vmas* Amerika zwaait met „olijftak" Meer dan honderd kerken vragen zich af hoe (en ofzij één kunnen worden Uit allerlei delen van de wereld kwamen vogels van diverse pluimage Nederlandse koopvaardij heeft goed jaar achter de rug AKKERTJES# Toch is het zo NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 2 MAANDAG 25 AUGUSTUS 1952 pREMlER MOSSADEQ heeft met een vaart van ,.hi nk-stap-sprong" het tijdelijke dictatorschap bereikt. Zulks betekent niet. dat zijn pad nu over rozen gaat. De positie van de Sjah is aanmer kelijk verzwakt en. niet voor niets, ver laten steeds meer bloedverwanten van de Sjah het onveilig geworden Perzische terrein. Mossadeq komt voortdurend in aanraking met de stekelige doornen ener jinancieel-economische crisis, nu de in komsten van de olieproductie niet meer vloeien. Om in het beeld dezer flora te blijven, de Perzische premier dient zich een weg te banen door het struikgewas der extremistische politiek, de brand netels van de communistisch georiën teerde Toedeh-partij en de fanatieke aan hangers van de Mohammedaan. Mullah Kasjani. De kans is groot, dat de relletjes en botsingen van de vorige week zich herhalen, ook al gaf Mossadeq de politie chef te Teheran blanco volmacht, de demonstraties de kop in te drukken. De schatkist blijft leeg, de sociale omstan digheden van hel grootste deel der arme lijke burgerbevolking worden slechter en zulks werkt communistische woelingen in de hand. Zo moest dictator Mossadeq wel tot drastische hervormingen over gaan. Hij stelde zelfs een progressieve be lasting tot tien procent in op alle bezit- tingen, zoals landeigendom en daardoor krijgt hij nu ook de rijke grootgrond- bezitters tegen zich. Hij laat'er geen grgs over groeien, want alsde achterstallige belastingschulden niet onmiddellijk worden voldaan, dan staat als een stok achter de deur de gerechtelijke vervolging, kans op gevangenisstraf en confiscatie van bezit. Het is onder deze omstandig heden, dat vooral Amerika gaat vrezen, dat Perzië straks een prooi zal worden van het op de loer liggende communisme. Daar is noch Anterika, noch Engeland en dz rest van de wereld mee gebaat, slechts Stalin zou zulks met welgevallen gade- Vandaar, dat Washington een verhoog de druk op Londen uitoefent, de bespre kingen met Teheran te hervatten, omdat in ieder geval voorkomen moet worden, dat Perzië aan een economische chaos wordt prijsgegeven. Acheson de Amerik. min. van Buiten]. Zaken, heeft Eden, zijn Britse collega, meegedeeld, dat de Ver. Staten bereid zijn Perizië onmiddellijk 5 tot 10 millioen dollar te verstrekken, als Engeland meewerkt aan het voldoen enige Amerikaanse voorwaarden. Britten zouden twee millioen ton geraffi neerde olie en olieproducten moeten kepen, die langs de Perzische Golf op geslagen liggen. Hierdoor zouden circa 35 millioen dollar in de lege Perzische schatkist vloeien. Voorts zou Engeland zich bereid moeten verklaren door inter nationale arbitrage een einde te maken aan het geschil over de genationaliseerde Perzische olie. Opnieuw riep Churchill de leden zijn kabinet uit hun vacantieoorden te rug, maar op de vergadering was Eden niet aanwezig, omdat hij op de huwe lijksreis is in Portugal. „Simplistisch" beschouwd, ziet de Britse regering zich gesteld voor het volgende probleem: Moet Groot-Brittannië toegeven aan dc Amerikaanse druk en een compromis met Mossadeq aangaan over de oliekwes- Drukke werkzaamheden in het Zweedse Lund *t Verklaarde uitzicht OEDERT 15 AUGUSTUS zijn in Lund (Zweden) een kleine 250 afgevaar- digden van ongeveer 110 kerken, 22 adviseurs, een jeugdgroep van ruim 20 deelnemers en 75 waarnemers bijeen op de Wereldconferentie voor Geloof en Kerkorde. Tot en met Donderdag a.s. zal men vergaderen en er moet hard worden gewerkt onder de leiding van dr Yngve Brilioth, de Lutherse aartsbisschop van Zweden. De Oosters-Orthodoxen zijn slechts met een kleine delegatie van 7 man vertegenwoordigd, omdat alleen het Patriarchaat van Constantinopel en de Russische emigranten afgevaardig den stuurden. Maar er staat tegenover dat dank zij de zendingsconferentie van Willingen dertig vertegenwoordigers van de jonge kerken in Lund zijn alsmede twintig Duitsers, o.w. Niemöller, die in 1937 in Edinburgh ontbraken. tie? Zulks zou kunnen worden uitgelegd, dat Engeland zich noodgedwongen bij de „clieroof" neerlegt en deze houding inderdaad een ernstige terugslag kunnen hebben in de overige landen Midden- en Nabije Oosten, Britten grote belangen hebben. Aan de andere kant zullen Churchill en Eden moeten erkennen, dat bij blijvende impasse, waarin het oliegeschil is geraakt, de kans inderdaad bestaat, dat het communisme zich van het wankele Perzië meester maakt. Het tere punt de hele affaire is, dat Mossadeq wel wil onderhandelen, maar slechts op basis van de huidige reaüteit en derhalve de natio nalisatie der olie-Industrie nooit ongedaan kan worden gemaakt. Bestaat het gevaar ener communistische over rompeling in Perzië? Met dit wapen wordt zoveel geschermd. Nu. in de New York 1 Tribune zeggen de gebroeders Joseph en Stuart Alsop zelfs, dat het State De partment de situatie in Perzië uiterst kritiek, zo niet wanhopig acht. Gevaren dreigen niet slechts van de links-extre mistische Toedeh-partij, maar ook van dt fanatici, behorende tot het kamp van Kasjani, die de klok in Perzië enige eeuwen willen terugzetten, door de Moslem theocratie weer In te voeren. De schrijvers in dit belangrijke Amerikaanse orgaan zijn van oordeel, dat Kasjani een wegbereider is voor het communisme. Hij is het prototype van een „Kerensky" voor het Midden-Oosten. Indien Perzië onder communistische (Russische) con trole zou komen te staan, krijgen de Sowjets de baten van de olieproductie en zal de positie (militair strategisch) der Sowjets in het vitale Midden-Oosten aanzienlijk versterkt zijn. Dit probleem is ook door de chefs van staven in de Ver Staten nog kort geleden besproken. Een dergelijke noodlottige situatie moet voor alles voorkomen wor den. Onder deze psychologische omstan digheden wordt de druk van Washington op Londen, om met Mossadeq tot een ac- coord te komen, zeer begrijpelijk. Tegen over het feit, dat Mossadeq steeds be weert, op den duur oliekopers te zullen vinden, dus, dat hij de Britten niet nodig heeft, staat een ander feit, dat de Engel sen elders, bijvoorbeeld in Aden door het bouwen van olieraffinaderijen, com pensatie zoeken voor de. in Perzië ge leden verliezen. Internationaal voelt Mossadeq zijn po- aiitie sterker geworden, sinds het Inter nationale Gerechsthof in Den Haag zich onbevoegd verklaarde in het oliegeschil uitspraak te doen. Zullen door het dichte politieke struikgewas, met lianen, brand netels en doorren heen, Mossadeq en de Britten de Amirikaanse „olijftak" weten te grijpen? Een „olijftak", omdat in het Midden-Oosten het hanteren van eer krachtwapen, thans ongetwijfeld de uit werking zou hebben van een boeme rang! Het standpunt doxen is wel zeer duidelijk geworden door een boodschap van de patriarch van Constantinopel. Deze wil de eenheid en sympathiseert dus me' de Wereldraad en Faith and Order. Maar de Orthodoxe kerk is de gehele, de enige cn de ware kerk. Daarom mogen haar gedelegeerden zich niet in de discussie mengen, noch critiek op andere kerken uitoefenen, maar alleen waar dat gewenst is, het standpnnt der Oosterse kerk uiteenzetten. De patriarch hoopt op eenzelfde vriendelijke houding van de Protestantse kerken, wat inhoudt dat ze met evangeliseren onder Orthodoxen nu eens moeten ophouden. „Alle problemen wijzen heen naar het kerkbegrip" zei de Anglicaanse theolo gische secretaris dr Leonard Hogdson, en daarom zouden alle secties zich in de eerste dagen daarmee bezig houden. Hij meende dat het gaat om de vraag, in hoe- e verschillen bestaanbaar zijn binnen verenigde Kerk. De kerken van het katholieke type leggen de nadruk op de Kerk als geheel afhankelijk van God, de Protestantse op de vrijheid en verant woordelijkheid van de gelovende mens. Beide accenten behoren vólgens dr Hodgson tezamen. Evenmin kan men een .organische" en een „federatieve" eenheid der Kerk tegen elkaar uitspelen. Gods eenheid onderstelt altijd verscheidenheid. Onze taak is nu, gezamenlijk In deze mysterieën van de Kerk en haar eenheid dieper door te dringen. Deze irenische, richting-wijzende rede riep een zeer lang durig applaus op. Om brood en wijn Vorige week Zondag had in de kathe draal van Lund de Zweeds-Lutherse „Hoogmis" plaats. Alle leden der confe rentie, die begeerden om daar het sacra ment van het Avondmaal te ontvangen, i welkom. De situatie was bijzonder gunstig, omdat 'de Zweedse kerk de apo stolische successie onderhoudt, zonder daaraan echter een kerk-scheidende func tie toe te kennen. Hier konden dus zeer velen elkander vinden, die elkaar niet aan de avondmaalstafel in eigen kerken konden ontmoeten. De zo wijd gestelde uitnodiging was blijkbaar niet zin der hoog-kerkelijke kringen in Zwe den, die evenals de anglo-katholieken, de apostolische succssie een wezenlijk en scheidend kenmerk der Kerk achten. Maar de kerkelijke leiding in Zweden heeft niet toegegeven. Zo was er dus een zeer grote deelneming, ook van vooraan staande Anglicanen. De dienst werd geleid door de deken van Lund, de populaire prediker Nils Bolander. Bisschop Anders Nygren Lund hield de preek. In groepen twintig knielden de communicanten rondom de tafel, om brood en wyn ontvangen. De dienst duurde van tien uur tot half één. De Zondagavond werd een hoogtepunt door redevoeringen van de Heidelbergse Lutheraan prof. Scvhlink en de Angli caanse secretaris van Faiih and Order, Oliver Tomkins. Schlink wees op het feit dat onder de druk der vervolging geheel' andere verbindingen en scheiding tussen Christenen optreden dan wij nu kennen. Deze zijn een voorbode van het grote ge richt van de wederkomende Christus, gericht dat dwars door onze kerkelijke scheidingen heen zal gaan. Willen der komen met Faith and Order, dan moeten we ons niet langer op onze ge schiedenis, mar op déze toekomst oriën teren. Ook Tomkins meende dat de pe riode van constateren van verschil en overeenkomst nu kan worden afgesloten. Wij moeten bereid zijn om als denomina ties te sterven. De bond die wy in Am- sterdam-1948 sloten, moeten stig gaan nemen. Geen wereldse eenheid De afgelopen week was in hoofdzaak gewijd aan sectievergaderingen, die Maan dag 18 Augustus werden ingeleid met eer plenaire zitting over de betekenis der niet-theologische factoren in de geschie denis der kerken. Twee theologen achter het IJzeren Gordijn voerden het woord: de bekende Tsjechische professor Hromadka en de Hongaarse bisschop Péter. De Fransman Pierre Maury de Oosters-Ortho- schuwde voor de niet-theologische facto- het oecumenische werk zelf. „Wij mogen geen wereldse eenheid zoeken (byv. in een anti-communistische kruis tocht of „vredesbeweging"), noch terugtrekken in een eschatologische droom, want het gaat om Christus in de eenheid der Kerk om de eenheid va wereld!" Des middags begonnen de vijf secties met haar arbeid. Drie behandelden onder delen van het kerkbegrip, één de ere dienst en één de intercommunie. De niet- Hervormde deelnemers uit Nederland zit- allen in een sectie voor het kerk begrip; de vijf Hervormde afgevaardigden hebben zich over de vijf secties verdeeld. De avondzitting was openbaar en ging /er de zending. Vier mannen gaven ge tuigenis, hoe noodzakelijk de eenheid der Kerk is, gezien vanuit haar zendingsroe ping: de Amerikaan dr Leiper, de vurige methodistische prediker D. H. Niles van Ceylon, Rajah Manikam,, secretaris de Wereldraad der Kerken voor het Oos- Farid Audeh, de Christen-Ara bische voorzitter van de Hoge Raad der Evangelische Kerken in Syrië en Libanon. Deze week vergaderden ook op avond de verschillende confessies afzon derlijk. De vergadering van de vervormde groep droeg een enthousiast en bijna vro lijk karakter. Men vond het prachtig eens even „onder elkaar" te zijn en was ver rast wel honderd deelnemers in het stampvolle lokaal te vinden, onder wie mensen uit Griekenland en Korea, van de Libanon en de Goudkust. Prof. Hro madka vertelde over Tsjechoslowakije en dr Quiroga uit Columbia deed ontstellen de en verheugende mededelingen over de snelle groei der Hervormde kerk in Co lumbia temidden van zware vervolging en letterlijk doodsgevaar, zoals die sinds 1948 bestaan. De laatste dagen van de week werkten de secties op hoge toeren, omdat zij Zater dag een concept-rapport moesten in leveren. Aan dit verslag, dat wij ontleenden aan gegeven van het Persbureau der Ned. Herv. Kerk, kunnen wij nog toevoegen dat volgens Reuter Zaterdag in Lund o.m. be sloten is, wereldconferenties te beleggen over belangrijke vraagstukken die de een heid van de Kerk aangaan. De theologi sche consequenties van de Oecumenische Beweging en de moeilijkheden der ver- schillendoe kerken in haar onderlinge betrekkingen zullen worden bestudeerd. De resultaten hiervan zullen worden ge publiceerd. De Duitse Katholiekendag in Berlijn zond een telegram naar Lund, waarin de wens werd uitgesproken dat de confe rentie aldaar „de Christenheid nader moge brengen tot het doel, dat de Heer zo zeer ter harte ging, nl. dat allen die in Hem geloven, tot volmaakte eenheid zou den komen. In deze zin zijn wjj één in het gebed". Hef leren werd in luli iets duurder Het leven was voor een groot aantal gezinnen van verschillende categorieën op 15 Juli jl. gemiddeld 20 pet duurder dan gemiddeld in 1949, tegen 19 pet in Mei en Juni. Deze geringe stijging van de kosten van het gezinsverbruik is te wijten aan de werkloosheidspremie. Er kwamen prijsdalingen voor bij aardappe len, groenten, flessenmelk, huishoudelijk linnengoed, kleding en schoeisel. Grofe winsf voor deviezenpot Vloot met 33 schepen uitgebreid tot 1200, terwijl er nog 180 op stapel staan "^/"OOR DE NEDERLANDSE scheepvaart als geheel is JL951 een gunstig jaar geweest. Het heeft zich gekenmerkt door een ruim aanbod van lading en door een vrachtenpeil, dat aanzienlijk uitstak boven dat van voorgaande jaren. Daarbij heeft de Nederlandse koopvaardijvloot belang rijk bijgedragen tot het nationale deviezeninkomen. Een onderzoek hier naar ingesteld bij tien grote rederijen, die samen 61 pet van de koop vaardijvloot omvatten toonde een nettoresultaat van f554 millioen. Dat is f200 millioen meer dan in 1950 en f255 millioen meer dan in 1949. Dit wordt meegedeeld in het zojuist]kent 33 schepen meer dan een jaar gele- verschenen jaarverslag van de Neder-1 den en een vermeerdering van de totalé landse Redersvereniging. De verbetering in vraag en aanbod is volgens het ver slag echter niet te danken aan een ge zonde opleving van de wereldhandel, maar moet helaas geweten worden aan de politieke spanning tussen Oost en West. Bovendien kunnen verschillende omstan digheden in de toekomst grote moeilijk bouwprijzen en de stijging van reparatie kosten en bunkerprijzen. De grote drukte in het bedrijf is ook merkbaar aan het aantal scheepsbouw- orders. Voor Nederlandse rekening waren op 1 Januari 1952 met inbegrip van kust vaarders in totaal 180 schepen in aan bouw of bestelling, waarvan 175 op Ne derlandse werven. Samen meten deze schepen 508.800 bruto-registerton (waar van 477.000 in aanbouw of besteld op Nederlandse werven). De totale omvang van de koopvaardij vloot onder Nederlandse vlag (kustvaar ders inbegrepen) was op 1 Januari j.l. 1203 schepen, samen meer dan drie mil lioen bruto-registerton groot. Dat bete- Advertentie) inhoud met 48 950 ton. Vergeleken met 1 September 1939 was dé bruto tonnage op 1 Januari j.l. met 10 pet toegenomen. In de verhouding tussen reders en lieden ter koopvaardij dreigt een kritieke situatie te ontstaan- Indien het geschil over de arbeidsvoorwaarden in de col lectieve arbeidsovereenkomst, ontstaan doen, niet spoedig wordt bijgelegd, zou een staking van de 75.000 zeelieden geens zins ondenkbaar zijn. Veel hangt daar bij af van het College van Rijksbemid delaars. waaraan het geschil is voorge legd. Op korte termijn wordt een bin dende uitspraak van dit college verwacht. Verzoek lederfabrikanten om rente afgewezen Minister Mulderye heeft aan de Eer ste kamer meegedeeld dat hij niet ce- reid is aan het vermogen van de Duit ser Höhn, dat als vijandelijk vermogen aan de staat is overgegaan, rente te goeden. Om deze rente was verzocht door de Federatie van Verenigingen Ned. Lederfabrikanten, die vorderingen op Höhn heeft. Het doel van de federa tie was op deze wyze meer van haar vorderingen betaald te krijgen. Amerékerk voor V.N.S. te water gelaten Het 12.500 ton metende Nederlandse turbinevrachtschip Amerskerk. dat rekening van de Ver. Ned. Scheepvaart mij, Den Haag, is gebouwd bij Holwaldts- werke te Hamburg, is Zaterdag te water gelaten. Die Amerikanen weten 't welf Zij schuwen „rokersmoeheid" Met hun machtige Dollar kunnen zij zich het beste veroorloven, wat de we reld biedt Toch houdt 90% van de Ameri kaanse mannen het op hun eigenvolbloed Amerikaanse tabak ken. Zij houden van échte Amerikaanse sigarettenzoals Oran! Een volle melange.opwek- kend zacht! made from "sun-kissed" tobaccos De volbloedAmerikaan! Witte muizen losgelaten in Hamburgs theater Comm. haat-demonstratie tegen Amerikaanse film Jonge communisten hebben tevergeefs getracht door demonstraties buiten het loslaten van witte muizen in in Hamburg de première van de Amerikaanse film over maarschalk Rommel, „The desert fox", in de wi sturen. De 1000 toeschouwers trokken zich van de muizen niets aan. Enkele communisten werden gearresteerd doch 3 een kort verhoor weer vrijgelaten. Zowel in Hamburg als in andere West- duitse steden geniet de film gnte be langstelling. Socialistdsohe bladen noemen haar „een Amerikaanse bijdrage tot de herbewapening van Duitsland". Men prijst de wijze waarop de acteui James Mason de titelrol vervult, doch acht Luther Adler's uitbeelding van Hitler dwaas en niet in overeenstemming met de documentaire exactheid vai film in het algemeen. Van het erf van School en Kerk Beioepingsweik Geref. Gemeenten Bedankt: voor Den Haag, W. C. Lamain te Grand Rapids; voor Paterson (V. St.) M. Blok te Rotterdam-Centrum. Dr E. Jansen Schoonhoven uit Indonesië terug De rector van de Zendingshogeschool te Oegstgeest, dr E. Jansen Schoonhoven, is in ons land teruggekeerd na een jaar lang als gastdocent te zijn opgetreden aan de Hogere Theologische School te Djakarta. Volgende maand zal de wnd rector, dr W. F. Dankbaar, het rectoraat weer overdragen. Dank zij vele giften Theol. school op Timor is weer open De belangrijke theologische school voor Oostelijk Indonesië te Soë op Timor, die in Jüni wegens geldgebrek de deuren sloot, is heropend, dank zij vele giften zowel uit Indonesië als uit Nederland. Er bestaat gegronde hoop dat de school binnenkort naar Makassar kan worden overgeplaatst. Een gebouw wordt er reeds neergezet. Uiterlijk Augustus 1953 zal de verhuizing haar beslag hebben ge kregen. Examen tolk-vertaler Engels. AMSTERDAM. 25 Aug. Geslaagd: de heer B. P. M. Annegarn. Den Haag. Ook een Chr. Geref. Gem. in Nieuwleusen De Chr. Geref. Kerk te Nieuwleusen (Ov.), die ongeveer dertig leden telt, heeft zich thans in haar geheel losge maakt van het kerkverband der Ghr. Geref. Kerken in Nederland. Reeds ge ruime tijd bestonden hier moeilijkheden. Deze gemeente heeft zidh aangesloten bij de onlangs afgescheiden gemeente van ds J. G. van Minnen te Huizen (N.-H.). Nog een Duitse predikant naar de R.K. Kerk De Lutherse predikant Wilhelm Schloemer, die twintig jaar predikant in Stelle bij Hamburg is geweest, heeft van de kansel meegedeeld, dat hij Rooms- Kj tholiek was geworden, zo meldt Reuter Hij zei dat hij zijn gemeente ging verlaten om in Honnef aan den Rijn de R.K. Kerk te gaan dienen. Ds H. Johannes Het artikel over de Lutherse Wereld conferentie te Hannover in ons nummer 13 Augustus j.l was niet van de hand van ds A Johannes te Delft zoals wij abusievelijk vermeldden doch van ds H Johannes, Evang. Luthers predikant te Vlissingen. Fleurige stoet van 1 km Postkoetsen en sjezen trokken door Laren Koningin neemt deel aan W agenmakersroem Sierlijke sjezen, tilbury's, een diligence en een met ach» vurige paarden bespan nen postkoets, gemend door drie postil lons in de fleurige fel-rode uniform van weleer, trokken Zaterdagmiddag in een bonte stoet van een kilometer lengte door Laren ter gelegenheid van het tien jarig bestaan der Nederlandse Boeren wagenclub. Dit feest ter ere van het uit stervende wagenmakersambacht had enorme belangstelling getrokken, vooral ook van de kant van de wagenbezitters zelf. Er waren niet alleen inzendingen uit het Gooi, maar ook uit Gelderland, Brabant en Zeeland. De eerste prijs werd gewonnen door een oude koets van ds Algemene Postwagen Onderneming Van Gend en Loos met postiljons. In de kunstzaal Hamdorff wordt tot Zaterdag de tentoonstelling Wagen- makersroem gehouden, waar alles te zien is wat op boerenwagens betrekking heeft: vroom schilderwerk op wagen schotten, sierlijke arabesken van snij werk en prachtige gesmede onderdelen van wagens. Een van de 96 stukken is ingezonden door Koningin Juliana Het is een Friese sjees voor ponybespanning, beschilderd met taferelen uit de tijd van Lodewijk XV (Advertentie) Oude Kunst en Antiekbeurs MUSEUM JiET PRINSENHOF" DELFT 27 Augustus Lm. 17 September e beurs is geopend dagelijks m 10 uur 'e morgeus tot half 6 middags. Bovendien Dinsdags i Donderdagsavonds v. 710 u. Het lied der aethergolven DINSDAG 26 AUGUSTUS 1952. versum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws. •7.15 Gram. VPRO: 750 Dagopening AVRO: 8 00 Nieuws. 8.15 Gram. 8,45 Idem. 9.00 Mor genwijding. 9.15 Gram. 9.30 De Groenteman. 9.40 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Orgel en alt. 12.00 Amuse- mensmuziek 12.33 Voor het platteland. 12.40 Exotische muziek. 1.00 Nieuws. 1.15 Gram 1.25 Concert. 2 00 ..La Serva Padror.a", opera 2.40 „Over circusolifanten". 3.00 Gram 3 30 Clavecimbelrecital. 4.00 Omroeporkest en sol. 5 00 Volksliederen. 5.20 Amus.muziek. 550 Mil. caus. 6.00 Nieuws 6.15 Gram. 6.30 RVU: Dr A Saalborn: „De historische Walter Scott. Jac 7 00 Piano. 7.15 Dansmi 8.00 Nieuws 8.05 Promenade-orkest, koor en solisten. 9.00 „Het vergeten comité", hoor spel 9.15 Concert. 9.45 Engels militair ork. 10.15 Strijkorkest. 10.45 „De Amerikaanse presidentsverkiezing". 1100 Nieuws. ll.L Voordracht. 11.20—12.00 Gram. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Ni» 7.15 Gymnastiek 7.30 bed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gi progri 7.45 Morgenge niet mijn 24 merken laat. Dat Helga tussen hem en zijn ou- doe naar mijn woorden, „Daarover wil ik niet met u twisten, meneer ders staat, is beter te verdragen, dan de veran- werken." Leeuwendaal, maar wij als ouders hebben onze derde verhouding tot Lien, 't Schijnt dat ze hem Zo graag zou hij nog eens vertrouwelijk met plichten en zijn verantwoordelijk voor de wijze, niet begrijpen wil en hij heeft haar toch alles haar praten. Als ze nu de een of andere cursus waarop we onze kinderen leiden. U wilt mijn Zo duidelijk verklaard. Dat hij een meisje heeft, volgen wou, zou hij het voor haar kunnen be- zoon in uw huis ontvangen, ik uw dochter niet, hoeft tussen hen beiden geen verwijdering te talen. Eenmaal heeft hij het haar aangeboden, tenminste niet als aanstaande vrouw van mijn brengen. Ze wist toch, dat dit eenmaal komen maar haar antwoord luidde: „Spaar jy maar zoon. Op haar persoon heb ik niets tegen en zo zou? Als ze zelf maar eens leerde, wat liefde voor je huwelijk!" ze de vriendin van mijn dochter werd, stond mijn was. Arme Lien! 't Gaat er op lijken, dat ze de Zijn huwelijk! Diep in zijn hart vreest hij, dat huis voor haar open. Nu zou ik wel eens van u vergeten oudste worden zal. Riet is zo goed als Helga nooit de zijne worden zal. Kon hij roaar zo willen vernemen, wat u zoudt doen, als ik mijn verloofd, mèt vaders toestemming, Bram pocht op vast vertrouwen als zij, hoeveel gemakkelijker zou hij het dan hebben. Het hn!"- verbood, hier bezoeken af te leggen.' „Dan zou ik het op prijs stellen, als hij u ge hoorzaamde, maar er me niet tegen verzetten, als het tegendeel 't geval was. Uw zoon is geen kind meer, meneer Harders! Een luitenant van zes-en-twintig behandelt men anders dan een knaap van zestien." „Deze luitenant is mijn zoon, meneer Leeuwen- daal! Als zodanig is hij mij gehoorzaamheid ver schuldigd en ik ken hem voldoende, om te we ten, dat hij die plicht zou volbrengen." „Dat pleit voor hem, maar het zou niet voor OEN DE VESTING VIEL D. MENKENSd. Spiegel door of er voor haar geen bezwaren bestaan, hoewel ze toch in be trekking van wat hen scheidt niet van gedachten is veranderd. Mèt hem meent ze, dat men zijn kerk niet mag verlaten uit overwegingen van geluk of voordeel. Daarvoor zijn motieven van hogere aard nodig en die bestaan voor hen niet. Die komende eenheid, waaraan zij gelooft, lijkt hem een fictie en zonder deze zullen ze van el- zijn „vlammen" al schijnen die telkens weer te kaar moeten gaan. Zal hij dat kunnen? Zij? Heeft doven, Gré en Carla hadden op school haar vriend- vader dan gelijk? Deden ze verkeerd, zich te schapjes al, maar naar Lien ziet niemand om. binden? Maar verbonden hebben ze zich tot vaderlijk gezag op zo'n wij- Zouden vader en moeder zo langzamerhand niet niets. Ze hebben elkaar alleen van hun liefde «.v. izou ook onverstandig zijn. eens gaan begrijpen, dat ze hun oudste dochter gesproken en die zal blijven, hoe ook de toe- Wanneer we een dergelijke gedragslijn volgen te kort hebben gedaan? Wat moet zo'n stakker, komst wordt. ten opzichte van onze volwassen kinderen, ver- als ze eenmaal alleen komt te staan? Lien heeft De toekomst! Dick is daar niet zo gerust op. moorden we het vertrouwen en zaaien we haat geen karakter, om gunsten van haar broers of Oudere mensen mogen vertellen, dat bij de vo- Bovendien laat liefde, als het er op aankomt, zusters te aanvaarden en wordt nu ook langza- rige oorlog de toestand^veel dreigender was,hij zich toch niet dwingen." ui, merhand te oud, om zich nog op de een of an- gelooft dit niet. En dat de regering er zo over "in elk geval weet u mijn mening," heeft de dere studie toe te leggen. Dick kan zich wel in- denkt, gelooft hij ook niet. Trouwens, al zou ie- J denken, hoe ze zich voelt. Te lang heeft ze hem dereen het tegendeel beweren, dan bestaat er haar gedachten toevertrouwd, dat hij nu niet zou toch kans op oorlog. God alleen weet, wat ko- ïgrijpen, in welke richting deze gaan. men gaat. „ik moest onderdanig zijn, hè?" heeft ze hem Hoe zou Helga het dragen, als hij van haar voorzien, maar ze zijn uitgebleven. Er wordt toegevoegd, die morgen nadat hij door vader weggenomen werd? Neen, daaraan wil hij niet hem niets gevraagd, als hij met verlof thuis is. tot verantwoording was geroepen. „Die onder- denken, 't Leven is te mooi, om er nu al van Alleen Lien kan dan soms onaangename toespe- danigheid was alleen maar nodig voor mij, maar te scheiden. Maar hebben de duizenden, die ge- heer Harders hier vrij onzakelijk op geantwoord. „En u weet de mijne." Dick, door Helga van zijn vaders bezoek op begrijpen, in welke richting deze gaan. de hoogte gebracht, heeft nieuwe moeilijkheden „Ik moest onderdanig toegevoegd, die morgen geroepen. via.. w..— ..6- O-ar nodi2 V0 ----- iingen maken. Die grieven hem meer, dan hij niet voor jou. 't Gaat je net als de Farizeeërs, vallen zijn, niet hetzelfde gedacht? Gram 12 55 Zi Act. 1.25 Metropole-orkest en solist. 2. 3.00 en 320 idem. 3.30 „Ben Je zestig?" 4.00 wone man zegt er 't zijne van. 8.15 Fes orkest en solist (Luzern-Festival). In pauze: Militaire caus 10.20 Gram. 10.45 Avondgebed. 11.00 Nieuws. 11.15 Sport. 1 1.55 Sport 2 00 Schots JHHWPI 3 45 Country Questions 4.15 Piano. 4.30 BBC Singers. 5 00 Voor de kinderen. 5.55 Weer- ber. 6 00 Nieuws 6.15 Sport. 6.20 Gram. 7.00 Hoorspel. 7.30 Strijkkwartet. 8.00 Klankbeeld 9 00 Nieuws. 9.15 Causerie. 9.30 Hoorspel luziek. 12 45 Com 12.00 Lichte -- - ---• de kinde ren. 2.00 Voor de vrouw 3.00 Lichte muz 3.45 Dansmuziek 4.15 Mrs Dale's Dagboek 10.15 Act. 10.20 12.30 Concert. 1.00 Nieuws. 1.45 Gi^ Nieuws. 2 05 Russische liederen 6.30 Ai uitzending. 7.01 Concert 7.56 Gram 7.00 Con- Nleuws. Brussel 324 12.34 Vlaamse liedei :lek. 3.00 1.45 Gram. 220 Weerber. vs. 1.15 Gr Hammond- indorgel. orgel. 4.00 Ai 5.00 Nieuws 5.10 Gram 5.15 Voor de ters 5 30 Walsmuziek. 3.50 Boekbespreking •6 00 Klass muz. 6.30 Voor de soldaten. 7.00 Nieuws. 7 40 Zang. 7.50 Caus 8.00 Hoorspel 8.41 Klass. muz. 9.30 Concert. 10.00 Nieuws 10 15—11.30 Concert. Brussel 484 m. 12.05 Gr. 1.00 Nieuws. 2.00 en 3.00 Gr. 4.00 Dansmuz 5.00 Nieuws. 5.15 Lichte muz 6.30 Amer. muz. 7.00 Zang en plano 7,20 Gram. 7.45 Nieuws. 8.00 Concert. 9.35 Gram. 10.00 Nieuws 10.10 Dansmuziek 1050 Nieuws. Televisie Lopik Dinsdag 26 Aug., KRO 20.15—21.45: 1. KRO- Gastenboek. 2. Weerberichten, 3. „Dieren op bestelling". Pauze, 4. Ballet. (Adoertentie) VERWIJDERD HEI W0NOER0ÜE Weg met onhandige tlkdoornrlngen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloelbaai middel. NOXACORN. neemt de pUn weg Ir 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver - ««ui sehrompelei verde wond» septisch Likrinommldï°' U veel ellende. lUendt (Advertentie) Die pijnen op gezette tijden.„verdrijf ze! Da- moderne vrouw blijft ook in die dagen /""^N monter en f it:zlj neemt eenAKKERTJEII^ÏA^j helpen direct.' Jg Bok leefde drie weken op oude kranten fN de Kampstraat te Heerlerhelde is tijdens het weekeinde een geitebok gestorven, die de belangstelling van de hele buurt op zich had gevestigd. Het dier was ergens achter het huis van zijn baas een handelaar in af valstoffen verzeild geraakt in een grote hoop lompen, oud papier en an dere rommel. Daarin was het zever doorgedrongen, dat het er rich ten slotte niet meer uit kon werken. Dit alles gebeurde drie weken geleden. De eigenaar vermiste de bok dadelijk, maar dacht dat het beest hem was ontstolen of dat het was weggelopen. Verleden week, toen hij een klant aan enkele karrevrachten rommel hielp, vond de handelaar de bok te rug. Het dier leefde zowaar nog en bleek zich in het leven gehouden te hebben metoude kranten. Door die ongewone kost was het er echter niet op vooruit gegaan. Desondanks gaf een veearts nog hoop, temeer daar het dier of liever: wat er nog van over was zich opvallend monter toonde. Deze hoop is echter ijdel ge bleken, want tijdens het weekeinde is de bok bezweken. Somersetshire komt iets later in Amsterdam aan Wegens machlneschuae zal het door de MU Nederland en de Kon. Rott. Lloyd gecharterde nis. Somersetshire iets later j dan verwacht werd uit Indonesië in Am- sterdam aankomen. Het schip zal morgen om 4 uur in IJmuiden binnenlopen. Een gedeelte van de passagiers zal om 8 uur aan de Sumatrakade te Amsterdam ont- i schepen. Repatriërenden die geen adres in Nederland hebben, worden Woensdag morgen naar bepaalde centra gebracht. Nederlander hoofd van afd. j scheepvaart voor emigratie i De Nederlander J. J- van Loon is, zo meldt het A.N.P. uit Genève, benoemd tot hoofd van de afdeling scheepvaart van de voorlopige internationale com missie voor emigratie uit Europa. Van Loon is vyftien jaar werkzaam geweest als scheepvaartdeskundige by scheepvaartmaatschappyen in Nederland en op Java. Tydens de oorlog was hy se- cretaris van de speciale Nederlandse I regeringscommissie voor de wederop bouw van de Nederlandse koopvaardy- 1 vloot in de VB. op van 30 millioen sestertiën. Hoewel men toen nog niet met milliarden rekende wanneer men een vijand onder de voet had gelopen, was deze oorlogsschatting toch een zeer belang rijke som, die overeenkwam met 7Ïè millioen denarii. Het klinkt een beetje zonderling, wanneer we beweren dat iedere Franse hoofdambtenaar momenteel in staat zou zyn deze eerste oorlogs schuld van zyn vaderland van zyn maandsalaris te betalen. We weten immers hoe de munt in de loop der eeuwen herhaaldeiyk werd gedevalu eerd en dus een steeds geringere koopkracht verkreeg, hoe zou het dan mogelijk zyn met een handvol, vrywel waardeloze franken, een millioenen- bedrag aan volwaardige munt te vol doen? Laten we ons eens indenken, dat de Galliërs deze schatting niet hadden Detaald (ze zyn wel wyzer geweest!) maar haar als een schuld hadden ge boekt, die in latere tijden wel eens voldaan zou kunnen worden. Dan was 400 jaar later, toen Constantyn de Grote de gouden solidus als munt in voerde, de oorlogsschuld nog maar 650.000 solidi groot geweest. Want ei gingen toen 12 denarii in één solidus. In Frankrijk werd de solidus in vroege middeleeuwen tot sol en nog weer later tot sou, de Franse stuiver, die momenteel ongeveer 53/1000 cent waard is. Zodat de boekingspost van 650.000 solidi in onze munt een waarde van 344,50 zou vertegenwoordigen, zynde het salaris van een willekeurige Franse hoofdambtenaar (na aftrek van loonbelasting en andere ongerief- .ykheden!). Is het niet merkwaardig, dat de to tale oorlogsschatting, welke 2000 jaar geleden aan een millioenenbevolking werd opgelegd momenteel nauweiyks voldoende zou zyn voor de aankoop van een niet te dure bontjas? Ja, over die bontjassen zouden we, nu de herfst weer in 't zicht komt. wel iels méér willen zeggen. Want weet U dat het duurste bont afkomstig is van een, aan de rat verwant, knaagdier? Daarover morgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4