Raad van Warmond is fel gekant „klein" Leids merenplan Nadelen zouden niet opwegen tegen voordeel van goedkoper zand tegen De Ned. Christen-Zeelieden-Vereniging Geen reden tot paniek over de kinderverlamming In België geen dienstplicht van twee jaar meer Kaptein - Rijnsburg NIEUWE IXIDSCHE COURANT WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1952 Strijd om 40 ha land Als één man heeft de gemeenteraad van Warmond, die gisteravond verga derde, stelling genomen tegen de plannen van de gemeente Leiden, om zand te gaan winnen uit de Zwanenburger- en Broekpolder, gelegen in de ge meente Warmond, teneinde op een voordelige manier aan zand te komen. De raad machtigde B. en W. dan ook al het mogelijke te ondernemen, ten einde deze plannen te verhinderen. Het grootste bezwaar, dat alle raads leden gevoelden, was wél het verlies van cultuurgrond, waarvoor men plas sen zou krijgen, die ruim 30 meter diep zijn. De voorzitter, burgemeester jhr mr L. M. E. von Fisenne had woorden van lof voor Ged. Staten, die behalve Lelden, ook Warmond de concept-vergunning tot het doen van de diepgravingen had den gezonden, hoewel zij dit niet wette lijk verplicht waren. Niet reëel vond hij het evenwel, dat de raad binnen drie weken zijn mening over de plannen te kennen moest geven, waar Ged. Staten er anderhalf jaar over konden denken. Spr. stelde vast, dat de gevoelens van de raad betreffende dit plan algemeen bekend zijn: de sympa thie is niet erg groot. HJj vestigde er de aandacht op, dat aan het college de heren H. W. Nijman en T. Vergeer zijn toegevoegd, in verband met het Leidse merenplan. De burgemeester zei, dat hij na be studering van het concept-besluit tot de conclusie was gekomen, dat in het con cept-besluit toestemming voor diepgra vingen wordt gegeven voor een kleiner stuk grond, dan op de bij dit concept gevoegde schets. In het besluit spreekt men over 40 ha, wat betekent, dat voor een Noor delijke uitmonding van het meren plan nog geen vergunning is ver leend. De voorzitter zei ook tegen dit „halve" merenplan te zijn, omdat het principe fout is. Het enige voor deel voor Warmond zou de water sport op die meren met zich kunnen meebrengen en dit voordeel komt nu ook te vervallen, nu de Noordelijke uitmonding niet doorgaat. Verder zei spr., dat hot meer zou komen te liggen op de plaats, waar men in het uitbreidingsplan agrarische bedrijven denkt te stichten. De mogelijkheid daartoe achtte h|j in de Zwanenbur gerpolder beslist aanwezig. Tenslotte merkte de voorzitter op. dat aan Ged. Staten zal worden verzocht de ant- woordtermijn te verlengen tot 15 September. Warmond gisteravond meer te doen. Zo werd besloten afwijzend te beschikken op het verzoek van de Vebo te Leiden, en garantie van een cent per in- •t omdat de gemeente relatief wei nig belang heeft bij de veeteelt Wel zal ƒ25 beschikbaar worden gesteld de aankoop van een prijs. Enige personen kregen vergoeding van de reis- Onzalig plan Na deze uiteenzetting was het woord aan de raad. Wethouder J. Dekker opende de r\j van sprekers. Hjj sprak van een onzalig plan: men staat op het punt een amputatie te verrichten, die Warmond niet te boven zal komen. De schoonheid van ons dorp: groen, water en polder landschap, van belang voor bewoners en bezoekers, wordt geschaad. De harmonie wordt verbroken, indien een kunstmatig gevormde watermassa zal ontstaan, die een troosteloze aanblik zal bieden. Als 40 ha uiterst productieve grond water gaat worden, zal het vreemdelin genverkeer schade ondervinden. Verder wees spr. er op, dat er voor de boerenzoons geen grond genoeg is, terwijl men hier grond aan de boeren wil ontnemen. El ders in het land worden honderden jnil- lioenen besteed voor de bestrijding van onze erfvijand: het water. De heer Dekker voorzag ook een zware golfslag bij sterke wind. En dit alles, aldus spr., omdat Leiden dan zand zal krijgen, dat misschien een gulden per kubieke meter goedkoper zal zijn... Het „grote" merenplan zou 12 millloen kubieke meter zand opleveren, dat 1.50 per kubieke meter goedkoper is en het „kleine" merenplan zou een besparing geven van 6 millioen. Hier tegenover staat de opbrengst van het land. De heer Dekker voelde het dan ook als een on recht om Warmond te dwingen vrucht baar land te vernietigen. Wethouder J. deGreef her innerde er aan, dat wethouder Jonge- leen van Leiden indertijd had gezegd, dat Leiden in de betreffende stuk ken land boringen verrichtte naar drinkwater en olie, terwijl men naar zand zocht. Deze handelwijze noemde hü inbraak met voorbedachten rade en hij kwam hiertegen in opstand. Ook hij vroeg zich af, of het plan tot zandwinning voordeliger was dan het vernietigen van het land, waarvan hij de opbrengst op ƒ140.000 per jaar (voor het gehele plan) schatte. Bovendien zou den jonge boeren moeten emigreren en hü vond 't plan tenslotte strijdig met de richtlijnen van de regering, die wil, dat de productie wordt vermeerderd. Verzilting De heer Vergeer zei, dat het plan was uitgedacht, om enkele honderden huizen goedkoper te kunnen bouwen. Maar, zo zei de heer Vergeer, zand kan alleen goedkoop zijn, als land wordt ver beterd of gewonnen. Het grote plan in de verre toekomst van 114 ha zou een derving betekenen van 159.600 per jaar, indien op het land koelen lopen. Voorts wees hij op het gevaar van ver zilting van de aangrenzende polders. De heer J. van Vliet kreeg desge vraagd te horen, dat bij inpoldering een hectare grond wel op f 100.000 komt en daarom wilde hij vooral de naaelige mo tieven bij Ged. Staten naar voren bren gen- Ook kreeg hij van de voorzitter te horen, dat Warmond op de hoogte kwam van de Leidse merenplannen door boekje over de uitbreiding van de ree tiegebieden in Zuid-Holland. Omdat het water 30 meter diep zal staan, werd vast gesteld, dat ook hengelaars er niets zullen hebben. Ook de heer J. van der Voet wees op het gevaar van verzilting, dat alle polders om Warmond zullen lopen- Wet houder Dekker wilde heel Warmond billseren tegen de merenplannen en dacht aan de afdeling van de vereniging vo bloembollencultuur en de middenstand. De heer Nijman zag in het plan tot het maken van een meer zonder uitgang geen belang voor Warmond, hoewel hij wel het grote plan iets zag met het oog op de watersport. In ieder geval verklaarde hij vierkant tegen te zijn. Beroep mogelijk De heer G. van Elburg kreeg op zijn vraag te horen, dat de vergunning in hoogste instantie wordt verleend door Ged. Staten. Indien echter waterstaat kundige wijzigingen zullen worden gebracht, moeten de Prov- Staten worden kosten van buiten de gemeente school gaande kinderen. Medegedeeld werd, dat bij ministeriële beschikking de vergoe ding per leerling van de school met de Bijbel was gebracht van ƒ25 op ƒ33,20. De asschuur werd verhuurd aan de heer A. J. van Stijn en het pand Dorps straat, dat thans door verbouwing ge schikt is voor dubbele bewoning, werd verhuurd aan P. Kaa en T. van Est. De heer Van Rijn wees er in een uitvoerig betoog op, dat de familie Van Est, die haar vorige woning moest verlaten, er niet beter van wordt. De voorzitter zei echter, dat er geen andere woonruimte beschikbaar was. Hij zegde echter toe deze aangelegenheid opnieuw in de ver gadering van B. en W. te brengen, om te zien, of er nog iets kan worden ge daan. Voor verbetering van woningen werd 2500 beschikbaar gesteld. De gronden Leevliet werden niet langer verhuurd aan de heer H. van Dam. Met zijn be langen zal echter rekening worden ge houden. De heer J. H. Haverkort kreeg op zijn verzoek per 1 October eervol ontslag als gemeente-ontvanger en administrateur van het waterleiding bedrijf, omdat hU de pensioenge rechtigde leeftijd heeft bereikt. Bij de rondvraag zei de heer Van Schie, dat er dit jaar een zekere onrust was ontstaan bij de kampeerders in de gemeente naaf aanleiding van de toe gehoord. Uiteraard zal beroep op de kroon mogelijk zijn. De bezwaren van de ingelanden, o.a- het in waarde verminde- n de grond door het doorlaten van door de dijk werden uiteengezet door de heer Van Schie. De heer T. Vergeer brak ten slotte ïg een lans voor de gedupeerde boeren wilde in de voorwaarden tot zand winning de cis zien opgenomen, dat Lei den de verdreven pachters schadeloos zal stellen. Hierna nam de raad het besluit al het mogelijke te ondernemen om de plannen ongedaan te maken. Rest van de agenda Behalve bespreking van het Leidsepassing van de kampeerverordening. merenplan had de gemeenteraad van Deze verordening, aldus de heer Van Schie, dateert uit 1938 en eist enige her ziening. De voorzitter zei, dat een nieuwe kampeerwet op stapel staat, waardoor de kampverordening haar geldigheid zal verliezen. Daarom wilde hij liever niet dokteren aan de bestaande verordening, temeer omdat het seizoen teneinde loopt. Hierna werd overgegaan in geheime zit ting. Waf hebben wij gewonnen De heer C. de Jager, hoofdbestuurder van de N.C.Z.V., Jan Evertsenlaan 19 te Katwijk aan Zee, schrijft ons: Op 10 April 1951 was een groot aantal personen uit de scheepvaartwereld bijeen in de pastorie van de predikant der varende gemeente, ds Schokking te Rotterdam. Daar werd o.a. gesproken door de directeur-generaal voor de scheepvaart, mr J. J. Oyevaar, over: „Bedrijfsleven, Overheid, Kerk in het scheepvaartbedrijf". De volledige tekst is afgedrukt in „Voor en Achter", het contactblad van de Hervormde Zeemansraad te Rotterdam (Mei 1951). Koopvaardij, Kerk en Overheid zijn de De vereniging had al tienduizend leden drie elementen, waaruit de geschiedenis ons vaderland is opgebouwd, aldus Oyevaar. In die geschiedenis is één grote figuur, in wie wij alle ele menten van Kerk, scheepvaart en over heid verenigd vinden, maar dan omgezet in de begrippen vroomheid, moed en rechtvaardigheid: Michiel Adriaanszoon de Ruyter. Zijn getrouwheid en gehoorzaamheid in het gezag, zo vervolgde spr, kwamen vooral voort uit een diepe religiositeit, die hem eohter niet een godsdienstige partijganger deed worden. We denken slechts aan zijn bekend woord: „Daar de heren staten hun vlag betrouwen, zal ik mijn leven wagen. Al werd mij bevolen lands vlag op één enkel schip te voe- .jn, ik zou daarmee in zee gaan. De heren hebben mij niet te verzoeken, maar te gebieden". Wanneer deze drie deugden: vroom heid. rechtvaardigheid en moed nog steeds tot het erfgoed behoren van de Nederlandse zeevaarder en reder, aldus mr Oyevaar, dan moet alles wat er toe leidt die deugden in stand te houden en i versterken, niet alleen toegejuicht, laar ook gesteund worden. Wat hebben we gewonnen? Er is een tijd geweest, lang na de tijd van de geweldige figuur van De Ruyter, dat er geen sprake was van enige steun, noch morele, noch geestelijke. Er is een tijd geweest, dat de kerken er niet aan dachten, dat er ook nog zeelieden waren. En dacht men er aan (in plaatsen waar .alleszins godsdienstig" was), dan meende men te kunnen volstaan met een bidstond vóór en een dankstond ni» de visserij. Op zidh zelf een loffelijke handeling. Intussen, de tijden zijn veranderd. De keFken zijn in beweging gebracht. We zijn Aver. We hebben een raad voor de varende gemeente. We hebben hier en daar een predikant voor zeevarenden. We hebben ds Wristers in New-Orleans en (voor de vissers) het hospitaal-kerkschip De We hebben het Dieppe-comité. We hebben tenslotte ook nog de Nederlandse Christen-zeelieden-vereniging. Maar dat .tenslotte" is niet op z'n plaats. Dat zal nen wel merken, als men in het kort de geschiedenis van deze vereniging, kort heidshalve met N.C.Z.V. aangeduid, leest. De N.C.Z.V. werd opgericht in 1930. In _j33 werd de vereniging Koninklijk goed gekeurd. De oprichtingsvergadering was nu niet bepaald een massameeting. Er werden geen daverende redevoeringen gehouden. Nee, er waren slechts vijf bijeen. Mannen, die de zee ken- die wisten, wat er te koop was. Zij kenden de vele gevaren, op zee en in de wal. Wat het doel van deze mannen was? De kruisbanier van Christus te ont plooien en daaronder te vergaderen al len, die met de kruisbanier te maken hadden, willens of onwillens. Ze zeiden, t een (overigens kostelükl) variatie op woor van Michiel de Ruyter: „Daar Here Zijn clag ons toebetrouwd, z< zullen wü al onze krachten daarop in stellen. Al werd ons bevolen Christus' vlag slechts op één schip te voeren, wij zullen daarmee in zee gaan. De Here heeft ons geboden' Hun devies was en is daarom: „Vrees niet, geloof alleenlijk". Hun kenteken was (het nu verouderde) internationale vlaggesein I N., wat betekent: Laat bij elkaar blijven, tot wederzijdse steun. De club van vijf mannen is uitgegroeid tot een vereniging van enige duizenden leden en donateurs. Deze leden dat is uderwerp. Wat hebben we gewonnen? Dat was nmers de vraag? Wat de N.C.Z.V. betreft: een geloofs gemeenschap van mensen, die elkaar het merendeel nooit zagen, >or elkaar bidden. Die, als ze elkaar ontmoeten, elkaar steunen en sterken het geloof. IN. De N.C.Z.V. doet dit vooral ook door middel van haar maand blad „Quo Vadis?", onder redactie van., zeelui. Voorts is er nog de prachtige biblio theek, de 450 kisten vol boeken koopvaardij, visserij, sleepvaart en kust vaart bevat De kerken zijn in beweging gebracht, schreven we reeds, maar hebben u gewonnen? We bedoelen d.it Kunnen de kerken het a verder af? Hebben de kerken werkelijk het roer in handen? Hebben hebben speciaal het oog op de vissers) onze zeelieden onder de ban het Evangelie? Is het nu zó, dat het vissers bijgebracht is, dat er alleen zegen van God te verwachten is. als we terugkeren tot de oude paden? I.N. Laat s bij elkander blijven, tot wederzijdse steun. We kunnen het alleen winnen, wan- „»er wij als levende schakels, elk op zijn plaats, met elkaar omsingelen wat tot de kruisbanier behoort. Er mankeren nog wat schakels in de keten. Komt, vooral oud-zeevarenden, maar voorts ook allen, die de zeeman een warm hart toedragen, helpt mee. deze keten compleet te maken. Vroomheid, rechtvaardigheid en moed lijven het erfgoed onzer zeevarenden er reders, als elementen voor een geschie denis van een land, dat de eeuwen door met trots heeft mogen wijzen op zijn zeevarenden. Deze zeevarenden te brengen onder de kruisvlag van Jezus Christus zij het doel allen, die Hem liefhebben. Dan heb- we alles gewonnen. 1 WSÊÊÊÊms&i Geen optimisme, maar ook Medici adviseren: weest zindelijk en past op voor oververmoeidheid HET AANTAL AANGIFTEN van kinderverlamming, dat thans uit de ergst getroffen gebieden dat zijn Oost-Brabant, Noord- en Zuid- Limburg per dag binnenkomt, is in verhouding tot de aangiften der vorige weken dalende. Voor het eerst is Maandag uit Limburg geen enkel nieuw geval gemeld. Dat het aantal dagelijkse aangiften minder hoog is dan enige weken terug, mag echter géén aanleiding geven tot optimisme. Wij constateren eenvoudig het feit. Dit vertelden ons dr C. Banning uit Den Haag en dr G. D. Hemmes uit Utrecht, resp. hoofdinspecteur van da volksgezondheid, en speciaal inspecteur voor de besmettelijke ziekten. te vermoeien," Foto D. Kruyt. Eerste strandleestdag te Katwijk Aantal badgasten wordt geschat op 20.000, waarvan 3000 kampeerders In de eerste helft van Augustus houdt V.V.V. te Katwijk altijd een tweedaags strandfeest, omdat er in die periode de meeste badgasten zijn. Na 15 Augustus trek ken er velen weer weg. Naar schatting zijn er momenteel ongeveer 20.000 „vreem delingen" in Katwijk, waarbij inbegrepen de 3000 personen, die op het kampeer terrein bivakkeren. Een groot deel van dit respeotabele aantal bestaat uit kinde ren en het is dan ook geen wonder, dat talrijke jongens en meisjes rich hadden opgegeven voor de strandfeesten. Op het terras bi) de muziektent wer-1 vuurtoren. Van de ouderen kreeg 'n mooi den gistermorgen spelen gehouden, die afgewerkt paard de eerste prijs, Assepoes- niet alleen een welkome afwisseling in het strandleven voor de jeugd vormden, maar ook door de ouderen met belang stelling werden gadegeslagen. Bijzonder grappig was de wedstrijd met fokbrillen, waardoor de kinderen alles dubbel zagen. Ondertussen vochten ook bij de politie post de kinderen om de eer en de prijs. Veel kijkers trok het maken van zand- figuren. Om een eerlijke uitslag te krü- n waren de 26 jongens en meisjes, die aan deelnamen, verdeeld in twee groe pen: een groep van kinderen van 8 tot met 14 jaar en in de andere groep waren de oudere kinderen ingedeeld. De jury had geen gemakkelüke taak. De jeugd had haar fantasie de vrije loop gelaten en mooie figuren waren tot stand gekomen. De eerste prijs in de jongste klasse was voor de ridder in het harnas: de tweede voor een Drentse boerderij en de derde prijs kreeg de artist van de Visserijgoltjes Verloop De hoofdaanvoer 1 bestond uit haring het einde v 'erloop op, i prijs de Dinsdagmarkt makreel. Tegen de markt trad een prijs- tijdens het lossen van de Limburgia en de Thorina noteringen nog vrij goed en kon als ge middelde prijs voor haring f 13f 15 worden geboekt en voor de makreel f 14. Toen de Schoorl echter later onverwacht tot lossen overging, bleek de handel reeds voldoende te hebben ingeslagen, zodat de prijs met enkele guldens daal de. Enige kisten kleine schol konden door het geringe aanbod de noteringen van Maandag handhaven, zodat de tweetjes f 20 opbrachten en de drietjes f 11—f 10 maakten. De overige aanvoer van plat- en rondvis wast te gering om Steekhoudende noteringen' te kunnen vaststellen. Profijt van hoge prijzen De Limburgia en de Thorina, die Dinsdag nog van de hoge prijzen wisten te profiteren, besomden respect, f 10500 en f 26900. De Woensdagaanvoer Voor vandaag kwamen van de traw- lervloot de volgende meldingen binnen: de Norma Maria komt met 480 kisten makreel, 250 kisten schelvis en piepers, 50 kisten gul, 50 kisten dichte wijting, *50 kisten gestripte wijting en 70 stuks stijve kabeljauwen, de Dirkje met 50 kisten makreel. 80 kisten gestripte wij ting, 30 kisten dichte wijting, 10 kisten gul en kabeljauw en 25 stuks stijve ka beljauwen en 1 tonijn. Van de Tzonne en de Petten waren de vangsten Dins dag nog niet bekend. Voor de Donderdagmarkt Voor de Donderdagmarkt hebben zich leeds gemeld de Gelria (vangst nog onbekend) en de Mary met 70 kisten diversen, 330 kisten makreel en 1200 kisten haring. ter de tweede en de derde prijs werd toegekend voor een reclame-ontwerp. De hindernisloop trok ook veel toeschou wers en natuurlijk ook het aantrekke lijke tobbetjesteken. Op het Nporderstrand werd een vol leybalwedstrijd gespeeld. Velen sloegen dit spel, dat in Katwük nog niet geburgerd is, gade. Een handbalwed strijd ging niet door, omdat zich te nig deelnemers hadden opgegeven. Hier voor in de plaats werd een voetbalwed strijd tussen de Kat-wykse politie en d« badgasten georganiseerd, maar ook die kon niet doorgaan, omdat de voetbal clubs vreesden, dat de K.N.V.B. het be- schikbaerstellen van de velden wel eens kon straffen. KATWIJK AAN ZEE Paard door auto gewond en daarna doodgebloed. Twee paarden van de gebr. v. d. Marei uit de Zuidstraat liepen gistermiddag de richting Katwijk aan den Rijn, op weg de weide, toen uit de tegenoverge stelde richting een lege zandauto kwam. Er had een treffen plaats tussen 'n paard o op de hoek van de Mr Fock- straat en de Zeeweg. Het dier kreeg eer diepe wond in het linker achtergedeelte het lichaam en bloedde weldra dood. De dierenarts J. C. Anderson was spoedig plaatse, maar kon het arme dier niet et helpen. Een veewagen vervoerde het slachtoffer naar de noodslachtplaats te Katwijk aan den Rijn. Wedvlucht de Rijnmonders De Rijnmonders hielden een wedvlucht met jonge duiven van Cliney af, afstand 219 km. In concours waren 81 duiven. Gelost werd om 12 uur met Z.W. wind. De eerste duif kwam aan om 14.33.25, snelheid 1440 meter per minuut. De uit slag luidt: J. Heemskerk 1; P. Varkevis- 2, 14 en 15; J. van Schaik 3; N. J. Ver- kaik 4, 6 en 20; A. Grimbergen 5, 10, 11, 17; H. Hoek 7; Kr. Schaap Passchier 9; W. van Rijn 12 en 19; Th. tn Essen 16 en 18. Hoog en laag water Donderdag 14 Augustus: hoog water 47 en 22.22; laag water 5.13 en 17.41. RIJNSBURG Spreekbeurt Ds L. Vroegindewü, Herv. predikant te In i uit Geen accoord op Parijse conferentie Partners der Europese defensie tegen verlenging DE VERTEGENWOORDIGERS der zes landen van de Europese Defensiegemeenschap kwamen, op verzoek van België, te Parijs bijeen. Zij zijn niet tot overeenstemming gekomen over de duur van de militaire dienstplicht, in het bijzonder de duur der eerste oefening. Zoals bekend, zijn in België ernstige bezwaren gerezen tegen de tweejarige diensttijd. Zulks met het argument, dat niet in alle landen van de E.D.G. de diensttijd op twee jaar is vastgesteld. Frankrijk, Italië,v Luxemburg en Nederland weigerden de diensttijd van hun legers op twee jaar te bren gen. Zij willen zich zelfs niet in beginsel, aan een bepaalde diensttijd voor de toekomst binden. België zal de periode van twee jaar gaan ver korten. Volgens Reuter, heeft België „zijn vrijheid van handelen her kregen". ikaar nooit i i vergadering, althans niet allen. Eenmaal per jaar is ledenvergadering, waarop alleen de thuis gevaren zeeman kan komen. Deze vereniging heeft onder haar leden met veel goud op de De uitslag der Parijse besprekingen heeft vooral in Belgische kringen grote teleurstelling gewekt. De Franse dele gatie heeft duidelijk gemaakt, dat Frank rijk, nu Amerika de omvang van de wa penaankopen („off shore") heeft vermin derd, geenszins bereid is, de bestaande diensttijd van 18 maanden te verlengen. Wü herinneren er aan, dat gisteren ge neraal Ridgway heeft aangedrongen op een uniforme diensttijd van twee jaar. Zün hoofdkwartier heeft nog geen com mentaar geleverd op het resultaat der jongste Paryse besprekingen. Herve Alphand, de Franse gedelegeer- heeft op een persconferentie een exposé gegeven. Hij wees er op, dat wet- ook roetzwarte stokers en voorts tehjk het Europese leger nog niet koks en matrozen, zowel van de koop-bestaat, omdat het „plan-Pleven" nog vaardij als van de visserij, van de kust- - niet door de betrokken parlementen is vaart en ook van de zeesleepdienst. geratificeerd. Frankrijk kan zich der halve niet binden aan iets, wat er niet is! Bovendien is Frankrijk reeds vooruit op de militaire verplichtingen 1952 en kan aan de gestelde eisen voldoen, zonder de diensttijd te lengen. Volgens A.P. zal nu de kwestie door een „interim-commissie" nader worden bestudeerd. Deze zal dan advies uitbren gen aan de raad van ministers var E.D.G. Genoemde commissie zal worden gevormd door de ambassadeurs der betrokken landen, dus Frankrijk, West- Duitsland, Italië, België, Luxemburg Nederland. In kringen, die in nauw contact staan met de Griekse en Turkse vertegenwoor digers, Is men uiterst verbaasd over d« negatieve uitslag. Griekse dienstplichti gen in het leger moeten 30 maanden dienst doen, terwül de recruten by de (Advertentie) Vraagt aan alle lezers om onderstaande prijzen met andere te vergeleken. Korte heren interlock broeken ..ƒ1. Geborduurde slopen 1. Lakens, 180 x 240, wit linnen, beter bestaan niet6.95 Pracht gekleurde 3 craads koordwol 1.69 Jaeger Baay, halve prijs, per meter 1.86 Wereldbekende merkbeddelakens, alle mafen. Ie Natuurlijk zo zelden zü vervult' het optreden van de ziekte ons met zorg1 bü tal van mensen bestaat er angst, die verklaarbaar is, maar voor een paniekstemming bestaat geen reden. Zo ook geen reden voor buitenlanders >ns land op grond van het optreden de poliomyelitis te mijden, hetgeen schijnt te zün voorgekomen naar aanlei ding van een waarschuwing in een Amerikaans blad. Op de werkkamer van dr Banning hangt een grote kaart van Nederland, waarop zorgvuldig alle gevallen van de ziekte worden aangegeven sinds 1 Januari dit jaar. „We hebben altijd gevallen kinderverlamming gehad," zegt de hoofdinspecteur, „het was altijd het optreden van „polio" verdwijnt zodra de koude maanden komen. En zodra het rm wordt, komt ze wet Hy rekende ons echter voor, van 1 Januari tot en met 3 Juni vallen zyn geweest (in vorige jaren waren er in winter en voorjaar vrijwel geen gevallen). Het aantal is na 3 Juni, vroeger dan normaal pleegt te geschie den, gaan oplopen. Van 4 Juni -t.m. Maan dag jongstleden zün er 701 nieuwe ge vallen opgegeven: in Juni 149, in Juli 369, dn de eerste elf da-gen van Augustus 183- Haarden in 't Zuiden Ven het begin af heeft de „polio" zich min of meer geconcentreerd in Zuid- Limburg en Oost-Brabant, terwül midden- Limburg vry'wel nergens last van had. Van deze haarden uit is de ziekte lang zaam over het gehele land gegaan, waar- bü enige gebieden nagenoeg vrü zün ge bleven, zoals Zeeland en Drente. Over de wijze van verspreiding valt niets te zeggen. De eerste gevallen hebben zich voorgedaan in afgelegen huizen en boerderijen, die vrijwel geen contact hebben met de dichter bewoonde streken. Het percentage goede huizen, waarin de ziekte in de getroffen gebieden voorkomt, is zeer hoog, zodat men niet moet denken dat het in streken vuiler zou zün dan elders. De gevolgen Blijkens opgaven van het C.B.S. heeft de kinderverlamming in de pe riode van 1 Januari tot en met Juni jl 9 sterfgevallen tengevolge gehad. Hoewel de ziekte het meest voor komt onder de kleinste kinderen, van 0 tot 4 jaar, kwamen in die groep geen sterfgevallen voor. In de groep van 5 tot 14 jaar stierven vier patiëntjes, in de groep boven 15 jaar vijf. Het aantal gevallen van poliomyelitis, waarbü zich géén verlammingen doen, bedraagt 1 op de 5, ofwel 20 procent. In een groot aantal gevallen dwünen de verlammingen spoorloos. Van de ziektegevallen eindigen 10 15 pro cent met blijvende en dan uitsluitend lichamelüke invaliditeit. Wat te doen „Is er iets tegen deze ziekte te doen?" Deze vraag moest wel rijzen i-n dit ge sprek. „Wij nemen aan," zei dr Banning ernstig, „dart het een besmerttelyke ziekte is. En we adviseren alleen wat het ge zonde verstand bü besmettelijke riekten aangeeft: weest zo zindelijk mogelük op lichaam, voedsel en huis. En het tweede advies, gebaseerd op de ervaring, is: past op voor oververmoeid heid. Wanneer oververmoeide kinderen en volwassenen „polio" krijgen, is het ernstig. Ook bij het kamperen in niet- besmette streken moet geadviseerd wor den zich niet te z> meent dr Banning. Wat de verschijnselen aangaat: kleine kinderen worden hangerig en krijgen koorts; soms treedt braken, diarrhee en/of hoofdpün op. Deze verschijnselen, lopen dan weer terug- De patiënten moeten zich rustig houden en men moet de dokter eerder waarschuwen dan nor maal zou geschieden. Men moet niet te vlug na de ziekte opstaan, doch echt uit zieken. Staat men te vroeg op, dan is er kans op ernstige verlamming. VOORSCHOTEN Huwelük in het goud Vandaag herdenken de heer A. Teunis- :n en mevr. W. L. Teunissen-van Don gen de dag, waarop zü voor 50 jaar in het huwelük traden. Het echtpaar woont aan de Donklaan. Burgerlüke stand. Geboren: Gerrit, z. v. G. Teske en M. P. den Elzen; Albertus J., z. v. J. J. van Nierop en J. C. Disseldorp; Han, z. v. P. van Leeuwen en E. Hendriks; Adriaan z. v. C. Jongepier en W. R. Willemse. Ondertrouwd: J. A. Zoetemelk, 29 j. en J. J. Bergman, 27 j. Gehuwd: B. H. Sanders en M. C. G. Weerdenburg, Wük bü Duurstede. Overleden: H. P. de Jong, 9 dg., z. v. S. de Jong en M. H. Karremans, G. B. G. Muüzert, 74 j., wed. v. H. Veldhuizen. Spreekuur burgemeester. De burgemeester houdt van 15 tot en et 30 Augustus geen spreekuur voor het publiek. Het eerstvolgende spreekuur wordt op 5 September, 's-morgens v; tot 12 uur, gehouden. vloot- en luchtmacht 32 tot 36 maanden moeten dienen. In Turkye is de diensttüd 2 jaar voor het leger en 3 jaar voc luchtmacht en vloot. De Amerik. min, van Buit. Zaken, Acheson, Is van oordeel, dat een formele zitting van de Noord Atlantische Raad voorbarig zou zün, maar in de loop var 1952 zullen de ministers toch samenko men. Nederland werd op de conferentie te Parüs vertegenwoordigd door zün permanente vertegenwoordiger bü N.A.T.O., jhr Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. Voor de Belgische regering zün thans de politieke moeilükheden weer vergroot, gezien de houding der Socialisten. Verloop in 20 jaar Wetenschap contra de kinderverlamming Matig optimisme in Amerika De arts Howard A. Rusk schrüft in d 'lew York Times over de strijd die in de Ver. Staten tegen de kinderverlam ming wordt gevoerd. Hoewel men er lang niet is, noemt dr Ruste het al vooruitgang dat er uitgebreide proef nemingen worden gehouden om del ter voorkoming van „polio" te vinden. De sleutel voor de strüd tegen deze ziekte is volgens dr Rusk het feit dat, terwül het virus van poliomyelitis het vermogen heeft te verlammen, het ook immuun kan maken. Of, juister uitge drukt, door de aanval van het virus wordt het bloed een tegen-stof geproduceerd. De meeste mensen hebben een natuurhjke immuniteit voor kinderverlamming zon- dat het zelf te weten, doordat zü geïn fecteerd zün geweest met het virus in zulk een lichte mate, dat zü er niet eens ziek van worden. De mogelijkheid om deze fundamentele kennis tot practische toepassing te bren gen, is voortgevloeid uit: het kweken van menselük „polio"-virus in laboratoria; het vaststellen van het bestaan van drie verschillende immuun-makende typen virus; de mogely'kheid om polio myelitis bü apen te voorkomen door in jecties met deeltjes mensehjk bloed; het vervaardigen van een experimenteel vac cin dat apen tegen polio beschermt; de ontdekking van de laboratoriumtechniek die zou kunnen leiden tot een betrekke- üjk eenvoudige, goedkope test om de aan wezigheid van het virus te constateren. Vele duizenden kinderen zün in Ame rika bü wü'ze van proef ingeënt. Totdat de resultaten hiervan zün geanalyseerd, is het onmogelük te voorspellen of gam ma globreline (een bepaald eiwit van het bloedserum) bü de mens hetzelfde resul taat zal hebben als het klaarblükelük bü laboratorium-dieren heeft. En zelfs indien dit slaagt, is men nog niet klaar, omdat men dan nog geen serum heeft tegen alle typen van polio virus. Toch acht dr Rusk optimisme ge rechtvaardigd. Omtrent de frequentie kregen we nog de volgende cijfers (per 100.000 in woners) 1952 ±7.9 chl In alle miert genoemde jaren lag het psti cüfer op 3 of lager. Schakelt men de 1 st oorlogsjaren uit (in 1943 was er een t, c epidemie in Amsterdam) dan is het per- 3ie ceütage dit jaar dus wel zeer hoog. 'h ongeveer op hetzelfde peil overigens als Het in 1938. ALPHEN AAN DEN RUN Dierenarts Kuipers gouden jubilaris q Morgen is het 50 jaar geleden, dat de heer K. R. Kuipers zün loopbaan als Ov veearts begon. De heer Kuipers zal echter niet in de gemeente aan-wezig zün, maar geeft er de voorkeur aan zün in jubileumsdag ongemerkt te laten voor- 'rd bygaan. „Alphense brug" naar b" Amsterdamse -.Spui" Zoals bekend, werd in het nederlaag- -3, wedstrijden-tournooi van de voetbalver- Gr< eniging A.R.C. de hoofdprijs gewonnen nd- door de Amsterdamse vereniging T.O.G. nla Die prijs bestond uit een fraaie zilveren "O- afbeelding van de beruchte Alphense Ge brug, in opdracht van de supportersver- eniging van A.R.C. vervaardigd door de "M1 heer B. Bauer alhier. Enkele bestuursleden van A.R.C. en van de genoemde supportersvereniging *a' hebben gisteravond de brug aangeboden 'n aan het bestuur van T.O.G., dat daartoe in een hotel op het Amsterdamse Spui 11^ bijeen was. De voorzitter van T.O.G., de heer Mo lenaar, begroette de Alphenaren, onder wie zich ook de vervaardiger van de brug bevond. Spr. zei, dat men aan het uitstapje naar Alphen de meest aange- L„ name herinneringen bewaarde. De heer G. Schreuder, voorzitter van A.R.C., zei, dat het genoegen wederzüds j" was. Van het spel der Amsterdammers had men een goede indruk gekregen. 0 Daar de brug als wisselprijs bedoeld is en het niet mee zal vallen, die steeds in bezit te houden, werd als bly'vende prijs een fraaie beker aangeboden. Het verloop van de wedstrijden werd gereleveerd door de heer C. H. v. d. Wolf, jj secretaris van de supportersvereniging. In de strüd tegen T.O.G. stond het peil stellig het hoogste. Ook werd uiteengezet, waarom juist deze brug werd aangebo- den, die spr. de „brug der smarten" noemde. Nadat het kunstvoorwerp aan- geboden was, werden ook nog dertien L. draagspelden voor de spelers, met een f j afbeelding van de brug er op, verstrekt. De T.O.G.-voorzitter dankte voor de 0 aangeboden prijzen en uitte de wens, dat deze brug nog menigmaal een prettige verbinding tussen A.R.C. en T.O.G. tot stand zal brengen. Volgend jaar watervogels PJ in nieuwe vijver oe Zoals bekend is, bevindt zich achter j^u' het vogelpark Avifauna een grote zand- j 3 winning, waarvan een vüver zal over blijven. Avifauna's directie ziet hier een prach tige mogelijkheid tot uitbreiding. Men heeft reeds een indeling op papier ge maakt en alle soorten watervogels, waar- V> onder zeer zeldzame, wenst men hier ed onder te brengen. De plas zal worden PP omgeven door een in grootse stijl aange- legde rimboe, waar de jonge struisvogels, *c' nandoes en kraanvogels zich best thuis rij zullen voelen. Rose flamingo's worden wit -n Uiteraard komt men by een uit alle ér werelddelen afkomstige vogelcollectie, en zoals Avifauna die kent, steeds weer en voor nieuwe problemen te staan. ez Zo is er ook een raadsel, hoe het komt, eic dat de flamingo's, die rose getekend ar- iri riveren, na verloop van tijd wit worden. E En tevens vraagt men zich af, waarom ek deze vogels, die zich zeer levenslustig -ek gedragen, zich in het park niet willen e nestelen. ie Men zoekt de oplossing in kllmatolo- tai gische omstandigheden en de samenstel- 'ei ling van het voedsel en men tracht hierin I de nodig geachte verbeteringen te bren- iu gen. In Amerika heeft een „vogelaar" succes gehad met büzondere voedings- 'ei methoden. HAZERSWOUDE Weer veepest Het blükt wel, dat de veepest onder de 1 varkens nog niet is geweken. Thans is 'f bü de landbouwers L. van Zanten in de Bent en C. M. Laban aan de Hogeveense- ln weg de gevreesde ziekte uitgebroken. lij Schade voor de betrokkenen is dikwijls £n het gevolg, daar de dieren meestal óe sterven. Geboren: Pieter, z. v. J. Voorwinden en 6 C. van der Dool; Robert, z. v. P. A. van G; der Stoel en G. Wentink; Margje, d. v, J. van Dorp en W. G. Huisman.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2