TRIUMPH TRUMPY 50° o Records (w.o. van Fanny) sneuvelen aan de „lopende" band Shirley Strickland raasde in 10,8 sec over de horden GOEDKOPER RIJDEN! GARAGEBEDRIJF HERWEIJER Toch is het zo! DONDERDAG 24 JULI 1952 J OL/MP/SCHE SPELEN 1952 (I HET REGENT RECORDS in Helsinki. Gisteren maar liefst vijf 1 Die* genen, die de stelling huldigden, dat de grens van het menselijke kunnen langzamerhand wel bereikt zou zijn, hebben zich deerlijk gist. Dat bewijzen deze Olympische Spelen, waar de beste athleten van de wereld elkaar iedere dag weer tot de grootste inspanningen prikke len en naar nieuwe records toejagen. In totaal bedraagt dit aantal nu reeds veertien. Gisteren schreven de volgende athleten hun naam met gouden letters in het boek der SpelenYvette Williams, 6.24 m bij het vèrspringen (1 cm onder Fanny's wereldrecord), Shirley Strickland, 10,8 sec. op de 80 m horden (nieuw Olympisch record), Ferreira da Silva, 16.22 m bij de hink-stap-sprong (idem), Ashenfelter (V.S.) 3000 m hindernisloop in 8 min. 51 sec.. Young (V.S.) speerworp van 73.78 meter. Wat onze landgenoten presteerden FANNY BLANKERS-KOEN plaatste zich de finale 80 m. horden iserie 11.2 halve finale 11.3 sec.). WILLY LUST werd vijfde in de finale vèrspringen met een sprong van 5.81 meter. KOOS DE JONG bezette de elfde plaats in de Finnklasse, doch bezet na 4 dagen nog de derde plaats in het totaal- klassement. WIM VAN DUYL bezette de zevende plaats in de Drakenklasse, en maakt nog een behoorlijke kans op de derde plaats in de eindstand. BOB MAAS bezette de elfde plaats a Starklasse, en staat in het totaal klassement niet al te best. DE VRIES LENTSCH bezette ever de elfde plaats in de 5.5 meter klasse, en is nu vrijwel uitgeschakeld voor de derde plaats. DE DAMES TURNPLOEG neemt na de 2e dag van het driedaags gymnastiek- tournooi de 15e plaats in met 403.02 pnt. Tot aan de laatste horde lag Fanny Blankers-Koen gisteren in de halve finale 80 m horden voor. Toen werd ze op de laatste meters door de Russin Maria Golubichnaja ingelopen en verslagen. Nog boven de hor den v.l.n.r. Wanda Dos Santos (Braz.), Pamela Seaborne (Eng.) en Anneliese Seonbuchner (Duitsl.) Veel oranje is er op de sintelbaan zo gaandeweg niet meer te beken nen, nu verscheidene van onze ath leten al zijn uitgeschakeld. Alleen Fanny Blankers-Koen en onze ver- springster Willy Lust, die ook op de 80 m. horden uitkwam, verdedigden de Nederlandse kleuren. Eerstge noemde deed het, ondanks het volko men uit vorm zijn door de karbonkel, die haar dwars zit, buitengewoon goed. Met 11,2 sec. in de serie en 11,3 sec. in de halve finale plaatste zij zich in de eindstrijd voor dit num mer. Voor Fanny wel geen tijden om ingenomen mee te kunnen zijn, maar gezien haar toestand toch lang niet slecht. Dinsdag had ze het bed moeten houden en had tien inspuitingen penecilline ge had om een vervelende infectie te be dwingen. Willy Lust kon het in de serie 80 m. horden niet bolwerken en werd met 11,6 uitgeschakeld. De Australische Shirley Strickland, die in 'haar serie met 11 sec. het Olym pische record van Fanny verbeterde, deed het in de halve finale nog sneller: 10.8 sec. Maar deze tijd zal door het I.O.C. niet voor erkenning als wereld record worden ingediend bij de I.A.A F. (int. athletiekfederatie), omdat de wind sterkte tijdens de race groter was dan de statutair toegestane 2 m per seconde. Iets mis met de indelingen Als men de resultaten van de series in dit nummer beziet, moet er toch iets mis zijn met de indelingen. Immers. Yvet te Monginou (Frankrijk) trof een sterk bezette serie en werd als derde aanko mende uitgeschakeld, al was haar tijd van 11,3 sec. sneller dan de zich wel plaatsende Milena Greppi (Italië) met II.7 sec., Edna Maskell (Zuid-Afrika) met 11,6 sec., Pamela Seaborne (Gr- Brltt.) met 11,5 sec. en Claudie Flament (Frankrijk) met 11,5 sec. Trouwens, in de eerste halve finale werden de loopsters Gokiele en Maskell uitgeschakeld, terwijl zij betere tijden hadden dan nr 3 van de andere halve Verrassing van Willy Lust Willy Lust zorgde later nog voor een prettige verrassing. Voor het eerst verscheen op het uitslagenbord van de finale een vertegenwoordigster ven Nederland doordat zij vijfde op het nummer verspringen werd. Onze landgenote had zich bi) de kwa lificatie met de tweede sprong van 5.63 meter geplaatst voor de finale, nadat haar eerste sprong van ongeveer 5.80 meter min of meer ten onrechte was af gekeurd. Van de 33 deelneemsters haalden slechts negen springsters de kwalificatie- grens van 5.30 meter niet, een bewijs, dat de grens te laag was gesteld. De Britse Shirley Cawley begon reeds met haar eerste sprong van 5.73 meter het Olym pisch record van de Hongaarse Olga Gyarmati uit 1948 te verbeteren. De vol gende springster Aleksandra Chudina (Rusland) sprong echter 4 cm verder. Doch ook zij mocht het record niet lang in haar bezit houden, went Yvette Wil liams (Nw Zeeland) bereikte een afstand van 6.16 meter. In de finale, welke door het grote aantal deelneemsters zeer lang duurde, hield Willy Lust zich uitstekend. ZU maakte drie sprongen van resp. 5.68 m., 5.65 m. en 5.79 m. Hetgeen een per soonlijk record is. Bij de beste zes Hierdoor plaatste zij zich onder de beste zes springsters van de wereld en mocht voor het definitieve klassement nog eens drie sprongen maken. De eerste en derde sprong werden afgekeurd, doch met haar tweede sprong verbeterde zij haar persoon lijk record opnieuw en bracht het op 5.81 meter. Zij eindigde gelijk met de Russin Tjurkina, doch haar andere sprongen waren beter geweest en zodoende nam Willy Lust de vijfde plaats op de ranglijst in, een presta tie, welke haar grote voldoening schonk. Merkwaardig was het, dat de eerste twee sprongen van Yvette Williams in de finale moesten worden afgekeurd, doch toen had ze haar vorm teruggevon- i en sprong 5.90 m., 6.24 m, 6.11 m., 6.29 meter. Met haar vierde sprong verbeterde zü haar Olympisch record de kwalificatie opnieuw. De Nieuw- Zeelandse heeft enige maanden geleden al eens 6.29 m. gesprongen en daarmede het wereldrecord van Fanny Blankers- Koen <6.25 m., daterend uit 1943) ver beterd, doch dit record is nog niet offi cieel erkend. De nieuwe Olympische kampioene had een krachtige opsprong wierp zich fraai vooruit, waaraan het prachtige resultaat dan ook zeker te danken is. Ere-rondje van Da Silva Bü de hink-stap-sprong bleek de we reldrecordhouder, de Braziliaan Ferreira da Silva in grootse vorm. Tot tweemaal toe verbeterde hy het Olympisch record (16 meter van Tajima, Berlijn 1936) en .vereldrecord (16.01 m.). Zijn zes sprongen duiden op grote regelmatigheid, 15.95 meter. 16.12 meter, 15.54 meter, 16.09 m., 16.22 m., en 16.05 meter. De Braziliaan was door het dolle heen door het resultaat en nadat de Olympische ceremonie was geschied en hij van een in Fins costuum ge stoken meisje bloemen had gekregen, liep hij een ererondje, iets wat nog nooit in de geschiedenis van de Olympische Spelen is voorgekomen. De Rus Scherbakov, die beslag legde op de zilveren medaille verbeterde zijn Europees record van 15.70 meter met 18 cm. Maar nog meer Olympische records werden op de vierde athletiekdag ver beterd. Nadat Kazantsev (Rusland) in de eerste serie ven de 3.000 meter hin dernis een tijd had gemaakt van 8 min. !C. waarmede hü het Olympisch re cord van Iso Hollo van 9 min. 3,8 sec., gemaakt te Berlijn in 1936, verbeterde, de Amerikaan Ashenfelter in de Finse hegemonie verbroken Bij het speerwerpen wisten de eerste zes athleten allen de 70-m. te schrijden. Winnaar werd de Amerikaan Young met 73.78 meter, ook al een nieuw Olympisch record. (Oud record stond met 72.71 meter op naam van Matti Jaervinen sinds de O.S. te Los Angelos in 1932). Nog nooit tevoren heeft een Ame rikaan dit nummer kunnen winnen. Sinds 1908 zijn drie Zweden, vier Finnen en een Duitser Olympisch kampioen geworden. Nadat Stanfield (V.S.) de halve finale 200 meter met groot gemak had gewon nen, zelfs omkijkend en niet uitlopend in de fraaie tijd van 21.1 sec., was hij de favoriet voor de eindstrijd. Deze gelopen door vier negers, die de midden- banen hadden, aan beide'zijden geflan keerd door een blanke. Het nummei werd een drievoudige overwinning vooi de V.S. Stanfield evenaarde de Olym pische recordtijd 20.7 sec, die Jesse Owens sinds 1936 op zjjn naam heeft. Van de dertien athletieknummers voor heren, welke tot nu toe beslist zijn, heb ben de Amerikanen er tien gewonnen. Ned. zwemploeg in Helsinki aangekomen Gisteravond zijn te Helsinki aange komen de zwemsters en de zwemmers, diie ons land bij de Olympische zwem wedstrijden zullen vertegenwoordigen Verder de kanovaarders, de gewichthef- fers en de wielrenners. Verder zijn in de Finse hoofdstad gearriveerde de ruiters, de'gebroeders Van Loon. (Advertentie) DE TRIUMPHATOR Nieuwe moed na tegenslagen Een zendingsdag onder de eiken van Wassenaars Raaphorst Lieide voor werk onder heidenen in Celebes en afgèdwaalden in eigen land (Van onze correspondent) yN EEN VAN DE MOOISTE GEDEELTEN van de Koninklijke buiten plaats Raaphorst in Wassenaar, kwamen gisteren honderden lidmaten van de Christelijke Gereformeerde Kerken bijeen voor de jaarlijkse clas sical zendingsdag. Zij kwamen er om nieuwe moed en bezieling te putten uit Gods Woord voor het zendingswerk onder de Toradja's in Midden- Celebes. MAAR*' altijd wint VIRGINIA i Advertentie! Italiaanse Vermouth zoals ze zijn moetI JACOBUS BOELEN AMSTERDAM Ver. Staten meer goud. Rusland meer zilver De officieuze verdeling van de gouden, zilveren en bronzen medailles luidt na goud zilver brons 1. Ver. St13 8 6 2. Rusland 9 12 4 3. Zweden 3 2 1 4. Zwitserland 2 3 4 5. Frankrijk 2 2 0 6. Tsjechoslowakije 2 10 7. Turkije 2 0 1 8. Japan 1 3 3 9. Italië 1 2 0 10. Australië 1 1 2 11. Brazilië 1 0 1 12. Nieuw Zeeland ..1 0 1 13. Joegoslavië 1 0 0 14. Argentinië 1 0 0 15. Duitsland 0 2 1 16. Jamaica 0 2 0 17. Iran 0 1 3 18. Polen 0 1 1 19. India 0 1 1 20. België 0 1 0 21. Finland 0 0 4 22. Hongarije 0 0 4 23. Gr Brittannië ..0 0 3 24 Zuid-Afrika 0 1 0 25. Denemarken 0 0 1 26. Venezuela 0 0 1 27. Uruguay 0 0 1 Aangezien'het hockey-tournooi nog niet is afgelopen, is de bronzen medaille Groot-Brittannië nog niet in deze verdeling opgenomen. Sportieve en spannende roeiiinales op Meilahti Russen drukten Amerikanen sportief de hand Ainiders dan de sfeer in de MassuhaLLi. waarover men elders leest, was de geest die gisteren op het water van Meilahtd bij de finales van het roeien heerste. De Russen bleken hier wel te begrijpen wat Olympische geest betekent. Duidelijk kwam dit naar voren, toen de eindstrijd van het laatste nummer, de aohten, j afgelopen. Zonder zich te bedenken stapten de Russen uit him boot Amerikanen spontaan met de O ning te feliciteren. De roeiers konden zich geen mooier slot wensen finaledag, waarin het roeipeil, mede dank zij het rustige water, tot ongekende hoogte steeg en waarin de toeschouwers tal van enerverende races te zien kregen, j Bij de skiffeurs zegevierde onbetwist 1 de 22-jarige Russische stedebouwkundig student Jurgu Sergejevitsch, bij de vie: zonder stuurman de zeer goede Tsjechi- I sche ploeg en bij de twee zonder stuur- i man het Amerikaanse team. Een fraaie overwinning boekten de Franse twee met stuurman, die na 1000 m. gelijk i de Italianen te zijn opgegaan, plotseling tempo verhoogden en alle vertwijfelde 1 aanvallen van Denen, Finnen, Duitsers en Italianen afsloegen. Dat Joegoslavië als roeiland meetelt, bewees zonder stuurman van deze natie, die de sterke Finnen de baas bleef. De Argen tijnen Cappozzo en Guerro hebben hun lange reis naar Helsinki niet vergeefs gemaakt. Met hun double scull roeiden zij het land van Peron na spannende strijd met Uruquay naar een Olympische titel. Engeland, dat steeds een staande plaats in de roeiwereld heeft ingenomen, kwam er wat bekaaid af. Vfmaal de vierde plaats. Telkens iets weinig om nog net het brons te kunnen bemachtigen Record-regen houdt aan Vandaag wee: 2 nieuwe Olympische records De record-regen in het Olympisch stadion te Helsinki houdt nog steeds Vandaag werden weer enkele namen de lijst der Olympische recordhouders geveegd. De Rus Junk had de primeur bjj het snelwandelen. Hij maakte ii i tijd 1 45 r 05.8 s De verheugend grote opkomst noemde ds M. W. Nieuwenhuijze, uit Den Haag-Centrum, voorzitter van de Classicale ZendingscommissLe in zijn openingswoord, een bewijs voor het tegendeel van de vaak gehoorde bewe ring, dat de liefde voor het zendingswerk in het verslappen zou zijp. Ds J. C. van Ravenswaay van Sche- veningen sprak over de Goddelijke op dracht, om het Woord Gods onder de heidenen te verbreiden. Velen sluiten zichzelf op in een enge kring. Maar God zal door die enge kring weten heen te breken. Wij moeten ons haasten om Gods Woord te ontvangen en te begrijpen en het verder uit te dragen over de wereld onder de heidenen, opdat nieuwe onder danen worden gewonnen voor Gods Koninkrijk. Het spoor der zending Ds A. Bikker van Amsterdam-W., die 25 jaar geleden met zijn vrouw voet aan wal zette in Celebes, sprak over het spoor, dat door het zendingswerk in het Toradja-land is getrokken. Tussen de heuvels van dit prachtige land zijn kerk jes verrezen en inheemse jongeren wer den opgeleid tot godsdienstonderwijzer. Maar hun aantal is te klein. Dit oplei- hij het record van de Zweed Mikaelsson, in '48 te Londen gemaakt, r.iet ongeveer 8 seconden verbeterde (45.13.2). De Hongaar Csermak diende zich in het kogelslingeren als lijstaanvoerder aan. Reeds bij de de beste worp in de kwalifieatieronde slingerde hij de stalen bal 57.1 zich af, ruim een halve meter verder dan de afstand die de Duitser Karl Hein i '36 maakte (56.49 De Russin Aleksandra Chudina, die zich ook reeds bij het vèrspringen onder scheidde, verraste met een nieuw record speerwerpen. In de kwalificatieronde wierp zij 46 verder kwam dan de Oostenrijkse Herma Bauma in '48 te Londen. Shirley Strickland naar Amsterdam Shirley Strickland, de nieuwe wereld recordhoudster op de 80 m. horden, heeft een uitnodiging aanvaard om in Augus tus in het Olympisch stadion te Amster dam te starten op de Olympische revanchewedstrijden. Verder staat het vast, dat Arthur Wint, Gaston Reiff en diens landgenoot Tiheys i-n de hoofdstad zullen lopen. j Qp Woudschoten (Zeist) organiseert Men steLt nog pogingen in het werk om het Christelijk Paedagogisch Studiecen- ook Marjorie Jackson, de Olympische Urum twee muziek- en zangconferenties kampioene 100 meter, naar Amsterdam voor onderwijzend personeel, en wel één te laten komen. jVoor beginnenden op 28, 29 en 30 Juli jas. en een voor gevorderden op 31 Juli, (Vervolg Sportnieuws pag. 5) j i en 2 Aug. a.s. Beroepingswetk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te. Haarlem (voor bij zondere werkzaamheden) J. Heidinga, voorganger Ver. van Vryz. Hervormden aldaar; te Vierhuizen-Zoutkamp (toez.) cand. W. Hoekstra te Noordwijk aan Zee; te Holten (toez.) A. J. van Oost te Vriezenveen. Beroepbaar; cand. H. D. Homan, Hervormde pastorie te Hulst; R. H. Ol- deman. Van Slingelandtlaan 2, Heem stede. Geref. Kerken Beroepen: te Koudekerk a. d. Rijn A. C. Scherpenisse te Ooltgensplaat. Beroepbaar verklaard door de classis Middelburg P. Joziasse, cand. aar de V.U., Vrouwenpolderseweg, Seroos- kerke (W.); hij zal gaarne een evt. be roep in overweging nemen. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: te Fenverd-Hallum cand. C. de Haan te Utrecht. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Eemdijk cand. Vlietstra te Hoogeveen. (Aduertentie) DOOR PETROGAS INSTALLATIE Vertegenwoordiging voor Zuid-Holland SINAASAPPELSTRAAT 154-179 Telefoon K 1700, 339400 - 338144 - 304343 DEN HAAG Het lied der aethergolven VRIJDAG 25 JULI 1952. un I. 402 m. VARA: 7 00 Nieuw 3.00 Nieuws. 8.16 Gram 850 Voc VARA: 10.20 Gram 10.40 Alt en piano. 1100 Voordracht. 1120 Gram. AVRO: 12 00 Dans muziek. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram 100 Nieuws. 1.15 Gram. 130 Concert. 2.00 Kookpraatje. 2.20 ..I Pagliacci", (gr.pd 3 30 Boekbespreking 3 50 Sport VARA: 4 00 Orgel en zang 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gr. 5 20 ..Wij en de muziek", muzikale causerie 6.00 Olympische Spelen. 6.30 Nieuws. 6.40 Fe licitaties 7.15 „Den! 7.45 ..Op 8 05 Bcricl 8.30 ..Ben' mheld. di< "n boek- ■ndgre 8.40 „Van bocht"' VPRO: buiten staan" f' 8.00 Nieuws 52. functie aangeboden bij het spoorwegbedrijf, dat Neen, daar voelt ingenieur Rejsing niets voor. Als Jan die avond laat naar bed gaat, be- eigen fabrieken blijkt te bezitten en men laat Dan weet hij wel, wat het advies zal zijn: naar seft hij pas goed, dat er nu ook van zijn huwe- doorschemeren, dat hij rijk en aanzienlijk kan Engeland reizen en in Londen verdere bevelen lijk met Ida voorlopig niets kan komen. Is dit worden, als hij hier de beroemde locomotieven afwachten. Hij denkt even na en vertelt van het een beschikking? Mocht dit huwelijk niet door- met de naadloze ketels gaat bouwen. Men ziet Braziliaanse aanbod. „Ik heb mijn vinding ver gaan? Is het een hogere macht, die wil voorko- nieuwe mogelijkheden in deze oorlogstijd. De kocht aan de N.V., die de zes zo juist afgele- men, dat hij een huwelijk gaat sluiten, waarin hij ingenieur kan immers toch niet naar Nederland verde locomotieven heeft gebouwd. Weliswaar niet gelukkig zal zijn? terugkeren? Nederland is voor de duur van de ben ik zelf aandeelhouder van de N.V., maar ik Hij kan vooralsnog geen antwoord op deze vra- oorlog uitgeschakeld. Maar hier kan hij werken kan eigenlijk niet alleen beslissen. Ik heb enige gen geven. Beneden stampen de motoren in en veel geld verdienen, veel geld. bevoegdheid, die mij is gegeven met het oog op een regelmatige cadans en elke slag van de De Brazilianen blijken uitgeslapen zakenlieden te een eventuele situatie in Nederland, welke thans een feit is geworden, omdat we met alle moge lijkheden rekening wilden houden, maar ik kan hier toch niet zonder meer mijn ketels gaan bou wen. Afgezien nog van het feit, dat ik niet over de werktekeningen beschik, die bevinden zich in Engeland. Op mijn advies zijn die namelijk een poosje geleden al verzonden. De afspraak was, dat in geval van een vijandelijke bezetting van Nederland de duplicaten vernietigd zouden wor- den. Ik hoop, dat men dit intussen gedaan zal hebben. Maar aan de andere kant is er toch iets 1 is nog slimmer. Hij vraagt be- aantrekkelijks in het Braziliaanse voorstel. Ik week. De directie, die denkt het beschik hier thans over een klein kapitaaltje schroef brengt hem verder van Europa, derland. Wanneer zal hij daar weer voet aan wal zetten? Begin Juni is het einde van de reis bereikt. En dan weet hij ook, dat de Duitsers de strijd in de lage landen gewonnen hebben. En dat nu Frank rijk vecht voor zijn vrijheid, maar dat het een wanhopige strijd is. De'verschillende radiostati ons hebben bij zonderheden verteld over de ramp in Rotterdam en de smadelijke terugtocht der En- gelsen bij Duinkerken. Ingenieur Reising wordt verwelkomd door de zijn, maa directie van de Braziliaanse Spoorwegen en als denktijd: Versloorrle Jeugdliefde MAARTJE ZELDENR1JK de locomotieven zijn uitgeladen, vergeet Jan de pleit al half gewonnen te hebben, geeft hem gaar- kan nog meer hierheen laten komen, aangezien zorgen om zijn verwanten en bekenden in het ne deze termijn en biedt hem aan op haar kosten ik ook in Amerika geld heb staan; ook al vaderland. Hij moet de honneurs van de N.V te vertoeven in het beste hotel van de stad. Jan voorzorgsmaatregelen Wat zoudt U ervan den- waarnemen en zelf functionneert hij als machinist accepteert het minzaam, maar stelt zich in zijn ken, als ik het volgende tegenvoorstel deed? Hier op de eerste locomotief, die de proefrit maakt hotel dadqlijk in verbinding met de Nederlandse een dochter-N V oprichten van ons bedrijf, met De Brazilianen zijn verrukt. De machine is gezant. Deze is bereid de ingenieur onmiddellijk gemengd Braziliaans-Nederlands kapitaal. En dan veel sneller dan de snelste van hun eigen fabrie- te ontvangen en een uur later is Jan in het ge- hier de ketels gaan bouwen Op basis van fifty ken en de directie prijst zich gelukkig, dat in zantschap. fifty." ieder geval zes van de vier en twintig machines Daar vertelt hij, hoe de zaken staan en vraagt veilig en wel zijn aangekomen. allereerst, of er nog een mogelijkheid bestaat om De gezant floot eens tussen zijn tanden door Daarna beginnen de moeilijkheden. Als de ge met Nederland in contact te komen. „Dat idee is zo gek nog niet", antwoordde hij slaagde proefrit gereden is, is ook Jan's taak De gezant schudt zijn hoofd „Totaal uitgeslo- nadenkend. „Maar ik ben niet zo op de hoogte voorbij. Hem blijft niets anders over dan naar ten", antwoordt hij „Zelfs diplomatiek con- met financiële transacties We hebben hier een Engeland te gaan en daar de fabriek op te zoe tact bestaat er niet meer Overigens, dit heefi zaakgelastigde, die dit wel is. Hem zal ik hier ken, die in licentie de Nederlandse locomotieven ook geen zin, want onze regering zetelt momenteel laten komen, dan kunnen we deze zaak eens maakt. Doch de Braziliaanse directie wil van in Londen U zoudt zich met de regering in ver- rustig bepraten. Wanneer moet U uw beslissing 1 geen heengaan weten. Hem wordt een belangrijke binding kunnen stellen." meedelen?" VARA: 9.00 Cal 10.40 „Vandaag". 10 45 Hilversum II. 298 m. NCRV: 700 Nlei 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Een wc voor de dag. 8 00 Nieuws. 8 15 Ge^ 11.00 Pianorecital 1130 Gram. 12.00 Surii volksmuziek. 12.33 Lichte muziek. 1.00 Nieuw 1.15 Amusementsmuziek. 1.45 Gram 2.00 Cau serie over vaste planten. 2.15 Metropole Oi kest. 3.00 Planoduo. 3 20 Blokfluitensembl 3.40 Voordracht 4 00 Instrumentaal trio s viool. 4.30 Voordracht. 4.50 Gram. 5.00 Ver zoekprogramma v. d. jeugd 5.30 Militair* causerie. 5.40 Gram 5 45 Friese uitzending 6 00 'Nieuws. 6.15 Instrumentaal septet. 6.3 Gram. 6.40 Strijkkwartet. 7.15 Reg ultzen ding. Verklaring en toelichting. 7.35 Gram 7.40 Radiokrant 8 00 Nieuws. 8.10 „Vijf ml nuten". 8.15 Dubbelkwartet. 8.30 „Wiek wint" hoorspel 9.15 Concertgebouw-orkest. 9 3: Meisjeskoor 10.00 Lichte muziek. 10.30 Gr 10.45 Avondoverdenking 11.00 Nieuws. 11.15 12.00 Gramofoonmuziek Frankrijk, Nat. Progr. 249 en 347 m. 12.3i Concert 1.00 Nieuws 150 Gram. 6.30 Amerik uitzending 7 28 Gram. 7.32 „Tristan un< Isolde", opera 11.45—12.00 Nieuws. Brussel, 324 m. 1145 en 12.30 Gram. 101 .15 Orgel. 2 00, 3.00 en 4.00 Gram vs 5.10 en 6 00 Gram. 615 Causerie gjr 7.00 Nieuws. 7.4 Symphonie Orkest 5 00 Nieuv 6.30 Voor de Gram. 8.00 Ider soliste. 9 00 Spc 1000 Nieuws. 10.15 Gra l m. 1205 Omroeporkest. 1 2.00. 3 00 en 4.00 Gram. 5 6.30 Koorzang. 6 45 8.00 Omroeporkest Nieuws. 5.15 G: 7.00 Gram. 7 45 Nit -korén 9 15 Gram. 10.00 NU 10.15 Kamermuziek 10.40 Gram. Engeland, BBC Home Service, Lichte muziek. 12 25 Gev. progi Weerberichten 1.00 Nieuws. 1.10 Sport. L15 s orkest. 3.00 4.10 iziek. 4 30 Gev programma. 5.00 Voor 6 15 Sport 6 20 Idem 6 30 M ziek. 700 Gev programma 8 00 Klankbeeld 9 00 Nieuv wsbrlef 9 30 Gev progr 740 Causerie s. 9.15 Amerik mm a 10.00 Mil .45 Parlements- oricest. 10 15 Pianorecital overzicht II 00—11.02 Nieuws. Engeland, BBC Light Progr., 1500 en 247 m 12 00 Parlementsoverzicht. 12-15 Lichte mu ziek 12 45 Rhythmische muziek. 1.30 Orgel. *e Voor de kinderen 2 00 Schots orkes" Lichte muz - - - Dales Da( muziek 5.45 Gra Hoorspel. 7 00 Nieuws en radiojournaal 7. Sport. 7 30 Twintig vragen 8 00 Muzlkd causerie met Illustraties 8 45 Gev prograr ma. 9.15 Gev muziek 10 00 Nieuws 10 Sport 10 25 Lichte muziek. 11.00 Voordracr 11.15 Lichte muziek. 1156—1200 Nieuws. dingswerk moet worden voortgezet, on danks de grote crisis, die het zendings werk in Celebes momenteel doormaakt. Drie vijanden vooral maken het werk van de Christelijke Gereformeerde Zen ding moeilijk, nl. Moskou, de Islam en Rome. Ds Geleinse is reeds driemaal het slachtoffer geworden van de botsingen tussen Darul Islamgroepen en overheids- troepen. Na de middagpauze deed ds J. Jonge- leen een zendingsvertelling voor de kin deren, die in grote getale aanwezig wa ren. Daarna werd de toespraken-serie voortgezet door ds N. Brandsma, van Rijnsburg, die sprak over het Evangeli satiewerk onder de buitenkerkelijken. Tot ongeveer 20 jaar geleden werd dit werk in het geheel niet beoefend, om dat men het niet noodzakelijk vond en omdat men niet met Gods Woord „te koop wilde lopen." En nog zijn er velen, die niets voor dit werk voelen, omdat het vrywel nooit direct zichtbare zegen afwerpt. Toch is het altijd de moeite waard, aldus ds Brandsma. Jezus zelf heeft het voorbeeld gegeven. Ds W. F. Laman, van Rotterdam-West, stelde de vraag, of het niet bespottelijk is, dat een Kerk. die nauwelijks 60.000 litmaten telt, zendingswerk wil verrich ten onder zovele millioenen heidenen. Is het niet beter, dit werk, dat ieder jaar een halve ton kost, te staken? Dit zijn vragen aldus ds Laman die de ma terialisten zich stellen. Gods Woord srpeekt hierover een geheel andere taal. De nieuwe polders De laatste spreker was de heer G. Visser, van Emmeloord, Evangelist in de Noordoostpolder. Terwijl zich in de reeds drooggelegde polders steeds meer mensen vestigen, hebben de Kerken reeds vaste steunpunten gekregen. En het is verblijdend om te kunnen consta teren, dat iedere Zondag een groeiend aantal Christenen een verre fiets- of bus tocht er voor over heeft om de kerk diensten, die op een tijdelijke plaats van samenkomst worden gehouden, te be zoeken. Ook in de kampementen van de hulparbeiders bij de vlasoogst wordt evangelisatiewerk verricht. De verschillende inleidingen werden afgewisseld met het gezamenlijk zingen van Psalmen. Ds G. H. Polman, van 's-Gravenhage-Oost, sloot met een kort woord deze zendingsdag. i- I l W Dcl- os. utrecht, w C OLlei-i Zeist. J H van Bo- (egraven, Trcebeek, P Geurtsen, Doetln- UTRECHT, 21 Juli. Geslaagd: semi-arts-ex. nej. N van Soest, Utrecht, mej G G M Bur- 'cr.r. Eycebhoven. .1 Nnd.-:,,,. Zeist. C H W.l- Utrecht, J H de Leth, A LS we onze voedingsmiddelen wil- len koken, zetten we deze in het water, laten dat aan de kook komen, en na korte of lange tijd bemerken we dat de spullen gaar zijn. Dat is een waarheid van alle dag, die de meeste lezers weinig zal boeien. Op gevaar af onder verdenking te staan op deze plaats een kookrubriek te beginnen, moest bovenstaande in leiding ons toch even van het hart, omdat die hele kokerij zo doodge woon lijkt, dat we er werkelijk geen moment bij stilstaan. Is het bijv. niet merkwaardig, dat een groot deel van ons voedsel gaar wordt bij een tem peratuur die juist tegen het kookpunt van water (100 gr. C.) aanligt? Wan neer het eten gaar zou worden bij een hitte van byv. 120 gr., zou de normale kookwijze geen toepassing kunnen vinden. „Mogelijk niet", zal een lezer ver zuchten, „maar wat deert my dat?" Inderdaad raakt dit alleen degenen die emigratieplannen koesteren of toevalligerwijs belanden tussen de be woners van de hoogvlakten van Ecua dor, Bolivia of Peru. Want deze men sen kunnen met de beste wil van de wereld hun eten niet koken. Dat wil zeggen, zij kunnen het wel koken, doch zij krijgen het niet gaar. De ver klaring hiervoor is vrij eenvoudig. Water kookt op zee-niveau bij 100° C„ maar wanneer we 1000 m hoger komen, ligt het kookpunt ongeveer 3° lager. En de hoogvlakten, waarvan hier sprake is, zijn zó hoog, dat het kookpunt van water tussen 12° en 15° lager komt te liggen dan hier te lande. De temperatuur van kokend water, die in het hoogland dus tussen 88 en 85° schommelt, blijft daardoor te laag om de verschillende voedings middelen gaar te krijgen. De bevolking van die streken heeft zich aan dit ongemakkelijke verschijn sel op precies dezelfde wijze aange past als wij, wanneer we iets willen bereiden, waartoe het kookpunt van water te gering blijkt, n.l. door bakken en braden. Gepofte maïs, geroosterd vlees, gebakken vis, het zijn even zo vele smakelijke gerechten op de wel iswaar minder ^uitgebreide spijskaart. Want een gekookt eitje wordt bij het ontbijt niet verstrekt, doch hoogstens een spiegelei. De weinige Amerikaanse of Euro pese families, wier voorkeur naar de gekookte maaltijden blijft uitgaan, kunnen zich desgewenst compressie kooktoeatellen aanschaffen, die door drukverhoging in het toestel het kook punt van water tot 100° en hoger weten op te voeren. De bevolking van die streken eet haar voedsel dus niet rauw en U be hoeft voor haar dan ook geen traan van deernis te plengen. Hoe U ook over tranen moge den ken. het is een feit dat deze zilte drop pen uiteindelijk de ontdekking van de penicilline hebben mogelijk ge- het dan morgen zul- Nadruk verboden. maakt. Waarover len hebben. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4