Jlicuiue feihsctfe (tfimrant Kunst leeft tussen puinhopen Socialisten hebben de regie bij de stakingen in Belgë Gevaar dat actie overslaat naar andere E.D.G.-landen Prins Bernhard: te weinig sport op Nederlandse scholen Wist U Prof. Beel vroeg ontheffing van zijn formatie-opdracht Sociaal of socialistisch DINSDAG 5 AUGUSTUS 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 6.- per kwartaal; 2.— per maand: 0 47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per milimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9499 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden $n Omstreken .Stantoasticti is gbebleoen «ngn Éwrt la tefftetspceT De rebellerende dienstplichtigen IN BELGIË wordt nog steeds gestaakt als protest tegen de 2-jarige diensttijd. Het nationale comité van de Belgische Katholieke Volks partij (C.V.P.) veroordeelt in een motie de acties, welke zich de laatste dagen hebben voorgedaan. Echter wordt in de motie gezegd, dat een gelijkschakeling van de diensttijd in de landen der Europese Defensie gemeenschap onverwijld verwezenlijkt dient te worden. De Belgische regering moet hierop haar streven richten. Zoals gisteren, in een deel onzer edities nog werd vermeld, heeft het linkse, Belgische Algemene Vakverbond tot een massale proteststaking opgeroepen, op 9 Augustus, voorlopig voor 24 uur. Op deze wijze willen de Socialisten pressie uit oefenen op de regering. De stakingen in het Luikse duren voort en ook te Brussel hebben in enkele bedrijven de arbeiders voor 24 uur het werk neergelegd. Terwijl de C.VP. deze acties, die wan- diensttijd gesteld op 18 maanden. In orde betekenen, op scherpe wijze oordeelt, deelt het Socialistische Vak verbond, het A.B.V.V. de gevoelens van soldaten en arbeiders en meent tot pro test demonstraties te moeten aansporen. In de resolutie van de A.B.V.V. worden de maatregelen tot herstel van de orde veroordeeld. Ja, er wordt zelfs een be roep gedaan op de internationale vak beweging om een gemeenschappelijke actie in de zes landen der Europese De fensiegemeenschap op touw te ze; ten. Reuter deelde mede, dat een honderd tal dienstplichtigen werd aangehouden, na de ongeregeldheden in het leger kamp te Casteau bij Bergen. Zij zullen wegens ongehoorzaamheid aan de leger leiding, disciplinair worden gestraft. De incidenten in de kazernes onder de dienstplichtigen, die verwacht hadden, na 18 maanden diensttijd te kunnen „af zwaaien", duren intussen nog voort. Het departement van Landsverdediging ver klaarde, dat een zestigtal dienstplichti gen in de nacht van Zondag op Maan dag hun kamp te Casteau had verlaten. Zij zongen de „Internationale", maakten zich meester van enige legerwagens en reisden daarmee naar Bergen en Door nik. Toen zij in deze beide garnizoens plaatsen arriveerden, schreeuwden zij naar de barakken, dat de „kameraden" zich bij hen aan moes'en sluiten. Wel iswaar ontstond er bij deze sabotage- poglng „verwarring", maar tenslotte gaven de manschappen aan de bevelen van hun officieren gevolg. Sterke afdelingen van gewapende gendarmes patrouilleren in de streek rondom Luik en het legerkamp bij Cas teau. Bij Charleroi houden gendarmes met automatische geweren de wacht. Een ernstig onderzoek wordt ingesteld naar de gebeurtenissen in de kazerne Leopold te Namen, waar de dienstplich tigen, na het meubilair en de ruiten te hebben vernield, een betoging organi seerden, waarbij het tot heftige botsin gen kwam met leden van de rijkswacht en de militaire politie. Tot de Europese Defensiegemeenschap behoren zes lan den. In Frankrijk en Luxemburg is de Maan komt vanavond half verduisterd op Als er niet te veel wolken zijn, zal men vanavond kunnen zien dat de in het Oosten opkomende maan gedeeltelijk verduisterd is. De tijdstippen van begin en eind der verduistering staan op bij- Nederland op 20 maanden. In I.alië be draagt de diensttijd 18 maanden het leger en 28 voor het dienen bij de luchtmacht en marine. In West Duits land, waar de ratificatie nog moet plaats vinden, is uiteraard nog geen duur de dienstplicht vastgesteld. gaand kaartje aangegeven. Ook de oorzaak van het verschijnsel blijkt duide lijk uit deze voorstelling. Men kan het trouwens vanavond met eigen ogen de zon gaat in het Westen onder, de maan komt in het Oosten op, de aarde is er tussen en werpt haar schaduw op e deel van de volle maan. Omdat de maan pas om 20.24 uur opkomt (twee minuten nadat de zon is ondergegaan), is de eigenlijke verduistering, de half schaduw niet meegerekend, dan al uurtje aan de gang. j menen deze actie in België op scherpe wijze te moeten veroordelen. Zij is rechtstreeks gericht tegen onder mijning van het wettige gezag. Stakin gen, gegrond op loonconflicten, mogen nie: steeds te vermijden zijn, zoals wij nog pas in de Ver. Staten hebben erva- in België betreft het e*n staking tegen maatregelen van de overheid, die niets te maken hebben met een sociaal- economisch conflict, maar wel in inter nationaal verband staan. Het is nu een maal onvermijdelijk, dat de jeugdige Belgen voor een langdurige periode hun krachten Deven aan de belangen van hun land, de verdediging. Op geheel legale wijze heeft de Bel gische volksvertegenwoordiging zich uit gesproken vóór de diensttijd van 2 jaar. Daartegen door relletjes, onlusten, sta kingen in verzet komen, betekent een serie van onwettige daden, waartegen de regering op haar beurt zich met kracht moet verzet'en. Het gevaar is i al te groot, dat een dusdanige beweging naar andere E.D.G.-landen overslaat. Hoe zou in landen achter het „IJzeren Gordijn", wier aggressie het Westen heeft genoodzaakt to; krachtig verweer, een houding als die in België, worden gekeerd? Tucht is primaire voorwaarde voor maatschappelijke orde. Red.) Een blij weerzien op het vliegveld Soesterberg. H.M. de Koningin be groet Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene bij hun terug komst van Helsinki, waar zij de Olympische Spelen bijwoonden. Hartelijk weerzien op Soesterberg Prinsesjes vertelden de Koningin enthousiaste verhalen over de Olympische Spelen UIT ALLES IS GEBLEKEN, dat in Nederland op de scholen van begin af aan veel te weinig aan sport wordt gedaan". Dit zei prins Bern hard gisteravond toen hem na aankomst op het vliegveld Soesterberg naar zijn indrukken werd gevraagd over de Nederlandse deelnemers aan de Olympische Spelen in Helsinki. „Nu blijkt wel, dat zelfs de kleinste landen, waar sport voor de jeugd van jongsaf de nodige aandacht heeft, veel beter zijn uitgekomen dan wij. Natuurlijk hebben onze deelnemers het uiterste gedaan wat in hun vermogen lag, er waren er bij, die een ontzettende pech hadden, maar toch blijf ik bij mijn standpunt dat over het algemeen Neder land op de scholen niet genoeg de nadruk legt op de belangrijkheid van de sport en op het genoegzaam trainen". de Regeringsdakota in Nederland terug gekeerd. Twee stralende meisjes in grijze jasjes en met witte mutsjes op, zo schrijft de Volkskrant, sprongen van het kleine vliegtuigtrapje regelrecht in de armen van hun moeder. „Jongens, wat zien jullie er goed uit", riep Koningin Juliana, „hoe was 't?" „Ongelofelijk fijn", zucht ten Beatrix en Irene hartgrondig en meteen kwamen de verhalen los, kinder lijke verslagen over waterpolo, voetbal len, zwemmen en hardlopen. Intussen was ook Prins Bernhard uit de cockpit gekomen, gebruind en wel. Hij had de machine uit Helsinki gevlo gen. met naast zich Gerben Sonderman. Onmiddellijk was hij bereid zijn indruk ken weer te geven over de Olympische Spelen. „Nou, ik heb al heel wat Olym pische Spelen in mijn leven gezien, maar ditmaal was het boven alle verwachting. Ik heb de grootste be wondering voor de geweldige orga nisatie. De waterpolo-wedstrijd was enorm spannend, dat zult u wel op de foto's gezien hebben waar Trix in puur enthousiasme van haar plaats sprong en om 't hardst „goal" riep. Er zijn prachtige prestaties ge leverd". Vol trots toonde de Prins aan het kleine gezelschap dat ter begroeting aan wezig was, een mooi versierde oorkonde, waarmee hij in Finland tot „ridder" was benoemd van de sauna. „O mam, die Voordat prof. Lieftinck met het vliegtuig naar Turkije vertrok, bood een aardige stewardess hem alvast die aanvankelijk de oud-minis- wat in verlegenheid bracht, maar hij de portée toch ook wel gauw doorhad.... Professor Lieitinck vertrok met iez Laatste uren in 't vaderland in volkomen eenzaamheid en toen week opeens alle be- duustheid om plaats te maken voor een spontane lach, omdat hijzelf ook wel vond, dat hij er als een Turk uitzag. sauna was verrukkelijk!" riep Irene. „Maar vertelt nu 'ns even wat van Oran ge". De Koningin dreef echter haar kin deren naar de wachtende auto's. „Thuis vertellen we elkaar alles van onze rei- besliste de vorstin, „want Pietie Marijke zitten te popelen om jullie v halen te horen". „Mammie, wie wil Ln je auto hebben?", vroeg de Prins, „één of twee kinderen?" „Natuurlijk alle twee", zei de Koningin, die veel blij was haar twee oudsten weer bij zich te hebben. „Gaan jullie mannen maar ln de andere wagen". Prins Bernhard keer de zich nog even om naar de heer See- sink, die het gezelschap had begeleid naar Helsinki en fluisterde: „Morgen op tijd in de Spaanse les!" Toen ging de kleine stoet van hofauto's huiswaarts. DAT Egyptische professoren, die een reis maken langs medisch-wetensch. in richtingen in de wereld, vier dagen te gast zijn geweest bij Organon-Oss, en de directeur, dr M. Tausk, is uitgenodigd in Egypte lezingen te komen houden. DAT het afgelopen weekeinl een record aantal (2500) passagiers over het IJssel- meer uit Groningen en Amsterdam naar Lemmer kwam. DAT Amerikaanse en Canadese vlie gers, vergezeld van legerautoriteiten, gisteren Almelo bezochten, alsmede de Canadese mil. begraafplaats te Holten DAT het telexverkeer tussen Nederland en Zweden goedkoper is geworden. Drie uur lang heeft professor Lieftinck rich gistermiddag afgezonderd in de „koninklijke wachtkamer" van Schiphol, alvorens hij in het K.L.M.-toestel stapte, dat met vrij grote vertraging naar Tehe- vertrok. Prof. Lieftinck reist naar Ankara, als vertegenwoordiger van de Wereldbank. Toen hij enkele weken ge leden naar Amerika vertrok om bespre kingen te voeren, deden talrijke ministers hun vroegere collega, die zich in zovele ministeries heeft weten te handhaven, uitgeleide. Gisteren, bij zijn definitief vertrek naar Turkije, sleet de heer Lief tinck de laatste uren in het vaderland in volkomen eenzaamheid. Het was dan ook volkomen verrassing voor hem. toen hij zich bij de ingang van het vliegtuig geconfronteerd zag met een K.L.M.- stewardess, die hem op een wit kussen een rode fez aanbood, die hij nog even casto voordat hij het toestel binnenging. Minnedrama in de Residentie Een 40-jarige vrouw is er ernstig aan toe Vanmorgen vroeg is aan het politie bureau in de Van der Vennestraat te 's-Gravenhage de 39-jarige loswerkman A. J. de Z. in zenuwachtige toestand komen vertellen, dat hij een arts nodig had voor een juffrouw in de Van der Neerstraat, die aar.,de.iiaar toegebrachte wonden zou doodbloeden. De politie stelde De Z. in verzekering, waarschuwde onmiddellijk de G.G D. en begaf zich naar het aangeduide perceel. Hier trof men de juffrouw, H. T„ in ernstige toestand aan. Zij had enige messteken in de hartstreek. Direcht werd bloedtransfusie toegepast. De juffrouw kon echter nog niet door de politie worden verhoord. Haar toestand is ernstig. Nader wordt vernomen dat gisteravond in genoemd perceel bijeen waren het slachtoffer, de dader en de 32-jarige los werkman C. B. Er werd' wat bier gedronken, waarna men naar een verjaarspartij in het West einde ging. Hier moet B. tegen de juf frouw hebben gezegd, dat De Z.. die bij haar inwoonde, „niet voor haar was". Wat er verder gesproken is, is niet bekend. Na afloop zijn het slachtoffer en de dader naar de woning in de Van der Neerstraat gegaan. Op een gegeven ogen blik ging De Z. naar de keuken en mejuffrouw H. T. hoorde hem daar in een bak rammelen. De Z. kwam daarna binnen, trok zijn jas aan. boog zich over de vrouw en heen om afscheid van haar te nemen en stak haar op dat zelfde ment met een keukenmes in de borst, ter hoogte van de hartstreek. Het mes is in beslag genomen. Het slachtoffer is 40 jaar oud en han delt in tweedehands goederen. Nadat zy met het mes gestoken was, heeft zij het bewustzijn verloren. Toen zij bijkwam, zag zij politie in haar kamer. De vrouw was gescheiden. Het motief is waarschijnlijk minnenijd. Vierde Ned. commandant naar Korea vertrokken De vierde commandant van het Neder landse Detachement Verenigde Naties op Korea, de 37-jarige luitenant-kolonel C. M. Schilperoord, is gisteravond van Schiphol naar Tokio vertrokken. Hij gaat luit.-kol. G. H. Christan aflossen, die dan naar het vaderland terugkeert. Overste Schilperoorl nam een geluids bandje mee met een aantal groeten van familieleden van vrijwillegers. Onrust over Franse franc De prijs van goudstaven is in Parijs van 494 000 francs vorige week tot 511 000 gestegen. De prijs van de dollar op de zwarte markt van 390 tot 404 francs. De beurshandelaren zijn pessimis tisch over Frankrijks economische voor uitzichten, in verband met de beperkin gen van Amerika's off shore-aankopen, en hernieuwd terrorisme in Tunis. De georganiseerde arbeiders willen hun herfstpolitiek baseren op de verwachting De twee Amerikaanse Sikorsky S-55 helicopters, die op eigen kracht de At lantische Oceaan zyn overgestoken, heb ben thans hun laatste basis bereikt. Na en vlucht van 6400 km kwamen de toe ellen gisteravond in Wiesbaden (Duits land) aan. Zoals men zich zal herinneren bezochten de helicopters ook de I.L.S. op Ypenburg. Het is voor de eerste maal in de geschiedenis van de helicopter, dat machine de Oceaan overstak. Koningin ontving fractie-voorzitters Blijkens een officiële mededeling van het Kabinet der Koningin heeft de Vorstin gisteravond om half ne gen de voorzitter van de P.v.d.A.- fractie in de Tweede Kamer, mr L. A. Donker, op het paleis Soestdijk in audiëntie ontvangen. Vanmorgen ontving H.M. de Ko ningin de K.V.P.-fractie-voorzitter, Peron in het voetspoor van wijlen Evita President Juan Peron van Argentinië heeft gisteren bekend gemaakt, dat hij persoonlijk een groot gedeelte van het maatschappelijk werk ter hand zal ne men, dat zijn vrouw tijdens haar leven verrichtte. Met ingang van vandaag zou de presi dent de leiding van het steunfonds profmr C. P. M. Romme. „Evita Peron", dat liefdadige doeleinden' nastreeft, op zich nemen. Ook zal Peron driemaal per week aan het bureau, dat zijn vrouw in het minis terie van Arbeid bezette, de behoeftigen ontvangen. De twee Am. helicopters in Wiesbaden aangekomen Parlementair, doch vastberaden Frankrijk weigert de tegenvoorstellen Een speciale koerier van het Franse ministerie van Buitenl. Zaken is gister avond in Tunis aangekomen met persoonlijke brief van minister Robert Schuman voor de Bey van Tunis. In de brief zou de Franse regering parlementair, doch vastberaden weigeren, Tunesische tegenvoorstellen op de Fran se hervormingsplannen te aanvaarden Schuman zou er in zijn schrijven de nadruk op hebben gelegd, dat volgens het protectoraatsverdrag van 1881 al leen Frankrijk bestuurshervormingen kan voorschrijven. Van crisis in impasse Partij van de Arbeid wees ook deelnemen aan extra-parlementair kabinet af (Van onze Parlementsredacteur) NEDERLAND bevindt zich sedert gistermiddag, wat het formeren van een nieuw kabinet betreft, in een impasse. Zeer kort nadat prof. Beel zijn ongeveer een uur durende ronde-tafel-conferentie met de vier fractie-voorzitters", prof. Romme, mr Donker, dr Schouten en de heer Tilanus had gehad, kwam er een officiële mededeling van het Kabinet van de Koningin van de volgende inhoud: „Prof. dr L. J. M. Beel heeft H.M. de Koningin verzocht, hem te willen ontheffen van zijn opdracht tot het vormen van een kabinet. De Koningin heeft dit verzoek ingewilligd". Nadat prof. Beel zijn opdracht had te ruggegeven, hebben wy een gesprek met hem gehad, waarin hy heeft uiteengezet, waarom hij tot dit besluit gekomen was. Nadat de vorige week de formatie van een parlementair vier-partijen-kabinet was mislukt, doordat de P v.d.A. weigerde hieraan of toch vinden tie heeft hem praten. Het i; te doen, is hij gaan peinzen, hier en daar een gaatje te Ernstige studie van de situa- toe gebracht, eerst nog r fractie-voorzitters niet helemaal duidelijk Die uier zijn weer „best". Geef mij maar Donker. DAT een groep A'damse studenten deze week met 50 jongens en meisjes uit de Jordaan e.d. kamperen in acht oude spoorwagons die er speciaal voor naar Rhenen zyn gereden. Dat vijf Haarlemmers van emotie flauwvielen bij het uitgaan van de bio scoop waar de film „Vom Teufel gejagt" draaide. DAT 40 jongeren uit 9 Europ. landen gisteravond op een rijnaak in de Amstel te A'dam de première gaven van de allegorie „Wij zitten in één schuit", een pleidooi voor een verenigd Europa. DAT op de kermis in Tilburg een vogelpiekspel in beslag genomen Is we gens overtreding van de Loterijwet. DAT een paar duizend lege melkfles sen op het Surinameplein te A dam van een auto afgleden en sneuvelden. DAT prof. dr C. Zwikker, dir. hoofd- industriegroep Licht van Philips N.V. wijlen ir C. Koning opvolgt als dir. van het Nat. Luchtvaartlab. te Amsterdam. DAT door het uitvallen van enkele Hollerithmachines 3000 bouwvakarbei ders hun postwissel voor vacantiegeld van het Sociaal Fonds te A'dam te laat ontvingen om nog Zaterdag met vacan- tie to gaan. DAT onder de vele toeristen in Den Burg (Texel) een paniek ontstond toen op het drukke marktplein een koe aan de haal ging, verscheidene personen omver liep, en een ruit en een omheining ver nielde. DAT voor de achtergebleven kinderen van het door een brand bijna geheel om gekomen gezin Breuker te Kampen in totaal ruim 22.000 is verzameld. geworden, maar wy hebben de indruk, dat tijdens dit gesprek, dat o.m. bedoeld was ter afsluiting van de eerste poging- Beel, nogmaals een beroep is gedaan op de fractie-voorzitter van de P.v.d.A., om lands belang de socialistische be- :n niet te laten overwegen. Indien 3 is geweest, dan heeft dit laatste appèl geen resultaat opgeleverd. Extra-parlem en tair Uit de mededelingen van prof. Beel staat in ieder geval wel vast, dat hij tijdens dit ronde-tafel-gesprek, zich heeft willci oriënteren op de mogelijkheid van d< vorming van een extra-parlementair kabinet, dat dus los zou staan van de verschillende fracties. Hij heeft de vier fractie-voorzitters zijn voornemen voor gelegd, verder te gaan in deze richting, waarbij het in zijn bedoeling lag, in het kabinet figuren op te nemen, die ieder voor zich toch een zekere binding niet hun partijen zouden hebben. Prof. Beel heeft daarop gevraagd, of hij van de zijde der fractie-voorzitters kon rekenen op een niet-verhinderen van het weisla- deze poging. Daarbij is gebleken, dat de K.V.P., de A.R. en de C.H.U. nem niets in de weg zouden leggen. De fractie-voorzitter van de PvdA daarentegen liet weten, dat hij er niets voor voelde. Naar zijn mening zou, waar het de bedoeling was prof. Beel, in zee te gaan met het oude program en de oude zetelver deling, de positie van de Partij van de Arbeid in een extra-parlementair kabinet nog slechter zijn dan in het (reeds afgewezen) voorgenomen te vormen parlementair kabinet. Hy verwachtte dan ook niet, dat er socialisten uit de fractie of daarbuiten, bereid gevonden zouden worden zitt.r.g te nemen in een extra-parlementair kabi- net-Beel. Prof. Beel heeft daarop zich genoopt gezien, aan de Koningin ontheffing v; zijn opdracht te vragen, welk verzoek ingewilligd. (Zie voorts op pag. 2) Zon en Maan Woensdag: zon 5.09—20.21; maan onder 5.45, op 20.42 uur. Op 12 Aug. L.K. WE hebben het betreurd dat zowel dr Drees als prof. Beel geen kans zagen een kabinet te formeren dat steun de op P.v.d.A.. K.V.P.. A.R. en C.H. Een dergelijk kabinet zouden we hebben toe gejuicht omdat we dat in de huidige omstandigheden voor ons land van be tekenis achtten. Het leek ons en het lykt ons nog ongewenst, dat een party als de Anti-revolutionnaire niet direct zou meespreken in het regeringsbeleid. Het werd tijd dat die stem in het kabinet ook gehoord werd. Het is zover niet ge komen. Over de oorzaken hebben we reeds uitvoerig geschreven. Daar waren er echter binnen eigen kring en daarbuiten ook, die allerminst enthousiast waren over een samenwer king met de P.v.d.A. Ze zagen daarin een afglijden in socialistische wateren. Het program van dr Drees, zo redeneer de men, was natuurlijk socialistisch en toch ging men daarmee accoord. Had het Kamerlid Evert Vermeer niet zelf op een vergadering te Assen verklaard dat de politiek van de laatste jaren met kracht zou worden voortgezet? Nu kan men daar tegenover stellen, dat dit program natuurlijk niet socialistisch was omdat anders de A.R.-partij daarmee zeker niet accoord zou zijn gegaan. Maar daarmee en natuurlijk niet klaar. TS7E geloven dat de moeilijkheid elders ligt, dat men niet voldoende onder scheid maakt tussen wat sociaal en wat socialistisch is. De bezwaren tegen een dergelijk samengaan komen in hoofd zaak uit de hoek van hen die het C.N.V. gram zijn. Dat is niet alleen de Vader landse Kring, al zegt die het wellicht het duidelijkst, als zy spreekt van de revo- lutlonnaire theorieën van de heren Rup- pert en Fuykschot. Wie zo spreekt heeft het onderscheid tussen sociaal en socialis tisch wel volledig uitgewist en valt terug op de tijd, toen men het bekende versje zong van Alle socialen in een harington. Wie, hetzij uit economische, hetzij uit principiële motieven de strijd nieuwe maatschappyvormen afwijst. ochent wat op het sociale erf gezezd zedaan is door Kuyper, Sikkel, Klaas Kater, Talma, Slotemaker enz. Wie zonder meer het pleit voor het goed recht van de arbaider ais socialis- beoogt. Wie de worsteling om de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie of om medezeggenschap afwijst als socialistisch, doet het C.N.V. onrecht. Afgezien van het feit, dat de gedachte van de p.b.o. juist opbloeide op het Chr. sociale erf en door de socialisten aanvankelijk hef tig werd bestreden, deze gedachte wil in feite de verwezenlijking brengen van de arbeidsvrede door het samenbrengen van werkgevers en werknemers als bedryfs- genoten te bevorderen. Dat de aanvankelijke uitwerking van deze gedachte wel eens tot con_,ieten aanleiding geven kan, dat men weder zijds niet altijd direct eikaars plaats juist weet af te bakenen, doet hieraan niets af. De Chr. sociale actie heeft steeds het maatschappelijk leven als één geheel gezien. Anders dan het socialistische N.V.V. heeft men juist het contact met werkgevers gezocht en op prijs gesteld. Men kan er zich dan ook alleen maar over verheugen dat de moderne vakbe weging haar tegenstand in verschillende opzichten heeft prijsgegeven en naar het standpunt van het C.N.V. is overgegaan. We denken hier b.v. aan de p.b.o. en aan de collectieve contracten. Als men dit nu socialistisch gaat noemen, dan is dat toch wel vreemd. T)RINCIPIEEL is er natuurlijk groot A verschil tussen A.R. of C.H. en de P.v.d.A. Maar dat principiële verschil is er even goed met de V.V.D. en het is zeker niet minder groot. Socialisme en liberalisme zijn immers beide kinderen van de Franse revolutie. Principieel is er dus verschil. Dat blijkt ook regelmatig op het sociale erf. Het socialisme bijv. ziet uiteindelijk alleen heil in het alles samenbrengen in han den van de staat of van door de staat beheerste organen. De Chr. sociale actie aanvaardt die staatsinmenging en staats- bevoogding als norm en doel niet, maar erkent juist de groote waarde van de onderscheiden levensverbanden. Dat juist is een van de cardinale punten waar de strijd vandaag om gaat. Vraagt men, of samenwerking dan wel mogelijk is dan is ons antwoord toch: ja. Want beider verlangens zullen in de practijk in ongeveer dezelfde vorm ge stalte kunnen krijgen. Het gaat om de principiële achtergrond en daarom dient het Chr. sociale beginsel van meet af. dus bij de voorbereiding reeds, mee te spreken. Daarom is voor die samenwer king ook een program nodig Want die samenwerking is allerminst een huwelijk, zoals van zekere zijde gesuggereerd werd. Het is geen verbintenis voor het leven waarin de twee partijen tot één worden. Het is samenwerken aan vooraf gestelde doelen en daardoor in omvang uiteraard beperkt. Maar hoe die samenwerking ook uitvalt, steeds zal de Prot. Chr. po liticus zich in zijn sociale streven moeten laten leiden door de wetenschap dat het ook vandaag in de maatschappelijke strijd niet allereerst gaat om het loon of om de betere arbeidsvoorwaarden. Het gaat om de mens. de beelddrager Gods, die meer waard is dan goud. Dat is niet een socialistisch, maar een bü uitstek Bijbels beginsel. HET WEER IN EUROPA Kans op onweer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend half lot zwaar bewolkt met plaat- selijk regenbuien en een kans op onweer. Meest zwak- ke tot matige wind, aanvan- kelijk uit Zuidelijke later uit Westelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. (Opgemaakt te 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1