JMetiroe £riit$rfje (üitmrant Fabrieksarbeider president-directeur Grootste vliegboot ter luchtvaartshow Ook wereld boven de te Londen dr Plesman onder de indruk van hetgeen hij er allemaal zag Een klemmend beroep van Acheson op Mossadeq Wist U Loonpolitiek DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand: 0.47 per week. ADVERTENTIEN: 0.18 per milimeter. (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken JtntnsUd, h «Hntarttole5l1eB5p.tr Drie en dertigste Jaargang No 9525 werd England rules the air" (Van onze redacteur) EEN ZEER MONTERE dr Plesman stapte gisteravond op Schiphol uit het vliegtuig, dat om half zeven van Londen was vertrokken. De plaats van herkomst en de vliegbasis Famborough, waar hij de grote luchtvaartshow bezocht had, waren wellicht oorzaak, dat de K.L.M.- directeur een uiterst conservatieve Garibaldi droeg. Overigens was er aan hem niets te merken van enige behoudzucht waar het vliegtuigen betreft. In recente publicaties is dr Plesman nl. conservatisme verweten, omdat hij nog niet wenst over te gaan tot het aankopen van de aller nieuwste Cornet straal-passagiersvliegtuigen, doch het vooralsnog houdt en houden zal op D.C. 6 B's en Super Connie's. „Heeft Famborough een wijziging in uw plannen gebracht?" werd hem gevraagd. De groet hand strijkt over het gezicht en er is een diep stilzwijgen. Dan zegt hij: „We hebben voor dit jaar en voor het volgend jaar een heel programma en daar zullen we eerst eens mee gaan werken. We leven op het gebied van de vliegrtuigitechmiek in een tijd, w niemand kan zeggen: Je doet het goed of je doet het fout. Het voornaamste is je een van de hoofdwaarheden va strategie niet uit het oog verliest: het behouden van je bewegingsvrijheid." Dr Plesman heeft, naar zijn eigen ge tuigenis, staan kijken met open mond, naar wat de Engelsen gepresteerd heb ben. Dat is geweldig. „De Comet is eer verschijnsel met geweldige mogelijk heden niet voor het vliegtuig alleen, •maar voor het geheel van de burger luchtvaart met staalaandrijving." Dr Plesman is dan ook terug gekomen, diep onder de indruk van de mogelijk heden, die d-e komende jaren kunnen bieden. Want niet alleen de Havilland was er met Comets in Famborough, „maar er Was nog veel meer lekkers'" Al zijn alle mogelijkheden nog geen realiteiten. 0 „Er is echter een oude wijsheid," aldus ging dr Plesman verder, „als je je geld niet uitgeeft, ben je er nog niet beroerd aan toe. Het komt er maar op aat welk moment je het uitgeeft. Voorlopig zijn wij als K.L.M. nog niet van c kaart. We zijn met alles het eerst g< weest. Ik geloof nu niet, dat ik zo'n ouc zaag ben, dat ik m'n tijd niet meer bi grijp. En je moet niet vergeten, om kunnen vliegen, moet je kunnen landen Wat de tentoonstelling zelf betreft, deze werd in tegenwoordigheid van de hertog van Edinburgh geopend. Ver scheidene hoge militaire en burgerlijke autoriteiten uit Engeland en uit het buitenland ook Prins Bern-hard was tegenwoordig waren getuige van een buitengewoon interessante vliegvertoning, die de onbevredigende indruk van het geen op de generale repetitie van Maan dag werd geboden, geheel wegnam. Geluidsbarrière Daar werkte allereerst toe mede de beslissing van de desbetreffende autori teiten om het verbod tot het doorbreken van de geluidsbarrière op te heffen. Dit is geschied nadat een deputatie van vliegers zich tot de man hadden gewend, die de beslissing over deze kwestie in handen had. Bovendien zou een groot aantal bewoners van Famborough omgeving telefonisch te kennen hebben gegeven, dat hun mets liever zou dan dat de Engelse vliegers de geluids barrière zouden trachten te doorbreken. Enkele dier piloten, o.a. die van de Havilland DH110 en van de Hawker Hunter hebben getracht met hun super- sonetoestellen door de muur te geraken, maar het knaleffect is niet gehoord door de circa 20.000 toeschouwers op het vlieg veld. Wel werd in het nabijgelegen Aldershot een luide knal gehoord. De DH 110, bestuurd door de piloot John Derry, klom naar veertigduizend voet en was op die hoogte te volgen, dank zij de witte sporen, welke de machine naliet. De Hawker Hunter Feestend Leidschendam een uur in het donker De Oranjefeesten, die deze week in Leidschendam worden gehouden, werden gisteravond een uur onderbroken, door dat een storing optrad in het electrici- teitsnet. Om half negen viel het licht uit. De gemeenteraad, die juist vergaderde moest zich met kaarslicht behelpen. Tegen half tien was de storing echter opgeheven en konden de feesten worden voortgezet. Pik zei de kip trachtte ook naar de veertigduizend voet te stijgen, maar er bleek een moeilijk heid met het landingsgestel te zijn, zoda-t deze poging mislukte. De grote verrassingen waren de nieuwe Avro Delta bommenwerper en de grootste vliegboot ter wereld, de „Princess". De Avro-bommen werper, aangeduid als type 698, is een machine van grote afmeting, vermoedelijk ter grootte van een Lancaster bommenwerper. Het toe stel werd voor de vierde vlucht bestuurd door de jeugdige dinvlieger Roly Falk. Lij was de enige inzittende. Uit foto's van de 698 blijkt, dat het hoofdlandiingsgestel niiet minder dan zestien wielen telt in paren aangebracht. Elke „poot" heeft acht •wielen, het neus- wielonderstel twee. De vier motoren zijn twee aan twee aan weerszijden van de romp in de dikke vleugel ingebouwd. 200 Soldaten in één vliegtuig Ook het overvliegen van de Princess, die tweehonderd soldaten kan vervoeren, trok de aandacht. Deze gebeurtenis werd eveneens meegemaakt door dr Plesman, en verscheidene andere leden der directie van de Nederlandse luchtvaartmaat schappij en hoofden van dienst, door de chef van de Nederlandse luchtmachtstaf, luitenant-generaal-vlieger I. A. Aler en vele andere landgenoten. De Princess heeft tien motoren, waarvan de acht het dichtst bij de romp zijn aangebracht, twee propellers aandrijven. Er zijn drie van de luchtreuzen in aanbouw zij waren aanvankelijk voor de burgerlucht vaart bestemd maar zijn inmiddels door het ministerie van Bevoorrading overgenomen. Ridgway en Adenauerzoals zij elkaar in Bonn ontmoetten. De Ame rikaan stond versteld van hetgeen de Duitsers al weer presteren en maakte hun daarvoor openlijk zijn compliment. Mevrouw Dominici huilde hevig En vertelde nadere bijzonderheden Hevig opgewonden en huilend vervoeg de de echtgenote van Gustave Dominici, Yvette, zich gisteren bij commissaris Se- beille, die het onderzoek in de moord zaak-Drummond leidt. Later deelde een der detectives mede, dat zij bijzonderhe den had toegevoegd aan de belangrijke verklaringen, die haar echtgenoot had afgelegd. Gustave Dominici is naar Forcalquier overgebracht voor een nieuw, langdurig verhoor. Zoals bekend, was hij degene, die op 5 Augustus de slachtoffers van de drievoudige moord nabij zijn boerderij ontdekte. Sinsdien heeft hij verscheidene malen getuigenissen afgelegd, die niet met elkaar in overeenstemming waren. RUIM 800 AMERIKAANSE STU DENTEN, die twee maanden door Europa hebben gezworven, zijn gisteren met de Groote Beer van Rotterdam weer naar huis vertrokken. Na 't bezoek van Ridgway: Duitse socialisten zijn verbolgen Over een uitlating van de Atlantische generaal Generaal Ridgway, opperbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten, die gisteren zoals wij meldden bespre kingen voerde met de Duitse bondskan selier dr Adenauer deelde na afloop aan de pers mede dat West-Duitsland het pact tot oprichting van een Europees leger zo spoedig mogelijk dient te rati ficeren teneinde Duitse troepen op de been te kunnen brengen die sterk genoeg zijn om de communistische aggressie af te wenden. Over deze woorden van de generaal zijn de Duitse socialisten helemaal niet te spreken Zij beschuldigden Ridgway er van, druk uit te oefenen op de spoédige on dertekening van de verdragen. De so cialisten zijn van mening, dat de onder tekening moet worden uitgesteld zolang nog de mogelijkheid bestaat, dat op 4 November in de V.S. een nieuwe re- gering gekozen wordt. Voorts zou Ade nauer niet alles geprobeerd hebben om de eenheid van Duitsland te bewerk stelligen. Generaal Ridgway zal binnenkort ook een bezoek brengen aan Turkije. Hier zal hij het derde Turkse legercorps, dat de Turks-Russische grens beschermt, in specteren. Jongste voorstel nader toegelicht Nationalisatie van de Perzische olie thans in feite toegegeven Dean Acheson heeft een dringend beroep op premier Mossadeq gedaan, zijn afwijzing van het Brits-Amerikaanse voorstel voor een oplossing van het olie-geschil te herzien. Tegelijkertijd gaf de minister een verduidelijking van die punten van het voorstel, die door Mossadeq en zijn woordvoerder Hassibi in haar huidige vorm onaanvaardbaar waren genoemd. In de schriftelijke verklaring, welke hij op zijn wekelijkse persconferentie voor las, begon Acheson met vast te stellen, dat het gemeenschappelijke aanbod van president Truman en de Britse premier Churchill een fair voorstel was. En uitdrukkelijk voegde hij hieraan toe, dat er geen enkele speciale voor waarde aan was verbonden. Van Perzische zijde was de beschuldi ging geuit, dat Engeland en de V.S. wil den pogen de Anglo-Iranian te laten terugkeren. Hierover zei Acheson echter: „De Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk erkennen met hun voorstel de naasting van de olje-industrie in Per- zië als een feit". Daarvan uitgaande wordt nu voorgesteld de kwestie van de compensatie te doen regelen door het Int. Hof te Den Haag. Voor alle eisen en tegen-eisén moet eén billijke regeling worden getroffen. Schip met benzine ontploft Marseille door een zware ramp getroffen: 12 doden Dit is de grootste vliegboot ter wereld,'waarmee 200 soldaten tegelijk kunnen worden vervoerd. De Super Constellations, die de K.L.M. straks in dienst gaat stellen, zijn berekend op 100 passagiers. De moeilijkheden bij Avilauna Directeur V. d. Brink doet beroep op zijn ambassadeurs Met twee ton zou het vogelpark geholpen zijn De geruchten als zouden we bijna failliet zijn, missen alle grond, zei de directeur van Avifauna in Alphen aan Rijn, de heer G. van den Brink, gis teren op een persconferentie. Er zijn wèl liquiditeitsmoeilijkheden, ontstaan door grote investeringen in de afgelopen n (in totaal is l'fc millioen in het vogelpark geïnvesteerd) en door het min der drukke bezoek in Mei en Juni van ft een bedrag van f 200.000 zou aan deze tijdelijke moeilijkheden het hoofd kunnen worden geboden. Getracht wordt de Herstelbank de helft van dit be drag aan te trekken. Lukt dit, dan zou burgemeester Witschey de mogelijkheid onder het oog zien of wellicht de ge meente Alphen de resterende f 100.000 kan fourneren. In afwachting van het resultaat van deze pogingen zijn de Vrienden van Avi fauna opgewekt deel te nemen in een 5 procents obligatielening. Voor deze finan ciële deelneming zal dan aan eregasten- kaart van deze „ambassadeurs" het pre- dicaat „Guldesteunpilaar" worden toe gevoegd. De totale omzet van de N.V. Britimij, waarin behalve Avifauna ook de hoeden zaken van de heer Van den Brink zijn ondergebracht, bedraagt circa vier mil lioen per jaar. De ontvangsten van het vogelpark bedroegen vorig jaar bijna twee millioen. Europa telt nog altijd 135 melaatsen Volgens een rapport van de Interna tionale Gezondheidsorganisatie van de Verenigde Naties komt er in Europa nog melaatsheid voor. De meeste gevallen komen voor aan de kusten van de Mid dellandse Zee. Voor Engeland worden 100 gevallen gemeld, voor Noorwegen 16, Zweden 6 en voor West-Duitsland 4. Ministerraad stelde R.E.A. samen In de gistermiddag gehouden v gadering van de ministerraad zijn de volgende ministers en staatssecretaris sen als vaste deelnemers aan de R.E.A. Raad voor Economische Aangelegen heden uit de ministerraad) aangewezen: minister»president dr W. Drees. zitter, prof. dr L. J. M. Beel, vice- zitter, mr J. W. Beyen resp. mr J. M. A. iCplrdP Srin^dat hi? r H. Luns, prof. dr J. Zijlstra. J. van de Kieft. S. L. Mansholt, ir H. B. J. Witte. In de haven van Marseille avond een vreselijk ongeluk gebeurd, dat 'aan minstens 12 mensen het leven heeft gekost. Een ontzaglijke explosie boord van een schip (dat met benzine was geladen) in één van de havens Marseille maakte een nabij gelegen raffi naderij tot een wilde ravage en verwoest te een groot aantal huizen. De woningen behoorden tot de Chartreux-wijk, onge- i veer anderhalve km van het centrum van Marseille gelegen. Onmiddellijk na de explosie brak brand uit, met het gevolg, dat weldra het gebied van de ramp één grote vuurzee was. Het bergingswerk ondervond vele uren vertraging. Er zijn ca 30 gewonden. Om twaalf uur vanmorgen was de brand, die wordt bestreden door vierhonderd brandweerlieden van de marine, bijge staan door soldaten en politie, nog niet geblust. Vooral een in de nabijheid gele gen zwavelfabriek moet voor overslaan van de brand worden behoed. De gehele wijk, een voorstad waar veel arbeiders wonen, ziet er uit als een stad na een bombardement. Huizen bij de fabriek zijn uitgebrand, elders zijn muren ingestort en tot op een afstand van een kilometer Advertentie I IJ AANKOOP VAN ha FILM een aardige brochure met waardevolle pr^tis I foto-adviezen - Vraag er Uw fotohandelaar c gister- zijn de dakpannen van de hulzen Hedenmiddag werd gemeld, dat door :en Z.O.-wind het vuur weer is aange- De Belgische amnestie Pholien biedt zijn ontslag aan Om klaarheid te scheppen in politieke situatie Zoals verwacht werd heeft de Belgi sche minister van Justitie. Pholien gis teravond tijdens een kabinetszitting, zijn ontslag aangeboden. Na afloop begaf de minister-president, dr J. van Houtte zich naar het paleis waar hij bij koning Boudewijn het ont slag van de minister van Justitie in diende. De koning heeft zich de beslis sing of hij al dan niet het ontslag zal aanvaarden, voorbehouden. De premier verklaarde later tegenover de pers, dat minister Pholien zijn ontslag heeft genomen om klaarheid te scheppen in de politieke situatie. Van Houtte be treurde het, dat men in sommige krin gen van mening is, dat de Belgische regering voor wat betreft het verlenen van amnestie verder is gegaan dan inder tijd in een regeringsverklaring is vast gelegd. „De politiek van de regering blijft ongewijzigd", aldus de minister-presi dent. De afgetreden minister zou vandaag een verklaring afleggen en voorts zou dr Van Houtte een radiorede houden. Pholien was minister van Justitie sinds Januari van dit jaar, toen het ministerie- Van Houtte werd gevormd. „Wat kakelen die Amsterdammers toch over een ei-tunnel, 'k Moet hel nog zien." DAT het aantal aangegeven radiotoe stellen in Augustus met 5400 steeg tot 1.696.000 en het aantal aangeslotenen op de radiodistributie in Juli met 400 toenam tot 483.000. DAT de Wonosari (10.500 ton), die als eerste schip na de oorlog voor Ned. reke ning in Duitsland gebouwd is, gisteren in Hamburg aan de Kon. R'damsche Lloyd is overgedragen. t DAT J. C. W. Onderdenwijngaard uit Wassenaar in Kopenhagen tot president van de universele liga van vrijmetselaren is gekozen en de gouden medaille heeft ontvangen. DAT de 260 ton metende klipper Ons Ideaal uit Amsterdam gistermiddag op het IJsselmeer in moeilijkheden ver ier was weggeslagen het schip veilig naar Lemmer is ge sleept. Bruün en de staatssecretarissen Kranenburg, mr dr A. A. van Rhyn en i week voor 't eerst een braderie (open de nog te benoemen staatssecretaris luchtverkoop) organiseren, voor middenstandszaken. j DAT in Castricum een huLs van 38.000 Uiteraard kunnen ook andere minis-kilo een kilometer wordt verrold, daar ters, indien zij dit wensen, de vergade- het bij de bouw van 96 nieuwe woningen ringen van de R.E.A. bijwonen. in de weg stond. DAT Emmen de bouw van een eerste rioolzuiveringsinstallatie, waardoor het Oranjekanaal minder dan thans veront reinigd zal worden, voor ƒ346.000 heeft opgedragen aan Van Ess aldaar. DAT de gemeente Bergen (N.-H.) bij minister Algera heeft geprotesteerd tegen de voorgenomen vervanging van de tram lijn AlkmaarBergen aan Zee door een driebaanse autoweg met busverkeer, daar het natuurschoon hierdoor geschaad zou worden. DAT de prijzen van wand- en vloer tegels blijkens de Staatscourant van giste- :n zijn vrijgelaten. DAT majoor P. C. Silver van de rijks politie te water in Vlaardingen binnen kort naar Siam vertrekt om adviezen te geven. DAT mej. C. Oortgjjs te R'dam de 60.000ste passagier van dit jaar was op de „wederopbouwrit" door de Maasstad. DAT mr J. Milius, dir. van de Utr. jaarbeurs, samen met Prins Bernhard vermoedelijk op 28 Oct. naar Mexico zal vliegen om de Ned. expositie daar te bezichtigen. DAT acht Ned. families van samen 50 personen morgen met de Alioth uit R'dam r.aar Brazilië vertrekken om een begin te maken met de vestiging van de derde Ned. kolonie (Castrolanda). DAT de unieraad van de C.H.U. op 4 Oct. in Pays Bas te Utrecht bijeenkomt. DAT zes sociale redacteuren en ver- tegenw. van de vakverenigingspers, o.w. onze redacteur A. H. v. d. Nadort, na een zesweekse reis door de Ver. Staten, gemaakt op uitnodiging van de M.S.A., zijn teruggekeerd. DAT de Ned. K. v. K. voor Oostenrijk in Utrecht het eerste lustrum heeft ge vierd. DAT een Noordhollandse jongeman, die in het voorjaar zich op 't laatste ogenblik aan emigratie naar Australië onttrok omdat hij kermis wou gaan vie ren, zich nu weer heeft laten inschrijven daar de kermissen in N.-H. voorbij zijn. DAT de heer A. Pierson. lid der fa.'s Pierson en Co te Amsterdam en Heldring cn Pierson te Den Haag. 50 jaar geleden (op 2 Sept.) zijn werkzaamheden bij de Amsterdamse firma begon. DAT de 16-j. Hendrik Pas uit Rijsen, die werd vermist en vermoedelijk voor het vreemdelingenlegioen was geronseld, thuis is teruggekeerd en volgens zijn verklaring was weggelopen wegens ruzie met zijn broer. DAT boven de Willy's bar op het Thorbeckeplein te A'dam gisteravond de zolderverdieping en de vliering zijn uit- gebrand, doch de bar geep schade opliep, toevallig tingswet wordt bepaald, dat fondsen moeten Worden gevormd aanspraken, welkè het ge volg van "de naasting zijn, te kunnen vol- Om het be drage van de compensatie vast te stellen, is het Int. Hof volgens Acheson het geschikte vaardbare lichaam, daar het immers on. langs in het juridische dispuut met Enge- land ten gunste van de Perzen beslistè. Wat betreft de Perzische vrees, dat de voorstellen een poging zijn de Anglo- Iranian te laten terugkeren, ontkende Acheson. dat deze maatschappij volgens het Brits-Amerikaanse voorstel de enige afneemster van Perzische olie zou moeten orden. Maar artikel zeven van de naastings et zegt. dat afnemers, die in de twee jaar vóór de naasting Perzische olie heb ben gekocht, zekere voorkeursrechten krijgen. Acheson achtte het daarom logisch, dat de Anglo-Iranian. als de vroegere voornaamste afneemster. rechtigd is onderhandelingen met de Per zische regering aan- te knopen nieuwe olie-aankopen. Ten slotte zei Acheson. dat het aanbod van een gift van 10 millioen dollar slechts ten doel had de Perzen uit hun financiële impasse te brengen tot hun inkomsten uit de olie-industrie weer zouden gaan binnenkomen. Dat zou zeker niet lang behoeven te duren gezien het voorstel om direct met de verkoop van de aan wezige olievoorraden te beginnen. Over Egypte zei Acheson vervolgens, dat zijn regering de ontwikkelingen in dat land met veel belangstelling volgt. Hij noemde het Egyptische hervormings program en de andere ontwikkelingen van de laatste weken „bemoedigend", en verklaarde, dat de betrekkingen tussen Egypte en de V.S. steeds uiterst vriend schappelijk zijn gebleven. Acheson besloot met de opmerking, dat de Ver. Staten verlangend zijn tot een nieuw tijdperk van samenwerking met Egypte te komen. Tegen Leidenaar 15 mnd geëist Bediende sloeg vrouw met bijl op het hooid (Van een onzer verslaggevers) Een jaar en drie maanden gevangenis straf eiste de officier van Justitie, mr Hamelberg. voor poging tot doodslag tegen de 37-jarige kapper J. van P. uit Leiden. Deze was jarenlang werkzaam bij mevr. de wed. G. R. In de middag van 11 Maart j.l. had verd. fietsen op het plaatsje omgeworpen en toen mevrouw vroeg hoe dat kwam pakte hij een bijl en sloeg haar enkele malen op het hoofd. Het slachtoffer kreeg enkele sneden en een hersenschudding. De weduwe vertelde als getuige dat rij met verd. weliswaar op vertrouwelijke voet verkeerde, maar ze ontkende gehecht aan hem te zijn. „Het lijkt mij toe dat U met vrouwelijke behaagzucht hem op jutte", zei de president mr Veldman. Zij ontkende dit stellig en had nooit ge merkt. zo betoogde ze, dat hij verliefd op haar was. Toen verd. haar met de bijl sloeg zou hij hebben gezegd: „Ik heb altijd veel van je gehouden, maar nu sla ik je dood". De verd. hield vol nimmer verliefd op de vrouw te zijn geweest. Zij praatte ech ter met anderen over hetgeen hy haar in vertrouwen vertelde en dat maakte hem overspannen en zenuwachtig De president merkte op. dat verd. zorgde dat andere bedienden niet te lang bleven, maar verd. vertelde bang voor ontslag te zijn geweest en daarom andere kappers u-u. _:.5„ De "DIJ DE behandeling van het sociaal- 1J politiek program van het C.N.V. in de Maandag gehouden buitengewone al gemene vergadering van dit verbond werd uiteraard ook aandacht besteed aan de loonpolitiek. De loonvorming zo werd gezegd moet geschieden op een wyze waardoor de zelfstandige betekenis en verantwoordelijkheid van de organi saties van werkgevers en werknemers tot haar recht komt. Dit standpunt van het C.N.V., dat of ficieel in het sociaal-politiek program zal worden vastgelegd, is wel haast vol komen tegenovergesteld aan dat van het N.V.V., welks voorzitter in zijn Dinsdag gehouden redevoering ter opening van het congres verklaarde: „Het N.V.V. voelt er niets voor de binding in de loon politiek losser te maken zoals in de laat ste tijd van meer dan een zijde is ver dedigd". "VTEN ZIE goed: het C.N.V. wil de -LTJ- loonpolitiek meer verschuiven naar het overleg tussen de vrije organisaties van werkgevers en arbeiders dan daar waar ze hoort het N.V.V. wil de over heidsregeling (..de binding") handhaven. Naar aanleiding hiervan zou veel te zeggen zijn. Men zou er op kunnen wij zen dat het aan de P.v.d.A. verbonden vakverbond „de weg naar de vrijheid" niet op wil, doch dat het C.N.V. naar zijn aard deze nastreeft. Maar wij dachten in verband met deze tegenstelling meer aan de wonderlijke ontwikkeling, welke de loonpolitiek in Nederland na de oorlog heeft geken merkt. Normaal is het, dat de „partijen" in het arbeidsproces en loon overeenkomen en dat zij daarbij streven naar een „rechtvaardig loon". Wat dat is, is niet voor alle tijden en omstandigheden in een regel te omschrijven. Dat kan een bepaald bedrag zijn afhankelijk van de mogelijkheden op een bepaald tijdstip. Het zal niet mogen blijven beneden een bepaald bedrag verband houdende met de onkosten van levensonderhoud. Het zal aangevuld moeten kunnen worden met bepaalde toeslagen (kinderbijslag b.v.). Het zal verschillen vertonen voor de verschillende arbeiders In een bepaal de bedrijfstak naar gelang van hun vak bekwaamheid, het gevarenrisico en wat al niet meer. T^ORTOM, dat „rechtvaardig loon" is AV een samenvoeging van factoren. Wat nu opvalt Is, dat de (overheids)loonpoli- tiek van na de oorlog voor een goed deel van dit alles is losgemaakt. We zouden kunnen zeggen: de loon politiek Is gegaan van „compensatie tot compensatie". We zullen niet alle phasen noemen, maar willen er slechts op wij zen, dat er na de devaluatie „compen satie" moest komen. Dat de Korea-prys- verhoglngen door een „compensatie" moesten worden opgevangen. Dat nu per 1 Juli weer een compensatie moest gegeven worden voor de premie van de werkloosheidsverzekering. En, tenslotte, dat het nu afgetreden ministerie reeds in verband met de komende door dat mi nisterie noodzakelijk verklaarde, maar uitgestelde huurverhoging bij voorbaat gesproken heeft over „compensatie" Nu hebben wij op zichzelf tegen deze „compensatie" geen bezwaar. Ze waren noodzakelijk. Zonder deze zouden de ge zinnen in uitermate moeilijke omstandig heden gekomen zijn. Maar het feit dat de overheid deze „compensaties" afkondig de, wijst er op ten eerste dat de beslis sing niet lag by het bedrijfsleven al werd daarmee dan wel overleg gepleegd, maar ten tweede dat de loonpolitiek van de arbeiders zo zwak is. dat elke eventuali teit de noodzaak brengt van een „com pensatie", een verbetering die een na deel opheft. laatste anders te zeggen: het loonpeil in ons land is laag. De arbeiders ontvangen in feite niet meer loon dan precies voor de directe levensbehoefte van hen en hun gezinnen nodig is Dit is het gevolg van de loonvaststel- ->d0?r d_e overhe'd. Voor een belang- Uk deel schakelt zy uit een complex van factoren, dat normaal in het overleg tus sen patroons en arbeidersorganisaties de toonhoogte bepaalt, en wyst aan de ar beiders toe wat zij mondjesmaat voor hun levensonderhoud nodig hebben. WH nouden het dan maar op het CNV welks verlangen uitgaat naar het gezon- °Verlef dat veel meer mogelijkheden biedt, mits de arbeiders dan ook maar hun plicht verstaan om zich sterk aan een te sluiten in organisaties die op een necht principieel standpunt staan En mits de werkgevers i„ hun orginisstie, Jch ook bewust blijven dat in bet be- dryfsleven aan de arbeid zijn recht moet worden gegeven, Op ernsfig advies De groenen gaan om elf uur naar bed tr.De .rt,:del"emtorP«raae. in Leiden. Utrecht. Amsterdam en Wagenmjen heb- ben besloten het advies van de hoofd inspecteur van de Volksgezondheid op te volgen en de dagprogramma's van de groentijd des avonds om elf uur te doen eindigen. Dit besluit is gevallen in ver band met de vele gevallen van kinder verlamming en de ongunstige invloed van oververmoeidheid op het weer standsvermogen tegen deze ziekte. HET WEER IN EUROPA Uitspraak 18 Sept. 1/ Vry /der 7.' Plaatselijk buien Tot morgenavond verwacht De Bilt. Wisselende bewol king met plaatselijk enkele buien. Vannacht in het bin nenland weinig wind. mor gen overdag overwegend matige wind uit Westelijke richtingen. Vrij koud weer. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN zon 5.58-19.18 uur; maan on- 45, op 19-28 u. Op 11 Sept. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1