Jlieume £ditsrt)e ÜTouranl Nu nog één „brug der zuchten". Uitbreiding van de Tweede Kamer definitief van de baan Voorstel behaalde in de Eerste Kamer de vereiste meerderheid nu niet Vorstenzoon huwt slagersdochter Kans op de „goud" wordt met dag kleiner Wist U Niet verbitterd een nieuw leven tegemoet VBIJDAG 1 AUGUSTUS 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week Drie en dertigste Jaargang No 9498 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatpastitl) is ghtblrotn «ngn faerf (o tegljeospocf" Toen was er nog maai één.... (Van onze Pazlementsiedacteur) DE UITBREIDING van de Tweede Kamer gaat niet door. De Eerste Kamer heeft gistermiddag het desbetreffende voorstel tot wijziging van de grondwet in tweede lezing verworpen. Er werden vóór het voor stel uitgebracht 28 stemmen en er tegen 17. In totaal dus 45. Nu moet, bij een grondwetswijziging in tweede lezing ten minste twee derden van het aantal uitgebrachte stemmen vóór zijn, wil zij aangenomen zijn. In dit geval betekende dit dus, dat er 30 voor-stemmen nodig waren. Het waren er maar 28. Zelfs wanneer de Kamer voltallig aanwezig zou zijn geweest, had er geen lieve vader of moeder aan geholpen: ook dan zou de beslissing ten nadele van het eigen verlangen van de Tweede Kamer zijn uitgevallen. Dan immers hadden er 34 voor-stemmen moeten zijn uitgebracht en 28 plus 5 (gesteld, dat alle vijf voorgestemd hadden) is altijd nog één minder dan 34. Men zal zich herinneren, dat op 7 Mei i Woudenberg (PvdA) zelf een voorstander, j.l,. toen de Eerste Kamer over de grond- wiens betoog aanmerkelijk werd aange- wetswyzigingsvoorstellen in eerste lezing! dikt door zijn partijgenote mej. mrTjeenk moest oordelen (toen ging het „slechts" I Willink en prof. Anema (AR), die blij- om het behalen van een gewone meer-1 kens de stemming behoorde bij de min derheid) de meerderheid maar gering was: het desbetreffende wetsontwerp werd toen aangenomen met 27 tegen 23 stemmen. Toen waren (in de voltallige vergadering) tegen: de volledige fractie van de CHU en van de communisten (in die dagen nog 3 man sterk), 6 leden de PvdA, 5 leden van de KVP en 3 leden van de AR. Bij de stemming van gisteren wa ren èr enkele opmerkelijke ver schuivingen. Voor stemden 14 leden van de K.V.P., 10 van de P.v.d.A., de volledige, thans uit 2 man be staande, fractie van de communisten en 2 Anti-Revolutionnairen, n.l. de heren prof. Anema en Schipper. Te gen stemden: de voltallige, uit zes man bestaande fractie van de C.H.U., de 3 aanwezige leden van de V.V.D., 3 leden van de K.V.P., 1 lid van de P.v.d.A. en 4 Anti's. De tegenstemmers waren de heren Lou- wes, De Vos van Steenwijk en prof. Molenaar van de WD, Pollema, Vixse- boxse, Kolff, Reijers, prof. Gerretson er prof. De Zwaan van de CHU, Kropman, Van Lieshout cn Verhey van de KVP, Cammelbeeck van de PvdA, en Algra. Rip. prof. Hellema en prof. Diepenhorst van de AR. Niet aanwezig waren de socialisten Wibaut, Van Tilburg en Schermerhorn voorts de heren Tjalma (AR) en Wende- laar (WD). Niet „vlekkeloos Niemand vond het wetsontwerp „vlek keloos", ook minister Beel niet. De oor zaak daarvan was voornamelijk te vin den in het opgenomen, zo langzamerhand berucht geworden, amendement-Andries- sen (KVP), waardoor twee minder fraaie bepalingen, die weinig te maken hadden met de uitbreiding van de Tweede Kamer, dreigden deel te zullen gaan uitmaken van de grondwet. Wij doelen op de moge lijkheid van stern-overdracht, nader bij de wet te regelen, en de verlaging van het zgn vergader-quorum voor de beide Kamers der Staten-Generaal. Vele Kamerleden stonden voor de moeilijke keuze, voor te stemmen, omdat zij mate rieel de vergroting van de Tweede Kamer niet wilden tegenhouden, dan wel tegen te stemmen wegens de staatsrechtelijke bezwaren tegen het amendement-Andries- Van deze moeilijkheid getuigden de heren Kropman (KVP), zelf een tegen stander. aangevuld en gedeeltelijk bestre den door zjjn partijgenoot mr Witteman, Koningin mei prinsesjes teiug naai huis Prinses Margriet en prinses Marijke, die drie weken vacantia hebben door gebracht bij haar vroegere lerares op het kasteel van Boutanic te Angles (Tarn) zijn gisteren tegen middernacht met d« trein uit Toulouse naar Parijs ver trokken. Hedenmorgen zouden zij zich in Parijs bij Koningin Juliana voegen en met 1-aar naar Nederland reizen. Hogere vrachten in Duitsland De Westduitse regering staat een ver hoging van de vrachttarieven toe van 7 pet. voor spoorwegen en autotransport Deze verhoging wordt 5 of 7 dezer van kracht. De banneling van Capri riële voordelen. Mr Pollema van de CHU had het gemakkelijker: zijn fractie had reeds bezwaren tegen de uitbreiding de Tweede Kamer op zich zelf. Deze be zwaren werden alleen maar versterkt door de andere, formele bedenkingen. Nieuw bezwaar Bij de tegenstanders (ook voorstan ders achtten dit bedenkelijk, maai niet onoverkomelijk) was bij de oude bezwaren nog een nieuw ge komen, n.l. het feit, dat de verhou ding tussen Eerste Kamer en Tweede Kamer een andere zou worden: de Tweede Kamer zou immers worden uitgebreid en de Eerste Kamer zou uit 50 leden blijven bestaan. Dit zou, zo meende bijv. prof. Anema, consequenties kunnen hebben voor samenstelling van gemeenschappelijke nissies en delegaties. Voor prof, Mole- en zijn mede-VVD-leden was de wij ziging in de getalsverhouding zelfs de druppel, die de emmer deed overlopen: zijn fractie stemde daarom, in tegenstèl- ling tot hetgeen by de eerste lezing ge schiedde, tegen. (Zie vervolg op pao 51 ln de trein naar Frankort begon de romance tussen prins Georg Thimo Michael Willem Maria hertog van Saksen kleinzoon van koning Frederik August III, de laatste koning van Saksen en de blonde Margret, de dochter van slager Lucas uit het Ruhrgebied. Morgen zal het huwelijk worden vol trokken. Bruid en bruidegom zijn van plan later in Peru een boerderij te beginnen. (Advertentie) i Nederlandse vrouwen en kinderen ontvoerd Onze regering dringt aan op maatregelen Drie Nederlandse vrouwen en twee kinderen zijn in het Cheribonse door onbekende bende ontvoerd. Zij keerden met een schoolbus, in exploitatie enkele suikerondernemingen, naar onderneming Sindanglaoet terug. Het zijn de dames Jordans met kind. Nendorf met kind en mej. Windzant. Volgens latere onbevestigde berichten zouden een dame en beide kinderen Dinsdagavond op de onderneming zijn teruggekeerd. De bus werd aangehouden door geunifor- meerdde lieden, die de inzittenden bevel gaVen, de wagen te verlaten. De chauf feur mocht zijn weg vervolgen. Van officiële zijde wordt medegedeeld, dat „de Nederlandse regering met ont steltenis heeft kennis genomen van het bericht. Aan de Hoge Commissaris te Djakarta is opgedragen, terstond de aan dacht van de Indonesische regering op dit betreurenswaardige voorval te vesti gen en aan te dringen op alle nodige maatregelen tot bevrijding van de ont voerden. Mevrouw Jordans en de twee ontvoer de kinderen zyn teruggekeerd. Alle hoop gevestigd op estafetteploeg en wielrenners „Alles zit Nederland tegen, eerst bij de athletiek en nu hier", riepen de drie Nederlandse finalisten op de 100 meter rugslag na de eindstrijd uit. Wel was Geertje Wielema gelukkig met de behaalde zilveren medaille, doch stralend zoals Hannie Termeulen Dinsdag was, nee, dat kon niet wor den gezegd. Want ze heeft immers de kans gehad het eerste goud voor Nederland te veroveren, zeer zeker indien men de gemaakte tijden in de series vergelijkt. „Bij de start dacht ik in eens, dat het me vast niet zou gelukken", zei Geertje, „niet dat ik geen zelfvertrouwen had, maar ik weet niet.... dat is nu eenmaal zo'n gevoel, dat je hebt". Het is nu zeer de vraag, of Nederland vandaag en morgen nog „goud" zal veroveren. Te meer, daar vanmorgen, vroeg onze dappere waterpoloploeg na heldhaf tig verzet tegen de Zuid-Slaven ten onder ging en voor de eindstrijd werd uitgeschakeld. Alle hoop Is nu gevestigd op de esta- recordhouder Klein en met de Finse ver- fetteploeg, die inderdaad in goede vorm rassing Kahkonen, heeft de Hagenaar zich in de halve eindstrijden geplaatst. Buyze, die van de 16 geklasseerden zich 13e plaatste, zal heel hard moeten zwem men om een kans te maken op een plaats bij de laatste acht, maar in dit bassin kan Buyze zonder twijfel onder de 2 min. 40.0 komen, dus ook in de finale/ Na de uitschakeling van Linneman en Jansen, hebben we geen boksers meer in de strijd. Maar onze wielrenners konden morgen in de wegwedstrijd toch nog wel eens in de prijzen vallen. We hopen, dat het gebeurt, want vier zilveren medailles te schrale oogst. die, gezien de prestaties van de Amerikaanse en Hongaarse meisjes, niet als sterk favoriet mag worden bestem peld. Een tweede of derde plaats behoort echter tot de mogelijkheden van het Nederlandse viertal. Gistermorgen hadden Geertje Wielema, Hannie Termeulen en Irma Heyting— Schumacher in de series voor de 400 m vrije slag gezwommen. Dat Geertje Wielema het met het oog op de rugslag finale kalm aandeed was begrijpelijk, Hannie en Irma zich niet hebben gegeven, was voor velen een raadsel. Het deed niet prettig de beide meisjes, die zich toch, zon der dat zij zich „leeg" hadden behoeven vemmen, hadden kunnen plaatsen de halve finales, zo te zien zwem- „Zwem of zwem niet," werd ln het zwemstadlon opgemerkt, „maar wanneer je zwemt, lever dan ook stryd, dat is je sportieve plicht. Wil je alleen maar wat oefenen, ga dan ergens anders zwemmen, maar gebruik er niet de series van een Olympisch nummer voor." Eerlijk gezegd vragen wij ons ook af, of deze methode wel juist is geweest. Het is de vraag of de meisjes er als voorbe reiding op de estafettefinale iets aan heb ben gehad, maar het is zeker, dat het bij de andere deelneemsters en de toeschou- een minder prettige indruk heeft gemaakt. Jitse van der Veen heeft in de halve eindstrijden van de rugslag heren ge geven wat hij had. In de eerste baan ging hij wat stroef en pas tegen het einde be gon hij goed te draaien, maar toen de Leeuwarder aantikte was hij uitgezwom- men en dat is een goed teken. Daan Buyze heeft gelukkig voor een behoorlijke prestatie gezorgd. In een felle strijd met niemand minder dan wereld. DAT de Zweedse minister van Land bouw Sam Norup het veefokbedrijf van J. N. Wassenaar te Jelsum (Fr.) heeft bezocht en de Zwitserse min. van Buit. Zaken te Petitpierre onofficieel in A'dam is geweest. DAT het Franse fregat Bissan en de mijnenvegers Meuse, Loire en Yser van 3 tot 16 Augustus onofficieel Rotterdam bezoeken. DAT in Augustus in diergaarde Blijdorp te R'dam een aquariumgrot te bezichti gen -is. DAT het echtpaar Chr. Jongsen-Scholl in Vaals op 9 Augustus 60 jaar is trouwd. DAT J. W. Jum-ema, oud-dir sociale zaken te A'dam, op 86-j. leeftijd in Aerdenhout is overleden. DAT voor de bouw van een nieuwe eiermijn in Roermond (waarbij een sor- teerhall met een capaciteit van 10 mil lioen eieren per week) laagste inschrijver was de fa Demonte en Zn te Weert met f906000 (hoogste f 1.039.000). Olympische Spelen ZWEMMEN 100 m rugslag dames 1 Johan Harrison (Z.-Afrika) 1 mie 14.3 sec. 2 Geertje Wielema (Nederland) min. 14.5 sec. 3 Johan Stewart (Nieuw-Zeeland) 1 min. 15.8 sec. 200 m schoolslag dames Holan (V.S.) 2 min. 36.8 sec. 100 m rugslag halve finale Oyakawa (V.S.) 1 min. 05.7 sec. WIELRENNEN Sprint 1 Sacchi (Italië) 12 sec. 2 Cox (Australië) 3 Potzerheim (Duitsland) Tijdrit 1 Mockridge (Australië) 1 min-. 11.: sec. (nieuw Ol. record). 2 Morettini (Italië) 1 min. 12.7 sec 3 Robinson (Zuid-Afrika) 1 min 13.0 sec. Tandem 1 Australië (i 11.0 sec. 2 Zuid-Afgrika (Robinson delow). 3 Italië (Maspes en Pinarello). PROGRAMMA VOOR MORGEN Basketball, waterpolo (halve finales en finale), boksen, wielrennen, Paard rijden, zwemmen (finale 200 m borst- crawl heren, finale 400 m vrije slag dames, finale 1500 m vrije slag), voet bal (finale JoegoslaviëHongarije). RADIO-UITZENDING Vanavond van 6 uur tot half 7. Mockridge) Shar- Ex-koning Faroek van Egypte met zijn echtgenote Narriman en zijn zoon Ahmed Fuad, die thans Koning Fuad II van Egypte is. De foto werd genomen gedurende een persconferentie in hotel „Eden" op Capri, het eilandje voor de kust van Napels. (Telefoto) Voorzitter Kortenhorst: „Uitbreiding Tweede Kamer niet van de baan" De voorzitter der Tweede Kamer, mr L. G. Kortenhorst, gaf desgevraagd zijn mening te kennen over de gisteren ge vallen beslissing van de Eerste Kamer, waardoor het aantal leden der Tweede Kamer niet kan worden uitgebreid. De heer Kortenhorst meende, dat men een goed verliezer moet zijn, maar dat aan de andere kant de Tweede Kamer geen gelegenheid ongebruikt zal laten toch haar uitbreiding te verkrijgen, zij het op langere termijn. Er was algemeen op deze uitbreiding gerekend aldus de Tweede-Kamervoorzitter en het is jammer, dat belangrijke figuren, die zou den worden benoemd verklaard, thans geen deel aan de werkzaamheden kun nen nemen. Met deze. beslissing der Eer ste Kamer is de aangelegenheid niet van de baan. Een meer algemene herziening der grondwet ligt immers in het voor nemen en daarbij zal de kwestie geregeld kunnen worden. Die herziening zal dan tevens grondiger worden voorbereid dan deze. Meer Duitse auto's De grens voor de uitvoer van perso nenauto's uit Duitsland naar Nederland is van 30 op 33 millioen gulden gebracht Een nieuw contingent tot een bedrag van 2Vz millioen gulden werd vastgesteld de Duitse uitvoer naar Nederland vrachtauto's van 3 tot 7 ton. DAT de beschikking uit de St.Ort. van 27 Juni omtrent weigering van de aan vullende bijdrage materiële oorlogsschade aan hen, die nieuwe bedrijfsuitrusting zelf konden bekostigen, volgens min. Drees rechtsgeldig is, aangezien het ver eiste advies was ingewonnen. DAT de gemeente Steenbergen aan de beeldhouwer Niel Steenbergen (winnaar van de Prix de Rome) heeft opgedragen een bevrijdingsmonument te ontwerpen. DAT met woningbouw, waarvoor een premie is aangevraagd, niet mag worden begonnen voor het bedrag van de premie is toegezegd. DAT vertegenwoordigers van de 59 gemeenten die haar 700-j. bestaan al hebben gevierd, tijdens de feestelijk heden in Breda op 6 Aug. éénminuten- speeches zuiden houden over de feesten in hun gemeente en oa. zijn uitgeno digd Den Haag. Leiden, Delft en 's-Gra- vencande. DAT Waalwijk volgend jaar herdenkt hoe het 6% eeuw geleden van Hertog Jan II van Brabamt stadsrechten ontving en ter gelegenheid hiervan een sohoe- nen- en bedententoonstelling op het pro gramma staat. Faioek: Ik heb mijn baan verloren... Met zijn gezin wacht hem thans een rustiger normaler, soberder levenswijze Ex-Koning Faroek, gekleed in een aangesteld, slechts hadden twee niet- donkerbruin costuum, gewapend met een Egyptische vrienden, waarvan er één grote zonnebril, en de zeven maanden Norman Price is, een Londense journa- oude baby (Koning Foead) op zijn knie,: list. zich bereid verklaard hem de eerste heeft een persconferentie gehouden en dagen van zijn verbanning van dienst -------- te zyn. De eisen der Waldpartij Generaal Naguib, de leider der staats- greep, heeft, na een onderhoud met t, KO/im3 premier Aly Maher Pasja verklaard, dat De verbanning geldt alleen heimell Z.jn d zkh vandaag nit de vrouw en kinderen kunnen vrn naari f straten van Cairo en Alexandrie zullen terug-trekken. De veiligheid van de staat Hoe het niet moet plaats geposeerd voor de fotografen. Zijn echt genote Narriman was gekleed in een eenvoudige japon en het hele gezin werd vereeuwigd op de gevoelige plaat. Hij zeide, dat het heus niet zo gemakkelijk is ais velen denken kinderen kunnen vrij Egypte terugkeren als zij dat wens zei Faroek, ik weet nog niet, waar ik mij vestigen zal, maar in geen geval aohter het „IJzeren Gordijn". Vermoedelijk blijven wij, aldus de ex-monarch, enkele maanden op Capri. Faroek legde er de nadruk op, da-t zijn gezin, hetwelk hij kwalificeerde als „het enige koninkrijk, dat ik nog bezit", geen schuld draagt aan het gebeurde. En hij vervolgde: Ik ben niet rijk niet waar, dat ik een fortuin uit Egypte heb meegenomen of ergens verborgen heb; wij zullen zelfs zeer eenvoudig moeten leven. Ik weet wel, dat sommigen uwer ongelovig zullen glimlachen, bedenk, dat iemand, die aanzienlijk der heeft dan waaraan hij gewoon zich toch arm voelt. Natuurlijk, naar de maatstaven vz z*er armen, ben ik te benijden, ma hoop, dat het afgunst zonder bitterheid zal zijn. Wij zelf zijn ook niet verbitterd over hetgeen ons overkomen verheugen ons in het bezit van vele vrienden. Hy wenste de mannen, die hem van de troon gestoten hadden, „veel suoces" toe. Toen ik, aldus de gewezen vorst, zestien jaar geleden koning werd, hoopte ik ook van ganser harte, Egypte een eervolle plaats in de rij der naties te kunnen bezorgen; thans, bannen ben, is mijn liefde voor mijn land en volk niet verminderd. Tenslotte zijn er meer mensen die hun baan verloren hebben, er zijn velen die eveneens weten wat het betekent uit het vaderland verdreven te worden, ïij zullen begrijpen, hoe Ik my thans voel. WU gaan nu een nieuw even op rustige en normale wijze beginnen. Tegengesproken werd. dat hy Engelse journalist als zijn persagent had Tarieven van pensions en van rusthuizen vrij Nu er geen wanverhouding meer be staat tussen vraag en aanbod in de pen sions en rusthuizen, zyn de tarieven hier van blijkens de St.crt. van 31 Juli vrij gelaten. DAT de Voohema, de beurs voor ahines op het gebied van de voedings- en genotmiddelenindustrie en de chemi sche en pharmaceutische industrie, van 21 tot 29 October in de Ahoyh-allèn te Rotterdam war dit gehouden. DAT van 27 September tot 20 Octo ber in het Kon. Instituut voor de Tro pen te A'dam een tentoonstelling De Eeuw van het Hout te bezichtigen is. DAT tot ridder O -N. is benoemd L. van Kampen, ahef van de nautische dienst der K.N.S-M. te A'dam. DAT voor het nieuwe hospitaaJlkeck- schip, waardoor De Hoop zal worden vervangen, thans f 75.000 bijeen is ge- braaht. DAT de aud-ohef vam de generale staf, gen. mr H. J. Kruis, die vandaag 50 jaar is geworden, in October een boek zal publiceren onder de titel Oor log of Vrede. DAT op 18 September in R'dam voor de afdelingen Den Haag. Rijnland en R'dam van hel Verbond van Prot-Chr Werkgevers de hoofdvlootpredikant. ds J H. Siillevis Smitt. spreekt over Le- Levenszekeirheid. zal verder worden overgelaten regering. Momenteel vindt in dit leger een radicale „zuivering" plaats. Inmid dels heeft de Wafdpartij te kennen ge geven, dat niet met Engeland moet wor den onderhandeld, voordat de Britse troepen uit Egypte zijn teruggetrokken. De Wafd eist eenheid van de Nij-l- valled, te bereiken door een vrije volks stemming in de Soedan; verwerping van het defensieplan voor het Midden-Oosten; versterking van de Arabische Liga en het Afrikaans-Aziatische blok. Voorts, wordt aangedrongen op grondwetsher ziening. De macht van de vorst moet be- perkt worden, koninklijke voorrechten (zich terugtrekken van oudere leden op politiek gebied afgesohaft, opheffing {dienstjaren (en ook naar leeftijd) plaats van de staat van beleg en van de j gemaakt dient te worden voor jongere censuur. krachten. van de Tweede Kamer zal hebben. Wanneer wy uitgaan van practische overwegingen, betreuren wy dit besluit Wij zijn het n.L eens met minister Beel. dat een Tweede Kamerlid een volksver tegenwoordiger moet blijven en zijn po sitie niet moet gaan lijken op die van een bezoldigd ambtenaar. De werkzaam heden van een Kamerlid nemen toe in kwantiteit, maar stellig ook in kwaliteit. Bij de huidige situatie betekent dit een zodanige intensieve arbeid, dat er, vooral voor de kleinere fracties, veel te weinig tijd overblijft om „de pols te voelen van het Nederlandse volk." Kamerleden moe ten de gelegenheid hebben zich persoon lijk op de hoogte te stellen van de pro blemen die zich voordoen op allerlei levensterrein en in alle lagen der be volking. Wanneer wij echter te rade gaan met is staatsrechtelijk geweten, dan kunnen wij de beslissing van de Eerste Kamer slechts toejuichen. De mogelijkheid, stem- overdracht bij de wet te regelen, of men dit nu een „beginsel" dan wel een „denk beeld" noemt, en ondanks de voornemens, deze gehele kwestie eerst nog eens te doen overdenken (om zo te zeggen: in een broedmachine te plaatsen in plaats van in een ijskast), achten wij volkomen in strijd met het karakter van „gemeen overleg" tussen Regering en Staten- Generaal, voor de wetgeving in de grond- et zelf voorgeschreven. Deze bepaling was in het wetsontwerp eerste lezing gekomen door de aan neming van een amendement-Andriessen in de Tweede Kamer. Als iets duidelijk geworden, dan is het wel. dat men op n dergelijke, min of meer onvoorbe reide, wyze geen grondwet moet herzien. Waar nog bij komt. dat naar onze mening door de Tweede Kamer volkomen ver keerd gebruik gemaakt is van het recht amendement. Gelukkig bestaan er plannen, op de uitoefening van dat recht an amendement te gaan „broeden" Dat langzamerhand hard nodig geworden. Grondwetsherzieningen moeten degelijk orden voorbereid: dat is een eis. die gegrond is op de eerbied voor onze hoog ste landswet. Over deze stelregel is de Tweede Kamer te gemakkelijk heenge lopen. Nu moet zij zelf de wrange vruch ten plukken. Misschien heeft zij nu ge leerd. hoe het niet moet. Ter overdenking "jyU DE TWEEDE KAMER niet zal -!-* worden uitgebreid, zal zij on getwijfeld middelen moeten bedenken om voor haar leden het karakter van volks vertegenwoordiger, ondanks de vele werk zaamheden, zo veel mogelijk te behouden. Zij zal nu eens ernst moeten maken met de overdenking van de vraag, of er in haar werkwijze grondige verbetering kan worden gebracht Bovendien zal zij. naar onze mening, niet moeten schromen, veel meer dan tot nu toe, gebruik te maken van mogelijkheden, die de hedendaagse techniek biedt Er is echter nog Iets heel anders, wat ter overdenking moet worden aangebo den. Bij de verkiezingen, die kortgeleden hebben plaats gehad, is er bij de can- didaatstelling practisch bij alle partijen van uitgegaan, dat de Eerste Kamer uit eindelijk toch wel door de knieën zou gaan, en dat de Kameruitbreiding ei toch wel zou komen. Dit is van invloed ge weest op de volgorde der candidaten. Dit is vooral van Invloed geweest bij het beantwoorden van de vraag, of een ver- ionping van de leden der verschillende fracties zou moeten worden doorgevoerd. Wij hébben de overtuiging, dat de ge dachte aan de uitbreiding remmend heeft gewerkt op de oo zichzelf zeer gezonde veriongingsgedachte. Nu de uitbreiding er niet komt, zal naar onze mening iedere fractie, zo nodig in overleg met de partij-instanties, moe ten overwegen, of niet alsnog, door het Hel myslerie iit Bovenkaispel Vergiftiging van meisjes door groente veroorzaakt? Schuld van stiefmoeder twijfelachtig na verklaring van twee kinderen I j: ZIEKTEMYSTERIE in Bovenkarspel (N.-H.), waarbij een doch tertje uit het gezin D. overleed, een tweede ernstig ziek werd en de stiefmoeder verdacht van pogingen tot vergiftiging werd gearresteerd, schijnt thans zijn oplossing te naderen. Beide kinderen hebben waarschijn lijk een ernstige voedselvergiftiging opgelopen door het eten van bedorven worteltjes, afkomstig uit de inmaakvoorraad, meldt De Tel. De rijks politie is tot deze voorlopige mening gekomen op grond van verklaringen van het zieke meisje en van het oudste meisje uit het gezin, de 11-jarige Veronica. Deze verklaringen kloppen wonderwel met elkaar. Veronica, die het eerste kind uit het eerste huwelijk van de losverkman D. is en sedert Zondag in St Nicolaasga in Friesland logeert, vertelde dat er vorige week Dinsdag een merkwaardige, ietwat zurige kooklucht in huis had gehangen. De stiefmoeder, de 32-jarige mevr. Maria J. F. D.A., bracht die dag bij de maaltijd twee soorten groente op tafel, sperziebonen en worteltjes. Terwijl de ouders en de andere vier kinderen (uit het eerste huwelijk de vrouw en uit het huwelijk van haar met D.) sperziebonen op hun bord kre gen, zou mevr. D. de kinderen Ineke (7). Greetje <9) en Veronica (11) allen uit het eerste huwelijk van de man worteltjes hebben opgedrongen. Volgens Veronica en Greetje (die dag eerder dan Veronica door de politie werd gehoord) zouden de worteltjes afschuwelijk hebben gesmaakt en gero ken, dat de meisjes weinig zin hadden ze op te eten. Na lang aanhouden, zou Veronica ten slotte toch sperziebonen hebben gekregen. De beide andere kinderen aten er veel eer van dan zij, vooral de later over leden Ineke. De volgende dag. Woensdag, toen Ineke reeds ernstig ziek naar het ziekenhuis te Hoorn was overgebracht, zette mevrouw D. Greetje opnieuw wor teltjes voor. Terwyl Veronica alleen misselijk was geworden, is Greetje. waarschijnlijk omdat zij meer naar bin- sn kreeg, ernstig ziek geworden. Het is thans nog de vraag of mevr. D. inderdaad de opzet heeft gehad, haar stiefkinderen te vergiftigen. Dit is temeer twijfelachtig, omdat zij blykbaar geen enkele poging heeft gedaan de restanten van het bedorven voedsel te verdonkere manen. De vrouw zal echtei nog door de rijkspolitie worden gehoord. (Ad verten tie) WEERBERICHT Onweersachtig Veranderlijke bewolking met enkele regen- of onweers buien, maar overdag ook nu en dan opklaringen. Zwakke tot matige wind uit Zuide lijke richtingen Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Zaterdag: zon 5.03—20.28; maan onder 0.07, op 16.33 uur. 5 Aug. VJI.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1