Groots vuurwerk maakte einde aan Katwijkse strandfeesten Schenkt in de zomer bijzondere aandacht aan de dieren DEZE WEEK n>_ Waar zal A.R.C. de aanstaande competitie spelen? ZOUT: wit kapitaal uit onze bodem NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1952 V.V.V. deed goed werk voor de badgasten De belangstelling van inwoners en badgasten op de tweede strandfeestdag te Katwyk aan Zee was evenals Dinsdag groot. Niet alleen werden er spelletjes ge daan, maar ook konden de jonge toeschouwers genieten van het kindercabaret van Mary Helvoirt uit Leiden. Muziek, een debutantenwedstrijd, een clown, goochelen en vooral een poppenkast, dit alles amuseerde de jeugd kostelijk. behaalde te Amsterdam het diploma wo ningtextiel. Herv. meisjes vergaderen De M.V. der Hervormde Gemeente ,Niet in eigen kracht" vergadert morgen avond om 8 uur in de consistorie van de kleine kerk ter bespreking van het kamp- SASSENHEIM Burgerlijke stand. 's Middags vermaakten de kinderen zich weer met vlaggetjesteken en een kruiwagenrace. Het mastklimmen ging niet door, omdat zich maar zes jongens hadden opgegeven. Het tobbetjesteken in de Watering trok eveneens veel kijkers. spanning of, waarheen de wind hun „luchtschip" heen voerde. 's Avonds vond de traditionele lam pionoptocht plaats.. De deelnemers een veel groter aantal dan vorig jaar verzamelden zich op het parkeerterrein Een luid hoera ging op, als een jongen of meisje kopje-onder ging. Ook werden een 300 ballonnetjes opgelaten. Aan iedere ballon zat een kaartje met een adres, en de kinderen wachten nu in Visserijgolijes Geen hoge prijzen De hoge prijzen voor de tong, die de laatste weken opgang maakten, kwamen gisteren ten val. Werden tot voor kort de klein middelsoorten met f 1.90 gehono reerd, gisteren daalde de prijs tot f 1-25 de kilo. De groot middel tong kwam niet hoger dan f 1.75. Ook de schelvis kreeg gevoelige klappen te incasseren. De braat degradeerde tot f 20 en de grote soorten liepen van f 45 terug tot f 30. De kabeljauwprijs haalde evenmin op en ■bleef even laag als Maandag. De regels grote kabeljauw varieerden naar kwali teit van f 3045 per 10 stuks, de kisten kwamen van f 70 op f 65 te staan. Wijting was ook al goedkoop en bracht het niet verder dan f 13 per 50 kg. Met de haring en de makreel ging het beter. De Noord- kwaliteit varieerde in prijs van f 1416, de kleinere Zuidharing van f 1511- Doordat er veel vraag' naar makreel was, kon deze vis f 1719 boeken. Vandaag Voor vandaag waren gisteren op de thuisreis: de Mary met 330 kisten kreel, 1200 haring en 70 diversen, de Viking bank met 1000 kisten haring 200 diversen en de Maria van Hattum met 1100 kisten Noordharing en diversen. Van de loggervloot werd de KW 76 verwacht. Piscator ln de Noord De Piscaitorboten, die tot voor kort nog in de Zuid visten op makreel en goede resultaten bereikten, zijn nu de Noord ingetrokken om te trachten verse v verschalken. De makreelvisserij ii Zuid was namelijk te gering gewor den, om er een goede reis te wagen. Daardoor komt het. dat de Antje, die voor de Vrijdagmarkt werd verwacht, op zijn vroegst Zaterdag bin- Volgens de laatste gegevens zullen de Gelria en de Medan voor de Vrijdag markt komen. De vangstopgave van d< Gelria luidde gisteren 1200 kisten Noord- haring en de Medan deelde mee 850 k' ten haring en 100 diversen te hebben. by de Voorstraat. Er waren zelfs wa gens, getrokken door paarden, by en die wagens waren vol geladen met vrolijke kinderen. Het Leidse Glippertje sloot de stoet, die werd voorafgegaan door de muziekvereniging U.N.I. De lichtende op tocht trok langs dichte drommen men sen en na afloop was het U.N.I., die in de muziektent nog enkele nummers ten, gehore bracht. Het feest werd besloten door een vuurwerk op de Zuidboulevard, dat door duizenden werd aanschouwd. Mede door het goede weer kwamen de stukken goed tot hun recht. Het slotnummer werd ge vormd door een stuk: Vacantie? dan naar Katwijk! Met deze hartelijke aan beveling werd het goed geslaagde, door V.V.V. georganiseerde, feest besloten. BENTHUIZEN „Hosanna" organiseert in September een bazar De zangvereniging „Hosanna" is voor in 4 i uit Gisteren kwamen binnen: KW 155, KW 162, KW 10 en KW 189. Naar zee gingen: KW 10 en KW 159. De besommingen De hoogste besommer van de midden- weekse markt werd de Tzonne met bijna f 24.000 voor een 9-daagse reis. Hierop volgde de Norma Maria, die het tot f 15 000 bracht en de Petten, die f 13. noteerde. De Piscatorboot Dirkje maakte voor een kort weekreisje f 7570. Van kleinere loggers werd de KW 162 met f 4000 de hoogste. KATW11K AAN ZEE Spreebbenrten Ds P. Dorsman, Hervormd predikant te Schelluinen. hoopt vanavond om 8 u spreken in het U.N.I.-gebouw, terwijl ds H. Steenblok van Gouda voor de Geref. Gemeente (Remisestraat) hoopt voi gaan. Voetbalwedstrtjd. Zaterdagmiddag om 4 uur speelt „Katwijk" op zijn terrein een wedstrijd tegen de nieuwe 4e klasser „Koudekerk". Hoog en laag water. Vrijdag 15 Augustus: hoog water 11.08 uur; laag water 6.25 en 19.05 uur. nemens op 24, 25 Advertentie) VOOR BRAADKIPPEN, PIEPKUIKENS enz. WINTERS UW POELIER Rijnstr. «1. Katwijk a d. Rijn. Tel. 28T7. LEIDERDORP Morgen raadsvergadering Morgenavond om kwart t 8 zal de raad in openbare zitting bijeenkomen. Een aan te gane geldlening voor de re constructie van de Valk Boumanweg is het belangrijkste agendapunt. De burge meester is er in geslaagd gelden lange termijn te verlenen en hiermee voldaan aan het voorbehoud, dat het rijk en de provincie bij hun goedkeuring maakten. De geldlening moet tegen 15 October in haar geheel wordon opgeno men. Voorts staan o.a. no gde volgende punten op de agenda: een voorstel tot het aangaan van een geldlening voor it woningbouw, idem tot het verlenen vat medewerking aan de uitbreiding van d4 Ned. Herv. school en een voors(el tot in richting en voor zover nodig verbouwing van de vergaderzaal van de raad tot kan toorruimte. September bazar te organiseren. Het doel van deze bazar is om uit de baten een nieuwe piano en eventueel een vaandel aan te schaffen. Zij, die hiervoor hun mede- •erking willen verlenen, worden ver zocht zich bij een der comitéleden op te geven vóór 1 September. In het comité hebben de volgende le den zitting genomen: P. de Vrij, mevr. A. Schellingerhout-v. d. Bos, J. v. d. Walle, zuster A. Vogelenzang, mevr. C. Mets-de Jong. W. Mets. mej. S. Vis, me], van Soest. mevr. van Soest-de Bruin, van Soest. Er zal een verloting plaats vinden, waarbij mooie prijzen worden verloot. Het comité doet een beroep op allen om het geheel te doen slagen. Het tijdstip, waarop de bazar op 24 September zal worden geopend, alsmede de plaats waar hij wordt gehouden, zal te zijner tijd in dit blad bekend worden gemaakt. HILLEGOM Ruimte gedeeld Het oorspronkelijk voor de Planten- ziektenkundige Dienst gebouwde kantoor in het nieuwe beursgebouw zal door de p_D. gedeeld worden met een expeditie bedrijf. Hiervoor is slechts een geringe inwendige verbouwing nodig. L1SSE HuweHjksjnbileum Het echtpaar A. Wijnhout—Oosthoek, wonende Akervoorderlaan 41, herdenkt deze week het feit, dat het 50 jaar geleden in het huwelijk trad. Textielbrevet behaald. Onze plaatsgenoten de dames Th. Aart, A. Horsman, T. v. Nobelen, N.deRee en A. Sminkendhr C. Spaargaren slaag den te Rotterdam voor het eerste gedeelte van het textielbrevet. Allen zijn perso neelsleden van de firma Tissing. Straatprediking. Zaterdagavond wordt aan de losplaats te Lisserwijk straatprediking gehouden. Candidaat Vlietstra van Hoogeveen hoopt te spreken. Geslaagd voor hoofdacte. De heer P. A. Roels, onderwijzer de openbare school in Lisserbroek, slaag de voor het B-gedeelte van het hoofd,—^- examen. De heer Hulsbos vertrekt. De heer P. Hulsbos, onderwijzer aa Herv. school, heeft een benoeming een Mulo-school te Gouda aanvaard. Zijn vertrek betekent niet alleen voor de school, maar ook voor de Jonge Kerk, hij jaren voorzitter was, een verlies. Gemeenteraad. De 'gemeenteraad komt Woensdag 20 Augustus in openbare zitting bijeen. Boottochten naar Avifauna. Deze en volgende week wordt onder auspiciën van de Lissese middenstand een vijftal boottochten naar Avifauna ge maakt. In totaal zullen hiervan 2500 kin deren profiteren, 's Morgens om 9 uui vertrekken de boten bij de Rolbrug. Om half 12 is men in Alpen aan den Rijn, de kinderen tot half vier van de prachtige collectie vogels kunnen genie ten. Vervolgens wordt nog een rond vaart gemaakt en om half 8 is men weer in Lisse terug. De jongens en meisjes, die de tocht reeds hebben gemaakt, kwamen met enthousiaste verhalen thuis. G. Papendrecht en J. van Werkhoven; Josephine M. M., d. v. H. L. Elferink er J. P. Smit; Petronella M. M., d. v. L. var der Mey en A. M. Soijsener; Johannes C., z. v. J. Verbeek en J. M. de Regt; Catharina M. J., d. v. Th. P. H. Buts en A. H. Stijnman (Hillegom). Ondertrouwd: F. A. J. Lömmerse, 49 j. te Hillegom en M. Turnhout, 20 j; C. J. van Dam 20 j. en J. M. Jonkman 18 j. Overleden: C. Brussel, wed. 86 jaar. VALKENBURG Chauffeur redde verpleegster Een chauffeur van het vliegveld Val kenburg slaagde er in de 26-jarige leer ling-verpleegster J. V. uit Delft, die oij golfbreker 48 in levensgevaar was, VOORSCHOTEN Kort geding over woningvordering Op 25 Augustus wordt voor de Haagse rechtbank in kort geding behandeld de zaak van de heer L. Wassenaar, te Voorschoten, contra de burge meester van die gemeente. Advocaat de heer Wassenaar is mr Tj. D. Schaper te Leiden. De burgemeester heeft van de heer Wassenaar in Juli voor onbepaalde tijd gevorderd het perceel Bloklaan 4 behoeve van het gezin van een weduwe, thans wonende Bloklaan 3. De vordering geschiedde op eenstemmig advies, vast gesteld in een op één lid na voltallige vergadering der vorderingscommissie. De heer Wassenaar heeft tegen dit advies bij Ged. Staten beroep aangete kend. Hij brengt naar voren, dat de le de woningadviescommissie zich mogelijk tot de beslissing hebben laten verleiden, omdat zij niet naar'behoren voorgelicht. Als grieven voert de heer Wassenaar aan, dat de vordering strijd is met alle rechtsgevoel. Degene, ten behoeve van wie wordt gevorderd, geen weduwe en zou een onsolide le venswandel hebben. Haar man is in eer krankzinnigengesticht opgenomen. He vorderingsbevel had rechtens moeter worden gesteld ten behoeve van degene, die in concubinaat met de vrouw leeft die als hoofdbewoner moet worden aangemerkt. Al met al vindt de heer Wassenaar het ondoenlijk, het gezin in zijn andere huis toe te laten. Verder zegt de heer Was senaar, dat hij steeds heeft aangeboden het perceel Bloklaan 1 voor dit gezin op te knappen, terwijl hij het perceel Bloklaan 3 als pakhuis of magazijn voor zijn aannemersbedrijf wil gebruiken. Raadsbesluit vernietigd Bij Kon. Besluit is vernietigd het be sluit van de Ged. Staten van Zuid-Hol land van 25 September 1951, houdende goedkeuring van het besluit van de raad der gemeente Voorschoten van 12 Sep tember 1951 tot het aangaan van een geldlening met de coöperatieve vereni ging Nieuwe Boeren Onderlinge g.a., ge vestigd te Amsterdam, tot een bedrag f 125.000. In dit KB. is overwogen, dat de gemiddelde looptijd van deze le ning, die maatstaf is voor de hoogst toe laatbare rentevergoeding, op 13 jaar moet worden gesteld en dat in verband hier mede de overeengekomen rentevergoe ding niet in overeenstemming is met de door de minister van Binnenlandse Za ken aanbevolen richtlijnen voor de be oordeling van leningen van lagere pu bliekrechtelijke lichamen. Gekwel van vliegen is gemakkelijk te voorkomen JN DE ZOMERMAANDEN hebben ook de dieren met bijzondere moei- lijkheden te kampen. Daarom dient men in deze tijd meer dan gewone aandacht aan onze trouwe viervoeters te schenken, aldus deelt ons de Die renbescherming mede. Het is zeer gewenst om voor de dieren in de weide enige beschutting te plaatsen tegen de brandende zon. Voorts zorge men voor voldoende vers drinkwater. In de steden stelle het dierlievend publiek vooral de straathandelaren in de gelegenheid om hun paarden te laten drinken. Ook voor de honden gelieve men ten opzichte daarvan attent te zijn. Men late toch vooral zijn viervoeter niet uren lang achter fiets of bromfiets aandraven. Enkele dagen .geleden werd door de Dierenbescherming proces-ver baal opgemaakt tegen een echtpaar, dat met grote snelheid zich verplaatste, ter wijl het de hond aan de lijn hield. Het dier raakte daardoor uitgeput en werd nog over een afstand van ca 25 meter over de grond meegesleurd. De zooikus sens van zijn poten waren doorgeschuurd en bloedden hevig. Uitvinder Snuiver-apparaat De heer I. J. Wichers naar Amerika Leids Crt houdende vloeistof zou anders schadelijk kunnen werken. Voor honden en katten D.D.T. niet onschuldig, als ze door aflikken er teveel van binnenkrijgen. Laurierbladen tegen vliegen Vliegen hebben een hekel aan laurier bladen en dus een aftreksel van deze bladen in water of vet kan helpen vliegen weg te houden. Een ander goed middel is vooral in de bosrijke streken. j- - allerlei stekende vliegen en andere insecten de paarden kwellen, een af- trekse' van de bladeren der walnoot. Met dit waterige extract wordt de huid be vochtigd en de plaaggeesten laten J" paar*.en dan met rust. Deze beide middelen zijn wat men noemt huismiddeltjes, die effect kunnen hebber, maar het nadeel er van is, dat de werking slechts kort dutrrt. Dierenbescherming noemt daarnaast het alom bekende D.D.T., dat voo oorlog bij ons bekend was onder de naam van Gesarol, dat door een Zwit serse firma werd gemaakt en vooral ge bruikt werd om de stallen vliegenvrij te houden. Het is een uitstekend middel. Het wordt, verdund met water, met een fijne spray tegen muren en ramen van de stal gespoten. De vliegen, die daarop gaan zitten, gaan onherroepelijk dood en de werking houdt wel 6 weken aan. Als men dus b.v. half Juli en begin Septem ber de stallen op deze manier behandelt, vinden de vliegen, die binnen komen, onherroepelijk de dood. In sommige woningen kunnen we gebruik maken van een doorschij nend vernis, dat 6% D.D.T. bevat. Strijkt men hiervan wat op de ven sterbanken en kozijnen etc. (hetgeen onzichtbaar is), dan liggen de vol gende dag de vliegen dood voor de ramen. Wil men de dieren zelf voor enige tijd beschermen tegen vliegen, dan is de flit spuit daartoe zeer geschikt. Wij schrij ven voor enige tijd, omdat de werking maar kort duurt en teveel mag men op de huid brengen, want de petroleum- Advertentie I BALATUM, 200 breed 3.10 HANDWEEF 2.95 VITRAGE 0.85 Schoolstraat 150 Telef. 586, Voorschoten Wil Carlsen zijn ongeluk verzwijgen „Ik heb absoluut geen enkel ongeluk gehad", zei kapitein Kurt Carlsen de Flying Enterprise II" gistermiddag in een interview met Ass Press. Om te bewijzen, dat hy niet gewond is, zoals wij gisteren meldden, knoopt kapitein Carlsen zijn overhemd los e liet zijn onbeschadigde tors zien. Carlsen vertelde aan Ass Press, dat hij per motor van Rotterdam naar Denemar ken was gegaan, omdat hij in de trein steeds wordt gehinderd door autogram men-jagers en amateur fotografen. Op de terugreis, op een modderige weg. reed de kapitein bijna een vrouw en besloot toen verder per trein te zen „Ik zette mijn motor bij een vriend in Hamburg en nam de trein naar Rot terdam", verklaarde Carlsen. Professor Bümel, de geneesheer-direc teur van het diaconessenhuis in Flens burg heeft gisteren bekend gemaakt, dat het pertinent kapitein Carlsen is ge weest, die gisteren in zijn ziekenhuis werd behandeld. De professor verklaarde: „Het is zeer goed mogelijk, dat er niets van een verwonding was te zien, daar niet zoals aanvankelijk is gemeld Carlsen's sleutelbeen is gebroken, doch dat de kapitein een lichte verstuiking opliep. Alphen aan den Rijn Na twee jaar Is het nog niet zo ver, dat A.R.C. kan zeggen: De aanstaande compe titie spelen we op ons nieuwe hoofdterrein. Ook dit jaar heeft de D.U.W, aan het terrein gedokterd. De rug, die er over ligt, is afgegraven en opnieuw in gelegd. Stukken, waarop het gras minder dik stond, zyn weer ingenaaid, er is kunstmest gestrooid, maar noch het één noch het ander heeft tot gevolg gehad, dat thans een goede grasmat is ontstaan. Er wordt gezegd, dat i Olievogels Deze vogels, slachtoffers van oli teer, die de schepen buiten boord pen, treft men soms zeer talrijk op het strand aan. Dierenbescherming ontving onlangs een ontstellende klacht, daf strandbezoekers met deze uitgeputte die- ;n voetbalden! Laat men, wanneer er geen andere hulp kan worden geboden, de dieren ;en plekje brengen, waar ze dan althans rustig kunnen sterven. Het komt herhaaldelijk voor, dat jonge honden en katten door eigenaren van auto's midden op drukke verkeerswe gen uit de auto worden gezet, teneinde zich op deze wijze van de dieren te ontdoen en wellicht met de wens, dat het snelverkeer ze zal verbrijzelen. In zulke gevallen gelieve men, wanneer er geen kans bestaat om de onverlaten aan te spreken (ze doen deze misdaad uiter aard bliksemsnel), indien dit enigszins mogelijk is, het autonummer op te nemen, waarop onmiddellijk aangifte bij de politie kan geschieden. Wanneer een hond blaffend achter een wielrijder aanholt, kan men veelal het dier onmiddellijk tot bedaren brengen nen het vragend toespreekt. Naar de Ni._ verneemt, heeft de heer J. J. Wichers, op wiens naam, zoals men weet, de uit vinding van het Snuiver-apparaat voor onderzeeboten staat, van de National Research Council in de Ver. Staten het verzoek ontvangen over te komen voor >n consult in marine-aangelegenheden. De heer Wichers, die als oud-marine officier geen stap doet, zonder de Kon- te raadplegen, heeft de uitnodi ging geaccepteerd, nadat hem meege deeld was, dat de marine geen bezwaren had tegen zijn reis, die privé-aangelegen- heden betreft. Hij zal binnenkort ver trekken. Meisje uit Rijswijk overreden en gedood Gistermiddag omstreeks kwart twaalf is het zevenjarige meisje A. B. M. P. uit Rijswijk, dat bij het spelen de Eik laan overstak, door een vrachtauto over reden. Zij was vrijwel op slag dood. Meisje in Limburg opgelicht Zigeunerin vroeg f 610 voor „genezing" De 41-jarige zigeunerin L. S., die een 22-jarig meisje uit Horn (L.) 610 af handig heeft gemaakt met het praatje dat zy haar de toekomst kon voorspellen en haar moeder zou genezen, is gearres teerd. De waarzegster zou een bedevaart naar Scherpenheuvel en Roermond ken. Voor het lezen van missen en om de onkosten te bestryden, had zy aan vankelijk "200 nodig. Toen de eerste bedevaart niet had geholpen, vroeg zy nog 370 om resultaat te verkrijgen. Later wist zy de allerlaatste spaarcentjes van het meisje (ƒ40) in handen te krij gen. Daarna verdween ze, tot ze deze week bij de grens werd aangehouden. Staat wil zeil geen belasting betalen De Staat der Nederlanden zélf heeft belastingschuld en is deswege voor d« rechter verschenen tot de Hoge Raad toe. Tot heden toe heeft de staat hardnek kig geweigerd te voldoen aan een aan slag in de straatbelasting 1948 van da gemeente Hilversum, meldt de Vkrt. Deze belasting werd geheven voor het Marine Opleidingskamp te Hilversum. De staat diende een bezwaarschrift in by het hoofd van de Hilverhimse gemeente lijke belastingen, die het echter afwees. Nadat diverse beroepsinstanties waren doorlopen, besliste de Hoge Raad, dat het bezwaarschrift opnieuw zal moeten worden ingediend. Hilversum zal hierop weer afwijzend beschikken, waarna de staat nogmaals bij de Hoge Raad kan aankloppen. De schuld is een dubieuze post op da Hilversumse begroting geworden.... Ontploffing in vuurwerk fabriek eist 6 mensenlevens In een „fabriek" te Frosinone (Italië), waar clandestien vuurwerk werd ver vaardigd, heeft zich een ontploffing voor gedaan, die aan 6 personen het leven heeft gekost. Het bedrijf was in een huis van twee verdiepingen gevestigd, dat nu volkomen werd verwoest. „Zandmannetje" vernielt 7 auto's in A'dam Ten minste zeven auto's zijn in de afge lopen week 's nachts op de Amsteldijk in Amsterdam nagenoeg onherstelbaar ver nield doordat een nog onbekende maniak zand in de olietanks heeft geworpen, al dus de Vkrt. Uit één van de wagens is bijna een kilo zand tevoorschijn gekomen. |0[ Daar het wegdek ter plaatse is openge broken. heeft het kwaadaardige „zand mannetje" het materiaal, kw Wat een pret om als stadsjongen je vacantie buiten door te mogen brengen. En het veulen schijnt het al even prettig te vinden om gezelschap te hebben in de anders zo stille wei. O EGSTGEEST Mlllioenen-opdracht De aannemers A. Voordouw en Z W. Hoogstraten hebben van de directie van de gemeentelijke woningdienst Amsterdam opdracht gekregen tot het bouwen van 108 en J50 woningen en van de architect Van Eijk en Rietveld te Am sterdam de bouw van 64 woningen. Hier mee is totaal 3.081.000 gemoeid. RllNSBURG Een geslaagd echtpaar De heer C. Verduijn is in Den Haag ge slaagd voor het examen meubel- en ningstofferen. Mevr. T. Verduyn-1 groei de zomer te droog is geweest. Vak mensen beweren, dat voor de ingelegde gedeelten de graszoden te dik gestoken waren, zodat het veel te veel moet rege nen, eer de verbinding met de onder grond tot stand komt Hoe het ook zy. het staat wel vast. dat ook in het seizoen 1952'53 nog niet op het hoofdterrein zal worden gespeeld. De vereiste goedkeuring van de K.N-V.B. zal stellig niet worden verkregen. Overigens is het AR.C.-bestuur daar niet rouwig om. Want in het kleedlokaal, dat er nu ook aan de buitenkant keurig uitziet, ontbreken nog steeds licht en water. En voor electrisch licht mag dan een goede vervanging te vinden zijn, het wasteiltje kan een verfissend stromend bad, dat een voetballer dringend nodig heeft na een zware match, niet vervan gen. En daarom: zolang deze zaken niet in orde zUn, begeert men ook het nieuwe terrein nog niet. Want zolang men daar niet op speelt, behoeft men ook geen huur te betalen. We zien het er dus van komen, dat de A.R.C-elftallen ook dit jaar nog ge deeld spelen: 1 en 2 op het bij-terrein aan de Heul en de rest aan de Steen straat Dat bij-terrein is ook overlangs afgegraven en ingelegd en de groei bleef eveneens beneden de verwachting. Maar men heeft toch goede hoop. dat dit veld over vier weken bespeelbaar is En- voor kleedgelegenheid zal men dan wel weer i goede bij Alphia aankloppen en toestemming krijgen, die te gebruiken. Al met al is de gang van zaken te leurstellend, maar laat ons hopen, dat de in te stellen contactraad voor de sport ook op dit gebied goed werk gaat doen- AiPHEN AAN DEN RIJN Aanbesteding. In hotel 's-Molenaarsbrug werd aanbe steed de uitbreiding van het meubelma gazijn van de frima P. J. Couvee. De aan besteding was op uitnodiging. Laagste inschrijfster was de firma wed. Tolk-De Raat met 57.800, hoogste de firma Ges man en Zoetemeyer met 65.790. TER AAR Jcugdmiddag. Dinsdagmiddag werden de kinderen ir gebouw Jonathan aangenaam en leer zaam bezig gehouden. Er werden name lijk enige filmpjes vertoond. WOUBRUGGE De heer en mevrouw Boot 50 jaar getrouwd Op 28 Augustus hopen de heer W. A. Boot en mevr. W. Boot-van Geer de dag te herdenken, waarop zy vóór 50 jaar in de echt werden verbonden. De receptie zal op 21 Augustus, 's middags van 4 tot 6 uur. in Het Oude Raedthuis wor den gehouden. (Van een onzer verslaggevers) ZOUT! Is er een merkwaardiger, bekender en eenvoudiger product denkbaar? Pretentieloos, goedkoop en toch zo uiterst nuttig, dat het zelfs een symbool is geworden in de samenleving. Eeuwen en eeuwen ge leden kende men reeds de bijzondere werking van zout; in de Bijbel al wordt het meermalen in beeldspraak genoemd. In de Bergrede zegt Jezus; „Gij zijt het zout der aarde", en later, in Zijn leer der gelijkenissen: „Hebt dan zout in Uzelven". Toen reeds was „zout" een algemeen begrip en kende ieder de waarde van dit product. Hebt ge U wel eens ingedacht, dat wij het niet meer zonder zout zouden kunnen stellen? Niet alleen omdat dan de spijzen smakeloos zouden worden, maar ook omdat de industrieën, de chemie en de geneeskunde niet zonder zout zouden kunnen werken. Wellicht herinnert ge u nog, hoe er in de vreselijke hongerwinter '44'45 ge vochten werd om een half pondje zout, hoe daarvoor met graagte vijftien of zelfs twintig gulden werd neergeteld. Ach, wij zijn dat eigenlijk alweer ver geten. Zout't is zoiets gewoons, zoiets bereikbaars, dat het zelfs niet genoemd wordt in „het voedselpakket"; het staat het menselijk gebruik eigenlijk ge lijk met water. Houden wij ons bij het gebruik van zout bij de menselijke consumptie, dan valt al direct de merkwaardige werking op. Door toevoeging van zout wordt n.l. vrijwel elke smaak verhoogd, zonder aangetast te worden. Alleen, wanneer een huisvrouw een te rijkelijke „zout- hand" heeft gehad, domineert de zout- smaak op de wijze, zoals suiker dat doet. Suiker proeft men onmiddellijk, zout niet. Bij zout proeft men slechts de af wezigheid! Verschillende spijzen aard appelen b.v.! hebben zelfs een geheel andere smaak, wanneer het zout ont breekt. Zó vertrouwd zijn wij met het gebruik m zout, dat het ook in de gewone spreektaal, zelfs dikwijls zonder bij name Geheim DTOCeS genoemd te worden, overvloedig wordt gebruikt, hetzij in beeldspraak, betzij regelrecht Hoe vaak zeggen wij niet: ,Doe niet zo flauw!" of „Van zoiets krijg je een laffe smaak in je mond", of: „Hij heeft een hartig woordje gesproken". Spreekwoorden, waarin „zout" te pas komt, hebben wij, en vrijwel alle vol keren, te kust en te keur. Ook de geringe waarde van misbare zout werdt als vanzelfsprekend erkend; b.v. „Hij kan het zout in de pap niet verdiener..' „J.. vernielzucht botvierde, vlak bij de d< hand gehad. Politie en bewoners houden thans ln de nachtelijke uren de wacht Minder Ned. personeel p op Indon. H.C. L Missies komen naar Den Haag i voor reorganisatie ïd< Binnenkort zullen twee speciale Indo er nesische missies naar Nederland ver- Lj( trekken, hoofdzakelijk voor de reorgani- sa'.ie van het Hoge Commissariaat in Den Haag. De reeds lang bestaande plannen tar overbodig Ne<" -rbnds personeel te ontslaan en Nederlanders op verantwoor- delijke posten te vervangen door Indo- r_s ?siërs. zullen door de missies ten uit- n )er worden gelegd, meldt Ass. Press. t Australische immigratie-minister komt naar Den Haag De Australische minister voor Immi gratie, Hoet, zal van 22 tot 28 Augustus Den Haag verblijven. Hij is op tournee door Europa. J I Dr P. H. Ritter jr wordt Ff Zaterdag 70 jaar De bekende radiospreker dr P. H. Rit- V ter jr hoopt Zaterdag zyn zeventigste verjaardag te vieren. Behalve door zijn boekbesprekingen voor de A.V.R.O. is dr Ritter ook bekend geworden als schrij ver van romans en essayistisch proza, als hoofdredacteur van het vroegere J1 Utreehtsch Dagblad (1918 tot 1934) en als cursusleider van de Volksuniversiteit, pn Zyn verjaardag wenst hy in stilte te zien fee voorbijgaan. po Japan en W.-Duitsland bij f Wereldbank t^ et enige plechtigheid is Japan gis- tof teren te Washington toegetreden tot de Ier Wereldbank en het Internationale Geld- f!. fonds. Bij elk van beide instellingen is f- Japan voor 250 millioen dollar betrokken. P Heden treedt West-Duitsland toe. fli Verdreven koningen Vooral in het Oosten van Europa en het )n Midden-Oosten zijn de laatste jaren i j verscheidene koningen van hun troon ,e verdreven. In 1945 maakte Tito in Joego- bewind van echter ontdekte men de rijke zoutlagen bij Boekelo. Daar kon men maar niet zó met de zoutwinning beginnen! Neen, eerst moest vergunning zijn. Het duurde nog tot 1918, eer een wetsontwerp werd aange nomen waarin de inmiddels opgerichte Kon Ned. Zoutindustrie het recht tot ontginning van het zoutgebied werd leend. Waarmee maar gezegd wil zijn, het vroeger ook niet allemaal even vlug ging, wanneer Den Haag er bij be trokken was. Het zout wordt gewonnen via boor torens. Eigenlijk is het erg eenvou dig: een holle buis wordt in de grond gestoken en in deze buis bevindt zich een tweede, welke dunner is. Tussen de beide buiswanden wordt water gepompt en dat lost in de grond het zout op. Door de binnenste buis wordt het zout dan als pekel naar boven gezogen. Zoutmijnen kent ons land dus niet. Jonge industrie slavië een eind koning Peter, die zich toen in Londen j bevond. L In 1946 kwam een eind aan de dynastie v. van het huis-Savoye in Italië. Door een volksstemming spraken de Bulgaren zich uit vóór de republiek, terwijl ook in Al- 'fl banië in ditjaar de communisten de re- rndat koning Zog reeds waar komt dat zou: nu precies van daan en hoe krijgen wij bet op tafel? Wij behoeven u niet meer te zeggen, dat geen gedroogd zeewater, n delfstof is. Ook in ons land wordt zout rnnen en, al komen er indrukwek kende machines aan te pas, toch is hei produceren van keukenzout niet zo in gewikkeld. De Nederlandse zoutindustrie is not vrij jong. ln 1895 werd toevallig ontdekt, dat de Nederlandse bodem zoutlagen be vat In Delden werd n.L een pomp ge slagen en deze bracht zout water naar boven. Geologen gingen aan het werk, maar herhaalde malen mislukten de pogingen tot het aanboren van een zout laag. Eindeiijk. in 1909, werd in Winters wijk zout gevonden. Twee jaar later eenvoudige „chemische" wijze. Aan het Wat doet men nu met de pekel? Wel, weer indrogen, totdat het grove zout overblijft. Dit door verdamping gekris talliseerde zout is natuurlijk nog vuil en moet verder bewerkt worden. Dat is een chemisch proces, waarvan het geheim bij de zoutindustrie berust en waarvan de leek niet anders ziet dan centrifuges en transportbanden. De gehele bewerking geschiedt echter zó vlug, dat er slechts een paar dagen liggen tussen het oppom pen van het pekelwater en de verzen ding van bet zout in pakjes of busjes. Het zout, dat niet naar keuken of tafel, maar naar de chemische industrie gaat, heeft langere bewerking nodig. Het zout wordt te water of per spoor vervoerd en daarbij is het van het grootste belang, dat de zendingen droog blijven, want zout is uiterst gevoelig voor vocht. Dank zij de snelle bewerking van het zout voor huiselijk gebruik en de veel vuldige winning, kan de zoutprijs aan de lage kant blijven, ook al is het niet meer zoals voor de oorlog, toen men slechts een paar centen voor een pond behoefde te geven. Ezetitel De huisvrouw weet ook allang, dat zij zcut niet alleen kan gebruiken bij het toebereiden van spyzen, maar ook op in 1939 bij de Italiaanse invasie was ge vlucht. Koning Michael van Roemenië deed. in December 1947 afstand, na pressie van de communistische machthebbers. In het Midden-Oosten moesten Faroek en Talal de troon verlaten. In Perzië vond in '49 een troonswisse ling plaats, op aandringen van Rusland en Engeland. De monarchie werd in deze landen van het Midden- en Nabije- Oosten echter wel voortgezet, door aan wijzing van een wettelijke opvolger. Tot nu toe hebben de mortarchen van Grie ken, Irak en Saoedi-Arabië hun troon behouden. verf badje wordt „een handvol keuken zout" toegevoegd, bedrukte stoffen, wel ke men bij het wassen voor „doorlopen" wil behoeden, gaan eerst een tijdlang in een emmer zout water, sommige inkt vlekken laten zich met zout verwy deren, evenals bloedvlekken, bij ontdooien van bevroren toe- of afvoerbuizen enz zout komt op allerlei manieren van pas. Eenvoudig, pretentieloos en weinig kostbaar, maar toch van eminent belang •n onmisbaar; smaak en daardoor waar- Ie van vrijwel alle spyzen verhogend., lat is zout is het dan geen eretitel „het zout der aarde" te mogen worden ge* noemd? j

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2