Jlicuwc £cifcsdfe GTtmranl In Leiden géén koopavond Perzië gaat goedkope de Ver. Staten olie leveren aan en Italië Amerikaans expert Alton Jones bemiddelt bij Mossadeq Passagiers tien minuten in grote angst Besprekingen met ministers en de heer Tilanus Vrouw deed fosfor in stamppot van haar echtgenoot Wist U DINSDAG 26 AUGUSTUS 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- eD Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; f 2.— per maand: 0 47 per week Drie en dertigste jaargang No 9517 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chel-Red.: H. W. J: ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StantoasUctj It ghebfeoea tngn bert la tegbeospeet" Washington maant Londen tot spoed aan In een vraaggesprek met een corres pondent van AFP zeide Makki, dat on geveer 300 technici nodig zijn. (AFP te kent hierbij aan, dat bijna 400 Duitse technici zich reeds hebben laten inschrij ven bij Perzische consulaten in West- Duitsland). De Perzische functonaris deelde verder mede, dat zijn land op het ogenblik, zon der buitenlandse hulp, een millioen ton ruwe olie produceert, voldoende ter dek king van de binnenlandse behoefte. Als voorwaarde voor een volledige hervatting van het bedrijf te Abadan stelde Makki de beschikking over een zeker aantal tankschepen en nieuwe afzetgebieden. Makki verzekerde tenslotte, dat de Duitse industrie belangrijke orders zou krijgen van de Perzische regering, zodra de uitvoer van olie hervat zou zijn. De Nationale Perzische Oliemaatschap pij heeft bekend gemaakt, dat Alton TOT DUSVER heeft Perzië overeenkomsten gesloten voor de levering van olie met Amerika en Italië. Perzië heeft deze landen prijzen toegezegd, die 20 beneden die van de wereldmarkt liggen. Aldus heeft de heer Hoessein Makki, hoofd van de dienst voor de nationali satie van de Perzische olie-industrie, en rechterhand van minister-presi- dent Mossadeq, te Hamburg medegedeeld. Makki maakt al enige weken een rondreis door West-Duitsland. Hij verklaarde, dat zijn land de raffi naderijen te Abadan. met behulp van Duitse technici weer in bedrijf wil stellen. Jones, directeur van de „Cities Service Corporation of America" in Teheran is aangekomen. Jones zal onderzoeken, welke steun zijn onderneming Perzië kan geven, om de olie-industrie weer op gang te brengen. Jones, wiens aankomst geheim is gehou den, is de gast van een der hoge functio narissen van de Nationale Perzische Olie maatschappij. Hij had reeds een onder houd met Premier Mossadeq. Volgens een woordvoerder van de „Cities Service Oil Corporation of New York", waarvan Jones voorzitter is, ver blijft Jones in Perzië uitsluitend om t( bemiddelen, niet om redenen van finan ciële aard. Naar de woordvoerder verder verklaarde, heeft de Amerikaanse maat schappij hoegenaamd geen investeringen in het Midden-Oosten. Haar belangen zijn beperkt tot het Westelijke halfrond. De „Cities Service Company" is een Ameri kaanse gas- en oliemaatschappij, die ir de V.S. en Canada werkt. Ass. Press meldt uit Londen, dat mer de berichten over de onderhandelingen tussen Jones en Mossadeq, en het tijdstip van de Amerikaanse publicatie over kar telvorming door internationale oliemaat schappijen, daar beschouwt als een vorir van Amerikaanse druk op Engeland om snel tot overeenstemming te geraken met de Perzische regering. Vermelden wij nog, dat de Perzische, religieuze leider, Kasjani, verklaarde, dat zijn reis naar Mekka ook politieke doel einden heeft. Binnenkort zal in Perzië een pan-Islamietische conferentie worden gehouden. Ook volgens hem zal de olie- kwestie spoedig zijn opgelost, met de op brengst waarvan het land weer tot ont wikkeling zal worden gebracht. Kasjani zal twee weken in Mekka blijven. Herbert Hoover aan de dood ontsnapt Herbert Hoover, de voormalge Ame rikaanse president, heeft gisteren met behulp van een boot zijn leven moeten HERBERT HOOVER. Leeft nog altijd.... redden, toen de villa in de Sierra Ne vada in Californië, waar hij te gast was, afbrandde. De 72-jarige Hoover logeerde bij vriende, toen een buurman alarm sloeg, omdat het houten landhuis in lichte laaie stond. Alle uitgangen bleken reeds onbruikbaar te zijn, behalve de deur naar het botenhuis. De hele fami lie ontsnapte door deze deur en wist zich met behulp van de motorboot in veiligheid te brengen. Zoon van Thorez weer op vrije voeten Maurice Thorez junior is gisteren door de Franse rechter-commissaris in voor- lopige vrijheid gesteld, na over de tegen hem ingebrachte beschuldiging „te gen de veiligheid van de staat gerichte artiviteiten" te zijn ondervraagd. Thorez. die van beroep onderwijzer is, zou bij de aankomst van generaal Ridg- way in Parijs demonstraties hebben ge- i leid. Margaret Truman aan het Noorse Hof President Trumans dochter Margaret lal hedenavond per trein uit Oslo naar Parijs vertrekken. Gisteren bracht Mar garet een bezoek aan kroonprins Olav en ^kroonprinses Martha van Noorwegen en gisteravond zat zij als eregast aan, aan n banket dat door de Amerikaanse am- Ibassadeur werd aangeboden. De tijd gaat snel, besteed haar wel Aankoop van Britse straalvliegtuigen Door Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen Twee van de grottste Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen zijn gisteren in Engeland gaan winkelen om snelle straal- passagiersvliegtuigen te kopen die een revolutie teweeg zullen brengen in de binnenlandse Amerikaanse luchtlijnen. De Pan American zou. naar vernomen wordt, bezig zijn tien Britse straallyn- vliegtulgen te kopen, waardoor New York 8 uur van Londen komt te liggen. Eastern Airlines is op jacht naar straal vliegtuigen voor zijn binnenlandse dien sten en voor vluchten naar Porto Rico en Mexico City. Autoriteiten van de Pan American hebben geen officiële aankon diging gedaan maar een contract va millioen dollar voor 8 de Havilland transatlantische straalvliegtuigen en twee straaloefentoestellen zou in de maak zijn. Juan Trippe, van de Pan American was de vorige maand in Londen om over deze zaak te onderhandelen. De Havilland Cornet-straalvliegtuigen, die een snelheid hebben van ongeveer 780 km per uur en die 36 passagiers kunnen vervoeren, zullen op de route New York —Londen, die 12% uur duurt, 4% uu ui sparen. Piloot vergiste zich Am. straaljager schoot bommenwerper neer De Amerikaanse luchtmacht heeft thans bekend gemaakt, dat een Amerikaanse straaljager dezer dagen een B-17 va luchtmacht der V.S. boven de Golf Mexico heeft neergeschoten. De bommen werper had 8 man aan boord. De neergeschoten B-17 deed dienst als richtinggever voor een radiografisch be stuurd toestel van hetzelfde type. dat geen ;en aan boord had. Het straalvliegtuig dat zijn doel met radar zocht, krgeg het verkeerde toestel op het scherm en open- '2 het vuur met raketten. Nadat het beschoten toestel in brand as gevlogen, zijn vier parachutes waar genomen, het is echter nog niet bekend hoeveel overlevende er zijn. Zeven red dingsboten en een torpedojager hebben zich naar de plaats van de ramp begeven. De vliegramp bij Sicilië Met kalme stem bereidde de piloot hen voor op noodlanding op het water Thans zijn nog enige bijzonderheden bekend geworden van de vliegramp die gistermorgen heeft plaats gehad nabij de kust van Sicilië. Het verongelukte toestel was eergister avond uit Engeland vertrokken met be stemming Karthoem. Aan boord bevon den zich Engelsen, die in de Soedan wer ken, met hun gezinnen. Een der overlevenden vertelde: „In de nabijheid van de Siciliaanse kust vloog plotseling één motor in brand; enkele minuten later vatte ook de andere motor vlam. Met kalme stem waarschuwde de tweede piloot de passagiers, dat er noodlanding zou worden gemaakt op Een ieder bleef kalm. De bemanning deelde enkèle zwemvesten uit Tien mi nuten lang zaten de passagiers in grote spanning stil voor zich uit te kijken. Plotseling raakte de machine het ter. Hevig schokte het toestel, toen lag het stil; vrouwen begonnen te gillen, maar er was geen paniek. Er werden rub- bervlotten op het water neergelaten en kalm verlieten de passagiers de machine. De gezagvoerder verliet als laatste het toestel, nadat hij er zich van had over tuigd, dat iedereen van boord was Een vissersboot bereikte de slachtof- j Waar was ik gebleven? j Oh ja, toen ging mijnheer Staf op ver- wenning...,. Kans voor extra invoer uit West-Duitsland In verband met de Utrechtse Jaarbeurs s een extra-contingent voor invoer West-Duitsland besohibbaar gesteld. Wie er van wil profiteren, moet dat ge durende de eerste drie dagen beurs opgeven aan de informatiestand van de Duitse Bondsrepubliek (vijfde verdieping Vredenburggebouw). De toe wijzingen zullen drie maanden geldig rijn. Aannemer stal f 6.000 van oude invalide Slachtoffer (met goede spaarpot) trok van Sociale Zaken De 63-jarige aannemer H. v. d- B. uit Zwanenburg (Haarlemmermeer) is ge arresteerd wegens diefstal ten nadele van de 67-jarige, gedeeltelijk verlamde M., die bij hem inwoont, aldus De TeL De aannemer had zijn huisgenoot, die een stevige spaarpot bezat, eerst bewo gen hem f 4500 te lenen. Daarmee niet tevreden, nam hij, toen de invalide in het ziekenhuis was opgenomen, nog eens f 6000 weg uit de oude blikken cacao- doos, die de ander als spaarpot gebruik te. Het geld joeg hij er binnen korte tijd door- Toen de invalide bij zijn terugkeer de diefstal ontdekte, durfde hij hiervan aan vankelijk geen aangifte doen, omdat hij, ondanks zijn goede spaarpot steeds van Sociale Zaken had getrokken. Ten slotte deed hij van de diefstal toch aangifte bij Sociale Zaken. fers het eerst. Later arriveerden ook enige watervliegtuigen van het vliegveld Trapani, terwijl voorts een paar Britse oorlogsschepen uit Malta aan het op sporingswerk der vermisten deelnamen. De eerste negentien overlevenden zijn inmiddels per vliegtuig naar Malta over gebracht. In de loop van vandaag zullen ook de andere geredden naar Malta wor den gevlogen. Duikers gaven gisteravond bij het in vallen der duisternis hun pogingen op om het gezonken vliegtuigwrak te be reiken: de zee werd ruw en de wind be gon toe te nemen. Volgens autoriteiten ligt het toestel op ongeveer 30 meter diepte. Naar men aanneemt, bevinden de lichamen van de vier vermisten zich nog in het wrak. De vier grot-onderzoekers, geschoren en uitgerust. Van links naar rechts: Doctor Boegli, de expeditieleider, en zijn assistenten Kaiser, Burkhalter (Telefoto) Ir Staf informeert Het ieit, dat velen met vacantie zijn, maakt zijn taak niet eenvoudiger (Van onze Parlementsredacteur) Zo ir C. Staf een geheime opdracht mocht hebben gekregen, dan is het ge heime er nu toch wel langzamerhand af. Het geheime heeft nog vrijwel alleen be trekking op de aard van de opdracht. Deze toch kan betreffen hetzij formatie hetzij informatie Men neemt algemeen aan. dat het tweede het meest waarschijn lijke is. Ir. Staf heeft gisteren gesproken met de aftredende ministers Stikker, Drees, Beel, Rutten en Teulings. Voorts had hij een ontmoeting met de heren Tilanus en Donker. In de namiddag bracht hij telefonisch verslag uit aan de Koningin. En verondersteld wordt, dat hij 's avonds telefonisch nog een en an der heeft afgedaan. Er wordt dus wel spoed gezet achter de informatie Toch schijnt het niet zo vlot te gaan als sommigen gehoopt had den. De vacantie speelt de informateur parten. Er zijn nogal wat mensen afwe zig en ook doet de mening de ronde, dat de heer Staf bij de heer Donker aanvan kelijk op enige moeilijkheden is gestuit. Het schijnt nog steeds het waarschijn lijkst dat de heer Staf allereerst poogt Ouders waren niet thuis Twee kleine meisjes in vlammen omgekomen Woning te Musselkanaal grotendeels vernield Gisteravond omstreeks 10 uur is brand uitgebroken in de dubbele behuizing, be woond door de gezinnen Troudes en Nor- jan de Marktkade te Musselkanaal. Op dat ogenblik waren alleen de resp. ruim 6 en 3 jaar oude dochtertjes Jannie Trijntje van de familie Troudes thuis. Omwonenden, die te hulp kwamen, zagen geen kans meer de meisjes te bereiken. Zij zijn beiden in de vlammen omgeko- De stoffelijke overschotten van dt kinderen zijn later gevonden. De brandweer kon nog verhinderen, dat, behalve de bovenverdieping van d< woning, ook de onderverdieping uit brandde. De woning was verzekerd. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Vermoedt wordt dat de brand is ontstaan a de slaapkamer van de meisjes. De zee,trok... Klein meisje in zee bij Monster verdronken Gistermiddag is het negenjarige meisje L. A. Z, uit Dirksland, dat met haar tante een dagje uit was, in zee ten Noorden van Ter Heyde verdronken. Ze probeerde een ver weggeworpen ring te bereiken, raakte de bodem kwijt gleed weg in zee. Personeel van het bad- bcdrijf wist met behulp van een redding- lijn het meisje op het strand te brengen, het was al te laat. De zee trok gisteren erg, De 19-jarige boerenzoon Van Leeuwen Nijverdal, die gisteren vlak voor hij in vacantie naar huis zou gaan, in Kor- tenhoef ging zwemmen, is daarbij vei dronken. Dirigent weigerde hymne voor Stalin te leiden Volgens het West-Duitse persbureau D.A.P. is prof. Guenther Ramin als diri gent van het koor van het Gewandhaus te Leipzig en als hoofd van het instituut kerkmuziek aldaar afgezet, nadat hij geweigerd had „Het lied van de bossen", een aan maarschalk Stalin opgedragi hymne van Sjostakowitsj, te dirigeren. Avro geeft per jaar 'n kwart millioen meer uit En wil daarmee de programma's drastisch gaan verbeteren De Avro gaat kers 5000 per week meer uittrekken hoopt door deze extra uitgave van eei kwart millioen per jaar de programma' zó drastisch te verbeteren dat vooroor logse successen zullen terugkeren. Dat heeft de voorzitter, de heer J. de Clercq, medegedeeld. In grote trekken terschema nu gereed. In het conflict tussen het Avro-bestuur de heren Vogt en Den Daas heeft schil van mening over het programmabe- een rol van betekenis gespeeld. Een door het bestuur benoemde commissie in gedelegeerden heeft nu een nieuwe jn in de programma's voorbereid. De Avro wil streven naar grotere ac tualiteit door het brengen van „stunts". Er komen zeven nieuwe, kleinere amuse mentsorkesten naast de Zaaiers en de Skymasters, terwijl contracten met ver scheidene andere orkesten werden ver lengd. Hugo de Grcot, die naar de Ned. Radio Unie is overgegaan, blijft Musicorda oor de Avro dirigeren. De hersengymnastiek zal plaats maken haar losje medewer- voor een ander programma, waarin de '-1 luisteraars direct worden betrokken. De radioscoop verdwijnt voor operamuziek. Dé Donderdagavonden zal weer serieuze concerten en hoorspelen brengen. De Avro wil de Bonte Dinsdagavondtrein in oude glorie herstellen. Daartoe heeft regisseur Muriloff reizen naar Engeland, België en Denemarken gemaakt. De heer Herman Broekhuizen is in vaste dienst getreden om de jeugduitzendingen te leiden. Het kwart millioen extra voor losse medewerkers komt uit eigen fondsen. Stalin: Hoe meer critiek, hoe liever het me is I De Russische „Prawda" heeft een richtlijn van het hoofdbestuur der Sowjet Russische communistische partij gepubliceerd. Deze houdt in, dat de par tijbladen plaatsruimte moeten geven aan „zowel positieve als critische artikelen". Zulks met het doel, de discussies over het nieuwe reglement der partij aan te moedigen. (Een handige methode om ,Tito-isten" te vangen. Red.) Veigiltigingsaliaiie te Deventer Man zag blauwe vlammetjes op zijn bord en liep naar de politie EEN TAMELIJK VERWARDE vergiftigingsaffaire te Deventer heeft eind vorige week voorlopig haar beslag gekregen in de arrestatie van de 67-jarige mevr. D., wonende op het Hoornwerk aldaar. De oude vrouw wordt er van verdacht een poging te hebben gedaan om haar 50-jarige echtgenoot met fosfor te vergiftigen, meldt De Tel. Gisteren heeft zij eèn gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Toen de echtgenoot van mevrouw D. werd gearresteerd, heeft een volledige be- tydens het gebruiken van de warme i kentenis afgelegd. Nadat hij reeds eerdër maaltijd zijn stamppot niet de vork be-had toegegeven zyn vader, de oud- werkte, bespeurde hij tot zijn verbazinggemeentesecretaris van Amsterdam, te en argwaan, kleine blauwe vlammetjes hebben vergiftigd, heeft hij nu ook be- tussen het eten. Zijn wantrouwen was kend enige malen arsenicum door het groter dan zijn honger en hij maakte van' eten van zijn moeder en zijn beide broers de vreemde affaire melding bij de ge- te hebben gedaan. Omtrent het motief i de daad heeft men nog geen zeker- het vier-partijen-kabinet van mr. Don ker alsnog tot stand te brengen. Zoals men weet, is de formatie-Donker niet doorgegaan, omdat enkelen door hem aangezocht voor de post van Buitenland se Zaken, een benoeming niet wensten en omdat hij zelf anderen, die door de K.VP naar voren geschoven waren, niet „zwaar" genoeg achtte. Intussen blijven de R.K. en socialis tische bladen nog wat doortwisten over de verantwoordelijkheid voor het mis lukken van de poging-Donker. De socia listische pers had het in de K.VP. ge laakt, dat haar laatste en beslissende fractievergadering zo slecht bezocht was. Er zouden niet meer dan 13 leden van de 30 aanwezig zijn geweest. De Volkskrant weet nu echter te vertellen, dat er niet 13. maar 17 waren. Van de afwezigen waren er vijf ziek en twee zaten er ambtshalve in het buitenland. Bovendien was de vergadering op zeer korte ter mijn uitgeschreven. Trouwens, aldus de Volkskrant, volgens de socialistische pers zelf waren er op de vergadering van de P v d.A.-fractie negen leden afwezig. Op deze wijze zitten de bladen elkaar nog wat in de haren. Verwijten van „ge heugenstoornis" zijn daarbij niet zeld zaam. Maar onder de hand doet de in formateur zijn tastend en zoekend werk. Hopen wij voor het land dat hij op be vredigende wijze slagen zal. Vanmiddag om 12 uur stapte prof. Romrqe by de informateur ir Staf binnen. Men had de indruk, dat het een onder houd van vrij lange duur werd. Oost-Duitsers nemen hun kans waar Meer dan vijfhonderd Oostduitse R.- Kathoiieken hebben om politiek asvl in West-Berlyn verzocht en er melden zich nog steeds meer. nu het R.-K. congres in Berlijn is geëindigd. meentepolitie van Deventer. Deze kwam al spoedig tot de slotsom, at er een hoeveelheid gele fosfor de stamppot was geroerd, die door het opwarmen in het voedsel was gaan bran den. Aanvankelijk ontkende de gearres teerde vrouw alle schuld. Later kwam zij daarop terug en verklaarde, dat zij inderdaad vergif door het eten van haar had geroerd. vrouw heeft thans bekend, dat zij haar man van het lëven heeft willen be- Mr A. N. Messchaert, officier van Jus titie in Zutphen, acht de verklaringen mevr. D. zeer onwaarschijnlijk. Het in kleine kring bekend, dat de standhouding tussen de 67-jarige en haar jongere echtgenoot niet al te best Over haar motieven voor deze poging tot vergiftiging wenste mevr. D. geen mede delingen te doen. In de Bilthovense vergiftigingszaak Is het onderzoek thans vrijwel afgesloten. De 27-jarige mr W. K. F., die op 14 Aug. Dit is doctor Alfred Boegli, de 40- jarige leider van de expeditie in Zwitserland. De geleerde heeft een baard van tien dagen. Deze foto wérd genomen, onmiddellijk ngdat de groep in het dorp Muotathal was aangeko men. Men ziet duidelijk, hoe ver moeid de geleerde was. (Telefoto) DAT op 1 Sept. acht nieuwe beroeps officieren bij het le regt. genietroepen in Den Bosch worden beëdigd. DAT bij de onbewaakte overweg in de Doggervaart in Den Helder op 4 Sept. automatisch knipperlicht komt. DAT in Breda-Oranjestad gisteren ook door veertig Lombokstryders bezocht, gisteravond de 600.000ste bezoekster werd begroet. DAT de laatste vrij liggende „vliedberg" in vroeger eeuwen aangelegd tegen over stromingen en als verdedigingswerken, onder Nieuwerkerk op Duiveland ten offèr is gevallen aan de ruilverkaveling. DAT Zaterdagnacht wordt begonnen met de wijziging van de telefoonnummers Amsterdam, waarbij de nummers, die met 92 en 93 beginnen, worden veran derd in nummers met zes cijfers. DAT als voorzitter van de pas opge richte wereldfederatie van aquariumhou ders is gekozen dr J. M. Lodewijks, als secretaris (voor het leven) W. Veldhui zen en als bestuurslid dr H. C. D. de Wit (allen uit Nederland). DAT de raad van Hardinxveld in een adres aan minister Drees bezwaar maakt tegen de lagere bedragen die in kleinere gemeenten krachtens de noodwet Ouder domsvoorziening worden uitgekeerd. DAT staatssecr. Van Rhijn het besluit van de Stichting voor de Landbouw tot verhoging van de pensioenpremie van 2.50 tot 3 heeft goedgekeurd, doch nog niet bekend is wanneer de verhoging ingaat. DAT staatssecr. Moorman vandaag voor de vaste commissie van de Staten van de Antillen en leden van de rege ringsraad in Willemstad zou spreken over de defetvsle van de West. DAT de beweging Kerk en Vrede op heid. Korea-vrijwilliger gesneuveld De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevechten in Korea op 21 Augustus 1952 is gesneuveld de soldaat T. J. Heugen. Hij werd 20 Januari 1930 geboren en was afkomstig uit Schaesberg (L.). Er zijn thans 84 Nederlanders in de strijd op Korea om het leven gekomen. Eenzaam en de wind huilt Koningin-moeder Elizabeth koopt spookkasteel Verblijf ziet uit op een der beruchtste Britse scheepskerkhoven Koningin-moeder Elizabeth heeft een afgelegen Schots kasteel, dat in 1606 gebouwd werd en dat gemeden wordt als een „verblijfplaats van spoken", aangekocht om het te gebruiken als zomerresidentie. Het pittoreske oude kasteel Barrogill staat aan de winderige kust van Caithness, slechts 11 km van John O'Groats, de Noordoostelijke punt van het Verenigd Koninkrijk. De inrichting tot zomerresidentie van dit spookkasteel zal circa 200.000 gulden kosten. Het ligt 1200 km van Londen en 20 km I vacanties in het Noorden door te brengen, ïn het dichtstbijgelegen spoorwegstation Zij heeft Barrogill in Juni voor het eerst Thurso. Er is geen telefoon, geen electri-- bezocht Het had meteen haar hart ge- citeit of centrale verwarming. De buren van de koningin zullen enige verspreid wonende kleine pachtboeren zijn. Vrijwel het gehele jaar door loeit de wind in dit gebied en in Januari van dit jaar werd een deel van het dak van het kasteel by :n storm weggeslagen. Het kasteel is verkocht door kapt. F. B. ImertTerry, die er de laatste twintig jaar gewoond heeft. De koningin-moeder, die van Schotse afkomst is, is sinds lang gewoon haar Op 't nippertje op de „onbewaakte" gered Vrachtauto onder de trein bij Nootdorp (Van onze oorrespondent.) Gisteravond om ongeveer halfnegen werd een vrachtwagentje van de Zoeter- se groentenboer K. door de per sonentrein, die om 19.49 uit Den Haag Utrecht was vertrokken, gegrepen op de onbewaakte overweg naby Noot dorp. De auto werd totaal versplinterd, De twee inzittenden konden op het laatste ogenblik uit de wagen springen het vege lyf redden. >e motor van de auto was midden op de spoorbaan afgeslagen en de bestuur der, een zoon van de groentenboer (hy had geen rybewys) kon de auto niet meer op gang krygen. De treinbestuur der zag het ongeluk aankomen. Na de nodige voorzorgsmaatregelen te hebben getroffen, rende hij uit zyn cabine de trein in en voorkwam dus dat hyzelf ge wond zou raken. Het treinstel werd besohadigd. Het ver keer werd een deel van de avond over enkel spoor geleid. Het treinverkeer met het centrum des lands ondervond ver traging. De overweg heeft geen knipper lichten, maar het uitzicht is er goed. Twee jaar geleden kwamen er vier per- len om het leven toen eveneens een to door een trein werd gegrepen. Oud-Kamerlid mr F. I. J. Janssen overleden Gisteravond is in Maastricht op 81-j. leeftyd overleden mr F I. J. Janssen, oud lid van de Eerste en de Tweede Kamer (R.K.) en oud-president van de rechtbank te Maastricht. stolen en sindsdien is zij i scheidene malen geweest Het kasteel geeft uitzicht op de Pent- land Firth, een van de beruchtste Britse scheepskerkhoven. terwyl men by helder weer in de verte nog de rode rotsen van de Orkaden kan zien. De 40 kamers van het kasteel moeten met olielampen ver licht worden en de verwarming is inge richt op het stoken van turf. Sommige vroegere bewoners van Bar rogill beweren, dat 's nachts de geest van een vrouw door het kasteel waart. De overlevering wil, dat het de geest van een vrouw is, die ongeveer twee eeuwen geleden in de stenen kerkers beneden het kasteel doodgehongerd zou zyn aldus Ass. Pres. HET WEER IN EUROPA WNW NNO windstil indstll windstil WEERBERICHT Weinig verandering in temperatuur Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankeiyk wei nig, later weer toenemende bewolking. Overwegend droog. Geleidelijk tot matig en langs de Wadden kust tot vry krachtig toenemende Westeiöke tot Zuidwestelijke wind. Vannacht kouder, morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag: zon 5,43—19.38; maan 13 48 21.24 uur. Op 28 Augustus E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1