Chefarine 4 COEBERGH'S Lutherse kerk: de grootste Protestantse geloofsgemeenschap ter wereld Groeiend verzet tegen politie maakt ingrijpen nodig 2 WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1952 Indiukken van „Hannover" Steeds groter wordende wil om met elkaar samen te werken grote machtsaanspraak zal te zien geven zowel van de totalitaire als van ïeer democratisch bestuurde staten. 11 ^OEN LUTHER HET EVANGELIE opnieuw leerde verstaanhad hij on- middellijk grote aanhang. En binnen korte tijd waren grote delen van Duitsland voor de Reformatie gewonnen. Ook de Scandinavische lan den werden geheel Luthers. Van deze landen uit, maar ook vanuit Holland, zijn er een paar grote Lutherse kerken in Amerika gekomen. Door het zen dingswerk zijn nieuwe Lutherse kerken ontstaan, o.a. in het verre Oosten. Zo werd bijv. op de j.l. gehouden conferentie de delegatie van de bekende Batakkerk op Sumatra met enthousiasme begroet. Deze kerk is n.l. als eerste zelfstandige Lutherse kerk in Indonesië met ongeveer 600.000 zielen toegetreden tot de L.W.F. Ook in India, Japan, AustraliëZuid-Amerika, Madagaskar, Nw.-Zeéland, Afrika enz. bevinden zich Lutheranen. De Lu therse kerk is verreweg de grootste Protestantse geloofsgemeenschap ter wereld. Zij omvat ongeveer 75 millioen Lutheranen. Hiervan zijn er onge veer 50 millioen opgenomen in de Lutherse Wereld Federatie die in 1947 in Lund Zwedenis opgericht. eikaar heen. Ook in theologisch opzicht. Mèar in de toekomst zal er veel arbeid in onderling overleg gebeuren. Men moet van eikaars werk en zienswijze, aanpak en methode kunnen leren. Een geleerde in Denemarken bijv. zal van de publi caties van een Argentijn of Canadees zo Principieel gesproken is de Lutherse kerk een. eenheid. Want alle Lutherse kerken hebben dezelfde belijdenisge schriften. De voornaamste en bekendste hiervan zijn: de kleine Katechismus van Luther en de Augsburgse confessie. Maar een organisatorische eenheid is pas na de ift Waarom? Omdat hier iets voelbaar werd de gemeenschap der gelovigen, dwars door de landsgrenzen heen. Want het ging In Hannover ten slotte niet om men selijke activiteit, maar om Jezus Chris tus. Hoe moet de Lutherse kerk in de wereld Zijn Evangelie doorgeven? Hoe moet aan een radeloze wereld Zijn bood schap gebracht worden? Daarom be tekende de conferentie niet een samen balling. Want de Lutherse kerk in de wereld wil graag samenwerken met die kerken, die Jezus Christus als God en Heiland erkennen. Zij wil leven uit het hart van het Evangelie: Gods Openbaring in Christus. Daarom was het woord door de nu afgetreden president, bis schop A. Nygren uit Zweden, bij de opening van de conferentie zo een voudig en diep: „Wij willen voor waarts naar Luther, dat is waarts naar Jezus Christus." Immers de Lutherse Reformatie heeft aan de kerk weer geleerd: Je zus Christus alleen, door genade alleen. Omdat de Lutherse kerk daar ernst mee wil maken, was Hannover voor hen die de conferentie mee maakten, een goede leerschool, voorlopig zijn wij nog niet klaar met de taken die we daar ontvingen. Delft Ds A. JOHANNES eerste wereldoorlog ontstaan. Daarvóór leefden de Lutheranen in ieder land zo bun eigen bestaan. Solidariteit tekende deze band al een grote stap voorwaarts in Lutherse solidariteit. De tweede wereldoorlog trof de Lutheranen wel heel erg. Velen waren van huis en haard verdreven. Van iedere tien Luthe ranen was er één dakloos. De verantwoordelijkheid voor elkaar werd toen sterker dan ooit gevoeld. Zo gaf Lund 1947 een hechtere eenheid te zien. Daar werden de grote lijnen aan gegeven voor het gemeenschappelijke werk. Van die tijd af spreken we van de Lutherse Wereld Federatie (L.W.F.) Enige Lutherse kerken zijn nog niet tot oeze Federatie toegetreden bijv. de grote Amerikanse Missouri kerk, welke onge veer 2 millioen leden telt. Maar de een heid groeit. De jonge kerken geven het voorbeeld. Hannover gaf ons een goed bewijs van de steeds groter wordende wil om met elkander samen te werken. En Hannover 1952 heeft de grote lijn, in Lund aan gegeven, verder doorgetrokken en gaat ook bepaalde detailpunten nader uit werken. Vooral door de Amerikaanse steun zijn velen na de oorlog geholpen. Voedsel, kleding, geestelijke en materiële hulp werden door de Lutherse kerken in Amerika verschaft. Millloenen dollars zfm door de Lutheranen daar, aan dt noodlijdende mensen in o.a. Europa ge- De betekenis van bet Lutheranisme TNE wereldconferentie der Luthera- LJ nen, van 25 Juli tot en met 3 Augustus in Hannover gehouden, heeft het Lutheranisme opnieuw in het licht van de openbare belangstelling geplaatst. Wat willen de Luthersen? Wat is hun betekenis? En wat betekent de conferentie van Hannover? D s A. Johannes, Evangelisch Luthers pre dikant te Delft, schrijft in bijgaand artikel over deze vragen. gauw mogelijk kennis moeten kunnen ?n. De ervaring van een Nederlandse Zendingsspecialist moet dienstbaar ge maakt kunnen worden voor de zending m de Amerikaanse kerk,'enz. Daarom is o.a. besloten tot de oprich ting van een theologisch departement. Reeds is al sinds enige jaren een t maandelijks tijdschrift uitgegeven, de Lutherische Rundschau. Hierin komen theoloog en „leek" uit de gehele wereld aan het woord. Lekenarbeid TTANNOVER 1952 zal een sterke sti- mulans betekenen voor het werk der „leken". In allerlei toonaarden kon men op de conferentie het belang vai werk der n iet-theologen horen. En een speciale afdeling voor „lekenwerk" zal de mogelijkheden onderzoeken en stimu leren om hoe langer hoe meer de ge meente bij allerlei takken van kerkelijke arbeid in te schakelen. Ook hierin kun nen de kerken elkander helpen. Verschillende problemen waar tien duizenden mee zitten, kwamen aat orde. Zo was er een verzoek var „vrouwensectie" over het vraagstuk de geboorteregeling een klaar geluid te doen horen. ,Ook de bijdrage van bisschop Berggrav, de bekende strijder tegen het nationaal-socialisme uit Noorwegen, in verband met de verhouding Kerk-Staat heeft allerwegen grote belangstelling ge had, juist nu de toekomst ongetwijfeld schonken. Het kerkelijke leven kon mede door deze steun weer enigszins op peii gebracht worden. Sommigen zagen daarin een gevaar. Want redeneerde men, zo gauw kan deze hulp een zekere mate van afhankelijkheid brengen van de gesteunde kerken, als Amerika in financieel opzicht de leiding krijgt. Geen overwicht HANNOVER hééft juist laten zien door in alle broederlijkheid een Duitser de bekende bisschop dr H. Lilje als voorzitter van de L.W.F. te kiezen, dat er van een Amerikaanse supprematie geen sprake is. Integendeel! Voortaan zal de hulp, die tot nu toe vooral door Ame rika geschiedde, als een taak van alle aangesloten kerken worden gezien. Daar toe is opgericht de Lutherse Wereld- dienst. Vroeger geschiedde veel werk langs 4 middelen in 1 tablei doen wonderen I Wanneer U zich onbehaaglijk voelt, hevige pijnen hebt, doet 'n enkel tabletje Chef ar ine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroem de geneesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier Uw werk te doen. 'n 4tje doet wonderen 'n héérlijke drank uit zuiver fruit Van het eri van School en Kerk Dirksland. Beroepingsweik Ned. Herv. Kerk te Nijkerk J. Koele te oor Kampen (vac. H. Hiensch) R. de Bruin te Barneveld. Geref. Kerken >men: naar Engwierum cand. H. Hortensius te Naaldwijk, die bedankte voor Pingjum en Zurich. Oostduitse uitnodiging voor ds Niemöller Een groep Oostduitse predikanten heeft een open brief ds Niemöller uitge nodigd in December a.s. het onder com munistische leiding staande vredescon- in Wenen toe te spreken. Drs M. Kohnstamm tijdelijk naar „Kolen en Staal" Op verzoek van de voorzitter van de Hoge Autoriteit van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal heeft de minister van Buitenl. Zaken drs M. Kohnstamm, chef van de directie Europa, tijdelijk ter beschikking gesteld van deze Hoge Autoriteit Hij krijgt zes maanden verlof buiten bezwaar van 's lands schat kist. Een fraaie opname de Marktkirche te Hannover. Arnhemse officier van /usfifie Agenten door dronken feestvierders in ogen gestoken en van dijk geworpen ER WORDT in toenemende mate verzet gepleegd tegen de politie en hieraan moet paal en perk gesteld worden". Dit merkte de officier van Justitie bij de Arnhemse rechtbank gistermiddag op tijdens de behan deling van een zaak tegen twee verdachten, die een agent van politie op de grond hadden gegooid, gestompt, geslagen en in de ogen gestoken. De agent kon zich slechts bevrijden door gebruik te maken van zijn vuur wapen. De verdachten, de 22-jarige tuinder H. J. A. en de 23-jarige land bouwer T. R. M., beiden uit Doornenburg (gemeente Bemmel) hadden in de nacht van 2 op 3 Juni na afloop van een schuttersfeest te diep in het glaasje gekeken. Er ontstond een vechtpartij, waarbij een agent van politie tussen beiden kwam en ernstig werd mishandeld. De officier eiste tegen elk der beide aanvallers acht maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk. Dit geval van verzet tegen de politie as niet het enige, dat de Arnhemse rechtbank gisteren te behandelen kreeg. Te Rijswijk (Geld.) had de bevolking op 17 Mei ter gelegenheid van de opening van het Amsterdam—Rijnkanaal nogal luidruchtig feestgevierd en veel drank ge bruikt. Toen de rijkspolitie-agent Van Kessel de menigte wilde verspreiden, werd hij van de dijk gegooid, waar drie broers H. een poging deden hem te wurgen, roepend: „We maken je dood". De oudste broer trapte hem met zijn klomp in hét gezicht. De officier eiste thans tegen elk der broers tien maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Op slroper gescholen Voorts kreeg de Arnhemse rechtbank gistermiddag nog zaken te behandelen tegen een jachtopziener en een brieven besteller. De jachtopziener G. W. V. had op 10 April met een schot hagel de stro per J. uit Groesbeek op verschillende plaatsen gewond. De officier van Justitie was van mening dat er hier geen sprake van kon zijn dat J. de opzet zou hebben gehad de stroper te raken. Wel zou er sprake zijn van grove schuld, daar de jachtopziener niet voldoende rekening had gehouden met de spreidingsmogelijkheid van de hagelkor rels. De eis luidde: vijftig gulden boete en een maand hechtenis. De 38-jarige Nijmeegse brievenbestel ler W. A. heeft in het begin van dit jaar heel Nijmegen In onrust gebracht door regelmatig brieven met niet-aangeteken- de geldzendingen te verduisteren. Hoe groot het wantrouwen van het publiek was, blijkt wel uit de opschriften op s mige brieven: „hier zit geen geld in' „als er geld vermist wordt moet men de dief in Nijmegen zoeken". Nadat de PTT de man reeds had ontsla gen, hoorde W. A. gistermiddag drie maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk tegen zich eisen, Tegen de echtgenote van verdachte luidde de eis wegens heling twee weken. In alle zaken uitspraak over veertien dagen. Overijsels predikant nog niet terecht Geheel alleen uit Innsbruck vertrokken voor wandeling Pogingen van de Oostenrijkse berg- wacht om de vermiste Ned. Herv. pre dikant ds H. Janzen uit Tubbergen (Ov.) op te sporen, hebben tot dusver nog geen resultaat gehad. Ds Janzen bracht zijn vacantie door in Innsbruck. Hij had zijn hotel in de vroege morgen van Donderdag 7 Augus tus verlaten om volgens zijn gewoonte in zijn eentje een lange wandeling te gaan maken. Men vermoedt dat hem daarbij een ongeluk is overkomen. Ds Janzen was een zeer bereisd i Hij bezocht bijna alle landen van Euro pa en maakte vorig jaar als geestelijk verzorger op een emigrantenschip reis naar Canada mee. Zijn vermissing herinnert sterk aan het ongeluk dat rig jaar omstreeks dezelfde tijd is O' kómen aan de Hengelose verpleegster mej. V. d. Linde, die van een rots beneden viel en na 12 dagen levenloos werd gevonden. Vader die baby doodde krankzinnig verklaard De 33-jarige T. uit Eindhoven, die op Mei j.l. zijn 2%-jarig zoontje oir ïeven bracht door het toedienen var codelijke dosis van een slaapmiddel, is volgens een psychiater krankzinnig, meldt het Haagsch Dbl. Het kind achterlijk en leed in ernstige mate toevallen. De vader verklaarde indertijd tegenover de politie, dat het verlangen om zijn kind uit zijn lijden te verlossen hem tot zijn daad had gebracht. Koeien pompen zelf haar drinkwater verricht, voegt zich thans een nieuw apparaat, dat de koe in de wei haar eigen drinkwater op laat pompen. Een Duitser construeerde een pomp met een holle zwengel. Aan het einde van de zwengel zit een drinkbakje. waarin zich onder een rooster een beetje „lokwater" bevindt. Als een koe wil drinken, dan zal zij trachten dit water te bereiken. Daardoor wordt de zwengel naar beneden ge drukt. Op deze ntanier opgepompt water loopt in het bakje en de lafenis kan beginnen. Een contragewicht trekt de zwengel omhoog. Wit de koe dus meer water, dan zal zij, zoekende, opnieuw duwen en pompen. En een koe is daar niet te dom voor. De beesten leren dit kunstje heel gauw en gaan dan erg handig met de pomp om. Op een proefbedrijf in Putten kan men het aanschouwen. Door helder, fris drinkwater wordt de gezondheidstoestand van het vee zo wel als de melkwinning gunstig be ïnvloed. De 31-jarige Nederlandse schipper Jos Mersy uit Rotterdam is nachts in Eigenbilzen (België) van zijn schip ge vallen en verdronken. Weer een driedaagse leger- oefening in Drente De parate onderdelen die thans in de legerplaatsen op de Veluwe verblijven, zullen volgende week Dinsdag, Woensdag en Donderdag een regimentsoefening houden tussen Steenwijk en Schoonoord in Drente, onder de naam Oversticht. Bij varkenspest geen schadeloosstelling Minister Mansholt vindt het niet ge wenst een schadeloosstelling te geven gezonde varkens, die wegens het uitbreken van varkenspest op een boer derij worden afgeslacht. Het afslachten de gezonde dieren wordt wel s geraden, maar niet voorgeschreven moet volgens de bewindsman als gewoon bedrijfsrisico worden gezien. Dit heeft de minister geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Kik kert (C.-H.). Schrijver in comm. bladen niet naar Suriname Directeur Toneelschool dagvaardt Stichting De heer W. Ph. Pos, directeur van de Toneelschool te Amsterdam, heeft de Stichting voor de Culturele Samenwer king in kort geding gedagvaard voc president van de Amsterdamse recht bank. Het betreft hier een besluit van hel algemeen bestuur van deze stichting om een met de heer Pos aangegaan contract voor uitzending naar Suriname niet te aanvaarden. Het besluit van het alge meen bestuur zou gegrond zijn op de om standigheid dat de heer Pos enige tijd medewerker is geweest van communis tisch georiënteerde bladen. De heer Pos eist dat het contract wordt uitgevoerd. Nader commentaar wilden noch de heer Pos, noch prof. dr J. H. A. Logemann voorzitter van de Stichting, verschaffen. Acht Nederlanders naar congres te Lund Neven-conferentie van Catholiek- denkenden De Nederlandse delegatie die zal deel nemen aan de conferentie voor Geloof en Kerkorde te Lund in Zweden (onder deel van de Wereldraad van Kerken) bestaat uit: prof. dr S. F. H. J. Berkel- bach v. d. Sprenkel (Ned. Hervormd), dr E. Emmen uit Den Haag (Ned. Herv.), mgr dr A. Rinkel (Oud-Katholiek), prof. G. J. Sirks (Remonstrant), prof. P. Boen dermaker (Luthers), dr H. van der Linde (Ned. Herv.), dr H. Berkhof (Ned.) Herv.) dr J. M. van Veen, studentenpredikant te Amsterdam (Ned. Herv.) Gecombineerd met deze grote oecume nische samenkomst heeft in Lund een conferentie plaats van het Internationaal Genootschap voor Apostolisch Geloof en Kerkorde. Hieraan nemen deel afgevaar digden van de zg. katholiek-denkende groepen in de Anglicaanse en Protes tantse kerken en van de Oud-Katholie ken. Het Hilversums Convent (een Ne derlandse groep waarvan o.a. de bekende ds J. Loos lid is) wordt in Lund ver tegenwoordigd door ds J. M. Gerritsen, Ned. Herv. predikant' te Wichmond. Tweede zomercursus buitenl. studenten aan V. U. Evenals vorig jaar organiseert de V.U. ook dit jaar voor ruim honderd studen ten uit Frankrijk. Duitsland en Enge land een zomercursus, en wel van 1—12 September a.s. Er zullen colleges worden gegeven o.a. over de grondslagen van de philosophic, het evolutionisme, liberalis me, socialisme en Christendom. De col leges worden afgewisseld met excursies. Groningse hoeve afgebrand schade 80.000 gulden De kapitale boerderij van de heer T. Jansingh in Westerlee, gem. Scheemda, is gistermiddag vermoedelijk door broei in vlammen opgegaan. De bewoners begonen met emmers water te blussen, maar zelfs de brandweer kon niet voor komen dat bijna alles werd verwoest. Ook de oogst ging geneel verloren. De schade wordt op rrieer dan f 80 000 ge schat. De boerderij was verzekerd- Communistisch raadslid in A'dam bedankt Het communistische gemeenteraadslid in Amsterdam W. van Wijk heeft op ver zoek van 't districtsbestuur van de CP.N- ontslag gevraagd uit zijn functie. Het be stuur had er bezwaar tegen dat hij het in zijn particuliere leven zo druk had dat hij te weinig tijd voor de raad overhield. Geen tomaten meer naar Engeland De Engelse regering heeft de import Nederlandse tomaten met ingang van heden stopgezet. Het contingent is uitge put. De veilingen gaven heden geen uit voervergunningen meer af- Reeds ver scheepte hoeveelheden worden nog in Engeland binnengelaten. Dit wordt van officiële zijde meegedeeld. Adjunct-secretaris C.B.T.B. Holland-Brabant Tot adjunct-secretaris van de Chr. Boeren- en Tuindersbond Holland-Bra bant is benoemd de heer A. van Vliet te De Lier, economisch candidaat. De heer Van Vliet hoopt in September zijn docto raal te verwerven. BESSEN JENEVER 2/oor 't Borre/i/urty'e Het lied der aethergolven 9.15 Gram. 9.30 Voor i 't spionnetje 12.33 Gram. Gram. 1.20 Concert 1.55 „Het drama van Mayerllng". hoorspel 3.00 Voor de zieken 4.00 „Van vier tot vijf" 5.00 Vocaal dubbel- kwartet 5.13 Gram. 5.30 Militaire causerie 5.40 Gram. 5.43 Regeringsuitzending: Clara Eggink: „Buitenlandse schrijvers over Indo nesië 6 00 Nieuws 6.15 Sportproblemen 6 25 Gev. muziek 7.00 Gesproken brief uit Lon den 7.05 Gev. muziek 7.40 Rubriek van kunst en cultuur 8.00 Nieuws 8.05 ..Tristan und Isolde", opera, 3e acte 9.35 „Vrouwen oorde len over een vrouw", hoorspel 10.15 Gev muziek 10,40 Dansmuziek 11.00 Nieuws 11.15 Sport 11.30 Omroeporkest 11.50—12.00 Gram. Hilversum II 298 m. KRO: 7 00 Nieuws 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed 8,00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Voor de huis vrouw 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gewijde mu- 13 ve diertjes verongelukken zou. En 't vorige jaar, zijn, als hij wist, wat de oorzaak is van Dick's ver- toen er zo'n slakkenplaag was, zodat er vergif andering. Het is geen preek, die hem trof, geen Op kerkelijk gebied is het ook met meer als moe9t worden gestrooid, vond men 's morgens in zelfoverwinning, die hem staalde, maar een heel voorheen, sinds dergelijke mannen op het dorp zijn ajje tujnen dode slakken, behalve bij de familie simpel geval. Er is in Dicks leven een meisje ge- gekomen. Behalve dat ze liefst allemaal m de Harders. Eerst na enige weken kwam het uit, dat komen, hèt meisje. Daarvan is zelfs Lien onkun- kerkeraad willen zitten, komen ze bij net jaarlijks j00p stiekem het vergif onschadelijk maakte. Zo'n dig en het is gewenst, dat ze dit voorlopig blijft, huisbezoek met opmerkingen, die soms veel van abnormaal kind het zijne te moeten noemen, kan Lien zou bezwaren noemen, want die zijn er, maar strikvragen hebben. Zeker, hy weet ze van ant- Harders soms ergeren en hij tracht met de groot- bezwaren kun je overwinnen en wie lief heeft is woord te dienen, maar bij zulke bezoeken is de ste strengheid deze vreemde neigingen uit te roei- sterk. Dick zal vechten voor zijn bezit, maar eerst weinig van de gemeen- i. Als de jongen eerst maar eens zo ver is, dat wii hij \/an dit bezit genieten, zonder te denken hij zelf het dwaze van zijn overgevoeligheid inziet aan moeite of strijd. Hoe anders is het leven nu hij weet dat hij geen nutteloos wezen is, niet over- sfeer geladen en voelt schap der heiligen. In zijn gezin gaat het al evenmin naar genoegen. Dat Dick nog geen betrekking heeft nu ja, dat is het ergste niet. De jongen is afgestudeerd en nog jong. Er moet toch éénmaal wijziging in de economische toestand komen en dan staat een ke rel als Dick vooraan. Dat hij het lot beter aan vaarden leert, mag men gerust als gebedsverho ring beschouwen. Hij schijnt tot overgave gekomen te zijn en alleen in die weg vindt de mens vrede. Neen. de zorgen om Bram zijn van erger aard. en deze b^densaat.pat rno^een^keerkomen, Dat hü daarv00r die kecr 1 OEN DE VESTING VIEL door B. MENKENS-v. d. Spiegel hem de ene is, ivici „tuctrc mm bijlessen heeft hij het al zal het misschien laat zijn. Riet i einddiploma gehaald, maar zyn studie in Rot- te ook negentien worden eer ze haar karakterge- terdam is niet succesvol. Mogelijk was het beter brek, wispelturigheid, overwon. Nadat ze haar mu- gewee.st, daar hij zoveel voor de handel voelde io-diploma gehaald had, heeft ze een paar jaar van bodig, niet te veel. Zoals zy ,1s hy het voor haar. Dat hij haar nooit eerder ontmoette, deze Helga Leeuwendaal. Ze woont toch al zes jaar in Groen- kerk, ging bij zijn vader op school. Ach, maar ze woont aan de andere kant van het dorp en, toen zy schoolging, was hij in Delft. Dat doet er ook niet toe. Nu is ze van hem en dat zal ze blijven. Baak moest gaan, juist op zo'n morgen, dat alles hem tegenstond. Verveeld hielp hij de oude de vangst sorteren, toen er ineens lichte voetstappen klonken en een don- „e, ene Kantoor drê:,n'-mlhoüde'n7'wat''men"di mnd« jiü gaafsteen. zou zelfs kapster 8e»°rden al".Als hlndeiteg'toep^'ta^^ te moeten worden. Dick en Lien, Riet en Bram. sehünt ze nu rust te hebben gevonden, klaagt ten- ««Ja naai de wilgen opeett andeld fcr waren voor Gré en Carla, dan nog Joop en Boudy. Boudy is minste niet en is veel bedaarder dan vroeger Och die dag vete meines langs hem gegaan, knapper trouwens een ander type dan Joop. Hij lijkt flink ja. de zorgen zun er, maar de zegeningen ook en, «n misscmer «n aantrekkelgker dan dit te worden, terwijl Joop een dromer is. die-liever dankend voor deze, lyken gene toch weer licht eenvoudige kind. aar nooit had zijn hart ge zieke katten verzorgt, dan dat hy zyn lessen leert. Zo gaat het met hém, zo zal het ook met Dick zyn K1°Pl nu- Die iongen baart hem beslist zorg. Als kind van gegaan. Dick met zijn sterk, evenwichtig karakter Na dit samenzijn hadden er meer ontmoetingen zeven al bleef hij wakker liggen, tot ieder naar heeft in 's Heren kracht ie stryd uitgevochten en plaats gevonden, eerst zogenaamd toevallig, la- bed was," sloop dan naar de keuken en maakte de gaat nu zijn weg met opgericht hoofd. ter volgens afspraak en het duurde met lang, muizenval onklaar, opdat maar geen van die Üe- 't Zou een bittere ontgoocheling voor aeze vader of ze waren het eens geworden. :k 10.30 Morgendienst KRO: 11.00 Voor d .45 Gr; - if .00 Nieuws 1 20 Gi iade-orkest en solisten Z- 3.15 Zigeunerkwintet 3 30 4.00 Bijbellezinf 2.00 Promi or de vrouw 3.40 Vocaal Gram. 5 00 Jc 6,00 Nieuws Jor 6.40 „Op de stelling" 6 50 .evensvragen van allerlei aard •raai antwoord 7.20 Geestelijke Rndiokrant 8.00 Nieuws 810 Reportage) 9.10 st") 10 00 Buiten- Wespeni 10 20 Bai ing 11.00 NIeu\ reland. BBC. 330 r tage 6.00 Nieu' "00 Hoorspel 7.30 Gl e 8.30 Twintig vragen 9.00 10,00 Strijkk' k 8 00 Repoi luws 9.15 Discussi' 1st 11.00—11.03 Ni< Ingeland. BBC. 1500 t 12 30 Sport 1.35 Gr 1,45 Voor de kin- t 5.30 Sport G.35 Gra- ïYssYpo,WMHHPHI ma 8.00 Hoorspel 8.30 Verzoekprogramma 9 0( Gev. programma 9.30 Hoorspel 10.00 Nieuws. 10 lo Sport 10.20 Square dansmuziek 11.00 Voordracht 11.15 Orgel 11.5612.00 Nieuws Brussel. 324 m. 12 00 Salonorkest 12 34 Vo'oi de landbouwers 12.42 Gram 1.00 Nieuws 1 1! Gram. 3 00 Pianorecital 3.25 Gram. 4.15 Mi litair orkest 5.00 Nieuws 5.10 Gram. 5 15 kinderen 6.15 Amusementsmuziek 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7 40 Ca serie 7.50 Gram. 8 00 Klankbeeld 8^20 V. zoekprogramma 9.00 Voor de vrouw 9 45 Ver zoekprogramma 10.00 Nieuws 10.15 eert 10.4511.00 Gramofoonmuziek. 2.05 Gram. 1.0L 5.15 Lichte 1 Nleui 1.10 GiHi. 6 30 Gram. 7.CS „Die Liebe'„. 8.15 Nieuws 9.35 Gram. 1130 Nli Frankrijk. Nat. Progr, 249 cn „Le Bonheur desdames", opera 1.00 Nieuws 1.20 „Le Bonheur desdames", vervolg 2.00 1. 2.55 Hoorspel 5.10 Orgel- Nieuws 2.05 Gra: concert 5.55 Grai ding 7 00 Gram. oorspel 6.30 Amerikaa 8.02 Symphonie-orkest muziek 11.15 Gram. 11. itzen Toch is het zo rTET aesculaapteken, het zinnebeeld ■LJ- van de geneeskunde, is een slang die zich om een staf kronkelt. Het tekent ontleent zijn naam aan de Griekse God Asklepios, die door de Romeinen Aesculapius werd genoemd. Weliswaar werd in de oudste periode van de Griekse cultuur genezende kracht aan velerlei goden toegekend, doch later was het alleen Asklepios die genezing kon brengen, zodat te zijner ere op verschillende plaatsen tempels verrezen, die het middelpunt werden van badinrichtingen, klinieken en zelfs theaters, en daarom wel enigszins te vergelijken zyn met bad plaatsen als Ems, Karlsbad, Vichy e.d. aan het einde van de vorige eeuw. De grote verdiensten van de Griek se geneeskundigen cn de verschillende filosophische stelsels welke daarop invloed hebben uitgeoefend, kunnen we hier helaas niét aan een beschou wing onderwerpen, want voor van daag gaat het ons alleen om de slang, die zich om de aesculaapstaf kronkelt. Welnu, tijdens een pestepidemie te Rome in 293 v. Chr. gelastte het Sibyllijnse orakel de Romeinen om Aesculapius in de gedaante van een slang uit Epidaurus te halen. Hoewel Epidaurus in Griekenland lag en zich daar het heiligdom van de Griekse god der geneeskunde bevond met de aan hem gewijde tempel, wei-den der gelijke geboden van een orakel in die dagen niet spoedig in de wind ge slagen. Gewapend met deze wetenschap schijnt het dus wel zeer eenvoudig vast te stellen, dat het aesculaapteken, zoals wij dat kennen, van de Grieken, via de Romeinen tot ons is gekomen. Er zijn echter nog oudere bronnen, die we niet onopgemerkt mogen laten. Want in Numeri 219 treft ons het volgende: „En Mozes maakte een koperen slang; en het geschiedde als een slang iemand beet, zo zag hy de koperen slang aan en hij bleef levend". Dit Bijbelfragment, waarin de slang tot zinnebeeld der genezing wordt ge maakt, is door Michelangelo in fres co's afgebeeld in de Sixtijnse kapel en het tegenwoordige symbool is naar alle waarschijnlijkheid van deze fres co's afkomstig en gaat dus terug tot de Bijbel en niet tot de Grieks- Romeinse mythologie. Volkomen hier mede in overeenstemming is het feit dat de slang, mede onder invloed van het Christendom eerst omstreeks de 15de eeuw tot een belangrijk symbool in de Westerse wereld is geworden. Wanneer iemand, afgaande op de Griekse naam, beweert dat het aescu laapteken, het symbool der genees kunde, in Griekse bodem wortelt, bent U derhalve volkomen gerechtigd argwanend de wenkbrauwen op te trekken. Even argwanend als wanneer iemand U vertelde, dat er vissen be staan die over het land kuieren. Maar dat laatste is toch heus het geval. Dat zal morgen blijken. (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4