Op Faroeks bezit in Egypte (1 milliard) werd gisteren beslag gelegd COEBERGH'S Nieuwe tijden voor ons VHMO? Indonesische leiders leiden zeer weelderig leven Generaal Naguib wil vrouwen ingedeeld zien bi] de strijdkrachten dag_ Toch is het zo 2 WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1952 door Dz A. LA FLEUR (I.) OP het moment, dat dit artikel geschre ven wordt, is het nog niet bekend, of prof. Rutten als minister van Onder wijs zal aanblijven. Mocht hij tot heen gaan genoopt worden, dan zou dit wel licht het lot bezegelen van de wetsont werpen tot regeling van 't voorbereidend hoger onderwijs en van het algemeen middelbaar onderwijs, welke onlangs door hem bij de Tweede Kamer werden inge diend. Het is namelijk in Nederland geen gewoonte, dat een nieuwe Onderwijs minister de wetsontwerpen van zijn voorganger overneemt en voor het forum van de Kamer verdedigt. Het is duidelijk, dat hierdoor opnieuw een zeer ongewen ste vertraging zou ontstaan ten ongunste van een tak van onderwijs, die dringend een nieuwe regeling behoeft. Niet alleen hierom, ook om de ontwer pen zelf zou het echter jammer zijn, dat zij niet in de Kamer in behandeling zou den komen. Zij bevatten het resultaat van veel studie en nauwgezette over weging van de zijde van de minister, een resultaat, dat waard is te worden ver dedigd door de man, die studeerde, con fereerde, en overwoog. Geen ander kan daar uiteraard zo volledig achter staan als prof. Rutten zelf. En nog eens, er moet nodig iets gebeuren. Men bedenke slechts, dat de middelbaar-onderwijswet dateert van 1863, de hoger-onderwijswet, waarin het gymnasiaal onderwijs zijn regeling vindt, van 1876. Erger nog staat het met het lyceum: ruim 40 jaar nadat het eerste voorbeeld van dit schooltype werd opgericht, terwijl zich op 15 Sep tember van het vorige jaar reeds 107 lycea aan de verbaasde toeschouwer konden vertonen, bestaat er in het geheel nog geen wettelijke regeling van deze vorm van onderwijsorganisatie. NATUURLIJK wil dit niet zeggen, dat er sinds 1863 en 1876 op het gebied van de wetgeving niets meer veranderd is. Maar juist door de vele partiële wijzi gingen vertoont onze onderwijswetgeving op dit gebied het beeld van de lappen dekken. Een radicale herziening kan dan ook niet langer worden ontbeerd. Codifi catie van hetgeen beproefd gebleken is, terzijdestelling van het nutteloze, het open houden van de mogelijkheden voor ontwikkeling in de toekomst, ziedaar de taak, waarvoor de wetgever thans staat. De vraag dient dus te worden beant woord, in hoeverre minister Rutten bij de volvoering van die taak is geslaagd. Daarnaast kan onmiddellijk een andere vraag worden gesteld, te weten deze, of het in dit stadium wel zin heeft de wetsontwerpen in discussie te brengen. Nu, wat dit betreft kan direct worden opgemerkt dat iedere wetgever die zich op dit terrein waagt, geconfronteerd wordt met een aantal problemen, die hij evenmin als minister Rutten uit de weg kan gaan. Er zijn nu eenmaal zaken, die per se voor het eerst of opnieuw, geregeld moeten worden. Zo gezien echter heeft de bespreking van de ontwerpen-Rutten dus altijd zin met het oog op de publieke menings vorming. Bij deze gaat het er immers om, dat men zich critisch leert instellen ten aanzien van het gebodene, waarvooor nodig is, dat men zich op de hoogte stelt van de fundamentele vragen. TVU is het zogenaaamde tweeslachtige karakter van de H.B.S. wel de kern vraag, waartegenover men op zijn minst bij iedere reorganisatie van het voor bereidend hoger en middelbaar onderwijs een duidelijk standpunt moet bepalen. De H.B.S. is in 1863 door Thorbecke opge richt om aan de kinderen uit de „burger stand" de nodige ontwikkelingsmogelijk heden te verschaffen. Zij was bestemd, „voor allen, die, zonder geleerde vorming te verlangen, zich wensen voor te berei den, om in de beschaafde en steeds voortgaande maatschappij waardig te verkeren". Maar aan de nieuwe inrich ting van onderwijs werd de kinderen zoveel meegegeven, dat al spoedig velen niet direct in de maatschappij emplooi gingen zoeken, doch hiertoe in staat gesteld door aanvullende wettelijke rege lingen universitair gingen studeren. Deze ontwikkeling werd in 1917 be kroond door de wet-Limburg, waarbij aan de bezitter van het einddiploma H.B.S. zonder meer het recht werd ver leend tot het afleggen van examens in de wis- en natuurkundige en de medi sche faculteiten. Zo moet het H.B.S.- onderwijs enerzijds rekening houden met het feit, dat er jongelui moeten worden afgeleverd, die geschikt zijn voor de ver vulling van allerlei maatschappelijke functies, anderzijds moet het voldoen aan de eisen van het hoger onderwijs. Het is onmogelijk binnen de ruimte van dit artikel aan te tonen, dat wij hier niet te maken hebben met elkaar uitslui tende zaken. Naar veler mening en tol die velen rekent zich ook de schrijver van dit stuk bestaat het verschil tussen V.H.O. en MO. alleen in naam. niet in feite. De historische ontwikkeling van de H B S. heeft dit laatste trouwens overduidelijk bewezen. Niettemin menen anderen, dat het noodzakelijk is de H.B.S. van haar voor hun besef hybridische karakter te verlossen. De wetgever dus voor hen een duidelijke scheidslijn moeten trekken tussen het V.H.O. en het M O. en wanneer men de H.B.S. heffen tot een inrichting van prae-univer- sitair onderwijs, dan moet daarnaast nieuw schooltype worden gecreëerd, v M.O. wordt gegeven. HET is niet zo heel gemakkelijk uit te maken, welke positie minister Rutten nu in het geschetste geding inneemt. Uit het indienen van twee ontwerpen, het ene bevattende een regeling van voorbereidend hoger onderwijs, het dere een regeling van he* algemeen mid delbaar onderwijs, zou men kunnen con cluderen, dat hij een voorstander is van een absolute scheiding van het V.H.O. en het M.O. Het is echter in dit verband niet geheel zonder betekenis, dat het laatste in zijn stelsel „voortgezet onderwijs voor alge mene doeleinden" wordt genoemd. WW goed toeziet, moet wel tot de ontdekking komen, dat dit niet hetzelfde is als ons tegenwoordig M.O. Wel gaat de minister er van uit, dat de uitwendige organisatie van het onderwijs, dat wil zeggen de keuze der schooltypen, bepaald wordt door de objectieve doel stelling, waarbij deze doelstelling voor het voorbereidend hoger onderwijs dan geheel anders wordt gezien als die het algemeen middelbaar onderwijs. Maar het wordt duidelijk en met zoveel woor den gezegd in een van de memories van toelichting, dat het specifieke doel van het V.H.O. niet het volgen er van uitsluit door hen, die niet van plan zijn in de toekomst de universiteit te gaan bezoe ken. En de volgende zinsnede is waard zeer goed te worden onthouden: „Dat onderwijs (bedoeld wordt het V.H.O.) beoogt een optimale ontplooiing van aan leg en persoonlijkheid van de leerlingen, opdat zij later des te meer zullen kunnen bijdragen tot het algemeen welzijn". Met deze woorden toont de minister niet blind te zijn voor het feit, dat de maatschappij in leidinggevende functies mensen nodig heeft, die een opleiding op het peil van het V.H.O. moeten hebben ontvangen. Dat stemt tot grote tevredenheid. NOG een andere uitspraak van de mi- minister vraagt bijzondere aandacht. Het is Zijne Excellentie natuurlijk ook niet ontgaan, dat vele ouders voor kinderen niet voor een bepaald school type kiezen wegens het daar gestelde doel, maar om wat hij noemt „subjectieve beweegredenen". Meestal is het motief dat de kinderen het „hoogste" onderwijs moeten volgen en het diploma moeten behalen met de meeste bevoegdheden. Al of niet uitgesproken oudertrots is daar soms niet vreemd aan. ook speelt de be zorgdheid der ouders, die voor hun kin deren de ruimste toekomstmogelijkheden willen open houden, dikwijls een rol. Minister Rutten merkt nu op, dat die subjectieve beweegredenen de verschei denheid der objectieve doelstellingen wel kan vervagen, echter niet opheffen. Toch zou deze vervaging wel eens buitenge wone afmetingen kunnen aannemen, wanneer het algemeen middelbaar onder wijs niet aan de verwachtingen of de idealen van de ouders en de leerlin gen beantwoordt. Men vergete niet, dat de maatschappij voor vele functies het diploma vai H.B.S. met 5-jarige cursus vraagt, terwijl de functionaris best met een lagere op leiding zou kunnen volstaan. Bewust of onbewust werkt hier achter het veri_ den, dat de school ook dienst doet als selectie-apparaat, zodat degenen, die meer hebben „doorstaan" ook tot m in staat zullen zijn. Het zal moeite kosten deze situatie te doorbreken. Tot het zover is zal de school voor V.H.O. tal van leer lingen tellen die en dat is veel erger dan dat zij niet van plan zijn ooit de H.O. te volgen met het onderwijs grote moeite zullen hebben er daardoor onwil lekeurig het peil er van naar beneden zullen halen. ;r zeker zin, maar maatschappij en het publiek moeten zin in krijgen om het zijn plaats onder de zon te verschaffen. De minister schrijft het als onderwijs, dat moet dienen ter verbreding van de algemene vorming, ter voorbereiding via een veel zijdige ontwikkeling voor de vervulling van taken, waarvoor geen hooger onder wijsopleiding wordt vereist. De verstan delijke eisen zullen niet gering zijn, de algemene middelbare school zal niet ge makkelijk wezen. Dat is natuurlijk allemaal prachtig. Maar waarom wordt deze school dan niet in één wet geregeld met de school voor V.H.O.? Gaat het bier niet een vorm van M.O. op een ander, n op de practijk ingesteld niveau? De minister koestert de verwachting, dat het einddiploma van de A(lgemene) M(iddelbare) S(chool) de deur zal openen tot het vervullen van middelbare functies, waarvoor geen verdere school opleiding wordt vereist en waarvoor tot nu toe het bezit van het diploma H.B.S. wordt verlangd. Niet iedereen zal in dit opzicht zo optimistisch zijn, ook al zou voor bepaalde rijksdiensten het diploma erkenning vinden. Het crediet va: nieuwe richting van onderwijs zal echter zeker toenemen, wanneer zij in één wet wordt geregeld met de andere school typen, als met hen behorende tot V.H.M.O. De korte samenvatting van het gaande is derhalve, dat met een radicale scheiding van het V.H.O. en het M.O. (indien zij al practisch mogelijk ware) geen werkelijk onderwijsbelang wordt gediend; verder, dat algemeen middelbaar onderwijs, met name in het kader va nieuwe wetgeving, een belangrijke rol zal kunnen vervullen, op voorwaarde, dat het zijn geëigende plaats krijgt in geheel van het V.H.M.O. als zijnde het op de practijk ingestelde M.O. Hoezeer ook deze vorm van onderwijs weer weven is met het V.H.O. blijkt ten over vloede uit de mogelijkheid om vanuül A.M.S. een inrichting van V.H.O. te gaan bezoeken zonder dat men gedwongen is in de eerste klas opnieuw te beginnen. DE ROXY: Wil jij een Kabinet op smalle of brede basis DE LUCIFER: Geef mij maar Roxy, die op iedere basis de baas is! Drie milliard goud en deviezen Het goud- en deviezenbezit van de Ne- derlandsche Bank heeft de drie milliard gulden overschreden. Volgens de week staat van 4 dezer nam de deviezenpot met f 26,4 mlllioen tot f 1694 min toe, zodat de voorraad goud en deviezen tot f 3018,7 min steeg. De maandwisseling heeft weinig span ningen veroorzaakt. Daggeld noteert nog steeds 3i pet en is gemakkelijk verkrijg baar. De bankbiljettenomloop nam met f 21 min tot f 2953,7 min toe, het saldo van de schatkist met f 53 min tot f 753 min. De banken hebben blijkbaar weer schatkistpapier afgenomen. Hun tegoed daalde van f 96 min tot f 67,6 min. De post schatkistpapier daalde met f 34 min tot f 586,6 min, zodat de afgelopen maand f 213,4 min is afgegeven. Op 1 Augustus j.l. echter heeft de bank zich terugge trokken en nu verstrekt de agent van de schatkist weer kortlopend papier. Diverse rekeningen debetzijde namen van f 21,8 min tot f 69,6 min toe. „Tijdens koloniale overheersing was armoede onder het volk geringer" Kdjai Isa Ansjary, voorzitter van het provinciale partijbestuur van de Masjoe. mi, de grootste Mohammedaanse partij in Indonesië, heeft op de openin-gsrecep- tie v^n de conferentie der Masjoexni, af deling West-Java, een rede gehouden, waanin hij felle crifdek heeft geleverd op „de leiders van regeringsinstanties, die een royaal, verkwistend- en weeüderig leven leiden, terw-ij-l het arme volik nog in ellende en armoede leeft: zelfs nog in ellendiger en armoediger omstandig heden dan tüdens de koloniale oveitheer- De oorzaak van alle ellende in het ■huidige Indonesië noemde de heer Isa Ansjary onder meer het feit, dat onder de elitegroep een morele crisis is inge treden en corruptie hoogtij viert. De leiders werken niet ernstig in het belang Staats „greep": zaken zijn zaken 1 Volgen- Ass. Press -heeft Engeland een i 1 A J1 1-.A nieuw plan ontworpen voor een inter- zonder Egypte. Er is sprake van de vor- HET EGYPTISCHE KABINET heeft per decreet het duizelingwekkende miiKg van een stafhoofdkwartier van vermogen van ex-koning Faroek onder beheer der regering ge- Z€ven landen op Cyprus. Dit zou dan het j j it T- i l l zenuwcentrum zyn van een plaatst. Hangende een desbetreffend onderzoek, kan Faroek nu met over ai,]jan,-je voor ket Midden Oostt.,. zijn vermogen in Egypte beschikken. Men-heeft twee beheerders be- irika, Frankrijk, Turkije, Australië, Nieuw noemd, namelijk de heren Ahmed Chasahaba. ex-minister van Buitenl.Zeeland en Zuid-Afrika -hebben reeds Zaken en Hoessein Fahmy, ex-minister van Financiën. De waarde der. in ÏT I k u j j. j inn nnn nnn j' Het P1®1* »ldi» deze bron, betekent beslag genomen, eigendommen wordt geraamd op ruim 100.000.000 pondeen nieuwe phase In de pogingen sterling oftewel1.070.000.000 gulden. het Westen, een commando voor hstluchtdoelgeschut. Door deze toe-1Oo8te" V?"ïpei h?Taï K' zegging zal Naguib, de slimme vos, zeker j N'J>rd Atlauhsehe het hart der Egyptische „Eva's" getrof- Pact* D* ,be-®k«njs Is dus, dat boven net narx oer «wie ge genoemde landen, gesteld dat zij het-plan aanvaarden, voortgaan met het beramen van een defensie voor het Midden Oos ten, zonder Egypte, dat esn sleutelpositie in dit gebied inneemt. Egypte staat „af wijzend", maar Londen hoopt dat de nieuwe Egyptische leiders hun standpunt zullen herzien. De onmiddellijke functie van dedigingsplan zou zijn: 1. Vaststellen, hoeveel land-, lucht- en zeestrijdkrach ten nodig zijn, om elke communistische aggressie in dit rijke oliegebied af te weren. 2. Nieuwe toegangswegen tot alle andere landen in kaart te brengen, waar bij de Arabische staten en Israël, ten einde de belangen dier landen te koppe len aan de zaak van het Westen. de opbouw van het land, doch ge bruiken de staatsgelden o>m zioh te ver- nij'ken- De morele crisiat waarover -veel wordt gesproken, heerst niet onder het volk, doch uitsluitend onder de hoge leiders- krinigen, aldus Isa Ansjary. Hij vervolg de: „De acties der gewapende -ben-den zijn zeker af te keuren. Maar een en ander houdt verband met elkaar. Tot de oor zaken van alle ellende behoren de scherpe maatschappelijke tegenstellin gen. De Masjoemi wil de regering ver zoeken, te bewerkstelligen, dat de staat niet uiteen zal vallen als gevolg van on- Kiwoordelijkiheid van de leiders- Men dient zuinug en so-ber te leven, in overeenstemming met de omstandaghe den-, waarin het volk verkeert. Dit is -geen ingewikkelde theorie. De nationale vrijheid is verkregen, omdat tijdens de vrijheidsstrijd de leiders één waren met he', volk. Thans moeten de leiders naar het vol-k terugkeren en -het lot der be volking delen". In de eerste plaats, aldus Isa Ansjary. dient de damocratie daadwerkelijk te worden gewaarborgd. De machtsinstel lingen van de regering, dienen er te zijn de democratische rechten van het volk te garanderen. De oppervlakte ven Faroek's grond bezit beslaat meer dan 80.000 ha. De omvang van zijn bezittingen was steeds zorgvuldig geheim gehouden. Zelfs de hoogste regeringsfunctionarissen hebben nu moeten toegeven» dat er geen vol ledige inventaris van bestaat. Men ver wacht, dat Faroek's enorme rijkdom zal blijken uit de stukken, die bfi zijn ab dicatie, in beslag werden genomen. Het zal vele weken duren, voordat een vol ledige inventarisatie kan plaats vinden. Inmiddels is, de uit drie leden bestaan de „regentsehapsraad", die in naam van Koning Ahmed Foead II, de baby van zeven maanden, over Egypte zal regeren, door de ministerraad beëdigd. De plech tigheid werd niet gekenmerkt door de gebruikelijke praal. De soldaten op het plein van het paleis waren gekleed in eenvoudig veldtenue en er stonden slechts drie pantsenvagens opgesteld. De regenten, zijnde prins Mohamed Abdel Menelm, kolonel Mohamed Rashad Me- hanna en Bahieddin Barakat (een der beste juristen van Egypte) hebben de eed afgelegd in de grote zaal, waarin Faroek gewoonlijk de kabinetszittingen presideerde. Na beëdigd te zijn, liepen zü langs een historische galerij, met por tretten van Mohamed Aly, de grondleg ger der Egyptische dynastie, naar de grote kroningszaal. Daar poseerden zij voor de fotografen, In het Abdinpaleis zal de regentsehapsraad nu haar taak beginnen. Generaal Naguib, opperbevelhebber en leider van de staatsgreep, ontpopt zich als voorvechter van grotere vrijheid voor de Egyptische vrouw. Hij heeft de leid ster der Egyptische vrouwenbeweging, ouw Doria Sjaffik meegedeeld, dat hij voorstander is van het tewerkstellen van vrouwen bij de strijdkrachten. Zij kunnen daar werken als typiste, chauf- feuse, b\j de administratie en zelfs bij fen hebben. Het vraagstuk van het vrouwenkies recht kan, volgens Naguib, echter slechts worden opgelost, als de „zuiveringsstrijd" In het gehele land gewonnen ls. Het Egyptische kabinet heeft reeds de ont werpdecreten goedgekeurd voor dé zui vering van het bestuursapparaat en het instellen van een commissie, die bij deze omvangrijke actie moet helpen. De des betreffende wet zal van terugwerkende kracht zijn tot 1933. Terwijl de zuivering op gang komt, is het invoerverbod op een, 40-tal buiten landse bladen weer opgeheven. De op positiepartij, de Wafd, heeft 9 partij functionarissen geroyeerd. De defensie van het Midden Oosten Komt er een accoard tussen Egypte en Engeland? De Britse ambassadeur te Cairo, Sir Ralph Stevenson, heeft weder om een onderhoud gehad met premier Maher, o.a. ook over de verdediging Twintig nieuw© vlieg velden in Indonesië Het Indonesische ministerie van Lucht vaart heeft een driejarenplan opgesteld voor de aanleg van 20 nieuwe vliegvel den en verbetering der bestaande. BESSEN JENEVER 1/oor cteJonge/u/ (Advertentie) VAN DELFT'S ONTBIJTKOEK ituvaécéëcü Nieuwe stichting opgelicht Ten dienste van de emigranten In Den Haag is opgericht de Stichting Emigrantenbelangen, die zich ten doel stelt gratis adviezen te verstrekken en hulp te verlenen aan emigranten. Bij de stichting, die haar centraal bureau heeft in Den Haag (Bazarstraat 16) is verkrijgbaar een zogenaamd emigranten zakboekje dat echter eigendom van de stichting blijft waarin de emigrant de moeilijkheden en problemen, waarvoor hij zich ge plaatst zou kunnen zien, vindt weer gegeven. Ook liggen er op het centraal bureau vele internationale dagbladen er periodieken en andere emigratielitera tuur kosteloos ter inzage. In samenwerking met deelnemers der stichting zal een permanente tentoon stelling in Den Haag worden ingericht, waarvoor kosteloos entréekaarten wor den verstrekt en waar de emigrant alle soorten van goederen en voorwerpen, speciaal voor de diverse emigratie- landen vervaardigd, kan bezichtigen; demontabele meubelen, huishoudelijke en electrische apparaten, passage- verschepingsmogelijkheden, emballage materialen en verzekeringsmogelijk heden, binnen- en buitenlandse emigra- tielectuur enz. enz. De stichting is echter geen meldingsbureau en geeft geen v lichting omtrent landen, streken plaatsen. Het dagelijks bestuur der stichting bestaat uit de heren J. A. van Min (voorzitter), C. Besseling (secretaris) en T. Kaptein (penningmeester), allen in Den Haag. Groot medisch pavil joen op de Najaarsbeurs Bijna 50 stands van 111 iabiikanten uit 11 landen Op de Utrechtse Najaarsbeurs. die van 2 tot 11 September zal worden gehouden, zal een apart medisch paviljoen verrijzen met 47 stands van 111 fabrikanten uit 11 landen. Een der inzenders zal 'n n: opvouwbaar en geheel van aluminium vervaardigd ziekenhuisledikant expose ren. 't Is speciaal bestemd voor de wijkver pleging. het Rode Kruis e.d. Het model berust op een vlechtwerk van rubberban. den, gespannen op een frame van buizen. Een andere firma komt met een ni soort windsel. Dit verband bestaat uit een weefsel van kunstmatige vezels, ge combineerd met een onoplosbare kern draad. Deze vezels worden kort voor het aanleggen van het verband met behulp van een oplosbaar middel week gemaakt. Het oplosmiddel verdampt na het aanleg gen van het verband. Er ontstaat dan bard en poreus verband, gewapend onoplosbare kerndraden. Ook op het gebied van de babyverzor ging is er iets nieuws. Er zal een vol automatische electrische couveuse wor den geëxposeerd, een verbeterde uitvoe ring van een bekende Amerikaanse Kerk en School Van morgen af weer uien naar Duitsland Met ingang van morgen mogen er wee Nederlandse uien naar West-Duitsland worden uitgevoerd. Reeds maanden ge leden was het beschikbaar gestelde con tingent voor dit product uitgeput, maai thans is hiervoor weer een bedrag var D.M. 420.000 vrijgegeven. Naar het huidige prijspeil op de markt te oordelen zal het hier gaan om ongeveer twee mil- lioen kg, hetgeen weliswaar geen grote hoeveelheid is, maar toch een welkom ruggesteuntje aan de markt zal geven, vooral nu Engeland de invoer van uien uit alle landen van 1 tot 15 Augustus be perkt heeft tot maximaal 10.000 ton, waarna in dat land een geheel gesloten periode aanbreekt tot eind November. Meer dan diamant in Dellt Zaterdag 16 Augustus hoopt het echt paar C. L, v. d. Drift-van Rijn, Nassau- laan 104 te Delft, het 65-jarig huwelijks feest te vieren. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk roepen: te Poortugaal (toez.) J. H. H. Jansen te Heerewaarden; te Goedereede dr J. C. Hooykaas. voorheen pred. te Arnemudden. wonende te Schevendngen. Geref. Kerken roe pen: te Ternaard catid. P. Joziasse te Serooskerke (W.). Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) r o e p e n: te Blokzijl cand. E. R. Postma te 's-Gravenhage. Chr. Geref. Kerken ...ingenomen: naar Bunschoten Joh. de Waal te Papendxecht. Centrum voor evangelisten in Antwerpen In An weipen zal deze maand een Theologisch Centrum worden geopend dat uitgaat van het Interkerkelijke Con tact Comité, een lichaam dat samenwerkt met de WorM Evangelical Fellowship. De 'bedoeling is om evangelisten op te lelden voor het zendingswerk in België. Nederlanders die dit werk willen steu- worden opgeroepen theologische en andere christelijke boekend bij voorkeur in de Nederlandse taal, te zenden aan het adres van de heer H. J. Heule, Kei zersgracht 756, Amsterdam, die voor doorzending zorgt. Luthers congres in Berlijn Verslag van „Hannover" aan Oostduitsers In de Britse sector van W.-Berlijn is gisteren een vierdaags congres van Lu theranen geopend, waaraan, behalve de Lutherse bisschoppen van Thuringen, Saksen en Pommeren en 1.200 andere Lutheranen uit Oost-Duitsland. afgevaar digden uit de V.S., Australië, Canada, In dia. Scandinavië, Indonesië en Japan deelnemen. Het doel der bijeenkomst is, de Oostduitsers verslag uit te brengen over hetgeen op het onlangs te Hannover gehouden congres van de Lutherse We reldunie besproken is. De Oostduitsers hadden indertijd van hun regering geen toestemming gekregen dit congres bij te wonen. Vlaa EXAMENS TEKENEN M.O. 's-GRAVENHAGE, 6 Augustus Voor akte M.A. zijn geslaagd: mej A M Versteeg. Rotterdam; en de heren N A van Diepen, Purmerend; B Pots. Groningen; S S H Ro bles de Medina, Den Haag; H E Vermaas. A'dam; W J Ch Vonk, Den Haag; E J de Vroes. Den Haag. Subsidie bij luchtvervoer van druiven Ook dit jaar heeft het Centraal Bureau an de Tuinbouwveilingen besloten sub sidie te verlenen op de luchtvracht ter van druiven naar Engeland, Zweden en Noorwegen, welke met onmiddellijke ingang maar uiterlijk tot 1 Februari 1953 van kracht is. Dit sub sidie bedraagt voor Engelse bestemmin gen 10 tot 15 ct per kg netto, Ierland Noorwegen 20 en Zweden 20 tot 25 per kg. Naast het vervoer per schip neemt het luchttransport voor dit pro duct slechts een bescheiden plaats in. Wat gemeenteraad (volgens minister) mag en moet De gemeenteraad mag inderdaad over-| eenkomstig de nieuwe Winkelsluitings-i wet de vergunning voor een koopavond beperken tot bepaalde bedrijfstakken. Verder is de gemeenteraad verplicht, bij de aanwijzing van vacantdetijd een rouleringssysteem toe te passen. In de keuze van het systeem is de raad vrij. Een verplichting tot openstelling van winkels kan evenwel in een regeling krachtens deze wet niet worden opge nomen. Dit deelt minister Van den Brink mede in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Gornellssen (V.V.D.). Advertentie Zuiveren ontsmetuwhuid met de helder vloeibare 7 D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest GEN MWeMWeMWe Het lied der aethergolven DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1952 Hilversum I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws Gram. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 12.00 Orgel en piano 12,25 „In 't spionnetje 12.33 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Gram. 1.20 Hon gaarse. Roemeense en Russlssche muziek 1.50 „Het eenzame hart", hoorspel 3.00 Voor de 7.00 Gesproken brief 7. der weet te vertellen, dat een neef van haar in voor, hèm een paar dagen van te voren te schry- rtï/iir's «Brtrelf viin voor pyjama om een boodschap werd gestuurd. Be- ven, hem naar verschillende dingen te vragen, T Plf San rinh hïïvooSJesteld halve dat moeder dit onwelvoeglijk vindt, is ze hem te verzekeren, dat zijn brief aan haar door Lien nog moeilyker dan ze zich had voorgesteld. aeval kouvatten zou. niemand anders zal worden gelezen. Jammer ge- t geval kouvatten Hij was al wat verkouden, toen hij wegging. Annie Mulder weet ook andere dingen over de een week voor de verjaring krijgt ze griep en ziet "órde "borstel- groentijd, maar die vertelt ze enkel aan Lien. Die geen kans, een brief in 't geheim te posten.^Ze js ijlen nog moeuyuer unit oe «ui nou Het is zo anders dan vroeger in Veenewoud. Toen ook tang, ^DickJLn was hy ook wel byna de hele week afwezig, maar hij bleef toch lid van het gezin. Lien maakte dan dP^hnnZonS(Kes?kleren a^^oW alfeï voor^em" bezorgenLÏmi angstige dagen. Zou moeder nooit verplicht,'haar gelukwensen in te sluiten bij de de zyn Zondagse kleren al, borg aiies voor nem over zóiets denken? En vader? £lke morgen aan brief van vader en krijgt van Dick op hun ge- het wist het ontbijt bidt hij voor Dick. Hy zal dat ook nog meenschappelijke feestdag een epistel, dat weinig wel eens in stilte doen. Maar zou er voor die verschilt van de traditionele brieven. Je kunt *r jongens, waarvan Annie vertelde, nooit gebeden worden? op. Dan had je zijn was, die thuis behandeld werd, je stopte zijn kousen en, eer ji was het al weer Zaterdag. Nu is er niets van hem thuis dan een half-versleten pak en wat jongensboeken. Nu wóónt hy in Delft. Moeder voelt dat opk, maar uit het op een wij ze, die Lien onaangenaam is. Moeder tobt er over, dat mevrouw Van Beek de was buiten de deur heeft. Ze vreest, dat dit erg slecht voor het goed is. Wie weet, hoe gauw zijn ondergoed versleten zal zyn. En je kunt van zo'n vrouw ook niet ver wachten, dat ze het zo oordeelkundig verstelt als dit thuis gebeurde. Wie weet, hoe gauw hy zijn sokken moet afdanken. Stoppen doen ze tegen- OEN DE VESTING VIEL door D. MENKENS-v. d. Spiegel Dick's eerste brief na het groenlopen ontheft beetje om lachen, je krijgt geen reden tot be zorgdheid, maar je blijft even onwetend omtrent de werkelijke Dick als tevoren. Dan maar af wachten, wat de Kerstvacantie brengt. In haar hart vreest ze. dat hij veranderd zal zijn. Hij heeft omgang met oudere jongens uite en ander milieu, bij de Van Beek's ls hij „meneer Harders", zoals hij in zijn brieven op komische wijze weet te ver tellen, hij leidt daargindse en zelfstandig bestaan en zal wel niet meer de jongen zijn van voorheen. Hoe valt het mee, als Dick een week voor Kerst- Advi woordig lang niet meer op die degelijke manier moeder van alle zorgen, 't Is byzonder meege- mis onverwacht thuiskomt HU heeft niet precies van vroeger. Ze hoort en ziet op dat gebied hier vallen, schryft hij. De lui waren erg geschikt en geschreven welke dag en op welk uur hij zou ko- in Groenkerk al zoveel, dat haar niet aanstaat lieten hem geen ai te gekke dingen ioen. In bij- men en daar ineens,terwyl Lien in de Keuken aan In een stad zal hét nog wel erger zijn. En als zonderheden treedt hij niet en die had Lien zo t strijken is, staat hU voor het raam Dickó wa* zo'n jongen maar voldoende te eten krijgt. Die graag geweten. Al gauw blijkt echter, dat hy nooit forser, wat breder, maar verder Dick, helemaal stedelingen leven 's winters bij dure blikjes. Ge- bijzonderheden schryft. Zyn brieven komen Mnart"r u ha loof dan maar niet, dat er schalen groente op ta- elke Donderdagmorgen, vermelden gewoc— fel komen zoals thuis. De melk is in een stad ook dat hij het best maakt en de studie hem bevalt, later vader - lang zo best niet als buiten en de eieren zijn er Erg kort zijn ze, maar heel opgewekt. Zelden volmaakt. Wat die Dick bomen kan! Met vader niet vers. ontbreekt de humor. Aangezien ze echter voor het redeneert hij over studie, profs, dominee s, kerken Lien ergert zich. Denkt moeder nu heus niet hele gezin zijn, heeft niemand er in 't byzonder preken, moeder weet hij gerust te r^t®^len dmtrent verder? Ja, toch wel, en hól Ze is niet gerust wat aan. Vader en moeder schijnt dit niet te de- zijn verzorging door over het ontgroenen. Ze heeft wel eens gehoord, ren, maar Lien had het graag anders gezien Rram'' «"hnniue dat ze zulke jongens soms kletsnat gieten. Als Natuurlyk kan hij niet aan ieder apart schrijven Dick er dan in vredesnaam maar voor zorgt, en zouden vader en moeder het vreemd vinden, beslag leggen, als geen goed pak aan te hebben en direct naar huis als zy briefjes voor zich alleen kreeg. Dat kan spel of een gewillig gaat om droge kleren aan te trekken. Annie Mul- enkel gebeuren op haar verjaardag. Ze neemt zich berijen. Dick Moeder ls haar ontroering nauwelUks mees- elke Donderdagmorgen, vermelden gewoonlijk, ter, de kleintjes vliegen hem om de hals en,aks - -n de anderen thuis zUn, is de vreugde Van Beek, voor Riet Bram's schoolverhalen toont hU belangstelling door de jongere leden van het gezin laat hy hem nodig hebben bU hun )r zoeken voor bun liefheb- Concert 8.00 Nieuws 8.05 Residentie-orkest solisten 8.45 „Het rode licht", hoorspel Amusementsmuziek ".30—12.00 Zang, 9.50 Orgelconcert 10.1. 11.00 Nieuws 11.15 Sport viool en orgel. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed 9.00 Voor l iram. NCRV: 10.00 Gran KRO: 11.00 Voor de Morgendli 11.45 Grai dag 2^00 Ea n de lij k e "zendrn gst 1.00 Nieuws de Geref. Zend 1 ngsbond62^nGram' Je vrouw 3.30 Kamerorkest 4.00 4.30 Kamermuziek 5.00 Voor de 5 Lichte muziek 6.00 iiieuws oio vrouwenkoor en solisten 6 40 „Op de stelling" 6.50 Leger des Heilsmuzl'ek 7.0a Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord 7.20 Geestelijke liederen 7 40 Radiokrant 8 00 Nieuws 8 10 LSndler- kapelle en Jodelkoor 8.50 Reportage 9.10 Gram. (9.30 .,'t Wespennest") 9 55 Buiten lands overzicht 10.15 Pianoduo 10.45 Avond overdenking 11,00 Nieuws 11,15—12.00 Gram. Engeland. BBC. 330 m. l! Voor de boeren 12,25 Gev. Nieuws 1.20 Fllmprogramm Jeugd 5,30 Gra 1 Orgel 12.15 gramma 1.00 -.0 1.J5 Sport 2.00 Gram. 2.1o Reportage 3 00 Gram. 3.30 Hoor- -.pel 5.00_y°or de kinderen 6 00 Nieuws 6.15 gramma 7.00 Hoorspel Sport 6.20 Gev. p 7.30 Arbeldersorkej Wetenschappelijk icht 8,30 TwinUj 9.15 Causerie 9.45 Viool. 9.00 Niet cello, plano en alt 11.00 Nl> Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12.00 Voor dracht 12.15 Orgel 12.45 Amusementsmuziek 1.30 Gram. 1,45 Voor de kleuters 2,00 BBC Northern Orchestra 3.00 Recital 3.30 Plano- 15 Mrs Dal< rlété-orkest 5.30 Or- m soliste 6.45 Hoor- ojournaal 7.25 Sport - - Hoorspel spel 3.45 Dansmuziek boek 4 30 Gram. 4 45 Va gel 6 00 Militair orkest 1 spel 7.00 Nieuws en radi 7,30 Cyril Fletcher progi met muziek 10.00 Nieuws 10.15 Dansmuziek 11.00 Voordracht 11.15 Orgel 11.56 Nieuws. Frankrijk. Nat. Programma. 249 en 347 m. 12.30 Opera-aria's 1.00 Nieuws 1.20 Opera aria's 2.00 Nieuws 2.05 Gram. 2 25 Hoorspel 5.10 Orgelconcert 5.55 Gram 6.30 Amerikaan se uitzenlng 7.01 Gram, 8.02 Symphonle- orkest en solist (855—9.15 Gram.) 10.00 Lich te muziek 11.15 Gram. 11.45 Nieuws. Brussel. 324 m. 11.45 Gram 12.34 Voor de landbouwers 12 42 Gram. 1.00 Nieuws 1.16 Gram. 3 00 Orgelrecital 4.00 Gram. 4.15 Lich te muziek 5.00 Nieuws 5.10 Gram. 5.15 Voor de kinderen 6.15 Lichte muziek 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7.40 Gram. 8.00 Klank beeld 8.30 Verzoekprogramma 9.00 Voor de vrouw 9.45 Verzoekprogramma 10.00 Nieuws 10.15 Zang en plano 10.45 Gram. 10.55 Nieuws. Brussel. 484 m. 12.05 Gram 1.00 Nieuws 1.10 Gram. 5.00 Nieuws 5.15 Amusements muziek 6.30 Gram. 7.45 Nieuws 8.00 Hoor spel 9 20 Gram. 10.00 Nieuws 10.10 Gram. 10.50 Nieuws. fpOEN de archaeoioog Bingham in 1911 in het Urumbambagebied op zoek was naar de ruïnes van de oude Inca beschaving, leidde zijn Indiaanse gids hem naar de top van een bijzon der steil en ontoegankelijk rotsplateau. Daar deed Bingham de ontdekking van zyn leven, want hier ontwaarde hij de ruïnes van Macchu Picchu, de oudst bekende hoofdstad der Inca's, overwoekerd door de vegetatie van Omstreeks het jaar 800 leefde hier, aan de Braziliaanse zijde van het machtige Andesgebergte, de Inca stam, die op deze ongenaakbare rots zijn granieten hoofdstad bouwde. Met grote nauwkeurigheid werden de rotsblok ken uit het gebergte gehakt, daarna opgestapeld en zonder cement aaneen gevoegd. Hier bouwden zij hun om muurde vesting, waar binnen zich de paleizen, tempels en woonhuizen ver hieven. En met een zo grote nauwkeu righeid tastten zij de geweldige rots blokken opeen, dat zelfs nu nog bij verschillende intact gebleven bouw werken geen mes tussen de voegen kan worden gewrongen. Het altaar in de Grote Zonnetempel bestaat uit één blok graniet en weegt omstreeks 100.000 kg. Hoe kregen zij dergelijke massale blokken naar boven en hoe werden deze op hun plaats ge vlijd? We weten het niet, maar zeker is, dat geen vesting zo'n magische en veilige aanblik moet hebben geboden als het grimmige Macchu Picchu, de rotsstad, 700 meter steil oprijzend uit de Urumbambakloof en in de rug ge schaduwd door de 3000 meter hoge rotskammen van de Andes. De Inca's woonden hier tot om streeks 1020, maakten van hieruit hun eerste veroveringen en trokken toen naar de Peruaanse zijde van de Andes, waar zij Cuzco stichtten, het middel punt van hun enorme rijk dat het tegenwoordige Bolivia, Ecuador, Peru en geweldige stukken van Columbia, Chili en Argentinië omvatte, doch dat door de gouddorst der blanken in 1532 in een handomdraai verniegtigd werd. Maar door al die vijfhonderd jaren heen, gedurende welke het Inca rijk zich uitbreidde en ontwikkelde, bleef Macchu Picchu in de herinnering der priesterkaste bewaard als het veilige toevluchtsoord in tijden van gevaar. En hierheen zijn dan ook de 100 Inca priesteressen gevlucht toen zij in han den dreigden te vallen van de Spaan se horde. Over stelle rotsen zijn zij geklauterd en langs duizelingwekken de afgronden hebben zij zich moeten spoeden om uit de handen der wrede blanken te blijven en tenslotte hebben zij een veilig toevlucht gevonden in de sedert 500 jaren verlaten hoofdstad Macchu Picchu, waar zij hun jonge levens in de stille verlatenheid hebben gerekt tot de dood hen riep. Want bij de Centrale Tempel in deze stad zijn 99 graven gevonden. Het ontbrekende graf zou toebehoor moeten hebben aan de langrfle"ende, die echter niemand had om haar lichaam aan de veilige aarde toe te vertrouwen. Van daar het getal 99. Dat getal doet ons aan iets merk waardigs denken. Want weet U dat 10 met twee negens kan worden geschre ven? Daarover morgen. (Nadruk verbodeu)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4