Eenzaam officier heerst woestijn over enorme Meer kinderen dan palmbomen r~ Spiegelkijker voor de Leidse sterrenwacht in Johannesburg Waar trieste herinneringen en een grote cultuur leven Mengsel van Amerikaanse „slang" en Beiers dialect Iedere dag trekken groepjes Leidse kinderen er op uit HJEUWE LE1DSCHE COUHANT 3 WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1952 EEN KAMEEL ALS JEEP... (Van onze correspondent Alfred van Sprang) DOUZ, (Tunesië), Juli 1952. TT7E VORDEREN maar langzaam. Moeizaam hobbelt de oude, Ara- VV bische autobus over de ongelijke, half onder het zand bedolven woestijnweg naar het Zuiden. De versleten motor weigert om de haver klap. Twee lekke banden liggen al op het dak en meer reservebanden zijn er niet. En de vooras maakt een verdacht geluid. „We zijn er nu zo" kondigt de chauffeur aan. „Wat is zo...?" pols ik voor de zekerheid. „Een kilometer of vijf nog." Zes uur zitten we nu al als sardines in een blikje op elkaar geperst. Achttien Arabieren met stapels bagage inclusief levende kippen en konijnen en ikzelf. De zon staat al die tijd meedogenloos op het dak te branden. De hitte en de stank in de bus herinneren aan een geitenstal. En wat er aan frisse lucht binnenwaait is heet als stoom. Maar een uur later zijn we toch op de plaats van bestemming. Douz is een gehucht. Op de kaart van Tunesië staat het met vrij grote letters aangegeven. In werke lijkheid is het niet meer dan een oase met een plukje primitieve witte huizen schots en scheef in de woestijn geplaatst- Er is een post van het Franse bestuur. Het is het laatste vaste punt voor de een paar ingelijste foto's uit Dakar en Indo-China. In een hoek staat een kame- lenzadel en in een andere een paar jacht geweren. Een stapel oude kranten ligt op een laag tafeltje- De overgang van de verblindend-witte woestijn waarop de zon uit een strak blauwe hemel staat te schroeien is op zichzelf al een genot. Dat woestijn zich over honderden kilometers in alle verlatenheid naar het zuiden uit strekt. Een Franse luitenant in een wijde Ara bische ballonbroek van zwarte stof met witte tressen om de zakken, een witte tuniek en de traditionele grijze kepi staat me op te wachten als de autobus zege vierend claxonnerend het pleintje op- rijds en alle inwoners uit hun huizen komen. Hij is de drager van het Franse gezag in deze uithoek van de wereld- „Goede reis gehad....?" informeer hij. ,Niet zo best....". Hij laoht- „Maar u heeft 't gehaaldvoegt hij eraan toe op een toon alsof dat lang niet altijd het geval is- .,U heeft zeker wel dorst....?" „Als een kameel, die een week niet gedronken heeft....!" „Dan zullen we dat vlug verhelpen.." Even buiten het dorp staan het kan toor en het woonhuis van de gezagsdra ger: koele, witte bouwsels met dikke muren en kleine vensters om de warmte buiten te houden. De luitenant gaat me voor. We komen in een kleine, maar ge zellige kamer met ter plaatse geweven ikleden in bonte streepdessins over de stoelen en op de vloer. Aan de wanden Familieberichten uit andere bladen 11 X P Smit, Lelden- t Fanak Ga'mbrus Est. Lima Puluh, Sumatra- Tlmur- mevr. Bramer— Brulnsma, z DJak.: mevr.Witteveen—ter Beeke. z Hengelo; mevr. Stenfert Kroeae—Cornelissen, z Aer- denhout Overleden: H v d Meulen. m 70 J Adam: J M M WalthulsPlekker. v 82 i: W F DoyerBijleveld, v 63 1 Haarlei WijkSchlppr- D J K Wetse- 81 j Bloemendaal; L Oosterbaan. m #0 1 A'danv J P Potasse. m 35 J Apeldoorn: Ch J Altdorfferde Veer. v 81 J AVJara: A Neef—'tHoen. v 83 J Haarlem; C Dijkstra, v 73 J Zeist; H van Hardeveld—de Haas. v 66 j Veenendaal; J de Waard-"»" megen. 57 j R'dam; G. Niemeijer. m 68 j N1J- genot bereikt echter een hoogtepunt als een Arabische bediende in een lange, witte djelebba een van de kou beslagen karaf helder water binnen brengt- „Gaat uw gangnodigt de gast heer uit/ ,.Ik drink de hele karaf leegwaar schuw Ik. „Er is nog meer Na het derde glas kom ik weer een beetje bij van de uitputtende tocht door de woestijn. Maar het zweet barst met stralen uit mijn lichaam. „Wat een hitte1" zucht Ik. ..Och, het is vandaag vrij koel...." vindt de luitenant. „Misschien voor hier...." „Het is vast niet meer dan 46 gra den ,.NouI" De luitenant haalt zijn schouders op. „We heb ben wel dagen van 50.. 51.. zelfs 52 graden!" Dan komt niemand de deur uit voor de zon on der is. En helemaal niet als er een sirocco waait en men zelfs niet kan transpireren. Of als er een van de beruchte zandstormen woedt. Het leven ligt dan eenvoudig stil- Het water uit de kraan kookt bijna. En in het woestijnzand kan men gemakkelijk een spiegel ei bakken- Maar nu is het het allemaal niets meer met een op petro leum werkende ijskast ln huis. Die is er echter nog maar een jaar- Daar voor was 'n koele dronk in de zomer iets onbe reikbaars en men smeet de Franse tijdschriften woedend in een hoek als er weer zo'n kwellende advertentie met glinste rende blokjes üs in een glas met een of andere verfrissende drank in stond- Het menu bestond in de zomer uit het wei nige wat er in de woestijn wil groeien aangevuld met conserven. Nu leeft men echter in luxe met een ijskast, waarin boter, vlees, verse groenten en dergelijke levensmid delen bewaard kunnen worden. En met een rimboeradio waarop Parijs en Monte Carlo meestal draaglijk te beluisteren zijn. Het werk boeit. Het is een heel speciaal soort werk. In de wintermaanden zwerft het grootste deel van de bevolking met haar kudden kamelen, schapen en geiten door de woestijn en men gaat dan regelmatig op patrouille en blijft drie, vier weken weg. ,.Met een jeep „Daar kom je hier niet ver mee...." legt de luitenant uit, ,.er zijn verderop geen wegen. Nee, op een kameel: de jeep van de woestijn". „En waar slaapt u...." ..In een tent. Als het in de woestijn te warm wordt komen de nomaden naar de oases om er de zomer over te blijven. Het zijn zeer primitieve mensen. Met moeite kan men hen overhalen Iets nieuws toe te pas sen om meer profijt van hun inspanning te krijgen. De stamgeest is zeer sterk en het godsdienstige leven uiterst strikt. Fotograferen beschouwen velen nog als iets duivels. En vrouwen zijn niet meer dan onmondige werkezels. „Hoe staat het met het nationalisme?" „Het bestaat hier niet..." „Geen bomaanslagen en zo..." „Nee hoor Hard bestaan Meer vrijheid dan deze mensen heb ben kunnen ze zich ook moeilijk wensen. De woestijn is hun wereld en niemand belet hen die te doorkruisen zoals ze dat willen. En voor de rest verlangen ze niet veel. Behalve het dorpshoofd en twee of drie anderen weten ze waarschijnlijk niet eens van het bestaan van een na tionalistische beweging af. En bovendien hebben ze het veel te druk om in het arme woestijngebied in het leven te blü- „Het ls een hard bestaan De luitenant zucht. „Er komen meer kinderen bij dan palmbomen „Hoe kan men dat veranderen „Meer water Water is het goud van de woestijn. Waar water is kunnen palmbomen en andere gewassen groeien om mens er dier te voeden. Daarom is men voort durend op zoek naar nieuwe water bronnen. En naar methoden opbrengst uit de grond te krijgen. De bestuursambtenaar leeft dicht bü het volk. Hü leert de vele gewoonten kennen en de andere levensopvatting. En vooral ook eindeloos geduld. Het is werk wat de meesten van hen grijpt en niet los laat. Het is een eenzaam bestaan. Overdag is er het werk. :De avonden zijn echter lang en bieden weinig af leiding. Een bezoeker van elders is een feestelijke, maar zeldzame gebeurtenis. „Wat doet u anders. „Veel lezen en studeren., „Wat studeert u „Ethnologie en Duits Heimwee Er is veel wilskracht voor nodig om onder deze omstandigheden tot een der gelijke inspanning te komen. De hitte leidt gemakkelijk tot het afdalen naar een minimale vegetatie. Daarom moet men iets doen om dat te voorkomen. De luitenant speelt in zijn eentje tënhls met een bal, die aan een elastiek vastzit en vanzelf bij hem terugkomt. Hij verdiept zich in de geschiedenis en de gebruiken van zwervende stammen. Hij tracht door zelfstudie zijn kennis van het Duits te vergroten. Krampachtig vecht hij tegen de verlammende invloed van het eenzame woestijnleven. Het is een leven arm aan cultuur en dat houdt hü zioh elke dag weer voor om het verlangen naar die cultuur niet te verliezen. Het werk bevalt hem en hü gaat er ln op, maar Frankryk blüft voor hem toch het land om werkelyk in te leven. Boeken en kranten Zeshonderd kilometer ten zuiden van de Middellandse Zee op de grens van de Sahara ligt het vergeten gehucht Douz: een handvol huizen, waar een jonge luitenant het Franse gezag ver tegenwoordigt. Alfred van Sprang is er op een van de heetste dagen in" deze zomer heen getrokken om een indruk te krijgen van het leven ln die on eindige, troosteloze zandzee. Sinds na tionalistische terroristen enkele maan den geleden de moderne autobus over vallen en verbrand en de Franse chauffeur vermoord hebben, is er geen behoorlyke verbinding meer met Douz. In een oude met mensen en bagage afgeladen Arabische auto bus heeft hij derhalve het eentonige traject door een kaal en dor landschap moeten afleggen. „Dit ls het beste uur van de dag... beaamt de gastheer. een vestingachtig gebouw vyftig meter verderop komen vyf Arabische mi litairen in lange, stofjasachtige unifor- van khaki en met witte tulbanden op. Vier van hen stellen zich naast elkaar op met het gezicht naar de woestyn. „Geeft achtcommandeert ni De lichamen strekken zich. „Presenteert geweer1" Ze nemen de vier lange geweren in de linkerarm en brengen de rechterarm horizontaal op borsthoogte. De vyfde gaat naar het gebouw en laat plech tig de Franse tricolore zakken: een sym bool van macht en Westerse beschaving. Er klinken meer bevelen. Dan marche- de vijf mannen met de vlag het ge bouw in. En wij gaan weer zitten. „Nog iets drinken Erg graag „Mohammed. Stil staren we voor ons uit. Het leven komt' nu weer in beweging. Mannen drij- hun kamelen beladen met hout voort. Vrouwen met grote, aarden kruiken op Agenda voor Leiden Woensdag HoogiL kerk, hali 8: Avondstilte. Levendaal 1, half 8—half 9: zitting prij- zencommissie- Vrijdag. Noordwijk aan Zee. Geref Kerk. 8 uur: Jaap Plug, orgel, en C. Verloop, cello. Tentoonstellingen Volkenkunde, 10—5 uur: Vertrouwd bezat van vreemde herkomst (tot 1 Oc tober). Nachtdienst apotheken Apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406 en de Zuider-apotheek. Latnmen- schansweg 4, tel. 23553. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Christiaan, zn v D. A. v. d. Reüden en C. Sirag; Arie, zn v A. Kik kert en J. van Vliet; Alida, dr v A. van Winkel en M. v. d. Boogaard; Marcel, zn v M. C. Sampimon en P. Ouwerkerk; Anthonie H, zn v H. den Os en C. Groe- nendük; Gerrit Jan, zn v G. J. v. d. Beek en J. Oudshoorn; Wilhelmina, dr v F. Kramer en J. van Diggele. OVERLEDEN: M. Kruyt, vrouw, 76 jr; J. Ouwerkerk, man, 71 jr; E. Verhoeven, dr, 3 dg. GEHUWD: J. P. Hokkeling en Klaasen. Goud en diamant Het echtpaar H. Lacourt, Rijndijkstraat 1, hoopt op 6 Augustus vijftig jaar ge huwd te zyn. Het echtpaar G. Bernard, Barend van Namenhof, is op 18 Augustus zestig jaar getrouwd. het hoofd gaan naar de bron om water te halen. Voor de huizen zitten mannen in witte gewaden en met de karakteris tieke rode hoofddeksels op bij elkaar te praten. Een van hen is bezig met het zet ten van thee in een klein, emaille potje op een houtskoolvuurtje. In de verte balkt klagend een ezel. Met het ruisen van de wind door de statige, dofgroene palmbomen is dat het enige geluid. Aan de andere kant strekt de woestijn zich uit. Een barre, onafzienbare vlakte van niets dan geel-wit zand met een enkele :palm als speling der natuur uitstekend boven de golvende oppervlakte. „Imponerend, hè „Tja...." Een volle maan klimt groot en geel boven die eenzaamheid uit en verhoogt nog-de sfeer van beklemmende verlaten heid. (Nadruk verboden) Belangrijke aanwinst voor Zuid-Airikaanse observatiepost Bij de firma Rademaker in Rotterdam is men op het ogenblik bezig met het maken van een spiegelkijker, die bestemd is voor de Leidse Sterrenwacht in Johannesburg in Zuid-Afrika. De spiegel-zelf, die in het laboratorium van de Yerkessterrenwacht in Amerika wordt gebouwd, is over enkele maanden gereed. Deze nieuwe apparatuur zal een belangrijke aanwinst zijn voor deze Zuidafrikaanse observatiepost, die reeds zovele belangrijke waarne mingen aan de hemel van het Zuidelijk halfrond heeft verricht. vatiepost op het terrein van de Unie sterrenwacht. Deze post kreeg een eigen küker voordien werd waargenomen met 't instrumentarium van de Zuid- In een onderhoud dat wy met de hoog leraar aan de Leidse sterrenwacht prof. dr L. J. Oosterhoff, mochten hebben, werd ons het volgende medegedeeld: „Het zich thans in Johannesburg be vindende waarnemingsstation van de Leldae sterrenwacht, zal eind volgend jaar, misschien begin 1954, moeten ver huizen. De atmosfeer boven deze stad wordt n.l. gaandeweg onzuiverder, waardoor de scherpte van het waarnemen wordt be- moeilükt. Men denkt daarom thans aar een plaatsje, dat ongeveer 50 km var Johannesburg verwüderd ligt, n.l. Harte- beestpoortdam. Wanneer dan ook in de laatste helft van het volgende jaar de nieuwe küker gereed gekomen is, zal men met het opzetten wachten, tot de nieuwe behuizing is betrokken. Dat de optiek niet in ons land r Ln Amerika wordt vervaardigd, vindt zün oorzaak in het feit, dat men in het Yerkeslaboratorium bezig is een viertal van dergelüke spiegels, w.o. een voor de Leuvense universiteit, te maken. Men heeft daar al een zekere ervaring, in dergelüke optische apparaten". Op onze vraag of de nieuwe küker wellicht enige tüd in Leiden zal opgesteld worden, wanneer hü klaar is terwül de nieuwe sterrenwacht nog niet in gereed heid is gekomen, antwoordde professor Oosterhoff, dat dit misschien wel zal ge beuren, maar als proefopstelling. Van een goede waarneming zal geen sprake kunnen zijn, omdat de stand van de as van de küker berekend is op een andere geografische breedte, dan die van Leiden. Innige samenwerking Zoals men weet bestaat er tussen Zuid- Afrika en Leiden sinds omstreeks 1930 innige samenwerking op astrono misch gebied. In het begin bestond die samenwerking uitsluitend uit het zen den van een Leidse waarnemer, doch vlak voordat de tweede wereldoorlog begon, kreeg Leiden een eigen obser- E EN JEEP VAN DE AMERIKAANSE M.P. rijdt door de straten van München. Links en rechts wordt gekeken naar de militairen, die zich vervelen en hun tijd trachten te doden met Münchener meisjes. Zo 's avonds de stad hoort men een merkwaardig mengsel van Amerikaanse „slang" Beiers dialect. Maar de liefde vindt zich door de taal heen. Tussen „love" en „Liebe" is geen verschil en de controle van de M.P. laat heel veel toe. doden. Die jeugd moet gered worden Een plukje palmen en verder: zand en nog eens zand zover het oog reikt. Dat is Douz, radio houden hem enigszins er mee ver bonden. Maar om de zoveel tüd moet hü er zelf heen om zioh geestelük te kunnen verfrissen en nieuwe krachten te ver zamelen. „Een soort helmwee „Heimwee naar de westerse cultuur..." Het is ln deze vergeten uithoek van de wereld geen wonder. En vooral niet voor een Fransman. De zon ls onder. Er waalt nu een lichte bries uit het Noorden. Eindelijk is het een beetje draaglük. De bediende heeft een tafel en twee stoelen buitengezet en we strekken lui de benen in het zand. De schemer valt langzaam. „Wat heerlük...." zucht ik tevreden. De Amerikanen weten zich overigens goed aan te passen aan de zeden en ge woonten van Duitsland. Ook zij drinken veel bier en ook zij gebruiken om 5 het Duitse koftie-uurtje met gebak en slagroom. Ze spreken de groet „Grüss ook de Gott" al heel correct uit en exen met heel veel smaak de „Wiener Würstchen mit gemischtem Salat." Heiinneringen Doch bij al deze pogingen om zich te schikken in het Duitse leven, zyn zij bij de echte Münchener toch niet geliefd. En begrijpelijk. In de eerste plaats zijn de vele ruïnes nog steeds onaangename her inneringen aan een periode, waarin elke Amerikaan uit lyfsbehoud vervloekt werd- Bij alle schuldgevoel, dat de Duit sers thans met zich dragen, blijven de bommen van de geallieerde vliegtuigen toch nog steeds ingegrift in de gedachten van hen, die familieleden en bezittingen verloren. In de tweede plaats is voor een volk het gevoel van bezet te zyn een va meest tragische ervaringen, ook al ligt de schuld van die bezetting dan ook by de leidslieden, van dat volk zelf. Neder land heeft een bezetting ondervonden, meerdere malen zelfs, maar het ergst meest onmenselijk wel tijdens de laatste oorlog. Dat is voor óns de onaangename herinnering als we ln Duitsland verblij ven en daar weer dezelfde typen ontmoe ten als eens geüniformeerd in Holland. Als we Herr Ober moeten zeggen tegen de thans zo beleefde en onderdanige man, die wellicht eens een executiepelo ton in de Hollandse duinen de opdracht gaf enigen onzer neer te schieten. Dat vergeten we niet, al blijven we er niet by stilstaan De Christelijke plicht maant tot vergevingsgezindheid. Dat is een opdracht en die opdracht hebben met alle consequenties te aanvaarden- Omdat het een Goddelijke opdracht is. Er staat ons maer één weg open: een voorbeeld te zün voor hen, die niet wis ten wat zij deden: een voorbeeld te zijn ook voor de jeugd van Duitsland, die op groeide in een rechteloze tyd en n juiste weg nog moet zoeken- De jonge meisjes 's avonds langs de straten zijn ontspoord; de har monie in het gezinsleven hebben zij als kind nooit gekend. De jongens in de Bierstuben zien geen uitzicht meer tussen al die kapotgeslagen idealen en trachten, net als de Ame rikaanse soldaten, hun verveling te en daartoe is liefde en zelfopoffering nodig. Haat kan hier slechts commu nisme kweken. Straf en offer Het trotse Babyion, dat Hitier wilde bouwen, is ineengestort en de ten van wat eens beschaving en cultuur was. zijn de afgrijselijke getuigen een zware straf. Duitsland heeft geleden en lydt nog. De schuld is groot bevolking is arm- In de grote stad is de bevolking slecht gekleed en by de zomer- uitverkoop, die thans in München is be gonnen, wordt meer gekeken dan ge kocht. Het is alles te duur voor de bur german. Hy moet sober leven en kan zich niet veroorloven goede kleding te kopen of sigaretten van tien cent per stuk te roken- En dan is het opvallend hoe goed hy die soberheid accepteert, hoe goed hy zich schikt in het leven zonder echte luxe. „Zonder offers kunnen bovenop komen, mynheer", zei een tram conducteur me. Die offers worden gebracht, niet alleen om Duitsland er maatschaDpelijk boven op te helpen, maar ook cultureel De cul tuur neemt in het leven van onze Ooster buren een belangrijke plaats in. Voor de culturele wederopbouw heeft men alles over en het is voor de Nederlander be schamend, als hij op dit gebied aan Duits land een voorbeeld kan nemen. Het München's Phllharmonisch Orkest de Bayerische Staatsopera, de monumenten, de oude kerken, de volks kunst, het alles heeft de interesse de Münchener, hy is er als het ware mee opgegroeid. En in het stampvolle Prinz- regententheater gaat de „Elektra" var Richard Strauss in een enscenering en met decors waarvan we in Nederland alleen maar kunnen dromen. Daarvoor heeft Nederland geen geld ove: Elektra De Griekse tragedie van Elektra, wiei vader Agamemnon gevallen is door de hand van zijn vrouw Klytamnestra Aegistus, heeft Richard Strauss muzikale uitbeelding gegeven, die de muziek eigenlyk ondergeschikt maakt aan de tektst van Hugo v. Hofmannsthal. De enorme, byna demonische spanning in het leven van Elektra, die met haar broeder Orestio wraax wil nemen, ht Strauss zo suggestief verklankt, dat nergens plaats is voor een spanningloze een Italiaans bel-canto. De zelfkant van het zieleleven dezer figurei uit de Griekse mythologie heeft hy alleei maar willen geven en daarin heeft hy zo veel schier bovenmenselijke kracht er dramatiek gebracht, dat dit werk, waar van de opvoering nog geen 2 uren vraagt zeer veel vergt zowel van de zangera als van de toehoorders. En het was hoofdzakelijk aan geres en actrice als Inge Borkh te danken dat men hier een opvoering kreeg, die niet alleen van begin tot eind boeide maar ook Strauss het volle pond gaf. Inge Borkh heeft als Elektra de demoni sche spanning opgebracht en over elk detail de adem van Strauss laten gaan. Haar zeer krachtige, maar nooit gefor ceerde stem, vervolmaakte het geheel. Daarnaast stonden Elisabeth Höngen uit Wenen als Klytamnestra en Annelies Kupper als Chrysothenus als twee krachtige figuren. En Franz Klarwein (Aegistus) en Herman Uhde (Orestes) waren zo overtuigend, dat hier inderdaai van een ideale bezetting gesproken kor worden. Met vaste hand leidde Georg Solti het orkest. Daags daarna was er in de Markus- kirche bij de Isar de rust van de verhe ven kunst van Bach. Ter gelegenheid van Bach's 167 ste sterfdag speelde de organist van de Thomaskirche in Leipzig, Karl Richter, werken van de vroegere Thomascantor. In Richter, die we tüdens het Bachfestival 1950 ook in Wenen hoorden, zien we een organist groot formaat en met een zuiver begnp 1 Bach's kunst. Corn. Basoski. Vacantiebezigheden Velen zetten er hun beste krachten voor i Telkens weer kan men in deze weken groepjes kinderen door de stad zien trekken. Nee, we bedoelen nu niet de jongens en meisjes van buiten Het zijn Leidse kinderen, even Leids als wy allemaal. Zij leren hun stad ken nen, onze goede oude Sleutelstad, zy trekken naar buiten of naar een speeltuinkortom er is heel wat bedrijvigheid. De Leidse Jeugd Actie is de motor er van, en tal van verenigingen werken mee: het Volkshuis, de R.K. organisaties en de speeltuinverenigingen. Vacantiebezigheden! De jeugdige Lei- denaars zün te gast op de sportvelden of in andere speeltuinen dan die in hun eigen wyk (de kleintjes doen dan aller lei spelletjes en de groteren gaan meestal voetballen) en elke morgen van 9 tot 12 uur, drie weken lang wordt er gezwom men in De Zül. Bü slecht weer maai gelukkig gaat het wat dat betreft nog best! staan de clubhuizen open. Dan omvat het programma verhaaltjes, voor lezen, spelletjes en handenarbeid. Heel wat grotere kinderen genieten van de tentoonstelling „Vertrouwd bezit van vreemde herkomst" in het museum voor volkenkunde. De aquariumtentoon stelling Wonderwereld te Oegstgeest werd ook bezocht. In groepsverband worden bovendien andere wetenswaar digheden bezocht. Zo ontvangt de brand weerkazerne heel wat groepjes van een Op aantrekkelüke veertigtal kinderen. wyze wordt hen van het voorkomen blussen van branden verteld. Donderdag aanstaande is Groen- oord de gastheer van honderden jon gens en meisjes. Een aantal andere speeltuinverenigingen komt dan in de middaguren naar Groenoord om daar een kindercabaret by te wo nen: poppenkast, goochelen, muziek en acrobatiek. Ongeveer duizend kinderen worden hier verwacht. Naai builen Men mene echter niet, dat het bü Leiden alleen blüft. Behalve korte wan deltochten, zoals langs de Vliet, en rond- vaarttochtjes door de grachten, gingen of gaan troepjes fietsritten maken langs de Vliet (om dan tevens te hengelen om afrikaanse collega's die gekocht van de gelden, die beschikbaar kwamen uit een gift van het Rockefeller Foun dation. De Leidse waarnemingspost werd toen een permanente, bezet door een Leidse astronoom. Wat is het nut? Wat is het nut van een dergelyke post?, vraagt de leek zich af. In de eerste plaats is de atmosfeer in Zuid-Afrika door klimatologische om standigheden veel beter geschikt voor scherpe waarnemingen, dan de Holland se. Daarbü komt voorts dat men in ons land uiteraard geen waarnemingen kan verrichten op de Zuidelüke sterrenhemel. In de begroting van Zuid-Afrika voor het lopende jaar komt een post voor, die bestemd zal worden voor de bouw van een nieuw gebouwencomplex voor de Leidse waarnemingspost. Zoals gezegd, zal dit vermoedelük gebouwd worden bü Hartebeestpoortdam. De Unie-sterrenwacht en de Leidse waarnemingspost zün niet de enige plek ken op het Zuidelük halfrond, waar ge observeerd wordt. In Zuid-Afrika bevindt zich ook nog de Redclif-sterrenwacht in Pretoria (de oorspronkelüke sterren wacht van Oxford), en het nieuwe astro nomische centrum bü Canberra, waar hoogstwaarschünlük de sterrenwacht van Upsala zal komen. Aiden Whitacie bespeelt Pieteiskeikoigel Verrassende kennismaking De organist Arden Whitacre is een leerling van de beroemde Belgische orga nist Floor Peters, en hij is leraar in het orgelspel aan de universiteit van Texas V.S. Deze feiten waren zeker vol doende om onze verwachtingen omtrent het spel van deze gastorganist te stimu leren. Wy werden in deze verwachtingen stellig niet teleurgesteld: Whitacre is een organist van formaat, die zyn prachtig instrument volkomen beheerst. Hij is bovendien een musicus, die het te ver tolken werk doorziet en herschept, «vaar- by hy het soms een geladenheid weet te geven zoals we dit nog zelden hoorden. Wellicht zullen sommigen het hebben betreurd, dat het programma slechts oude werken bevatte, voornamelyk van Bach zijn voorlopers, zoals Buxtehude en Scheidt. Hoe interessant deze meesters vooral voor kenners mogen zijn, enige e en zelfs moderne werken zou- ongetwyfeld ook hebben geboeid. Doch anderzyds is het orgel in de Pieters kerk inderdaad wel meer geschikt voor de klanksfeer van de Barok. Het lykt trouwens enigszins beperkt in zijn moge lijkheden. De wyze, waarop Whitacre deze oude meesters vertolkte, stelde ons echter ruimschpots schadeloos voor deze beperktheid. Wij denken dan vooral aan Bach's Pre lude en Fuga in B en aan die in G aan het slot. Op welk een magistrale wijze werd deze laatste fuga opgebouwd! Doch daarnaast denken we ook aan Bach's be kende en eveneens prachtige koraa Ivoor- spelen „Wachet auf, ruft uns die Stimine" ,Nun freut euch", waarvan vooral de laatste met een ongekend élan werd voorgedragen. Daarnaast verdienen ook Sweelinck's prachtige Toccata in A, de koraalvoorspelen van Buxtehude en Scheidt alle lof. De registratie van Cou- perin's 5de couplet uit het Gloria Domine Deus kwam ons minder gelukkig voor. Zij, die dit zomeravondconcert bijwoon den, zullen stellig deze Amerikaanse or ganist niet vergeten. Het is te hopen, dat het niet by dit eerste optreden te Leiden zal blyven. Jammer, dat de belangstel ling voor dit concert zo beperkt bleef. Doch dit is helaas het lot van vele organisten. J. VAN DER VEEN Steek goed over Verscheidene voetgangers moesten hun schreden richten naar het kantongerecht, omdat zy niet op de goede (en veiligste) manier de ryweg waren overgestoken. Bovendien hadden hun fouten in enige gevallen botsingen en schade ten ge volge. De kantonrechter veroordeelde de wetsovertreders tot f 5 of drie dagen. Reisverenig. Anna Paulowna ging op stap De redsvereniiging „Anna Paulowna" heeft een uitstapje gemaakt, dat zeer in de smaak is gevallen. Erg ver zooht men het ditmaal niet. maar daar heeft het genot niet onder geleden, 's Morgens vroeg vertrok men onder de vrolijke tonen van een accordeon en via Wasse naar, Valkenburg, Kabwü'k en Noord- wijk werd koers gezet naar Vogelenzang; waar men onöbütte. Daarna werd de reis via Bloemendaal en Haarlem voortgezet naar Rotterdam. Blydoqp en de havens genoten hier de belangstelling. Het diner werd eveneens dn deze havenstad gebruikt, Tydens de gangen werd' mevr. v, d. Velden, die de reis had georganiseerd, gehuldigd en verder waren er nog diverse attracties. Tegen middernacht was men in Lei den terug. Maar voor men huiswaarts toog, dankte het oudste lid, de heer Bol, de organisatoren voor de onvergetelyke dag. Ook de voonzitter van de reisver- endging, de heer Tegelaar kiwam nog aan het woord. Hü dankte vooral de leider, de heer H. Cornet. De Britse münenveger Coquette (72 lang) die dienst doet als visserijpolitie- vaartuig, zal van 6 tot 12 Augustus een NIET-OFFICIEEL BEZOEK brengen aan Amsterdam. prüzen) en verder naar Bloemendaal, Katwük of Noordwük. Weer andere jongens en meisjes trek ken er op uit per bus, bü voorbeeld naar Madurodam in Den Haag, naar de mo- delmelkerü Van Paridon te Wassenaar, naar Dulnrell en naar de duinen bü Noordwükerhout. De groep grootste jon gens vertoeft deze week 3 dagen in deze duinen, jongens van 13 k 14 jaar, die het er best naar hun zin zullen hebben. Tot 15 Augustus duren deze vacantie bezigheden, dat prachtige werk waarvoor velen in vacantietüd hun beste krachten inzetten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2