t» Centrale aankoop zou de tuinbouw ten goede komen RIJN- EN VEENSTREEK Goedgelovigen spannen zich voor Moskou's karretje A, VONK ƒ1.60 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1952 Wehaté geopend Naaldwijk staat weer in het teken van de tuinbouwbeurs Gisteren stelde de Westlandse Handels Tentoonstelling (WeHaTe) voor de vierde maal haar poorten in de CCWS te Naaldwijk open. In het bijzijn van het Stichtingsbestuur, leden van het ere-comité, burgemeesters en wethouders uit Westlandse gemeenten, vertegenwoordigers van de stands organisaties en de standhouders, verrichtte de heer M. Prins, voorzitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen de opening. Tevoren hadden voorzitter G. Vijverberg en burg. S. Hoogenboom van Naaldwijk begroetingswoorden gesproken. oogsten on aan vernieuwing van de kas sen en warenhuizen is in dat jaar een bedrag van ca. 38 millioen gulden be steed. Moge deze tentoonstelling voor de tuinders van nut zijn, de betekenis voor de handelaren in de tuinbouwbenodigd- heden is minstens even groot, zo meende de heer Prins. Deze niet georganiseerde groep van handelaren heeft in de WeHaTé een ontmoetingspunt gekregen. Zij kunnen hier van elkaar zien wat ge bracht wordt en hoe het gebracht wordt. Het kan niet uitblijven of dit komt het geheel ten goede. Dat onze tuinbouw er nog is en tevens tot de beste van Europa gerekend wordt en zich ook als zodanig kan laten gelden, komt ook doordat zij zich op een rustige wijze georganiseerd heeft, hecht en sterk en een eenheid vormt. Daarom mogen we vertrouwen hebben in de toe komst van de tuinbouw en in de wel vaart van deze mooie streek. Met de beste wensen voor het welslagen van deze beurs uitsprekend, besloot de heer Prins deze openingsrede. De genodigden maakten gezamenlijk een rondgang over het tentoonstellings terrein. Deze Westlandse Handelstentoonstel, ling, aldus de heer Prins, nu vier opeen volgende jaren gehouden, blijkt ir behoefte te voorzien, niet slechts de Westlandse tuinbouw, maar voor de gehele Nederlandse glastuinbouw. De Wehate heeft burgerrecht verkregen, wint elk jaar aan populariteit en als de organisatoren ervan hun taak op de juiste wijze blijven opvatten, kón deze onderneming uitgroeien tot een jaar beurs voor de Nederlandse tuinbouw. Het is een opmerkelijk verschijnsel, dat de Nederlandse tuinbouw, die zich op het gebied van de afzet van zijn pro ducten georganiseerd heeft op een wijze, waarop de gehele tuinbouwwereld loers is en respect heeft, op het gebied van de aankoop van zijn grondstoffen en hulpmiddelen, zeer slecht of in het ge heel niet heeft georganiseerd. De coöpe ratiever aankoop van de benodigdheden in de tuinbouw omvat naar een zeer grove schatting minder dan 20% van het totaal. Een verklaring hiervoor is, aldus vertelde de heer Prins, dat de tuin ders zich een terrein willen reserveren, waarop zij de hun aangeboren handels geest kunnen botvieren, In deze geest van vrijheid en particulier initiatief ademt de Wehaté. Hier vindt men concentratie van het aanbod van zo goed als alles wat er aan hulpmiddelen grondstoffen voor de glastuinbouw koop is. De steeds voortschrijdende chanisatie, maar vooral ook de perfec- tionnering van alle gebruiksvoorwerpen en hulpmiddelen, die in de glastuinbouw werden gebruikt, alsmede de steeds doel treffender middelen voor de ziektebestrij ding, verplicht de tuinder zich op df hoogte te stellen. Uitgaven in de glastuinbouw Veel is er voor de tuinder aan gelegen ihun aankopen juist te verrichten. D« bedragen die met de glastuinbouw ge moeid zijn bij de aanschaffing van ma terialen ter verkrijging van het eind product, zijn formidabel. De omzet aan tomaten en druiven onder glas geteeld, bedroeg in 1951 rond 63 millioen gulden. Aan materialen grondstoffen ter verkrijging van deze Bij het leger Maatregelen tegen de kinderverlamming In verband met het voorkomen vai kinderverlamming in ons land heeft de chef generale staf aan alle troepencom- mandanten opgedragen, zorgvuldig toe te zien op reiniging van eet- en keuken gerei, controle te houden op het keuken- personeel en toezicht uit te oefenen op keukens, oantines en latrines en vliegen- bestrijding. Een en ander in ne samenwerking met de militaire genees kundige dienst. Dit geldt in het bijzonder voor troe pen, welke gelegerd zijn in de oefenkam pen of welke zich onder oorlogsomstan digheden te velde bevinden, Voorlopig zullen inentingen en her- inentingen niet geschieden en zal genees kundig ingrijpen in mond- en keelholte, zoals trekken van tanden of kiezen, slechts in uiterste noodzaak worden ge daan. Beschikkingen in de Staatscourant De Staatscourant van gisteren bevat de nadere wijziging reglement eindexamens M.T.S. 1949, tegemoetkoming van over heidswege bij hit rij willig ter beschik king steUen van woongelegenheid aan gerepatrieerde gezinnen, en een verzoek tot verbindendverklaring van bepalin gen van de C.A.O. voor de meubelindus trie en meubileringsbedryven. Geboortedag prof. dr J. H. van 't Hoff wordt herdacht Op 30 Augustus zal het een eeuw ge leden zijn dat de grote Nederlandse schei kundige en Nobelprijswinnaar, prof. dr J. H. van 't Hoff, te Rotterdam geboren werd. Die dag zal in hoofdzaak worden herdacht te Amsterdam, waar prof. Van 't Hoff als hoogleraar zijn wetenschappe lijke triomfen vierde, maar in zijn ge boortestad, waar ook zijn standbeeld staat, zal die dag niet onopgemerkt voor bijgaan. Over de herdenking is overleg gaande. 't Res. Orkest projecteert 'n winterprogramma Het Residentie-Orkest zal het komende winterseizoen wederom de Serie A-con certen (op de Wooensdagavonden) en de Serie B-concerten (op de Zaterdagavon den) in het Gebouw v. K. en W. geven. Het seizoen opent reeds op Zaterdag 4 October, wanneer Yehudi Menuhin het Vioolconcert van Brahms zal spelen. Als gastdirigenten zijn geëngageerd Erich Kleiber, die op 26 Nov. een concert zal leiden en Sergiu Celibidache, die twee concerten zal dirigeren Van de solisten noemen wy de sopraan Suzanne Danco (in de Shéhérazade van Ravel), Moura Lympany (pianoconcert van Grieg), Alexander Uninsky (3de pianoconcert van Prokofieff), William Primrose (alt vioolconcert van Bartok), Szymon Gold berg (vioolconcert van Bach), Jeanne- Marie Darré (pianoconcert van Ravel), Krebbers en Olof, die het nieuwe dub belconcert van Geza Fri zullen brengen. Naast het klassieke repertoire zal uit gevoerd worden o.a. Bartok's Muziek voor snaarinstrumenten, celesta en slag werk, Frank Martin's „Petite Symphonie concertante, de 3e Symphonie van Pijper. Van Otterloo zal ook nog dirigeren Bruckner's 8ste Symphonie. Ernst Krauss 8 Augustus 65 jaar Vrijdag 8 Augustus a.s. wordt de be kende literator en impresario Ernst Krauss 65 jaar Hy Introduceerde hier tal van de beroemdste kunstenaars, als Anna Pavlova, Fjodor Chaliapine, bracht beroemde orkesten, koren, opera's, als Max Reinhardt, Weense Staatsopera. Ook publiceerde hij enkele dichtbundels en schreef een biografie van Anna Pavlova na haar tragische dood in Den Haag. Rijke loodgieter leefde als straatarm man Bij zijn dood werd in krot voor 75.000 gevonden In Lobith bij Arnhem is een 67-jariige ongehuwde loodgieter gestorven, zeer arm leefde, maar in wiens door-en door verwaarloosde huis zóveel geld Is gevonden, dat onder verre familieleden en de kehk ongeveer 75.000 gulden kan worden verdeeld. De oude man leefde zeer sober. Zijl bed in he: krot waar hij woonde, wa een vdeze strozak en de tafel was eei kist, waarop hij ging zitten als hij a' Zijn maaltijd bestond meestal uit oud, beschimmeld brood, voor enkele ce van de bakker gekregen. Slagers gaven de man, met wie iedereen medelijden had, soms een varkenskop. Wekenlang kon de oude man daar aan kluiven. Hij kreeg een blindedarmontsteking. Kennissen rieden hem aan naar de dok ter te gaan. „Nee, dat is me te duur", was het antwoord. Maar het werd erger en de loodgieter moest naar het zieken huis. Enkele dagen voor zijn dood kreeg hij een penicLlliine-injectiie. „Is het niet te duur?" vroeg hij, „anders hoeft het niet meer". Hij kreeg de injectie toch, maar het heeft niet meer mogen baten. Toen de Ontsmettingsdienst het krot ging schoonmaken, vond men een spaar bankboekje met een tegoed van tiendui zenden guldens Dichtgesoldeerde bussen bleken vol te zitten met zivergeld. Er was in het huisje voor f 16 000 oud ijzer opgeslagen. Het totale bezit van de man werd geschat op £75.000. Niemand van de omwonenden heeft dat ooit geweten... EXAMENS TEKENEN M.O. 's-GRAVENHAGE. 5 Aug. Geslaagd: voor de akte MO.-A: mej C E Huisman. Den Haag; D Everaars. Meppel; L J Groot huizen. Den Helder: LAW van der Heij den. 's-Hertogenbosch; J van Kuik, R'dam: R Slikkerveer. Sassenheim: mej M G R'dam; P Plettenberg, Der I Vonk. A H GEMEENTE LEIDEN Otliciële publicatie UITBREIDINGSPLAN De burgemeester van Leiden brengt tex openbare kennis, dat met ingang van 9 Augustus 1952 gedurende veertien dagen voor een ieder ter gemeentesecretarie, afdeling Openbare Werken (kamer no 111), ter inzage zal liggen: a. een plan tot herziening van het uit breidingsplan der gemeente van 6 Novem- 1933, zoals dit nader is gewijzigd, in dier voege, dat het gedeelte, dat betrek king heeft op gronden, gelegen ten Noord westen van de spoorbaan Leiden's-Gra- venhage en ten Zuidwesten van de Lage Morsweg, wordt ingetrokken; een partieel-uitbreidingsplan „Lei denMorskwartierWest", met betrek king tot de sub a bedoelde gronden, met bijbehorende bebouwingsvoorschriften, een en ander vastgesteld door de ge meenteraad, in zijn vergadering van 2f Juli 1952. LEIDEN, 6 Augustus 1952. De burgemeester voornoemd, J. C. VAN SCHAIK, Weth. loco-burgemeester. ALPHEN AAN DEN RUN Geen heer in het verkeer Een tweetal automobilisten betwistte gisteren elkaar het recht van voorrang. Het gevolg was, dat een luxe auto, be stuurd door de heer P. P. K. ui: Den Haag ei. komende van de Van Boetse- laerstraat, gelijktijdig „het hoogste punt" van de Alphense brug bereikte met de personenauto van de heer G O. uit Waalwijk, die van de andere kant „de hoogte nam". De auto's kwamen Hazelieren" wilde gisteravond de inwo ners van Hazerswoude-Rijndijk en Kou dekerk aan den Rijn onthalen op een vrolijk stukje muziek. De heren gingen aan boord van een motorboot en gaven, al varende over de Rijn, diverse num mertjes weg. Ze oogstten veel succes. Een navolgenswaardig voorbeeld. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Ongelukkige val De 80-jarige mevrouw Den H. kwam Zondagavond, nadat zij een bezoek had H| vallen, dat zij Geen belangstelling Wanneer men denkt, dat iedere astronoom gisteravond naar de maans verduistering heeft gekeken, slaat men de plank mis. De Leidse sterrenwacht bij voorbeeld heeft er geen oog voor gehad. Een maansverduistering, zo deelde men ons daar mede, is voor ons niet bijzonder interesstant. Men kan door een dergelijk verschijnsel de dampkring van de aarde bestuderen, maar grote problemen, zoals bij een zonsverduistering, komen er niet lian te pas. Maansverduistering is een spe ciaal onderwerp, dat slechts door en kele sterrenwachten wordt bestudeerd, zoals die van Praag. Onder grote belangstelling werd gisteren de vierde Westlandse Handels tentoonstelling in Naaldwijk geopend. Burgemeester S. Hoogenboom van Naaldwijk tijdens het uitspreken van een welkomstrede. De heer Leemans overleden Op 48-jarige leeftijd is overleden de heer A. Leemans. De overledene ouderling van de Hervormde Gemeente en secretaris van de confessionele ver eniging. Twee arrestaties De Leidse politie heeft gearresteerd de 38-jarige vertegenwoordiger M. L. Voorschoten. Hij wordt er van verdacht ten -nadele van zijn firma een bedrag ven f 10.000 te hebben verduisterd. -evens is gearresteerd de 46-jarige W. A„ die wordt verdacht van het stelen van een fiets. Geen vissers op taluds van de singels Van Donderdag af zal de politie streng toezien op de hengelaars, die op de taluds van singels en grachten staan. Hun hengels zullen onherroepelijk in beslag worden genomen. De verjaardag van Prinses Irene Er was gisteren een geschenk van de 2-, land- en luchtmacht, een reus achtige taart in de vorm van een dan seresje, gekleed in een rose hoepelrok. Prinses "Marijke bestormde het ge vaarte aggressief en vroeg haar zuster iMdellyk, of je dat allemaal kon op- i. Irene wilde deze vraag wel beves tigend beantwoorden, maar liet toch niet toe, dat het praohtstuk enkele minuten de aanbieding reeds door de grijp grage handen van Marijke werd ge schonden. Dezelfde deputatie, o.l.v. kapitein G. N. Tack. uit Weert, bood ook de tradi tionele cassette met tafelzilver aan als aanvulling op het in de voorgaande ja- :n reeds geschonken zilver Midden in de aanbieding va., geschen ken in de grote tuin achter het paleis werd de Koningin namelijk weggeroe- "an haar jarige dochter voor belang rijker bezigheden: prof, Romme had zich laten aandienen in verband met de kabi- nets crisis. Deze belangrijke komst in teresseerde onze Prinses echter sleohts Meisje van 18 jaar van de Veendam verdwenen Donderdag j.l. is een 18-jarig meisje, it in Southampton aan boord is gegaan an de Veendam van de Holland Amerika Lijn, verdwenen. Het is een Engels of Amerikaans meisje, dat in New York va boord zou gaan. Haagse rechtbank Drie jaar m.a. voor berucht Inbreker Conform de eis veroordeelde de Haag se rechtbank een 47-jarige landarbeider uit Leiden tot drie jaar gevangenisstraf aftrek. Na zijn laatste vonnis had nan veertig a vijftig inbraken ge pleegd. o.a. te Zevenhuizen, Voorscho ten, Leerdam en Hoofddorp. Steeds had hij het voorzien op portemonnaies, geld- trommels, enz. In Zevenhuizen brak hij bijv. vijfmaal in en pleegde hij twee in braken op één nacht. Merkwaardig was, dat de raadsvrouwe, mr Testa-Everard, bij de behandeling van deze zaak ook geen goed woord voor verd. kon vin- Een duur uitje". Een Leideraaar, die in Mei zijn steun geld verdronk een ruit brak en ln een kalkzandsteeniabriek een dutje deed, werd thans door de Haagse rechtbank tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij uit de fabriek 22 dozen sigaren, zeep, thee en hand doeken had meegenomen De eis was tien maanden met aftrek. De postbode moet men kunnen vertrouwen en zo niet „In ambtenaren van de post moeten wij onvoorwaardelijk vertrouwen kunnen stellen. Kan men dat niet, dan zijn stige gevolgen niet uitgesloten Ik acht dit feit van zeer, zeer ernstige aard", zeide de officier van Justitie gisteren de Amsterdamse rechtbank in de zaak tegen de ex-besteller van de PTT A. S. uit Amsterdam. Hij had expresse ven en telegrammen achtergehouden, enkele luttele geldsbedragen. De els luidde een jaar Bacteriologische oorlogvoering De militaire medewerker van Trouw schrijft: Met hardnekkigheid blijven de Chinezen hun beschuldiging handhaven, dat de Verenigde Staten op Korea gebruik hebben gemaakt van bacteriën. Vliegtuigen zouden op verschillende tijdstippen insecten hebben uitgewor pen, die besmet waren met epidemische ziektekiemen. Ten einde deze be schuldigingen een zekere mate van waarschijnlijkheid te geven, wordt er op gewezen, dat de Verenigde Staten niet voor niets tot nu toe geweigerd hebben de Conventie van Genève van 1925 te tekenen, waarbij het gebruik van bacteriën en gifgassen werd verboden. Voorts wordt getracht deze bacteriologische oorlogvoering te bewijzen door documentatiemateriaal, dat op Korea zou zijn verzameld. Hiermede wordt in de wereld gecolpor teerd en argeloze lieden worden gestrikt om dit materiaal verder te ver spreiden. Ook ih ons land circuleert dergelijk documentatiemateriaal. Het is in cir culatie gebracht door een comité van vijf personen (onder wie drie artsen) uit Amsterdam. Het door hen in de circulaire vermelde doel is duidelijk: het waar maken van de Chinese beschuldi gingen tegenover een zo groot mogelijk publiek! Zij verlenen onomwonden hand en spandiensten aan een regering, die zich schuldig heeft gemaakt aan de meest brute schending van de vrede en als zo danig door de gehele vrije wereld is ge brandmerkt als agressor, waartegen met kracht van wapenen wordt opgetreden om eerbied voor de internationale rechts orde af te dwingen. Voor dit hoge doel laten onder meer Nederlandse zonen het leven op hetzelfde moment, dat hun een trap achterna wordt gegeven door de publicaties van het hierboven gesigna leerde comité. Waardeloos materiaal Wie de moeite neemt om dit zgn. do cumentatiemateriaal te ontleden, komt wel tot zeer merkwaardige conclusies omtrent de mentaliteit van de initiatief nemers. Er wordt in de circulaire nl. een rapport gepubliceerd, afkomstig van de commissie van het Medische Hoofdkwar tier van het Koreaanse Volksleger. Bij dit rapport behoren enkele bijlagen waaruit de juistheid van het rapport zou kunnen blijken. Doch juist deze bijlagen ontbreken. Zo worden wel aangegeven de conclusies van het bacteriologisch derzoek, doch de documentatie waarop deze berust, ontbreekt, nl. de prepara ten van geanalyseerde insecten en van voorbeelden van bacteriologische onder zoekingen. M.a.w. de conclusie berust op geen enkel reëel aanwezig bewijs en mist als zodanig dus wetenschappelijk elke grondslag. Plaatsruimte verbiedt ons meer bewij zen voor de ondeugdelijkheid en waar deloosheid van het zgn. documentatie materiaal aan te voeren. Het comité stelt zich overigens vooi, verdere publicaties te doen en een filmvertoning te geven. Het zou goed zijn, indien van regerings zijde op de verdere activiteit van het co mité nauwlettend acht werd geslagen en ook het-zgn documentatiemateriaal werd onderzocht en aan de kaak gesteld. An ders loopt men toch nog gevaar, dat een groot aantal argeloze lieden er geloof aan gaat hechten. Daarmee zou in de communistische kaart worden gespeeld en dat dient tol elke prijs en op elk ge bied te worden voorkomen. Zeker, Amerika heeft van de bacte riologische oorlogvoering tijdens de af gelopen ooriog reeds een intensieve stu die gemaakt, evenals van elke andere vorm van oorlogvoering, als de gasoor- log en de oorlog met atomische wape nen. Door deze laatste werd de tweede wereldoorlog bekort en duurt thans de wereldvrede nog steeds voort. Elke van oorlogvoering moet nu eenmaal worden bestudeerd, om op de mogelijke uitwerking er van voorbereid te zijn. Ook al wordt deze nimmer toegepast. Het is de enige manier om de tegenparttf te weerhouden er gebruik van te maken. Dat heeft de mogelijkheid van het ge bruik van gas tijdens de laatste oorlog bewezen. Ieder land was er voor gereed, zowel met zijn passieve afweermiddelen als met zijn actieve aggressieve midde len. Beide partijen werden zo door vrees voor represailles er van weerhouden een gasoorlog te ontketenen. Zo is het ook met de bacteriologische oorlogvoering. Amerika dient er poten tieel voor gereed te zijn ten einde de te genpartij te weerhouden in geval van oorlog dit wapen te gebruiken. Het Is onlogisch te denken, dat dit land dit wapen voor zo'n ondergeschikt doel als Korea zou aanwenden en daarmee een moreel wapen in de hand van de tegen partij zou geven, terwijl het ln staat ls door een ander wapen, het atoomwapen, aan de oorlog op Korea op korte termijn radicaal een eind te maken. De beschul diging van China en het hier te lande circulerende documentatiemateriaal gen we dan ook gerust naar het rijk der fantasie verwijzen als de zoveelste pro pagandastunt van het Oosten om d« Amerika door het slijk te ha> discrediet De goede zijde van op dieet leven vandaag 25 jaar oud. Geen gorilla heeft het zo lang in gevangenschap uitgehouden. Het bestuur van de dierentuin, waar Bamboe kwam toen hy ongeveer een jaar oud was, schrijft dit toe aan het strenge dieet, waar de aap op leeft. 's Zomers krijgt hij dagelijks twin tig sinaasappelen, een emmer vol verse sla en een speciaal gebakken „brood waarin van alles verwerkt is. van levertraan tot gemalen oester schelpen toe. elkaar in rising waart* schade is ont- afgëï^d. zo lelijk S Lm Zü Dia- conessenhuis door dr De Planque gehol pen en kon daarna huiswaarts keren. Burgerlijke stand Geboren: Hendrik, z.v. H. de Vries en C. M. v. d. Reest. Voetbalwedstrijd Morgenavond om 7 uur wordt op het terrein van „Koudekerk" een wedstrijd gespeeld tussen Koudekerk IV en St. Bernardus IV. delijk zal de kantonrechter nu wel dui delijk maken wie had moeten wachten, wan: de politie heeft zich in het twist- geval gemengd. J. F. Allart ter aarde besteld Onder grote belangstelling is gisteren op het R.K. kerkhof het stoffelijk over schot van de heer J. F. Allart, in leven apotheker en stichter-eigenaar pharmaceutisch-chemisch laboratorium teraardebesteld. Onder de belangstellen den was burgemeester Witschey. Alphense Vrienden Club Concoursvlucht van Libourne af ovei 881 km. De uitslag is: 1, 3 en 5 D. Ver kade; 2 E. van Wilgen; 4 Jac. Verkade; 6 W. Tromp; 7 Joh. Costerus; 8 en 1( M. Bijsterveld; 9 A. Groenendijk; 11 J. A. Vernes. Jonge duiven van Roermond af 139 km. De uitslag: 1 en 11 W. Tromp; 2 en 10 J. Rooda; 3 en 12 D. Verkade: 5 M. Bijsterveld; 4 D. G. Vaartjes; Godthelp; 7, 8, 9, 19 A. Groenendijk; 13, 14, 17 H. P. de Wit; 15 D. van Eik; 18 Joh. Costerus. Jonge duiven van Maastricht af 160 km: 1 J. Rooda; 2 en 10 W. Tromp; 3 en 7 D. van Eik; 4 M. Bijsterveld; 5. 6, 16 A. Groenendijk; 8, 11, 12 D. G. Vaar tjes; 9 Joh Costerus; 13 J. A. Vernes; 14 D. Verkade; 15 J. Hogenes; 17 H. P. de Wit. Junioren van Maastricht af: 1 Th. G. v. d. Elshout; 2 en 5 A. Blom; 3 en N. v. Wilgen. HAZERSWOUDE Burgerlijke stand. Ondertrouwd: W. Th. Straver,40 j. t M. Verhorik. 30 j. Gehuwd: J. D. Verkleij en A. M. M. de Jong. Overleden: E. P. van Dijk. wed. Menken, 85 j.; J. Bol. wed. v. D. Schenke- veld, 93 j. Geen boeken ruilen. Morgen wordt het gebouw Salvatori schoon gemaakt. Men kan dan geen boe ken ruilen. Gemeente-ontvanger. De gemeente-ontvanger is van 9 tot 30 Augustus afwezig. Gedurende die tijd wordt geen zitting gehouden. Wedvluchten van De Reisduif. De postduivenvereniging De Reisduif hield een wedvlucht met oude duiven van Libourne af. afstand 875 km. duiven werden Vrijdagmorgen gelost 5.30 uur. De eerste duif werd geconsta teerd Zaterdagmorgen om 5.04.27, snelheid 931 meter per minuut; de laatste duif om 18-35-17; snelheid 510 meter per minuut. De uitslag luidt: M. D. v. Vliet 1 en 4; A. H. Fase 2; P. v. Klaveren 3 en 5; W. v. Veen 6; W. G. de Jongh 7 en 8. Tevens was er nog een wedvlucht met jonge duiven van Maastricht af, afstand 158 km. Deze duiven werden gelost uur. De eerste duif bereikte zijn hok 2.02.29; snelheid 1277 meter per r de laatste prijsduif kwam binnen snelheid 944 meter per min Uitslag: M. D. van Vliet 1; W. v. Veen 10; P. v. d. Male 3, 5 en 12; A. H. Fase 6, 9, 16 en 17; W. G. de Jongh 7 en 15; W. Zirtel 8; P. van Klaveren 11; C. in Veen 13; Jac. van Veen 14. Voor deze vlucht waren twee prijzen beschikbaar gesteld en wel een krenten brood voor de eerste prijsduif en een medaille, geschonken door mej. Alie van Staveren, voor de eerste aangewezen duif. De winnaars waren resp. M. D. van Vliet en W. van Veen. Kampioen fond werden: 1. C. Groen; 2. W. G. de Jongh; 3. M. D. van Vliet. Vrolijk stukje muziek Het R.K. muziekgezelschap „Groene mi.lLlCiUrUUUIilÜi Een brutale lifter Een Wegenwacht, die rustig op de weg Gorinchem—Den Bosch reed, zag dezer dagen een auto op zich afkomen, waaruit verschrikte kreten klonken. Wanhopig armgezwaai uit beide por tierraampjes deed de man aan groot onheil denken. De auto remde en stond stil. De Wegenwacht zette zijn motor in de berm en rende naar de~ auto. Toen hij het portier openrukte, stapten er een hevig geschrokken dame en heer uit. Op hun heftig wijzende gebaren wierp de Wegenwacht een nieuws gierige blik in de auto, waaruit nog steeds zonderlinge geluiden opstegen. Tot zijn opperste verbazing zag hij daar.een knaap van een wilde eend, die snaterend in de wagen rondflad derde. De vogel was, terwijl de auto met grote snelheid reed, door het ge opende raampje naar binnen gevlogen en had daar grote consternatie te weeggebracht. Slechts met veel moeite was de be stuurder er in geslaagd zijn auto op de weg te houden. Nu was het leed echter gauw geleden. Vastberaden dook de Wegenwacht in de wagen en hij kreeg na enige vergeefse pogingen de spartelende indringer te pakken. Even later was de eend, die minstens even erg geschrokken was als de mensen, nog slechts een stip aan de horizon, en konden twee dankbare automobilisten opgelucht hun tocht vervolgen. fubileum Ned. Chr. Reis Ver. voor de radio De Nederlandse Christelijke Reis Ver eniging viert dit jaar haar 30-jarlg be staan. Voor haar reizen naar het buiten land is de herdenking geconcentreerd in het Kongresshaus te Zürich, waar morgen o.a. de deelnemers aan de grote Verenigingsreis-1952 bijeenkomen. Aan deze samenkomst werken mee een Land- lerkapelle met typisch Zwitserse muziek het Jodler-chor der Zwitserse Bonds- spoorwegen ie Bern. Door de Ned. Chr. Radio-Vereniging wordt a.s. Donderdag avond van 20.10 tot 20.50 van de jubi leumviering een reportage gegeven, ver zorgd door de heer G. Hoek. De Gedeputeerden van Zuid-Holland zullen Zaterdagmorgen 27 September in het Kurhaus te Scheveningen een open bare zitting houden, waar de bewoners van de Alblasserwaard hun wensen naar voren kunnen brengen ln verband met de grenswijziging der gemeenten in dit district TER AAR Reisje Herv. jeugdverenigingen. De Herv. J.V. en M.V. hebben hun jaar lijks reisje gemaakt. Dit keer ging de tocht over Arnhem en Westervoort naar Montferland. In de bossen bij 's Heren berg werd gewandeld. De natuur was daar schitterend. Daarna ging men naar Arnhem terug en maakte men een boot tocht naar de Westerbouwing, waar de bus de jongens en meisjes en hun leiders en leidsters weer oppikte. De pyramide van Austerlitz was ook een trekpleister. Om half II was men in Ter Aar terug. NEDERLAND ROOKT STEEDS MEER Het vorig jaar rookte elke Nederlan der gemiddeld, dus zuigeling zowel als grijsaard en meisje zowel als grootmoe der, 848 sigaretten per jaar. Als we al deze sigaretten achter elkaar zouden leg gen, kregen we een afstand van.... veertien maal naar de maan. Het siga- I VarbruikperhooMl van d» bevolking gya 1931 '38 '46 '47 '48 rettenverbruik is sedert 1938 geweldig gestegen zoals uit bijgaande grafiek blijkt. Het sigarenverbruik is daaren tegen gedaald, waaraan de prijs wel niet vreemd zal zijn. Tenslotte is er nog de pijp- en pruimtabak, waarvan het ver bruik nauwelijks 1 kg per persoon per jaar bedraagt. Nieuwsflitsen uit de omstreken HILLEGOM Trein greep drie-jarig meisje Op de onbewaakte spoorwegovergang aan de Nleuweweg vond gisterochtend een ongeluk plaats, dat aan het drie jarige dochtertje van de familie A. het leven kostte. Het meisje zou met een ouder zusje de overweg passeren en zich vasthou den aan de fiets van dit zusje. Toen hei oudere zusje aan de andere kant van de baan was. bemerkte zij, dat he: kind meegekomen. De kleine bleef daar geduldig wachten, tot de trein wat gepasseerd, maar bemerkte waarschijn lijk niet, dat van de andere zijde de trein v*n Roosendaal naar Amsterdam naderde. Zij werd gegrepen. Een zich in de trein bevindende arts kon slechts de dood constateren. KATWllK AAN ZEE Veteranen wonnen Een veteranen-elftal van Quick Boys bond gisteravond de strijd aan tegen het team van de Katwijkse politie. De ranen bleken het voetballen nog lang niet te zijn verleerd, want ze wonnen 8—2, na bij de rust met 2—1 te hebben voorgestaan. Fancy-fair In Casa Cara De fancy-fair, die ten bate van strandfeesten op touw is gezet, zal niet bij de muziektent, maar in de achterzaal van Casa Cara worden gehouden. Hoog en laag water Donderdag 7 Augustus: hoog water 3.59 en 16.30: laag water 23.55 en 12.18. NOORDWIJK Dan, NoteboomBadgasten De traditionele wedstrijd tussen leden van „Dan. Noteboom" en badgasten werd gisteren gespeeld. Dan. Noteboom won met IVi4%. De resultaten waren: J. J. Bizot (Dan. Noteboom)Kremer (Badgasten) 1—0; Verduin—H. J. Bon- da ViM; KeilerVerdam 10; F. HoekVan Schevinkhoven 10; H. Veenstra—Koudijs U—A. Lindhoud V. d. Keu 10; V. d. SluisGoudeket 10; J. BoumaKempenaar 01; J. Bouma—Juch 0—1; A. Leenheer—Gel drop ViA Leenheer—Gjaltema 1-0; A. Leenheer—V. d. Sluis 01. RUNSBURG Een duur ruitje Een jeugdige fabrieksarbeider uit onze gemeente moest bij de Leidse kanton rechter komen, omdat hij een ruit van het N.Z.H.-tramhuisje had stukgeslagen. Hij betoogde onverschillig, dat het niet waar was, maar enige getuigen, onder wie zijn tante, zeiden dat de jongen moed willig de ruit had vernield. Het O.M. vpnd, dat een dergelijke baldadigheid de toekomst niet veel belooft en eiste f 15 of vijf dagen. De kantonrech ter ging met deze straf accoord. R.D.C.-Nieuws. De leden van de Rijnsburgse damclub R.D.C. hebben besloten een spaarfonds vormen, teneinde volgend jaar een dr: daagse buitenlandse reis te kunnen m Wim Huisman zette na de korte vergadering zyn lessen voort. Concert van „Wilhelmina" muziekvereniging „Wilhelmina" gaf gisteravond, ter gelegenheid vai verjaardag van Prinses Irene, een concert de muziektent (Advertentie) RIJNSBURG EN KATWIJK GEEFT WOENSDAG. DONDERDAG EN VRIJDAG 500 gram gehakt 250 gram gesm. vet ROOKWORST 1.40 p. 500 gram GEKOOKT SPEK f 0.32 p. 100 gram BROUWERSTRAAT 64 JNSBURG K 1718-2530 VOORSCHOTEN Vacantiet\jd In Juli werd bij de rijkspostspaarbank f22.074.67 ingelegd en f40.238.38 terug betaald. Het laatste uitgegeven boekje draagt het nummer 11276. Geslaagd Voor het examen Nederlandse handels correspondentie slaagde te Leiden de heer N. J. N. van Os. Burgerlijke stand Geboren: Willy, d v L Kuneken en J an Laar. Bethlehemstraat 25; Johannes, v H van den Eijkel en L de Ligt. Raad huislaan 23; Marijke A B d v A Faber en B P Eggink, Veurseweg 22. Ondertrouwd: M Ista te Rotterdam ,C1, l„ccutr omnar l'"W Take V. Bur,. Van.de-iovervoSTmetiL. park 11: A Fortgens te Rotterdam 38 j en J van Zijl Treubstraat 5; J van Ommering te Terneuzen 29 j en A J Bregman 20 j, Parkstraat 12. Gehuwd: F van Seijst en M H van den Eijkel, Copernicuslaan 7, Den Haag. Overleden: K Tjepkema, m v H ter Burg, Burg de Kempenaerstraat 32, 59 j. Gevestigd J Bernadus, ziekenverpleger I KM, Kon. Marinelaan 2; A E J Blom, kapi tein der Mariniers. Kon Marinelaan 2; J C Greive. theologisch student. Veurse weg 174; A J Janssen, religieuse, Veurse weg 3; E Links, zonder beroep. Leidseweg 96; A J Polderman en gezin, kok I KM. Langenhorststraat 41; L H V Theeuwes, zonder beroep, Leidseweg 191; M A Wan ders en gezin, boekhouder, Donklaan 24. Vertrokken H A van den Be-g, Kon Marinelaan 2 naar 's-Gravenhage, Rodenbachstraat 48; B G G Bik, W de Zwijgerlaan 55 naar 's-Gravenhage, Van Hoeylaan 31; W A S Kessler, W de Zwijgerlaan 55 naar 's-Gra venhage. Corn v d Lijnstraat 54; M C Brekelmans-Saimah. Langenhorststraat 12 naar Veghel, Julinastraat 51; M Wagens- veld, Van Kempenstraat 15. naar Rot terdam, Zwaanhals 275a; A C van der Wal Donklaan 23 naar Groot-Brittannië. Knutsford. Cheshire; E D P Ottevanger- Wallace. Veurseweg 290 naar Groot-Brit tannië, Harrogate; P Zuijderduin, Lan- genhorsstraat 12 naar Veghel, Juliana- straat 51. Visserijgol/jes Makreel vond aftrek De noteringen van de Dinsdagmarkt brachten ten opzichte van die van Maan dag weinig verandering. Hoewel er iets meer vraag was naar fijnvis en schol, bleven de prijzen vrijwel gelijk en er werd zeer weinig boven bestek gekocht. De kleine schol II varieerde van f 11 13 met een enkele uitzondering van f 13 16. De tong hield de middenprijzen van f 1.90 voor grote en groot middel soor- •n f 1.651.75 voor de grove slips. De overige aanvoer, die uit haring bestond, volgde de bekende weg. Voorzover de kwaliteit voldeed, werd gekocht, maar bij iets afwijkende kwaliteit of te kleine soort moesten ondanks de bijval van de conservenindustrie de vismeelfa- brieken er aan te pas komen. Goede af trek had de makreel, want die maakte 1613 naar gelang kwaliteit en sor tering. Enige kisten braat werden ge kocht voor f 3540. Zuidharing van kwaliteit De Elie Chénévière, die gisteren aan de markt was met 1350 kisten Zuidharing, kon dank zij de „levende" kwaliteit waardoor weinig naar de vismeelfabriek ging een resultaat van ruim f 16.000 behalen. Daar het schip slechts een week was deze eindbesomming mooi te noemen. Mlddenweekse markt Voor de markt van vandaag lagen langs de wallekant: De Hoop met 500 kisten Noordharing. 500 Zuidharing. 50 koolvis, 50 makreel en 70 stuks stijve ka beljauwen. de Vios met 1000 kisten Noordharing en 100 diversen, de Bloemen- daal met 700 kisten makreel en 100 diver- en de Abraham met 100 kisten di versen en 2200 haring. Van de logger- vloot was de IJM. 210 aanwezig met 200 kisten makreel, 75 diversen en 200 stuks dikkoppen. Eveline naar Huil De trawler Eveline, die op de thuis- ïis was met de bedoeling vandaag in IJmuiden te lossen, kreeg opdracht in Huil te markten. Het schip gaat vandaar uit weer ter visserij. Uitgevaren schepen Naar zee gingen gisteren: KW 189, KW en KW 19 Het weekeinde Dit weekeinde worden de volgende trawlers verwacht: Bergen. Catharina Duyvis (28). Haarlem. Tubantia. Zeelan- dia (29). Flamingo en SCH 135 (30) Haringvangst ln Noord en Zuid De trawlers, die nu nog in de Noord op haring vissen, maken het de laatste dagen bijzonder slecht. Deden de schepen kort nog trekken t meer, gisteren waren de grootst» trekken slechts 70 manden. Het gevolg is, dat verscheidene trawlers meer naar het Zuiden gaan. om te proberen de rest de reis vol te maken met de vangst de kleinere Zuidharing. Hoewel de animo voor de Zuidharing minder ls dan Noordharing, wordt er wan neer ze maar voldoende vers is wel ïn prijsje voor gegeven. De trawlers, die juist naar zee zijn vertrokken, nemen geen risico en pro beren eerst nog in de Noord wat grote haring te verschalken. De aanvoer van Zuidharing alleen is te riskant, ln de eerste plaats door de mindere kwaliteit ten gevolge van de langere relsduur en tweede. omdat de markt te gauw ls

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 5