Tristan en Isolde - het klassieke liefdespaar in München Een ideale Mozart met de sopraan Elisabeth Lindermeier Nieuwe orgel van „kleine kerk" in gebruik genomen Twee dagen feest voor grote en kleine mensen NIEMAND KAN ONS NADOEN KAPTEIN RIJNSBURG Chr. kleuterschoolvereniging krijgt eigen gebouw Enorme aanvoer op de bollen- veilingen D. PLAN JE NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1952 München, Augustus 1952. rtlSTAN EN ISOLDE het is de oude geschiedenis van het liefdespaar, dat elkaar niet beminnen mocht. Het is het klassieke verhaal van een eerlijke en nobele liefde; het is de tragiek van het hart. dat sterker is dan het verstand. Hier is niets van het zinnelijke of sensationele, alleen maar de pure, diepgewortelde gehechtheid aan elkaar. Richard Wagner heeft het verhaal be werkt en getoonzet. Hij heeft de rijkdom van dit gegeven in een even rijke klank opgevangen en er wellicht z'n schoon ste werk meegemaakt. Hij gaf muzi kaal de haast ondraaglijke spanning van het leven van Isolde, die door haar ouders gedwongen was met Koning Marke te huwen, doch slechts Tristan beminde. Die liefde werd de dood van De Münchener Festspiele brachten deze grootse schepping op een wijze, die wederom de grote opgang van de Duitse cultuur toonde. Was deze opvoering on der de geniale leiding van Erich Kleiber Biet een der beste bewijzen van het feit, dat de oude Europese cultuur nog lang niet stervende 1», doch nog spring levend en elke poging tart, die deze cultuur wil stuk maken. Regisseur dr Georg Hartmann (ook In Nederland bekend door zijn „Lohen grin") en dirigent Kleiber waren de grote vechters voor die oude cultuur en «ij hebben glansrijk overwonnen. Hier werd Wagner ten voeten uit getekend. Van de solisten was het allereerst Mar- garete Klose (uit Berlijn), die als Bran- gane het spel droeg, zowel door haar «ctie als haar stem. Een onvergetelijke ereatle is dat geworden. Heel dicht bij dit peil stond de Münohener zangeres Helena Braun, die in elk detail over tuigde en een Isolde gaf, zoab Wagner die zidh gedroomd moet hebben. Haar echtgenoot Ferdinand Frantz speelde en zong heel waardig de rol van Koning Marke. Helaas kon Günther Treptow niet veel bereiken als Tristan. Lyriek bij Mozart BIJ alle hoogspanning en dramatiek die Wagner in z'n werken legt, ls Mozart's kunst steeds een heerlijke en Vlam in de pan Drogist liep brand wonden op Bij het smelten van was sloeg gister middag in de drogisterij van de heer G. A. Jongbloed aan het Noordeinde de vlam in het pannetje. Onmiddellijk stel den de heer Jongbloed en een in de win kel aanwezige klant pogingen in het werk om de vlammen te doven, voor de andere licht ontvlambare chemicaliën door het vuur zouden worden aangetast. De po gingen slaagden, maar de heer Jongbloed hep daarbij vrij ernstige brandwonden aan het gelaat en de beide handen op. Na door de E.H.D. verbonden te zijn, werd hij naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. De brandweer, die snel ter plaatse was, hoefde geen dienst te doen. De schade bleef beperkt tot enig gebroken glas werk. Leidsche spaarbank In de maand Juli werd er bij de Leid sche Spaarbank ingelegd f725.005.55 en terugbetaald f644.365.61. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 435 en het aantal afbetaalde boekjes 208. Op 4.706 rekenin gen van deelnemers aan de afhaaldienst werd f70.112.75 bijgeschreven. Er werden 385 busjes ter lediging aangeboden, met een gezamenlijke inhoud van f7.359.22. Het bij de jeugdspaardienst gespaarde be drag was f228.05. Het tegoed der 30.868 inleggers bedroeg aan het einde der maand f 16.554.166.16. Mej. Van Waardhuizen hoofd Chr. kleuterschool Zeist Mej. S. van Waardhuizen, onderwijze res aan de Prinses Beatrixkleuterschool te Leiden, is benoemd tot hoofd van een Chr. kleuterschool te Zeist. In de vaca ture is inmiddels al voorzien. Benoemd werd mej. C. Ouwersloot, thans onder wijzeres te Scheveningen. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Adrlanus B M t v J W M Droogh en J M v d Kley; Jacobus P M i v P W M Droogh en J M v d Kley; Cor nelia J d v C van der Linde en J E Boers; Elisabeth M d v C van As en M van Veen; Gerrit J z v P van Klaveren en M van Duijn. Overleden: A Leemans, man, 48 jr. Ondertrouwd: G J Binnendijk en E J A Lampo, M J Horikx en M J Krol; H Cor net en P v d Weijden; Th W Reuvers en A van Klaveren: S Holswilder en A W Keijzer; A Chaudron en H W Martens; J Boelee en S van Leeuwen; J Vens en J L H van Gils; J C van Evert en L J Zadelaar; J Beij en H C de Jong; W K Dijkema en E Coordes; J W de Rijk en M J A van Ovost; C Bekkering en M M van Rhijn; H D van Beek en W N de Ru; J Kooien en C T v d Kooij; W van Rhijn en A H Joren. Gehuwd: J J Elijzen en J P W van Leeuwen. PUZZLE- PROM1NENTER 1. C. Heemskerk, Binnenweg 11, Noordwijk aan Zee; 2. L. Ravensber- gen, Rijnzichtweg 94, Oegstgeest; 3. J. Donkers, P. J. Blokstraat 37. Lelden. lyrische ontspanning. Alles is bekoor lijker, charmanter, vriendelijker, zt wilt. zonder echter van oppervlakkig heid te kunnen spreken. Vooral in een „Cosi fan tutte" heeft Mozart al z'n speelsheid gegeven. Ook hierin vormt de liefde de hoofdgedachte, maar hoeveel minder zwaarwichtig dan bij Wagner, die niet de homo ludens kende, maar alleen de mens met de grote passie. Mozart speelt meer met zijn figuren en op hun beurt spelen die met hem. Op een zeer geestige manier laat hij de twee officieren Guglielmo en Ferrando de liefde beproeven van de twee zusters Fiordilige en Dorabella en alles is zo geniaal muzikaal onder streept, dat elke figuur een eigen ac cent en karakter krijgt. Met Georg Soltl als dirigent en Heinz Arnold als regisseur werd hier de echte Mozart gegeven. In de bezetting had men helaas één fout gemaakt. De sopraan Christl Goltz was stimmlich niet het type voor Fior- diligi. Haar stem is veel te groot en te dramatisch voor een dergelijke par tij, ondanks het feit dat de stem zelf goud in zich heeft. Hoe veel passender was de oharmante Münchener sopraan Elisabeth Lindermeier als Dorabella. een musicienne pur sang. Zulk een stem is de gehele avond een verrukking en zulk e>en spel is Mozart waardig. Onverbeter lijk was weer de Weense zangeres Emmy Loose als het kamermeisje Des- pina en Karl Schmitt Walter en Richard Holm waren uitnemende vertolkers van de Guglielmo en Ferrando-partyen. In Rococo-sieer T7LAK bij MünChen liigt het prachtige Slot Nymphenburg, dat gebouwd werd in opdracht van Kurfürst Ferdi nand Maria bij de geboorte van zijn zoon Max Emanuel. In 1676 was het Slot klaar en later breidde Max Ema nuel het nog uit met een park, dienst woningen en waterspelen. Hier is weer een van die echt onvervalste Rococo- kunstwerken, vol sierlijkheid- en over daad. In de grote concertzaal hoorden we hier, met kaarsenbeliohting, het Radio Symphonie Orkest o.l.v. Euigen Joohum. Men mag nu heel artistiekerig beweren, dat de omgeving onbelangrijk is bij een concert, maar eerlijk gezegd hebben we in deze omgeving dubbel ge noten van Rossini's Ouverture „Die seidene Leiter" van Beethoven's Piano- De sopraan Elisabeth Lindermeier, die in München een der beste ver tolkingen gaf als Dorabella in MozarVs „Cosi fan tutte". concert in C en van Mozart's Es-dur symphonie. Joch urn is een grootmeester en het radio-orkest speelt perfect. Welk een zuivere sfeer blijft er, als men dan in de pauze even langs de prachtige vijvers wandelt, nog met de herinnering een Beethoven, die door Friedrlch Wührer zo schoon vertolkt werd aan het klavier. Voor enkele dagen gaan we nu naar Salzburg om later in München terug te keren en nog iets te vertellen over de Beierse Alpen. CORN. BASOSKI. Agenda voor Leiden V.jjdag. Noordwijk aan Zee, Geref Kerk. 8 uur: Jaap Plug, orgel, en C. Verloop, cello. Zaterdag. L.D.W.S.-tournooi, half 4: U.V.S.— D.HC.; half 7: V.U.C.Rijnsb. Boys; 9 uur. Burcht: prijsuitreiking. Maandag. Steenschuur 6. 8 uur: ledenvergadering Natuurvriend. Noordwijk-Binnen, Herv. kerk, 8 uur: avondmuziek, Albert van Veen, Den Haag. Tentoonstellingen Volkenkunde, 10—5 uur: Vertrouwd bezit van vreemde herkomst (tot 1 Oc tober). 1 Nachtdienst apotheken Apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406 en de Zuider-apotheek, Lammen- sohansweg 4, tel. 23553. Gepensionneerde S.L.F.-man met Glippertje naar huis Na een diensttijd van 34 jaar aan de stedelijke lichtfabrieken, afdeling gas, nam de heer N. Langezaal gisteren af scheid wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Ir Y. Ykema sprak zijn waardering uit voor de nauw gezette plichtsvervulling van de schei dende functionaris. De heer O. Kruys- dijk, chef van de inspectie gas, kon door omstandigheden niet aanwezig zijn, maar had reeds afscheid genomen van de heer LangezaaL Namens de personeelsvereniging me moreerde de heer J. J. C. Snel de aan gename sfeer in de fitterswerkplaats. Het personeel had reeds een herinnerings geschenk aangeboden. Nadat de heer Langezaal had bedankt, nam het person- neel van de fitterswerkplaats afscheid, waarbij de heer W. Dool enige kameraad schappelijke woorden sprak. Het vertrek van de fabrieken geschied de met het Glippertje. Met dit middel werd de heer Langezaal woning gebracht. Blijde avond voor Rijnsburg Onder zeer grote belangstelling van de Rijnsburgse orgelvrienden werd gisteravond het nieuwe orgel in de „kleine kerk" in gebruik genomen. Het was heel juist gezien, dit in een speciaal dcCarvoor belegde kerkdienst te doen. Zo werd immers de vitale betekenis van de kerkmuziek voor de sa menkomst der gemeente onderstreept. Zo'n orgel is maar niet een stuk franje, dat hoogstens voor versiering dienst doet en dat dus ook heel goed gemist kan worden. De Hervormde Gemeente van Rijnsburg werd er nu van overtuigd, ook door de medewerking van het kerkkoor, dat de muziek, de gespeelde en gezongen lofprijzing, een integrerend dus onmisbaar onder deel van de eredienst uitmaakt. De orde va gesteld. Na (Advertentie) PUP RIJMPJE EEIÏ.TWEE. DRIE MUM ZU5JE HEET MARIE En ALS ZIJ GEEM MARIEUE HEET PAM HEET ZIJ EEIÏ.TWEE.DRIE TIODERH RIJMPJE 'EEM.TWEE. DRIE DE HELE COMPAGNIE SAAT VOOR ZIJM F0T05PULLETJE5 NAAR BREESTRAAT 1 2 J VOOR FILM EM FOTO JAN WOLFSLAG BREESTRAAT 123 TEL 21651 Op het Katwijkse strand Dinsdag en Woensdag worden op het Katwijkse strand weer feesten gehou den, die door V.V.V. zijn georganiseerd. Het programma ziet er als volgt uit: Dinsdag, op het terras bij de muziek tent, 9 uur: dribbelbal voor jongens van 9 en 10 jaar; 10.30 uur: zakdoeken wis selen voor jongens van 6 tot en met 8 jaar; 11.30 uur: wedstrijd met fopbrillen jongens en meisjes van 10 jaar af; ir: was-ophangen voor meisjes van 6 tot en met 8 jaar; 3 uur: behendigheids- wedstrijd met autopeds voor jongens en meisjes van 9 en 10 jaar; 4.30 uur: idem met rijwielen voor dames en heren van 18 jaar en ouder. Op het strand bij de politiepost, 9 uur: zandfiguren maken voor deelnemers van 8 tot en met 14 jaar en van 15 jaar en ouder; 10 30 uur: wedloop met hinder nissen voor groepen jongens en meis jes van 11 tot en met 13 jaar; 2 uur: tob betjesteken voor meisjes van 14 tot en rnet 17 jaar; 3 uur: volleybalwedstrijd voor ploegen van Noorder- Midden- en Zuiderstrand en van het kampeerterrein; 7 uur: handbalwedstrijd op het voetbal veld van Katwijk" achter het raadhuis tussen een ploeg van het Noorder- en •n van het Zuiderstrand. Woensdag op het terras by de muziek tent, 9 uur: „naar de trein" voor meisjes 9 en 10 jaar; 10 uur: poppenkastver- toning voor kinderen van 3 tot en met 13 jaar; 2 uur: vlaggetjesteken voor kleuters van 3 tot en met 5 Jaar; 3 uur: kruiwagenrace voor idem; 4 uur: tob betjevaren in de uitwatering (alleen voor goede zwemmers en zwemsters van 14 jaar en ouder); 4 uur: ballonwedstrlja ](bij gunstige wind). Op het terras bij de politiepost. 9 uur: zaklopen voor jongens van 9 en 10 Jaar; |2 uur: touwtrekken voor-jongens van 12 tot 16 jaar en 16 jaar en ouder; 3 uur: mastklimmen voor jongens tot 16 jaar en van 16 jaar en ouder. 's Avonds om half 9 wordt er een lam- Bij raadpleging andere arts toch gratis geneesmiddelen De ziekenfondsraad heeft beslist, dat, wanneer een ziekenfondsverzekerde andere huisarts raadpleegt dan die, te wiens name hij is ingeschreven, of specialist, naar wie hij niet ls verw» de kosten van het consult voor rekening van de verzekerde komen, maar de kos ten van de door de geraadpleegde arts voorgeschreven genees- en verbandmid delen worden vergoed, indien de verze kerde gegronde redenen had bedoelde arts te raadplegen. plontocht gehouden met medewerking van UNI. Men verzamelt op het parkeer terrein bij de Voorstraat. Voor versierde voertuigen zullen enige prijzen beschik baar worden gesteld. Om half 11 wordt op het strand tegenover de Oude Kerk :n groot vuurwerk ontstoken. Voor de wedstrijden kan men zich uit sluitend morgenochtend opgeven va uur in de muziektent aan de boule- De heer Lourens Bosch ter aarde besteld Op de begraafplaats bij het Groene Kerkje te Oegstgeest werd vanmorgen de heer Laurens Bosch, in leven tandarts te Leiden, ter ruste gelegd. Nadat de tal rijke aanwezigen Ps. 103 vers 8 en 9 had den gezongen las ds D. J. Vossers Ps. onberijmd. Voorts zei ds Vossers. dat de overledene een rijk leven heeft gehad De heer Bosch hield van zijn werk, zijn gezin en zijn vrienden. Hij genoot van de kleine en grote voorrechten, die hem ten deel vielen. Zijn streven was niet alleen Christen te worden genoemd, maar het ook te zijn. De bijeenkomst in de kerk werd besloten met het zingen van Gezang 244 vers 4. Aan de groeve las ds Vossers een gedeelte uit 1 Corr. 15. sprak het begrafenisformulier uit en bad het Onze Vader. Een zoon dankte voor de belang stelling. Onder de aanwezigen merkten wij op: de heer J. J. Backer Dirks, dir. van de Schooltandverzorging, namens het Ivoren Kruis; di P. C. van Arkel, rector het Chr. Lyceum; de heer G. F. E. Klers, dr W. D. van Wijngaarden, prof. dr W de Boer en de heer H. M. de Reede, namens de Ver. voor Chr. Onderwij s, alsmede de ere-voorzitter ds M. Punselie; de heer P. J. Mulder, namen» het Chr. Lyceum; de heer H. C. Kranen burg en mevr. M. Muntendam lsebree, Moens, namens de commissie Mondver- zorglngsvraagstwik Nederland; dc hc; J. P. Wassenaar, namens sociëteit MlnerW» de tandartsen Stapel, Van Dorp e Graaf, namens de Leids» Taodaitsen- vereniging; de heren H. Th. la Rivlère en J. J. van Stralen, namens de Leidse Ziekenfondsen. Indonesische prinses vermist Een 18-Jarige Indonesische prinses wordt volgens Ass. Press ln Singapore vermist. Het is de prinses Tengkoe Sharif Meda Binte Mahmood, die een Jaar ge' leden in Johore in niet-adeliyke kring uit India ls gehuwd. Juni slechte maand voor de kleinhandel De omzetten ln de détailhandel gaven over Juni jL ln tal van branches van het klein- en middenbedrijf een belang rijke achteruitgang te zien, aldus het Economische Instituut voor de Midden stand. Juni telde een Zaterdag minder dan Mei, welke maand betrekkelijk hoog door Moederdag, Pinksteren en het gunstige weer. terwijl velen met kopen wachtten op de opruiming. Dat echter rok de kooplust gering was, blijkt uit de aanzienlijke vermindering der geld- omzetten bij Juni 1951. Het feit, dat Juni 1952 een Zaterdag minder had dan Juni 1951, verklaart dit niet geheel. Vooral ln duurzame consumptiegoederen waren de geldomzetten teleurstellend, terwijl de hoeveelheidsomzetten van levensmiddelen ook lager waren. De civiele procedure tegen de AVRO Op Donderdag 14 Augustus zal ln de civiele procedure op korte termijn, die een lid van de AVRO bij de rechtbank te Amsterdam aanhangig heeft gemaakt tegen deze omroepvereniging van ant woord worden gediend. Majoor Louis Botha, de oudste van wijlen generaal Louis Botha, is te Pretoria op 61-jarige leeftijd overleden. (Advertentie) Fantasie Beverteen en Manchester werkbroeken, ook aparte maten, maken wij .voor 3.Nachtjaponnen, verpleegstersschorten en slagersschorten maken wij vanaf 1.Manchester Jassen maken wij voor 6. Spoedgevallen binnen 2 x 24 uur klaar. Ver beneden alle stadsprijzen. De allerzwaarste kwaliteit Manchester werkbroeken, maten 103, 106, 109, 112, spotprijs f 14.95. Manchester mouwvesten 10 G korting. Vacantie kinderoveralls 6.89. Dames pyaraa's, beter bestaat niet 7.95. Nog 98 meter gestreepte Keper flanel, extra breed 1.29. Linnen werkoverhemden 4.98. Ook leveren wij deze artikelen tegen vooruitbetaling in termijnen tot het bedrag voldaan is, zonder een cent verhoging. dienst was kundig samen- en korte inleidingsmuziek op het oude harmonium zong het kerk koor. onder leiding van zijn bekwame dirigent, de heer Dirk van Vliet, een Introïtus (inleidingsgezamg), op tekst van de Psalmen 118 en 150 en gecomponeerd door Leo Mens. Hiervoor was het litur gisch juiste ogenblik, waarop kerkeraad en predikant hebben plaats genomen, af gewacht. J. J. Bonting sprak daarop het votum en de groet. Deze werden onmid- delijk gevolgd door Psalm 118 1, 7 en 8 beurt- en samenzang van gemeente en koor, waarbij het nieuwe orgel voor het eerst begeleidde. Na de schriftlezing en gebed sprak ds Bonting het wijdingswoord. Spr. zei, dat :iek gevoelens en waarden uit drukt waartoe woorden niet in staat zijn. Juist in de kerk gaat het om de aller hoogste dingen, die heel moeilijk kunnen worden gezegd. De stem is het alleroudste instrument. Maar al spoedig ontdekte dat ook op andere wijze tonen zijn voort te brengen. De primitieve sneed rietje van velschillende lengte, conmbineerde die en blies er op. In het begin van de Bijbel lezen we van Jubal, „de vader van hen, die orgels voort brachten". Intussen: de mens ontdekte steeds nieuwe mogelijkheden en zo ont stond in dé loop der tijden het moderne We zijn vanavond samen, om dankbaar te zijn, dat dit orgel er kon komen, door de vakbekwaamheid van de bouwers de financiële mogelijkheden. Prof. v Leeuw schreef eens: „Muziek is dienst God in tonen". Het gaat riet om on: eigen glorie, want dan wordt dit org ons tot een oordeel in plaats van tot ee voordeel. Het lijkt eigenlijk te moo dit dure instrument, maar we mogèh'het toch aanvaarden, mits onder dankzegging. Aan God zij alleen de ter! Als we den ken aan wat Hij in Christus voor ons deed, dan weten we, dat het mooiste in ïze eredienst nog niet mooi genoeg is Fraai instrument De beide organisten, onder wier super visie het nieuwe instrument werd ge bouwd, de heren Leo J. Mens (Leiden) en dr H. L. Oussoren (Wassenaar), gaven vervolgens ieder een exposé van de mo gelijkheden, die het fraaie instrument be zit. De heer Mens droeg een „In dulci jublio" (de lof van God op zachte toen) fantasie over. „Dankt, dankt nu allen God" voor. Het koor zong hierna het koraal uni sono. De heer Oussoren speelde een serie korte werken voor, o.a. variaties op Psalm 116 en een feestelijk praeludium fuga. De verschillende registers, o.a. tongstem „schalmei", konden door de zorgvuldige keuze van deze stukken op hun mérites worden gekeurd en bewon derd. De heer Mens droeg met een goed ver zorgd» en verhelderend» speech orgel aan de kerkvoogdij over. Een dertig jaar geleden was de muziek, aldus spr., ir kerkdiensten nog weinig in aanzien, de laatste kwarteeuw kwam er echter gelukkige kentering. Men denke aan nieuwe gezangenbundel, san het f»lt. dat aan de aanstaande predikanten tegen woordig ook het een en ander over mu ziekleer wordt onderwezen en aan het aanstellen van bekwame cantor-organis ten. Deze trachten nu het gemeentegezang in betere banen te leiden. Zo ontstaat er vanzelf een gelukkige wisselwerking tussen componisten, orga nisten en bouwers. Zij beïnvloeden el kaar, zoals eens Bach en Silbermann dit deden. Toch zijn we er daarmee nog Oppervlakkige belangstelling is ten dode opgeschreven; de belangstelling het gevolg z»yn van een intensief geeste lijk leven, der Gemeente, die zich bewust is van haar staat en roeping. Dan zal ook een nieuwe kerkmuziek ontstaan. De mu ziek kan ons in deze tijd van techniek vrij maken van materialisme en weer tot ons zelf brengen. Zij is een gave van de Eerlijk instrument Het nieuwe orgel in een eerlijk instrument. Ieder register pondeert op een rij eigen pijpen. Uit het rapport, dat de adviseurs opmaakten en dat de heer Mens voorlas, we, dat samenstelling en materiaal goed zijn, dat de windvoorzicning as hoogste eisen voldoet en dat de dispositie volkomen harmonieert met de ruimte verhoudingen van het gebouw. De president-kerkvoogd, de heer Van Dijk, aanvaardde daarop het instrument en sprak zijn grote dank uit voor de of fervaardigheid' van de gemeente. Hi; prees de orgelkast (van de firma Lübach) als een pronkstuk. Ook de balustrade zal uit dit Slavonisch eikenhout worden vaardigd. Spreker dankte verder de firma Van Leeuwen, de architect de heer Haasnoot (Katwijk) en ten slotte de heren Mens en Oussoren. Een vrouwelijk gemeentelid declameerde toen op sublieme wijze „kort gedicht op het nieuwe orgel", nieuw benoemde organist, de heer W. d. Panne, preludeerde en begeleidde de slotzang (door gemeente en koor), Psalm 150' 1,~2 i 3. Nadat ds Bonting de zegen had uitge sproken, bleven nog vele aanwezigen luisteren naar het vaardige spel va heer Van der Panne, die in een reeks koraalbewerkingen zijn bekw; heid toonde. Hier is iets nieuws in combinatie, merkte ds Bonting op: een jonge organist jong orgel. Met beide kunnen de Rijnsburgse Hervormde Gemeente geluk wensen! Joh. va Raad van Benthuizen De tongen van de Benthulzense raadsleden kwamen danig in beweging, toen het voorstel Inzake het kleuteronderwijs aan de orde werd gesteld. Tenslotte kwam overeen, een gebouw voor het Chr. kleuteronderwijs in te rlohten. Daarvoor zal worden aangegaan een vaste geldlening van 5000. Het gebouw sal aan de kleuterschoolvereniging worden verhuurd tegen 300 per jaar Bovendien wordt per kind boven de SH jaar uit de gemeente 35 subsidie verleend, tot het tijdstip, dat de wet op het kleuteronderwijs er is. Tanende prijzen voor verschillende soorten dubbele tulpen De bollendrukte is nu ongeveer op het hoogtepunt. Verschillende soorten moes ten een veer laten, bijv. Couleur Car dinal, die nu voor de twaalven f8 20 noteerde en voor zift 11 f5.60. Zift 12 Brillant Star bleek goed gevraagd (f 11.50), voor de elven was de belang stelling minder: f8.60. Ook de dubbele vroege tulpen gaven geen oplopende prij zen, uitgezonderd Oranje-Nassau en Electra, die er graag in gingen. Van dei Hoeff zift 12 bracht niet meer op dan f5.70 en zift 11 f4.20. Peach Blossom lag ook lager: f7.80 voor 12 en f6.90 voor 11. En soorten als Boule de Neige en Schoon oord, waarvoor de exporteurs vorig jaar stad en land afreden, brachten nu niet veel meer op dan f6.50 voor 12 en f5.60 voor 11. De triumph-, darwin- en late tulpen Dat was niet de bedoeling! ^"3g m cö»»H»wp!Ta™8ö7T71«c!^ö5*~' draaiden ongeveer op hetzelfde niveau als verleden week. Een soort al? Ursa Minor liep echter weer op, terwijl ook Aviateur en Hindenburg iets duurder waren. Rijnland daarentegen was vrij goedkoop: f3.7' voor twaalven en f4.25 voor elven. Edith Eddy was wel graag, maar ook niet duur: f4.70 voor 12 en f4.50 voor 11. Crater liep vrij behoorlijk: f 6.50 en f 6.20. Korneforus was duur: f 10 en f7. De prijzen van Golden Harvest waren tanende. De twaalven, waarvoor men vorige week nog f 5.50 gaf. brachten f 4.50 op, en de elven (f 6.50) deden nu niet meer dan f 5. Parkieten bleven goed in trek: Blue Parrot f5.80 en f6.70, ter wijl Red Champion uiteraard nog heel wat hoger kwam: f 12.50 en f 9. Krelage's Triumph liep weer op: f4.50 en f3.20. Fridjof Nanssen deed f5.50 en f4.70. In de narcissenprijzen begint nu wat tekening te komen. Trompetten zijn heel graag. Men betaalde althans voor beste „énen" van Golden Harvest f 17.20 en King Alfred kwam er met f9.81 f10 voor „énen" ook niet gek af. Bico- lors liepen ook goed. Queen of the bicolors werd afgedrukt op f 13 eerste grootte. Spring Glory f14 50 „énen" en f 10.60 voor „tweeën". Poetaz- narcissen, zoals Geranium, St Agnes. Laurens Koster en l'lnnocence, mogen zich ook in een behoorlijke belangstel ling verheugen, maar met de lncompara- bilis-soorten en de barrl's is het niet zo best gesteld. Het bijgoed bleef graag. Vooral gel» crocussen (f10 voor zift tien!) werden uitstekend betaald. Naar Scilla Seberica werd ook gezocht. Haagse politierechter In Juli reed een Leidse chauffeur met zijn vrach:auto over het vliegveld Val kenburg. Hier was hij. hoewel er verder geen wegverkeer was achterop een Volkswagen gerêden met het tragische sevolg, dat de achterin zittende heer Bakker werd gedood. Verd., die niet snel had gereden, schreef het ongeluk aan het feit, dat hij naar vliegtuigen de luch'. zou hebben gekeken. Hij vertelde, altijd erg op vliegtuigen t» moeten letten, omdat hij een startbaan moest passeren. Dezelfde weg reed hij tieitfallen malen per dag om materiaal de aanleg van een startbaan. De Volkswagen had een nog geringere snelheid. De rechter vond het raadselachtig ongeval en de officier justitie merkte op. dat verd. zijn wagen bgd moeten stilzetten, els hy in de lucht wilde kijken. De officier van justitie vond het zo'n ernstig geval, dat hij vier maanden gevangenlstraf re- f. rireerce Het vonnis luidde twee maan den hechtenis. brand Een manufacturer uit Alphen aan de Rijn was oorspronkelijk gedagvaard opzettelijke brandstichting, sub- sidair brand door schuldL Hy diende een bezwaarschrift in tegen de dagvaardi- ging. met als gevolg, dat de opzette lijke brandstichting uit de teniaste leg ging was geschrapt. Thans stond hy echter voor de Haagse politierechter te recht wegens veroorzaken van brand door S'huld. In Januari was de kachel van zijn -warming uitgegaan. Bij een buurman had verd wat petroleum gehaald en in de kachel gegooid. Het resultaat was, dat de vlammen uit de kachel sloe gen en gretig voedsel vonden in paple ren. die afhingen van de toonbank Een aauVal goederen werd door de brand •eroield en de toonbank geschroeid, laar met behulp van enkele andere mensen kon verd. het vuur zelf blusser. Deze zaak zou niet zo'n nasleep heb ben gehad, als niet toeveHig een «gent op het moment van de brand passeerde en proces-verba al opmaakte. Dr Hesse- ling van het gerechtelijk laboratorium had proeven met de kachel genomen. Ook hij deed petroleum in de kachel, maar er sloeg geen vlammetje uit. De officier van justitie eiste 50 boete of 25 dagen, waarop verd. be toogde. dat hij zich onschuldig voelde. Hij had op normale wijze de kachel aangestoken en kon niet vermoeden, dat er zo'n vlam uit zou komen. Gezien de ervaringen van dr Hesseling was de politierechter dit wel met hem eens en verd. werd vrijgesproken. Jockey sloeg collega op rennen te Duindigt Eerst gesneden, toen geslagen Voor de Haagse politierechter stond de 40-jarige Belgische trainer-jockey F. M. H. D. uit Wassenaar terecht. Deze had tydens de rennen op 11 Mei te Duindigt een Belgische collega met een rijzweep geslagen, zodat deze een bloeduitstorting onder het oog kreeg. Al rennende had de collega verd. proberen te snijden, het geen reglementair niet geoorloofd was. D. zei hierover wat tegen zijn collega, die echter een onhebbelijk antwoord gaf. De verd. was hierop in woede ontstoken. Hy was al disciplinair gestraft met een week uitschakeling. „U brengt de hele sport ln opspraak", zei de rechter en veroordeelde verd. conform de eis tot 40 boete of 20 dagen. Het voor de derde maal VERBOUW DE HOTEL Regina aan de Spoorsingel te Rotterdam (82 bedden) is vandaag heropend. andere bestemming, verhuurd aan de kleutersohoolvereni- ging tegen 100 per jaar. De heren P. Verheul en D, v. d. Maas werden benoemd tot lid van de woon ruimtecommissie: de commissie is nu weer voltallig. Met de N.V. Bank voor Ned. gemeen ten zal worden overeengekomen, dat het credlet voor de rest van het jaar 120.000 zal bedragen. By de verhuur-voorwaarden van een leegstaand lokaal van de openbare school sprong de heer Van Soest in de bres voor de verenigingen. Waarom, zo vroeg hy, moet de kleuterschoolvereni ging 2 per week en moeten de ver enigingen 2 per avond voor een lokaal betalen? De voorzitter zette uiteen, dat de kleuterschool door de gemeente moet worden gesteund, waarop de heer Van Soest opmerkte, dat de gemeente de ver enigingen dan ook maar moet steunen. Hy stelde voor, de verenigingen zelf met het schoonmaken van het lokaal te be lasten en de huurprys te halveren. By de stemming echter werd het voorstel van B. en W. met 5 tegen 2 stemmen aanvaard (tegen de heren Slootmaker Van Soest). Besloten werd om voor plan I der v nlngbouwvereniging Algemeen Belang een aanvullend voorschot van ƒ3.691.76 by het ryk aan te vragen, dere kosten van de restauratie te kunnen dekken. Een verzoek om subsidie van Slmavi werd afgewezen. Meegedeeld werd nog, dat de nationale woningbouwlening 1952 ten gunste van Benthuizen byna 24.000 heeft opgeleverd, welk bedrag ontoereikend ls voor de bouw van vier woningen. Serenade voor bruidspaar. De serenade, die de Chr. harmonie- de woning van het bruidspaar te wachten. Even kwart over 8 kwamen de muzikanten al spelende aangemar- cheerd. natuurlijk gevolgd door vele jonge Benthuizenaren. Aan de voordeur n het gouden paar, dat zeer geliefd de serenade in ontvangs".. De muzi kanten werden onthaald en vertrokken daarna met pittige marsmuziek huis waarts. Moeten de advocaten in O.-Duitsland verdwijnen? Dr Hilde Benjamin, vice-presldente van het Oost-Duitse Hooggerechtshof, zegt in een artikel in een Ooet-Beriyns blaa dat slechts 12 procen: van de rech ters en twee procen: van de procureurs in Oost-Duitsland beroepsjuristen De overigen zijn door de overbeld gestelde leken. |WIJ MAKEN UW VERENBED 3-DELIG Hiervoor hebben wy speciaal veren- dichte fijk. 3 DEUG. 2 PERSOONS EN 2 KUSSENS 70. 3 DELTG, 1 PERSOONS EN 1 KUSSEN 52.50 IN 1 DAG KLAAR Schoolstraat 150 Telef. 586, Voorschoten VOORSCHOTEN Hondjes in vuilnisemmer gestopt Een dezer dagen kwam men by het s<jr- teren van het huisvuil tot de ontdekking, dat een Inwoner in zyn vuilnisemmer drie jonge hondjes had gestopt die nog miar enkele dagen oud waren. By het ledigen van de emmer had men niets be merkt. mstr by het uitslaan van het vuil hoorde men een zacht gepiep en toen kwamen de drie slachtoffertjes van een onmenseiyke daad voor de dag. Eén hondje was nog in leven. Het zal niet veel moeite kosten, de dader op te spo ren en de straf zal zeker volgen. De af deling van de vereniging voor dieren bescherming is ven hst geval op de hoogte gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 5