ïlicuuie £ciltsrf)c (iTourant Met auto de trappen op Zoekt mr Donker thans oplossing in een „zeer brede basis"? Poging wijst in de richting van een nationaal kabinet Koortsachtig zoekt politie naar de dader Auto-ongeluk bij Helmond wijst ernstig op misdaad Niet juist Churchill riep ministers terug voor kabinetszitting Wist U ip 3 It DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand: 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per milimeter. (Bij contract belangrijke korting). Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEU1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvastlcl) l< gfceltrven myn htrt (a tegtjrnspaet" Drie en dertigste jaargang No 9501 Merkwaardige phase in de crisis (Van onze Parlementsiedacteur) DE NIEUWE KABINETSFORMATEUR, mr L. A. Donker heeft gisteren heel wat bezoeken ontvangen, nadat hij reeds overleg had gepleegd met de beide vorige kabinetsformateurs, dr Drees en prof. Beel. In de loop van de middag ontving hij achtereenvolgens de demissionnaire ministers prof. Rutten, mr Stikker en ir Staf. 's Avonds werden deze ge volgd door prof. Kernkamp en de ministers prof. V. d. Brink en Mansholt. Vanmorgen ontving hij eerst het socialistische Tweede Kamerlid J. G. Süurhoff, tweede voorzitter van het N.V.V. en daarna de anti-revolutio naire hoogleraar in het staats- en administratief recht aan de Vrije Uni versiteit, prof. A. M. Donner. Aanvankelijk was de indruk, die deze bezoeken irt politieke kringen hebben gewekt, dat mr Donker van plan was, het huidige demissionaire kabinet te recon strueren. Met name leidde men dit af uit het feit, dat hij de ministers Stikker en Van den Brink heeft ontvangen. Het immers een openbaar geheim, dat deze twee bewindslieden reeds aan dr Drees te kennen hadden gegeven dat zij „zich niet weer wilden laten inhuren". Het feit. dat vanmorgen prof. Donner werd ont vangen. duidt er echter op. dat er.iets meer aan de hand is, dan een reconstruc tie alleen. Het lijkt er meer op, dat mr Donker poogt, tegelijk een basis-verbre ding tot stand te brengen, waardoor het nieuwe kabinet een meer nationaal ka rakter zou krijgen. Er zullen verschil lende verschuivingen moeten plaats heb ben. Dit blijkt ten overvloede uit het on derhoud, dat de formateui gehad heeft met prof. W. J. A. Kernkamp, die tot de Chr. Historische richting behoort, en reeds door dr Drees was aangezocht als minis ter van Overzeese Rijksdelen. Dit zou tevens betekenen, dat minister Peters (KVP) niet zou terugkeren. Aangezien niet aangenomen kan worden, dat er 3 CHU-ministers zullen komen, komt Justi tie, thans bezet door minister Mulderije vrij. Algemeen neemt men dan ook aan, dat het in de bedoeling var. mr Donker zou liggen, zelf dit departement te gaan beheren. Daarnaast zou uiteraard dr Drees minister-president blijven. Evenzeer neemt men aan, dat de post van minister zonder portefeuille op Binnenlandse Za- MTS'ers in September al naar de T.H. Toelatingsexamen voor alg. ontwikkeling en talenkennis j (Van onze correspondent) Het ziet er naar uit dat afgestudeerde MTS-ers nu spoedig toegelaten kunnen worden tot de Technische Hogeschool in Delft. De mogelijkheid daartoe is ge opend in een besluit dat dezer dagen verschenen is in Staatsblad 375. Men overweegt met ingang van September a.s. de MTS-ers toe te laten, mits zij aan bepaalde eisen voldoen. De MTS-er moet geslaagd zijn aan een van Rijkswege gesubsidieerde school. Hij zal aan een commissie uit de senaat blijk moeten geven van voldoende algemene ontwikkeling en kennis van Engels. Frans en Duits. Wie zich aan dit toe latingsexamen wil onderwerpen, moet zich melden bij de rector magnificus, onder vermelding van de afdeling waar in hij de studie wenst te volgen (alle afdelingen mogelijk), een en ander onder overlegging van een verklaring van de directeur van zijn school betreffende zijn studie aldaar, benevens zijn aldaar ver worven rapporten en cijferlijsten, als mede indien hij reeds in de practyk werkzaam is geweest van een ver klaring van zijn werkgever. Wie voor (het toelatingsexamen slaagt, ontvangt een verklaring die tevens de afdeling(en) vermeldt waarin toelating tot de examens is verkregen. Korte metten in Zuid-Afrika Stokslagen voor stoute jongetjes In het Zuid-Afrikaanse Port Elizabeth zijn sedert Dinsdagavond 105 personen gearresteerd, die de voorschriften van de spoorwegen op grond van de apartheids bepalingen hebben overtreden. Honderd negen-en-veertig niet-blanken zouden gisteren terecht moeten staan. Elf minderjarige negers, die genoemde voorschriften hadden overtreden, zijn gisteren ieder tot 4 stokslagen veroor deeld. Twee leiders van vrywilligers- groepen in de huidige campagne van lijdelijk verzet der niet-blanken zijn ieder tot 8 pond sterling boete of 40 dagen hechtenis veroordeeld. Andrei Gromyko bezocht Anthony Eden Gromyko, de nieuwe Sowjet-ambassa- deur in Londen, heeft gisteren zijn op wachting gemaakt bij Anthony Eden, de Engelse minister van Buitenl. Zaken. Dit was de eerste ontmoeting tussen de beide diplomaten sedert de conferen tie van an Francisco in 1945, toen de U.N.O. werd opgericht. Aan dit bezoek moet geen enkele di plomatieke betekenis worden gehecht, zo merkt Reuter op. Toen een olijke ver slaggever Gromyko vroeg, of deze soms het Russische antwoord op de laatste Westelijke nota had overhandigd, ant woordde Gromyko kortweg: „Nee!" De Sowjet-ambassadeur heeft zijn ge loofsbrieven nog niet aan koningin Eli zabeth II overhandigd. De ITALIAANSE spoorwegarbei ders, leden van de communistische vak vereniging, zijn te middernacht ei uurs staking begonnen om kracht zetten aan hun looneisen. ken, thans bezet door mr Teulings (KVP) niet gehandhaafd blijft. Op zichzelf zal dit voor de.formateur gemakkelijk zijn, want niet verondersteld kan worden, dat hij, na de verkiezingsuitslag, dè KVP- hegcmonie, wat ministersaarital betreft, zal willen handhaven. Dit betekent, dat het aantal KVP-ministers zal moeten wor den teruggebracht van vijf op zes. Wij hebben de indruk, dat de denkbeel den van de formateur zich inderdaad be wegen in de richting van een op recon structie lijkende poging, een nationaal kabinet te vormen. Hierbij valt het echter op, dat er geen Op het Wassenaarse en Katwijkse strand wordt voor ouders, die hun kinderen daar zijn kwijtgeraakt, op de politieposten een blauwe vlag met een wit vraagteken gehesen. Deze vlag is van verre te zien. Hier zo'n politiële babysitter met een vondelingetje. overleg is gepleegd met de verschillende fractie-voorzitters. Dit betekent, dat mr Donker geen parlementair, doch een extra-parlementair kabinet wenst te vor- De heer Donker moet tooh tpt de con clusie zijn gekomen, dat onder de ge geven omstandigheden de vorming van een parlementair vier-partijen-kabinet tot de onmogelijkheden behoort. Evenzo de vorming van een buiten-parlementair vier-partijen-kabinet. Een synthese de KVP-opvattingen en de PvdA-denk- beelden inzake de noodzakelijke, breedte de basis zal ook mr Donker niet heb ben kunnen vinden. Intussen slaat mei gen de kansen van hoog aan. Met name K.V.P.-i schijnt de a in politieke krin- ir Donker nog bij de aangezochte bij mr Stikker blijven, niet groot te zijn. Overigens hebben wij de indruk, dat mr Donker zal proberen nog A.R. figuur te polsen. Op het ogenblik staat het geprojec teerde kabinet-Donker nog te zeer in de grondverf, dan dat reeds positieve clusies kunnén worden getrokken. Protest tegen de vele immigranten Van het vakverbond in Nieuw Zeeland Onderduiker (sinds '45) zat in geldnood En ging meedoen aan over val op auto Rott. Bank De aanhouding van de daders van de op 1 Augustus gepleegde roofoverval op een bestelauto van de Rotterdamsche Bank heeft tot gevolg gehad dat tevens een politiek delinquent, die zich sedert het eind van de oorlog had schuilgehou den, in handen van de politie is gevallen. Een van .de arrestanten had gezegd Jan Groen te heten en in Kleef geboren te zijn. Het ontbreken van papieren èn van enig Duits accent bracht de politie tot twijfelen. De arrestant hield vol Groen te heten, maar ten slotte wist de politie er achter te komen dat hij een oudere broer van de andere dader was, J. T. S. heette, 33 jaar oud was en zich zelf van boekbinder tot kunstschilder had gebombardeerd. Hij is zonder vaste woon plaats, maar verbleef in Amsterdam. Op kosten van dèrden leefde hij zeven jaar ondergedoken. Dat begon hem te ver velen en daarom had hij getracht door deze overval aan geld te komen. Moeder viel, kindje onder auto gedood Tweejarig meisje in Naaldwijk verdronken Gistermiddag is het vierjarige jongetje J. F. van Asten van de Öost-Sidelinge te Rotterdam op de Overschieseweg onder een tankauto geraakt en op slag gedood. Toen de Hoge Brug openging, raakte de moeder, die het kind achterop de fiets had, in de drukte bekneld en viel. Daardoor kwam het jongetje onder de auto. Het tweejarige dochtertje van de fa milie G. aan de Vlietweg te N W 11 If ic flifhlWi Kn( U..I- Burgemeesters uit al die gemeenten van ons land, die reeds haar 700ste ver jaardag gevierd hebben, kwamen gisteren in Breda bijeen ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van deze stad. Het gezelschap voor het versierde raadhuis. NaaT de „Auckland Star" meldt, heeft het Nieuw-Zeelandse vakverbond dezer dagen verklaard, dat de regering Nieuw-Zeeland moet ophouden steun te verlenen aan niet-Britse immigranten dat de immigratie-politiek moet worden gewijzigd He; dagelijks bestuur van het verbond gaf in een resolutie uitdrukking aan de vrees, dat „de politiek gratie schadelijk is voor de huidige levensstandaard". In de resolutie wordt gewezen op „de toenemende werkloos heid in Australië, de tekenen, die et op wijzen, dat de emiigramten geneigd zijn naar Nieuw-Zeeland in plaats van naar Australië te gaan, met de schade lijke gevolgen vandien. zoals de toene mende moeilijkheden met de huisves ting. de problemen betreffende kort aan scholen en ziekenhuizen, groeiende vervoersmoeilijkhed>en gevaar voor inflatie." „Indien de regering geen aandacht sohenk: aan de noodzaak om de huidige politiek te herzien", zo wórdt In de re solutie gezegd, „zal het vakverbond ge noodzaakt zijn, de aandacht van d* vakverenigingsleden in Nieuw-Zeeland Sf*o Jn I De Franse politie heeft gisteravond de m^dewerVin<T v»n de7e in te menen" ihaar nasporingen geconcentreerd op het medewerking van doe m te roepen^. I0e|((,n na9r ,wee ?,alianen ge. zochten is gedeserteerd uit het F: De gruwelijke moord op de Drummond's Boeren wapenen zich en grendelen hun deuren, terwijl kampeerders de eenzaamheid mijden In het dorre heuvelgebied van Zuid-Frankrijk, waar de gruwelijke moord werd gepleegd op de Britse familie Drummond, heerst thans koortsachtige- bedrijvigheid. De drievoudige moord heeft een atmosfeer van angst en schrik doen ontstaan in de dorpjes en in de afgelegen boerderijen in de dunbevolkte streek. De boeren grendelen nu 's avonds hun deuren en houden hun geweer bij de hand. Kampeerders, die vroeger aardige, afge legen kampeerplaatsen uitzochten, ja, reeds hadden opgeslagen, zoeken thans de bewoonde wereld weer op ten. da: deze drievoudige moord iets me-, politiek te maken heeft gehad. Sir Jack Drummond hielp hongerend Nederland Aan de Labour-fractie in het huis SmiJ P vakverbond alenstnemfcw het wiocn ope<,. I geven, doch werd afgekeurd, waarna (hij uit Marseille is vertrokken. De poli- rnnses Wllhelmma op |tie vond, op tamelijk grote afstand van de plaats waar de moord was bedreven, een me: bloed besmeurde uniform de deserteur. Gisteren werd gemeld, dat weg naar huis Prinses Wilhelmina is gisteren Mülhausen vertrokken, vanwaar zij per vliegtuig naar Nederland zou terugkeren. De Prinses is met vacantie in de Vo gezen geweest. Met opzet het water in gereden? Belg gearresteerd, nadat zijn vrouw en drie kinderen verdronken zijn De veertigjarige Belg S. J Siegers is in het ziekenhuis te Helmond gearres teerd, onder verdenking schuldig te zijn aan het auto-ongeluk dat Maandagavond de dood betekende voor zijn vrouw en drie kinderen- Toen reed de auto van Siegers tussen Helmond en Someren in de Zuid-Willemsvaart De bestuurder wist naar de wal te komen, maar zijn vrouw en kinderen verdronken jammer lijk. Siegers werd na het ongeluk ter ob- Ook Djakarta keurt de ontvoeringen ai Maar opvattingen over Westerling zijn vreemd De Indonesische regering heeft haar afschuw uitgesproken over de ontvoerin gen van Nederlanders en maatregelen toegezegd om daaraan een einde te ma ken. Zij betuigt leedwezen met de fami lieleden, doch weigert, de betaling van losgeld toe te staan. Minister Mononutu, die deze verklaring aflegde, zeide, dat het Indonesische volk goede samenwer king ook met Nederland verlangd en dat de ontvoeringen niet mogen worden aan gegrepen om het volk tegen de Neder landers op te hitsen. Het verbaasde hem, zo zeide hij, dat het Westerling nog steeds vrij staat om vijandige uitlatingen tegen de Indonesi sche regering te lanceren Westerlings verklaring, dat hij bereid was om als getuige op te treden, noemde minister Mononutu een uitdaging aan de Indone sische regering. Het verwonderde hem, dat Westerling zich in Nederland vrij kan bewegen en verklaringen afleggen, die „aan de verhouding tussen het Indo nesische en Nederlandse volk psycholo gisch afbreuk doen." Volgende week komen in ons land XP POLITICI UIT BIRMA, die in enkele Westeuropese landen de bevolkingsadmi- nisk-atie zullen bestuderen. servatie in het ziekenhuis opgenomen, maar na het eerste politie-onderzoek wa ren er al voldoende aanwijzingen, dat hier niet meer van een normaal onge val sprake kon zijn. Dinsdagnacht reeds is Siegers aan een eerste verhoor onder worpen, en de justitie zag aanleiding hem in arrest te houden. Het parket in Den Bosch neemt dan ook aan dat Sie gers met opzet in het water is gereden Hij wordt in Someren in arrest gehou- Leden van het Bossche parket hebben zich naar Hamont in België begeven, waar het gezin Siegers woonde, om daar een onderzoek in te stellen. De man blijkt er zeer ongunstig bekend te staan. Zijn huiselijke omstandigheden waren van dien aard dat hij vaak ruzie maakte met zijn vrouw, en zijn kinderen ruw behan delde. Hij zou de laatste tijd verscheidene keren bedreigingen hebben geuit. Sommige mensen in Someren beweren dat Siegers Zondagavond, de dag voor het ongeluk, langs de vaart naar een ge schikte plaats gezocht zou hebben. Sie gers is een zoon van een welgestelde Helmondse familie. In Hamont werkte hij voor een kleermaker. de deserteur de Frans-Italiaari^e grens reeds is overschreden, doch volgens la gere berichten is de verdachte opnieuw in het gebied van de moord waargeno men. Met verdubbelde kracht zoekt de politie hem thans! Root 't motiet? De politie acht het overigens niet uit gesloten, dat de moord door één of meer Inwoners van de s'.reek zelf is gepleegd. Bij de moord is gebruik gemaakt van een automatisohe karabijn van het Ame rikaanse leger. Soortgelijke wapenen werden in de oorlog per valscherm af geworpen. Het is dus heel goed moge lijk. dat het wapen indertijd" in handen is gevallen van een boer, die het voor de zwijnenjacht een sport in dit ge bied wilde gebruiken. Hierbij komt, dat de vermoorde sir Drummond Maan dag in een hotel te Digoe heeft ver klaard, van plan te zijn., de komende nacht buiten te kamperen. Deze opmer king kan zijn opgevangen door de a.s. moordenaar. Als een ander onderdeel van het onder zoek wordt thans gespeurd naar de dief van een zwarte Citroën-auto. die op ongeveer 100 km van de plaats van de moord een automobilist neersloeg en er met de wagen vandoor ging. Geen politiek motief? Professor G. S. Marrian, hoogleraar In de biochemie aan de Universiteit van Edinburgh, die gisteravond de stoffe lijke overschotten van de Drummond's heeft geïdentificeerd, verklaarde tegen over de politie, dat de vermoorden hun paspoorten en het grootste gedeelte van hun kleren in een villa hadden ach tergelaten. alvorens zij naar de kampeer plaats vertrokken. Thans is vastgesteld dat niets van de bezittingen der Drummond's is gestolen. Hoewel dit wijst op andere motieven, b.v. politieke, verklaarde de Franse po litie gisteravond, het uitgesloten te ach- Directeur uit Winschoten verduisterde f 11.000 Het is thans gebleken dat de dezer dagen in Winschoten gearresteerde 50- jarige H. O., directeur van de gemeente lijke dienst van Sociale Zaken, een bedrag van ongeveer f 11.000 heeft verduisterd. O. beheerde als gemachtigde van een bejaarde vrouw die in 1942 in een psy chiatrische inrichting werd opgenomen, verschillende bezittingen. Hij liet o.a. een huis in 1951 verkopen en wendde de op brengst ten eigen bate aan. Ook twee spaarbankboekjes van-de vrouw met een totaal tegoed van f3600 gebruikte hij voor zich zelf. Vandaag is de directeur vqpr de O. v. J. te Groningen geleid. Moeten vacantiegangers tenthuisje missen? Gezinskampeerders lopen te hoop De Stichting Nederlandse Forensen Kampeerverenigingen is ernstig ongerust over plannen die bij de semi-officiële Ned. Kampeerraad zouden bestaan de min of meer permanente „huisjes tenten" te verbieden, omdat deze te van de kostbare recreatieruimte zouden Het bericht van de dood van Sir Jack. vergen door soms een hele zomer te 'ven staan. Deze tenten-met-vloer-en-deur zouden dan vervangen moeten worden door gewone linnen kampeertenten, die meer mobiel zouden zijn, waardoor mer dus minder lang op een plaats zou ver blijven. De Stichting, die de belangen vertegen woordigt van 50 aangesloten verenigingen met 40.0000 gezinnen, heeft tegen dit plan ernstig bezwaar. De huisjes kosten enkele honderden guldens. Men acht het uitge sloten dat deze gezinnen zich zouden kunnen schikken in de primitieve standigheden waarmee de toeristische kampeerder genoegen neemt. De Ned. Kampeerraad ontkent echter ten stelligste dat er dergelijke plannen zouden bestaan. Wel is een plan in voor bereiding tot ordening van de forensen kampen, maar niemand zou er aan den ken deze kampen op te doeken. Drummond, die met zijn vrouw en doch tertje in Zuid-Frankrijk werd vermoord, heeft ook in Nederland, vooral in de kringen van voedselvoorziening en volks gezondheid. grote ontsteltenis verwekt. In deze kringen was hij een zeer geziene persoonlijkheid. De hoofdinspecteur werkte enige tijd met hean samen, de Volksgezondheid, dr C. Banning, Banning deelde ons mede, dat Sir Jack Drummond in 1944 in Engeland het initiatief heeft genomen om het verhon gerde Nederland direct na de bevrijding van deskundige hulp te voorzien. Reeds op 2 Mei 1945, enkele dagen voor de Duitse overgave werd aan Sir Jack met drie zijner Britse mede werkers verlof verleend het nog door de Duitsers bezette gebied te betreden. Sir Jack was commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Perzische lady zoekt tanker Mossadeq die aan de grond zit, belast alle grondbezit met twee procent DAT de Ned. landbouwdeskundigen ir De Bruyn en ir Van der Moer in Braz zaville (Frans Eq. Afrika) zijn aange komen om te zien of het Niaradal ge schikt is om Ned. landbouwconcessies aan te vragen. DAT de Middachterallee (Ellekom Dieren) van 11 Aug. tot 6 Sept. gesloten is omdat de gladde keien door asfalt worden vervangen. DAT de expositie Wonderland en Gou den Handen in de RAI te A'dam giste ren is gesloten en 97.000 bezoekers heeft getrokken. DAT de werkloosheid In A'dam van Mei 1951 tot Mei 1952 is toegenomen van 7786 tot 12.777 en B. en W. thans werk voorziening voorstellen voor 5600 werk lozen. DAT de TM 32. een vissersbootje uit Termunten (Gr.) in het Doekegat, in de Waddenzee, kapseisde doordat het net in zee vastraakte en de twee overboord ge- sla-gen vissers door een passagiersboot werden gered. DAT de boekhouder S. de V. uit Dordt. die terecht heeft gestaan wegens ver duistering van f 3000 van de voormalige B.S. is vrijgesproken. DAT van 813 Sept. in Purmerend de resultaten van een nationale handwerk- wedstrijd worden getoond. DAT de Ned.-Franse verdragen ter voorkoming van dubbele belasting zijn aangevuld met bepalingen over dividen den en interest, en de Staten-Generaai ze binnenkort ter goedkeuring voorgelegd krijgen. DAT sinds de opening van het A'dam- Rynkanaal (eind Mei) al 6719 schepen de Pr. Bernhardsluis te Tiel zijn gepasseerd. jjE GANG VAN ZAKEN in Perzië en Egypte, deed Churchill besluiten de leden van zijn kabinet van vacanitie terug te roepen voor een speciale ver gadering. Na een exposé door minister Eden. betrekking hebbende op het Mid den Oosten, zal, naar verluidt, de Britse regering nieuwe stappen doen, om de hangende conflicten op te lossen. In Perzië werd generaal Mahmoed Bahar- mast benoemd tot chef van de generale staf. Premier Mossadeq heeft besloten, alle onroerende goederen en landbouw gronden te belasten met twee procent. De ex-premier Soeltaneh gaf in een schrijven te kennen, dat hij de verant woordelijkheid voor de wanordelijkheden DAT in Leeuwarden 3 j. is geëist te gen de 30-j. zuivelarbeider Douwe J. V. uit Boijl, die ƒ3200 uit i.et hulppostkan toortje aldaar stal. DAT er in Nederland meer klompen worden gemaakt dan ooit tevoren en de Belgische import is teruggelopen van 3 millioen tot 200 000 paar per jaar DAT burgemeester Visser van Naarden, ter ere van 't 700-jarige Breda, de beste één-minuut-speech hield van alle vijf tien afgevaardigden van die gemeenten, die haar 700-jarig bestaan al achter de rug hebben. DAT de bouw van een canthie voor de Kon Marine in Den Helder is gegund aan de Gebr. Schiphorst voor ruim f 523.000. DAT het Sallandse Oogstfeest van 21 23 Aug. in Raalte wordt gevierd, en de dominee, de pastoor en de burgemeester dan weer de beste garven krijgen. op 21 Juli, verwerpt. Groepjes com nisten in Teheran probeerden nieuwe relletjes te veroorzaken, maar zij werden door de mannen van Mossadeq uiteen gedreven. In een bioscoop wierpen extre misten tomaten, eieren en meer derge lijke demonstratiemiddelen naar een beeltenis van de Sjah en weigerden op te staan by het spelen van het volkslied. Met een overvalwagen werden dete Toe- dehledcn naar elders overgebracht. Volgens Reuter, onderhandelt mevrouw Sadika Garagoslou. echtgenote van de chef van het protocol van de Sjah, in Italië over een tankschip, dat Perzische olie voor Italië zou moeten laden. Deze tanker zou de eerste lading ruwe olie aan boord nemen, die gekocht werd door een Italiaanse firma. Leider dezer firma is de Deense consul te Bari. Deze transacties betreffen slechts een onderdeel van de taak. die mevrouw Garagoslou te Rome h?eft te vervullen, want het gaat ook om Italiaanse machi nes voor afgewerkte katoenen goederen. Zij is midden dertig en een charmante verschijning, bij uitstek geschikt deze handelstransacties te entameren. Grieken openen het vuur op 't eiland Gamma Griekse troepen hebben met mortieren en machinegeweren het vuur geopend op het eiland Gamma in de Maritza-rivier. de grensrivier tussen Griekenland en Bul. garije. Dinsdag hadden de Griekse auto riteiten aan de Bulgaren, die zich op het eiland bevinden, het ultimatum gesteld,- het eiland binnen 24 uur te verlaten. Dit ultimatum hebben de Buigaren ge negeerd.... DE heer H. Oosterhuis. voorzitter van 't NVV heeft dezer dagen in Het Vrije Volk een artikel geschreven, waarin hij de stelling opwerpt, dat, wanneer er een figuur uit het N.V.V. in het kabinet zou komen, deze daarvan geen vertegen woordiger zou zijn. Deze stelling is in haar algemeenheid juist Iedere minis ter is raadsman van de Kroon en ver tegenwoordigt nimmer in een kabinet een bepaalde stand of 'n bepaalde groep. Maar verder staan er in het artikel zulke aperte onjuistheden, dat wij deze niet stilzwijgend voorbij kunnen gaan. Aanleiding tot het artikel van de heer Oosterhuis is de omstandigheid, dat de weigering van de anti-revolutionnairen, mee te doen aan het door dr Drees bij zijn formatie-poging geprojecteerde ka binet gegrond was op de overweging, dat er een vooraanstaand man uit het NW gevraagd zou worden voor 't beheer van het departement van Sociale Zaken. Nu is duidelijk gebleken, dat dit niet het voornaamste bezwaar was. In het van officiële A.R.-zijde verstrekte com muniqué staat te lezen, dat slechts me dewerking kon worden verleend, wan neer aan de A.R. richting (let wel: niet A.R. partij) in het te vormen kabinet een zodanige plaats zou kunnen worden toegekend, dat zij bij de voorbereiding en besluitvorming t.a.v. het sociaal-eco nomische beleid op genoegzame wijze zou worden betrokken. Dit was het enige reële bezwaar: hieraan meende dr Drees niet te kunnen voldoen. DAT dr Drees van plan was. een voor aanstaand man uit het NW voor een ministerpost aan te zoeken, was niet meer dan een bijkomend bezwaar, dat het eigenlijke bezwaar versterkte. Van een principieel bezwaar tegen een NW- er in het kabinet kon ook geen sprake zijn. juist om de reden, door de heer Oosterhuis zelf aangegeven: een voor aanstaand NW-er, minister geworden, houdt op, een vertegenwoordiger van de organisatie, waaruit hij is gekomen, te :ijn. Nu doet echter de heer Oosterhuis het voorkomen, alsof van A.R.-zyde juist wel princiDiee! bezwaar is eemaakt tesen het opnemen van een NW'er in het kabinet. Want. zo zegt hii. in het communiqué, opgesteld in onderling overleg tussen de heren Drees en Schouten, wordt dit ge- Nu is er nooit een communiqué ge weest, opgesteld door de heren Drees en Schouten gezamenlijk. Op de bewuste 21e Juli heeft dr Schouten een laatste be zoek aan dr Drees gebracht, teneinde met hem te bespreken, wat wel en wat niet aan de pers zou worden meegedeeld. Wy hebben zelf de mededelingen van dr Drees aangehoord. Hij had geen enkel schrif telijk stuk bij zich. Maar, wat van veel groter belang is. dr Drees constateerde zelf (en dus niet dr Schouten) dat er een principiële tegenstelling lag. die niet te overbruggen was. Hoe de heer Ooster huis kan uitgaan van de stelling, dat van A-R-zijde hier een principiële stelling ir het geding was, is ons een raadsel. Het beste bewijs, dat dit niet zo was, is wel gelegen in het feit, dat bij de mis lukte poging-Beel van AJt.-zyde geen enkel bezwaar is gemaakt tegen het op nemen van een vooraanstaand NW-er. nu aan het eigenlijke bezwaar. nL het niet aan de prot.Chr. groeperingen toe wijzen van een zetel in de sociaal-eco nomische sector, was tegemoet gekomen door het aanbieden van het departement van Economische Zaken. TAE heer Oosterhuls werpt ook de strijd- -L/ vraag op: waarom nooit bezwaar ge maakt tegen figuren als mr Stikker en prof Albregts, die resp. voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond en secretaris van de Rooms- Kath. werkgeversvereniging zyn geweest? Deze vraagstelling lijkt ons onjuist Wij hebben nl. nimmer geweten, dat de heer Stikker minister is geworden omdat hy voorzitter van een werkgeversver eniging en prof. Albregts omdat hij secretaris van een R.K. Werkgeversver eniging was. Maar bij de formatie-Drees was het duidelijk, dat iemand voor So ciale Zaken zou worden aangezocht, juist wèl omdat hij een vooraanstaande fi guur in het NW was. ^egen werkgevers in een kabinet be staan geen bezwaren. Tegen werknemers evenmin. En wij hebben er een open oog voor. dat men in Nederland als werk nemer practisch niet de kennis en wat daarbij hoort kan opdoen om tenslotte als minister te kunnen optreden, dan in de vakbeweging. Maar dan wordt de zaak ook geheel anders. Dan wordt iemand niet aangezocht omdat hij een vakbewegingsman is, maar omdat hij via de vakbeweging ministeriabel is geworden. Het komt ons voor, dat de heer Oos terhuis niet goed heeft onderscheiden en tot zijn conclusies is gekomen op grond en van onjuiste feiten en van onjuiste veronderstellingen. Kaas, groente en fruit naar Duitsland West-Duitsland heeft 12,6 millioen DM toegestaan voor de invoer van kaas en f 1 min voor groente en fruit uit Neder- «ET WEER IN EUROPA Stockholm Edlnburj" Londen Kopenh. licht bew. on bew. II! WEERBERICHT Vrij warm Tot morgenavond verwacht i De Bilt: Aanvankelijk wei- CvÏAFVj Di* daarna toenemende IfcylWll^f bewolking met later moge lijk enige regen. Zwakke tot r-n, matige wind uit Zuidelijke richtingen. Vrij warm. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag: zon 5.13-20.17; maan onder 8.50, op 21J.0 uur. Op 12 Aug. L.K,

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1