Scooterbaan op Scheveningse boulevard in brand Rijnsburg toonde weer te weten wat feestvieren is Zakelijk gaan bouwen vertrouwen in vol NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1952 Duizenden bij (onverwacht) vuurwerk Haagse brandweer wist het vuur in de machinerie snel te blussen Gisteravond om kwart voor acht werd het publiek op de Scheveningse boulevard opgeschrikt door een korte, felle brand, die heeft gewoed in het autoscooterpaleis. De brand bleek te zijn uitgebroken in de dynamo van de grote machine die de scooterbaan van stroom voorziet. Om kwart voor acht gingen de grote lampen van de baan uit en toen de machinist ging controleren, stond de machinerie in lichter laaie. Vermolen, hebben maatregelen genomen reserve machine en herstellings- IJlings en met levensgevaar heeft hij de motor toen nog kunnen afzetten, waardoor de autotjes tot stilstand wer den gebracht. Daarna heeft hij, terwijl een ander de brandweer waarschuwde, onmiddellijk maatregelen getroffen om de fel brandende machine te blussen. Om liggende olievaten en de olievoorraad naast de baan werden onmiddellijk uit de weg geruimd. De brandweer arriveer de zeer snel met middelzwaar materiaal en kon kort na aankomst het vuur in de machine, die staat opgesteld in een ruimte in de strandmuur. blussen. Onder tussen had echter ook het dak van de scooterbaan vlam gevat. Dit vuur was eveneens snel bedwongen. Tussen het duizendkoppig publiek dat op deze brand was komen toelopen, stonden op de bou levard overal de kleine autotjes verspreid. Zij zijn later bijeengebracht. Omstreeks kwart over acht was het vuur geblust. De schade bedraagt ongeveer 25.000. De exploitanten, de heren Hommerson en Hardnekkig Kanaalzwemmer Londense dokter al weer niet geslaagd George Brewster, de 61-jarige Lon dense dokter, die de afgelopen 26 jaar hardnekkig heeft geprobeérd Het Kanaal over te zwemmen, gaf vandaag zijn 15de poging op, nadat hij 4% uur tegen de ijskoude elementen had gevochten, aldus wordt uit Dover gemeld. Brewster klauterde aan boord volgboot op een afstand van slechts vijf mijl van het punt vanwaar hij start. Hij verklaarde: Ik ga het weer probe ren, ik blijf volhouden tot het keer lukt. Ik voel me even fit, zo niet fitter, dan toen ik 26 jaar geleden mijn eerste poging waagde. Zijn beste prestatie leverde hij in 1949 toen hij 8 uur en 20 min. in het water bleef. Hef voorbeeld van Duitsland Oostenrijk begenadigt neo-fas cisten President Koerner van Oostenrijk heeft volgens een bericht van de Times, op advies van de socialistische minister van Justitie, dr Tschadek, vier voormalige leden van de nationaal-socialistische par tij begenadigd, die in 1948 zijn veroor deeld wegens het organiseren v§n neo- nazistische groepen, o.m. met het doel om het bewind in Oostenrijk over te ne men in geval van een oorlog tussen het Oosten en het Westen. Eén der betrokkenen, Theodor Soucek, werd ter dood veroordeeld. Naderhand werd dit vonnis echter in levenslange ge vangenisstraf gewijzigd. De andere drie, Hugo Roessner, Amon Goeth en Ariton Schnert kregen 20, 15 en 18 jaar gevange nisstraf. Fockewulf bouwt thans in Egypte In Egypte zijn geslaagde profv^n geno men met het eerste in dit land gebouwde vliegtuig, aldus A.F.D. Het toestel is ge construeerd in een fabriek, die is opge richt door een Duitse groot-industrieel, die na de tweede wereldoorlog naar Zweden was uitgeweken en zich later in dienst stelde van de Egyptische regering. Naar verluidt betreft het de voormalige directeur van de Duitse vliegtuigfabriek „Fockewulf." In. de fabriek, die in de omgeving van Cairo gelegen is, werken nl. vele voormalige employé's van „Fockewulf." De toestand op Korea Nieuwe Amerikaanse ambassadeur President Truman heeft Ellis O'Briggs, die Amerik. ambassadeur was in Tsje- cboslowakije, benoemd tot ambassadeur ir. Korea. De huidige ambassadeur der Ver. Staten in Korea. John J. Muocio, wordt afgevaardigde van de V.S. in de beheerschapsraad der V.N. Generaal Mark Clark, de bevelhebber voor het Verre Oosten gaat, aldus Reu ter, zijn hoofdkwartier te Tokio reorga niseren. Het grootste deel van het per soneel, behorende tot het hoofdkwartie voor leger, vloot en luchtmacht, zal verspreid worden over plaatsen buiten Tokio. In de hoofdstad zelf zal alleen het hoogste personeel gevestigd blijven. Het commando dgr V.N. zal eveneens in het gecombineerde hoofdkwartier te Tokio zetelen. Ook grot-onderzoek in Italië gaande Een groep Italiaanse grotonderzoekers zal Vrijdag beginnen met het onderzoek van een grot op 1.000 meter hoogte in de buurt van Laurino in de provincie Sa lerno. Deze grot zou de diepste in Italië zijn. De directeur van het Biologisch In stituut van de Universteit van Napels, Parenzan, is de leider van de expeditie Hij heeft een gedeelte van de spelonk, waarin hij 300 meter is afgedaald, reeds onderzocht. Hij hoopt thans nieuwe on deraardse zalen te ontdokken en no dieper te kunnen afdalen. Nieuwe ongeregeldheden op Koje (Korea) In een krijgsgevangenenkamp op het eiland Koje hebben zich opnieuw onge regeldheden voorgedaan. waaihy 31 Noord Koreaanse gevangenen werden gewond. De troepen der Verbondenen, die eerst traangas hadden toegepast, moesten tenslotte met hagel vuren, om de demonstranten het zwijgen op gen. OPSPORING IS VERZOCHT van de 25-j Hendrika Aleida van Deutekom. Maaierspad 8 te Amersfoort, die gister avond in overspannen toestand haar wo ning heeft verlaten. materiaal te laten aanrukken, zodat de baan binnen enige dagen weer normaal gebruikt zal kunnen worden. Door de brand zijn enige electrische kabels vernield, terwijl ook een telefoon lijn onklaar raakte. Deze storing zal ech ter in korte tijd verholpen kunnen wor den. Naar de mening van de exploitan ten heeft de spoedige komst van de brand weer en de grote hulpvaardigheid van het publiek uitbreiding van de brand voorkomen. Telegrammen naar Oost en West iets duurder Met ingang van 1 September a.s. zullen de tarieven voor telegrammen naar Groot Brittannië en Noord-Ierland. Indonesië, Nederlands Nieuw Guinea, Suriname en de Nederlandse Antillen enigszins wor den verhoogd. Vloot niet werkeloos door oliegebrek De bedragen, die op de begroting 1952 oor brandstof ten behoeve van de vloot zijn uitgetrokken, zullen inderdaad niet voldoende zijn. De oorzaken zijn prijs stijging, het grote brandstofverbruik var de Nederlandse torpedobootjager vooi Korea en vooral het feit dat de oefe ningen met de bondgenoten een grotere omvang hebben aangenomen dan eerst verwachtte. Op het ogenblik Jaarverslag van E.B.U. Ned. betalingsoverschot moest omlaag Het bestuur van de Europese Betalings- unie heeft in April blijkens zijn jaarver slag bij Nederland aangedrongen op maat regelen om het betalingsoverschot te ver minderen, waarin het Nederlandse beta lingstekort was omgeslagen. Van Nederlandse zijde werd meege deeld, dat Nederland zijn geldpolitiek reeds in zekere mate had verzacht. Men wilde hiermee echter voorzichtig zijn, omdat de Nederlandse betalingsbalans vermoedelijk weer achteruit zal gaan. wanneer het bewapeningsprogramma zijn invloed ten volle zal doen gelden, in het bijzonder in de eerste helft van 1953. De verbetering, die de Nederlandse positie in de tweede helft van 1952 ondergaat, is volgens de Nederlandse autoriteiten aan seizoensinvloeden te wijten. De gemiddelde export van de E.B.U. landen naar elkaar, hun overzeese ge biedsdelen en niet-aangesloten landen het sterlinggebied bedroeg in het eerste kwartaal van dit jaar 1.791 millioen dol lar per maand. Dat is 65 procent meer dan vorig jaar. Ruim de helft van deze toeneming is echter het gevolg van prijs stijging. den maatregelen getroffen voor brandstof te verhogen en andere posten te verlagen. Van werkeloosheid van de vloot tijdens het gunstigste sei zoen is dan ook geen sprake. Dit heeft minister Staf geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Welter (K.V.P.). Bekend stadgenoot wordt Zaterdag 70 jaar De Haagse journalist Henk Huyvenaar, verslaggever van het dagblad „Het Bin nenhof" wordt op 30 Augustus a.s. zeven tig jaar. De heer Huyvenaar kwam eerst op zijn 45ste jaar in de journalistiek, als free-lance medewerker aan verschillende Haagse bladen. Voor die tijd was hij tekenaar bij een porceleinfa-briek. statis ticus en bureelist bij enkele rijks- er gemeentediensten, maar de journalistiek kreeg hem te pakken en aan de greep van het krantenvak was niet te ontkomen. Jarenlang was hij verslaggever van „De Residentiebode". Nog steeds is de heer Huyvenaar zeer actief en wordt hij in Haagse journalistieke kringen al gemeen gewaardeerd. Zijn gemoedelijk heid is haast spreekwoordelijk en van zijn ijver steken vele jongere collega's nog heel wat op. In het Haagse ver enigingsleven is hij diep ingeburgerd de post men zegt, dat er voorzitters zijn, die niet eerder een samenkomst openen voordat Huyvenaar er is. Want hij hoort bij onze stad en bij de Haagse journalistiek en we menen het dan ook oprecht ais we de wens uitspreken, hem nog lang zo bezig te mogen zien! Oudste prinsesjes een week op het water De prinsessen Beatrix en Irene bren gen haar laatste vacantieweek door aan boord van de botter Zeester op het IJssel- meer en de Waddenzee. Samen met acht vriendinnetjes zijn zij de gast van de heer Sterker, een leraar uit Zeist, die er al jarenlang in zijn vacantie met groepen kinderen op uittrekt. De hypotheekbanken in 1951 Veel meer leningen op schuldbekentenis Volgens een statistiek van het C.B.S. Is het pandbrievenkapitaal met inbegrip van de opgenomen leningen op schuld bekentenis van de hypotheekbanken, werkzaam in Nederland, in 1951 met ƒ32 millioen toegenomen tot ruim ƒ630 mil lioen. Deze stijging komt vrijwel geheel rekening van de schuldbekentenissen, an ruim 128 millioen zijn opgelopen tot 160 millioen per ultimo 1951. Bij de scheepshypotheekbanken is het uitstaande bedrag aan pandbrieven en schuldbekentenissen met bijna 19 mil lioen toegenomen tot 79 millioen. Hier van liepen de schuldbekentenissen 17Vz millioen tegen 12 millioen p. einde 1950. Dit geldt alle 31 hypotheekbanken, die zijn aangesloten bij de vakgroep en (vrij wel) uitsluitend eerste hypotheek op lange termijn verstrekken op onroerende goederen en/of op schepen. Oliemaatschappijen wijzen beschuldiging ai Naar aanleiding der beschuldiging, ver vat in het officieel rapport der commis sie uit de Amerikaanse Senaat, en waarin zeven internationale maatschappijen van beticht werden, zich het monopolie verschaft te hebben voor de wereldolie, meldt Reuter thans uit Londen: Evenals de Koninklijke Shell-groep, heeft de Anglo Iranian Oil Company, verklaard, dat er geen internationaal oliekartel be staat, waarvan zij deel uitmaakt. (Een Amerikaanse jury zal vaststellen of in derdaad inbreuk is gemaakt op de anti- monopoliewetten, werd gisteren gemeld). Ned. gezant bood geloofsbrieven in Cairo aan Mr W. Cnoop Koopmans heeft gisteren in Cairo zijn geloofsbrieven als gezant aan de regentschapsraad aangeboden. Zoals men weet wordt Ahmed Foead II daarin betiteld als „koning van Egypte en Soe dan", waarbij het voorbehoud is gemaakt dat deze formule geen politieke betekenis heeft. ^Njeuws uit de 1{ijn- en Ueenstreek Het water van de Vliet lag gis teravond zo onberoerd, tussen de drommen Rijnsburgers te glanzen, een lampjesboog zich met het heldere spiegelbeeld tn het water een grote „O" kon. toveren, op die wijze bewondering voor eigen schoonheid tonend. Het feest 1 Rijnsburgs, dus vlot, druk en zellig. En zie de muzikanten. Foto N. van der Horst. Optocht zó geslaagd, dat Katwijk een verzoek deed Amerik. jongens hebben"*' RUn--b»r,« or«»j,r,ret i> uitst»k,nd Ge™ J Er wordt zelfs gezegd, dat er in de laatste 25 jaar in dit dor „vliegangst" Of welverstand gaat vóór geldingsdrift WONINGBOUW TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Op de foto van een maquette ziet men in het middenvak de 70 één- gezins-woningen (Piet Heinstraat). In het midden komt een groot plant soen Dit complex krijgt geen straten, maar tegelbanen. De onderkant van de foto geeft enkele witte strepen. De onderste twee daarvan betreffen de nieuw te bouwen étagewoningen. Daarboven staan de bekende 100. al gebouwde, Brouwerwoningen. Links onder op de maquette het nieuwe R.K. complex: kerk, pastorie, school en verenigingsgebouw. Foto Lux - Alphen. Ds G. Salomons bij de Chr. Geref. Gemeenten Evenals in Huizen en Nieuwleusen is ook in Bussum een Chr. Geref. Gemeente gevormd, ontstaan door afscheiding de Chr. Geref. Kerken. In Bussum telt deze nieuwe gemeente volgens het ANP leden, die reeds een beroep uitbrachten op ds G. Salomons. Deze voormalige Chr. Geref. predikant werd jaren geleden af gezet. Het feit dat ds J. G. van Minnen Huizen onlangs ds Salomons gelegen heid gaf in een kerkdienst voor te gaan, was mede aanleiding voor de huidige moeilijkheden. De Chr. Gerei Gemeente •an Huizen heeft thans 70 leden. Supporters uit Alblasser- waard naar 't Kurhaus In een op Zaterdag 27 September in het Kurhaus te houden openbare vergadering van Ged. Staten van Zuid-Holland, zullen de grenswijzigingsplannen in de Alblas- serwaard door gemachtigden van de raden worden toegelicht. Hardinxveld, dat stemmig voor samenvoeging is heeft zijn burgemeester, de heer De Boer, aange wezen. Zowel de meerderheid van de Giessendamse raad, die de zelfstandig heid der gemeente voorstaat, als de min derheid uit deze raad, hebben gemach tigden aangesteld. Ook de drie rechtse kiesverenigingen van Giessendam, die be zwaren hebben tegen vereniging met Har- dinxveld, zijn door een rechtskundige vertegenwoordigd. Uit de buurtschap Giessen-Oudekerk zullen vier bussen met supporters tooid met spandoeken komen om tegen de grenswijzigingsplannen te protesteren. De inzittenden zullen allen een herkennings- bewijs op de borst dragen. Nieuws uit Alphen aan den Rijn De 66 étagewoningen Een „vliegangst" onder de Amerikaanse jeugd vormt op het ogenblik een ernstige bedreiging voor het Amerikaanse lucht verdedigingsprogram, aldus hebben hoog geplaatste officieren van de Amerikaanse luchtmacht en marine tegenover een ver slaggever van het tijdschrift Look ver klaard. „Voor de eerste maal in de ge schiedenis blijven de geschiktste jonge Amerikanen in gebreke en melden zij zich niet als oorlogsvlieger, een uiterst gevaarlijk beroep, dat veel vakmanschap vereist," aldus de officieren. Wegens „vliegangst" moest verleden jaar 54 procent van de adelborsten van •liegveld Pensacola worden afgewezen en voor het eerst heeft zich had hij iets feeërieks doordat niet 25 procent van de afgestudeerden pionnen werden meegevoerd. de militaire academie Westpoint ge- De volksspelen, die gistermiddag wer- ogenblik uitgezonderd. Er wordt zelfs gezegd, dat er in de laatste 25 jaar in dit dorp geen feest is geweest, dat zoveel drukte en gezelligheid heeft gebracht. Vooral gisteravond kon men over de hoofden lopen. En als elke plaats in de wijde omgeving van Rijnsburg een opvallend dialect zou hebben gehad, dan zou men veel talen hebben horen spreken. Rijnsburg weet op tijd te beginnen, maar ook op tijd op te houden. Drie Dat het weer op de belangstelling van grote invloed is geweest, is natuurlijk niet te ontkennen. Maar dat neemt niet weg, dat alle onderdelen van het programma voldoende aantrekkingskracht bezaten. Dank zij de organisatoren van het feest en de vaste wil van de Rijnsburgers om het feest ook werkelijk tot een feest te maken. Dat de optocht duizenden op de been bracht, schreven we gisteren reeds, maar dat de roep over de schoonheid er van zó groot zou zijn, had men niet kunnen denken. Uit Katwijk kwam zelfs het ver zoek binnen om ook in deze gemeente <»en rondwandeling te maken. Ook avonds had de stoet veel bekijks. Toen meld als oorlogsvlieger. Onder deze „vliegangst" dient dan vol gens het genoemde tijdschrift te worden verstaan, een steeds groeiend zich bezin- van de jongelui op de gevaren, die het beroep van vlieger en in het bijzonder dat van oorlogsvlieger zijn verbonden. „Vele Amerikaanse vooraanstaande vliegers uit de tweede wereldoorlog be zaten een zekere mannelijke geldings drift. Deze geldingsdrift begint nu meer te wijken voor verstandelijk overleg," aldus een psychiater van de Amerikaanse luchtmacht. Belgische munten die ongeldig worden Met ingang van 1 September a.s. hou den de volgende Belgische munten op wettelijke waarde te hebben: de zuiver nikkelen stukken van 1 frank, die boven het jaartal een leeuw vertonen; d.e zin ken stukken van 1 frank. Z# kunnen tot 30 November 1952 worden ingewisseld b\j de Nationale Bank. den gehouden, verliepen vlot. Er werd sportief gestreden. Dat er gestreden moest worden, bewezen de natte pakken bij het tonnetjesteken overduidelijk. Je moest er wat voor over hebben. De omstanders zorgden trouwens wel voor de nodige aanmoediging. Er was voor ieder wat De deelneming was zeer groot, maar dat hin derde niet, want men had de hele Zuid kant van de Vliet voor de spelen gereser veerd. Ook de versiering en verlichting van straten en gevels was vaak fantastisch mooi Over een jury wordt in de regel spoedig gezegd, dat zij een moeilijke taak had. Wie zou willen beweren, dat dit gisteren in Rijnsburg niet het geval was? De beoordeling nam dan ook veel tijd in beslag. De conclusie kan slechts zijn, dat de Oranjevereniging in het bijzonder met grote voldoening op deze dag kan terug zien. Er werd geen wanklank gehoord. Dat de kapel van de marine te Valken burg in belangrijke mate tot het slagen heeft bijgedragen, mag niet onvermeld blijven. alles kwartier na het sluitingsuur eer rustig. Uitslagen Viswedstrijd: L Tonkelaar, 2. D. Kralt, 3. W. van Eg mond. Puzzlerit voor wielrijders: 1. M. Jun- gerius, 2. N. Notenboom, 3. J. Jungerius. Prijsschieten: 1. H. Jungerius, 2. F. van Tilburg. Tonnetjesteken voor paren: 1. M. en H. van der MeU, 2. D. en H. van der Meij, 3. G. van der Mey en P. van Dyk. Ringrijden met tilbury's: 1. W. Krom hout, 2. H. v. d. Eykel, 3. D. de JMooij. Kruiwagenrace: P. van Dijk der Meij, 2. Van Peursem en mej. Van Speijk, 3. B. Star en N. Heemskerk. Straatversiering: 1. Vliet, 2. Lange- vaart, 3. Kanaalstraat, 4. Smidstraat, 5. Sandtlaan, 6. Petr. van Saksenstraat. Gevelversiering: 1. W. van Egmond, 2. Vreedendaal, 3. B. van Delft. Bij de optochtuitslagen van gisteren meldden wij in de afdeling corso, dat de firma Boom uit Leiden een tweede prijs had gekregen. Dit moet zyn de N.V. Het Motorhuis te Leiden. KATWIJK AAN ZEE Wanden stortten in Kuilen graven op het strand is iets, wat vooral kinderen graag doen. De jon geling, die daar gisteren mee bezig was, wilde kennelijk een kunststuk van zijn kuil maken. Hij had al een respectabele diepte bereikt, toen de wanden het be gaven. De graver werd tot aan de borst met zand -bèdolven en slaagde er niet in zich te bevrijden. Hulpvaardige badgas ten schoten toe, maar doordat er telkens weer nieuwe zandmassa's omlaag stort ten, duurde het lang, voor men de jon gen had bevrijd. Hij klaagde over pijn in de benen, maar kon toch naar huis lo pen- Een waarschuwing om voorzichtig Hoog en laag water Donderdag 28 Augustus: hoog water 7.37 en 20.03; laag water 3.21 en 15.34. WARMOND Geslaagd Voor het examen vakbekwaamheid voor broodbakkers, afgenomen door de stichting voor vakopleiding en exame in het bakkersbedrijf, slaagde on plaatsgenoot de heer P. A. Oudshoorn. Advertentie KAPTEIN RIJNSBURG Geeft wegens geweldig succes deze week nog Geborduurde lakens 5.onder de prijs. Witte linnen lakens, 180 x 240, beter bestaat niet, spotprijs f 7.95 De allergrootste witte flanellen lakens, extra kwaliteit f 7.95 Assortie kleuren, 3 draads koordwol f 1.79 Linnen werkoverhemden, lichte kleuren, maten 5, 6 en 7 f 4.98 Jaeger Baay, halve prijs 1.96 p. meter. Grote, extra zware slopeo f L95 Alle maten werkbroeken maken wij voor f 3.-— Wij hebben de heer J. Visser, architect bij gemeentewerken, de ontwerper van de étagewoningen, bereid gevonden ons een en ander over deze woningen te vertellen. Deze zullen worden gebouwd tussen de Pieter Floriszstraat en de Prins Bernhardlaan. De ingang tot de woningen komt aan de zijde van de eerste straat. De woningen bevatten een woonkamer, 5 bij 3.60 m, een slaapkamer ouders, 3.30 bij 3.60 m, een wat kleinere slaapkamer voor kinderen, een flinke keuken, een douchecel en een loggia met kleine kolenopbergruimte, terwijl voorts in elke kamer één kast aanwezig Voor elke woning is voorts e opbergruimte onder de woning, in plaats i een tuinschuurtje. Deze bergruimte binnendoor bereikbaar. De woningen krijgen zowel aan de voor- al: achterzijde een tuintje. De huizen links van het trappenhuis is een gezamenlijke ingang hebben één kleine slaapkamer meer, doordat de ruimte achter het trappenhuis hiervoor is benut. Alle woningen zijn overigens aan elkaar gelijk, met deze restrictie, dat de uiterste woningen één raam r gen in de woonkamer en een balconnetje extra. De indeling der woningen is gesteld, dat nagenoeg aan alle wen der bewoners zal zijn voldaan. Ontgewijfeld is dit algemeen aanvaarde ontwerp een goede nalatenschap va chitect Visser, die op 1 September gemeente gaat verlaten. De huur van de woningen zal ƒ7,30 per week bedragen. De 70 ééngezinswoningen Ook het bouwplan der 70 ééngezins woningen werd in de raadsvergadering aanvaard, zij het ook met veel tegenzin. Deze 70 woningen, naar het ontwerp het architectenbureau Teijen en Maas kant te Rotterdam, worden gebouwd de Piet Heinstraat, in een afzonderlijk complex, dat uit stedebouwkundig oog punt volkomen verantwoord wordt ge acht. Er komen 44 middenwoningen, 22 kantwoningen en 4 eindwoningen, met totaal oppervlakte van 105 m by 165 met in het midden een groot plantsoen. In dit plantsoen komen geen straten, tegelpaden, die de nodige verbindingen zullen vormen. De woningen zullen grote woonkamer bevatten van 5.78 n ;n flinke keuken, gang, kelder kast op de begane grond en twee of drie slaapkamers en douchecel op de eerste étage. Deze woningen krijgen achter schuur. De vier eindwoningen krijgen één slaapkamer méér. Zoals bekend, krygen deze woningen een plat dak. De huur var deze woningen zal ƒ6,30 per week be dragen. Voor wat indeling en uitvoering betreft, zullen ook deze woningen aan d rensen van gegadigden voldoen. Aanstelling van technisch hoofdambtenaar Bij het voorstel van B. en W. inzake de wijziging van het salarisbesluit i.v.m. de bezetting van de functie directeur bij de water- en lichtbedryven, waaraaan verbonden de instelling functie van technisch hoofdambtenaar, vroeg het raadslid Rogaar, of het col lege die functie dacht te bezetten door gas-deskundige dan wel door electrotechnicus. Het raadslid wee; voorts op, dat hij destijds reeds op de aanstelling van een technisch hoofd ambtenaar had aangedrongen. De voorzitter antwoordde, dat het de, bedoeling is, een electro-techmcus aan te stellen. Eervol ontslag Aan de heer H. M. Dercksen verleen- de de raad eervol ontslag als leraar aan B, de gemeentelijke nijverheidsschool voor (I! meisjes. j,. Het Dorpshuis te Aarlanderveen In de raadsvergadering van Maandag- fa avond informeerde de heer Honout, of het stichtingsbestuur van het Dorpshuis te Aarlanderveen financieel aansprake- i of overleg met dit bestuur heeft plaats gehad i.v.m. de vaststelling ie de huren. Wethouder Van den Berg 5 er op, dat de stichting rechtsper- a is. Als het bestuur binnen de per- van zijn bevoegdheid blijft, draagt ,t het uiteraard geen financiële verant- woordelijkheid. Met betrekking tot de e, vaststelling van de huren zei de wethou- t der, dat de gemeente tóch moet bijsprin- '&l gen, indien er een tekort is. g( Hierna werd de huur vastgesteld op f 250 per kwartaal. Het stichtingsbestuur werd benoemd conform het voorstel. De kinderoptocht van Vrijdag De route van de kinderoptocht, ter gelegenheid van de W.V.-feeSten op Vrij- dagmiddag, is als volgt: afmars om 2.30 het Hazeveld. verder Van Dijk- straat, Dwarsstraat, Oranjestraat, Prins 17 Hendrikstraat, Julianastraat, Wilhelmina- laan, Visserspark, Stevinstraat, Sint Jo- risstraat naar het feestterrein. Hier aan- gekomen zal omstreeks 4 uur de opvoe- P ring van een sprookje plaats vinden. !c Aan deze optocht kunnen ook kinderen s .an niet-leden deelnemen- Zij kunnen n ook de opvoering op het terrein bijwo- jj nen. Het aantal deelnemers kan niet r groot genoeg zijn. r1 Snijwond van zes cm ju Het 8-jarig meisje Corry Schoollaard, 1 wanende Gouwsluisweg kwam bij het fi spelen in de v. Dijkstraat zodanig op een ijzeren punt van een hek terecht, dat er J' in haar rechter dijbeen een snijwond van P ongeveer 6 cm ontstond. Dokter J. v. Eek heeft de wond gehecht. P Koudekerk aan den Rijn (Ingezonden stuk, buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Naar aanleiding stuk van gisteravond over het in Koude kerk aan den Rijn te bouwen Ohr. enigingsgebouw willen we als leden der vijf-centsactie enkele zakelijke opmer kingen maken. Allereerst zijn niet alleen de jeugdcen- trales geactiveerd, maar de gehele ge meente, want uit elke wyk zijn personen bijeen geroepen om de vijf-centsactie te steunen. Juist omdat het een belang is van de belde Prot. Kerkgroepen. Wij zyn blij, dat na jaren van arbeid binnenshuis de vergunningen binnen kwamen en de zaak nu publiek kan worden aanbesteed. Zakelijk bezien kan dit niet onderhands gebeuren, want er wordt gewerkt met geld van de gehele gemeenschap. Degenen, die dat gebrui ken, zijn er verantwoordelijk voor. Een begroting bekend maken en gaan praten zou gelijk staan met te gaan bouwen bij de kap zonder fundament. We moeten beginnen by het fundament. Ons inziens is het goed, dat men zo is begonnen. Ieder heeft z'n kans. En laten de plaat selijke Prot. aannemers (de Rijndijk het ingezonden hoort er ook bij) nu morgen eens laten zien, dat zij leden zijn van een Prot. Kerk, wier belangen zy liefhebben. Het uitschrijven van een vergadering is onmogelijk, daar het stichtingsbestuur geen leden heeft. Wat wij nu nodig hebben, dat is eendraohtig samengaan om het doel te bereiken. Ons huis moet verrijzen temid den van onze geheel dhr. gemeenschap. Leden der vijf-centsactie. Koudekerk aan den Rijn. Auto tegen muur bij Hervormde kerk Een auto, komende uit de richting Rijndijk, botste gisteren tegen de i en het hek bij de Hervormde kerk. De auto liep niet veel schade op. De was eohter voor de zoveelste maal het kind van de rekening. D® oorzaak schijnt te zijn, dat de chauffeur met de zool achter het gaspedaal bleef steken. 1 Kankerbestrijding Zaterdag is er een inzameling ding. HAZERSWOUDE Ongeluk bij het laden il Toen de kustvaarder Wilja by dag fabriek Nieuw-Werklust aan de Rijndyk'0 draineerbuizen laadde, werd de arbeider s( A. Keinemans door een buis aan het,e hoofd getroffen. Met een hersensahud-J- ding werd de man eerst naar Leiden, te daarna naar huis vervoerd. 2; Vinger kwijt 0 De timmerman P. de Jong N.zn, die bij 5 de firma Stol werkt, had het ongeluk de,, wijsvinger van de rechterhand af te', schaven. Bovendien werd de duim be schadigd. De man werd naar het acade- misoh ziekenhuis te Leiden vervoerd. Dolle stier valt aan v Een arbeider van de veehouder J. de Wit werd door een dolle stier, die moestw worden vervoerd, aangevallen. Persoon- lijke ongelukken deden zich niet voor,j£ maar de stier werd doodgeschoten. DE KAAG Benoemd tot vicaris h Candidaat L. C. Baljé te Leiden is, zo vernemen wy, benoemd tot vicaris vann de Hervormde Gemeente alhier. Zoalsf bekend, gaat ds Van Leeuwen per 1 Sep tember voor een jaar als legerpredikant.-, in dienst. P< TER AAR u Kankerbestrijding Zaterdag wordt ook ln Ter Aar een collecte gehouden voor de kankerbestriH, ding. Men weet het, dat de kanker eenj grote macht heeft. Er zal veel geldtj moeten zijn om die macht in te perken, c Geef derhalve zoveel mogelijk. 3.1 Een ongelukje Gisteravond reed de heer J. de Blankenri met ©en fiets de hoogte bij Aardam afMl Een tas, die aan het stuur hing, kwamig tussen de spaken met het gevolg, dat j de fietser niet zacht in aanraking kwarale met het wegdek. Hij zou bijna over de kop zijn geslagen. Na in het bruggehuisj» verbonden te zijn, kon De B. zijn weg5- vervolgen. :h {s Boerenzoons nemen werk] van stakers over E De staking by de coöperatieve melk fabriek De Ommelanden te Groningen^ duurt nog steeds voort. Er hebben zichj€ 33 nieuwe arbeiders gemeld. Voortisc wordt het werk verricht door boeren*ie, zoons van deelnemende leveranciers.'» Volgens de directie gaat de productie ge-;h woon door. Zoals men weet werden de 170 stakerig allen ontslagen. Het gewestelijk ar beidsbureau heeft besloten niet meer t« bemiddelen bij de werving van nieuws» arbeiders. Wanneer vakbonden nl. aanEr een arbeidsbureau kennis geven van een;n staking, is bemiddeling krachtens d« e Arbeidsbemiddelingswet 1930 verbodeajn Die kennisgeving is nu geschied. Het N.V.V. heeft de stakers Zaterdag geld uitgekeerd. De Chr. en de R.-JÏ hond steunen de staking niet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2