Leidse smalfilmliga werkt aan film een eigen Van alle kanten komt hulp bij een leerzaam experiment iriW Professorenwijk bracht het tot 16.000 ontspanningsuren Katwijks toren wordt herbouwd. Katwijk waardig Prijzen van bloembollen bleven deze week vrij vast (MO® Slechts drie van de dertien zwemmatadoren geslaagd Feestavond ter ere van het bruidspaar Boelee NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1952 Een misdadige professor In de prachtige benedenzalen van het Snouck Hurgronjehuis aan het Ra penburg zijn deze week binnenopnamen gemaakt voor de nieuwe groeps- film, die de Leidse smalfilmliga aan het fabriceren is. Een detective-story, ontworpen en tot een draaiboek gemaakt door Herman Kleibrink. De titel is nog niet vastgesteld, maar het draaiboek belooft veel goeds: een mis dadige professor, die onder de dekmantel van de wetenschap werkt en volgens alle regelen van de kunst wordt ontmaskerd door een handige de tective. En aan de camera de heren E. Timan en J. Pieëte; zijn er in de amateurfilmerswereld nog aanbevelingen nodig? De hoofdrollen, de minderwaardige hoogleraar en de detective, worden ge speeld door de heren A. Forma en Han de WUde. Huisbediende is de heer J. Wijnveld, huishoudster mevrouw D. de Kier. Er komt verder nog een spion kijken, gespeeld door de heer N. C. Bol, en een lieftallige laboratorium-assistente, die To v. d. Berg tot vertolkster kreeg. Melkboer C. de Groot uit Oegstgeest en de zwemmeester van Poelmeer, de heer Leget, kregen bijrollen toegewezen. En dan spelen er nog vier. échte politie mannen (twee van de rijks- en twee van de gemeentepolitie) en een hond mee. Van alle kanten wordt de smalfilmliga geholpen. Niet alleen, dat die vier poli tieagenten hun vrije tijd opofferden, maar ook instellingen als K. en O. tonen belangstelling. Van de laatste krijgt de liga een subsidie. V. en D. stelde bereid willig een jeep ter beschikking, Hassel- man en Pander meubelen. Ergon Electric belichtingslampen, mr Kist en mej. v. d. Eist het kasteel Oud-Poelgeest en de heer Scholte het laboratorium van het rij kszuivelstation. Er is al een groot aantal buitenopna men gemaakt, o.a. bij het kasteel Oud- Poelgeest. De opnamen van deze week waren „shots" in het interieur van de misdadige geleerde, die daar ontmaskerd wordt. Kleine brokstukken van de ge schiedenis, achter elkaar opgenomen, om dat zij op één plaats spélen en daarom met één opstelling van lampen en één opbouw van décor „genomen" kunnen worden. Een merkwaardig gezicht, voor wie nog nooit in een filmstudio was. Broei hitte onder de enorme, witte lampen. Een „gezeUig hoekje", waarin een biokken- vuur vlamt in de open haard, en dat op een smóórwarme zomeravond. Een hond, die niet zitten wil, zoals ie zitten moet. De heren Blote en Akerboom bij de stop contacten. Bevelen. „Klaar!" Een prach tige kloostertafel met een bloemvaas en luxe gerei er op, die ondersteboven wordt gesmeten. En dan weer de stem van Herman Kleibrink, die de volgende shot voorleest: „Totaalopname van uit de deuropening. Camera zover mogelijk in de gang. Professor wordt door Edliw achteruit gedreven tegen tafel. Tafel is omgevaUen en voorwerpen van tafel lig gen over de grond verspreid. Prof. op rug gezien loopt achteruit in richting van deur en Edliw kijkt in de camerarichting zeer fel, al dreigend met revolver. Beeld eindigt doordat beiden tegen camera Daa komt de heer Han de Wilde aan lopen, wenkbrauwen en snor wit geverfd, één oog dicht geknepen, de revolverloop Braderie en winkelweek De inschrijving voor de braderie en de winkelweek verloopt naar ver wacht werd. Zoals gebruikelijk, zijn er nog, die de kat uit de boom kij ken en eerst op het laatste moment besluiten om mee te doen. Voor de winkelweek bestaat thans meer belangstelling dan voor de braderie, maar dat kan natuurlijk nog veran deren. Het Inlichtingenbureau van V-V.V. aan de Steenstraat heeft ber gen werk te verzetten. Deelnemers kunnen daar terecht, maar ze die nen zich toch te haasten- Avondmuziek De volgende avondmuziek in de Hoog landse kerk wordt niet op 18 Augustus gehouden, zoals eerst de bedoeling was,' maar od Maandag 1 September. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Marinus J., z. v. P. G. J. Belt en C. van Schoonderwoerd den Bezemer; Marianne A., d. v. F. A. Moseman en M. A. Geenjaar; Alexander F. D., z. v. F. P. Kluivers en J. W. M. Landsbergen; Wilhelmina E., d. v. J. de Haas en M. Freeke; Sonja M., d. v. S. van Praag en T. Taconis; Henri C. W., z. v. F. Tuijthoff en N. A. Mieremet; Cornelia M. C. Md. v. W. A. B. Oostdam en A. de Frankrijker; Aleida Ch.. d. v. A. Hakkenbrak en G. Holstege; Cristiaan z. v. C. Heemskerk en W. van der Plas; Jacoba, d. v. J. van der Plas en P. Ros; Willempje. d. v. K. van Eijk en G. E. Heemskerk; Elisabett A. M.. d. v. P. Dongelmans en E. de Korte; Jacoba A. M. J., d. v. J. A. F. van der Poel en E. Geene. Overleden: M. J. Verhagen, d. 17 jaar. Een dokter nodig? De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt morgen waargenomen door de dokters v. Bcckel, De Jager, Jasperse en Stoffers. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 16 Augustus 13 uur tot Zaterdag 23 Augustus 8 uur waargenomen door apo theek Kok. Rapenburg 9, tel. 24807. en de apotheek Tot hulp der mensheid. Hooigracht 48. tel- 21060. op de heer Forma gericht, die er zijn zwarte baardje baarlijk deftig uit ziet. Angstig steekt hij zijn handen hoog, aarzelend, wankelt dan achter waarts, bijna tegen de caméra aan. ,Nog eens" roept de heer Kleibrink. „Je linkerhand bedekte het gezicht van de heer De Wilde." Er volgt een tweede repetitie en een derde, alvorens de camera de scène wer kelijk opneemt. En nog eens opneemt. Dan weer een nieuwe opstelling van de lampen. Volgende shot. Ook de heren Exter en Doorenmaal van Ergon Electric transpireren. Echtgenoten en kennissen langs de kant geven hun commentaar. En Herman Kleibrink roept: „Koffiepauze." Zelfs in een amateur-filmstudio is weinig romantiek, maar veel werklust en zakelijk inzicht te vinden. De leiding is echter bij de heer Kleibrink in goede handen. Hij kent het klappen vai film-zweep. De film zal waarschijnlijk in Januari 1953 klaar zijn. is op het ogenblik druk bezig met opnamen voor een de équipe aan de gang in de Vreewijkstraat bij het Rijkszuivelstation. De belangstelling van de buurtbewoners is uiteraard groot. De jeugd zit op de stoeprand eerste rang. Vacantiebezigheden ten einde Organisator Beversluis hartelijk gehuldigd De jeugdvacantiebezigheden te Leiden zijn ten einde. Drie weken lang hebbeij honderden en nog eens honderden kinderen kunnen genieten van programma's, die werkelijk „elck wat wils" boden. Dat geldt voor de meeste speeltuinverenigingen, dus voor de meeste wijken van de stad, maar in het bijzonder voor enkele stads delen, en daarvan sloeg de Professorenwijk grandioos het record. Het was dan ook geen wonder, dat men daar voor een klinkend slot wilde zorgen. Men heeft er de gelegenheid aangegre pen, de leider van de „bezigheden" in dit stadsdeel, de heer P. D, Beversluis, eens ronduit te zeggen, hoe men over hem en zjjn werk voor zijn wijkjeugd denkt. Een groot aantal belangstellenden, oud en jong, was naar de Zeemanlaan geko men om de schare van allerjongste deel nemers, die als laatste programmanum mer nog een ritje met het Glippertje hadden gemaakt, enigszins feestelijk te begroeten. De organisator en hoofdlei der van de „bezigheden" in de Profes sorenwijk had eerst zelf het woord. De heer Beversluis dan memoreerde, dat in de drie weken, tegen een uiterst besoheiden inschrijfgeld, een zeer geva rieerd programma van vermaak en soms leerrijke ontspanning werd gebracht. En wel aan meer dan 300 kinderen van 6 tot 14 jaar, waarbij ook gastvrijheid werd verleend aan een aantal buiten de wijk wonende jongens en meisjes. Niet alleen werd veelvuldig aan sport en 6pel gedaan, maar ook werden bezoe ken gebracht aan plaatselijke instellingen als musea, tentoonstellingen, de militaire koksschool, de brandweer, bioscoopvoor stellingen en speeltuinen... en zelfs aan het Mauritshuis, de Ridderzaal, de ver gaderzaal van de Tweede Kamer, Pano rama Mesdag, miniatuurstad Madurodam en de tentoonstelling „Eeuwfeest van de Rijkstelegraaf". Dag- of avondtochtjes werden gemaakt per bus, boot of fiets, en wel naar Duin- rell, het speeltuin- en watervermaakcen- trum „Klein Giethoorn" bij Hazerswoude, naar Warmond, De Kaag en Rjjpwete- ring, terwijl een interessante speur- wan deltocht kris-kras door Lelden werd ge organiseerd, die het uiterste vroeg van speurzin en opmerkingsgaven. Bij dat al les werd limonade bij emmers gedronken en ijsjes bij honderdtallen verorberd. Vrijwel de gehele Professorenwijk stond deze drie weken in het teken van deze „bezigheden", terwijl niet te veronachtzamen verschijnsel! de curve der jeugdbaldigheid in deze periode permanent de laagste stand van het jaar aanwees. Met waardering en lof gewaagde de heer Beversluis van de ijver en toewij ding van een groot aantal dames en en kele heren, die in deze weken de soms erg moeilijke taak van leidster en leider geheel belangeloos vervulden. Dank bracht spreker aan allen, die verder tot het welslagen van deze weken hebben bijgedragen. Ten slotte kon de heer Beversluis het gedrag van de massa der jongere kinde ren slechts roemen. De discipline van de oudere jongens en meisjes evenwel liet meermalen te wensen over, waardoor het toch al moeilijke werk van de leiding meermalen onnodig werd verzwaard. Juiste toon In zeer hartelijke bewoordingen heeft de heer J. van Harteveld hierna de heer Beversluis dank gebracht voor diens werk op dit terrein, namens bestuur en kin deren. Spreker was dankbaar, dat de heer Beversluis de gezondheid en de kracht had ontvangen, om drie weken deze „bezigheden" te organiseren en te leiden. Het was werkelijk geen sinecure, temeer omdat het record van meer dan 300 kin deren werd bereikt. Dank zij de tact van de heer Bever sluis, zijn gestrengheid aan de ene en zijr juiste toon aan de andere kant, is alles naar wens verlopen. De heer Van Harte veld wenste de heer Beversluis bij voor baat kracht en gezondheid voor het vol gende jaar toe. Hij uitte ook de dank en de hulde van bestuur, ouders en kinderen voor de leiders en leidsters. Enkele kin deren boden de heer en mevrouw Bever sluis hierna geschenken aan. Als voorzitter' van het comité voor de vacantiebezigheden voerde de heer P. Flippo ten slotte het woord. Met grote voldoening constateerde hij, dat dit werk de Professorenwijk geheel belangeloos door de leidsters en leiders is verricht. Hieruit blijkt de ware burgerzin! comité had voor de Professorenwijk ook een wel zeer prettige verrassing. De sub sidie zal namelijk niet meer gelijkelijk over de zeven speeltuinverenigingen den verdeeld, maar naar rato var. aantal ontspanningsuren, En niet alleen naar het aantal kinderen', maar ook naar het aantal ontspanningsuren behaalde de Professorenwijk een record: 16.000 Dat belooft dus 'n aardige duit in dt Zwaaiend met hun in deze weken ge kregen vlaggetjes brachten de kinderen hierna hun hulde aan het echtpaar Be versluis. Helder op werd 't „Lang zullen leven" gezongen Agenda voor Leidan Tentoonstellingen Volkenkunde, 10—5 uur: Vertrouwd bezit van vreemde herkomst (tot 1 October) Lakenhal, 105 uur: tentoonstelling drie schilderijen prijsvraag trouwzaal. Apparaat was detect Twee zwaar gewonden te Leiderdorp GasontploUing in keuken Onbekendheid met de werking, van ten waarschijnlijk defect, hoewel nieuw, butagas-apparaat heeft gisteravond In het perceel Dwarsweteringkade 8 ernstige ontploffing doen ontstaan. Om half 9 wilde mevrouw Bronwas- _jr water warm maken met het appa raat. Ze draaide de kraan open. zette de ketel op het toestel, maar slaagde er niet in het gas aan te steken. Toen ze daarop de kraan wilde dicht draaien, lukte dat niet. De 56-jarige mevrouw Bronwasser riep toen haar 14-jarig buurmeisje Annie Straathof te hulp, die snel de gastoevoer met een vinger af sloot. De keuken was inmiddels vol met gas gekomen. En alles zou nog goed zijn af gelopen, als er in de keuken niet een petroleumstel had gebrand. Nu volgde ;n zware ontploffing, die tot gevo'.g had, dat mevrouw Bronwasser en Annie Straathof met ernstige brandwonden werden overdekt en de in huis zijnde J. de Boer en K. Botermans minder ig werden gewond. De keuken één grote ravage. Dokter Bakema en dokter Roodenburg. assistent van dokter De Bruyne, verleen den eerste hulp. later daarin bijgestaan door de G.G.D uit Leiden. Mevrouw Bronwasser en Annie Straathof naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden worden gebracht. De politie heeft het gasapparaat in beslag genomen. De snel ter plaatse zijne e brandweer behoefde geen dienst Belangstelling voor werk in Rhodesia Op 9 Augustus stonden bij het Ar beidsbureau Leiden ingeschreven 1782 werkloze mannen, waarvan 190 op D.U.W.-objecten waren tewerkgesteld. De lichte stijging, die plaats vond in vergelijking met de vorige week, is het grootste gedeelte terug te brengen tot de bouwnijverheid. In de bouwvak- vacantieweek namelijk werden werknemers ingeschreven, doch kwamen vanzelfsprekend vrijwel geen plaatsingen tot stand. Het aantal werkloze vrouwen gevolge van inschrijving van jeugdigen iets toe en bedroeg op 9 Augustus 188. Voor de reeds vorige week vermelde vraag naar personeel voor de spoorwegen in Rhodesia (Afrika) bleek belangstel ling te bestaan. Inderdaad wordt hier een goede komstmogelijkheid geboden voor werk nemers tot de leeftijd van 33 jaar. De arbeidsvoorwaarden zijn gunstig, terwijl de kosten van levensonderhoud niet hoog zijn. Alles goed en wel (Ingezonden sfuk, buiten verantwoordelijkheid der redactie) opmerking Gaarne nog wijk en de toren van de Oude Kerk. Meer dan twintig jaar reeds kom ik regel matig in de vacantietijd te Katwijk en deze plaats veel vrienden en ken- gekregen. Het oude Katwijk heb ik gekend, met de afbraak heb ik mee geleefd, maar méér nog met de opbouw. De kroon van de opbouw mag m.i. ge noemd worden het verrijzeD van de toren der Oude Kerk en ik weet, dat velen dit moment jaren hebben tegemoetgezien en dankbaar zijn dat de stenen weer levend worden; het sluitstuk van de boulevard herrijst weer. Het is dan ook mijn diepe teleurstelling over de reacties van Kat- wijkers, die mij naar de pen doet grij pen (N.L.C. van 9 Augustus). Waarom moet het zo moeizaam ver richte wederopbouwwerk ook in Katwijk getroffen worden door de echt-Hollandse kankerstemming? Waarom mogen lieden, die geen oog blijken te hebben voor de zo brood-nodige vernieuwing van oud-Katwijk, voor al de verbeteringen die Katwijk na de oorlog onderging en waarin Katwijk vele gemeenten *n voorbeeld mag worden genoemd, waarom mogen dergelijke lie den hun ongefundeerde meningen te ken nen geven, zonder dat er direct enig com mentaar op volgt van enige autoriteit die met dit alles op de hoogte is? Hoe durft iemand te zeggen, dat wy het wederopbouwplan nu ja maar moeten accepteren? Is het dan niet algemeen bekend, dat het afgebroken gebied kraak nog smaak had, saai was en eentonig, niets eigens bezat, in één woord karakterloos was? En kan ieder dan niet met vreugde op merken, dat èn de boulevard èn de straat jes er achter èn het streekje bij de sluis en bovenal het hofje bij de Kerk Katwijk een sfeer geven, die voor kustplaatsen is om jaloers op te worden? Iedereen voelt, dat hier iets is tot stand gekomen van grote waarde en dat Kat wijk een ereplaats mag innemen onder alle wederopbouwplaatsen. Iedereen voelt: dit alles is echt Katwijks. Door schaal, door groepering, door individuali teit gebonden in de gemeenschap, is de oude vissersplaats verjongd, verrijkt her- reVoelt dan niet iedereen, dat deze geest van Katwijk alleen bewaard kon blyven, omdat leiding werd gegeven docr m°"- nen die Katwijk werkelijk kenden lief'hadden? Heeft niet iedereen kunnen zien. hoe de helaas te vroeg overleden directeur van gemeentewerken, de heer Reus. naast en met wethouder Bloot, om niet anderen te noemen, dag en nach. voor deze idealen op de bres hecben ge staan? Hun parool was en is: „Katwijk moet vooruit, maar moet zijn eigen karakter herkrijgen en bewaren". Iedereen kan zien. hoe hun werk rijpt, met deze door het gehele land gewaardeerde uitkom- St Blind is wie dit niet wil zien. En nu de toren van de Witte Kerk. Deze vormt een hoofdstuk op zich zelf. Ze is de bekroning van dit opbouwwerk. Wie de historie kent, weet ook, dat de toren van 1940 niet de oorspronkelijke »n wie met het heden op de hoogte is, weet dat een historische toren niet imaar wordt opgebouwd. Monumentenzorg verdiept zich in de geschiedenis en vraagt niet zonder meer: De was het in 1940? De oudste toren had een spits in de geest van die van Scheveningen. Het is begrijpelijk, dat de gedachten van Monu mentenzorg uitgingen naar die oude spits, welke paste bij het kerkgebouw dat gothisch van opzet is. Hier lag een moei lijkheid voor de wethouder en zijn staf. die de geest van de toren van 1940 wilde bewaren. Wie met het heden op de hoogte is, weet ook, dat er geen torens gebouwd mogen worden. Grote waardering is weer wat overheerst bij het bereikte resultaat. De mannen, die in Katwijk in deze leiding moesten geven, hebben het Op de veilingen wordt enorm veel aangevoerd De pakkery in de bollenstreek draait op volle toeren. In de exporteursschuren branden tot in de nacht de lampen. Daar sorteert en telt men de bollen, hamert men de kisten dicht en in de havens laten kreunende lieren de ene kist na de andere in de ruimen der schepen zakken. Op de veilingen is het al niet minder druk. Daar 19 men dag in dag uit in de weer om duizenden manden met bollen van eigenaar te laten verwisselen en de prijzen zijn deze week tamelijk vast geweest, al waren er natuurlijk uitzonderingen. Het wit o.a. White Sail blijftMarechal Niel (f 8.80 en f 7,15) en Vuur- slecht te verkopen en bracht vrijwel j baak (f 13.60^ en f J2.80) beste prijzen boven de minimumprijs (f voor twaalven) op- Daarentegen bleef het met de enkele vroege tulpen behoorlijk lopen. Brillant Star deed rond f 10.50 en i 8.resp. voor zift twaalf en elf. Couleur Cardinal deed f 7.80 en 5.65, Crown Im perial f 4.90 en 4,35, wat weer niet aan de hoge kant is. Van Gen. De Wet brach ten de elven meer op dan de twaalven, resp. f 4,15 en f 4,70, terwijl Keizerskroon in prijs boven alles uitliep: f 12.35 en f 12,50. Met de dubbele vroege tulpen ging het ook niet kwaad: alleen Mr v- d. Hoeff werd met f 5.60 en f 4,15 matig betaald en ook Schoonoord lag niet aan de hoge kant: f 5.40 en f 5.20. Daaren tegen deden Titian (f 10,60 en f 9,10), (Advertentie) Gooi geen geld door de gootsteen! Wees toch zuinig met Uw pak OMO (OMO-Nieuwsdienst) Leiden, 16 Augustus. We zouden het de Nederlandse huisvrouw wel in het oor willen schreeuwen: Wees toch zuinig met pak OMO 1 Natuurlijk begrijpen we heel goed, dat het moeilijk is te breken met de vastgeroeste gewoonte op wasdag een heel pak in de wasketel leeg te stor ten. Zo deed moeder het, zo doet U het dus ook. Maar met OMO is dat beslist niet noddg. Zelfs in het hardste water doet iedere OMO-korrel onmiddellijk haar werk en zjj doet dat bovendien beter dan welk ander wasmiddel ook. Het is al zo vaak gezegd, maar toch kan er niet ge noeg de nadruk op worden gelegd: „Ver spil geen enkele korrel, maar wees er zuinig mee, héél zuinig"! Neem zo gauw mogelijk zelf de proef op de som. Ook U zult dan tot de inderdaad verbazingwekkende conclusie komen, det het wonderlijke pak OMO in feite een grote besparing geeft. Want niet alleen is uw grote was bij heel wat minder OMO-korrels in de wasketel even kraakhelder als daarvoor, maar er is nog genoeg OMO in het pak gebleven voor een heerlijk schuimend sop voor wol en zijde als ook voor velerlei andere schoon- maakkarweitjes, waarbij we dan in de allereerste plaats denken aan de dage lijkse afwas. Neem dus deze proef. Werkelijk. U zult ons dankbaar zijn, het is een les uw leven. o. 26 Kon om de mcrat nief besluiten Hé m Murillo en Peach Blossom lagen rond f 6.80 en f 5.85. De darwintulpen waren over het alge meen slechts matig aan de prijs. William Copland. Rose Copland. Bartigon, Pr. Elizabeth, Clara Butt. Campfire. Prunus, Queen of the night, William Pitt, deden m.p. of weinig daarboven vo< dikke maten. All Bright liep daar iets boven uit met f 5.70 en f 4.20, terwijl tulp als Dorrie Overall voor zift twaalf slechts f 4.50 noteerde- Niphetos werd met f 7,80 en f 8.30 betaald de elven van dit soort waren dus beduidend duur der terwijl Demeter hoog in prijs f 12,60 en f 11,40. Van de late tulpen Advance best gevraagd en bracht dan ook voor resp. 11 en 12: f 10.30 en f 9,60 op. John Scheepers f 6,30 en f 5,80, Gol den Harvest f 4,50 en f 4.75 en Mr Moon f 4.90 en f 4,70- Van de parkieten noteerde Red Cham pion de mooie prijs van f 12.45 en f 7.60. Gadelan f 13.85 voor zift twaalf. Fantasy (dikke) deed daarentegen slechts enkele dubbeltjes boven m.p. en Blue Parrot werd afgedrukt op f 5,60 (12) en f 6.45 (11). Prijzen van Mendeltulpen (resp. zift twaalf en elf): Early Queen f 5.15 en f 4.70. Fridjof Nanssen f 5.20 en f 4,45. Her Grace f 5.70 en f 5,45. Hillegarda gedaan. Ongekende moeilijkheden zijn overwonnen om de toren te mogen her bouwen en om de toren te herbouwen in de geest van de alom bekende toren van de Katwijkse Oude Kerk. Wel in de geest der oude. maar geen klakkeloze kopij. Nee. want de omgeving is anders, het oude Katwijk is niet meer het Katwijk met de huizen, waarvan de goot gepakt kon worden vanaf de straat, kris en kras dooreen gebouwd, of einde loos saai van gelijkgeschakeldheid. Bij het vernieuwde Katwijk, dat toch typisch Katwijks bleef, past een ver nieuwde toren welke ook typisch Kat wijks bleef. Dit doel is bereikt. Monu mentenzorg had practisch het laatste woord, ook bij de vormgeving, maar be taalt ook ruim 90%. Hoe dan ook, de toren herleefd, wat forser en wat hoger, zoals de huizen rond om. maar in karakter is het de oude ver trouwde toren, meer dan ooit passend in de omgeving. Hulde aan allen die dit met taaie vol harding wisten te bereiken. Redactie, laat aan de mopperaars niet het laatste woord, zeker niet in de affaire van de Witte Kerk. Katwijks toren wordt herbouwd. Kat wijk waardig. Hulde aan hen, die het zover wisten te sturen! C. van der Bom, architect Kanaalzwemmerij Philip Mickman gaf pas na 21 uur op vlak voor de kust Van de 13 zwemmatadoren, die óf aan de Franse óf aan de Engelse kust de zee in stapten om het Kanaal te bedwingen, zagen er slechts 3 hun poging met succes bekroond. Het zijn het Engelse meisje Kathleen Mayoh, haar landgenoot Victor Birkett en de Egyptenaar Bakr Soliman. Hun tijden waren resp. 16 uur 55 min., 15 uur 30 min. en 18 uur 15 min. kilometer voor de Engelse kust het water te verlaten. Om 2 uur in de nacht 1 De overige negen zwemmers en zwem sters moesten de strijd hetzij door uitpuit- ting of doordat zij plotseling met sterkere stromingen te kampen hadden, staken. De meesten van hen waren hun einddoel al dicht genaderd en hadden gemiddeld reeds meer dan 14 uur in het water ge legen. De 21-jarige Brit Philip Mickman wel het meest onfortuinlijk. Hij moest opgeven, toen hij zich, na 21% uur zwemmen, op nog geen kilometer van de Franse kust bevond. Van de geslaagde zwemmers het volgende. Victor Birkett, de 26-jarige Engelsman. vom zo uitstekend, dat men hem in staat achtte het record te verbeteren. Maar toen hij in de buurt van Dover kwam waren stromingen de oorzaak, dat hij geen meter verder kwam. Niettemin is hij er in geslaagd de Britse kust te be reiken. Zijn tijd bedroeg over de 15 uur, hetgeen ongeveer 5 uur boven het record ,n de Egyptenaar Abdel Rekim met ïr 49 min.). 20-jarige Mayoh is geen nieuweling op dit gebied. Het vorig jaar heeft zij reeds een poging gedaan, maar de slechte weersomstandigheden dwongen haar f 6.45 en f 4.70. John Gay f 3.80 en f 4.15, Krelage's Triumph f 3,504,70 en 3.20. Piquante f 11,15 en f 8.70, Superba f 6.15. Van der Eerden f 4.50 en f 4.20 en White Sail voor m p. Triumphtulpen: Aviateur f 7,15 en f 7.30, Denbola f 13.60 en f 10,30, Edith Efidy f 4,65 en f 4,50, Korneforus f 9.30 en f 6.15. Piccadilly f 5.60 en f 4.65. ter wijl Rijnland voor het overgrote deel voor m.p werd verkocht. Van de bree ders liep Indian Chief met f 15 en f 14.60 boven alle soorten uit. Zeer duur waren de dubbele late tulpen (prijzen uitslui tend van zift twaalf): Coxa f 18.30. Eros f 22,60. Livingstone f 12,60, Nizza f 11 en Uncle Tom f 21.60. Bij de narcissen liepen de trompetten en bicolors best (prijzen voor énen en tweëen): Beersheba f 14,60 en f 12.80. Flower Carpet f 12,10 en f 9.60, Golden Harvest (extra best) f 17.10 en f 10.80. Magnificence f 16.60 en f 11.80. terwijl beste Queen of the Bicolors f 17,20 en f 14.10 deden. Met de groot- en klein- kronigen was het over het algemeen matig Flower Record (1) deed dan nog f 7.80. Carlton van f 5-6.50. Mrs R. O. Backhouse f 13 en Scarlet Elegans f 5 en f 3.50 Beter ging het met de Poetaz en dubbele narcissen. Texas werd verkocht voor f 12.40 en f 10,50. Cheerfulness f 5.50 en f 4. Early Perfection f 9.60 en f 7.20. Laurens Koster f 6,60 en f 5.80, l'Inno- cence f 9,30 en f 6.80, en St Agnes voor resp. f 8.30 en f 6.60. De bijgoed-prijzen ondergingen deze week niet veel wijzigingen. Collecte Zonnehuis Evenals het vorige jaar houdt de Chr. vereniging tot verpleging van behoeftige chronische zieken een collecte te Leiden ten bate van de zieken, die in de tehui zen te Beekbergen en Schiedam worden verpleegd. Deze collecte zal gehouden worden in de week 18—25 Agustus. de volgende week dus. Het is ongetwijfeld bekend, dat het overgrote gedeelte van het aantal zieken, dat aldaar verpleegd wordt, nimmer lichamelijk zal herstellen De verpleging kost veel geld. en steeds meer chronische zieken vragen name. In andere ziekenhuizen Is geen plaats voor deze patiënten. Vier koren in Zoeterwoude Als Leiden en Zoeterwoude een wedstrijd zouden houden om het kampioen schap „te laat beginnen", dan zou de winst ruimschoots naar Zoeterwoude gaan. Toen daar gisteren in het verenigingsgebouw een feestavond ter ere van de koordirigent Hans Boelee en zijn bruid, mej. S. van Leeuwen, werd gehouden, begon die avond niet om acht uur, zoals was aangegeven, maar om tien minuten voor negen. Het was maar goed, dat het feest zelf zo uit stekend slaagde. De heer Boelee zal binnenkort in het huwelijk treden. Omdat men er tegen op zag. de bruidegom vanwege elk der zang verenigingen. die hU leidt, een feest avond aan te bieden, kwam men op het denkbeeld, dat gezamenlijk te doen. Zo waren dan gisteravond te Zoeterwoude bijeen de Chr. zangverenigingen Concor dia uit Noordwijkerhout, Die Rhtfn- sanghers uit Oegstgeest. Excelsior uit Leiderdorp en Zingt den Heere uit Zoe terwoude. Toen het bruidspaar binnentrad, werd hen staande een begroetingslied toege zongen. Daarna werden de heer en aan staande mevrouw Boelee toegesproken door de heer P. J. G. Polhuijs, tweede voorzitter van Excelsior. HU wees er op, dat de dirigent de zangverenigingen leert wat Christelijke zang Is. Wij weten, zei de heer Polhuijs, dat U ons wilt leren zin gen ter ere van God. Met een toesprank je, dat de heer Boelee alvast voor veel vrouwelllke wisselvalligheid waarschuw de, bood spreker vervolgens twee schil derijen aan. belde vervaardigd door de secretaris van Excelsior, de heer J. Baaima. Gedurende het verdere deel van de avond berustte de leiding bij de heer Baaima. Het werd een vlotte, prettige feestavond. Braaf werd er uiteraard mee gezongen. als de man aan de geluidsin stallatie een bekende plaat opzette. De zaal leek el gauw even woelig als de woelige baren, waarvan gezongen werd. Donderdag op Vrijdag was zij te Sangatte in de omgeving van Calais te water ge gaan. Vrijdagavond stapte zij (als eerste geslaagde dit jaar) het strand op in de nabijheid van Folkestone, na 16 uur en 55 minuteD te hebben gezwommen. De 26-jarige Egyptenaar Soliman be reikte in een verwoede donderstorm de Franse kust. Hij had toen 40 mijl gevoch ten tegen de sterke stromingen. Barthel wil wereldrecord op 1500 m verbeteren Joseph Barthel. de olympisch kampioen op de 1500 m, wil op 20 Augustus in de stad Luxemburg een poging doen het wereldrecord op de 1500 meter, dat op staat van Gunder Haegg, Lennart Strand en Werner Lueg met- 3 min. 43 sec., verbeteren. Deelnemers op die dag zijn behalve Barthel, de wereldrecordhouder op de 2000 en 3000 meter Gaston Reiff (België), verder nummer twee van Hel sinki. de Amerikaan Bob Mc Millan. diens landgenoot Druetzler, de Duitser Rolf Lamers en misschien Werner Lueg. Fenny Heemskerk ongeslagen na 5e ronde De resultaten van de partijen, gespeeld in de vijfde en laatste ronde van het tournooi om het schaakkampioenschap an Nederland luiden: Mevr. F. Heemskerk—mevr. Van Beuse- kom 10; mevr. C. P. Kleynmej. C. Bouwman 10; mevr. C. Roodzantmevr. van der Veen 10. De eindstand luidt: 1. mevr. F. Heems kerk (Amersfoort) 5 p.; 2. mevr. C. Rood zant (Rotterdam) 4 p.; 3. mevr. A. van der Veen (Amsterdam) 3 p.; 4. mevr. M. Hu- bert van Beusekom (Den Haag) 1% p.; C. P. Kleyn (Wormerveer) 1 p.; 6. mej. C. Bouwman (Alkmaar) p. Zuiderzeewedstrijd gewonnen door Engelsman Vanuit Utrecht via Enkhuizen naar Sneek Voor de internationale motorbootrallye 1 de Zuiderzeewedstrijd. georganiseerd door de Kon. Ned. Motorboot Club. had den 42 jachten van zes landen ingeschre- Het aantal personen, dat gisteren de tocht deelnam, bedroeg 181. De verzamelplaats van alle jachten was Utrecht. Daarna werd Weesp aangedaan. De Zuiderzeewedstrijd kon ondanks de minder gunstige omstandigheden (regen wind) doorgang vinden en 13 jachten kwamen in de strijd uit Van een bezoes Volendam moest worden afgezien, aangezien de wind speciaal voor de kleine jachten zeer gevaarlijk mocht worden genoemd. De vloot ging rechtstreeks naar Enkhuizen, waarna naar Sneek werd overgestoken. De uitslag van de Zuiderzeewedstrijd luidt: 1. Rosina, eigenaar L. Horsnell (Chigwell, Eng.) 3 seconden verschil 2. Cascade, eigenaar O. Dives (Londen. 5 seconden verschil 3. Zilvermeeuw eige naar G. Verwiel (Waalwijk) 8 seconden verschil. Bruno is onze broer niet, zeggen de zusters lunk Het staat vrijwel vast. dat de winnaar van de bronzen medaille te Helsinki op bet nummer 10.000 meter snelwandelen, Bruno Junk. niet dezelfde persoon is als de vermiste Duitse krijgsgevangene, al dus de verklaring van de beide zusters van de vermiste Duitser Junk. De Rus sische snelwandelaar is geboren in list jaar 1929 en hun vermiste broeder is van 1920. Schaaktournooi te Helsinki Nederland verloor van Israël In de vijfde ronde van groep 3 van het F1 d e - landentournooi te Helsinki ver loor het Nederlandse schaakteam met 1% 2% van Israël. De gedetailleerde uit slagen luiden: Prins—Oran 1—0: Czerr. uk -Van- Scheltinga 1—0; Donner—Borak i—Mandelbaum—Cortlever 1—0, De andere uitslagen in deze groep varen: Rusland—Finland 2%— l'i; Ver. Staten—Griekenland 4—0; Zwitserland- Polen 1%—% (2 afgebr part.). De teams van groep 2 hadden een vrije dag. De resultaten van groep 1 luiden: Saar —Luxemburg 4—0; Argentinië—Dene marken 3%TsjechoslowakijeCuba 30 (1 afgebr. partij); W.-Duitsland IJsland 21 (1 afgebr partij). De teams van groep 3 hebben vandaag

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 9