Jlieutue geitetfft (Courant Sigarettenaansteker Geen interesse voor Buitenlandse Zaken bij zes prominente K.V.P/ers Formateur kwam aan oorspronkelijk plan niet eens toe Gronings schip gezonken: elf opvarenden gered de Wist U Deportatie van 50.000 gezinnen uit Tsjechoslowakije lil VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week AD VERTENTIËN0.18 per milimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Jtantoastldj l« gfitblrofo tngn hert la tegtjeaspoet" Drie en dertigste jaargang No 9514 die men aan kan blazen DONKER UITGEDOKTERD (Van onze Parlementsredacteur) TTET IS TE BETREUREN, dat het zo gegaan is. De eigenlijke moeilijk- -■--■-heden lagen niet in het partij-politieke vlak. Wij waren het eens over de zetelverdeling. De ministers uit drie partijen waren er, maar de bepaalde verantwoordelijkheid, die ik gevoelde voor de bezetting van de post van Buitenlandse Zaken en die niet vervuld kon worden, zoals ik mij dat wenste, is oorzaak geweest, dat ook deze formatiepoging is mislukt. Van alle betrokkenen heb ik grote medewerking ondervonden om de for matie te doen slagen. Het eigenaardige van de zaak is, dat ik gestart ben met het voornemen een drie partijen kabinet te vormen op extra parlemen taire basis en dat ik al de dagen, die de formatie gevorderd heeft, ben bezig geweest met de vorming van een vier partijen regering". Met deze woorden vatte de zo juist van Het Loo weergekeerde ex-forma- teur mr Donker gisteravond op een persconferentie in Den Haag zijn uit eenzettingen over de gang van zaken bij deze kabinetsformatie samen. Zoals wij gisteren, zij het dan onder zeker voorbehoud, nog konden melden, was de heer Donker aan het eind van zijn formatiepogingen gekomen. Hij heeft zich gistermiddag naar H.M. de Koningin begeven om haar onthef fing van zijn opdracht te verzoeken. Die is hem verleend. Op Dinsdag 5 Augustus j.l. heeft de teer Donker de opdracht om een kabi net te formeren van H. M. de Koningin ontvangen. Hij had toen bepaalde ideeën over de wijze waarop hij die taak zou vervullen. Hij ging daarbij uit van vier praemissen. In de eerste plaats overwoog hij, dat, na vijf en een halve week besprekingen tussen de formateurs Drees en Beel en de fractievoorzitters, de vorming van lutionnairen, ten einde na te gaan, of var die zijde eventueel verbreding van dt basis kon worden verkregen. Hij nam dat contact op, ook uit fat soensoverwegingen. Er was een aantal weken met de anti's gepraat en het kwam de heer Donker voor. dat het onjuist zonder hen te starten. Hij meende, dat hun Verkeer en Waterstaat en het depar. tement van Justitie aangeboden mochten worden. Een ander aanbod, in de forma. Formateur Drees: Mislukking I een vier partijen kabinet was mislukt. Hoewel alle vier partijen bereid wa ren de totstandkoming van een regering te bevorderen, kon men het niet worden over de verdeling van het aantal zetels. De deken bleek steeds te smal om partijen warm toe te dekken. In het schema Drees kwamen de anti-Revolu- •tionnaiiren, bloot te liggen. In dat van prof. Beel trof de Partij van de Arbeid dat lot. Het had dus, vol gens de heer Donker, geen zin. nog maals te proberen een vier partijen ka binet te vormen. De tweede vooronderstelling vai heer Donker was, dat de opzet steeds was een parlementair kabinet te vor men. Dr Drees slaagde erin de instem ming van de fractie-voorzitters voor zijr program te verwerven. Prof. Beel ging bij zijn pogingen var hetzelfde ontwerp uit. Dat ontwerp, waarover dus overeenstemming bestond, behoefde niet meer te worden besproken Gezien de onoverkomelijke moeilijk heden bij de zetelverdeling was de heer Donker van mening, dat fraotie-overleg geen zin meer had en dat hij dus geen parlementair kabinet moest vormen. Als uitgangspunt koos hij derhalve: het totstandbrengen van een drie par tijen kabinet met een extra parlemen taire basis dat als grondslag zou hebben ae grondlijnen, door dr Drees ontwik keld. Het zou dus een programkabinet worden. En de vierde richtlijn voor de forma teur was: Dr Drees wordt van dat ka binet president en de formateur zal er géén deel van uitmaken. Dit nam evenwel niet weg, dat de heer Donker het toch onjuist achtte om geen contact op te nemen met de Anti-Revo- De tijd gaat snel, besteed haar wel tie Beel gedaan, zou immers halvering van het departement van Sociale Zaken tot gevolg hebben gehad. Daartegen be stonden toen onoverkomelijke bezwaren bij de Partij V. d. Arbeid. In dit licht moet men de besprekingen zien, die de formateur daarna met prof. dr Donner heeft gevoerd. Hij bood hem de portefeuille van Justitie aan, onder gelijktijdige mededeling, dat de heer Algera van de A.R. Kamerfractie zou worden aangezocht voor de portefeuille van Verkeer en Waterstaat. Dat aanbod heeft niet tot resultaat kun nen leiden. Men bleef van oordeel, dat de bezetting van Verkeer en Waterstaat en Justitie niet beantwoordden aan de ver langens van de Anti-Revolutionnairen, die i neerkwamen op het verkrijgen van meerj invloed in de sociaal-economische sector. De kous met de A.R. was op dat mo-l ment voor de heer Donker af. De vol gende dag, Vrijdag 8 Augustus, beginnen met de eigenlijke besprekingen over een drie partijen regering. Onverwachte mogelijkheden In de loop van die dag werd het hem echter duidelijk, dat er andere mogelijk heden zouden kunnen worden gevonden aan de A.R. verlangens tegemoet te komen. Met name, doordat de K.VP. Economische Zaken ter beschikking zou stellen. Met de onderhandelingen daarover en aantal dagen heengegaan. Op Woensdag 13 Aug. was een schema ge maakt, waarover tussen alle partijen over eenstemming bestond. Het is het bekende 5 (P.v.d.A.), 2 (AJO, 2 (C.H.U.), 6 (K. V.P.) schema. De Partij van de Arbeid zou krijgen: het premierschap en Algemene Zaken, Financiën, Sociale Zaken en Volksge zondheid, Landbouw en Voedselvoorzie ning en Wederopb. en Volkshuisvesting. Voor de A.R. waren weggelegd: Econo mische Zaken en Verkeer en Waterstaat. De C.H.U. zou Oorlog en Overzeese Rijks, delen krijgen en de K.V.P. de rest, te weten: het vice-premierschap en Binnen, landse Zaken, Buitenlandse Zaken, met minister zonder portefeuille op dat departement, Onderwijs, P.B.O. etc., Justitie. Over dit schema bestond overeenstem ming tussen de heer Donker en de figu- vaarmee hy contact had. Het kabi net, dat er uit zou voortkomen, zou dus een extra-parlementair kabinet zijn-. De trouvaille er van was, dat het be langrijke elementen van het schema-Beel bevatte, doch de compensatie, die de K.V.P. in dat schema gegeven was door de splitsing van het departement Sociale Zaken en Volksgezondheid, werd hier gevonden in het ministerie tenlandse Zaken, waaruit de partijloze minister, die in het eerste schema had gepast, nu verdween. (Zie vervolg op pag 2 Koningin ontving Romme en Staf H.M. de Koningin ontving he denochtend om 10 uur op het Paleis Soesjdijk, ir. C. Staf, mi nister van Oorlog en Marine. Gisteravond sprak H.M. met prof. Romme, voorzitter van de K.V.P.-fractie in de Tweede- Kamer. Afschuwelijke daad van waanzinnige Bracht zijn ouders om 't leven en nog vijf anderen De Zweedse politie heeft een grote klopjacht geopend op een desperado, die in de afgelopen nacht door moord en brandstich ting in de Zuidzweedse provincie Skaane (Schonen) acht mensen van het leven heeft beroofd. Eerst stak hij de woning van zijn ouders in brand, waardoor zij in de vlammen omkwamen. Daarna vermoordde hij zijn 24-jarige verloofde en de 54-jarige direc trice van een tehuis voor ouden van dagen. Tenslotte stak hij ook het tehuis in brand. Bij deze brand zijn drie vrouwen en een man om het leven gekomen. De dader is de 25-jarige Tore Hedin. Hij doodde zijn 24-jarige verloofde Ulla Oestberg en de directrice van het huis ouden van dagen, de 54-jarige Agnes Lundin, met een bijl. Na het ple- van zijn gruweldaden vluchtte hij ir auto. De auto is later gevonden te Fogdarp. In de auto had Hedin een brief achtergelaten, waarin, hij bekent de daden van de afgelopen nacht bedreven te hebben en ook een moord, die onge veer een jaar geleden in Tjoernarp (Schonen) is gepleegd, waar Hedin toen politie-agent was. Van Hedin zelf is tot dusver geen spoor gevonden. Volgens A.F.P. is blijkens het schrijven an Hedin de moord te Tjoernarp ge pleegd op een molenaar in het begin van het jaar. Hedin had als veldwachter aan het onderzoek, dat geen resultaat ople verde deelgenomen. De molenaar kwam in zijn woning, die in brand gestoken om. Men vermoedt, dat de wroeging deze misdaad Hedin tot zijn zinnige daden van de afgelopen nacht ge dreven heeft. Hard tegen hard „De Ommelanden" ont slaat 171 stakers Arbeiders wilden niet spreken met directie alleen Bij de Coöperatieve Melkfabriek De Ommelanden te Groningen zijn 171 beiders, die gisteren in staking zijn ge gaan om de eisen in zake een pensioen regeling, vacantietoeslag en betere func tieverdeling te ondersteunen, ontslagen. De Ommelanden zou de enige fabriek zijn waar de C.A.O. niet werd nageko men. Zolang er onderhandelingen met de directie gaande waren, zouden de ar beiders niet aan hei werk gaan. De arbeiders wensten alleen te praten in dien het volledige bestuur van de coöpe ratie tegenwoordig was. Dat kon gis'eren niet gebeuren. De directie eiste voor 3 middags onderhandelingen. De arbeiders weigerden en dm besloot de directie alle stakers te ontslaan. Bij Terschelling op mijn gelopen Brandende ton was noodsignaal voor sleep- en reddingboot Vanmorgen vroeg is de Groningse kustvaarder Peto (420 ton) ten Noor den van het lichtschip Terschellin- gerbank gezonken, nadat hij vermoe delijk op een mijn was gelopen. De bemanning van aoht koppen en de drie passagiers zijn gered door het Engelse schip Fairhead. Toen vanmorgen noodsignalen va Peto werden opgevangen, koersten de Fairhead, de sleepboot Holland en de reddingboot Brandaris naar het schip, dat een brandende ton als hulpsignaal aan baord had. Het maakte slagzij naar stuurboord. Men zag dat de bemanning zich in de reddingboten begaf. Kort daarop is de Peto gezonken, juist toen de Holland en de Brandaris op de plaats van het ongeluk aankwamen. Toen had het Engelse schip de beman ning en de passagiers reeds overgeno men De reddingboot Brandaris nam al spoedig zeven opvarenden van de Peto over en bracht ze naar de haven Terschelling. De Peto is vorig jaar gebouwd in Mep- pel. Eigenaar-kapitein is de heer Eden naar Tito en Oostenrijk De Britse Min. van Buit. Zaken, Eden. zal volgende maand een bezoek brengen aan Joegoslavië en Oostenrijk, zo deelt het Britse Min. van Buit. Zaken mede. Hij gaat op uitnodiging van deze beide regeringen. Mooy te Groningen. Het schip was met kolen op weg van Engeland naar Zwe- Hoek van Holland voor anker liggende kustvaarder Paci fic veilig binnen te brengen. Men had echter goede hoop dat zulks vandaag zou geschieden. De Belgische sleepboot Adrien Letzer heeft gisteren het Ned. motorschip Michel S w e n d e n tot binnen v(jf myi van de haven van Harwich ge sleept. Het had een slagzij van 30 graden en was door één sleepboot moeilijk te slepen. DAT het driedaagse Sallandse oogst feest Stoppelhaene in Raalte is begonnen et o.a. kerkdiensten, een oogstoptocht een dorswedstryd. DAT in Schiedam t.g.v. de vaeantie- week de eerste 12 huizen zijn overgedra- dragen van de 800 die dank zij de bur gerzinlening gebouwd worden. DAT de Kath. Centr. Ver. van Lectuur voorziening zich heeft uitgesproken tegen „samenwoning" van neutrale, R.K. en Prot. uitleenbiblioheken, voorgesteld door de Centr. Ver. van Qpenb. Lees zalen. T voor de bouw van een ambachts- 1 in Vlaardingen laagste inschryf- vas de fa Kwaaitaal te R'dam met '00 en hoogste fa Snoeck, Den Haag, met f 1.123.000, De „leeuw van het Kremlin" Opvolger van Stalin De gepubliceerde plannen, beogende wijziging der organisatie van de Rus sische communistische partij, hebben Malenkof, die wel „de leeuw van het Kremlin" wordt genoemd, in het centrum wereldbelangstelling geplaatst, •ge Malenkof, die thans 50 jaar is, is voortgekomen uit de lagere regionen der partij en hoogstwaarschijnlijk de opvol ger van Stalin. In de communistische pers werd hij gekarakteriseerd als -de trouwste volgeling en wapenbroeder van Stalin. In 1938 benoemde Stalin hem tot zijn particulier secretaris, later volgde zijn benoeming tot secretaris van het „partijcomité", hetwelk is toegevoegd het Presidium van de Opperste Raad Volkscommissarissen. Hü heeft alle rangen van het partijapparaat door lopen. Hij maakte deel uit van het vijf man tellende oorlogskabinet van Stalln, de Duitse invasie. Duitse Oceaanstomers op komst En 30 vliegtuigen voor de civiele luchtvaart Willy Max Rademachen. een lid van het Westduitse parlement, heeft aan ver slaggevers te New York medegedeeld, dat West-Duitsland het voornemen heeft om drie passagiersschepen te bouwen voor Noordatlantische routes, die einde 1954 gereed voor de vaart moeten zijn. Rademachen zeide, dat de schepen ruimte aan 1000 passagiers zouden bieden ongeveer 20.000 ton zouden meten. De West-Duitse regering zou 40 procent van de benodigde gelden verschaffen, en de zou van particuliere zijde worden verstrekt. Rademachen, die na een drieweeks be zoek naar Duitsland zal terugkeren, deel de voorts mede, dat West-Duitsland 30 vliegtuigen voor de burgerluchtvaart zou bouwen voor de dienst op de Noordatlan tische lijnen op dezelfde basis van kapi taaldeelneming. HOE KOMEN WE UIT DEZE ERNSTIGE IMPASSE ook formateur Donker in zijn pogingen tot het komen met een kabinet niet is geslaagd, dringt zich nog sterker dan voorheen de vraag op. hoe we met de formatie zo in het slop zijn geraakt. Dr Drees was zo rustig begonnen. Het schema: eerst het program, dan de zetel verdeling en ten slotte de persoonskeuze leek zeer geschikt om alles een ordelijk en redelijk verloop te geven. Deze werk wijze is dan ook van versohillende kan ten hoog geprezen. Ten onrechte! Wat zo vanzelfsprekend lijkt, is het slechts in schijn. Een pro gram zegt maar heel weinig, wanne niet weet, wie het gaat uitvoeren. Voor A of B heb i'k een heel ander progr nodig dan voor C of D. wamt de eers hebben de neiging in deze richting af te glijden of door te hollen; bij de deren moet ik daarentegen op heel andere eenzijdigheden bedacht zijn. Als een C.H. of A.R. op Overzeese Ge biedsdelen komt, dan moeten er andere Zaken bedongen worden dan vanneer er een socialist komt. En met Onderwijs. Justitie of Sociale Zaken is het al niet anders. Ieder heeft zo zijn eigen stok paardjes, in het berijden waarvan hi; moet worden geremd. •eken en dan pas over de personen, dat gaat in de practyk niet op. Om de eenvoudige reden al niet, dat enkele politieke richting in ons land be schikt over voldoende krachten elk willekeurig departement een bekwa- gezaghebbende figuur te kunnen Het progTam leek vast te staan, toen eerst prof. Beel en later mr Donker met andere zetelverdelingen en andere personen uit de bus kwamen, viel op dat program opeens een ander licht. Dat het spoedig uit de discussie is geraakt, kwam stellig ook, omdat ieder wel weet, dat de personen veel belangrijker zijn dan het program. En die zetelverdeling! Wie het gehar- ■war daarover heeft gevolgd, weet ook drommels goed, dat daarbij op de ach tergrond voortdurend de overweging speelde, dat men voor déze zetel wèl die zetel niet een „capabele mj achter de band had. "PROGRAM, zetelverdeling en personeel hangen dan ook onsplitsbaar samen. Men kan ze niet achtereenvolgens, maar alleen tegelijkertijd behandelen. Het ver trouwen, dat mei een kabinet schenkt, wordt méér dan door het program be paald door zijn samenstelling; wie ei wèl en wie er niet in ritten en op welke plaats men rit. Moet nu een kabinet door king tot stand komen, dan is er overleg een wederzijds geven en nemen, nodig niet alleen over het program, over de zetels en de personen. Nodig is. dat zulk een op samenwerking berustend kabinet uit elk der samenwerkende rich tingen één of meer personen bevat, d:e ii. eigen kring en daarbuiten gezag ge nieten, aan wie men zijn vertrouwen geeft. Zulke personen liggen niet voor het opscheppen en daarom zal men dik wijls eerst moeten kijken, wie er beslist in moeten, wil men een stevig, levens vatbaar geheel creëren, om dan pas te gaan uitkijken, waar deze heren nu het best op hun plaats zijn. Dit betekent: schikken en plooien, hier wat opschui ven. daar wat winnen. Wie daartegen bezwaar maakt, weet niet wat samen werking in de politiek betekent. T~jEZE waarheden-als-koeien zijn nu van de aanvang af genegeerd. De straf daarvoor dragen wij al bijna twee maanden. De P.v.d.A. is aan de tafel bij de for mateur gaan ritten; niet om te overleg gen of te beraadslagen, maar met een ultimatum. In zekere zin valt de P.v.d.A. van dit standpunt geen verwijt te maken, wan neer de rest rich zo laat overbluffen, dan ben je wel niet wys. wanneer je je kan sen niet waarneemt. Inderdaad heeft men zich laten overbluffen. De A.R. hebben kennelijk nog een poging gedaan om de P.v.d.A. tot de regels van het spel terug te roepen met hun aanspraak op Sociale Zaken (waarvoor zij een uitstekende man bezaten), maar de anderen hebben hen tezeer alleen laten staan. Prof. Beel meende de ruzie te moe ten sussen door de A.R. dan maar het laatste sociaal-economische departe ment aan te bieden, dat de socialisten nog niet voor zichzelf hadden gereser veerd. Blijkbaar heeft men het toen van A.R. zijde maar opgegeven en rich met het aangebodene tevreden gesteld. Dat betekende dus, dat de drie anderen zich bxj de weinig „sociale" houding der P.v. d.A. van samenwerken-zonder-iets-toe- te-geven hebben neergelegd. E" Zegeningen van de heilstaat Voor de regering gevaarlijke personen krijgen 48 uur om zich gereed te maken JE TSJECHOSLOWAAKSE AUTORITEITEN zijn van plan, aldus Reu- ter, circa 50.000 „onbetrouwbaar geachte gezinnen" uit de grote steden in Tsjechoslowakije weg te voeren. Dit zelfde procédé werd reeds toegepast in Hongarije en Roemenië. Het wegvoeren der gezinnen uit Bratislava gaat gepaard met ruw machtsvertoon, hetgeen de verontwaardiging der bevol king heeft gewekt. Degenen, die vroeger waren gestraft wegens „overtredingen jegens de staat", kregen 48 uur om zich gereed te maken. Zjj mochten per persoon slechts veertig kilogram bagage meenemen. De anderen kregen tien dagen om zich op het trek voor te bereiden, zy mogen per ge zin meubels voor één kamer medenemen. EEN JOEGOSLAVISCHE delegatie uit het parlement arriveerde in Ethene, met de Griekse regering contact wordt gezocht. DUITSE VLIEGERS, onder wie voormalig personeel van de Luftwaffe, zullen door de Royal Air Force worden opgeleid, om deel uit te maken van de tactische luchtmacht, ter ondersteuning der Duitse divisies voor het Europese leger. Aldus de „Daily Herald". DAT de ambtenaar van het O.M. Maastricht in hoger beroep is gegaan tegen het vonnis waarby drie personen, die met K.V.P.-biljetten het zgn. plak- verbod zouden hebben overtreden, wer den ontslagen van rechtsvervolging. DAT de mynwerker G. J. B., die by een inbraak in Winterswijk f2000 heeft buitgemaakt, thans in Eygelshoven is gearresteerd. DAT in Almelo op 76-j. leeftyd is over leden de architect K. C. van Nes, weduw naar van de op 8 Juli overleden letter kundige G. E. van Nes-Uilkens. DAT de boofdprys wan f1000 bij de verkiezingsprysvraag van de V.VJD. is gewonnen door J. H Veltmeyer uit Leer. dam en er in totaal 17.030 inzendingen waren. DAT het Tweede Kamerlid Reuter (Comm.) aan minister Joekes vragen heeft gesteld over de uitvoering van de werkloosheidswet. Op de overblyvende bezittingen is door de staat beslag gelegd. Men verwacht dat het grootste gedeelte van de getrof fenen zal bestaan uit „onbetrouwbare politieke elementen" uit de vroegere middenklasse. Met de wegvoeringen wordt beoogd „latent gevaeriyke elementen" uit grote steden, „waar zy moeiiyk onder toezicht zyn te houden", verspreid vestigen in dun bevolkte gebieden. Een tweede doel is het verkrygen van wo ningen voor arbeiders, die van het platte land naar de steden zyn overgebracht, en voor leden der Tsjechoslowaakse com munistische party. Oud-secretaris fl'dam werd vermoord Zoon van slachtoffer gearresteerd In Amtserdam is dezer dagen gearres teerd de 26-jarige mr W. C. F. uit Bilt- hoven. die er van wordt verdacht zyn 62-jarige vader met vergif van het leven te hebben beroofd. Het slachtoffer, mr J F. Franken, was in de oorlogsjaren gemeente-secretaris te Amsterdam, zo meldt de Vkrt. Mr Franken overleed op 8 Juli J.l. in zijn woning in Bilthoven en werd drie dagen later in Den Dolder begraven. Niet lang daarna rezen tegen de oudste zoon van mr F ernstige vermoedens, die tot gevolg hadden dat de stoffeiyke res ten van de oud-gemeentesecretaris begin Augustus werden opgegraven. In het lichaam werden sporen van een vergif aangetroffen. De verdachte is opgesloten In het Huis van Bewaring te Utrecht, waar hy al enige malen werd verhoord. Dinsdag J.l. is hy voor de officier van Justitie geleid. Omtrent het motief van de daad is nog niets bekend. Het onderzoek zal nog ge ruime tyd in beslag nemen De verdachte woonde in by zUn ouders in hun villa te Bilthoven. Hij was repe- Utrecljt. toen was er ook geen houden Door eerst hun eigen „portie" te reser- ;ren, toen uit het overgeblevene de C.H. en A.R. te bedienen en ten slotte het overschot voor de K.V.P. te laten, met als doekje voor het bloeden een zesde zetel, hebben de socialistische for mateurs de partijen, die tegen de socia listische onverzettelijkheid één front had den moeten vormen, één voor één bin nengeloodst, Maar omdat elke volgende steeds meer plaatsen „gereserveerd" vond, kregen de anderen niet meer de volle gelegenheid, met de mensen te komen die ais goede representanten van hun richting konden gelden. De zetel verdeling stond al vast eq men moest dus steeds vaker komen met de mensen, die men voor de toegewezen zetels had soms bekwame mensen, soms ook men sen, die men dan maar by-gebrek-aan- beter naar voren schoof. De K.V.P., die begreep dat zij door de formateur in een bepaalde, niet prettige positie was gemanoeuvreerd, ervoer dat met gevoelens van kennelijk onbehagen. Vandaar blijkbaar, dat verscheidene aan- gezochten meenden te moeten bedanken. En hoe meer bekwamen er verstek lieten gaan, de6 te moeilijker moest voor de for mateur wel de keus worden en des te moeilijker werd het' voor de K.V.P.. alsnog mee te doen. Men sprak zelfs ai van „de dreigende oplossing van de kabinetscrisis" '"PHANS is ook de poging-Donker mis- lukt. Wij moeten dit voornamelyk wyten aan de P.v.d.A., die begon met de sleutelposities, welke zij reeds bezat, ook voor het nieuwe kabinet voor zich zelf te reserveren. In haar onverzette lijkheid heeft zy van een samenwerking in de volle zin van het woord niet willen weten. De schuld van de impasse moet voorts hierin worden gezocht, dat tegen deze onverzettelykheid niet van stonde aan een voldoende breed front is ge maakt.. De „concessie", waartoe zij te elfder une kwam, te weten de ruil van het departement van Wederopbouw voor dat van Justitie, kon bepaald niet als vol doende worden gekenmerkt. Het halfslachtig gedoe dergenen, die niet willen of niet kunnen samenwerken, heeft tot dusver de Nederlandse zaak schade berokkend en gaat voort, dat te doen. Totdat men eindelyk tot bezinning moge komen. De impasse is diep en ernstig. Hoe dieper rij is. hoe zwaarder men de nood zaak van deze bezinning zal beseffen. Wij voor ons zien deze bezinning in een be gaan van de weg. welke wij in het begin van dit artikel meenden te mogen aan geven. Zó wordt de samenwerking in de reële zin nagestreefd. ook is er kans. i land na al deze weken van speu- pogen toch nog een kabinet krijgt, dat tot de zware taak, welke het te ver vullen krijgt, in staat is. Onze overtui ging is, dat ons volk naar zulk een kabinet met steeds groeiend ongeduld HET WEER IN EUROPA DAT het gasbedryf Zaanstreek—Wa terland waarschyniyk met de Hoogovens zal overeenkomen 35.000 tot 60.000 m3 gas per etmaal te zullen betrekken. DAT het motortankschip Wiikinki (14.500 ton), het toekomstige grootste schip van de Finse koopvaardij, in Krim pen aan de Lek te water is gelaten. DAT het Medisch Tuchtcollege A dam gisteren met gesloten deuren de aanklacht tegen de A'damse kankerspe cialist dr J. Samuels (over diens thera pie) heeft behandeld. DAT leden en niet-leden van de A.N.W.B. op 30 of 31 Augustus kunnen deelnemen aan een bromfietstocht door Noord-Holland (de laatste van het sei zoen). DAT de Stichting door de Eeuwen Trouw in een telegram aan de Australi- minister-president heeft geprotes teerd tegen de uitlatingen van minister.|H Casey over de zelfverdediging van de.Kuivèzand^door' I reden en op slag gedood. Oude man en jongen bij aanrijdingen gedood By het oversteken van de provinciale weg te Wormerveer 'is de 65-jarige Zaandammer H. Beuker door een personenauto uit Wageningen gegrepen i overleden. Het 7-jarig zoontje van de fam. Rys- bergen is op de betonweg Oud- 1Oudenbosch ter hoogte van HeWlnXl Edlnburgt 5 „f ïfj Uï ÏSS NNO 1 21 04 W 2 20 0 WZW 9 19 0.1 WNW 2 20 2 windstil NNW i IR 1 28 0 W A W 12 21 02 24 0 WEERBERICHT Zuid-Molukken. Overwegend droog Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar be- wolkt, overwegend droog Wr weer. Zwakke tot matige Westelyke wind. Dezelfde of Iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag. 23 Augustus, zon op 5.37 u.,

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1