T 0 Synthetische wasmiddelen veroveren wereld.... maar de zeep blijft De kneep van het vak: soorten vullen^T".le7"our«ne«mP™£ elkaar aan, maar gaan niet samen Prof. dr Goddijn stapte over pharmacie naar biologie van Na zeer werkzaam leven met emeritaat jjfitêi NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1952 Huisvrouw in doolhof van nieuwe snufjes de 1 (Van een onzer verslaggeefsters) die RIJ DE HUISHOUDELIJKE PERIKELEN, die de huisvrouwen n gen ten uitpuzzelen, spelen de verschillende zeepsoorten een grote rol. Er wel schieten steeds nieuwe sterren op aan "t firmament: na de zeeppoeder, die en- bij de eeuwwisseling als „nieuwigheid" gold, kwamen de zeepvlokken voor ter- i^e *Üne was en *ater de zelfwerkende wasmiddelen die als kometen over dat de wereld schoten. Nu zijn het de synthetische wasmiddelen, die zich meer lin- én meer aankondigen, eerst in bescheiden pakjes speciaal voor het haar en ilater voor de wolwas, toen in flessen voor vaatwerk, wol, zijde en nylon de 'en nu weer in poedervorm.vooralles. En daarbij handhaven zich nog taal altijd de harde en de zachte zeep, die onze grootmoeders als enig reinigings- ter_ middel kenden en waarbij zij zich best bevonden. Hoe nu in dit labyrinth 'van aanbevelingen de juiste weg te vinden en de goede keus te doen? Toegegeven, het is moeilijk, vooral (wanneer de verschillende soorten was- jmiddelen worden aangeprezen als bevat tendeen dan volgen er altijd van die moeilijke woorden, net als op de tubes in tandpasta. De niet-technisch geschoolde huis vrouw zit dan wel eens met de handen in "t haar, want hoewel zij zich graag mte iaat voorlichten, kan zij al dat nieuwe de niet helemaal volgen. Vroeger was het zeephoudende wasmiddelen en zelfs de ouderwetse zeepsoorten produ ceren. Een teer punt bij de wasbehandeling is altijd het schuim op het sop en daar om wordt natuurlijk de schuimkracht de synthetische wasmiddelen druk naar voren gebracht. Om te beginnen zit al een groot verschil in. Heeft men sop en zeep. dat niet meer schuimt, dan de Wasdag in Urk. De beide Urkers op de foto zullen zich over de smetteloze „straatversiering" waarschijnlijk niet bijster druk maken. Maar de Hollandse huisvrouw, die weet wat wastobbe-getob is, vindt bij dit wapperende linnen goed stof voor overpeinzingen over het voor en tegen van ouderwetse zeep en moderne synthetische wasmiddelen. [gemakkelijker: welke huisvrouw vroeg zich af, hoe zeep samengesteld was? Het mej. was haar genoeg, kwaliteitsvërschil te eelte onderzoeken.en laat dat maar aan ed- de Hollandse huisvrouwen over! Die heb ben het dadelijk door, of een zeepsoort en voldoende vet is of niet. Een góed-schui mend, krachtig sop, daarin schoont de Het begon eigenlijk al met de zeep- Pa" poeder, dat wasmiddelenprobleem. Want j>nt"het bleek alras, dat men geen fijne of bui" zachte stoffen in een zeeppoederbad ssa~ moest stoppen. De oplossing lag voor de 'Xj hand: men hoorde, dat zeeppoeder behal- ve zeep ook .soda bevatte en dat men het duf gebruik tot de katoenwas diende te be- mi: terken. „Geheime" kracht De zachte vlokkenzeep kon er mee door. maar de perikelen kwamen weer. toen het zelf-werkende wasmiddel ver scheen. Geheimzinnig werd door de fabri kanten aangekondigd, dat zo'n poeder zélf de was deeddat bleekmiddel noch blauwsel nodig was na zulk een sop En hoe kwam dat dan? Och 't is maar eenvoudig en nü is dat geheim niet zo belangrijk meer: aan de tot poeder ver werkte zeep is een bleekmiddel en wat optisch blauw toegevoegd, zodat men kan zeggen, nu alles in één te hebben. Daarmee is dan ook de vraag, waarom men gekleurd goed niet in sop van zelf werkende wasmiddelen kan laten staan, beantwoord: er zit een bleekmiddel in! En nu dan die synthetische was middelen. Zeker, die zijn nog in op komst en zullen nog wel enige ver beteringen ondergaan, zoals dit het geval is met alle nieuwigheden. Is het nu juist, dat de synthetische zeepproducten de goede ouderwetse zepen gaat verdringen? Neen, zij zullen terrein winnen, maar de echte zeep kan toch niet he lemaal worden gemist. De verschil lende soorten vullen elkaar in moge lijkheden aan en daarom blijven de fabrikanten naast hun „alkalivrije" synthetische wasmiddelen ook de Familieberichten uil andere bladen GETROUWD: Major F C Woolf en jkvr S Quarles van Ufford. Londen. BEVALLEN: Mevr. v. d. Toorn-Roosjen. z., Saldahana, Z.-Afrika: mevr. Wükhuizen- Kastelein, d.. Knala Belait. Seria. Brunei: v. Houten-Currie Lockhart. z.. Aals- nendaat; it.). C Djakarta: iada. Bsse Kerk e-Bijlsma. ".ulnis de d Vee 1.. Aylmei Wien-Cohen. d.. A'dam. OVERLEDEN: MEG Roukema-Visser, v.. J J A'dam: jhr W H van Swinderen, rn Loosdrecht; H Schouten, m.. 66 j.. De Bilt: A P van der Bovertkamp-van Ravenhorst, v.. Tl J.. Amersfoort: dr B J Eras. m.. 76 j.. Arn hem: dr J J L van Rijn. m.. A'dam: J Polk. 57 j.. Amsterdam. dit, zoals iedere goede hulsvrouw weet. een bewijs dat het sop „dood" is, dus: geen waskracht meer heeft. Aan synthetische middelen is echter, op chemische wijze schuimmiddel toege voegd. Ook een uitgeput sop, hiervan ge maakt, kan nog schuimen. Hier wordt dus oplettendheid geëist- Ja, het wordt er niet gemakkelijker op als men dan eindelijk iets meer van de samenstelling weet! Ter voorlichting dan enkele voorbeel den van de werking van zeep en van synthetische wasmiddelen. Hoe komt het. dat men met vloeibare synthetische reinigingsmiddelen (ten on rechte in de volksmond „vloeibare zeep" genoemd) zo best kan afwassen, zelfs in lauw of koud water? Wel, deze middelen hebben zeer sterke ontvettingskracht. ook zonder dat zij in het water verhit worden. Doordat het afgewassen opper vlak volledig afdruipt en geen vegen cf strepen achterlaat, wordt het vaatwerk glanzend schoon en kan men zelfs het afdrogen achterwege laten, hetgeen bij zeepgebruik niet mogelijk is. Dan de wasmiddelen. Bij gebruik van zgn. „hard water" en in Nederland is vrijwel al het water, behalve regen water „hard" vormt opgeloste zeep onoplosbare kalkzeep, waardoof bijv- in wasgoed die gehate vlekken kunnen ver schijnen. Door toevoeging van soda of meer zeep kan het water wel zacht wor den gemaakt, maar niet iedereen heeft hier de juiste kijk op. Synthetische was middelen echter zijn „kalkbestendig" en hebben geen last van het water. Men kan die zelfs in zeewater gebruiken, hetgeen met zeep niet lukt. Dat wol uitstekend in synthetische was middelen kan worden gewassen, is nu wel algemeen bekend. Maar er zijn toch ook fabrikanten van wollen stoffen en goederen, die bezwaren hebben tegen de volgens hen te sterk ontvettende werking van deze middelen en daarom de voor keur geven aan speciaal voor de wolwas gemaakte zeep. De kneep Lange tijd kon voor de katoenwas met synthetische middelen niet dat reinigend effect dat zeep heeft, worden bereikt. De bestaande alkalivrije middelen maakten het vuil wel los, maar hielden het niet vast. zoals zeep dat doet en konden dus niet verhinderen, dat het zich ten dele weer op het weefsel vastzette. Onlangs in de handel gebrachte syn thetische wasmiddelen in poedervorm hebben dit euvel niet meer en zijn dus ook zeer goed bruikbaar voor de katoen was. Het is thans aan het publiek, keuze te mak:n tussen zeep en synthetisch pro duct. Zoals het er thans uitziet met zeep is reeds ruimschoots geëxperimen teerd en de synthetische producten zijn i nog in opkomst is er nog geen sprake van, dat de oude en beproefde zeepmid- delen zullen verdwijnen voor de nieuwe vindingen. De fabrikanten beijveren zich uiteraard, beide soorten in al hun waarbij met vele factoren rekening moet worden gehouden. Combinatie i van zeep eri synthetisch wasmiddel j product is tot nu toe niet mo- j gelijk gebleken. Men doet er dus goed aan, deze producten niet in één sop te verenigen; dat zou naar beide kan ten de werking verzwakken. Ervaring De oplettende huisvrouw zal ervaren, welke soort zij het beste voor bepaalde stoffen kan gebruiken, maar daarbij speelt uiteraard ook de prijs een rol. !n elk geval vullen de thans in de handel zijnde wasmiddelen elkaar dermate aan, dat men veel minder zorg behoeft te heb ben over het welslagen van de was, dan vroeger. Het is ook wel goed. dat er wat meer aandacht wordt besteed aan wat men koopt, doordat men iets van de samenstelling van het product begrijpt, 't Gaat er maar om. dat voldoende wordt tegemoetgekomen aan de Nederlandse eisen van reinheid: een schone was! Agenda voor Leiden Donderdag Doelenkazerne, 8 uur: uitreiking van oorkonden aan nabestaanden van in de oorlog of in Indonesië gesneuvelden. Stadhuisplein, 7 uur: rondvaart Oud- Leiden door en om de Sleutelstad; daar na bezichtiging stadhuis. Vrijdag De Zijl. 7 uur: promotiewedstrijd De Zijl II—D.J.K. III. Noordwyk aan Zee, Geref. kerk, 8 uur: Dirk Jansz. Zwart, orgel. Tentoonstellingen Volkenkunde. 105' uur: Vertrouwd bezit van vreemde herkomst (tot October) Nachtdienst apotheken Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doeza- straat 31, tel. 20313. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Jacoba E. dr v. A. Wou terloot en E. Wouterlood; Ellen Chr. dr v. G. J. Lentz en A. Houtman; Alexander J. zn v. W. Laterveer en C. v. d. Heijden; Catharina C. C. dr v. J. C. de Jong er C. J. Vaneman: Teunis zn v. T. Rietkerk en G. F. v. d. Hoogt; Jacob zn v. W. van Rijn en C. van Duijn; Bernard C. zn v. B. G. A. Buissink en C. D. Kromhout; Antoon zn v. K. B. Siera en C. v. d. Hey- den; Luciano F. zn v. G. Candido en W. F. G. de Graaf. OVERLEDEN: A. Verwer, wed. van Moenen. 80 jaar. GEHUWD: D. J. van Erkel en W. A. d. Weijden; G. Pikaar en K. van Ton geren; W. F. van Dijk en A. M. Stouten; Th. Overdijk en W. v. d. Blom; J. Han selaar en A. H. de Mooij; L. C. H. Mekel i A. M. Hoogeveen. Haagse politierechter Jongen kopje onder geduwd. Een rare streek haalde een 20-jarige bloemist uit Hazerswoude uit. Hij had 10-jarige jongen een duw gegeven, zodat deze kopje onder ging in een sloot bovendien zijn knie bezeerde. Verd. v< telde de Haags politierechter, dat hij de jongen en zijn kameraden wel honderd maal had gewaarschuwd om niet op i voetbalterrein te komen. 'Toen zij desondanks weer op waren, had hij de jongen met een nat pak willen straffen, is hem ook wel eens gebeurd, dat sloot in werd geduwd, vertelde hij schouderophalend. De officier van Justitie kon dergelijke krachtdadige methoden echter maar ma tig waarderen en hij eiste dan ook 20,— boete of 10 dagen. Conform de eis werd verd. veroordeeld. Voor de Officier van Justitie geleid De twaalf hazardspelers, die Zaterdag avond te Noordwijk doorde politie aldaar werden overvallen, zijn vanmorgen de Officier van Justitie te Den Haag geleid. Auslra/ié en de billioenen „Schapen leveren Australië ruimweg per jaar voor een billioen pound aan wol schreef onze Australische corres pondent in zfjn gisteren geplaatste arti kel. Men zal vreemd hebben opgekeken het billioen. dat immers in Neder land millioen maal millioen betekent. Hij bedoelde echter een milliard; in vele landen, bijv. in België. Frankrijk en Amerika, betekent ..billion" een milliard Kennelijk ook in Australië. Dam-duel BomGordijn weer onbeslist Nog steeds is niet uitgemaakt wie de belangrijke tweede plaats achter kam pioen Van Mourik in het Zuid-Hollands damkampioenschap toekomt. Nu echter Terlouw is uitgeschakeld gaat de strijd nog uitsluitend tussen Jan Bom en Freek Gordijn, die nu een herkamp tot winstpartü spelen. De eerste partij hier- vond gisteravond plaats bij de Dam- club ..Het Westen" te Rotterdam. Evenals de vorige ontmoeting tussen deze cracks, kreeg geen van beiden voordeel' enige betekenis, mede door het feit, dat zij geen enkel risico durfden te i. Zo kwam dè remise dan ook zon der schokken tot stand na een party in het open spelgenre. Het volgend treffen zal nu plaats vin den op Vrijdag 22 Augustus in het Natio naal Schaakgebouw, alhier. Als mijnwerkers zwoegen de arbeiders tn de donkere torenschacht. Hun steenboren dringen metersdiep in de sleetse muren van de Haagse Toren, die grondig onder handen genomen wordt Op de plaats waar de mannen bezig zijn, zal één van de vier betonnen vloeren worden gelegd, die de oude toren de nodige „stijfheid" terug zullen moeten geven. Toren krijgt een rose opperhuid (als ran een perzik) Veizassende ontdekkingen in het hazt van den Haag (Van een onzer verslaggevers) De Haagse toren is vol van onrust. Wie op de bodem van die naargeestige stenen-koker aan de Torenstraat staat, vangt klanken en bijklanken op, welke helaas niets van doen hebben met de goede klank van de klop op het klokkenbrons. Het is nog niet zo lang geleden, dat we op dezelfde plaats, het koud worden van de klokkestem beleefden. De geluiden die ons nu om geven, blijken afkomstig van machtige steenboren. We stijgen circa'30 meter en staan dan op de plaats, waar de tweede betonvloer zal komen, j leeropdracht voor dr Loenen De arbeiders werken als mijnwerkers Haagse toren gaat straks in een fris Met jngang van 15 September is aan in de donkere torenschacht. Het is een, rood gekleed! Straks....? Het zal zeker dr j H Loenen. leraar bij het stedelijk fascinerend gezicht, deze kerels de lange (nog minstens twee boorpen in de nu wat sleets geworden, werk geheel af is. maar altijd nog 2.5 meter dikke zien drijven. De speer-boor, als een bajonet vooruitgestoken, graaft kirrend het steen weg. In de vierkante gaten, die zo in de muren vallen, len straks de zware balken worden ge stoken. Daarop kan dan de betonvloer komen te rusten. Er zullen op deze ma nier vier betonvloeren in het toren lichaam. dat hierdoor de nodige stijf heid krijgt worden aangebracht. Zwammen en houtwormen De „torendokter", de heer H. Feenstra, die de patiënt dagelijks in- en uitwendig beklopt en betast, zegt, dat we langzaam maar zeker in de goede richting gaan. „Als we eenmaal die nieuwe vloeren in hebben, dan staan ook de muren w> in het gelid". Maar wanneer je in z oud metselwerk als de Haagse tot bieekt, kom je van alles tegen, zo is de ervaring. „Het is haast niet te geloven", zegt dc 'heer Feenstra, „maar de ontdek king die we laatst nog bij de opruiming van de klokkestoel deden was bepaald beangstigend. De in de muur verankerde eikenhouten opleggers, waar het zware geval op rustte, bleken totaal vermolmd. He: was één woekering van zwammen en houtwormen, die zich in het vochtige gedeelte van het toch ijzersterke hout vestigden. Een zwam. zo groot als het palet van een schilder, za; nu aan de kot van een balk en deed vandaaruit zijn ondermijnend werk. Het was bepaald griezelig. Dat vindt de heer Feenstra ook. „Het had niet langer moeten du ren". Ook meent de heer Feenstra vol doende aanwijzingen gevonden te heb ben om de veronderstelling te wagen, dat er eertijds boven de houten toren- vloeren gewelven zyn geweest. Als be wijs hiervoor heeft hij aanzetsteen voor gewelfrlbben verzameld. Die zijn daar niet 'voor niets aangebracht, zo meent hij- Zoals iedere voorbijganger zien kan is he; toren-lichaam geheel in een ijze ren stelling gevlochten. De lift om de materialen aan te voeren is nu bijna ge reed en zeer binnenkort zal met het af hakken van het oude metselwerk aan de buitenkant begonnen worden. Hall millioen stenen nodig Hierna zal de nieuwe bemetseling van de toren-huid plaats hebben. Voor de nieuwe stenen-stoffage is een half mil lioen stenen nodig. Maar dan hebben we een opperhuidje als van een perzik aan gebracht. zo verzekerde de torendokter, die ons een steensoort toont, welke le-, vendiger rood is dan de oude soort. De Zondagsschoolkinderen hadden een fijne dag Het 85-jarig bestaan van de Geref. Zondagsschool „Zaait uw zaad in de morgenstond" is feestelijk gevierd. Alle kinderen zijn er gisteren op uit geweest. En niet alleen de kinderen, maar ook het bestuur, de medewerkers en de me dewerksters hebben een goede dag ge had. Met drie grote bussen vertrok gis termorgen een opgetogen gezelschap van de Herengracht. Voordat het eind- ooel van de tocht werd bereikt, zijn ei veel mooie dingen gezien. Door de dui nen reed men in de richting IJmuiden De overtocht op de pont bij Velsen was een evenement voor de kinderen. Voor de chauffeurs iets minder waarschijn lijk. Tenslotte begonnen na aankomst in de omgeving van Bergen en Schoorl de spelletjes. En de wedstrijden. De tocht terug ging door een heel ander deel van Noord-Holland. Er werd nog eens weer uitgestapt om te gaan zaklopen. Daarna ging men dan werkelijk naar huis. Om t te eten, om verhalen te vertellen en ooral om eens goed afgewassen te wor- len. Op de foto (van Kok v. d. Mey): en klasje, fris voor het Vertrek. Locomotief naar Zatopek genoemd Vol lof voor de prestaties van Emil Zatopek, de Tsjechische athleet, die te Helsinki drie gouden medailles wun, heeft het bestuur van de Tsjechische spoorwegen besloten, een nieuwe loco motief naar Zatopek te vernoemen. De Tsjech, die de bijnaam „de menselijke locomotief' verwierf is uitgenodigd de eerste rit met de locomotief mee te maken. gymnasium te Leiden, opdracht verleend om in de faculteit der letteren en wijs begeerte aan de rijksuniversiteit te Lei den onderwijs te geven in de wijs begeerte. Geref. Gemeente beroept ds J. W. Kersten De Geref. Gemeente te Leiden heeft gisteravond een keuze gedaan uit het gestelde tweetal en het gevolg daarvan is geweest, dat de kerkeraad heeft be roepen ds J. W. Kersten van Genemui- den. Ds Kersten, die een zoon is van wijlen ds G. H. Kersten, het Tweede- Kamer-lid, staat sedert 1950 in zijn tegen woordige gemeente. (Advertentie) De Zijl scheen regelrecht op zege af te stevenen Pinguins kwam echtei van 42 op 44 De eerste promotiewedstrijd van De Zgl heeft de Leidenaren niet meer dan één punt gebracht. Voorlopig althans, want tegen het laatste doelpunt van Pinguins (Woerden), dat de gelijkmaker betekende, heeft De Zyl protest aangetekend. Een paar minuten voor het einde twijfelde niemand er aan. of de Leidse club zou gaan winnen. Ze had toen een volkomen verdiende 42 voorsprong. Maar in de laatste minuten kreeg ze twee strafworpen tegen zich en daaruit kwamen even veel doelpunten voor Pinguins voort. Zo werd het 44. De thuisclub begon prima en de Pin- guins-achterhoede kreeg het hard te ver duren. Al spoedig deed een bezoeker iets, dat niet door de beugel kon. Hij moest naar de kant en. Steehouwer be nutte de toegekende strafworp (1—0). Even later echter ging deze voorsprong verloren, toen de Leidse achterhoede een lelijke fout maakte (1—1). De Zijl liet zich door deze tegenslag niet van de wijs brengen en enkele ach terwaartse schoten van Prevo kostten de doelman van de gasten heel wat moeite. Wat later had Prevo dan toch succes: 2—1, en bijn»was uit een snelle rush van J. Blansjaar de voorsprong vergroot. Pin guins nam echter de afgeslagen aanval over en Dragt werd opnieuw gepasseerd: 2—2. Vlak voor de rust moest er weer een speler van Pinguins het water uit en tot groot enthousiasme van het ruim 1000-koppige publiek buitte Prevo even na de hervatting het numerieke overwicht uit: 32. En toen D. v. d. Kwaak, na fraai op- zwemmen van zijn ploeg, de stand op 42 had gebracht, leek er voor de Leidenaars geen vuiltje meer aan de lucht. Edoch. Nadat Steehouwer tegen de bo venlat had geschoten, kreeg Pinguïns een strafworp toegewezen en het schot was raak: 4—3. Uit de volgende aanval meen de de scheidsrechter weer een overtre ding van een Leidenaar te hebben gezien. Weer een strafworp: 44. Met deze stand kwam het einde. Vooraf speelde De Zijl II een oefen wedstrijd tegen een L.Z.C.-combinatie. De U ziet 't met één oog F ...en U ruikt 't direct! De zonnige rijpheid vin de fijnste Amerikaanse tabakken straalt uit leder pakje Oran! Maak 't open! Snuif de opwekkende zuiverheid van de "sun-kissed" tobaccos diep in U op! Rook 10dagen alléén Oran. Dan weet U. waarom 90% van de Amerikanen alléén maar „Amerikaans" jféli made from "sun-kissed" tobaccos De „volbloed" Amerikaan! Het Semarangse blad Sin Min meldt, dat de Indonesische COMMUNIST SE- MAOEN naar Indonesië zal terugkent. Semaoen was in 1926 met Alimin en Darsono naar Moskou uitgeweken nadat zijn rol in de onlusten van dat jaar in West-Java was uitgespeeld. (Advertentie). Verwen Uw kinderen gezond met Maakt lastige etertjes tot holle-bolle-Gijzen/ Leidenaar van geboorte Hij schzeei in een dag een nieuwe orafie Op diens eigen verzoek is, zoals we onlangs reeds meldden, aan prof. dr W. A. Goddyn, hoogleraar in de pharmacographie, galenische pharmacie en receptuur aan de Leidse universiteit, bij Koninklijk Besluit als dusdanig eervol ontslag verleend. Prof. Goddijn, Leidenaar van geboorte, aanschouw de de negende April 1884 't levenslicht, studeerde in zijn geboortestad één jaar aan de H.B.S. en zette dit onderwijs voort aan de H.B.S. te Gouda. Hierna liet hij zich aan de Leidse universiteit inschrijven als student in de pharmacie, welke studie hij in 1909 besloot met het apothekers-examen. maal zelf getekend", vertelt prof. Goddijn, en de bezoeker ervaart dan, dat deze hoogleraar tevens een knap tekenaar is. Er volgt dan een heel college over allerlei' theorieën. Van Darwin, Lamarck. Hugo de Vries en Lotsy. ..Mijn vriend Lotsy had een theorie opgesteld, waarin hij beweer de, dat nieuwe soorten kunnen ont staan door bastaardering. Kijk. de waarheid van deze theorie gingen we nu in Afrika onderzoeken. En ze is ten dele juist gebleken". Nieuwe oratie bekend, dat Zó kwam de kuit weer in 't iatsoen In 1909 werd de heer Goddijn benoemd tot assistent van het Rijksherbarium al hier. welke functie in 1914 veranderde in conservator. In 1926 promoveerde de heer Goddijn tot doctor in de wis- en natuur kunde op een proefschrift, getiteld: „Kweekproeven met eenjarige vormen binnen Linné's soort, Hyoscyamus niger". Zes jaar later werd dr Goddijn benoemd tot directeur van het Rijksherbarium al hier en tevens belast met bet onderwijs in de systematische plantkunde. In 1934 volgde zijn benoeming tot buitengewoon hoogleraar in de pharmacographie, ga lenische pharmacie en receptuur, welk ambt vijf jaar later veranderde in een gewoon hoogleraarschap. In zijn zonnige kamer aan de Thoi beckestraat was prof- Goddijn zo vrien delijk, ons een en ander omtrent zijn leven en werken te vertellen. „Hoewel", begon hij. „ik er niet zo erg veel voor voel om in de krant te komen. Ik heb gewerkt, zoals van mij verwacht werd. en dan is het geen verdienste als je oud gaat worden en het bijltje er bij neer moet leggen". Allereerst vertelde prof. Goddijn dan hoe het kwam, dat hij van zfjn apothe kersstudie overstapte naar de biologie- Uiteraard had ik als apotheker een veel betere toekomst, financieel gespro ken. maar de biologie trok me nu een maal aan. Als student al had ik verschil lende colleges hierin gevolgd. Toen dan ook een assistentschap aan het herba rium open kwam. na een reorganisatie, en mij deze betrekking werd aangebo den. aarzelde ik niet. Of ik er spijt van gehad heb? Och ncex Natuurlijk zijn er wel momenten In je leven, dat je de na delen van het één en de voordelen van het ander scherp ziet. denk aan vele studiegenoten, die als apotheker naar Indië gingen en op 45-jarige leeftijd als mensen in bonus terugkeerden, en je kfjkt dan naar jezelf en je veel lagere inkomen, waarbij dan tevens het naderen van je oude dag ook een woordje gaat meespreken, tja. dat zeg je wel eens tegen jezelf: „Was het wel verstan dig?" Maar daartegenover staat de grote voldoening, die mijn werk me geschonken heeft, en daarbij de waar dering. die ik mocht ondervinden, en dan zeg ik toch maar weer: als ik het over moest doen, deed ik het precies Wel heb ik het altijd jammer gevon den, dat er zo weinig tijd voor mezelf overbleef. Ik had een uitgebreide leer opdracht. toen ik hoogleraar werd..Bac teriologie en voedingsleer hoorden daar „4j nog bij. Dan zat ik in allerlei com Overgestapt zoais die voor het apothekers examen. zodat m'n tijd meer dan bezel was. Tè bezet om veel aan wetenschap pelijke arbeid te kunnen doen. En dan was er ook nog de medische faculteit, die me verzocht om colleges over de erfe lijkheidsleer te geven. Maar alles bij el kaar genomen heeft m'n werk me. zoals gezegd, grote voldoening gegeven. Biologie Professor Goddijn is niet voor niets lid van de filosofische faculteit. Weldra zijn we verdiept in allerlei problemen, die het leven van een mens vormen en misvormen En dan komen we vanzelf op 't vak. dat deze nog zo jeugdig uitziende hoogleraar zo uitmuntend beheerst: de biologie. De bezoeker luistert dan gt- boeid naar zijn exploratiereizen naar Afrika. Zwitserland en het Italiaanse merengebied. Vooral de Afrikaanse reis met zijn collega dr J. P. Lotsy Is bijzon-! der interessant geweest. Samen schre ven deze belde geleerden hun ervarin gen neer in het boek „Voyages of explo ration to judge of the bearing of hybri dization. upon evolution I South Africa (Deel X van Genetica). Dan komen er gekleurde platen voor de dag Platen me: bloemen en platen met mensen „Die heb ik alle- spreken". vertelde de hoogleraar, „stond m'n rede bijna ten voeten uit in de Nieuwe Rotterdamse Courant. Dat vond ik bar vervelend en prompt zette ik een andere in mekaar. En dat vond de N.R C- natuurlijk op haar beurt weer verve lend. M'n eerste rede handelde over „Het wezen der pharmacognosy", een soort geloofsbelijdenis van me. Hierin brak k een lans voor het experimentele werk. De tweede rede had tot titel: „Pharma cognosic en Phytochemie in verband met Nederlandsch-Indiö". Professor Goddijn heeft een zeer werk zaam leven achter de rug. ai zou men hem dit niet aanzien Van de vele func ties. die hij bekleedde cn nog bekleedt, noemen wij: secretaris-redacteur der Nederlandse genetische tijdschriften Ge netica, Bibliografihe Genetica en Resump- tio Genetica, lid van het Bataafs genoot schap voor proefondervindelijke wijsbe geerte en lid van het Provinciaal Utrechts genootschap van Kunsten en We'en- schappen. Voorts schreef hij vele verbat

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 5