Onze dames-estafetteploeg zwom een fantastisch goede race Tweede achter het superieure Hongarije, maar vóór de Ver. Staten Ned. waterpoloteam won slechts moeizaam van België (5-3) ^RD^TH Toch is het zo 2 ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1952 loL/MPISCHt SPELEN.19S2, J IN EEN MAGNIFIEKE RACE heeft de Nederlandse estafetteploeg gister middag op de 2de plaats en op de zilveren Olympische medaille beslag weten te leggen. Op het goud hadden onze meiskes werkelijk geen kans, want de Hongaarse dames gingen zó snel over de baan, dat er geen bij houden aan was. Ze zwommen de 4X100 meter niet alleen in een nieuwe Olympische recordtijd, maar ze verbeterden ook en passant het wereld record. Achter hen gaven Nederland en Amerika elkaar op de eerste 300 meter niets toe; nu eens lag de een, dan weer de andere voor. Maar tegen de fantastische laatste, 100 meter van Irma HeijtingSchumacher was de V.S. niet opgewassen. Met duidelijk verschil werd Nederland tweede. Wies LinssenVaessen had als eerste zwemster, met naast zich Ilona Novak van Hongarije en Jacqueline Lavine de Ver. Staten, een goede start. Deze drie zwemsters namen de leiding en wel de Amerikaanse na het eerste keerpunt het snelst weg. doch het verschil met Hongarije en Nederland was toen nog nihil. De andere ploegen liepen reeds op de tweede baan een achterstand op ten minste een lengte. Er moest nog 300 meter worden gezwommen maar de insiders stond het toen reeds vast, dat het zou gaan tussen Hongarije, Nederland en de Verenigde Staten. Wie L i n n-Va iets teruggevallen en zo startte Ko van Voorn met een kleine achterstand op Judith Ternes en Marilee Steparu Koosje vocht met haar korte felle slag alsof haar leven er van afhing en zij wist gelijk te blijven met de Amerikaanse tot vijftig meter kon ook Judith Ternes de Hongaarse voorsprong niet vergroten. Maar op de tweede baan nam het kleine Hongaarse zwemstertje langzaam zeker een flinke voorsprong voor haar ploeg, welke met Eva Novak en d kampioene op de 100 meter vrije slag, Katalin Szoke, nog in petto, reeds vrij' wel zeker was van de titel. Enkele meters verloren HANNIE TERMEULEN, die gelijk met Joan Alderson als derde vertrok, verloor enkele meters op Eva Novak, maar de strijd met de Ver. Staten, de andere deel nemende ploegen waren toen reeds kans loos, verliep gunstig voor onze meisjes, ondanks het slechte keerpunt van Han- nie, waarbij zij angstig lang uitdreef. Toen Eva Novak aantikte en Katalin Szoke als laatste Hongaarse startte, had Hongarije drie lengten voorsprong. Net iets eerder IRMA HEYTING—SCHUMACHER kon Iets eerder vertrekken dan de Ameri kaanse nummer vier, Eileen Kawamot, maar na de eerste vijftig meter was er nauwelijks van enig verschil tussen beide sprake. Toen zette Irma haar eindspurt in. Langzaam maar zeker liep zij op het donkergetinte Amerikaanse zwemstertje uit en met ruime voorsprong op de Ame rikaanse beëindigde Irma de laatste race, waarin zij Nederland vóór haar vertrek naar Australië vertegenwoordigde, als tweede. Nederland had op prachtige wijze de derde zilveren medaille deze Olympische zwemwedstrijden De tijden De tijden van het Ned. viertal waren: Wies LinssenVaessen 1 min. 08.1 sec., Koosje van Voorn 1 min. 07.8 sec., Han- nie Termeulen 1 min. 06.5 sec. en Irma HeijtingSchumacher 1 min. 06.6 sec. Daan Buyze 6de Dat Daan Buyze het ln de halve finale van de 200 m vrije slag het zeer zwaar zou krijgen, stond reeds bij voorbaat vast In het Ned. kamp leefde echter nog dc hoop, dat in deze O. S. één van onze zwemmers in de finale zou komen. Daan heeft gedaan wat hij kon, maar reeds op de helft van de eerste baan lag hij een halve lengte achter op het veld, dat werd aangevoerd door de Australiër Davis en de Tsjch KomadeL Na 100 m was hij 7e. Op 30 meter van de finish kwam hij de Canadees Portelauce voorbij, maar zijn aanval op de Amerikaan Nitzkawski was vergeefs. Zo werd Daan 6e in de niet fraaie tijd van 2 min. 42.6 sec. Verdeling van 't goud, zilver en brons goud. zilver brons 1. Ver. Staten 32 2. Rusland 22 3. Hongarije 12 4. Zweden 10 5. Italië 7 6. Frankrijk 6 7. TsjechosLowakije 6 8. Finland 5 9. Australië 5 10. Noorwegen 3 11. Zwitserland 2 12. Japan 2 13. Zuid-Afrika 2 14. Denemarken 2 15. Turkije 2 16. Jamaica 1 17. Canada 1 18. India 1 19. Argentinië 1 20. Oostenrijk 1 21. Brazilië 1 22. Nieuw-Zeeland 1 23. Zuid-Sla vië 1 24. Luxemburg 1 25. Duitsland 0 26. Nederland 0 27. Gr. Brittannië 0 28. Iran 0 29. Polen 0 30. Libanon 0 31. België 0 32. Spanje 0 33. Mexico 0 34. Trinidad 0 35. Venezuela 0 36. Uruguay 0 37. Korea 0 38. Egypte 0 39. Roemenië 0 40. Portugal 0 Wilde taieielen bij ItaliëHongarije HET WAS WERKELIJK GEEN WONDER, dat ons waterpoloteam in de eerste wedstrijd van de troostronde slechts moeizaam van de Belgen kon winnen. De zware stryd tegen de Zuidslaven van enkele uren tevoren zat onze jongens nog in de benen. In de eerste helft ging het nog wel. Nederland zwom toen sneller en was ook sterker, maar na de rust zakte het spelpeil bedenkelijk. Het was èn voor de spelers èn voor het publiek opluchting toen het eindsignaal klonk. Naar ere-podium Nadat de meisjes het water hadden verlaten, wandelden zij met de Hon- gaartjes en de Amerikaantjes irv hun oranje-zwarte trainingspakken naar ere-podium, waar zij gelukkig lachend de zilveren medailles in ontvangst mochten nemen van de nieuw gekozen president van het I.O.C., de Amerikaan Avery Brundage. Toen klonk het weemoedige Hongaarse volkslied én gingen de vlag gen, het Hongaarse rood-wit-groen, het rood-wit-blauw van Nederland en de stars and stripes omhoog. Voor Koosje van Voorn, die als debu tante in dit internationale gezelschap grote ogenblikken beleefde, kwam het aardigste moment ongetwijfeld toen zij aan PrinsesBeatrix, die natuurlijk met haar zusje Irene tot de toeschouwers be hoorde, werd voorgesteld. Zweden derde in Olymp. voetbaltournooi Duitsland met 20 geklopt Dank zU een bijzonder hechte achter hoede en een betere tactiek heeft het Zweedse voetbalteam de wedstrijd tegen Duitsland om de derde plaats met 20 gewonnen. De Duitsers, die vooral ge durende de tweede helft sterk in de meer derheid waren, slaagden er geen enkele maal ln een gat te schieten ln de hechte Zweedse defensie. Individueel waren de Duitsers handi ger, dan hun tegenstanders, maar met bun peuterige samenspel hadden zij geen schijn van kans. Keer op keer wisten de stoere Zweden in te grijpen en met lange trappen hun eigen voorhoede aan het werk te zetten. Voor de duitse sup porters op de tribune moet het wanhopig zijn geweest te zien, hoe hun ploeg er ln volhardde de weg naar het doel door het midden te zoeken. Aan de andere kant stond eenDuitse achterhoede, die fanatiek werkte, maar ook al mank ging aan behoorlijke tactiek, zodat de Zweden rog al eens vrij liepen. Niemand kon zich er dan ook over verwonderen, dat de Zweden tweemaal succes hadden, ter wijl de Duitsers hoe handig en snel ze ook rond de Zweden dribbelden telkens vast liepen. De Zweedse doel punten werden gemaakt door Rydell en Lofgren. De ruststand was 10. Oyakawa kampioen 100 m rugslag heren De kleine Amerikaanse Japanner Oyakawa heeft in de finale van de 100 m rugslag een verrassende zege behaald op de Fransman Bozon. Na de start had den Bozon, Taylor en Oyakawa gedrieën de leiding genomen, met Stack, die een ritje met een scooter, enkele dagen ge leden, met ontvellingen aan armen en benen had moeten bezuren en nu ern stig gehandicapt was, door het verband om zijn hand. in tweede positie. Na het keerpunt verwachtte iedereen een felle eindspurt van de leugdlge Fransman Bozon, maar het was Oyakawa die eensklaps naar voren schoot en vrij wel onbedreigd als eerste en als Ol. kampioen zijn hand tegen de finish sloeg. Ruud van Feggelen kreeg al spoedig :n paar afgemeten passen toebedeeld, die hij in gevaarlijke omhalen omzette Maar ook zijn collega op de andere 2 meterlijn. Van der Steen, was slagvaar dig. Toen Korevaar door een elleboog stoot in de maag even groggy was, open de Gentenaar de score (0—1). Aantrekkelijk Er ontspon zich een aantrekkelijke strijd met veel zwemmen en goed plaat- Van Feggelen zorgde eindelijk vooi de gelijkmaker met een verrassend schot en Nederland werd daarna sterker. De Haagse lichtgewicht Smol, die stant te zwaar werd gedekt, waartegen de Italiaanse arbiter Rogione onbegrijpe lijk nagenoeg niet optrad, zag op gegeven moment kans er tussen uit te glippen en het was voor de Gentse reus Desmet waarlijk geen schande, dat hij de haarscherpe boogbal van Smol moest laten passeren (21). Nederland leek op een ruime over winning af te stevenen, maar het zou anders uitpakken. Van een fout in onze defensie kon de vrijliggende Heyninck profiteren en zo was de stand weer ge lijk: 2—2. Loom en sloom Na de rust werd het een loom en sloom gedoe. België nam door Heijninck een voorsprong, maar toen Smol voor de zo veelste maal omarmd werd, werd het door Smol 3—3. Van Feggelen zorgde er ten slotte met nog twee doelpunten voor, dat zijn ploeg met 5—3 won. Wilde taferelen In de wedstrijd tussen Italië en Hon garije voor "de finalegroep konden de Italianen het niet verkroppen, dat hun tegenstanders zeker een klasse beter speelden. Het ging er dan ook erg heet toe. Spoedig gingen de Hongaren het vuile spel van de Italianen met gelijke munt betalen en wat er toen in het water te zien was, willen we maar liever niet beschrijven- 't Was bar! Vooral toen de lieveling van de Italia an Mannelli op een moment, dat de bal iet in de buurt was, door een hakje boven het water de wenkbrauw werd opengereten. Het bloed maakte de Ita liaanse supporters zó woedend, dat ze het bassin renden en op rand gin gen staan tieren en razen. Toegesnelde Finse soldaten konden slechts met moei te de orde herstellen. Hongarije won met 72 en is nu sterk favoriet voor de Ol. titel. Nederland 5de De laatste waterpolo wedstrijd van derland in het Olympische tournooi te Helsinki eindigde in een gemakkelijke 71 overwinning1 op de Spaanse ploeg. Nederland is hiermede als eerste ge ëindigd in de B-groep dat wil zeggen, dat het Nederlandse zevental zich definitief als 5e in het tournooi heeft geklasseerd. De rust kwam door doelpunten van Van Feggelen (3) en Smol met 40. In de tweede helft werden de doelpunten ge maakt door Van Feggelen. Korevaar en Bijlsma. Voor Spanje scoorde Mestres. Intern, motorraces te Tubbergen Aan de intern, motorraces, die Zater- ig 23 Augustus op het circuit van Tub bergen zullen worden gehouden, zullen behalve Nederlanders, ook Engelsen, Bel gen, Italianen, Zwitsers, Finnen, Oosten rijkers, Zweden, Nieuw-Zeelanders en Australiërs deelnemen. Het totaal aan tal buitenlandse renners bedraagt 45, terwijl van Nederlandse zijde door 25 werd ingeschreven, onder wie Lo Simons, Knijnenburg en Postma. Voorts zullen onder anderen de Italianen Mandolini en Baviera aan de start ver schijnen. Ruim 90.000 kiezers stemden bij volmacht Bij de jongste verkiezingen hebben .353 kiezers (1.6 pet) bij volmacht ge stemd. Kamerlid stelt vragen Kerken willen niet bij bedrij f svereniging Het Tweede Kamerlid Stapelkamp (A.R.) heeft de aandacht van minister Joekes gevraagd voor het feit, dat bij enkele kerken bezwaren zijn gerezen tegen de verplichte aansluiting van dtze kerken bij de bedrijfsvereniging op het gebied van gezondheid, geestelijke cn maatschappelijke belangen ter uitvoering van de wachtgeld- en werkloosheidswet. De heer Stapelkamp informeert o.a. of met de kerken vooraf overleg is gepleegd en of de minister de verplichte aanslui ting in overeenstemming acht met de eigen positie van de kerken. Te snelle schepen voor Rusland Protest van V.S. tegen bouw in Nederland Amerika en andere Westelijke mogend heden hebben bezwaar gemaakt tegen het bouwen van twee vrachtschepen met een snelheid van 14Vi mijl op Nederlandse werven voor Russische rekening. De Ned. regering heeft de kwestie aan hangig gemaakt bij de coördinatiecom missie voor de handel tussen Oost en West te Parijs, die voor schepen bestemd voor landen achter het IJzeren Gordijn een maximum snelheid van 12 mijl had vastgesteld. Nadat de regering de opinie van andere mogendheden had vernomen, is zij met Rusland onderhandelingen be gonnen om de snelheid van de schepen tot 12 mijl terug te brengen. (Advertentie) OOK IN NEDERLAND MAAK IK §traight (ut Van het eri van School en Kerk lane Russell trok 45.000 mensen Filmster als attractiebij de evangelisatie in Amerika Reacties op onthullingen van predikant op I.C.C.C.-conferentie (Van een onzer verslaggevers) Edinburgh, 31 Juli. "|T\E REGIONALE CONFERENTIE van de I.C.C.C. heeft plotseling de U belangstelling van de wereldpers op zich gericht en zelfs reacties ontketend in de filmwereld. Ds W. C. H. Garman, een van de predikanten van de Independent Fundamentalist Churches, uit Wilkinsburg, bij Pitts burg, heeft nl. onthullingen gedaan over evangelisatiemethoden in de Verenigde Staten, waarbij filmsterren wordeh ingeschakeld om publiek te trekken. In een rapport over het werk Ver. Staiten van de Aimerioan Council of Christian Churches heeft ds Garman ;n ander gezegd over e< evangelisatiecaimipagne in Texas, waarbij Jane Russell als ..attractie" had1 ge fungeerd. Hij zeide, dat het publiek as opgekomen. Er zouden 45.000 personen zijn geweest om deze „sensatie" aldus ds Garman mee te maken. Jane Russell, aldus Garman. is over de gehele wereld bekend, .omdat zij op de meeste foto's zo gekleed is mee door kan". Ds Garman noemde het een afschuwelijk symptoom verval, dat dergelijke figuren voor evawgeliisatiedoeleindten worden gebruikt. Voor de reclamecampagne van deze massa-evangelisatie waren volgens deze Amerikaanse predikant tienduizenden dollars uitgegeven. De mededelingen van ds Garman zijn door de grote persbureaux als „hot news" de wereld ingezonden zodoende ook aan Jane Russell bekend geworden. Gisteren stond althans ir sommige kranten hier een reactie ha rerzijds. Zij moet gezegd hebben, dat zij haar Bijbel aardig goed kent, en dat degenen, die bezwaar maken tegen haar „religieus werk", gevaarlijk deren tot „het werpen van de eerste Voorzatter dr Mclntire, aan wie wij de reactie van de filmster voorlegden, noemde deze een allerbedroevendst teken van afval. Hij concludeerde, dat Jane Russell het verband, waarin Jezus de bedoelde woorden van het werpen de eerste steen heeft gesproken, ge heel uit het oog had verloren. Zij heeft met dfit te zeggen juist duidelijk getoond, dat zij haar Bijbel niet kent en niet goed begrijpt, want anders zou zij deze woor den niet hebben aangehaald, aldus dr Mclntire. Voorts moet de filmster gezegd heb ben, dat „vreemdelingen er altijd met uitgestreken gezicht bij staan" en veronderstelde, dat zij door haar .dertig-minuten-speech hun wel een lach zou kunnen ontlokken, daarop wachten". Voor haar was de Bijbel een „favoriet", doch zij was geen zendelinge. T.a.v. de opmerking over haar kleding moet zij gereageerd hebben met de wel laconiek aandoende opmerking, dat zij niets anders had gedragen dan men al tijd op een hete dag in Juni kan zien. Zowel in zijn toespraak als in een per soonlijk gesprek, dat wij met ds Garman hadden, uitte hij zijn diepe droefheid over dergelijke evangelisatiecampagnes. Advertentie i PRAKTIJKDIPL. BOEKHOUDEN Wilt Gij in 1953 6lagen? Sluit U dan so spoedig mogelijk aan by 'HILVERSUM (Bekende schriftelijke cursus Vraagt ons prospectus Keuze wit «al van opleidingen o.e. Handelse* FR* D., ENG. eo HZD. Cursusadres: Soesidijkerstrsatweg 63 Telefoon 5432 Beroepingswerk Ned. Herv. Kcfk Aangenomen: naar Will-lnge— Langerak cand. J. v. d. Schee te Rot terdam, die bedankte voor Jaarsveld. Bed1 arikt: voor Oldiebroek H. Tals- ma te Den Haag; voor Nieuwe Tonge en voor Putten G. M. van Dieren te Ede. Dr J. C. Hoekendijk nam benoeming aan I>r J. C. Hoekendijk te Genève, taris voor de evangelisatie van de We reldraad van Kerken, heeft zijn benoe ming tot hoogleraar aan de Rijksuniver siteit te Utrecht (als opvolger van prof. dr S. F. H. J. Berkelibach v. d Sprenkel) aanvaard. Deswege heeft hij bedankt voor de benoemingen tot hoogleraar aan de Andover Newton Theological School en de Boston University. Prof. Hoekendijk zal niet voor Januari a.s. kunnen inaugureren, aangezien zijn vacature 'bij de Wereldraad moet wor den vervuld. Prof. Hoekendijk zal ir Utrecht apostolaat, bijbelse en practi- sche theologie doceren. Conferentie Herv. jeugdbonden De Hervormde jeugdbonden zullen op 4, 5 en 6 Augustus a-s. in het zendings centrum te Baarn een conferentie hou den. Er zulfllen verschillende referaten worden gehouden. 0.m. spreekt ds G. i Gouda over de verhouding van de Midden-Orthodoxie en die Geref. Bond. Permanent Unesco-hoofd- kwartier te Parijs De Franse regering heeft in Parijs een speciale ruimte ter beschikking gesteld van de Unesco, om er een permanent hoofdkwartier te vestigen. Deze ruimte .3 gelegen tussen de Porte Dauphine en Porte Maillot en grenst aan het Bois de Boulogne. De moeilijkheden in de Chr. Geref. Kerken Een groep uitgetreden Christelijk-Ge- reformerden in Nieuw-Leusen bij Zwolle heeft thans contact opgenomen met ds J G. van Minnen te Huizen (N.-H.t, die de gemeenschap der Chr. Geref. Kerken heeft verlaten. Ds Van Minnen zal in Nieuw-Leusen een preekbeurt vervullen. Met betrekking tot de moeilijkheden in Eindhoven, waar volgens een bericht gever zestien gezinnen uit de Chr. Geref. Kerk getreden zouden zijn, verneemt het AN.P. nader dat er in totaal vijftien leden de kerk verlaten hebben, van wie reeds drie maanden geleden. In middels zijn volgens dit bericht drie leden uitdrukkelijk op hun besluit terug gekomen, terwijl verwacht wordt dat nog enkele anderen dit zullen doen. Drie leden hebben zich intussen schriftelijk in verbinding gesteld met ds Van Minnen. Theologisch centrum van Lutherse Wereldbond Wordt in Genève gevestigd Op het Lutherse wereldcongres te Hannover is een motie aangenomen ter instelling van een theologische afdeling aan het hoofdkwartier van de Lutherse Wereldbond te Genève „teneinde eenheid bij de studie van Luthersen te bevorde- theologisch werk voor de bestuurs- nissie te verrichten, afzonderlijke kerken te steunen door uitwisseling van predikanten en studenten te organiseren, cursussen te organiseren en belangrijke werken, zoals een Lutherse encyclopedie, te vertalen en te publiceren". In een rapport wordt gezegd, dat 3e Lutherse organisatie voor hulp aan vluchtelingen in de drie jaar van haar bestaan bijna drie millioen dollar uitge geven heeft voor het stichten van nieuwe kerken, het steunen van uitgeweken predikanten, het vestigen van Lutherse uitgewekenen en het verstrékken van leningen op korte termijn voor degenen, een nieuw leven begonnen. Het groot- deel van de som was uitgegeven in Duitsland, onder meer ten behoeve van de vluchtelingen. Ongeveer 40.000 per sonen waren opnieuw gevestigd en aan 110.000 personen was hulp verleend bij hun vestiging. Op het jeugdcongres van de Lutherse Wereldbond te Hannover heeft de Am sterdamse predikant C. Pel de toestand m de kerk in Nederland besproken. Bisschop Lilje president De Duitse bisschop Hans Lilje uit Ne- dersaksen is gisteren gekozen tot presi dent van de Lutherse Wereldfederatie. de opvolger van de Zweedse bisschop Anders Nygren, wiens ambts termijn van vijf jaren Zondag met het einde van de vijfjaarlijkse assemblée der federatie afloopt. Het hoofdbestuur bestaat uit vijf Ame rikanen, twee West-Duitsers, twee Oost- Duitsers, twee Denen en één vertegen woordiger van de Lutherse kerken in and, Frankrijk, Oostenrijk, Noorwegen, Zweden, Brazilië, Indië er Finland. Onderwijzers en militaire dienst Aan degene, die in een der jaren 1949 it en met 1954 de akte van bekwaam heid als onderwijzer heeft behaald, wordt eerste indiensttreding als onderwijzer salarisancienniteit toegekend, gelijk de tijd, die na 15 Juli 1940 in mili taire dienst is doorgebracht, mits hij uiterlijk binnen vier jaren na de datum, waarop hij de militaire dienst heeft laten, een onderwijzerebetrekking heeft aanvaard. Tal van kerken doen er aan mee en alles wordt zo op een grote hoop gegooid, ter van een werkelijke verkondiging het Evangelie niets terecht komt. de gewraakte campagne im Texas ging het tienduizenden alleen om d'e sensatie en heus niet om het Evangelie. Het lied der aethergolven ZONDAG 3 AUGUSTUS 1952 Hilversum I. 402 m. Vara: 8 00 Nil 18 Gram 8.35 Voor het platteland iram. 9 02 Sport 9.05 Gram 9.45 „Geestelijk sven" 10.00 Amusementsmuziek 10 n zonder omslag 11.00 Gram. (In de 'oordracht) AVRO: 12.00 Gram. 12.1! n causerie t g.v. de verjaardag loorse Koning 12.30 ..Even afr eren!" 12.4r .25 Promer. 2.15 Metropolc-orkest 2.45 Resldentle-o 3.35 Filmpraatje 4.30 Sportre VPRO: 6.30 Kor IKOR: 7 00 Voor AVRO: 8.00 Niet :1 9.20 Concert 10 00 Kleii ng Olympische Spelen Ned. Herv Kerkdienst Jeugd 7.35 Bijbellezing s 11.15 Weekoverzicht 11.: insmuziek. im II. 298 m. KRO: 8 00 Nieuv 8.25 Hoogmis NCRV: 9 30 Nleuv Open Deui IKOR: 1000 itrantse K Luthers» Kerkdienst 11.45 Indruk- /ereldconferentlc Geestelijke lied. 12.35 Gram. 1 1.30 „De 5 Residentie-orkest 2.45 Gra Sint Paulus" 1. 4.10 Kath. 4 30 Vespei Thuisfront overall 4.15 Gi NCRV: 5.00 Geref. Kerkdienst 6 30 Orgel- 7.15 „Twee koningen van oud-Israël Jerobeam" 7.30 Nieuws KRO: 7 4! elten 7.52 Boekbespreking 8.05 De B prograi 00 Strijk. 45 Concert !e kinderen i Camermuziek adigheid: BBC. 330 m. 1.10 Country M; 1 solisten 2.30 Ht -oekbespreking 5.00 Voor 6 15 Causerie 6 30 I Hoorspel 9.00 I 8 25 Lief- 9 30 Klankbeeld 10.15 Viool iano 10.52 Epiloog 11.00 Nieuws. Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12.00 Ver- oekprogramma 1.00 Gev. programma uterviews en gram. 3 45 Klankbeeld lev programma 5.00 Round Britain Quiz 6.00 Gr radiojournai Gev. ïziek 8.30 Com programma 10.00 Nieuws 10.15 Olympisc 10.30 Orgel 11.00 Gram. 11.30 Amu: 1.20 Hoorspel met 4 Een twintig minuten fietsen, te voet langs een zijn? Wat een aest, wat een aest", zucht de oude Toch als Dick straks in Delft is, kunnen er smal pad door het weiland en ze zijn aan het wa- vervolgens, als de twee hem friet grote stappen wel eens moeilijkheden van komen. Gelukkig dat t®r> dat °P deze wondermooie Septemberavond voorbij stevenen. Baak heeft nooit haast en leeft, Lien zo overal raad op weet. Dat geleer van haar rimpelloos is en blauw lijkt als een bergmeer. zoals tweehonderd jaar geleden op deze zelfde kan op die manier nog wel eens vrucht afwer- t Gras is natuurlijk weer te vochtig om op te plaats een visser ook had kunnen doen. Het enig pen. Mevrouw Harders heeft het in stilte en ook zitten. We hadden beter naar het bos kunnen contact met de wereld heeft hij, als hij nu en wel eens hardop „tyd-verknoeien" genoemd, maar iaan zegt .x dan naar de omliggende dorpen gaat, om vis te „Als hy thuis is." achteraf beschouwd was het toch misschien wel goed. Lien mag er gerust nog een beetje mee doorgaan, als ze dat kan zonder de hulp van Dick. „Je laatste avond, Dick! Gaan we er samen nog op uit?" „Graag, maar 'k moet eerst bij vader komen." „Dat duurt niet lang. Om zeven uur moet hy op huisbezoek bij Vaartwijk zijn. Hij gaat om uiter lijk kwart voor zevenen weg. Dus?" „Natuurlijk, 'k Zal de fietsen vast buiten zetten." „Inderdaad duurt het onderhoud niet lang. Halfzeven gaan vader en zoon naar boven en een kwartier later springt Dick met twee treden gelijk rap af. Lien is nog niet eens klaar met de afwas het avondeten, maar Dick neemt vlug een doek en begint te drogen. „Das ook voor het laatst." „Niet zo sentimenteel, Lienekel 'k Ga de we- JJj™ me, hekJ[Cn „Aan het meer heb je uitzicht", antwoordt Lien, verkopen en dan tevens inkopen voor zijn eenper- OEN DE VESTING VIEL door D. MENKENS-v. d. Spiegel want Jochemse, die aan de grote zaken in de stad levert, komt minstens driemaal per week met zijn motorboot voorbij en neemt dan gewoonlijk de he le voorraad voor een zacht prijsje mee, terwijl er altijd levensmiddelen te krijgen zijn van Hannes, de parlevinker. Baak stelt er prijs op, zo weinig mogelijk met „deuze waereld" in aanraking te ko men, om in de eenzaamheid zijn overpeinzingen te kunnen richten op de toekomende. „We liepen die arme Baak bijna onderstebo ven", zegt Dick, als ze hem ver genoeg achter zich hebben. „Moet wel, anders babbelt hy ons onderstebo- reld niet uit." Lien vech. tegen hear tranen. Deze twee jaar SïïïïX met Dick zyn zo goed geweest, mooier nog dan toen ze kinderen waren. Nu gaat hij morgen naar Delft en zal ze hem niet terugzien voor de Kerst- vacantie. Dat is nog iets anders dan vroeger in Veenewoud, toen hij elke Zaterdag thuiskwam. „Zo, klaar, nu maar gauw er vandoor." „Waarheen?" „Naar het meer." „Goed." en is alleen te bereiken, als de plank uitligt- Het ven. Weet je nog van die laatste keer? We kun- weiland, waarvan zijn stukje grond een soort nen nu onze tyd wel beter gebruiken." schiereiland is, is verboden terrein voor het pu- >|We moeten uitzicht hebben, hé?" „Ja, steek er de gek maar mee. Jij hébt het." neemt hij de plank naar het voetpad weg en kan i? *»aa^u"e ®?1\ouders °P- ^a* je uitzicht men zijn huisje slechts naderen over de verboden noei"t- yjaar wddeze ava^d niet bederven met grond, maar deze avond is hij thuis. zwartgalligheden. Hij wil Lien opvrolijken. Dat heeft ze gerust wel nodig. ..Hallo, Baak, mogen we naar de wilgen?" iiZ0| jy op de ereplaats Baak, die achter het woninkje met zijn netten „Nee, jij meneer de student! Voor mij past het bezig is, wendt langzaam het hoofd om. Even gestoelte der nederigen." langzaam neemt hij zijn pijpstompje uit de mond „Als je hoopt, dat ik deze verstandige woorden en dan komt er zèèr langzaam: „Zo, kinders, wou- bestrijden zal, vergis je je." en jullie daèreen? Beljaet, wat zou daer teugen „Ik hoop niets." muziek 3.30 „Les Saltimbanques", opera 5.05 Gram. 6.00 Concert 7.30 Gram. 8.02 Strijk orkest en soliste 8.32 Gram. 9 20 Hoorspel 10.35 Kamermuziek 11.45 Nieuws. Brussel. 324 m. 12.00 Radiojournaal 12.34 In strumentaal kwartet J.OO Nieuws 1.15 Gram. 1.30 Voor de soldaten 2 00 ..La Bohème", opera 4.00 Gram. 5.45 Sport 5 50 Gram. 6 15 Godsdienstig halfuur 6.45 Nieuws 7 05 „Don Pasquale", opera 9.45 Gram 10.00 Nieuws 10.15 Ver-zoekprogramma 11.00 Nieuws 11.05 Dansmuziek. Hilv. 8.00 Nieu i Nieuv en plano et platte- „Denk „Voor de oude dag" 10 0 VARA: 10 20 Voor de klei 10.50 Voor de zieken 11.40 12.00 Lichte muziek 12.33 land 12 38 Gram. 1.00 Niei middenstand 1.20 Gram. 1.30 Voor de jeugd 1.45 Gram. 2 00 Voor de vrouw 2 15 Piano recital 2.45 Gram. 2.50 „De weg naar Dover", hoorspel 4.10 „Belsazar", oratorium 5.00 Voor de jeugd 5 30 Intern, muziekconcours Gpuda 5.50 „Het schuiiplaatsenbeleid ln het kader van de Bescherming Bevolking" 6 00 Nieuws 6.15 Piano 6 30 Parlementair overzicht 6 40 yoor de Jeugd 7,45 Gram. 8.00 Nieuws 8.05 i m. NCRV: 7.00 NIei 7.45 Een wo voor de dag 8.00 Nieuws 8.18 Gewijde i ziek 8 45 Gram. 9 00 Voor de zieken Voor de huisvrouw 9.35 Gram. 10 00 Oi 10,30 Morgendienst 11.00 Sopraan en pi 11.30 Concert 12 10 Gram 12 25 Voor boer tuinder 12 33 Orgelconcert 100 Nieuws Banjomuziek 145 Gram 2 00 Voordracht 2 25 Gram. 2.45 Voor de vrouw 3 15 Spaanse 30 Strijkkwartet 4.00 Bijbel- m. 5 00 Voor de kleuters 5.1! Klein koor 5 30 Gram. 5 45 Regeringsuitzen ding: J. F. M. Salim: „Landbouw-coöpera- Indonesië" 6.00 Nieuws 6 15 Gram. 6 25 Voor de mannen in grijs, groen en lauw 6.30 Gram. 7.15 „Wat wil de N.C.S.V 30 Gram. 7.40 Radiokrant 8 00 Nieuws 8.10 'ijf minuten 8.15 Vocaal ensemble en solist 8.45 „Muziekinstrumenten van de verschil lende volkeren", muzikale causerie 9 00 Metropole-orkest en solist 9.40 Gram 10 00 :he wereld" 10.10 Kamermuziek 45 Avondoverdenking 11.00 Nieuws 11.15— M.O. AMSTERDAM, 1 Aug. Geslaa N P Terpstra. A'dam; P Woortn ingen; J Westenberg. Haarlem; F ers. Eindhoven: H de Hollander s T Stelling, Purmet lam; E C Wegmar en F Das, Haarlerr Breukelen. md; H G M Valkot Zondag j.l. heeft ds F. D. Kraan zijn. int rede gedaan als Geref. predikant de koopvaardij te Willemstad op Ouiragao, Vandaag vertrokken negentig in- ons land studerenden uit Indonesië, Suriname, de Nederlandse Antillen, Zuid-Afrika Nederland per bus van Amsterdam voi veertien dagen naar Parijs en Genève o de werkzaamheden van de Verenigde Naties en andere internationale organi saties te bestuderen. (Advertentie) Verzorg Uw huid! |Tegen zonnebrand, vervellen, stuk lopen, doorzitten, schrijnen, smetten 'en ter verbetering der huid: PuroL 12.00 Gramofo. Gev. programma 1. Nieuws :lek 1.55 Sportberichten 2.00 Gi programma 3.45 BBC North 330 m. 12 00 Hoorspel 12.30 Sport 12.30 Dans- ■PL JPGram. 1.45 Voor de kleuters 2 00 Lichte muziek 225 Sport 3.30 Militair orkest 4.00 Sport 5 30 Diamond Ju- 6 00 Sport 6 45 Hoorspel 7.00 radiojournaal 7.25 Sport 7 30 Gev. 8.00 Hoorspel 8.30 Woordenspel programma 10 00 Nieuws 10.15 tsmuzlek 1100 Voordracht 11.15 operette 1 - Pan", ope s 2.05 Gram 2.30 Hoe ieuws 1.18 „La ti 58 Gram 2 00 Nleu oei 4 02 Kamermuziek 5 02 Gri litzending. 7.01 Gram 8 02 Concert 150 Gram, 10 50 Muzikaal (8 40—9.00 Gram. klankbeeld 11.25 Brussel. 324 m ndbouwers 12.42 Gram. 100 Nieuws 1.15 ram. 5 00 Nieuws 5.10 Lichte muziek 6.00 Gram. 6.30 Opcr 1.10* Gram. Gram. 4.35 8.00 Con» 8 30 1 10.00 Gram. 1.00 Nlei muziek 5.00 Nieuw; Nieuwe 10.10 Dansmuziek WAANNEER men beschuldigend de vinger richt op een mannelijke bij een dar en hem verwijt geen vader te hebben, dienen we ons billijkheidshalve tot de koningin der natie te wenden en ons onderzoek tot haar gedrag te 'bepalen. Want zij is het enige eierleggende individu in de bijenstaat. Enkele dagen nadat deze vorstin zich uit de poptoestand tot volle waar digheid van heerseres heeft ontwik keld. gaat zij op de bruidsvlucht. Zij vliegt dan hoog de lucht in, achter volgd door talrijke darren. Hoger en hoger vliegt zij tot uiteindelijk van de vele gegadigden slechts één dar in staat is gebleken haar tot in de dui zelingwekkende hoogten te volgen. (Dunkt U dit geen edele wedvlucht, in tegenstelling tot de vernietigende krachtpatserij, waartoe vele andere mannelijke dieren en somtijds ook mensen hun toevlucht nemen?). De overgebleven dar valt de eer te beurt de vader te worden van de toe komstige bijenstaat. Hem is overigens slechts een kort leven beschoren, want na de bruidsvlucht sterft hij. Teruggekeerd in de korf, zet de koningin zich tot haar taak. In elke cel wordt een ei gelegd. Het eitje passeert in haar lichaam een buisje, dat in verbinding staat met het zo juist gevulde reservoir van, van de dar afkomstige, cellen, en aldus vindt de bevruchting van het eitje plaats, waaruit zich een larve ontwikkelt, die in de toekomst een werkster of een koningin zal worden, al naar ge lang de voeding. Maar het kan ook gebeuren, dat dit, met het reservoir in verbinding staande buisje wordt dichtgedrukt, zodat er geen vereniging van beide ceisoorten kan plaats vinden. In dat geval legt de koningin een onbevrucht eitje, waaruit zich echter wel degelijk een individu ontwikkel I, n.l. de zo zeer misprezen dar. Dit gebeuren is iets heel bijzonders in de natuur en wordt maagdelijke voortplanting ge noemd. Dat is dus de ontwikkeling ran een onbevrucht el, iets wat nog niet zo heel lang geleden uitgesloten werd geacht, doch in beginsel wel degelijk mogelijk blijkt. Ook bij een bepaald soort sprinkhanen, bladluizen en watervlooien wordt dit verschijn sel waargenomen. Me" zou geneigd 200 te zeggen, dat eigenlijk alles mogelijk is. Behalve misschien een cirkel met hoeken? Toch wel! Tot vóór 15 Jaar blaken zelfs cirkels met hoeken tot de mo gelijkheden te behoren, maar daar heeft men toen een stokje voor ge stoken. 6 Daarover Maandag. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 10