Jlicuwo geihsctfe(üimrant L Mossadeq laat Truman en Churchill een blauwtje lopen (hij wil meer) Kok omgekomen bij brand, die in houten huis woedde Haags echtpaar met zoontje van 4 jaar om 't leven gekomen Wist IJ MAANDAG 1 SEPTEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening; 58936. ABONNEMENTEN: 6.- per kwartaal; 2.— per maand; 047 per week ADVERTENTIËN0.18 per milimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. ENSERINK Directie: P. DIEMER CHRlSTELtJK-NATlONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .5 taatvastfcli Is gbrbfeoen tngn bert (n tegfjeaspoet' Drie en dertigste jaargang No 9522 MEVR. BRAGGAAR DE DOES IN HET ZONNETJE ZIE PAG. 3 Geen 10. maai 50 millioen dollar verlangd Handige(?) speculatie op dwangpositie, waarin het Westen verkeert Malan: „Zuid-Afrika op tweesprong" „Zuid-Afrika staat op de tweesprong! De weg, die nu gekozen wordt, zal over leven of dood van het Zuidafrikaanse volk beslissen," aldus sprak dr Malan, de Zuid-Afrikaanse premier, Zaterdag op een massa-bijeenkomst van de Nationale Partij te' Bethal in Transvaal. Naar aanleiding van het beroep van de oppositie op de wereldmening zeide Malan, dat „het doen van wat de wereld- mening vraagt, zelfmoord zou betekenen voor de blanke bevolking van Zuid- „De weg, die we willen volgen," zo sprak Malan, „wordt versperd door de gerechtshoven. Men wil, dat wij als blanke natie, als leiders van de naet- blanken in Zuid-Afrika, aftreden. Dit is echter niet de weg, die de grote meer derheid van de Engels-sprekende Zuid- afrikanen wil gaan." Volgens de min.- presidenit zijn de krachten die tegen hem in het geweer zijn gebracht, zeer aan zienlijk. Men dient zich dan ook ernstig te beraden over wat in de gegeven om standigheden dient te worden gedaan. Bij de jongste algemene verkiezingen had Malan het volk een mandaat ge vraagd voor zijn apartheidspolitiek en dat mandaat heeft hij gekregen. „De uit voering van deze politiek," aldus Malan, „is één der belangrijkste taken van de regering Over de V.N. sprekend, zei hij, dat het tijd wordt, de Zuid-Afrikanen tegen deze organisatie te beschermen. Wat Engeland betreft verklaarde Malan, dat het reeds Birma, India, Egypte en bijna de gehele Goudkust heeft verloren. „Als Engeland voortgaat men zijn vroegere Afrikaanse politiek, zal het in Afrika zijn graf vin- vinden," riep Malan uit. Intussen is ook in Natal de ongehoor zaamheidscampagne begonnen, die tot dusver beperkt was gebleven tot de Kaapprovincie en Transvaal. Te Durban bevindt zich de grootste groep Indiërs. Op het station van deze stad zijn 21 mensen gearresteerd. voorstel tot oplossing van de olie-kwestie afgewezen. Het voorstel was door president Truman en eerste minister Churchill persoonlijk ondertekend. Zo Londen en Washington al niet een onmiddellijk aan vaarden van het voorstel hadden verwacht, deze afwijzing zonder verder overleg was zeker niet voorzien en heeft diepe teleurstelling gewekt. In een Zaterdagavond gehouden radiorede zei Mossadeq: „Het aanbod van premier Churchill en president Truman is voor Perzië niet aanvaardbaar, doch de beide huizen van het parlement zullen bijeen komen, om 't ant woord op het voorstel te bespreken." Het merkwaardige is echter, dat dit parlement aan Mossadeq dictatoriale volmachten gafl Het voorstel van Engeland en Aime- riika hield in: 1. De kwestie van de door Perzië aar de Anglo Iranian Oil Company te be talen schadevergoeding moet worden gelegd aan het Internationale Hof te Den Haag. 2. De Perzische regering en de Iranian zullen vertegenwoordigers aanwijzen voor een conferentie hervatting van de Perzische olieleveran- p de wereldmarkt. 3. Indien de Per zische regering de bovengenoemde pun ten aanvaardt, zal de Anglo Iranian (Engeland) onmiddellijk voor 20 millioen dollar aan olie vrijgeven v verkoop. 4. De Britse beperkingen op de uditvoer naar Penzië zullen worden ver zacht. 5. De V.S. zullen Perzië onmiddel lijk 10 millioen dollar toewijzen, om he land over zij-n financiële moeilijkheden heen te helpen. Radio-Teheran riep Zaterdag alle bui ten de stad vertoevende parlements leden op, naar de stad terug te keren. De Nationale Vergadering thans op reces zal dan op 10 September bijeen komen om het Perzische antwoord het Anglo-Amerïkaanse voorstel op stellen. Hetgeen een Engels Zondagsblad schreef over Mossadeq's houding typerend voor de toestand: laat de machtigste alliantie ter wereld blauwtje lopen om slechts één reden: hij gelooft, dat het Westen nog meer zal betalen om Stalln, uit Perzië te houden..." Zowel Londen als Washington weet, Drama in Kootwijkse bossen Brandstichting in Vriescheloo Vuurhaard in loods van touwfabriek te Maassluis In het houten zomerpension Het Hooghuys te Kootwijk, aan de rand van de bossen, heeft vannacht een hevige brand gewoed, waarvan de kok, W. Broer, het slachtoffer is geworden. De gasten, vijf meisjes, sliepen juist in het hotel Het Hilletje, waarvan Het Hooghuys een dependance is. Zij zijn aan een groot gevaar ontsnapt. Het lichaam van de lange tijd vermiste kok werd later verkoold gevonden. Men vermoed*, dait Broer In bed ge rookt heeft en in slaap gevallen is. Onder zijn raam vond men een laken, waarin een gat gebrandi was, voorts een deken en een verkoolde mot ras. Hij was 29 jaar oud' en uit Zevenaar afkomstig. Kootwijk heeft zelf geen brandweer en het duurde een half uur voordat de ploeg udtt Garderen arriveerde, spoedig gevolgd door die van Kootwijkerbroek. Een vonkenregen sloeg op de omliggen de boerderijen met rieten daken. Toen het dak en de twee verdiepingen van Het Hooghuys ingestort waren, was het gevaar voor die omgeving geweken. De schade wordrt op enkele tienduizenden guldens geschat. Aille inboedel gding verloren. Brandstichting Toen de heer G'. Leemput Zaterdag avond zijn huis in Vriescheloo (Gr), be woond door die families Schut en Leem put, willde verlaten (hij was alleen thuis) ontdekte hy brand. Hij raakte gewond en reed in zijn au'o naar een dokter in BeHimgwolde. Intussen brandde het ge hele huis uit Zowel de heer Leemput als de politie denken aan brandstichting. De inboedel van de fam. Leemput was verzekerd, alsmede het huis, dat eigen dom was van G. Bosscbers te Vriesohe- loo. Omtrent de eigendommen van de tom. Schut, die in Amsterdam vertoefde, was niets bekend. In Ver. Touwiabriek Eveneens door nog onbekende oorzaak Is Zaterdagmiddag brand ontstaan in een loods van de Verenigde Touwfabrieken Kabinetsformatie te Maassluis, waar voor 3 millioen producten lagen opgeslagen. De vuur haard zat midden in het 6000 m2 grote gebouw. Het was moeilijk blussen. De schade is vrij aanzienlijk, maar kon nog niet worden vastgesteld. Verzekering dekt de schade. dat Mossadeq de tnen miiillioen van Ame rika te weinig vindt. Perzië verwachtte een financiële hulp van 50 millioen dol lar, dus vijf maal zoveel als Truman er Churchill boden. Verwacht wordt, dat het Britse kabi net a.s. Donderdag zal vergaderen, orr te beraadslagen over een eventuele nieuwe stap. Het wachten is nu op een duidelijk ge formuleerd Perzisch antwoord Duinen in dienst van de wetenschap Weeversduin in Oostvoome, station voor studenten (Van een onzer verslaggevers) In de duinen van Oostvoome heeft de stichting Wetenschappelijk Duiinonder- zoek Zaterdag een tweede biologisch station geopend. Het eerste werd vorig jaar op Terschelling gezet. Nu de gische en geologische werenschap en meer overgaat tot studie in het vrije veld, vormt zulk een station devotie aanwinst voor studenten. Het gebouwtje is voorzien van een labora torium en logeergelegenheid voor acht tien personen, alsmede van een kam peerterrein. Wijlen prof. dr Th. Weevers nam het initiatief voor de stichting en daarom is het gebouwtje naar hem, Weeversduin, genoemd. Zijn tienjarige kleinzoon Theo Weevers opende het Zaterdag in tegen- aantal _e bedoelin buitenlandse studenten Amerikaanse onderscheidingen Overste Christan uit Korea terug Met het K.L.M.-toestel uit Tokio is gis teravond luit.-kol. G. H. Christan. oud commandant van het Nederlandse deta chement in Korea, in ons land terugge keerd. Dezer dagen zijn aan overste Christan twee Amerikaanse onderscheidingen ver leend. namelijk het Legioen van Ver dienste en de Amerikaanse zilveren ster het persoonlijk troepen in de strijd. Ir Uitermark verlaat de P.T.T. Dr G. M. Ultenmark te Voorschoten, werkzaam op het hoofdbestuur van de P.T.T. te Den Haag, Is me: ingang van 1 October op zijn verzoek eervol ont slag verleend als hoofdingenieur der P.T.T. Dit is dan het, spookkasteel Barrogill, dat door de Engelse koningin-moeder is gekocht van een kapitein, die het gespook zat wasNu, zo in het daglicht, lijkt Barrogill-Castle een kasteel als alle andere buchten in re gehele wereld, maar dan moet U 's nachts komen! Zonder ophouden loeit een koude wind cm de transen, uilen krassen in de bossen rondom en af en toe werpt de maan een spookachtig licht op het oude slot. Binnen vermaakt het spook zich in tussen met door de gangen te sluipen en huiveringwekkend te steunen „Staking" in Austerlitz Ouders sturen kinderen niet naar school Over het ontslag van het hoofd van de Christelijke kleuterschool te Austerlitz (Utr.) is een geschil ontstaan tussen ouders en kerkeraad. Mej. H- Nieuwen- huis is door de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente onslagen, omdat zij naar de mening van dit college „niet met het per soneel wist om te gaan en verschillende malen tegen de wensen van de kerkeraad in heeft gehandeld, hetgeen niet verant woorde, hoge kosten heeft veroorzaakt" De meeste ouders zyn het met de ker keraad niet eens en zullen hun kinderen derhalve met 1 September niet naar school sturen. De voorzitter van de ker keraad, ds Koopmans, is van mening, dat de actie der ouders door anti-kerkelijke invloeden wordt gedragen. De Valera maakt het goed en blijft nog even hier De toestand van de Ierse president De Valera, die in de loop van vorige week in het Ooglijdersgesticht aan de Dondersstraat te Utrecht, door prof. dr H. J. M. Weve werd behandeld voor een oogaandoening, wordt heel goed ge noemd. Verwacht wordt, dat de Ierse minister-president nog enkele weken in het ooglijdersgesticht zal verblijven. Eerst daarna zal kunnen worden vastgesteld wat de resultaten der behandeling zijn. Japanners gaan Comets in Engeland kopen Luchtlijn Tokio-A'dam met straalvliegtuigen? De Japanners zijn voornemens een luchtlijn TokioAmsterdam te openen, welke gevlogen zal worden met de nieuwe Engelse Cornet-straalvliegtuigen. Een grote Japanse luchtvaartdelegatie arriveerde gisteren op Schiphol op door reis naar Engeland, om de vliegtuigen te bestellen. Volgens het vredesverdrag mag Japan thans weer een eigen luchtmacht op bouwen en de reis van deze delegatie moet gezien worden als de inleiding tot het hervatten van de Japanse luchtvaart op internationaal terrein. Met de nieuwe Cornet-straalvliegtuigen en andere toestellen hoopt de Japanse luchtvaartmy „Japan Airlines" een lucht- Verjaardag van de Prinses in intieme kring gevierd Honderden trokken naar Het Loo en tekenden lelicitatieregisters jyE 72ste VERJAARDAG van Prinses Wilhelmina is der traditie getrouw tot de zeer intieme kring van de Ko ninklijke Familie beperkt gebleven, zodat de duizenden die in de loop var de dag hun schreden richtten naar he: koninklijk paleis Het Loo, weinig spec taculairs konden meemaken. Het geduld van velen werd echter beloond toen tegen vier uur de Prinses, vergezeld van de Koningin en de vier Prinsesjes, in een gesloten auto uitreed voor een rit door de uitgestrekte bossen van het Koninklijk Domein. Het weer, dat het regenkarakter aan- vankelyk nog had behouden, klaarde later op, zodat ook de zon deelgenote werd van de feestvreugde, waarschijnlijk was dit wel de oorzaak dat het uitstapje meer dan twee uur duurde. Het was ongeveer kwart over zes eer de Kon- Lijkt op de vader, vind je niet? Prof. Van 't Hoff door geleerden herdacht Kransen in Berlijn en Rotterdam De Ned. Chemische Vereniging heeft Zaterdagmiddag In Amsterdam de hon derdste geboortedag van de grote Ne derlandse scheikundige J. H. van 't Hoff herdacht. (In ons laatste Zorudagetblad wend uitvoerig over hem geschreven). Twee honderd leden en genodigden wa- aanwezig, ondier wie de dochter van prof. Van 1 Hoff, mevrouw de weduwe J. F. BehTVan 't Hoff. De voorzitter, prof dr H. J. C. Tendeloo, gaf een levensschets, en prof dr J. A. H. Kete laar en prof. dr J. P. Wibaut hielden wetenschappelijke voordrachten. In het scheikundig laboratorium te Amsterdam is een tentoonstoliLiIng ingericht van her inneringen aan prof. Vam t Hoff. De vereniging heeft Zaterdag een krans doen leggen op het graf in Berlijn. Ook in zjjn geboortestad Rotterdam werd een herdenking gehouen. Hier sprak prof. dr F. E. C. Scheffer uit Delft. Aan de voet van het standbeeld voor de HBS. aan de 's-Gravendykwa! legde het gemeentebestuur een krans. ninklijke Familie in het koninklyk paleis, waarvoor nog steeds honderden stonden te wachten, terugkeerde. Gehele dag drukte voor Het Loo Honderden waren reeds in de loop van de ochtend naar Het Loo getrokken, hetzy om de felicitatieregisters te teke nen, hetzy om geduldig te wachten in de hoop een glimp van de koninklyke familie op te vangen. Achter de grote ramen van de vestibule doken nu en dan gestalten op der jeugdige prinsessen, die daar klaarblykelijk haar vrolijk spel speelden. dergelijke lyn is reeds aanwezig, ge- de luchtvaartovereenkomst, die tus- Nederland en Japan is afgesloten ."De K.L.M. vliegt op dé lijn naar Tokio met Constellations. Vreeselijk geval van gasvergiftiging Een buurvrouw en een waker deden de ontdekking (Van een onzer verslaggevers) Door gasvergiftiging is in het afgelopen weekeinde opnieuw een Haags gezin om het leven gekomen. Het is het gezin F. K. Franken uit de Van Hoornbeekstraat in Den Haag, bestaande uit een 30-jarige man, 31-jarige vrouw en een 4-jarig zoontje. De oorzaak is ook nu een gescheurde gasslang. Gistermorgen omstreeks half tien werd het vreselijk ongeluk door een buur vrouw en een bewaker ontdekt De vrouw rook, toen zy zich aan de deur van haar woning bevond, een gaslucht. Zij keek door de ramen en zag het echt paar F. nog te bed liggen. De vrouw kreeg argwaan en waarschuwde onmid dellijk een bewaker van het blok BPM- woningen, waarvan het betrokken per ceel deel uitmaakt. Het gezin F. woonde hier nog geen week, na allerlei woning misère te hébben meegemaakt. De be waker sloeg een ruit in en zag in de keuken een gasslang, die aan het einde, m 1 hi uitgescheurd. De bewaker sloot de kraan en snelde terug naar de slaapka- Hulp mocht hier niet meer baten. Hij alarmeerde de politie, waarop de GGD. slechts de dood kon constateren- Dit ernstige geval van gasvergiftiging opnieuw een waarschuwing, aan welk gevaar men zich bloot stelt, wanneer men even de moeite neemt des avonds de muurkraan af te sluiten. Doordat de meestal te nauwe rubberslangetjes kracht op de kraan wordt geperst, ontstaan er maar al te gauw scheurtjes by de aanhechting, die vooral 'snachts door de druk van het gas groter worden. Van nuchtere Friezen gesproken De burgemeester van IJlst heeft zich dezer dagen in de raadsvergadering ge keerd tegen de richting waarin de z-g. Friese beweging zich beweegt O.m. stelde hij voor de Friese naam niet, in navolging van andere Friese gemeenten, in de gemeentegrenzen aan te brengen, i meldt het A-N-P. Zaterdagavond is door onbekenden te IJlst huis aan huis een pamflet bezorgd onder de titel: „Oppedyk-aan-de-dyk" naam van de burgemeester is mr J. Oppedyk). Hierin wordt naar aanleiding de woorden van de" burgemeester in de raad gezegd: „Zyn wy niet fatsoenlyk? Pleit het wel voor ons. dat de burge meester van deze stad, die hier toch leeft, met rust gelaten wordt? Hebben wy dub bel vel over het hoofd en geen eergevoel? Schande over zo iemand." Het pamflet wat ondertekend met de woorden „Jong Friesland." De burgemeester heeft naar aanleiding van zyn woorden echter ook van enige zijden adhaesiebetuigingen ontvangen, dat op de muur kraan was aangesloten, Enkes te Voorburg De N.V. Enkes te Voorburg had in 1951 f 782.000 exploitatiesaldo, in 1950 f 490.000. Voorgesteld wordt 8 (7) pet dividend! Afgeschreven wordt f433.000 (f244.000). gereserveerd f 100.000 (f99.358). Van tijd tot tijd heeft Den Haag zijn society-huwelijk. Zo ook Zaterdag, toen onder grote belangstelling dr K. H. E. Gravemeyer in de Duinzicht- kerk het huwelijk inzegende van mr L. W. Sluyterman van Loo en Jonkvrouwe S. C. S. baronesse van Lynden. Op de foto ziet men het bruidspaar het kerkgebouw verlaten. Achter het paar de bruidsmeisjes Jkvr. W. M. van Lynden, Jkvr. Ch. L. van Lynden, mej. L. Sluyterman van Loo en Jkvr. M. Pauw van Wieldrecht. DAT Artis te A'dam in Aug. 119.000 bezoekers trok, d.i. 18.000 meer dan vorig jaar Augustus- DAT deze week in A'dam 250 geleer den uit vele landen confereren over de radioactiviteit. DAT de borstel- en kwestenindustrie bijna zonder grondstoffen zit daar de Amerik. exporteurs in China geen haar meer mogen kopen. DAT prof. mr J. Offerhaus te A'dam benoemd is tot voorz. van de staatscomm. die de diplomatieke Haagse conferentie het internat, staatsrecht moet voor bereiden. DAT er een prysvraag is uitgeschreven >or een defileermars voor de lucht macht. DAT de comm. der Koningin mr L. A- Kesper op 10 Sept. in Dordt een oorlogs monument zal onthullen in Park Merwe- stein. DAT prof. dr M. W. Woerdeman, uit A'dam, en prof. dr P. J. Gaillard uit Leiden van 26 Sept. in Stockholm een conferentie bezoeken over problemen van groei en ontwikkeling in het algemeen. DAT de Maasdam op 1 December R'dam aankomt met Wed. emigranten uit Canada en Australië, die enkele jaren geleden vertrokken en hier willen trouwen of reeds vele jaren geleden ge- emigreerd zyn en hier met vacant» komen. DAT dr C. Banning, geneesk. hoofd- insp. van de volksgezondheid, de stu- dentencorpora heeft verzocht de tyd van kennismaking van de „groenen" elke dag uiterlyk 's avonds 11 uur te doen aflo pen, daar er by oververmoeidheid gevaar is voor kinderverlamming. DAT het totaalbedrag van de verduis teringen, gepleegd door de gearresteerde dir. van de dienst v. sociale zaken te Winschoten, H. O., is opgelopen tot f 15 000, daar hij ook van partic. spaar bankboekjes geld haalde. DAT Nederland grote stands neeft op de jaarbeurzen van Frankfort en Berlijn, doch slechts een kleine inzending in Keulen. DAT Zaterdag in Vinkeveen (U.> het nieuwe watersportcentrum van de lucht macht is geopend. DAT B. en W. van R'dam aan de ge meenteraad hebben voorgesteld op de veemarkt een afdeling voor t.b.c.-vry vee in te stellen. DAT mr J. M. Landré Zaterdag in Den Haag afscheid heeft genomen als direc teur van de Regeringsvoorlichtingsdienst en zyn opvolger, dr G. J. Lammers, in dezelfde bijeenkomst plechtig is installeerd. DAT de gewezen marineconstabel A. H. F. Fonteyn zich by de Haagse procu reur-generaal heeft beklaagd, dat de Haagse O.v.J. zyn klachten, o.m. wegens belediging door de adv,-gen. mr Zaayer, heeft laten rusten. DAT P. Smit Jr te R'dam zyn nieuwe motorhavensleepboot Amerika (lengte 25 meter) in gebruik heeft genomen t in September een zusterschip, de Brazili te water wordt gelaten. DAT 50 Engelsen dit weekeinde als gasten van het Ned- Oorlogsgraven- comité Nymegen hebben bezocht, op 19 September een monument voc gevallen Nijmeegse sportlieden wordt onthuld, en Zondag in Waalre de Bra bantse gesneuvelden herdacht worden. DAT de le prys (f 1.000) van de V.V.V. Alkmaar voor een buitenlands artikel of reportage over deze stad is toegekend aan A. Labuschgane, Johannesburg, terwyl voor Ned. bijdragen geen e prijs werd toegekend en de 2de prys werd behaald door L. H G. Tabak, Het Gooi en Ommeland, Hilversum. In afwachting VOOR zover de verschillende bladen reeds commentaar hebben gegeven op de eindiging na zoveel weken van de kabinetscrisis, kan men vrijwel overal een zucht van voldoening horen over het feit, dat het kabinet dan toch eindelijk uit de bus is gekomen. Tegenover het kabinet zelf blijkt men nogal gereser veerd te staan. Dat laatste is begrijpelijk. Daaiwoor zitten er tegenover de socialistische „blyvers" teveel nieuwelingen in, van wie sommigen zelfs nog niet kunnen steunen op enige parlementaire of de partementale ervaring. De socialistische pers blyft de schuld voor het lange uitblijven van het kabinet zonder meer aan de KVP geven. Tegen over de schadelyke tactiek van de KVP, zo schryft b.v. Het Vrye Volk, heeft de P.v.d.A. een grote lankmoedigheid ge toond. zy heeft offers gebracht. Die offers van de P.v.d.A. zyn er ook in het oog van De Waarheid. Deze blykt van oordeel, dat de P.v.d.A. onder het juk is doorgegaan en volgens deze com munistische krant zelfs „definitief" prof. Romme dat de socialisten, zy het ook zeer laat, zyn afgestapt van het uit gangspunt „houden wat je hebt", treft een artikel van prof. Duynstee in De Maasbode. Prof. Duynstee is uiterst ver bolgen. In het kabinet ziet hy zulk een bewys van gebrek aan kracht by de K.V.P. en zelfs van politiek verval, dat hy het geheel niet anders kan vinden dan pitoyabel, medelijdenswaardig dus. Er komen, zo schrUft hy, slechts twee departementen van de oude omvang in handen van mensen uit de K.V.P., dat zyn Onderwys en Wederopbouw. En dit laatste departement biedt dan nog maar einig mogeiykheden meer. Het afstand doen van Economische Zaken schynt prof. Duynstee wel bijzon der zwaar te liggen. Hy zou het beter hebben kunnen dragen, als men. zo merkt hy op. enige indruk had kunnen opdoen aan de beleidskwaliteiten van de heer Zylstra. Niet zonder vrees ziet hy dit belangrijke departement in handen komen van iemand, die vreemd staat tegenover het bestuur en tegenover de specifieke sfeer van de dagelykse prac- t(jk van het bedrijfsleven. geen onverdeelde vreugde. Er is te leurstelling over de lange duur van de crisis. Er is ook teleurstelling over de manier waarop deze tenslotte is opgelost: Met hangen en wurgen en door een fei- telyk kunstmatige constructie van nieuwe departementen, waaraan op zich zelf veelal weinig behoefte bestond, maar kenneiyk in het leven zyn geroe- i het evenwicht tussen P.v.d.A. en K.V.P. nog zoveel mogeiyk te herstellen. Er is onzekerheid over wat de „nieuwe annen" er van terecht zullen brengen. Er is ook onzekerheid hoe de grenzen tussen de verschillende departementen zullen uitvallen. Nog de laatste dagen gingen er allerlei geruchten over span ningen daaromtrent. Eten als het ware terloopse opmerking van prof. Romme dat beide ministers van Buitenlandse Zaken een gelijke en gelijkwaardige ver antwoordelijkheid behoorden te hebben, lokte b.v. weer vermoedens van nieuwe onenigheid uit. Wat verwacht men voorts van het departement van P.B.O. en Be zitsvorming? En wat van dat van Maat schappelijke Zorg? /~VNZE indruk is dat door de wyze waarop dit kabinet tot stand is ge komen, de eerbied voor onze toch zo eerbiedwaardige staatsinstellingen by ve len onder ons volk niet is versterkt. Wy willen dat niet overdrijven. Wel menen wy, dat men met grote waarden ook dubbel voorzichtig moet zyn. Er kan hier Inderdaad veel worden bedorven. En voor het overige willen wy hopen, dat spoedig op parlementair niveau aller lei onzekerheden welke nu nog om het kabinet hangen, zullen worden wegge- Straks wordt de Troonrede uitgespro ken. Deze zal ditmaal het programma in houden waarop dit kabinet tot stand is gekomen. Maar op een Troonrede pleegt geen discussie te volgen. De N.R.C. heeft thans de suggestie gedaan dat zulks dit maal wèl zou dienen te geschieden. Het ïykt ons een suggestie die de overweging waard is. De kabinetscrisis is thans opgelost Maar nu moeten de nevels ook snel wor den weggeblazen. Ons volk dat in de af gelopen weken, de vacantie ten spUt, in tens heeft meegeleefd, behoort te wéten waar In deze moeiiyke tyd ons land met zyn regering aan toe is. 13 Doden en 30 gewonden bij de Duitse autoraces Ren wagen vloog met 160 km snelheid op het publiek in Het aan-tol ongelukken by auto- motorwetÈstryden neemt hand over hand toe Kwamen de vorige week by races in het Go f fort -stadion te Nymegen vier en te Hamburg drie personen om het leven, thans eisten wedstrijden op de Grenzlarudring te Wegberg (West-Duits land) ndet minder dan dertien doden, terwijl dertig toesohovwers werden ge- Het ongeluk gebeurde, toen een der racewagens, de A.F.M. van de coureur Helmiuth Niedermayr uoit Berlijn, met een snelheid van 160 kan per uur uic de booht vloog, vermoedelijk doordat een band was gesprongen. De ravage, die de onstuimig in het rond bollende wagen op de tribune aanrichtte was ontzettend, vyf toeschouwers werden op slag ge dood, terwyl tientallen anderen met Lichte of ernstige kwetsuren i ziekenhuis moesten worden gebracht Hiervan zijn er aaht in de afgelopen nacht overleden. De coureur zelf liep slechts lichte verwondingen op Eerder op de dag was reeds de Belg Paul Swae- len met zijn racewagen Formule III owsi de kop geslagen Hy werd ernstig ge wond. Zijn auto kwam lussen de toe schouwers terecht, van wie er een ernstig gewond naar het ziekenhuis werd verveend. De Grerezleock-k* is een der snelste banen van Europa. HU is negen kilometer Lang. G-veren woonden 160.000 mensen de wedstrijden bij. s 1 li tl li 1 ji f E S in Stockh Helsinki Edinb Kopenh A dam ZUrtch Geneve Parlja Beriyn MUnchan Wenen regen zw bew. geh. bew. regen regen zw bew! geh bew. regen ZZW 6 Z 3 windaUl WZW 5 windstil windstil windstil WNW 4 ZW 3 W 7 18 0.1 18 0 16 0.4 23 16 0.4 22 0.1 22 3 22 1 22 0 27 0 23 0.2 28 0X HET WEER IN EUROPA WEERBERICHT ■m Vrij koude nacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met wisselende bewolking en zwakke tot matige wind tus sen Noordwest en Zuidwest. Vrij koude nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Dinsdag: zon 5.54—1925; maan onder 3 07, op 18.45 uur. Op 4 Sept. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1