Gladiolenpracht in het Krelagehuis getuigde van vakmanschap RIJNEN VEENSTREEK Geen verrassingen op eerste veiling van hyacinten Markham Main Colliery Band in Hillegomse beurs DE KLAD IN DE PRIJZEN...? Fa C. KETEL Zn 20% Veel loggers schakelen over op treknetvisserij Van Tongeren nieuwe leidsche couhant s zaterdag 2 augustus 1952 Firma Salman te Noordwijk kreeg de lauweren DE FIRMA H. J. SALMAN uit Noordwijk oogstte gisteren op de inter nationale gladiolen tentoonstelling te Haarlem veel roem. In het Krelagehuis werd al spoedig bekend, dat de firma K. Kooy uit St Pancras, die vorig jaar met Palet de wisselbeker voor de beste grootbloemige gladiool won, was onttroond door de Noordwijkse firma met de rose, wit- gevlekte reus Alfred Nobel. Bovendien veroverde de firma Salman ook een tweede prijs in het klassement der grootbloemigen en was het voor het overige vrijwel Noordwijk wat de klok sloeg. De firma Konijnen burg en Mark sleepte in de kleurenwedstrijd negentig procent van de beschikbare certificaten in de wacht! De dertig man sterke jury had het niet gemakkelijk. Ze had naar ruwe ichatt-ing 500 verschillende variëteiten onder de loupe te nemen. Zo was er groep van de firma Salman Naar schatting 500 variëteiten met Alfred Nobel, de blauwe Salmans Sensasion, de fonkelend-rode Edward Jennon en de rose Grand National als utblinkers van de nieuwe soorten. Prachtig was ook de groep van Ko- jjnenburg en Mark, met erkende groot- leden als de rode Sans Souci, de witte ËSpérance, de al meer bekende Poly- iesië/ de oranje-scharlaken Johan var (onijnenburg en tientallen andere. Eén Ier meest opvallende vazen was te vin- len in het groepje van C. S. van Dob- 'e Bruyn Jr te Noordwijk. In de van één der nissen had men tegen en achtergrond van zwart doek en in gouden „lijst" een soort van schil- ierij 'gecreëerd met een vaas (echte) gladiolen als motief. Mede door de ichitterende belichting was dit één van ie glanspunten der show. zou té' ver voeren alle tentoon gestelde groepen en soorten onder de oupe te nemen. Men vond er naast col- ecties ook zeer mooi bindwerk, waar de firma Preyde de prijs voor het it originele idee verwlferf. En te- echt: een bamboe vogelkooi met opmer- ;elijk rustige gele parkieten en geheel temmig versierd met gele gladiolen. Erg ijn was ook de tafelversiering met de ode primulinus Atom van Grullemans Lisse. Wat het ontwerp betreft: de heer Lan- eler, de voorzitter van de tentoonstel- ingscommissie, had in zijn opènings- Foord de ontwerper, de heer Voors, be- iteld als de „geniale creator". Maar tóch de meningen over het arrange- nent lang niet onverdeeld gunstig. Men roeg zich bijvoorbeeld af. wat die m-een-halvè meter juffrouw van neubelzaak nu eigenlijk met een gladio- ententoonstelling had te maken. En wat de interieurs aangaat: men zou ip deze show^ laten zien, dat gladiolen in lk interieur passen. Dat is met een paar lamers o.a. met het boudoir wel ebeurd. Maar er waren er ook, waarin nen geen been kon verzetten, zonder een gladiolenbloemstuk te schop- Dat alles neemt echter niet weg, dat de gladiolenkwekers op deze tentoon- telling het publiek duidelijk hebben aten zien, dat ze van wanten weten! De prijswinnaars zijn: Beste en meest artistiek opgestelde rote groepen grootbloemige gladiolen: rote gouden medaille en medaille van LM. de Koningin voor N.V. Konijnen- urg en Mark. Noordwijk; gouden me- aille van Z.K.H. Prins Bernhard voor rma Blom en Padding, Beverwijk; kleine ouden medaille voor firma H. J. Sal man en Zoon, Noordwijk; verguld zil veren medaille voor N.V. P. Bijvoet Co., Overveen. Idem kleinere groepen: gouden r daille en medaille van het ministerie t Landbouw c.a. voor firma A. J. Preijde, Breezand; kleine gouden medaille en coupe van H. J. Oosterbaan voor M. van Waveren, Hillegom; verguld zilveren medaille voor gebr. Seignette, Beverwijk. Primulinusgladiolen: gouden medaille en medaille der gemeente Haarlem voor firma J. J. Grullemans en Zoon, Llsse; kleine gouden medaille voor N.V. P, Bij voet en Co, Overveen; verguld zilveren medaille voor firma Langelaan en Zoon, Hillegom. Beste gladiolus (grootbloemig): ver guld zilveren medaille en wisselbeker voor Alfred Nobel van de firma H. J. Salman en Zoon, Noordwijk; zilveren medaille voor Harry Hopkins van firma H J. Salman en Zoon, Noordwijk; bron zen medaille voor Northern Queen van firma A. J. Preijde, Breezand. Beste primulinus: zilveren medaille voor Roland van N.V. P. Bijvoet en Co., Overveen; bronzen medaille voor Chinese Latern van C. S. van Dobben de Bruyn Jr, Noordwijk. Beste groep gladiolenbloemen, groot bloemig zowel als primulinus: gouden medaille voor firma W. Pfitzer, Stuttgart- Fellbach. Nederlandse boter naar West-Duitsland De Westduitse invoerautoriteiten heb- ben gisteren toestemming verleend voor ivoer van boter uit Nederland, Dene marken, Noorwegen en Zweden tot een totaalbedrag van 2,4 millioen Duitse mark (ƒ2,16 millioen). Deze import dient de binnenlandse boterprijs te druk- Landbouw in Zweden en Nederland De Zweedse minister van Landbouw Norup, heeft met enkele medewerkers een bezoek aan Nederland gebracht, waar zij de gasten waren van minister Mansholt. Er werd een reis gemaakt door de Noordoostpolder en Friesland. Ook werd Aalsmeer bezichtigd, waarna de Zweden per vliegtuig de thuisreis aanvaardden. Minister Norup roemde de proef boer derijen; met behulp van intensief grond gebruik. het telen van eigen veevoeders en voederaardappelen, voortschrijdende ensilage van voeders enz. bleek het mo gelijk om aan een echtpaar reeds op 4.5 hectare grond een bestaan te geven. Een familie kan op 12 hectare een bestaan vinden. De Nederlandse lage productie kosten schreef hij zowel aan intensief grondgebruik als aan de naar verhou ding lage lonen van landarbeiders toe. Hij roemde de royale behuizing van de landarbeiders en de moderne boerderijen in de N.O. polder. De coöperatie heeft echter nog niet het Zweedse peil bereikt, waar bijv 97% van de melkproductie coöperatief werkt en verkocht wordt. Ned. legerkorps wordt geformeerd Om straks deel te nemen aan oefeningen in Duitsland Het Nederlandse legercorps van 30.0001 a 40.000 man, dat in September zal deel nemen aan de geallieerde oefeningen in Duitsland, wordt thans gevormd, gedeel telijk uit de parate onderdelen, gedeelte lijk uit eenheden, die binnenkort worden opgeroepen voor herhalingsoefeningen. Alle onderdelen zullen tot aan hun vertrek naar Duitsland in Nederland worden geoefend, hetzij in of nabij hun verblijven, hetzij in gebieden die, ge schikt zijn voor oefening in groter ver band, zoals dit in de loop van het voor jaar en de zomer reeds, enkele malen gebeurde. Bovendien zullen verscheidene onder delen uit de verblijven, die zij thans gebruiken, worden overgebracht naar tijdelijke legeringsplaatseri. Zij worden dan samengevoegd in één gebied, zoals de onderdelen van de 3e divisie, die t verspreid liggen over vele plaatsen. Verscheidene onderdelen zullen den gelegerd in verblijven, die niet dit doel zijn bestemd, maar geschikt zijn gemaakt door de aanleg van waterleiding, verlichting e.d. Een klein deel val troepen zal geheel te velde verblijv> ALKEMADE Burgerlijke stand. Johanna M., d. v. N. B. M. Turk en C W. Hogenboom; Maartje, d. v. G. Pulle man en J. Schoenmaker; Cornelia C. M. d. v. A. P. van Beek en M. C. Rodewijk; Helena J. M.. d. v. W. N. van Klink A. H. van der Hoorn; Johannes G. F., z. C. W. Castelijn en J. van der V Eelcko M. J., z. v. IJ. S. Flapper en E. A M. Blomert; Johanna M. M.. d. v. P. F Duivenvoorden en M. W. J. v. d. Broek; Henrica C. M. d. v. A. J. van Velzen D. M. van Wingerden; Maria M. A„ d. v. W. H. N. Bakker m ALPHEN AAN DEN RIJN De heer Allart overleden Op 49-jarige leeftijd is gistermiddag, pa een ziekbed van enige maanden, over leden de heer J. F. Allart. de stichter van het pharmaceutisch-chemisch labora torium en de fabriek te Alphen aan den Rijn. De heer Allart vervulde tal van functies in het openbare en R_K. kerke lijk leven. Van de oprichting af. ruim 20 jaar geleden, was hij secretaris van het algemeen ziekenfonds voor Alphen en omstreken. Ook was hij lid van de A. C. Klein; Rudolfgemeentelijke dienst voor sociale zaken. R. C. J. Paauw en P. H. M. Groen in 'tWoud; Johannes A. L„ z. v. L. H. Spring in 't Veld en M. van Tonge- Cornelis L. J., z. v. Th. W. Loos G. M. van Klink. Ondertrouwd: J. B. van Veen enE. A. M. Kalker; G. P. C. de Groot en J. A. Verhaar. Gehuwd: J. P. Zoetendaal en H. Til Strijk; A. H. van Velzen en E. J. van Dijk; A. J. C. Meijer en J. L. Breuer; P. Colet en E. J. Turk. Overleden: H. Bakker. 60 j.; N. P. van Berkel, 1 mnd; M. Los. 76 j.; C. van Zanten, 69 j.; J. H. van Egmond, 17 j.; H. Los, 74 j. (Advertentie) Prijzen zijn veel lager dan vorig jaar De eerste speciale hyacintenveiling is al weer achter de rug. Gisteren kreeg de Hobaho ruim 500 manden te verwerken, wat men voor de eerste keer geen boos aantal mag noemen. Hoewel ieder bij voorbaat al wist, dat men de prijzen verleden jaar voor dit seizoen rustig kon vergeten, kan men moeilijk zeggen, dat de hyacintenkwekers nu luidkeels om hulp moeten gaan jammeren. Dat wil zeggen: voor die kwekers, die geen grote partijen van de witte l'Inno- cence telen, want daarvoor hadden de exporteurs inderdaad niet veel over voor zift negentien en ruim f 8 achttienen Nu wil het geval, dat lTnno- cence in het totaal areaal een behoor lijk percentage voor zijn rekening neemt en wat dat betreft ziet het er dus min der rooskleurig uit. Daar staat tegenover, dat de gekleurde hyacinten prijzen opbrachten, waarvoor men het wel kan doen. Al behoren de Een fanfare-orkest van super-kwaliteit IJET VERWONDERDE ons eigenlijk helemaal nietdat het keurig ge- uniformeerde Engelse mijnwerkerscorps, de Markham Main Colliery Band uit Yorkshire, op het internationale harmonie- en fanfareconcours k Gouda in de hoogste afdeling het hoogst aantal punten heeft behaald [nog 23 meer dan de naaste concurrent) en daarmee, naast de lof van Be jury, de „grote prijs van Nederland" kan meenemen. Nadat we hun ;«Pel in de grote zaal van de Hillegomse bloembollenbeurs hadden gehoord, Jeek ons dit buitengewone succej volkomen natuurlijk. Wel kan men zich verbazen over he amateur-ensemble, bestaan oe uit hardwerkende mensen, de tijd kan Vinden en de energie opbrengen om tot iBergelijke fenomenale prestaties te ko- Deze band heeft een voor ons nogal ngewöne samenstelling. Zij is gebaseerd P niét minder dan vijf bas-tuba's. Drie rombone's voltooien deze bas-groep iet ensemble telt verder drie a vier aritoris, vier hoorns en acht pistons. Ian is er nog een drummer, die omgeven door een waar arsenaal van slagwerk- tstrumenfen, als pauken, klokkenspel, óm,'triangel, tamboerijn. Wanneer het te pas kwam toverde tze artist (want dat was hij!) nog al lele! -andere min. of meer excentrieke istrumentjes te voorschijn. waarmee ij eên "keur van onverwachte en soms rre eeh'vjjén voortbracht En 'lat deed kennelijk .genoegen, te oordelen al- s naar de charmante gebaren, waar nee hij z'n'i ingewikkeld apparaat he iende. Alle muzikanten bliezen met een ty- iFeh-Entrele .drope eenvoud, dip echter echte musiceervreugde niet kon ver ergen. Het ging hun alles scnijnbaar Bikomen gemakkelijk en natuurlijk af. ■n dat is immers juist het kenmerk van echniëk-beheersin?! De milde, 'Jpe klank, .de gezonde schoon-getim- reerde toom' de brillante muzikaliteit laakten hub spel tot een, zelfs voor ederlandse oren, 'zeldzaam gebeuren, ■et geluidsvolume groeide bijtijden aan grandiose afmetingen, maar het be- auwde geen ogenblik, warit het werd 'oit rauw of onbeheerst. We hebben de hoogste bewondering oor de 77-jarige dirigent, die het spel 7 zulk een eminente wijze leidde. Door in minutieuze aanwijzingen op de re- stities moeten de fraaie embouchure. voorzichtige, tóonaanzet, waardoor ïze muzikanten uitblonken, bereikt zfin Behalve enkele pittige marsen, een l°gal nuchter gespeelde Martha-ouver- ,re, een sterk noordelijk ingeslagen bal- •muziek uit Verdi's Siciliaanse Ves- s en een vrij hoekige1, maar toch zeer 'Wantwoorde Mondnacht auf der lister bestond het programma uit ver- fnillende écht-Engelse werken, met veel oelodie en de nodige syncopen. Jerome Kern Melodies, dat besloot met Ie negro-spiritual Over Jordan, werd op 'erztrek gebisseerd. Twee pistonisten Waarvan één van twaalf jaar) en drie trombonisten vierden verdiende sui sen als solisten in resp. duetten en zetten. Een luchtig werkje Fairey or Clock bracht een grappige afwisseling in het romantische menu. Een waarlyk schitterende, ten hoogste bewonderenswaardige prestatie werd het slotnummer, de Ouverture 1812 van Tsjaikowsky. Zo'n sublieme aan die van een geroutineerd symphonie-orkest bijna gelijkwaardige vertolking zou men nau welijks mogelijk achten, wanneer men die niet zelf gehoord had! Het concert, dat in kwaliteit dat van verleden week ver te boven ging, was toch minder goed bezocht. Het werd be sloten met de uitstekend voorgedragen Engelse en Nederlandse volksliederen. Joh. \V. Betere controle op de afbetalingsprijzen Voortaan moeten zaken die goederen verkopen zowel tegen contante betaling als op afbetaling, in het laatste geval als basisprijs de „contantprijs" aanhouden: ten hoogste dezelfde prijs die zij bedin gen bij contante verkoop. Als zij (vrijwel) uitsluitend op afbetaling leveren, mag de basisprijs niet meer bedragen dan de al gemeen gebruikelijke contantprijs. Blijkens de St.crt van 31 Juli moet voorts, indien in één transactie meerdere goederen op afbetaling worden geleverd, de prijs van elk dier goederen door de winkelier worden geadministreerd en ook in het contract afzonderlijk worden ver meld; uiteraard met een behoorlijke aan duiding van elk goed. Vanzelfsprekend mogen op de basisprij zen toeslagen worden berekend voor de levering op afbetaling. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Rudolf A., z. v. P. J. Twiss en E. W. E. Poelsma; Jan W.. z. v. J. IV. Planjer en G. Colla; Leonardus J. J., z. L. J. E. Ponjee en M. C. Boersma; Maria M. R., d. v. H. M. L. van Can cn M G. Vèrmaat; Marius J., z. v. W. Perse- naire en H. Rietveld: Rudolf P. M„ z. v D. Jansen en C. J. W. v. d. Wcijden; Ellen M., d. v. A. Thomassen en M. C. Lagaaij; Johannes A., z. v. H. de Jong cn van Leeuwen. Overleden: B. C. Slptemaker, m„ 57 j G. H. Kuster, m., 72 j.; P. C. I. Dijkmans, 1 j- tijden, dat men tegen f 0.70 per stuk voor een dikke Pink Pearl betaalde, tot het verleden. Maar zo lang men nog f 30 krijgt voor zift 19 van Lady Derby, f 28 voor de achttienen en f 24 voor ze tienen, dan loopt het nog wel Dat kan ook worden gezegd van King of the Blues. Van Lord Balfour bleken dit keer geen dikke bollen beschikbaar: zift zes tien vond kopers voor f 20f 22 per 100. Negentienen van Anne Marie wei-den af gedrukt op f 32 per 100- Hersengymnastiek voor Indonesië en de West Op Zaterdag 1 November a.s. begint Radio Nederland Wereldomroep .net eer tweewekelijkse uitzending van hersen gymnastiek. die in het bijzonder bestemd is voor Indonesië en de West. De uitzen ding wordt verzorgd door Bob Wadlagh., De helft van de vragen zal gesteld wor- over de beroepen van de deel nemende ploegen. Sfeer in 't gezin? De Nieuwe Leidscheer in! Best mogelijk! Maar wij hebben het toch aangedurfd een flinke partij lakens in te kopen om U tijdelijk te laten profiteren van Exclusieve kwaliteit - Wij hebben deze lakens pas ingekocht, nadat wij er ons persoonlijk door tal van proefnemingen van hadden over tuigd, dat we te doen hadden met „het neusje van de zalm". Onze con- 0 geweven van extra getwijnd (dicht ineengedraaid) garen 0 fijn en tevens sterk weefsel, dat ook na talloze malen was sen stevig blijft aanvoelen 0 aantal draden per 10 cm: ket ting 250, inslag 221 Cn zelden gepubliceerd gegeven) 0 snel schoon, doordat 't weefsel de vulldeeltjes gemakkelijk loslaat LAKENS waarop U trots zult zijni Exclusieve prijzen Hieronder vindt U een opsomming van de voor deze Kwaliteit zeer lage prijzen. Ter gelegenheid van de uit verkoop geven wij op deze prijzen bovendien nog tijdelijk 20 *?o korting Graslinnen laken 180 x 235 cm ƒ11.85 Idem sierlijk geborduurd 12.75 Graslinnen laken 160 x 235 cm ƒ10.85 Idem sierlijk geborduurd ƒ11.25 Graslinnen laken 150 x 235 cm 9.75 Idem sierlijk geborduurd ƒ10.65 Graslinnen sloop 62 x 72 cm3.15 Idem sierlijk geborduurd 3.90 Oud Holl., oerdegelijke kwaliteit 20% KORTING op bovengen. Hooftstraat 25. Alphen aan den Rijn Telefoon 3229 Hoofdstraat 52, Hillegom, Tel. 5845 Noord einde 1, Leimuiden, Tel. 98 KORTING op bovengen- VISSERI1GOLF Geringe export drukt de stemming Benoeming De heer J. Visser, sedert 1949 als archi tect in dienst van gemeentewerken, per nader overeen te komen datum be noemd in een leidende functie bij dezelf de dienst te Amsterdam. En het is vacantie? Bij de rijkspostspaarbank te Alphen aan den Rijn werd in Juli ƒ65.713.20 in gelegd en ƒ58.639.44 terugbetaald. Er is dus een overschot van ƒ7.073,76. Het nummer van het laatst uitgegeven boekje is 25330. Wethouder Deerenberg vroeg, minder. Wethouder Deerenberg vroeg voor het aansluiten van het industrieterrein van Baronie op het waterleiding- en electrici- teitsnet, niet 1.122.250, zoals wij gisteren per abuis meldden, maar 112.250. Burgerlijke stand. Geboren: Cornelis, z. v. J. Deelstra E. U. Grothe; Hendrika M., d. v. Rijk G. Stigter en C. J. van Vegten; Adrianus G. J.. z. v. A. Verbij en H. J. Droogh; Fre- derik A. P. M.. z. v. F. P. van Rijn en M. M. de Blieck; Johannes P. H„ z. v. J. Th. van Leijden en M. C. v. d. Pos; Johan, z. v. C. Rietveld en M. van Duiv Gerard, z. v. J. Vijfhuizen en T. van Eek; Elisabeth W. d. v. J. Vis en A. W. Verheul Johan W„ z. v. G. van Dam en C. J. Bo degraven: Maartje A. J. A., d. v. L. A. Maarleveld en A. M. v. d. Gugten; Willem, z. v. M. Fokker en L. Trommel. Overleden: Jacob van Elk, 77 jaar. Ondertrouwd: Pieter Snel. 38 j. en Mensje M. Spelt, 27 jaar: Hendricus M. Derksen. 27 j. en Lena Oskam. 24 jaar. Gehuwd: Albertus Th. J. Evers, 21 j. en Maartje H. M. Bruines, 21 j.; Piete; Öudshoorn, 18 j. en Lijsbeth J. C. Ver boom 19 j.; Johannes de Bruijn, 45 j. en Frederika C. Noordenbos, 37 j. HAZERSWOUDE Dubbele armbreuk. Gistermiddag stonden enkele jongens, waaronder ook het negen-jarig zoontje van de heer P. Brugman, naar het dorsen op het erf van de landbouwer L. A. J. Jacobs te kijken. Terwijl iemand van het personeel van de machine zich even verwijderde, ging het zoontje van de heer Brugman op de hefinrichting vooi zakken staan. Het zette de handle en werd omhoog gehesen. In zijn angst greep de jongen zich vast aan een drijf riem met het gevolg, dat zijn arm. d aanraking kwam met de machine, op twee plaatsen brak. De riem schoot ge- jlukkig van de rol. Anders zou de arm verbrijzeld zijn. De machine werd nog stopgezet. Dokter Palthe, die spoedig ter plaatse kwam, verleende de eerste hulp. De jongen werd daarna overgebracht 't Academisch Ziekenhuis te Leiden. Geslaagde dames De vangsten van de drijfnetvissers wer den deze week met de dag minder, zodat tenslotte niet groter waren dan gemid deld vijf kantjes. Met de- haringtrek gaat het daarentegen goed. De gemiddelde vangst per dag bedraagt 100 kantjes. Het is daarom te begrijpen, dat veel loggers naar binnen komen om-de vleet te lossen en detrekpetten mee te nemen. Gisteren alleen al verlieten tien schepen de visserij laar huis te stomen cn Maandag aan de' trawlvisserü te beginnen. Jammer is echter, dat de markt de grote aanvoer van verse haring niet kan ver werken en daardoor dagelijks een groot deel van de aangevoerde haring naar de vismeelfabrieken gaat. Met de zoute haring gaat het ook niet al te goed Er Kleine kerk" te Rijnsburg krijgt een nieuw orgel Waardevol werirsluJc van de firma Van Leeuwen Een harmonium mag voor huisgebruik om allerlei redenen een niet hoog genoeg te waarderen betekenis hebben, in de kerk bevredigt het op de duur beslist niet. De klank is voor de grote ruimte niet doordringend ge noeg, is bovendien niet in staat een stevige basis voor de gemeentezang te leggen. Kortom: het instrument inspireert niet tot vlot en geestdrif tig zingen. In dit manco vermag zelfs een vernuftig geconstrueerd systeem van versterkers niet afdoende te voorzien. tische Franse bouwers verliefd als deze De kerkvoogdij van de Ned. Herv. Ge meente van Rijnsburg heeft dit ook inge zien en er daarom naar gestreeld, het trouwe harmonium in de „kleine kerk'' aan de Brouwerstraat te ontslaan en te vervangen door een volwaardig kerk orgel. Met veel dank intussen voor de „vele en gewichtige bewezen diensten" Aan de gerenommeerde firma Van Leeuwen te Leiderdorp werd opdracht gegeven tot de bouw van een nieuw orgel, waarvan de voltooiing intussen in zulk een vergevorderd stadium verkeert, dat het aanstaande Donderdag in een speciale dienst plechtig in gebruik kan worden genomen. De Hervormde Gemeente van Rijns burg, dankt hiermee haar tweede orgel aan de genoemde firma: het instrument van de oude kerk werd door de vader van de tegenwoordige heer Van Leeu wen gebouwd. De heer Leo Mens (organist van de Leidse Pieterskerk), die met dr Oussoren (van de Wassenaarse dorpskerk) de su pervisie over en het adviseurschap bij ce bouw vervulde, was zo vriendelijk, ons over het nieuwe orgel het een en ander te vertellen. Het instrument, gebouwd volgens het mechanisch systeem, bezit twee klavie- en een vrij pedaal. De dispositie (11 sprekende stemmen) is als volgt: Hoofdwerk (le klavier): Praestant 8 voet, Quintadeen 8 voet. Octaaf 4 voet, Mixtuur, Sesquialter. Positief (2e kla vier): Roerfluit 8 voet Speelfluit 4 voet. Octaaf 2 voet. Nasard. Schalmei. Pedaal: Subbas 16 voet (geheel uit metaal ver vaardigd). Bij de bouw heeft de firma Van Leeu wen alle conservatieve principes op zij gezet. De romantische orgelbouwers stelden zich destijds het ideaal, de tim bres der orkestinstrumenten zoveel mo gelijk te benaderen. Hier werd echter de imitatie aangepast aan de nieuwere begrippen aangaande de eigengeaard heid van het orgel. Evenmin bezit dit orgel een collectie tongstemmen, integendeel: het heeft er één, nl. de schalmei. Die tongstem- stonden met name bij de roman- op allerhande blaasinstrumenten. Maar toch ook de Duitse principes werden hier niet der meer nagevolgd. Veeleer kan men zeggen, dat de Leiderdörpse firma te ruggegrepen heeft op de oud-vader landse bouw van omstreeks 1600, onze orgels wijd en zijd beroemd w Hieruit volgt, dat de muziek va: oude Nederlandse organistenschool (de Sweelincks en hun naaste opvolgers) de Duitsers van de achttiende eeuw en zeei zeker ook die van de moderne compo nisten op dit orgel bijzonder goed ver tolkt zal kunnen worden. Hoewel, theoretisch natuurlijk. op ieder orgel bijna alles te spelen is. be grijpt men nu wel, dat de Franse ro mantici. Franck, Widor, Guilmant enz. hier natuurlijk minder aan hun trek zul len komen. Gistermorgen namen we even eer kijkje bij de werkzaamheden. Er was toen nog veel te doen. maar het bekwa me personeel werkt met alle voortvarend heid. We constateerden toen ook, dat de klank in alle sterktegraden ook de wende oren zal strelen. We vermelden nog. dat de sleeplade zó geconstrueerd is, dat alle „trekking1" door temperatuursschoramelingen uit gesloten zal zijn. De firma Van Leeuwer was één der eerste bouwers (zeker in Nederland), die deze constructie toe paste en daarop dan ook patent ontving. De orgelkast, vervaardigd door de firma Lubach te Oegstgeest, is van mas sief eikenhout en zeldzaam degelijk en frèai gemaakt. Hervormd Rijnsburg mag zeker trots zijn op de nieuwe aanwinst! Joh. i W. Zondagsdienst Voor de Zondagsdienst der huisartsen i-erwijzen wij naar Katwijk. (Advertentie) Voor Centrale Verwarming Fa Wed. H. Grimbergen Vliet N.Z. 19—20 Rijnsburg op het ogenblik weinig export, zodat de stemming op de afslag erg gedrukt is. Het overgrote deel van de haring wordt dan ook opgehouden. In de prijs komt weinig verandering, daar de opvahgprijs f 30 per kant je is. De prijzen, die deze week werden ge maakt, waren: kleine maatjes f 30-42. grote maatjes f 30-30, §0 en steurharing f 16, 80-22. De aanvoer bedroeg 7588 k. KATW11K De rondvraag van de raadsvergadering Bij de rondvraag van de Donderdag gehouden raadsvergadering wezen de I eren Van Beelen en Van der Zwan nog maals op de onhoudbare toestand bij het postkantoor tie Katwijk aan den Rijn. De voorzitter zei, dat een oplos sing moeilijk is, maar de kwestie heeft de aandaoht van B. en W. De heer C. der Plas vroeg, hoe het staat met de defensiegronden. Binnenkort zijn er be langrijke beslissingen op komst, deelde Mr J van de.- Plas wees op de on houdbare toestand op de boulevard tij dens concerten. De politie zou volgens hem hierin niet willen meewerken. De vooral:ter zal, als hoofd van de politie, zijn aandacht aan deze kwestie schen ken. Mr Van der Plas attendeerde ook op het gevaar, da; de zandauto's ln het dorp veroorzaken. De heer Van der Zwan vroeg, van wie de klok in de Kom van Katwijk aan den Rijn eigenlijk is, in verband met het feit. dat die al enige tijd stil staat. De voorzatter zei, dat de klok bij het woonhuis behoort. De heer Nasveld wilden welen, om Hercules nog niet in het toegewezen gebouw ban oefenen. Wethouder Bloot meende, dat deze zaak ln kannen kruiken was, maar zal er nu aandacht aan besteden. Ten slotte wees de hee Grimbergen op de onhoudbare toestand, die wordt veroorzaakt door het uitlopen van het riool uit het Tranendal. De voorzitter zei, dat de verbetering zal moeten wachten op ce te bouwen zui veringsinstallatie in de Nieuwe Zan derij. Zondagsdienst Voorzover het de patiënten betreft van de dokters J. Bergman en H. M. Hueting te Katwijk aan den Rijn en E. E van der Laan te Rjjnsburg, wordt de Zon dagsdienst morgen waargenomen door dokter Van der Laan. Rapenburg 1. tel. 2810. Men zie ook de zij-étalage van de apotheek aan de Wilhelminastraat- KATWIJK AAN DEN RIJN Wedvlucht De Rhtjnmonders De Rhijnmonders hielden een wed vlucht met jonge duiven van Roermond af. afstand 159 km. Er vlogen 102 duiven mee. die werden gelost om 12.30 uur. De eerste duif kwam aan om 15.22.37 met een snelheid van 912.10 meter per min. Uitslag: P. Varkevisser 1, 2. 4 10; J Ravensbergen 3; J. van Schaik 5, 8; N. J. Vcrkaik 6, 9; J. Heemskerk 7, KATWIJK AAN ZEE Concerten op de Boulevard. Woensdagavond om 8 uur geeft Postharmonie uit Leiden een concert in de muziektent op de Boulevard. De zang verenging Asaf uit Scheveningen geeft Vrijdag bij de muziektent een uitvoering. Puzzlerit voor bromfietsen. Zaterdagmiddag om half 3 vindt op het parkeerterrein bij de Voorstraat de start plaats van de door V.V.V. georganiseerde BENTHUIZEN 50-Jarige echtvereniging De heer en mevrouw H. Spniitenburg- Zijderhand hopen Woensdag hun 50- jarige echtvereniging te herdenken. De heer Spruitenburg was jachtopziener en •ls koster der Hervormde Gemeente. Hij werkte ook als doodgraver en aan zegger. Enkele jeren geleden moest de heer Spruitenburg dit werk om te hoge leeftijd neerleggen. Zijn vrouw stond hem altijd trouw ter zijde. Consultatiebureau Het onlangs geopende consultatie bureau blijkt wel in een behoefte te voor zien. Niet minder dan 20 moeders be zochten het al. HILLEGOM Burgelijke stand. Geboren; Theodorus J.. z. v. J. W. Verhaar en A. M. Huijsmans; Hemmo J., D. Boef en S. van Es; Hendrik, z. v. d. Bosch en W. Heikamp; Catharina C. M.. d. v. H. M. Berbee en J. A. Weijers; Edgard R. G, z. v. J. C. G. Kat en E. Wiebelitz. Ondertrouwd: M. T. E. Vis en L. J. Kappert; H. van Dorp en P. Does; J. Brulning en D. Faas. Getrouwd: J. Staal en T. Kiewiet. Overleden: Wed. C. M. Burger-Bakker, v. 84 jaar. LISSE Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Van Dijk. oegstgeest Dokter en apotheek De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door dokter F. W. N. Hugenholtz. Wilhelminapark 2, tel. 20390: de dienst der apotheken door de Oegstgeester apotheek. Wilhelminapark 8, tel- 26274. SASSENHEIM Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Van- Nes. VOORSCHOTEN Geslaagd. De heer J. J. Bolle is geslaagd voor het practijkexamen groep 4 (stukgoederen, huishoudgoederen, bedden, dekens en be drijfskleding). Voorlopig geen handbaL Het bestuur van de afdeling handbal van S.V.L.V. heeft bekendgemaakt, dat in verband met gerezen moeilijkheden over het gebruiken van het terrein aan de Elstlaan er voorlopig geen handbalwed strijden zullen plaatsvinden. Ook de trainingsavonden komen voorlopig te vervallen. Hoofd neutrale kleuterschooL Het bestuur van de neutrale kleuter school aan de Prins Bernhardlaan heeft tot hoofd van deze school benoemd mej. R. Schmohl te Noordwijk-Binnen. VOORHOUT Negen EJI.B.O.-ers De rfj der geslaagden voor het EHBO- diploma is met negen uitgebreid. Voor een door dr Zijderveld te Leiden en dok- In Den Haag zijn geslaagd voor cos-ter Bots afgenomen examen slaagden de tumière de dames: T. v. d. Lip, A. Har- dames N. Zwetsloot, M. v. d. Toorn. kes A.d., J. van Gend, S. van Staveren, n Tol en A. Fokker, allen leerlingen de Marijkeschool. Voor lingerie slaagden de dame?: L. Kraan en A. Har- kes J.d., leerlingen van de Herv. school Rijn, leerlinge van de Marijke school. ROELOFARENDSVEEN Eerste prys voor Vox Leata. De zangvereniging Vox Leata behaalde en eerste prijs met 347 punten op het concours, dat te Hoog-Soeren werd ge houden. Het koor kwam uit in de «erste afdeling gemengde koren. Oudjes in speeltuin De ouden van dagen uit de Veen heb ben gisteren hun jaarlijkse tocht gemaakt. B[j prachtig zomerweer vertrokken drie grote autobussen en twee luxe auto's Amsterdam. Men toerde daar een lang door de stad. De oudjes hadden in tussen wel iets te doen. Zij rookten snoepten van wat een winkelier beschik baar had gesteld. In de speeltuin Oud- Valkenveen leefden zij zich nog eens echt uit. Na de door een bakker beschikbaar gestelde broodjes te hebben genuttigd, vertrok de hele rataplan-groep naar het Gooi. Daar dineerde men in het restau rant bij het natuurbad Soesterberg. Om 9 uur gisteravond kwam men weer de Veen aan. Dokter Muskens heeft ei groot gedeelte van de rit gefilmd. Ov enkele maanden hoopt hjj de film aan i Ingezetenen te kunnen tonen. De op brengst van de te geven voorstellingen zal bestemd zijn voor de tocht van vol gend jaar. puzzlerit voor bromfietsen. Men kan zich tot Donderdag in het bureau van V.V.V. opgeven. Fancy-fair bij muziektent. Van Maandag tot Donderdag wordt op het terras bij de muziektent een fancy- fair gehouden De opbrengst is ten bate van de strandfeesten, die zullen worden gehouden. Hoog en laag water. Zondag 3 Augustus: hoog water 0.17 13.01; laag water 8.26 en 21.03. Maandag 4 Augustus: hoog water 1.27 en 14.02; laag water 9.37 en 22.09. AduertentieJ j. BRANDON HUIDARTS zal spreekuur houden Zee elke Dinsdag van 56 het gebouw van de Chr. Voorstraat. Katwijk Wijkverpl. (Advertentie) Wenst U "n GOED VERZORGD KAPSEL? Bezoekt U dan de salons van H. BEDEKER, Dames- cn Herenkapper, Voorstraat 73 Katwijk aan Zee. Tel. 2584 Diploma „Wetenschappelijke Haarverzor- ging" v.h. Ned. Genootschap voor Haar- hygiëne. (Advertentie) Ha! Vacantie! Katwijk! Er op uit met broodjes en krentenbollen van Voor beter brood. Steeds onder contróle II0Ó.000 dollar per j^„. „picvcIl ó^r0oïoc Üon' Wageningen. Tele-'neraal zal Mac Arthur 19.548 dollar toon 2J04—2586. ven ontvangen. Truus van Werkhoven en de heren C. Turnhout, N. Moritz, N. Damen, R. v. d. Klaauw, M. v. d. Ploeg en Th. War- menhoven. Zo is het aantal geslaagden twee jaar tijd opgelopen tot 28. Bloemen schikken De vereniging van kleinhandelaren in bloemen en planten heeft het diploma voor bloemen binden en schikken (met veel vrucht) uitgereikt aan de plaatsge noten P. Hoek en G. v. d. Berg. Tok. i ei De kippen blijven aan de gang. Nu heeft weer een kip van de heer C. Kop pen een el met het formidabele gewicht van 103 gram gelegd. NAGEKOMEN PREDIKBEURT In de Hervormde Kerk preekt morgen n 10 uur ds Kalkman van Amsterdam. WASSENAAR WERNER Vert, voor Leiden e.o. J. F. VELLEKOOP Jr Breestraat 27 Tel. 22325 Jaarvergadering K.L.M. Prins Bernhard herbenoemd tot commissaris De aandeelhoudersvergadering van de K.L.M. te 's-Gravenhage heeft het divi dend op de cumulatief preferente aan delen vastgesteld op 4 pc:, en Z.KJI. Prins Bernhard, dr F. H. FeMeoer van Vlissingen. jhr I. L. van den Sereh van Heemstede, S. J. van den Bergh. G. A. Dunlop, mr A. F. Lodeizen. H. P. Rahu- sen, dr A. A. L Rutgers en mr H. L. Wol tersom herbenoemd tot commissaris, terwijl mr J. Burgerhdut, directeur van de Twentse he Bank, mr H. F. v. Leeuwen als commissaris is opgevolgd Ir J. Black- stone en dr Ir W. Hupkes Sr, die wegens het bereiken van de leeftijdsgrens uit de raad van bestuur zijn gelreden, zijn tot commissaris benoemd. Dr ir M. H. Da mme is wegens het bereiken van de leeftijds grens ais commissaris af gelreden. In de raad van beduur zijn herbenoemd jhr A. G. Sand berg. mr H. Aibarda. mr J. Luyten, L. Neher, dr A. Treep, ir Th. P. Tromn. en benoemd prof. dr J. Tin bergen en prof. dr C. J. Bakker Generaal Douglas MacArthur heeft het voorntterschap aanvaard van de raad van commissarissen van Remmgion Rand Inc., welke firma kantoormachines en eleeIronische apparaten vervaardigt. Indertijd verluidde het, dat de betrekkin e ion nnn 4-- oplevert Als ge- blij-

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 9