Jlieume geïtedje (diraront If! P Het regent records (nu al 14) Prof. Beel mag proberen 'n ministers team bij elkaar te zoeken Zijn opdracht is ruim gesteld en biedt verschillende mogelijkheden Vat prof. Beel de draad op waar deze afbrak? Maher Pasja weer aan de macht met steun van Naguib Wist U II ij 1 n DONDERDAG 24 JULI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- et> Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.- per kwartaal. 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per milllmetei (By contract belangrüke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .S taatvastfcf) is ghtbleoeii mgn hert la tegfjeaspotT Drie en dertigate jaargang No 9489 ZIE PAG. 2 EN 5 Van kabinetsioimatie tot kabinetscrisis GISTERAVOND deelde het Kabinet der Koningin officieel mede „H.M. de Koningin heeft aan prof. dr L. J. M. Beel de opdracht ver strekt tot het vormen van een kabinet. De heer Beel heeft verzocht deze opdracht in beraad te mogen houden." Er is gisteren heel wat gebeurd: driemaal heeft de Koningin een opdracht verstrekt: in de voormiddag eerst aan prof. Romme, daarna aan dr Drees. Beiden weigerden echter. Toen kwam er enige stilstand, want prof. Beel moest in de Tweede Kamer zijn om als minister van Binnen landse Zaken de grondwetswijziging met betrekking tot uitbreiding van de Tweede Kamer te verdedigen. Hij kon daarom pas tegen half zeven naar het paleis Soestdijk gaan, waarheen H.M. de Koningin inmiddels weer was vertrokken. In een deel onzer edities hebben wij gistermiddag nog het omstreeks drie uur verschenen officiële communiqué van het Kabinet der Koningin kunnen op nemen. Het luidde als volgt: HM. de Koningin heeft prof- mr C. P- M. Romme uitgenodigd de formatie op zich te nemen van een kabinet, dat ge acht kan worden, het vertrouwen van het parlement te genieten De heer Romme heeft verzocht deze opdracht niet te behoeven aanvaarden. De Koningin heeft daarop dr W- Drees ontvangen en deze uitgenodigd de vor ming van een kabinet op zich te nemen. De heer Drees heeft eveneens ver zocht deze opdracht niet te behoeven te aanvaarden- Ruime opdracht Onze parlementsredacteur tekent hier- by aan: 'De opdracht, die tenslotte aan prof- Beel is verstrekt, is van een zeer ruim karakter: hij kan practisch ieder kabinet vormen, dat naar zijn mening kans van slagen heeft. Toch geeft de gehele gang van zaken stof genoeg tot overpeinzing. Immers, eerst had dr Drees de opdracht gekre gen tot vorming van een kabinet, dat geacht kon worden het vertrouwen van het parlement te genieten. Dit betekende in feite een opdracht" tot het vormen van een parlementair kabinet, d-w.z- een ka binet, dat van té voren, krachtens zyn samenstelling en op grond van overleg met de fracties, waarop het zou steunen, er zeker van zou kunnen zijn, de steun Olympische Spelen KAMPIOENEN ATHLETIEK Speerwerpen 1. Young (V.S.), 73.78 meter (nieuw Olympisch record!). 2. Miller (V.S.) 72.46 meter. 3. Hyytiaeinen (Finland) 71.89 meter. Hink-stap-sprong 1. A. Ferreira da Salva (Brazilië) 16.22 meter (nieuw Olymp.- en wereldrecord) 2. Soherbakov (Rusland) 15.98 meter (nieuw Europees record). 3. Devonish (Venezuela) 15.52 meter. Vèrspringen (dames) 1. Yvette Williams (Nw-Zeeland) 6.24 meter (nieuw Ol. record). 2. Aleksamdra Chudina (Rusland) 6.14 meter. 3. Shirley Cawley (Gr. Br.) 5.92 m. 200 meter (heren) 1. Stanfield (V.S.) 20.7 sec. 2. Baker (V.S.) 20.8 sec. 3. Gathers (V.S.) 20.8 sec. ROEIEN Vier zonder stuurman 1. Joegoslavië 7 min. 16.0 sec. 2. Frankrijk 7 min. 18.9 sec. 3. Finland 7 min. 23.3 sec. Vier mot stuurman 1. Tsjechoslowakye 7 min. 33.4 sec. 2. Zwitserland 7 min. 36.5 sec. 3. Ver. Staten 7 min. 37.0 sec. Twee zonder stuurman 1. Ver. Staten 8 min. 20.7 sec. 2. België 8 min. 23.5 sec. 3. Zwitserland 8 min. 32.7 sec. Twee met stuurman 1. Frankrijk 8 min. 28.6 sec. 2. Duitsland 8 min. 32.1 sec. 3. Denemarken 8 min. 34.0 sec. Double scull 1. Argentinië 7 min. 32.2 sec. 2. Rusland 7 min. 38.3 sec. 3. Uruguay 7 min. 43.7 sec. Achten 1. Ver. Staten 6 min. 25.9 sec. 2. Rusland 6 min. 31.2 séc. 3. Australië 6 min. 33.1 sec. Skiff 1. Tjukalov (Rusland) 8 min. 12.8 sec. 2. Wood (Australië) 8 min. 14.5 sec. 3. Kocerka (Polen) 8 min. 19.4 sec. ANDERE OL. RECORDS 80 m. horden: Shirley Strickland (Austr.) 10.8 sec. (tevens nieuw wereldrecord) in de halve finale. 3000 m. hindernis: Ashenfelter (V.S.), 8 min. 51 sec. in de serie. Snelwandelen (in de le serie): Junk (Rusl.) 45 min. 05.8 sec. Kogelslingeren (eerste worp in kwali- ficatieronde) Csermak (Hongarije) 57.20 meter. Programma voor morgen Worstelen, schermen (degen voor équipes, le ronde), baskettbal, schieten, waterpolo (NederlandRus land), athletiek (vijfkamp, series en halve finales 200 m. dames Fanny Blankers? finale 400 m. en 3000 m. hindernis), gewichtheffen (vederge- wicht). voetbal. Radio-uitzending Morgenavond om 6 en 10.15 uur over van het parlement te genieten. Dr Drees slaagde er niet in, deze opdracht te ver vullen. Allereerst door het niet-bereiken van overeenstemming met de anti-revo- lutionnairen. Maar allermeest, omdat blijkbaar met name prof. Romme daarna weigerde, accoord te gaan met deelne ming aan een kabinet, dat slechts steunen op de P.vd.A-, de KVP ei CHU. Romme ik niet In dit licht bezien was het logisch, dat de volgende opdracht werd verleend aan prof. Romme. Voor deze opdracht werd een soortgelijke formulering gebruikt als voor de eerste opdracht aan dr Drees, d.w-z., ook prof. Romme moest een par lementair kabinet samenstellen. Uit de mislukking van de taak van dr Drees was reeds gebleken, dat het onder de gegeven omstandigheden, waar de ver schillende fracties reeds bepaalde stel lingen hadden betrokken, practisch on mogelijk zou zijn. een vier-partyen- kabinet, steunende op de P v.d-A., KVP, AR en CHU samen te stellen. Die kant kon prof. Romme dus evenmin uit- Wel lag er de theoretische mogelijkheid, dat hij een parlementair kabinet zou kunnen vormen, steunende op de constructieve partyen met uitzondering van de P-v.d-A. Wij hebben echter redenen om aan te nemen, dat de KVP-fractie er in meer derheid niets voor voelde, de Partij van,„aKJ de Arbeid in de oppositie te dringen. Het-' loop der gebeurtenissen' gen feitelijk betekent, dat ook van te voren vaststond, dat prof. Romme er niet in zou kunnen slagen, een parlementair kabinet, zonder de P.v-d^A. te vormen- Daarmée is, naar onze mening, zijn wei gering verklaard. Toen waren de moge lijkheden voor de vorming van een par lementair kabinet uitgeput, aangezien van prof. Romme ook niet verwacht kon worden, dat hy zou proberen, een kabi net op smalle basis, dus steunende op KVP en P-v.d A. alleen, te vormen. Dreesdank U De volgende opdracht werd weer aan dr Drees verstrekt, nl- die tot de vorming van „een kabinet". Gezien de inhoud van de eerste opdracht aan dr Drees, die ten aeol had, een parlementair kabinet te krijgen, moest dr Drees onder deze twee de opdracht wel verstaan de vorming van een extra-parlementair kabinet, d.w-z. een kabinet, dat niet van te voren verzekerd is van de steun van de deel nemende partijen. Ook dr Drees heeft deze opdracht geweigerd- Waarom? Om dat hij onder de gegeven omstandig heden meent, dat er toch wel mogelyk- heden liggen voor de vorming van parlementair kabinet? En omdat hy mening is, dat een parlementair kabinet toch eigenlijk normaal is? Program-kabinet Hoe het ook zij: de volgende schrede in de kabinetscrisis is gedaan door dr Beel te belasten met de vorming van een ka binet- Hij mag dus alsnog proberen, een parlementair kabinet samen te stellen. Maar wy hebben de indruk, dat de ge dachten meer uitgaan naór een extra parlementair kabinet, hoewel prof. Beel waarschynlijk wel zal proberen, va voren zich te verzekeren van de steun der partyen, uit welke hij zijn ministers wil putten. He; voordeel van een extra parlementair kabinet in de gegeven situa tie is ongetwijfeld, dat bijv- niet zo angst vallig vastgehouden behoeft te worden aan de sterkte-verhoudingen van de par tijen. Het zou ons niet verwonderen, wanneer prof. Beel het zou aansturen op een bijzonder soort extra-parlementair kabinet, nl. een zgn- programkabinet, waarbij van een tamelijk losse binding aan de „deelnemende" partyen sprake kan zijn. Inmiddels wachten wy ni ;er af. De tweede kabinetsformatie Eerst moet hij zich oriënteren in de nu ontstane situatie (Van onze parlementsredacteur) T)ROF. DR L. J. M. BEEL is nu dus kabinetsformateur. Hij heeft reeds vaker met het bijltje gehakt en in 1946 slaagde hy er in een kabinet te formeren. Zoals te doen gebruikelijk is, heeft hij de beschikking over het program-van-richtlijnen, waarover zijn voorganger, dr Drees een re delijke mate van overeenstemming had bereikt met de fracties van de KVPde PvdA, de ARP en de CHU. Bovendien zal hij ongetwijfeld de rap porten hebben, die op dit reeds gevoerde overleg betrekking hebben. Evenzo is het de gewoonte, dat een formateur inzage krijg-t van de corre spondentie, die door een voorganger, wiens opdracht mislukt is, met de politici, welke hij heeft geraadpleegd. Zodat wij nu eerst 'het beeld krijgen, dat prof. Beel zich aan de hand van al deze schriftelijke stukken kan oriënteren in de situatie, welke is ontstaan na het neerleggen van de opdracht door dr Drees. Voor deze oriëntatie is echter meer nodig. Lang niet alles is immesr in schriftelijke stukken vastgelegd. Daarom zal hy ook een gesprek moeten voeren met de vorige formateur. Naar wy ver- uemen zal dit onderhoud hedenmiddag om 4 uur plaats hebben in het kabinet van de minister-president, dr W. Drees. Bovendien ligt het voor de hand, dat prof. Beel niet eenzü'dig wil worden voor gelicht. In deze redenering ligt het voor de hand, dat de formateur binnenkort ook wil spreken met de fractie-leiders, die tot nuu toe in het overleg betrokken zijn geweest, nl. mr Donker (Arb.), prof. Romme (KVP), dr Schouten (AR) en de heer Tilanus (CH). Fanny ziet van verdere deelneming af Alleen nog in de finale 80 m horden Na consult met dr J. N. Hirgst is beslo ten, dat Fanny BlankersKoen alleen nog zal deelnemen aan de finale van het nummer 80 meter horden, welke vanmid dag werd gelopen. Zy zal dus niet uit komen in de 200 meter en de estafette. Gebleken is, dat de conditie van Fanny BlankersKoen de laatste dagen ernstig heeft geleden en in volkomen overeen stemming met chef d'equipe Moerman is dan ook besloten, dat de finale 80 meter horden het laatste nummer zal zijn, waar op zy in deze Olympische Spelen zal starten. In de estafette zal de Amster damse athlete worden vervangen door Willy Lust. Voordien had men besloten het resul- at van de finale 80 m horden af te wachten voor een beslissing over de vraag of Fanny nog op verdere nummers >u uitkomen. Na afloop van de halve finale voelde Fanny BlankersKoen zich wat duizelig waardoor wel duidelijk bewezen werd, dat onze landgenote nog niet volkomen fit is. Trouwens het is een grote zeld zaamheid in haar sportloopbaan geweest, dat zij op haar sterkste nummer, de 80 nieter horden, een horde aanraakte of omver wierp, hetgeen ditmaal wel schied en waardoor tevens haar tweede plaats in de halve eindstrijd is verklaard. In sommige politieke kringen neemt en aan, dat prof. Beel eerst wil probe- in, of hy de draad kan opvatten, waai deze door de loop der gebeurtenissen door dr Drees werd afgebroken. M.a.w. hij zou er naar streven, alsnog een op lossing te vinden voor de vorming var e enkabinet, steunende op de vier par tyen, waarmee dr Drees het aanvankelyk ook heeft geprobeerd. Deze weg zal zeei zeker moeilyk zyn: het zal niet meeval len, zowel de Party van de Arbeid als de Anti-Revolutionnairen te contenteren. Overigens zyn er, zo hebben wy de in druk, wel aanwyzingen, die wyzen in de richting van een voortdurende bereid heid, toch te komen tot een kabinet op vry brede basis. Bovendien is de opdracht aan prof. Beel wel zo ruim gesteld, dat hy zich niet blind behoeft te staren op vier-partyen-kabinet. Men heeft ons verzekerd, dat het l. ste streven van prof. Beel ongetwijfeld zal zyn gericht op een poging, het werk van dr Drees, waaraan deze drie en een halve week heeft gedokterd, af te maken. Hoe het ook zy, de eerstvolgende da gen zal de formateur, nadat de eerste oriëntatie-periode is afgelopen, zich wel eens willen heraden over de mogeiyk- heden, die zich voor hem opdoen. Dat betekent, dat er weer een vry stille tyd zal aanbreken, waarin geen spectaculair nieuws valt te verwachten. Tot deze clusie komen wy des te eerder, nu kens een elders opgenomen officiële mededeling H.M. de Koningin toch naai Frankryk gaat, teneinde de feestelyk- heden te Orange mee te maken. De stand zaken met betrekking tot de kabi netsformatie blykt hiervoor immers geen belemmering te zyn. snbnhsmhmmi Zandvoort heeft nu ook de attractie van waterskieën. Op een „plank" kan men door één taceboot ge trokken in snellé vaart over de golven rijden. Althans na enige oefening Koningin toch naar Orange Het kabinet van de Koningin deelt mee. dat de voorgenomen reis van de Koningin naar Orange doorgang zal vinden. H.M. vertrekt Zondag avond per trein uit Amsterdam. De Koningin reist in haar eigen rijtuig, dat aan de trein zal worden gekop peld. Zoals men weet zal H.M. in Orange in het Théatre Antique de opvoe ring van Vondel's Joseph in Dothan bywonen. Nieuwe Ned. commandant op Korea benoemd Kapitein Schilperoord opvolger van luit.-kol. Christan Als opvolger van de huidige comman dant van het Nederlandse Detachement Ver. Naties, de luitenant-kolonel G. H. Christan, die aan de beurt van aflossing is, zal op 4 Augustus per vliegtuig Korea vertrekken kapitein C. M. Schil peroord. De nieuwe commandant zal met ingang van 1 Augustus tijdelyk worden bevorderd tot luitenant-kolonel. Kapitein Schilperoord is 37 jaar oud. Als commandant van het O.V.W.-batal- jon 5 R.S. vertrok hy in 1946, in de rang van majoor, naar Indonesië, waar hy 4 jaar als troepenofficier diende, o.a. als commandant 3-7 R.I. en als troepencom mandant Noordkust Midden-Java. Na zyn terugkeer in Nederland werd hij commandant van het schoolbataljon van de thans opgeheven kaderschool infanterie te Weert. De militaire „Putsch" in Egypte Koning Faroek tenslotte gezwicht voor de pressie der nieuwe machthebbers Na DE ONBLOEDIGE REVOLUTIE in Egypte, uitgevoerd door het leger, onder leiding van generaal Naguib, is de vroegere premier Aly Maher Pasja weer aan het bewind gekomen. Voorlopig heeft hij een „nood- regering" gevormd, waarin hij zelf de portefeuilles van Binnenlandse, Bui tenlandse Zaken, alsmede Oorlog en Marine beheert. Generaal Naguib wordt opperbevelhebber der Egyptische strijdkrachten en zijn voorganger bevindt zich met andere vooraanstaande officieren in hechtenis. De nieuwe premier Aly Maher Pasja heeft de volkomen steun van generaal Naguib, de leider van de staatsgreep. De chef van het kabinet van Koning Faroek, Hafez Afifi Pasja, is als zodanig afgetreden. Het paleis van Faroek, de re geringsgebouwen, de belangrijkste banken en zaken zijn weliswaar nog omringd door tanks en gevechtswagens, maar in Cairo heerst rust. wacht van Koning Faroek en de militai ren van generaal Naguib. En volgens per sonen, die per vliegtuig Uit Cairo Beiroet arriveerden, werd het vertrek het particuliere vliegtuig van Koning Faroek by Cairo verhinderd. Het hef- schroefvliegtuig van de Koning zou zyn neergeschoten, maar de bestuurder bracht er het leven af, aldus Reuter. Ja, een deel van het leger, onder invloed staande van de Mohammedaanse Broederschap, zou tevergeefs geprobeerd hebben Koning Faroek te vermoorden. Het belangrijkste is echter, dat Koning Faroek blykbaar voor de krachtige eisen der nieuwe machthebbers is gezwicht. Hy heeft zyn fiat gegeven aan de benoeming van generaal Naguib tot opperbevelheb ber. Zoals wij gisteren reeds vermeldden, heerste er grote ontevredenheid by het leger over de politieke gang van zaken, Het kwam tot een formele uitbarsting, omdat Koning Faroek eerst weigerde om generaal Naguib in het (afgetreden kabi net Sirry Pasja) de portefeuille van Oor log te geven. Voorts speelde ook een wa penschandaal een grote rol by de voort woekerende ontevredenheid Aan cor ruptie moest radicaal een einde worden gemaakt. Eerst gezag verankeren Met de steun van generaal Naguib ls Aly Maher Pasja nu aangewezen voor deze omvangrijke „zuiveringstaak". Maher Pasja is reeds eerder premier geweest, namelyk van 27 Januari tot 1 Maart van dit jaar, zulks na het ontslag van het Uit de stroom van telegrammen, van Reuter en A.P.. welke elkander gedeelte lijk tegenspreken, valt het volgende beeld te reconstrueren. De militaire overrom peling, de „staatsgreep", zonder dat een schot werd gelost, volgde negen uur, nadat Koning Faroek het vorige kabinet, dus dat van Hilaly Pasja, had beëdigd. In de nacht ging het leger tot actie over, waarby vliegtuigen boven de belangryk- ste steden cirkelden, tanks in de straten van Cairo verschenen en door officieren de regeringsgebouwen werden bezet. Het maatschappelyke leven ging echter ge woon zijn gang. alsof er geen vuiltje aan de Egyptische lucht was. Uiteraard ontbrak het niet aan de meest alarmerende geruchten. Er zouden ge vechten zyn uitgebrokan tussen de lyf- Auto's, die de helft goedkoper rijden op petroleum Uitvinding van jonge Brabander Leo Koppens trekt grote belangstelling (Van een onzer verslaggevers) "DINNENKORT IS HET MOGELIJK, dat u auto's ziet, die geen benzine laden, maar petroleum in hun tank laten lopen. Door een eenvoudige verandering aan elke wagen is het mogelijk goedkoper en zuiniger te rijden en een grote oliemaatschappij bereidt zich al voor op deze revolutie in de autowereld door over enkele weken petroleum aan haar tankstations be schikbaar te stellen. Het is een oud idee, dat opnieuw „bewerkt" werd en thans volmaakt is. Reeds 25 jaar geleden experimenteerde en met het doel auto's op petroleum te laten ryden, maar men slaagde er niet de vergassing op het juiste peil te brengen. Petrogas is een vinding van de 32- jarige Leo Koppens uit Deurne in Noord-Brabant. Het is een apparaat, dat omwenteling kan betekenen en in Nederland reeds een grote belangstelling heeft gewekt. In plaats van het in- en uitlaatspuit- stuk wordt een zelfde bak aangebracht, dan geheel dichtgemaakt. Daardoor kan de auto oppetroleum ryden. Dat het belangrijkste van deze vinding, iar bovendien kan zo'n petrovergasser elke wagen gemakkelyk worden aan gebracht, de motor wordt niet vuil, er komt geen rook uit de uitlaat, er vormt zich hoegenaamd geen koolaanslag, ter wijl de motoren ten slotte langer mee gaan. zo vertelde men ons. Maar belangrijker dan al dit voor gaande is de betekenis van de kosten verlaging voor elke autorijder Want petroleum kost de helft van benzine. Leo Koppens heeft jaren geëxperimen teerd. Met een grote personenauto reed hij na de aanbouw van een petrovergas ser 151.000 km zonder revisie. Na die 151.000 km was het olieverbruik nog slechts 1 liter op 1000 km. Het verbruik van de wagen was met benzine 1 op 5 km en met petroleum 1 op 7 km. Op deze manier bespaarde hij in anderhalf jaar 3400. Weliswaar trekt de wagen iets „luier" aan, maar de trekkracht is groter, vooral in de bergen. In de wagen zelf ruikt men gegarandeerd niets van de petroleum. De montage van het apparaat is eenvoudig aan te brengen. Vooral voor het weg vervoer blykt het een grote bezuiniging Leo Koppens is sedert enkele weken met de serieproductie begonnen en deze nieuwe vorm van industrie kan dus in het Brabantse land weer aan vele han den werk verlenen. DAT de Tweede Kamer gisteren een commissie van overleg met de regering met het oog op de bescherming van de burgerbevolking heeft ingesteld. DAT op Texel 2 ha duin door brand is vernield en de oorzaak van de brand niet bekend is. DAT het gedeelte Nuth-Heerlen van de eerste Limburgse snelverkeersweg in Sept. gereed komt. DA.T de 25.000ste bezoeker van Wonder land en Gouden Handen in A'dam van avond door het posttreintje zal worden rondgereden langs alle stands en geschenken wordt overladen. DAT het 332ste bataljon Limburgse Jagers van Maastricht uit oefeningen in Z.-Limburg houdt. DAT Ede de heideweek van 16-23 Aug. houdt met allerlei feestelijkheden. DAT gedep. staten van Z.-Holland ac coord gaan met de bouw van het nieuwe grote ziekenhuis op Dijkzigt te R'dam, en men nu spoedig zal beginnen. DAT tegen S. de V. uit Dordrecht, die als hoofd van de sociale dienst der B.S. aldaar ƒ3600 zou hebben verduisterd, voor de Dordtse rechtbank twéé maan den is geëist. DAT de persfotografen J. Friezer uit Den Haag en Th. v. d. Reijken uit Delft met G. Hoe): naar Zwitserland zyn ver trokken om kleurenfoto's te maken die voor de N.C.R.V,-schoolradio gebruikt zullen worden. DAT opsporing is verzocht van de 20-j. dienstbode Johanna Auwens uit de Vier hoeksstraat 56. Den Bosch, die in een .waarmoedige stemming het ouderlyk huis heeft verlaten. DAT mr A. M. Joekes, demissionnalr minister van Soéiale Zaken, gisteren werd beëdigd als lid van de Tweede Kamer (voor de P.v.d.A.). DAT de Thailandse directeur-generaal van Opvoeding en de secretaris-generaal van het Thailandse vakverbond, dr Vicien en Sang. Nederland hebben be zocht om de morele herbewapening te bestuderen. DAT de Rynaak Maria (718 ton), die tien dagen geledèn in het IJSselmeer is gezonken, gisteren is gelicht, en naar Lemmer gesleept. Dit is generaal Naguib Mohammed Pasja. Zonder bloed te vergieten heeft de generaal gisteren aan het hoofd van een groep officieren een staatsgreep uitgevoerd in Egypte. Wat Naguib wil? „Een drastische zuivering in het Egyptische politieke leven en in het opperbevel Wafdistische kabinet, volgende op de ernstige onlusten in Cairo, speciaal ge richt tegen de Britten. Aly Maher heeft Egyptenaren en buitenlanders thaa§ ver zekerd, dat er niet de minste reden is voor ongerustheid. Spoedig zal hy zyn1 nieuwe kabinet bekend maken. De staat Staatsleningen Onlangs heeft prof. mr J. P. Hooykaas, achtereenvolgens raad adviseur by het ministerie van Justitie, raadsheer in het gerechtshof te Amster dam en advocaat-generaal by de Hoge Raad der Nederlanden, zyn ambt van gewoon hoogleraar aan de Ryksuniver- siteit te Utrecht aanvaard met een rede over „Problemen van Administratief Recht" Over de huidige staatsleningen laat prof. Hooykaas zich als volgt ironisch uit: „Als regel worden de voorwaarden van deze leningen van staatswege eenzydig bepaald. Ongeveer naar dit patroon: „Gy, particulier, stelt my, staat, een bepaalde hoeveelheid koopkracht ter be schikking. Ik verbind mij echter niet u dezelfde hoeveelheid te zijner tyd terug te geven. Wellicht geef ik u meer terug, wellicht minder. Het laatste is het meest waarschynlyk. Wy drukken nL de om vang van onze lening uit in fictieve geldeenheden. De waarde dezer eenheden bepaal ik, zo nu als later, naar goedvin den. Ovér langer tydsverloop beschouwd, laat ik de geldeenheden in de regel in waarde dalen, veelal uit overwegingen, bijv. van handelspolitieke aard, welke met onze lening geen rechtstreeks ver band houden. Besluit ik te eniger tyd tot een waardevermindering ten opzichte van de voornaamste buitenlandse geld eenheden van laat ons zeggen 30 pet., zo wordt myn schuld aan u, in koop kracht gemeten, op den duur met onge veer hetzelfde percentage verminderd. Intussen, er bestaat geen enkele waar borg, dat ik in de komende jaren met één waardevermindering volsta. Indien ge de lening maar lang genoeg laat uit staan, schrap ik by opeenvolgende deva luaties vermoedelyk meer. En dan sprak ik u nog niet van achteruitgang in koop kracht van uw lening by gelijkblijvende wisselkoersen, door een internationale styging van het prijspeil. Noch van een verloren oorlog: nadien behoud ik my het recht voor myn schuld geheel te doen vervallen. Gij doet dus verstandig van de aanvang af u er op in te stellen, dat uw kapitaal, ook indien ge de jaar lijkse rente steeds volledig bespaart, in verloop van tyd, al devaluerend, geheel of goeddeels ral vervluchtigen." Scherper critiek op het beleid van de »-oorlogse staten, waaronder Nederland. in van prof. Hooykaas, die al mede tot de knapste juristen van Nederland wordt gerekend, hebben wy zelden gelezen. Nog eens: strijd met de wet Enige tyd geleden wezen wij er op, dat de Regering gedurende de laat ste jaren Kamerleden als de heren Schildluis, Posthumus, mr Donker en mr Roolvink benoemd had in een uit 's Ryks kas bezoldigd ambt zonder dat deze heren als Kamerlid bedankten. Dientengevolge bestonden er combinaties van Kamerlid en ambtenaar, welke in stryd zyn met de Wet. Onze parlementaire redacteur heeft onlangs geschreven, dat minister Drees zich omtrent dit punt heeft laten voor lichten. Een Algemene Maatregel van Bestuur, wélke vorenbedoelde combina ties toelaatbaar zou maken, Ls tot heden echter niet verschenen. Wat is het gevolg van dit verzuim? Mr Donker is thans krachtens art. 1 van de Wet van 17 Juli 1923 (St.bl. 364i van rechtswege op non-activiteit gesteld als voorzitter van de Raad voor het Rechtsherstel en prof. Gerbrandy als ondervoorzitter. Deze heren kunnen dus geen van beiden meer rechtsgeldige be slissingen geven in ^y hen ingestelde be roepen krachtens hét Besluit Vysndelyk Vermogen. De heer Posthumus is van rechtswege op non-activiteit gesteld als lid van de Commissie Vergunningen Personenver voer. Beslissingen van deze Commissie omtrent autobusconcessies, waaraan de heer Posthumus zou medewerken, zyn dus ongeldig. Voor mr Roolvink geldt zulks niet, daar hy niet opnieuw lid van de Tweede Kamer is geworden. Al deze zonderlinge consequenties vloeien voort uit het niet zo nauw nemen met de wettelyke voorschriften. HET WEER IN EUROPA 9 o 5 ÏSa Kopenh Helsinki Lom. en Locarno Genéve Parijs Nice Berlijn Wenen regen licht bew. licht bew. rw. bew. licht bew. licht bew. onbew. zw. bew. zw. bew. N 6 W 7 NNO 2 W.NW 4 N 4 Z 1 NNO 4 NNO S windstil WNW 2 windstil 18 0 18 0.3 23 0 19 0 18 0 29 0 32 0 28 0 30 0 18 0 31 4 WEERBERICHT Enkele opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met enkele opklaringen. Dróóg weer. Zwakke tot matige Noordelyke wind. Iets min der koud. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Vrydag: zon 4.51-20.41; maan 832-21.47. Op 30 Juli E.K. beleg zal worden opgeheven, zodra macht en gezag der regering geheel ver ankerd zyn. Het ziet er naar uit, dat ook een aantal hoge officieren deel zal uitmaken van de nieuwe regering. De voornaamste eisen van het leger zUn: w-yziglng in het Egyp tische opperbevel, w.o. het ontslag van de opperbevelhebber der strydkrachten. veldmaarschalk Mohammed Haldar Pasja en diens stafchef, generaal Hoessein Fi eld Bey. Drastische verandering in de samenstelling van de aankoopcommissie van het leger en geen verlaging der mili taire begroting. Het Amérik. min. van Buit. Zaken deelde mede, dat zich onder de in hech tenis genomen Egyptische officieren, ook de bevelhebber van het Egyptische leger bevindt. De ataatagreep aou niet gericht zyn tegen Engeland, meent men te Lon-

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1