten een afvaardi ging te zenden naar de Gereformeerde Oecumenische Synode die in 1953 te Edinburgh wordt gehouden. In afwach ting van een commissievoorstel over correspondentie met de Onafh. Evang. Geref. Kerken in Frankrijk besloot de synode deze kerken te verzoeken alsnog afgevaardigde naar de synode te zenden. Ds F. C. Meyster (assessor), ds H. W. H. van Andel en prof. dr D. Nauta vor en een commissie voor de eindredactie in de besluiten. Amerikaanse beurzen Er zijn Amerikaanse studie- en reis beurzen voor het jaar 1952-1953 beschik baar voor Nederlandse studenten die met succes het candidaatsexamen afgelegd hebben. De studiebeurzen dekken in hoofdzaak het collegegeld en het levens onderhoud tijdens verblijf in de Ver. Staten. Ook worden er beurzen beschik baar gesteld voor studie aan „colleges" „high school"; in aanmerking komen zij die in 1953 eindexamen aan middelbare school zullen doen of dit reeds gedaan hebben. Inlichtingen bij het Nederland-Amerika Instituut, Mu seumplein 4, Amsterdam. Het MULO in gevaar De Vereniging voor Chr MULO en de lond van Chr. Muloscholen houden op 1 Oct. eide een vergadering in Beilevue te Amster- am. 's Morgens komt de vereniging samen iet de bond bijeen Sprekers zijn dan de heren H Algra uit Leeuwarden, lid van de oudercomlté's. (Advertentie) Onde Kunst en Antiekbeurs MUSEUM „HET PRINSENHOF" DELFT 27 Augustus t.m. 17 September De beurs is geopend dagelijks van 10 our 's morgens tot half 6 middags. Bovendien Dinsdags en Donderdagsavonds v. 710 n. Het lied der aethergolven 5 SEPTEMBER 1952 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.18 5 8.10 Gram. 8.50 Voor de Plam en prognose 12.48 Gram. l.ÖÖ Nieuws 1.15 Gram. 1 30 Musette-orkest 2.00 Voor de huis vrouw 2.20 Gram. VARA: 4.00 Reportage ver- )omheld. aic moesi buiten staan" 7.45 „De Nederland se boer op dc markt" 8.00 Nieuws 8.05 Be richten 8.15 Planorecital 8.30 „Europa één", vraaggesprek 8.40 Voordracht VARA: 9.00 „Toch bedankt, excellentie" 9 30 Het leven betrapt" 9 50 Gram zicht 10.10 Gev. mi daag" 10.45 Avondwijding VARA: 11.00 Nieuws 11.1512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 298 m. NCRV: 7 00 Nieuws ieken 9.30 Voor 6e Oorlog! Toch! Oorlog! Nee, ze hebben het niet verwacht, die jongens in Noord, Zuid, Oost en West. Ze heb- weet wat hem te"'doen" staat S^amë^rukkeVTze Hij weet ook niet, wat hij er mee doen moet. Er klinken korte duidelijke commando's. Ieder vier maanden waë hij hier en hij weet wel| ^de hangen, de optimisten ten móét, als het wordt bevolen, inWkë neme" ZH hettUbhtel °P enA vigern sVme'n''mk'ken ^zeë uitV maar Te zulle^nlet Zr'htginSlauï' ™ïlgianse" da" t0(:h 2eker eerder daar sam1" terugkeren. Een oorlog ronder slachtoffers ge„, daa?fs de vijand werd nooit nog gevoerd. op hij niet hoeft te mikken. Dat doen anderen. dan hier. Waarom? Niemand weet het, maar iedereen zegt het. JedereenfDeoffWaren ooMZerijndie negen- heeft verdreven, tj"de~doöd"aanTét o'ogTten'gé-" of"het* de* hémel' is, die dreunt dan wel de aar- Vliegtuigen stijgen op, afweergeschut komt in Vuurstralen schieten door de lucht, het knalt en werking en voor nog de dag volkomen de nacht knettert, ronkt en ratelt, men weet niet meer, de Mei niet anders dan voorheen. Een enkele gaan. kijkt misschien wat somber, maar dat zal zijn vanwege het ingetrokken verlof. Nu ja, een mens moet maken van zijn leven wat er van te maken is. 't Ziet er in elk geval naar uit, dat het stra lend Pinksterweer wordt. Per slot van rekening kan niet iedereen naar huis en is er op zulke dagen overal wel wat te beleven. Die negende Mei-avond verloopt als andere avonden. Er wordt gewandeld, gefietst, gebrid ged, gebiljart, er worden moppen getapt en OEN DE VESTING VIEL D. MENKENS-v. d. Spiegel de. En hij, Koos Horstink, leeft nog. Het eerste schot was niet voor hem en ook niet door hem, maar toch draagt hij een geweer in de hand. Enige kilometers verder strijdt een andere Groenkerker. Hij geeft zijn bevelen, maar ook zijn voorbeeld. Strijdend, als had hij nog nooit anders gedaan, vuurt hij zijn mannen aan. Dick Harders kent geen vrees. Hij vecht voor het vaderland tegen die ellendige roofmoorde naars, die al zo menig land hebben geknecht. Hij ziet zijn kerels vallen op dit veld, dat bij - - - - - „Hoe zou ik ooit op mensen kunnen schieten'. lustige liedjes gezongen, er worden ook ernstige heeft menigeen zich afgevraagd. Nu gaat het wijlen met kogels als bepoederd wordt, hij hoort S55K'.ÜÜÏÏfL®Lj^dt gelezen, gestu- vanzelf. Doden en gedood worden in één secon- hun ------ j ci._j_i.-i. _x dekking zoeken of voortjagen, het gaat alles hem mechanisch en zonder dat men zich rekenschap vraagt of geeft. „Een kazerne wordt gebombardeerd, eer nog de jongens weten, wat er gebeurt, liggen ze in deerd, gemusiceerd. Eindelijk vangt de nacht rust aan. Dat is voor het Nederlandse leger het laatste, wat gelijk aan voorbije tijden is. Dat is het af scheid van het oude, vertrouwde soldatenleven hun kreten en er vaart een woede in hem, die >r elk leven tien andere levens wil doen Voort, voort, aan ons moet de overwin ning zijn. Reveille midden in de nacht. Onverwachte <je slaap des doods. Jongens die ontkwamen, hol- oefeningen? Een soldaat moet overal aan wen- ien ais waanzinnig in nachtgewaad naar buiten. ergens geroepen „Misschien wel oorlog", zegt er een lachend, wordt I „Dan zijn we tenminste niet voor niets hier Sommigen staan op, als het gevaar ebleven", doet grimmig een jonge zakenman. lie zo broodnodig naar huis had gemoeten. Weinige ogenblikken later weten ze, dat bitte re ernst is, wat als scherts was bedoeld. Dan... een nieuwe kogelval, dicht als een ha gelbui. Men zoekt dekking, Dick holt, struikelt, staat weer op, struikelt nog eens en blijft iig- Granaatscherven vliegen om hen heen. „Liggen" gen- Een nevel trekt voor zijn ogen, voor zijn j. -- vaiien neer, geest. Dit is onweer en hij is bang en vader zegt, dat hij niet bang mag zijn en dert. Anderen blijven liggen, tot ze worden weg- moeder zegt het ook en Lien staat er bij gedragen. Koos Horstink loopt tussen doden en en ze lacht zij is niet bang nee, het is 8.45 Gram. 9.00 Voor c vrouw 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst 1101 Pianorecital 11.30 Gram. 12.00 Amusements muziek 12.33 Lichte muziek 1.00 Nieuws 1 1! Metropole-orkest en soliste 2.00 „Bloembolfei voor de kamer" 2,15 Gram. 3.00 Kamermuziel 3.40 Voordracht 4.00 Pianorecital 4 30 Voor dracht 4.50 Gram. 5.45 Friese gedichten 6 O Zigeunerkwintet 620 Een goed toelichting 7.35 Gr. 8.15 Strijkorkest vloog". Radiokrant 8.00 Grai solist 9.00 ,,De eend. die hoorspel 9.30 Gram. 10.45 11.15 Het Evangelie ln Êsp< 12.00 Rhythmisch Ü0 Gram. 2.00 Cc Nieuws 9.15 Nieuwsbrief uit Amerika 9. Gev. programma 10,00 Causerie 10.15 Plan recital 10.35 Reportage 11.00—11.03 Nieuwf Engeland BBC 1500 en 247 m. 12.00 Licht orkest 12.45 Schots orkest 1 45 Voor de kir deren 2.00 Voor de vrouw 3.00 Lichte mi ziek 3.45 Amusementsmuziek 4 15 Mrs. Dale Dagboek 4.30 Orgel 5.00 Lichte muziek 5; Rumba-orkest 6.15 Koperorkest 6 45 Hoorspi 7.00 Nieuws 7.25 Sport 7.30 Twintig vrage 8.00 Verzoekprogramma 8.45 Gev. programm 9.15 Amusementsmuziek 10.00 Nieuws 10 1 Actualiteiten 10.20 Sport 10.25 Lichte muzi'e 11.00 Voordracht 11.15 Amusementsmuzie 11.56—12.00 Nieuws DAMPO Beproefde holp bij verkoudheid voor Va- der, Moeder en kind.^ Frankrijk Nat. Prog. 347 m. 12.30 Cc .00 Nieuws 120 Hoorspel 1.51 Nleuwi sraelische uitzending 6.30 Amerikaans* ending 7.10 Pianorecital 7.58 Gram. lat. orkest en solist 11 05 Gram. 11.45—12.00 620 Gram. 6.30 Voor de 7.40 Filmmuziek 7.50 Kln- fijj - - - syphonle- Nieui 1.10, 2.00, 3 00, 3.45 en 4.00 Gra 5.15 Am 6.30 Vrouwenkoren 6.45 Harprecital 7,00 Grj 7.45 Nieuws 8.00 Omroeporkest en solist Gram. 9.30 Hoorspel 10.10 Kamermuziek 10 45 Gram. 10.50 Nieuws. Televisie. Vrijdag NCRV 20.15—21.45 1. Journaal; 2. Rubberwinning en -verwerking: 3. Weerbericht; Pauze: 4. Mondharmonica en piano; 5. Schlmmelspel; 6. Dagsluiting. van de bond van Chr. Muloscholen. De Bond van Chr. Geref. Mannenverenl- gingen zal op 16 en 17 Sept. te Hilversum Jaarvergadering houden. Op de bonds- ichtlng Klinisch Ho- kunde dr J. Engelhardt. Op Vrijdag 19 Sept. zal de opleidings school voor vrouwelijke krachten in kerke lijke arbeid vanwege de Gejref Kerken „De Nijenburgh" te Baarn haar eerste lustrum BENOEMINGEN CHR. ONDERWIJS 3enoemd: tot hoofd van de Chr. landbouw- 100I te Schoonoord: J. van Dijk te Boer- ker; tot onderwijzer (es) aan leerschool it dc bijbel te Groningen: D. Smedema te lej. J. J. Dar er Kam te V.G.L.O -scho [endrik Ido Ambacht: Chr. school Urk: mej. J. B Cazant te tan Chr. U.L.O.-school te Woer- l der Wal te Bussi 1 het Chr. lyceum Boessenkoop te Vroomshoop; aan school met 3e Bijbel te Hemrlk (Fr.): mej. G. van der Veen te Duurswoude; aan C.N S.-school te friezenveen: J. Mulder aldaar; aan C.N.S- school te Zalk: mej. J. C. A. Klerk te Am- duct. Is zij door het keelgat ge goten, dan komt zij in de maag. Hier in ligt niets verwonderlijks, want deze gang heeft zij gemeen met alle andere stoffen welke wij nuttigen. Maar, ge durende het korte verblijf in de maag. gebeurt er toch iets merkwaar digs. Door de maagwand wordt n.l. on geveer 20 pet. van de alcohol opgeno men, iets wat met andere stoffen niet gebeurt, want water en andere vloei stoffen worden niet door de maag wand opgenomen. Dat geschiedt pas later, in het ingewanden-systeem. Nu is het een merkwaardigheid, dat niet alleen de maagwand, maar ook de slijmvliezen van de mond in staat zijn alcohol op te nemen en wel in een be trekkelijk snel tempo. (De ongeduldi- gen, Wien dit tempo desondanks wat traag toeschijnt, weten wel middelen om aan dit bezwaar tegemoet te komen!). Velen die des nachts gekwelc? wor den door een zeurige kiespijn welke eventueel wordt afgewisseld door felle scheuten die het hele lichaam van hoofd tot voeten schijnen te doorschie ten, grijpen in een soort razernij vaak naar de alcohol. Niet om zich daar mede nog een vrolijke nacht te be zorgen, doch om te trachten zich door mondspoeling tijdelijk verlichting te verschaffen. In sommige gevallen schijnt dat te helpen en als van een centenaarslast bevrijd, stapt de ge kwelde weer in zijn sponde met de vurige hoop althans nog enige uren van de wreed verstoorde nacht te kunnen redden. Maar wee degeen, die bij dit mid del geen baat vindt en desondanks blijft doorspoelen met alcohol! Na enkele uren krijgt hij (of zij) die merkwaardige wankelende ogen die kenmerkend zijn voor de aangescho- tene; de gang wordt zwaaiend, de spraak gaat kortweg over in gelal. Kortom, ondanks het feit dat de pa tiënt werkelijk geen druppel alcohol heeft ingeslikt, komt er een volledige dronkenschap over hem, met alle na delen van dien. De oorzaak hiervan heeft U na het voorgaande natuurlijk reeds geraden: een groot deel van de mondspoeling is door de slijmvliezen van de mond opgenomen en bevindt zich in het bloed. Een bloedproef zou dit ondubbel zinnig uitwijzen. En de kiespijn is ook over! Geen wonder, want reeds in de oudheid diende men de patiënt al cohol toe om hem bij pijnlijke opera ties minder gevoelig te doen zijn. En nu wilden we het eens hebben over een dier dat eigenlijk tweemaal geboren wordt. Kan dat niet? Laten we dat morgen maar eens (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2