Jlicttwr Cciilsrtte GTourani Leiden viert vacantie Nog een blik naar op Duitsland Holland toe en Overpeinzingen en herinneringen in het maanlicht bij de Oostzeefjord Flensburg Verkèer en Waterstaat aan mr Algera aangeboden Het Westen lanceert een nieuw ontwapeningsplan Wist U il l! WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal, 2.per maand: 0.47 per week ADVERTENTIÊN: 018 per milimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9506 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. f. ENSERINK DirectieF. DIEMER CHR1STEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatoastfclj Is ghebleoeo mgn fieri in legtienspoef" Plol en Plal op de thuisieis f (Van onze bromfietsende reporter Goos Kamphuis) "PhE VOLLE MAAN verbreekt triompherend de zwarte, snelzeilende wol- ken boven de Flensburgerfjord aan de Oostzee en prompt liggen de gemeerde vissersboten op het deinende water in een zilverbad. Uit een havenkroegje, dat door de half gesloten gordijnen en de kierende deur licht uitstraalt op de hobbelige stoep, klinkt het verwarde en slepende zingen van Hollandse, Duitse en Deense kustvaartmatrozen, die de taalverschillen weten aan te zuiveren bij Münchener brouwproducten. De maan is indruk wekkender dan het gezang; in haar schijnsel zien we de laatste Oostzee haven van onze tocht in de duidelijke contouren van schommelende masten en beschermende havenarmen voor ons liggen; we zijn in Noord-Duitsland op de thuisrit. En het is goed, het laatste artikel in deze serie juist te schrij ven in Duitsland, waar, in het brandpunt van de dingen, die onze tijd be roeren, de herinneringen aan de andere negen landen scherper omlijnd naar voren en daardoor beter tot hun recht komen Wie een Duits postkantoor in Slees- wijk-Holstein binnengaat wordt met een paar problemen van onze tijd geconfron teerd. De muren hangen vol met aller lei bekendmakingen over het zenden van postpaketten naar de Duitse krijgsge vangenen, die nog steeds in Russische kampen moeten verkeren. Honderd duizend Duitse militairen worden, vol gens de bladen hier, nog in verschillende landen vastgehouden en de artikelen, waarin dergelijke cijfers worden ge noemd, vermelden er bij, dat vele „oor logsmisdadigers" onder hen in het alge meen niet méér op hun geweten hebben dan het stelen van een stuk brood of een hand vol aardappelen. De Duitse bladen brengen geregeld aangrijpende repor tages over de terugkeer van soldaten uit de Sowjet-Unie, steeds weer met de dringende vraag: „Waar blijven de an- En geen antwoord jjE ANTWOORDEN op die noodkreten blijven uit of zijn zó vaag, dat de on zekerheid met de dag stijgt en men in het ongewisse blijft of men al deze man nen wel ooit zal terugzien. De eisen van de Russen voor de pakjes zijn streng: zij mogen alleen het „hoogstnoodzakelijke" bevatten en daar vallen brieven, kranten of tijdschriften al direct buiten. Verder moeten de afzenders maar afwachten, of, wat zij als „hoogst noodzakelijk" be schouwen, bij de rode controleurs in ge lijke termen valt.... Mét de in dikke, zwarte letters ge drukte oproepen om „Hulp aan de zwaar-beschadigden" en tot steun aan de „Noodactie Berlijn" accen tueren dergelijke bekendmakingen de nameloze tragiek, die weliswaar een diepere achtergrond heeft om over te discussiëren, maar die toch ook en dat misschien het meest 't gevoel voor mededogen aanspreekt polsen mijnheer Algera. In een dakloze kerk jgN DE BROMFIETSER, die op zijn ge motoriseerde haast-je-niet de kans krijgt, tien landen te doorkruisen om op zijn gemak kennis te maken met even veel zo niet méér verschillende volkskarakters en landsaarden, gaat aan het einde van zijn reis onwillekeurig scherper zijn ervaringen na, temeer als hij besluit met een volk, waaraan nog zo goed te zien is. hoe menselijkheid en on menselijkheid uit onze samenleving bo- kunnen drijven in een willekeurige volgorde. n ziet hij het glooiende Luxemburg en de knusse, smoezelige dorpjes in de Franse wijnstreek, het in de rotsen verborgen liefelijke Andorra, het mon daine leven aan de Rivièra, de zuilen van de Romeinse tempels, het gemoede lijke Oostenrijk, het rijke Zweden, de vrome Noren bij hun watervallen en de vriendelijke Denen bij hun koeien en hun varkens. Wat hij er aan nijverheid, vroom heid, arbeidslust en levenskracht in dacht te ontdekken, krijgt in het puin van Duitsland een wreed en ontnuchterend décor. Het beeld van wat stuk gemaakt werd schijnt te moeten heersen over het boeiende samenspel van de arbeid en de zin, om te herstellen wat kapot viel uit onze handen. Maar het zou verkeerd zijn, om met die gedachte, met de laatste indrukken het laatste land alle andere te be dekken. Het beeld moet immers omge draaid worden; in de Neustadtische Kirche in Hannover, waarvan alleen de >n nog overeind staan, kwamen een paar weken geleden de afgevaardigden de Lutherse Wereldbond uit alle hoeken van de aarde samen en zij hiel den het Avondmaal in de doorschoten resten van het dakloze bedehuis. Negers, Duitsers, Amerikanen en Fransen zaten broederlijk Dij elkaar en de stem van de Engelse predikant klonk helder en hoopvol tussen de kapotte muren, waar door de blauwe lucht te zien was: „Niet door kracht of geweld, maar door Mijn Geest zal het geschieden". Op een andere plaats zou dit woord nooit zo overtuigend geklonken kunnen hebben. En de vele massagraven met de verweerde kruisen van de eerste wereld oorlog of met de witte van de laatste oorlog, waarlangs Johan Bodegraven en ik in Europa bromfietsten, kunnen hun, op wie deze woorden indruk maakten, nooit meer suggereren, dat het leven op houdt, waar de dood begonnen is Terug naar Nederland t\IT MOEST me even van het hart. Verder is er op onze bromfietstocht geen gedachte zo stimulerend als die van or.ze terugkeer in het eigen land. De Hollandse wei weer te zien en daarin een koe en een melkmeisje met rode wangen en witte klompen, weer over v/egen te rijden, die gaaf zijn en goed ondertiouden; molens te zien draaien in de Achterhoek en Gelderse boeren bezig De haven van Flensburg in NoorcL-Duitsland. Witte wolken boven deinende vissersschepen. ta zien aan de Veluwezoom, door polders te toeren in Utrecht en de bossen var het Gooi te ruiken. Weer Hollands t( kunnen spreken en gauw te gaan luiste ren in 'Amsterdam of daar nog wel Am sterdams wordt gesproken, door Rotter dam te brommen en Den Haag, Utrecht en Leiden en te zien, of die steden alle maal heus zo proper zijn als men ons in tien talen en dialecten heeft beweerd. Maar we weten nti al, dat elke buitenlander, die over Nederland roemde en dat waren er gelukkig héél wat gelijk krijgt. Wie rotsen heeft gezien bij Nice en raveinen in Noorwegen, kan gelukkig ook de schoonheid van zijn eigen land terug vinden in een paardenbloem of een wei met dotters en klaver, een stads tuintje in Gouda of een Delftse gracht. Onze bromfietsexpeditie heeft ons niet vervreemd van de tuin, die Holland heet. Integendeel, wie even een blik mocht werpen op een stukje van de wereld, vindt zijn land schoner dan tevoren, omdat hij rijker in zichzelf terugkeert Arrestatie in Italië Geheimzinnig verhaal van Ned. meisje Dodelijk „medicijn" verstrekt in apotheek? De Italiaanse politie stelt momenteel een onderzoek in naar het verhaal van een 24-jarig Nederlands meisje, dat zegt Victoria van den Weecken te heten. Het meisje beweert, dat zij niet naar Neder land durft terug te keren, daar zij de dood van een man op haar geweten zou hebben. ,,M\jn vader was apotheker in het Lim burgse plaatsje Helden", verklaarde zij. „Ongeveer een maand geleden kwam er 's nachts een kankerpatiënt met een re cept. Ik was nogal slaperig en daardoor vergiste ik mij bij het klaar maken van het medicijn. Later belde de dokter van de man op en berichtte welke vreselijke vergissing ik had begaan. De gedachte dat ik de dood van iemand op mijn ge weten had, kwelde mij vreselijk. Ik be sloot te vluchten en ging mijn zuster achterna, die getrouwd was en haar hu welijksreis naar Italië maakte. Mijn zus ter is inmiddels naar Nederland terug gekeerd". Het meisje werd in Italië gearresteerd, omdat zij geen paspoort bezat. De Ne derlandse politie blijkt van het geval niets af te weten. De naam Van den Weecken is in Nederland niet bekend. Franse vrouw nam schuld voor moord op zich Omdat zij 't best kon worden gemist Mr Donker houdt vol Krijgt Katholieke Volkspartij de vacatures Premier en Justitie? (Vari onze parlementaire redacteur) DE WOORDEN „Ik ga gewoon door", die de formateur mr Donker gis termiddag sprak, toen hij terugkwam van een bezoek aan H.M. de Koningin, betekenden in dit geval blijkbaar meer. dat de formateur zijn pogingen niet wenste op te geven, dan dat hij op de oude voet voort zou ^aan. Gisteren meenden wij reeds als onze opvatting te kunnen weergeven, dat mr Donker met zijn pogingen in een tweede phase was aangeland: een nauwere aansluiting bij de pogingen van zijn voorgan ger, prof. Beel. Na het aanbod van Economische Zaken aan prof. Zijlstra mag het aanbod van Verkeer en Waterstaat, dat de formateur gistermid dag. naar wij aannemen, gedaan heeft aan mr Algera hiermede niet in tegenspraak heten. De Volkskrant een artikel, hierop neer komend. dat het dwaasheid zou zijn be- Mr Algera is na prof. Zijlstra de twee de A.R. in de nieuwe pogingen van de formateur. Het is nu, na deze twee nieuwe „ontvangsten", vrijwel helemaal zeker, dat prof. Donner heeft bedankt- Zijn wij goed ingelicht, dan had de for mateur Justitie ook aangeboden aan prof de Gaay Fortman, wiens voorkeur maken tegen een eventueel op treden van een vakverenigir-gsman als minister. Volgens het Haarlems Dagblad heeft men hier en daar de Indruk, dat de heer Romme met dit artikel zou heb ben bedoeld, onder meer dr Schouten Twee vacatures Na het aanbod van Economische Za- ;en aan een A.R., een van de belang rijkste departementen, dat tot dusver door een K V.P.-man bezet was. wordt het een belangwekkende vraag, wel- boorde De f- jarige echtgenote van de boer bekende, dat zij de moord had gepleegd, omdat de boer haar en haar moeder had ge- Sociale Zaken echter bekeiïd mocht i nog een stootje te geven in deze rich- heten. ting, dat hij zich moet neerleggen bij ministerschap "an de heer Suurhoff het N.V.V. Een hierop aansluitende slagen. Thans verklaarde haar 60-jarige vader echter de moord te hebben ge pleegd. De dochter bleek te hebben be kend, „omdat zij het best op de boer derij kon worden gemist". De politif onderzoekt de zaak. De moordzaak-Drummond Boer Dominici was bang voor de schoten En durfde niet uit 't raam - te kijken De Franse politie heeft thans het hoor van de boer Gustave Diminici, die verdacht werd van de moord op de fami lie Drummond, vrij gegeven voor publi- Boer Dominici heeft verklaard: „Maandagavond (4 Augustus) om half twaalf hoorde ik h"-t gedreun van een motorfiets. Iemand klopte op mijn deur en riep iets in een vreemde taal, die ik niet verstond. (Dominici heeft deze onbekende niet open gedaan). Ruim een later hoorde ik plotseling geweer- de eerste schoten vielen vlak na elkaar. De vier andere volgden met gro- tussenpozen. De knallen waren scherp en beslist niet afkomstig van een revolver. Ik herhaal, dat ik geen enkele kreet hoorde en evenmin het geluid van een startende motor. Ik ging niet naar het uit vrees, dat men op mij zou schie ten. Inderdaad kwam ik op de gedachte, dat de kampeerders iets was overkomen, ik ontken nadrukkelijk, dat de En gelsen ooit naar mijn boerderij kwamen of met mij spraken..1 Een legertje amateur- en beroepsfotografen trachtte gisteren een foto te maken van Clarissa Spencer Churchill, een nicht van de Britse premier. Hier verlaat miss Churchill de woning van haar oom, Downingstreet 10 te Londen. Zij wordt vergezeld door Churchill's zoon, majoor Randolph Churchill. Zoals men weet zal miss Churchill zeer binnenkort in het huwelijk treden met de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden. K.V.P. zal aanbieden. „Vacant" zijn Lr elk geval nog het minister-president- schap en Justitie. Gedacht wordt hier er daar ook aan de mogelijkheid, dat de K.V.P. niet minder dan twee ministers aan Buitenlandse Zaken zou krijgen. Zoals men weet is tegenover minister Stikiker al vaak opgemerkt, d-.t zijn post eigenlijk te zwaar was voor één man, een opmerking, die deze minister wel zal hebben gewaardeerd, maar die hij toch niet in feite wilde onderschrijven. Er schuilt hier inderdaad wel mogelijk heid van uitbreiding van het aantal ze tels. Gesteld dat prof. Beel toch minister president zou worden, wat gaat gebeuren met dr Drees? Na het verkie zingssucces van de heer Drees is het niet dat de P.v.d.A. niet alles op alles zou zetten om hem in het nieuwe kabinet op een waardige plaats te krij gen. En dat is op het ogenblik eigenlijk alleen nog het minister-presidentschap. Men kan niet aannemen, dat de heer Drëes aan Justitie komen zou. Wat er overigens met dit departement gaat ge beuren is ook nog allerminst duidelijk. Het is stellig mogelijk, da; dé formateur dit departement voor zichzelf heeft ge reserveerd na de mislukte aanbiedingen, die reeds zijn gedaan. De grootste moei lijkheden schijnen voor het ogenblik ech ter hierin te liggen, hoe na het aanbod Economische Zaken aan een A.R. de K.V.P. een bevredigende com pensatie kan worden gevonden. Formeert P. v. d. A. Was het lange bezoek van de forma teur aan F.M. de Koningin ook al een aanwijzing, dat hij met zijn plannen In nieuwe phase was gekomen. Nog worden medegedeeld, dat mr Don ker Zaterdag te Delft ter. huize van ir Posthumus, de secretaris v*»n de frac tie der P.v.d.A.. verscheidene kopstuk ken uit zijn partij heeft ontmoet. Over dit contact verwondert men zich in en kele politieke kringen wel wat, aangezien het neerkomt op het raadplegen bepaalde fractie en die fractie. De andere fracties maar raden. Of moeten we zelfs zeggen dat de fractie van de P.v.d.A. het formeren is geslagen1.' In elk ge val is het duidelijk, dat, alvorens een nieuwe phase in te treden, de formateur en ander met een aantal van zijn vooraanstaande politieke vrienden heeft besproken. Gistermorgen schreef prof. Romme in conclusie zou dan zijn, da: de heer Rom me zelf welwillend staat tegenover de pogingen van mr Donker. Maar ook dit alles behoort tot de gissingen, die zoals bij elke kabinetsformatie, ook wel eens vergissingen kunnen zijn Anglia en Pzeteci verdwijnen Nieuwe klein model Ford op stapel De kleinste twee wagens van de Ford fabrieken, de Anglia en de Prefect, zul len aan het einde van dit jaar van de markt verdwijnen. Zij worden vervan gen door een kleine, zuinige en goed kope wagen, waarmee Ford de positie wil veroveren van de D.K.W. van vóór de oorlog, meldt het A.D. De nieuwe wagen wordt binnenkort in Londen ten toongesteld. De vervaardiging van on derdelen voor de reeds lopende wagens van het type Prefect en Anglia wordt vanzelfsprekend voortgezet. Sydney noemt straat naar Ned. schilder In de Noordelijke voorstad Dee Why van Sydney in Australië zal binnenkort 'n straat naar de 17e eeuwse Nederlandse schilder Nicolaes Maes worden genoemd. Het verzoek hiertoe is ingediend door afstammelingen van de schilder, die in deze straat wonen. De heer en mevr. Maes, die in het maatschappelijk leven van hun woonplaats belangrijke rollen spelen, zijn afkomstig uit Djakarta en vestigden zich in 1950 in Australië. Half Zutphen zag de vliegende schotels Zelfs de nuchterste Zutphenaar durft sinds gisteravond met grote stelligheid te verklaren, dat er vliegende schotels bestaan, aldus het A.D. Half Zutphen heeft omstreeks half elf met open mond naar de lichtbewolkte lucht staan sta ren, waarin grote nevelachtig verlichte vlekken uiterst snel van Oost naar West terug schoten. Vloot van tankschepen onderweg naar Perzische Golf Anglo Iranian richt dreigbrieven tot Italianen als olie toch wordt vervoerd T^EN VLOOT van tankschepen, tezamen 180.000 ton metende, is onderweg naar havens aan de Perzische Golf. Aldus heeft graaf Delia Zonca, directeur van de Italiaanse Epim olie-maatschappij, die betrokken was bij de twee maanden geleden ondernomen poging, om Perzische olie met het tankschip „Rose Mary" te vervoeren, gisteren te Teheran medegedeeld. De graaf heeft geconfereerd met minister-president Mossadeq en verschillende Perzische olie-deskundigen. Ook zijn twee vertegenwoordigers van Franse olie-maatschappijen te Teheran gearriveerd, voor besprekingen over olie aankopen. verdeeld onder ongeveer 800 boeren, op grond van het hervormingsplan. dat sinds het begin van het jaar in practijk wordt gebracht. Volgens een telegram uit Oslo, heeft de Noorse reder. Thofte, ook een speciale waarschuwing gekregen tegen het ver voer van Perzische olie. In een onder houd met „Arbeiderbladet" ontzegt hij de maatschappij het recht zich aldus te gedragen. Hij laakt het Britse optreden als „misbruik van macht" en zal even tueel de Anglo Iranian een proces aan- andere Italiaan, dr Claudlo Bracci, die eveneens Perzische olie Europa poogt te brengen» heeft gisteren te Rome fel gereageerd op een „dreig brief", die hij van een Italiaanse advo caat van de Anglo-Iraanse Olie-maat schappij (AIOC) zegt te hebben ontvan gen. Hij was bedreigd met gerechtelijke vervolging als hij zijn plannen uitvoerde. Graaf Delia Zonca heeft eveneens een schrijven ontvangen van de juridische adviseurs der Anglo Iranian. Intussen heeft Hoessein Makki, echterhand van Mossadeq, in Duits land verklaard, dat binnen veertien da gen in dit land een campagne geopend zal worden, om Duitse technici ven voor de Perzische olievelden. Makki die op doorreis naar Amerika is, voegde hieraan toe, dat de Perzische regering net wenselijk acht. eveneens technici uit Nederland. Denemarken Zwitserland naar Perzië te halen. Angelsaksische landen aldus Makki komen niet langer in aanmerking. Dr .™rn Parsa- d'e zich in het gezelschap innemen Malrlri hpvinrtt vprlrlanrrlp nm rfn Makki bevindt, verklaarde nog dat dr Hjalmar Schacht, eens Hitiers financiële „goochelaar" een uitnodiging heeft vaard om naar Perzië te komen. De Sjah van Perzië, die met bezorgd heid de ontwikkeling in Egypte heeft gadegeslagen, ontving gisteren in zijn zomerpaleis 50 boeren, aan wie hij de eigendomsbrieven overhandigde, van de grond, die hen onlangs is toegewezen. Totdusver is meer dan 8000 ha grond De Rus Malik niet bereid deze urgente kwestie over dode punt heen te helpen De Ver. Staten, Engeland en Frarikrijk hebben in de V.N. commissie voor de ontwapening medegedeeld, dat zij zullen instemmen met een vijf- mogendhedenconferentie over ontwapening, wanneer de Sowjet Unie er China tevoren instemmen met de beperking van hun strijdkrachten tot anderhalf millioen elk. Rusland heeft echter reeds eerder laten weten niet accoord te zullen gaan met enig voorstel tot een zgn. „plafond" voor de legersterkte. De Westelijke Grote Drie willen, in- van bewapening, noodzakelijk dien beide landen toch toestemmen op zulk een basis te confereren, de volgen de punten op de agenda plaatsen, le ver deling in land-, zee- en luchtmacht van de strijdkrachten, die binnen de over eengekomen maxima passend zouden worden geacht, 2e type en hoeveelheid DAT een jongeman, die uit een ver beteringsgesticht te Doorn was ontvlucht. Nijmegen is gearesteerd. DAT het 18000 tons passagiersschip lor de Zweden-Amerikalijn op 18 Oc tober bij De Schelde in Vlissingen te water wordt gelaten. DAT het landingsvaartuig Woendi i5500 ton) uit Nieuw-Guinea. waar het na de oorlog door de Amerikanen aan Nederland werd overgedragen, thans in Den Helder is aangekomen. DAT de nieuwe Maasdam (15.000 ton) van de H.A.L. op zijn eerste reis in Southampton is verwelkomd door Nep- DAT de wnd. burgemeester van Tokio. Hikoichi Haru, is ontvangen door zijn Amsterdamse ambtsgenoot, wethouder B. C. Francke. DAT de Gorinchemse kantonrechter mr J. E. Goudsmit met zijn auto, waarin ook zijn vrouw en 5 kinderen zaten, in Rocourt (België) tegen een andere wa gen is opgebotst en 2 maal over de kop geslagen, maar allen ongedeerd bleven. DAT de luchtrallye van de vlieger- vyfkamp is gewonnen door het eerste equipe België (Gloster-Meteor), terwijl als no. 2 eindigden de Ned. luit.-kol. Bakker cn kap. Meulkens (Harvard) en als no. 4 de Ned. sergeanten Van Noor- oen en V. d. Arend (Harvard). DAT tegen de 25-j. lokettist B. K., die op het Centraal Station te A'dam 600 retourtjes derde klasse A'damDen Haag heeft verduisterd, in A'dam 12 mnd waarvan 4 voorw. is geëist. DAT in Maastricht het Bonnefantcn- museum is geopend, waarin o.a. de ver zameling van het Limburgs Geschied en Oudheidkundig Genootschap is on dergebracht DAT het N.V.V. van 2 tot 6 Septem ber in het Kurhaus te Scheveningen op zijn 20ste algemene vergadering zijn ..welvaartsplan" zal behandelen. DAT het kasteel Middachten in De Steeg (Veluwe) op 22 en 23 Augustus te bezichtigen is (ten bate van het nieuwe kinderpaviljoen by het ziekenhuis in Velp). DAT de trekking van de prijsvraag der Ned. Unie van Speeltuinorganisaties is uitgesteld van 31 Augustus tot 31 Oct.. daar een nieuwe serie van 50.000 loten wordt verkocht (oplossingen tot 15 Oct. inzenden). DAT Nederland van 18 tot 21 Augustus op het naamkundig congres in Uppsala (Zweden) wordt vertegenwoordigd door mr S. J. Fockema Andreae en dr P. J. Meertens. DAT luit.-kol. M. J. v. d. Hoog mor gen in Harderwijk het commando over het regiment veldartillerie Prins Mau- r.ts zal overdragen aan maj. F. E. La gerwerf! ondersteuning krachten en 3e uitschakeling overige strijdkrachten en bc terwijl voorzieningen moeten getroffen voor eliminatie van alle be langrijke wapens, welke kunnen worden gebruikt voor massavernietiging en doelmatige internationale controle atoomenergie, teneinde het verbod atoomwapens te verzekeren. Het feit. dat het vraagstuk vai atoomenergie in het laatste punt ter sprake komt. wordt gezien als een wijzing, dat de Westelijke Drie er thans in geslaagd zyn. een nieuwe formule t( vinden, ter vervanging van het oorspron kelijke plan-Earuch. dat gericht was op controle van atoomenergie. De Britse afgevaardigde in de commis sie, Coulson, verklaarde dat er twee ma nieren zijn om tot overeenstemming over de ontwapening te geraken. Ten eerste de Sowjet-methode welke algehele ver mindering met een derde inhoudt, doch welke de Westelijke Drie onaanvaard baar achten, omdat de onevenwichtig heid van de wereldstrijdkrachten dan nog versterkt wordt en ten tweede het Wes telijke voorstel dat in trapsgewijze over eenstemming voorziet. Malik zeide, dat hij de voorstellen zou bestuderen, maar dat hij er op het eerste gezicht niets nieuws in vond. De com missie komt Vrijdag as. opnieuw bijeen Vrij warm zomerweer Na een onstumig weekeinde trad in ons land een belangrijke weersver- betering in, die het gevolg was van de ontwikkeling van een gebied tan hoge luchtdruk boven Midden-Europa. Tussen dit hogedrukgebied en een depressie bij Ierland voerden Zuide lijke tot Zuidwestelijke winden war me en vochtige lucht aan. zodat de temperaturen snel konden oplopen en gisteren in het Zuidoosten ven het land tot 30 graden stegen, meldt het K.N.M.I. in De Bilt. In Frankrijk en Duitsland kwamen echter noq belang rijk hogere temperaturen voor en werden maxima van 35 graden geme ten. Hier ontwikkelden zich op ver scheidene plaatsen tot dicht bij onze grenzen onweersbuien, maar in ons land werd nergens onweer gemeld. Intussen drong gisteravond en van nacht iets minder warme lucht ons land binnen, waardoor een tijdelijke afkoeling optrad. De algemene lucht drukverdeling blijft echter zo, dat kleine veranderingen tot een nieuwe temperatuurstijging kunnen leiden. Bovendien bestaat de mogelijkheid, dat storingen van de oceaan hun in vloed net tot ons land zullen uitbrei den, zodat het weers enigszins onvast blijft en af en toe buien tot ontwik keling kunnen komen. De kans op perioden met zonnig weer is echter groot en de temperaturen blijven aan de hoge kant. HET WEER IN EUROPA 8 i|i 5 fi *sS i si S3 K ld s Stockholm Edinburgh half bew. regen W 5 ZW 5 21 2 23 8 Amsterd Paryt Bordeaux zw bew half bew. half bew onbew. ZW 7 NW 13 XXW 2 N'NW 2 22 1 25 0 31 0 Seriyn MUnchen Wenen onbew. windstil ZZW 2 windstil 28 0 32 0 32 0 3» 0 WEERBERICHT Toenemende kans op buien Veranderlijke bewolking en hoofdzakelijk morgen overdag enkele buien, hier en daar met onweer. Over wegend matige Zuid-Weste lijke tot Zuidelijke wind. Vrij warm. ZON EN MAAN Donderdag: zon 5 22 tot 20 06 uur maan 23 33 tot 16.53 uur. Op 20 Augustus Nil.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1