Jlirutor jTciitsrlje üTtmranl Het Europese leger door Frankrijk in ernstig gevaar gebracht Wist U ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per milimeter. (Bij contract belangrijke korting). Drie en dertigste Jaargang No 9497 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken mgn hert In Irjlitnspml" Twintig mensen- en 25 dierenmummies Parijs verbolgen op Washington Uitblijven van Amerikaanse defensie opdrachten zette veel kwaad bloed VOOR HET WESTEN staan enorme belangen op het spel. Wat zal het lot zijn van het vredesverdrag met West-Duitsland en het Europese leger? Wat Engeland betreft, het Lagerhuis heeft na 'n tweedaags debat, waarin Conservatieven en Labour fel tegenover elkaar kwamen te staan, tenslotte de Conventie van Bonn en het E.D.G. goedgekeurd. Wat Frank rijk betreft, door het uitblijven der Amerikaanse opdrachten voor de wapenindustrie, valt er een toenemende tegenstand tegen de vorming van het Europese leger te constateren, en is er bij de Franse Radicalen zelfs sprake van een volkomen ommezwaai. Derhalve komt de vorming van het Europese leger in ernstig gevaar te verkeren. Parijs bereidt hier over een memorandum voor. Dit alles is koren op de Russische molen. Nadat het Lagerhuis de twee verdra gen, zij het met een geringe meerderheid, namelijk 293 tegen 253 stemmen, waarbij 20 onthoudingen, had goedgekeurd, is het tot October op reces gegaan. Eerst was nog het amendement der Labour- fractie, waarin was voorgesteld, de goed keuring der verdragen uit te stellen, ver worpen en wel met 294 tegen 260 stem men, bij 13 onthoudingen. Circa 8 leden moeten zich, als afgevaardigden van La bour, eveneens van stemming tegen de ratificatie onthouden hebben. Twee Con servatieve leden stemden niet en 19 leden van Labour- en regeringszijde hadden officiële toestemming om „persoonlijke redenen" niet bij het debat aanwezig te zijn. Venvacht wordt, dat de Britse rati ficatiedocumenten later in deze maand te Bonn zullen worden gedeponeerd. Wij wijzen er op, dat tot nu toe alleen Amerika de conventies geratificeerd had en Engeland is het nu op deze weg ge volgd. Misschien zal Duitsland dit in d( herfst doen, maar de houding van Frank rijk is volkomen onzeker geworden. Het Lagerhuis is, zoals gemeld, op reces ge gaan en Churchill zal zijn vacantie niet In het buitenland doorbrengen, maar op Chartwell Manor in het Zuiden van Enge land. De ministers, die nauw betrokken zijn bij de in November te houdén Koningin op C.S.: Hoe heeft de waterpolo- ploeg gespeeld Terwijl heel Nederland nog treurt over de onfortuinlijke wedstrijd1 van onze waterpolospelers tegen Zuid-Slavië, reed vanochtend een in dat opzicht on bezorgde Koningin met haar eigen wa gon, die aan de Porijs-expiress was ge koppeld. het Centraal Station te Amster dam binnen. Enkele seconden nadat de Koningin de trein had verlaten, begroet was door ir F. Q. den Hollander en haar particulier secretaris, W. J. baron van Heeckeren van Molecaten, deelde zij echter de mineurstemming over deze tegenslag reeds met alle sportlievende landgenoten. Haar eerste woorden op Nederlandse bodem golden namelijk dit sportevenement: „Hoe heeft de water- poloploeg het er afgebracht?" Het ge laat van Hare Majesteit betrok kenne lijk. toen haar de 21 nederlaag werd medegedeeld. Prinses Marijke en Prin ses Margriet, die er evenals de Koningin opgewekt en gezond uitzagen, bekom merden zich minder om deze nationale zorg en nestelden zich spoedig in de Cadillac, dlie op het eerste perron van het station stond geparkeerd. De Konln- ging bedankte de president-directeur van de spoorwegen voor de uitstekende reis (de trein kwam promipt op tijd om vijf over tien binnen), stapte toen ook in da auto en in straffe vaart ging het naar paleis Soestdijk, de kabinetszorgen tegemoet. Zandstormen en plasregens Hagelstenen van 1 cm bij Driebergen Een vrij zware onweersbui is gister middag van Westelijke en Zuidelijke richtingen via het midden naar het Noord-Westen van ons land getrokken. Omstreeks twee uur meldde het vlieg veld Eelde (Dr.) een hevige onweersbui met windstoten van 21 meter per seconde, voorafgegaan door een zandstorm. Bin nen een half uur viel op het vliegveld 16 mm regen. Om vijf uur ontlastte zich boven de bossen tussen Driebergen en Zeist een hagelbui, waarbij volgens enkele perso nen hagelkeien vielen van 1 cm doorsnee. Op het vliegveld Soesterberg viel 25 mm regen en in De Bilt 12 mm. Oud-burg. van Zutphen kamerheer .b.d. Tot kamerheer in buitengewone dienst van H.M. de Koningin is benoemd jhr mr C. C. de Jonge, die tot 1 Juli burgemees ter van Zutphen is geweest. I Tijdens haar verblijf in Orange werd H. M. de Koningin door de aldaar wonende Nederlanders har telijk begroet. H. M. temidden van een groepje landgenoten. Atoomoven in Kjeller werkt dag en nacht Installatie in Delft zal 500.000 kosten De NoorsNederlandse atoomoven in Kjeller zal met ingang van 1 October dag en nacht gaan werken. Tot dusver was de installatie alleen overdag drijf, bij gebrek aam ervaren technici. Onder de 50 personen, die in het labora torium werkzaam zijn, bevinden zich acht Nederlanders en een Zwitser. Van de tot dusver geproduceerde iso topen is het merendeel uitgevoerd, wel naar Nederland en Zweden. Er a den echter ook nog isotopen ingevoerd uit Engeland en de Verenigde Staten. De bouw van het proton-synchroton in het gebouw voor elecbroteohniek van de Technische Hogeschool te Delft zal vermoedelijk ongeveer ƒ500.000 kosten. De installatie is vrij goedkoop, doordat bij de bouw studenten worden ingescha keld. De kosten worden geheel gedek de T.H. Ned, vrouw in handen Ivan Indonesische bende J Gisteren Is een nj^uwe ontvoering in het Cheribonse bekiend. geworden, zo seint de correspondent van Aneta te Bandoeng. Donderdagochtend werd de assistent-boekhouder, de heer Pieters, j van de suikerfabriek Gempol, toen hij met zijn echtgenote na een bezoek aan J een dokter in Cheribon terugkeerde. Honderden slachtoffers onder argeloze vreemde- i voerd. De heer en mevrouw Pieters wer- 7*7 I den in het bos gebracht. Pas later op de lingen ©12 DUltQTUTlGTlSGTl dag kreeg de heer Pieters opdracht van "F1 EN WIJDVERTAKTE CENTRALE van valsspelers en hun handlangers! oerneming terug te keren. Zijn vrouw -L* maakt Amsterdam onveilig. Deze centrale bestaat uit enkele tien-i'ble?f acht^". overgeleverd aan de ge- (niéuw Olympische Spelen KAMPIOENEN ZWEMMEN 4 x 100 m dames L Hongarije 4 min. 24,4 6< wereld- en Ol. record). 2. Nederland 4 min. 29,0 sec. 3. Ver. Staten 4 min. 30,1 sec. 100 m rugslag heren 1. Oyakawa (Ver. Staten) 1 min. 05.4 sec. (nieuw Ol. record). 2. Bozon (Frankrijk) 1 man. 06,2 sec. 3. Taylor (Ver. Staten) 1 min. 06,4 s. Torenspringen (heren) 1. Lee (Ver. Staten) 166,28 prat. 2. P. J. Capillo (Mexico) 145,21 prat. 3. Haasë (Duitsland) 141,31 prat. SCHERMEN (SABEL) 1. Xovacs (Hongarije) 8 overw. 2. Gerrevics (Hongarije) 7 overw 3. Berczellc (Hongarije) 5 overw. RADIO-UITZENDING Vanavond van 6 uur tot half 7. Nood-memorandum "FRANKRIJK staat voor een tweesprong. -1- Ratificeren of niet-ratificeren? Er wordt een regeringsmemorandum opge steld betreffende de situatie, waarir Frankrijk zich bevindt, nadat de Ver. Staten de zgn. „Off Shore credieten" heb ben gereduceerd. Zoals eerder uiteenge zet, zijn de Amerikaanse opdrachten aan de Franse industrie veel minder dan te Parijs verwacht werd. Meer dan de helft der 75 Radicalen, die zich bij de oppositie voegen, de ratificatie van het verdrag in zake de Europese defensie bestrijdende, hebben de onzekerheid verhoogd. Ja, men beweert zelfs, dat de kansen om nog dit jaar een begin te maken met de her bewapening van West-Duitsland practisch verdwenen zijn. Parijs blijft op Wash ington zeer verbolgen. Het memorandum, waarop wij hier boven doelden, zal de volgende maand aan Lord Ismay, de secretaris-generaal van de N.A.T.O., worden aangeboden. Het besluit, de hele kwestie aan Lord Ismay voor te leggen, hem te wijzen op de ern stige gevolgen voor Frankrijk, werd ge nomen na een serie belangrijke conferen ties der betrokken ministers. Pleven be sprak de ontstane situatie met de staats secretarissen voor het leger, de vloot en de luchtmacht, met generaal Juin en leden van de generale staf. Begin volgende week zal Pleven nog maals met de generale staf vergaderen, waarna hij zich naar Aix-Les-Balns be geeft, waar de Franse premier Pinay momenteel voor een kuur verblijf houdt. De zaak gedoogt blijkbaar geen uitstel. Intussen is vandaag de Franse minister van Handel en Industrie al reeds de badplaats vertrokken om met Pinay besprekingen te voeren. In de Franse pers komt grote bezorgdheid tot uiting. Reeds wordt gesproken over de moge lijkheid, dat verschillende Franse wapen fabrieken de productie zullen moeten staken, waardoor 25.000 arbeiders werk loos zouden worden. Het ergste is, dat Frankrijk door deze tegenslag niet zijn N.A.T.O.-verplichtingen zal kunnen voldoen, om 10 divisies op de been te brengen, zoals afgesproken was op de Conferentie te Lissabon. Welk een controverse tussen Parijs en Washington, waar Acheson zich moet ver ontschuldigen met de leuze, dat er geendollars zijn! En in Parijs neemt de vrees Bende met eigen informatiedienst Valsspelers verdienen3 ton per week in Amsterdam tallen combinaties, die onderling zeer nauwe contacten onderhouden, meldt de Volkskrant. Tot de handlangers, die op meer indirecte wijze meewerken en voornamelijk de „klanten" aanbrengen, behoren enige honderden kroeg bazen van minder allooi, houders van nachtlokalen, malafide barkeepers, louche nachtsnorders en dergelijken. Tallozen voornamelijk vreemde lingen en buitenmensen zijn in de afgelopen weken de dupe van deze beroepsgokkers geworden. De Amsterdamse politie schat, dat de gezamen lijke combinaties hun slachtoffers per week een bedrag van rond drie honderdduizend gulden afhandig maken. De valsspelersceratrale beschikt over j zegt getuige geweest te zijn van het en zestal telefoonnummers. Ieder u-ur spel en stelt voor „samen eens even de dag en de naoht kan daar door verhaal te gaan halen bij de schavuiten, grijpelij'ke redenen wisselen de spelers namelijk nogal eens van kwartier. Over dag wordt imeestall gespeeld in slecht bekend staande kroegen. Voor de gok lustigen vormt dit nauiwelijiks een be- r, omdat zij, onbekend in Amster dam en dikwijls zelfs de taal -niet ver staand, de repuitatie van dlie gelegen heden niet kennen. Iedere combinatie van valsspelers be staat uit ongeveer zeven personen, van wie er één, de zogenaamde „pezer", de klanten aanbrengt. Hij is een meestal goedgekleed man, die opereert in de binnenstad, waar hij in grote oafé's, in stamlokallen van zakenmensen van bui en ook wel op straat, kennissen maatot. Hij weet ergens „een gezellig gokje te m-aken" of Veinst een handeltje hebben. Is de toeleg geklikt en het gokken in volle gang, dan sla-at buiten op d'e uitikijik de „aflegger". Als hij bin nenkomt, weten de spelers dat er politie aantocht is^ of althans „vreemd vo-lik", dat niet te vertrouwen is. Onmiddellijk wordt dan het spel gestaakt. Hierdoor is I i politie vrijwel machteloos. Geraffineerde trucs De bendes maken van uiterst geraffi neerde methodes gebruik, waarbij zij zelfs de kasteleins van de café's, in de enkele gevallen, dat deze niet mee in het complot zijn, om de tuin leiden. Zij laten dan vooraf door hen gemerkte kaarten, die weet netjes in cellophaan worden verpakt, door anderen die zij daarvoor goed betalen in café's ver kopen. Enkele dagen later eerst verschij nen zij dea-r zelf en vragen om een nieuw spel kaarten. Zo komen zij op slinkse manier, zonder dat iemand kwaad vermoedt, Ln het bezit van bun eigen spelmateriaal. Wanneer het een enkele maal gebeurt, dal een udtgescnudde klant de moed op brengt de politie te waarschuwen meestal voelt hij zich niet zeker, omdat hij weet, dat spelen om geld in openbare lokalen verboden Is en ten onrechte vreest, dat de politie ook tegen hem maatregelen zal nemen -weten de georganiseerde benden ongelukken te voorkomen. De man op de uitkijk, de „aflegger", heeft namelijk tevens de taak de slaohtoffers, wanneer zij de de speelplaats verlaten, een eindweegs na te gaan. Vermoedt hij nu, dot de man, wanhopig onder zijn verlies, op weg is naar de politie, dan spreekt hij hem aan één gaat het slachtoffer er op in. In de kroeg ontstaat een vooraf vaststaande ruzie, de gedupeerde krijgt zijn geld weerom enspeelt dan gewoonlijk uit dankbaarheid -nog een spelletje met zijn „redder", waarbij 'hij wéér, hoewel natuurlijk dan minder, verliest. Wordt de grond in Amsterdam de valsspelers te heet onder de voeten, dan trekken- zij de provincie in. In één week 107 gevallen van kinderverlamming In de week van 20 tot en met 26 Juli hebben zich in ons land 107 gevallen kinderverlamming voorgedaan, tegen 73 in de voorafgaande week. In Limburg waren het er 36, Noord-Brabant Noord-Holland 17, Gelderland 11, Zuid- Holland 8, (Den Haag 2, Rotterdam 4, Gorinchem 1. Oostvoorne 1). Utrecht en Overijssel elk 2, Drente, Friesland en Groningen elk 1 en in Zeeland geen. Deense koningspaar weer naar zijn land terug Koningin Ingrid. van Denemarken is gisteravond laat per vliegtuig uit Groen land in Kopenhagen teruggekeerd. Met haar echtgenoot, koning Frederik, heeft zij een bezoek van een maand gebracht aan Denemarken's poolkolonie. De koning heeft Groenland Vrijdag, middag aan boord van zijn jacht „Danne- brog" verlaten. Prinses ontving dr Albert Schweitzer Prinses Wilhelmina heeft gisteren in haar hotel te Trois Epis (Frankrijk) de beken de zendingsman. philosooph en musicus dr Albert Schweitzer ontvangen. Het onderhoud duurde ongeveer een uur. De Prinses zal waarschijnlijk Woensdag per vliegtuig van het vliegveld Mulhouse- Bazel vertrekken. Regentschapsraad benoemd Egyptische regering ontbindt de politieke politie Maar Naguib waarschuwt tegen zich schuil houdende verraders en spionnen T~\E EGYPTISCHE PREMIER heeft de politieke politie en de „speciale kJ afdeling" van het ministerie van Binnenlandse Zaken, waartegen ern stige klachten waren geuit, opgeheven. De staatsgreepleider, generaal Na guib, heeft de zorg voor de veiligheid van de staat overgedragen aan de legering. De staatsraad heeft bepaald, dat het kabinet 'n voorlopige regent schapsraad kan instellen, totdat het parlement een definitieve regent schapsraad heeft gekozen. Vandaag komt het kabinet bijeen, om de daarvoor benodigde grondwetswijziging aan te nemen. Het regentschap zal bestaan uit drie leden, waaraan derhalve de koninklijke prerogatieven worden overgedragen. Hierdoor wordt een grote hinderpaal weggenomen op de weg naar terugkeer van een normaal politiek leven. Inmiddels Is Hoessein Raafat, onder- j geheel vervuld. Voortgezette „zuivering" staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, zal nodig zijn." benoemd tot censor-generaal. Egyptische Wat ex-koning Faroek en zijn gade. politie-agenten met helmen op en metkoningin Narriman betreft, deze zijn de bewapend, hebben thans de gasten geweest van de Britse comedienne, veiligheidsdiensten in Cairo van Naguibs strijdkrachten overgenomen. In een ver klaring tot het leger wordt gezegd: „Hoe- -koning Faroék gedwongen werd het land te verlaten, leven er nog spion- het paleis temidden van ons. Er zijn nog verraders en hun agenten, waar tegen ernstig gewaarschuwd moet wor den. De missie van het leger is nog niet Meer vreemdelingen naar Indonesië Strengere bepalingen voor Nederlanders Het quotum van de in 1952 in Indone- toe tv laten bui inlanders is van 4000 tot 8000 verhoogd. De verdeling over de verschillende landen is daarbij niet vast gesteld, doch zal afhankelijk blijven van omstandigheden. Daarnaast blijft voor de immigratiedienst de mogelijkheid open om buiten dit quotum cm belang rijke buitenlanders toe te laten. Het aan vankelijk aantal van 1000 Nederlanders inmiddels reeds verre overschreden met het gevolg dat de toelating van Ne derlanders aan iets strengere bepalingen onderworpen is. Met een ontzettende klap vloog gistermiddag op het kruispunt Corn, de Witt- laanValeriusstraat te Den Haag de auto van de Haagse accountant J. S. tegen een wagen van lijn 14 op. De voorkant van de tram werd diep in de flank van de auto gedrukt. De accountant kwam om het leven. De tram bestuurder werd met een schedelbasisfractuur in het ziekenhuis opgenomen. Hier de vernielde auto. DAT van 4 t/m 12 Augustus in H'sum een waterkamp voor zonen en familie leden van 14 tot 18 jaar van het marine personeel wordt gehouden. DAT het waterschap Lunterse Beek ten gevolge van een actie tegen een vijfjaren plan, waarvoor de ingelanden 600.000 zouden moeten opbrengen, thans een ander bestuur heeft gekregen, daar de aftredende leden niet werden herkozen. DAT dr F. van Oostrom Meyjes op 26 Aug. zijn 40-j. jubileum viert als direc teur van de Hengelose gasfabriek. DAT de uit de 14de eeuw daterende gemeentetoren van Eemnes wordt geres taureerd en de kosten ƒ335.000 bedragen. DAT het Tweede-Kamerlid Kikkert (C.H.) aan minister Mansholt heeft ver zocht bij afslachting van een hele var kensstapel wegens varkenspest een schadeloosstelling te geven. DAT het actiecomité van A.V.R.O.- leden volgens de voorzitter, A. Ruys, een overstelpend aantal sympathiebetuigin gen heeft ontvangen en velen zich be schikbaar hebben gesteld voor 't vormen van gewestelijke comité's. DAT Artis' microwereld in de eerste drie weken van zijn bestaan 15.000 bezoe kers heeft getrokken en er binnenkoit ook micro-organismen in vuil bloemen water te zien zullen zijn. DAT de 42-jarige kermisexploitante D. na een bezoek aan Eindhoven en Nij megen aangifte deed van het verdwijnen van ƒ6700 uit haar handtasje. DAT de Apcldoornse politie de schip per R. V. uit Arnhem heeft gearresteerd wegens brandstichting, daar deze in landhuisje te Loenen op de Veluwe brandende kaars onder een bed zou heb ben gezet, waardoor een begin van brand ontstond. DAT de Amerik. prof. dr Ora Smith in ons land is gearriveerd om 14 dagen onze aardappélteelt en -industrie te be studeren. DAT het 350 man tellende corps boord werktuigkundigen van de K.L.M. gisteren op Schiphol zijn zilveren jubileum vierde én van de directie een wereldbol ontving. DAT de Amerikaanse architect W N. Hausmann zich op studiereis in ons land bevindt i.v.m. de plaatsing van het door Nederland aan Amerika geschonken carillon. Gracie Fields en haar echtgenoot, die eveneens op Capri verblijf houden. Giste ren heeft een fotograaf zich, vergezeld van politie-agenten,, naar het hotel, waar Faroek logeert begeven, ten einde pas foto's voor hem te maken. Het is nog steeds onzeker, of de ex-koning spoedig naar de Ver. Staten zal gaan. Kaars moet 100 jaar branden Balseming van Evita duurt een jaar Verzoek aan de Paus om „zaligverklaring" Het stoffelijk overschot van Evita Peron zal, aldus Reuter, een jaar aan het oog worden onttrokken om een balse mingsproces te ondergaan, waardoor het in overeenstemming met de uitdrukke lijke wens van de overledene, niet meer kan vergaan. Het wordt dus niet begra ven, maar na de balseming in een mausoleum opgebaard, opdat de Argen tijnen haar steeds zullen kunnen aan schouwen. Er moet dus een jaar ver-, lopen, eer de Argentijnen haar dan weer kunnen zien. Drie weken voor haar door had het Congres 142.000 dollar uitge trokken, om een monument voor haar te bouwen. De vakbond heeft alle arbei ders opgedragen, een dag loon voo bouw af te staan. Verwacht wordt, dat dit circa 6 millioen dollar zal opbrengen. De min. van Gezondheid heeft kaars van100 kg besteld, die op gezette tijden zal branden ter nagedach tenis van Evita Peron. Deze kaars zal „naar haar beeltenis" gesneden worden en als opschrift dragen: „De nacht kwam op de middag". Honderd jaar lang moet de kaars branden een uur lang op de 26ste van iedere maand en op het tijdstip van Evita's overlijden (20.25) gedoofd worden. Inmiddels is, aldus A.P., de eerste formele stap gedaan om Evita heilig te verklaren. De vakbond heeft Paus Pius XII telegrafisch verzocht, voorbereidin gen te treffen voor haar zaligverklaring. Eohter wordt er van Vaticaanse zijde op gewezen, dat de H. Stoel daartoe niet het initiatief kan nemen. Een eventuele stap tot zaligverklaring zou gedaan moeten worden door het aartsdiocees Buenos Aires. Leeuwenmoed legde het af tegen katje jN stomme verbazing staarde de oude. eerbiedwaardige Artis-leeuw Sheik gisteren naar een nietig jong poesje, dat zo vermetel was zijn kooi binnen te stappen. Toen z\jn groen- flikkerende blikken geen enkele uit werking op de gemoedsrust van het katje bleken te hebben, stond hij op. kennelijk hoogst verontwaardigd. Een. tweemaal schudde Sheik zijn mach tige kop, hetgeen op iedereen indruk maakte, behalve op het katje, dat al leen aandacht had voor zijn eigen „make-up". Eindelijk, toen een grote schaduw over haar heenviel, keek poes non chalant op. Sheik gromde, maar eer hij tot de aanval kon overgaan, krom de poes haar jonge ruggetje en begon met alle energie die in haar was te blazen. Verwonderd staarde Sheik naar beneden, naar het kleine wezen tje in het zand. Toen draaide de Koning der Dieren zich om en ican- delde zo statig mogelijk terug naar zijn slaaphoekje. zegevierend nage keken door z\jn nietige rasgenoot. Alsof er niets gebeurd was zette poes zich weer aan haar make-up, tot een geschrokken oppasser haar 0ver- loste". Kamerlid- ambtenaar rN een onzer driestarren van 24 Juli jl. wezen wij er op. dat de heren Donker (P.v.d.A.) en Gerbrandy (A.R.) door hun jongste aanvaarding van het lidmaat schap der Tweede Kamer van rechtswege op non-activiteit staan als voorzitter en plaatsvervangend voorzitter van de Raad voor het Rechtsherstel. Hetzelfde geldt voor de heer Posthumus (P.v.d.A.) als lid van de Commissie Vergunningen Perso nenvervoer en zou gegolden hebben voor de heer Rooi vink (K.V.P.), indien de uit breiding van het aantal leden der Tweede Kamer was doorgegaan; de heer Schilt- huis (P.v.d.A.) staat op non-activiteit als lid van de Commissie van Advies voor het Goederenvervoer. Al deze met de wet strijdige combina ties van het zijn van lid van de Tweede Kamer en het gelijktijdig vervullen van een uit 's Rijks Kas bezoldigd ambt doen de vraag rijzen, of deze combinaties waarmede de Regering blijkbaar on gaarne voor het voetlicht trad wel wenselijk zijn. Wij beantwoorden deze vraag met name ontkennend, voor wat betreft het lid maatschap van de Commissie Vergun ningen Personenvervoer en de ambten van voorzitter en ondervoorzitter van de Raad voor het Rechtsherstel. De laatstgenoemden moeten in beroep beslissen op alle bezwaren tegen de wijze van beheer van „vijandelijk" vermogen door het Nederlandse Beheersinstituut. Dit instituut is een deel van de admini stratie van het Rijk. De heren Donker en Gerbrandy moeten dus steeds beslissin gen geven pro of contra handelingen van het N.B.I., waarvoor de Regering aan sprakelijk is. Wij aarzelen niet om te ver klaren. dat wij al of niet met de Minis- politiek bevriende Kamerleden niet de juiste personen vinden om in deze als rechter op te treden. DE Commissie Vergunningen Personen vervoer beslist in eerste instantie op vergunningen voor autobusdienstcn. In beroep beslist de Kroon op voordracht de Minister van Verkeer en Water staat. gehoord de Afdeling voor de ge schillen van bestuur van de Raad van State. De jurisprudentie van de Commissie van de Kroon is onderworpen aan de critiek van de Staten-Generaal; de Tweede Kamer heeft zich meermalen in. s met de jurisprudentie der Commis- en wel in zeer critische zin bezig gehouden (men denke aan de motie- Serrarens) Op grond hiervan achten wij het een ongelukkige gedachte, dat de Regering uit de Tweede Kamer een P.v.d.A. Ka merlid (de heer Posthumus) en een K.V.P. Kamerlid (de heer Roolvink) een paar jaar geleden benoemd heeft tot lid der Comvoer. Was dit niet om bij voorbaat critiek uit de Tweede Kamer te smoren? Werkelijk, deze heren zijn te nauw be trokken bij een delicaat punt van rege ringsbeleid om lid dezer Commissie te zijn. Overigens is de taak van de leden der Commissie Vergunningen Personenver- zo omvangrijk, dat ook uit dien hoofde combinatie met het Tweede Kamer-lidmaatschap onwenselijk is. Inmiddels is een Algemene Maatregel an Bestuur verschenen, waarin de on verenigbaarheid van het Kamerlidmaat schap met bovengenoemde functies is opgeheven met terugwerkende kracht. Wij betreuren dit en hopen, dat er alsnog wegen gevonden kunnen worden om deze beslissing ongedaan te maken. WALTER J. DONNELLY, de gewe- ambassadeur van de Ver. Staten in Oostenrijk, is gisteren te Bonn aange komen om zijn nieuwe functie van Hoge Commissaris in Duitsland te aanvaarden. De links-socialistische Italiaanse leider PIETRO NENNI, is na een bezoek een maand aan Moskou in Italië teruggekeerd. HET WEER IN EUROPA I windstil I 2? 0 WEERBERICHT Koeler Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar bewolkt met iu en dan regen- of onweers buien. Matige, tijdelijk wel licht krachtige wind ruimend i Zuidoost naar Zuidwest. Koeler. (Opgemaakt om 10 uur). ZON EN MAAN Zondag: Zon 5.05—20.26; Maan onder 1.11, op 19.24. Maandag: Zon 5.0620.24; Maan onder 2.34, op 19.59 uur. Op 5 Aug. V.M. Advertentie) Radio Wasmachines Stofzuigers Wringers k Televisie Vloerwrijvers L©J

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1