Jlieuwc jTd&sdjc (üiotirant Vele onbegrepen natuurwonderen Vierdaagse-legioen dag meer hield zich op dan kranig eerste Hof verklaart zich onbevoegd in oliegeschil Wist U Haagse Meteorvlieger opnieuw aan de dood ontsnapt WOENSDAG 23 JULI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal. 2.— per maand; 0 47 per week AD VERTE NTIËN0.18 per millimetei (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9488 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slantvaslttfi li ahr&tfoïn mjn hïrl ia Itgtitniputl" Eersten al om goed kwart voor één terug Niet meer dan 44 wandelaars gaven de moed op, maar 666 hadden verstek laten gaan (Van onze speciale verslaggever) HET VIERDAAGSE-LEGIOEN heeft zich fiér door het stof en de warm te van de eerste dag heen gebeten. Het klinkt ongelooflijk, maar bij het gebouw De Vereeniging in Nijmegen stonden gistermorgen al vóór half vier de eerste enthousiastelingen op het startsein te wachten. Zij en vrijwel alle anderen hielden er ook het verdere van de dag fiks de moed in. Zo kwam het, dat er langs het fraaie parcours door de Betuwe, met Eist als middelpunt, maar weinig slachtoffers vielen. Zo kwam het ook, dat er na vieren aan de finish steeds meer gekruiste armen te zien waren achter bergen ingeleverde kaarten. Des te drukker was het op de terrassen, waar op deze warme zomerdag menige koele dronk klokkend in dorstigè kelen gleed. Weinig achterblijvers dus tot nu toe? Mis: 666 deelnemers waren 's morgens niet aan de start verschenen, zodat het totale aantal tippelaars 9824 bedroeg. Vier en veertig deelnemers zagen gis-1 zijn bij de aankomst van de Rotterdamse teren geen kans hun aantal kilometers vol te maken en vieler dus uit. Dat viel nogal mee; nog geen half procent. Maar vanmorgen bij de start lieten 89 deelne mers verstek gaan, zodat de tweede dag begon met 9691 wandelaars. Schuifelend klonken in de schemering de eerste voetstappen. Maar niet zodra waren de eerstelingen de stad uit, of schalde een vrolijk marsliiedje over nevelige rivier. Voorbij Lent tot aan 1 dorpje Houtakker trok alles gezamenlijk voort. Daar echter gingen de deelnemers van de 30 en 40 kilometer linksaf op Eist aan, terwijl de voorhoede van de 50-ers en 55-ers zich om half zes in Huissen toonden. De stoelen stonden daar al op de stoepen aan de nauwe straatjes. Voor •Huissenaren bestaat er op zo'n dag nog wel iets anders dan groera'e en fruit'. Hier ook werden de eerste blaren geprikt. Brandslangen politiemannen, die om kwart de Waalbrug al onder de sfevige zolen voelden. (Voor vervolg zie pag. 4). Jhr Beelaerts werd aangereden Bijna het slachtoffer van kabinetsformatie De 80-jarige jhr mr F. Beelaerts van Blokland, vice-president van die Raad van State, is vanmorgen bijna het slacht offer geworden van de kabinetsformatie. Toen hij zich te voet naar het paleis aan het Lange Voorhout begaf om aan de Koningin advies uit te brengen, stak hij in gedachten verzonken de straat o.-er en werd door een bakfiets aange reden. Jhr Beelaerts van Blokland viel languit op straat. Inmiddels naderde met gro'e snelheid een auto, die met' gierende remmen vlak voor hem stopte. Omstanders snelden toe en hielpen de hoogbejaarde jhr Beelaerts van Blok land op de been. Zij klopten hem het stof van de jas. gaven hem de wandel stok in de hand en hevig geschrokken stapte de vice-president van de Raad S'.ate het paleis binnen. In Eist was het ook al vroeg druk, om half negen al Hier zagen wij voor het eerst de handdoeken voor de dag komen als bescherming tegen de hete zon. Het actieve gemeentebestuur had ook dit jaar weer gezorgd voor een goede ontvangst van de wandelaars. Extra-kranen, gekop peld aan een brandslang, bewezen goede diensten. Vermoeide voeten vonden rust op de touwen, die langs de straat waren ge spannen. Heel de morgen was het er een geroezemoes van je veis e, waar boven uit de vrolijke muziek klonk van del Luchtmachtkapel, die een concert gaf voor het raadhuis. Binnen, in de raads zaal, ontving burgemeester W. M. C. Kleijn de organisatoren van de Vier daagse en talrijke militaire en burger-" lijke autoriteiten, onder wie de com missaris der Koningin in Gelderland, jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford. Vriendelijke woorden sprak de burge meester tot de marsleider, majoor b.d. J. N. Breunese. Hij sprak zijn vreugde over uit, dat Eist na de bevrijding zulk een vaste plaats in de Vierdaagse is gaan innemen. Voort trok inmiddels het leger "."J ïs-'zoek Eerste poging mislukt Dr Drees gaf zijn opdracht tot formatie terug Professor Romme vandaag gehoordzal hij formateur worden? (Van onze parlementsredacteur) 1~\R W. DREES heeft gistermiddag aan H. M. de Koningin verzocht hem -L' te ontheffen van de opdracht tot het vormen van een kabinet, dat ge acht mag worden het vertrouwen van het parlement te genieten. De Konin gin heeft dit verzoek ingewilligd, zo heeft het kabinet der Koningin mee gedeeld. H. M. de Koningin zal nu dus een nieuwe opdracht moeten teven, na verschillende adviezen te hebben ingewonnen. de Vierdaage. Zo snel, dat ten haasten om op tijd in Nijmegen te De voorzitter staat mr J. R. H. van Schaik. Zoals weet, is „minister van staat" een eretitel worden de dragers daarvan bij moeilijke kabinetsformatie geraadpleegd. Vanmorgen om tien over tien arriveer- e de Koningin uit Soestdijk in het paleis m het Lange Voorhout in Den Haag. waar twee marechaussees in ceremonieel tenue de wacht hadden betrokken. On middellijk werd de koninklijke standaard gehesen. De Koningin werd vergezeld door mej. mr M. Tellegen, directëu.- het Kabinet der Koningin. Kort nadat Hare Majesteit het paleis was binnengetreden, arriveerde de voor zitter van de Eerste Kamer, mr J. A. Jonkman, om zijn advies uit te brengen. Mr Jonkman bevond zich vanmorgen met het personeel van de Eerste Kamer op .de tentoonstelling De Staten-Generaal in [het Haagse gemeentemuseum en maakte de koffiepauze gebruik om zijn be- het paleis te brengen. de Tweede Kamer, In het Vredespaleis„La Court" Ook de Britse rechter. Sir Arnold McNair, stemde vóór afwijzing eis Anglo Iranian TTET INTERNATIONAAL GERECHTSHOF te Den Haag heeft zich niet bevoegd verklaard, het Anglo-Iraanse oliegeschil te behandelen. Van de 14 rechters van het Hof waren 5 het niet met dit oordeel eens. Echter bevond de president, de Britse rechter Sir Arnold McNair, zich wel onder de 9 leden, die vóór het oordeel van het Hof hebben gestemd. De uitspraak werd gedaan door de vice-president Guerrero tijdens een openbare zitting in de grote zaal van het Vredespaleis. De voorlezing geschiedde in de Franse taal en nam drie kwartier in beslag. Door dit besluit zün de, indertijd door het Hof voorlopig aangegeven, maatregelen vervallen. Een woordvoerder van het Britse min. van Buit. Zaken, verklaarde, dat de eis der „Anglo Iranian" aangaande eigendom der Perzische olie waarschijnlijk bij andere gerechtshoven aanhangig zal worden gemaakt. Hij sprak van „internatio- naai onrecht". zakken, die ernstig werden beschadigd.teisterde Noorse vrachtschip Black Gull verwoestte voor een half mil-heeft men gisteren de verkoolde resten lioen gulden. De firma is verzekerd. I van drie van de vier vermiste leden van Geweldige steekvlammen schroeiden de i de bemanning. Zoals men zich zal her- de overkant, vijf- j in neren werden 45 van de 49 opvarenden Uiteraard bestond voor de uitspraak van het Hof inzake de bevoegdheids kwestie zeer grote belangstelling. Tal van hoofden en vertegenwoordigers der diplomatieke missies in ons land waren aanwezig. Aan het hoofd der Perzische delegatie zat de heer Hoessein Navab, de Perzische gezant in ons land. Van de Britse delegatie was aanwezig Sir Eric Beckett en prof. Rolin, namens de Per zische vertegenwoordiging. Onder de be- Dr Drees van opdracht ontht langstellenden was ook de vice-president de Raad van State jhr mr F. Bee laerts van Blokland. Om klokslag vijf gistermiddag kondigde een der sup poosten met luide stem aan: „La Court". Het oordeel werd gevolgd door een afzonderlijke mening van Sir Arnold McNair, de Britse president van het Hof, die, zich verenigend met de con clusie van het Hof, waaraan hij zijn stem gegeven heeft, de bijzondere motieven heeft uiteengezet, die hem tot die slot- hebben geleid. Men zal zich herin- i. dat de rechtsbevoegdheid van het Hof indertijd reeds door Perzië werd be twist Sir Eric Beckett, dus de Britse juridi sche adviseur, heeft op een persconfe rentie als zijn mening te kennen gegeven, dat deze beslissing alleen is gebaseerd op „technische wettelijke gronden". Met geen enkel woord werd op de eigenlijke zaak ingegaan. Het oordeel betekent dus dat de Anglo-Iranian geen verdere procedures zou aanhangig maken in welk land dan ook, tegen degenen, die olie be trekken vanwege de concessies der maat schappij. De zegsman van de „Anglo Iranian" heeft trouwens medegedeeld, dat de maatschappij een hernieuwd be> roep op het Hof zal doen voor het aan- ijzen van een arbiter in het oliegeschil. Zowel Hoessein Navab als prof. Rolin, het Perzische standpunt vertegenwoor digende, gaven te kennen, dat dit oordeel van het Hof in de Oosterse landen veel indruk zal maken. Perzië blijft be reid de onderhandelingen te hervatten over de schadeloosstelling. Er was lof voor de Britse rechters, die „integer' Nog verluidt, dat Engeland zal over- j wegen, het oliegeschil opnieuw ter sprake te brengen in de Veiligheidsraad. tijdstip kwam hij aanwandelen. De laatste adviseur, die de Koningin vanmorgen ontving was jhr mr F. Bee laerts van Blokland, vice-president de Raad van State, tevens minister staat. Hij arriveerde tegen Jcwartjwer elf. j den, zeide Naguib, dat Egypte ,<r<r. geschiedenis Egypte weer in zee met Hilaly Zwager van Koning Faroek is minister van Oorlog Koning Faroek heeft zijn goedkeuring gehecht aan de samenstelling nieuwe kabinet van premier Hilaly Pasja. De premier en zijn ministers heb ben in het Mombaza-palis te Alexandrië de eed afgelegd. Het feit. dat Hassoena Pasja opnieuw de portefeuille heeft Buit. Zaken, is volgens politieke w nemers een teken, dat bijzondere dacht zal worden geschonken aan Brits-Egyptische kwestie. Kolonel Ismail Sjerin Bey, een zwager van Koning Faroek. heeft de portefeuille van Oorlog en Marine gekregen. Hij gehuwd met Prinses Fawzia, de oudste zuster van de Koning. Zij is de voor malige echtgenote van de Sjah var Perzië. aldus Reuter. Premier Hilaly k benoemd tot militair gouverneur-gene raal van Egypte. Zoals bekend, geldt sinds de onlusten van 26 Januari nog de ..staat van beleg". Hilaly zal de nationale Egypte blijven handhaven, zijnde evacuatie der Britse troepen uit Suez eenheid met de Soedan onder de Egypti sche kroon. Staatsgreep Reuter meldt uit Londen, dat volgens aldaar ontvangen telegrammen, een groep officieren zich in Cairo van de macht hebben meester gemaakt. De uitzen dingen van radio-Cairo werden gestaakt. Generaal Naguib Mohammed heeft de staatsgreep geleid. Koning Faroek had zich verzet tegen zijn benoeming als minister van Oorlog, toen Sirry Pasja nog premier was. Dezelfde post, dus van „Oor log", werd nu gegeven aan de zwager Koning Faroek, kolonel Ismail Sjerin Bey, onder het nieuwe premierschap van Hilaly Pasja. De generaal, die de leiding n de staatsgreep heeft, is gouverneur 1 Cairo. In Londen geeft men aan een ander uitleg, dat Koning Faroek persé j eersten kennis met deze wereldprimeur, de controle over het leger wil behouden. De bezoeker, voorzien van een ontvang- i du® de V1®r(*e cr1515 ziJ.n inEgyp-apparaat, luistert al wandelend naar de te. kort acnter elkaar, waarbij het leger uitleg die van een geluidsband van een de doorslaggevende factor is. In leger-1 centraal punt wordt uitgezonden via een kringen is my sterk gekant tegen de be- kabel die de zalen als een lus omspant, noeming door Koning Faroek van hoge Een ln de oorscheip geklemd knopje functionarissen Faroek heeft daarop als brengt de trillingen over. Een groot voor tegenmaatregel de officiersclub laten deej van deze draadi0ze gids het is nog sluiten, waarvan Naguib president is.een experiment - is. dat de stüte in de 3£.r__S7-lpeC1,a e tegenstel" I zalen niet wordt verstoord, mga i generaal Qp welke afstand men zich ook van I het object waarover uitleg wordt ge- zekerheid I geven, opstelt, overal kan men het ge sprokene verstaan. De tekst kan Enkele bezoekers van het Stedelijk Museum te Amsterdam, die reeds van een ontvangstapparaatje gebruik maken. Onzichtbare museumgids vertelt via gehoorapparaatje Vandaag wereldprimeur in Amsterdam De bezoeker van het Stedelijk Museum Bij de keus tussen dag- en kunstlicht te Amsterdam zal voortaan tegen geringe heeft de directie het laatste gekozen, vergoeding een gehoorapparaatje mee- omdat daglicht door glas voortdurend krijgen op zijn wandeling door de zalen, spiegelingen geeft, die door lampen gro om draadloos te worden rondgeleid. De tendeels worden opgeheven. Ook werkt deelnemers aan het Internationaal Kunst- daglicht veel nadeliger op de kleuren, historisch Congres maakten vandaag als i De nieuwe verlichting is imitatie-daglicht. Telkens zal gedurende enige maanden ;n klein deel van de collectie worden lingen tussen Koning Faroek Naguib). Naar Reuter thans met meldt, heeft het Egyptische leger staatsgreep uitgevoerd, waarbij echter geen bloedvergieten plaats vond. Het leger heeft Cairo bezet. Generaal Naguib eist een drastische zuivering in het poli tieke leven en in het opperbevel. Aan buitenlanders werd de veiligheid van hun perfecte vorm worden opgenomen. Deze kan op elk gewenst moment wor den afgedraaid, zodat het aantal rond leidingen aanmerkelijk kan worden ver meerderd. Kunst (dag)licht Vanmorgen Iaat heeft H.M. de Koningin C. P. M. Romme, de fractie voorzitter van de K.V.P., nog gehoord. Dit zou er volgens politieke waarnemers ln Den Haag op kunnen duiden dat thans aan prof. Romme de opdracht zal worden verleend. Vandaag werd deze nieuwe opdracht nog verwacht. Hall millioen schade in Gouda Brand op zolder met 700.000 jute zakken Gistermiddag is door onbekende oor zaak brand uitgebroken op de opslagzol- ran de firma J. G. de Jong en Zonen de Verlorenkost te Gouda, waar 700.000 jute zaken, voor 80 pet nog nieuw, waren opgeslagen. Er stonden verder 45 machines voor het naaien en stoppen Nog een nieuwtje op museumgebied. kritieke tijd Tegelijk met de restauratie van een groot periode deel van ^et Rijksmuseum te Amsterdam 1 is ook het Rijksprentenkabinet in een andere phase van ontwikkeling gekomen. Deens schip met 21 man vergaan Het 1105 ton metende Deense schip Portland is gisteren in het Kattegat (Denemarken) plotseling omgeslagen, vermoedelijk, vermoedelijk, doordat de lading cement heeft „gewerkt". Men vreest, dat alle 21 personen o.w. drie vrouwen die zich aan boord bevonden, om het leven zijn gekomen. Op het achterdek Met aardige meisjes en slaande trom is zo'n wandelmars van 4 dagen een kleinigheidje en dit vrolijke troepje marcheert er dan ook onvermoeid op los. Olympische Spelen KAMPIOENEN Polsstokhoogspringen 1. Bob Richards (V.S.) 4.55 meter (nieuw Ol. record). 2. Don Laz (V.S.) 4.50 meter. 3. Lundber-g (Zweden) 4.404 meter. Discuswerpen 1. In-ess (V.S.) 55.03 meter (nieuw Ol. record). 2. Consolini (Italië) 53.78 meter. 3. Dillion (V.S.) 53.28 meter. 800 meter 1. Whitfield (V.S.) 1 min. 49.2 sec. 2. Arthur Wint (Jamaica) 1 min. 49.4 sec. 3. Ulzheimer (Duitsl.) 1 rn-in. 49.7 sec. 100 meter (dames) 1. Ma-rjorie Jackson (A-ustr.) 11.5 sec. 2. Dahpne Hasenjager-Robb (Zuid- Afrika) 11.8 sec. 3. Shirley Strickland (Austr.) 11.9 sec. Schermen Floretschermen herenéquipes 1. Frankrijk. 2. Italië. 3. Hongarije. 5000 meter (2e serie) Nieuw Ol. record van Sohade (Duits land) in 14 min. 17.6 sec. Vèrspringen (dames) Nieuw Ol. record van Yvebte Williams (N.-Zee land) 6.16 meter. Programma voor morgen Worstelen. schermen, gymnastiek (knotsoefening Ned. damesploeg). athletiek (finale kogelslingeren, 80 m horden dames, 5000 m heren, speer werpen dames, 110 m horden en series 1500 m Slijkhuis), vijfkamp (zwem men). zeilen, hockey (finale India— Nederland), voetbal. Radio-uitzending Morgenavond om 6 en 10.15 uur over DAT de Koningin aan de Westduitse president Heuss i.v.m. het overlijden van diens echtgenote een telegram van rouw. beklag heeft gezonden. DAT het vijfdaagse feest t.g.v. het 100-j. bestaan der Barneveldse week markt gisteren is begonnen met de opening van een schapenmarkt en een landbouw-, pluimvee- en middenstands- DAT voor de A'damse rechtbank tegen 9 personen wegens diefstal van in totaal f 22.000 bij Van Gend en Loos te A'dam straffen van 4 mnd. voorw. tot 14 j. onvoorw. zijn geëist. DAT de vereniging Moed, Beleid en Trouw, waarvan ridders in de M.W.O. lid zijn, op 7 Augustus in Den Haag haar jaarvergadering houdt. DAT aan de geneesheer-directeur van het prov. ziekenhuis te Santpoort dr P. v. d. Esch, die zich niet kon verenigen met de invoering van een meerhoofdige leiding, thans door de prov. staten op zijn verzoek ontslag is verleend. DAT het voorlichtingsbureau van de Voedingsraad een vouwblad „Verse haring smaakt ook zo goed" beschikbaar stelt. DAT de oogst dit jaar in Brabant en Limburg schraal is, doordat de graan korrels ten gevolge van de droogte klei ner dan normaal zijn en de boeren 14 da gen vroeger dan anders met de oogst moesten beginnen. DAT op de pootaardappelveilingen in Broek op Langendijk een groot deel van de aanvoer eerstelingen niet de mini- um-prijs heeft gehaald en onverkocht gebleven. DAT minister Mansholt een commissie heeft ingesteld om hem te adviseren over wijziging van de organisatie der landbouwhogeschool (voorz. prof. mr C. H. F. Polak te Leiden en seer, ir J. M. van Rossem, Den Haag). DAT het echtpaar P. van Noort Wapperom, Dubbeldamseweg 175. te Dor drecht, op 30 Juli zijn 55-j. huwelijks feest hoopt te vieren. DAT de wet bevolkingsonderzoek op 3.c. in werking treedt op 1 Sept. a.s. DAT het Staatsblad van gisteren be sluiten bevat tot toepassing van de ves tigingswet kleinbedrijf op de kleinhandel in naaimachines en electrotechnisch ma teriaal. DAT in Amsterdam tegen de oud- P.T.T.-ambtenaren J. T. en C. v. L V. wegens verduistering resp. heling van loodkabels 14 jaar is geëist. DAT volgens minister Drees (in ant woord op vragen van het A.-R. Tweede- Kamerlid Roosjen) vrijstelling van zetbelasting aan persbureaux slechts wordt verleend voor nieuwe, dus niet voor beschouwingen, en deze regel overal eender wordt toegepast. DAT vier invalide oud-militairen uit het herstellingsoord Aardenburg Engeland zyn vertrokken om te Aylsbury bij Londen wedstrijden in het handboog" schieten bij te wonen. DAT een dame, die onbekend wil blij ven, aan de tentoonstelling Wonderland en Gouden Handen in A'dam 10.000 heeft geschonken, waardoor de toegangs prijzen 's avonds gehalveerd kunnen wor den. DAT de lading tarwe van de Rijnaak Maria, die onlangs op het IJsselmeer is gezonken, gisteren is gelost en men van met het lichten van het schip zou beginnen. DAT op Texel ten gevolge van de droogte een groot gebrek aan drink water is ontstaan en de zuivelfabriek, ie over een eigen watervoorziening be schikt, zoveel mogelijk hulp biedt. DAT tot eerste geneesheer-directeur van het prov. ziekenhuis te Medemblik is benoemd mej. J. A. Kloosterman te Beilen als opvolgster van dr H. Hirsch- feld, die elders is benoemd. Mossadeq deelt de lakens uit Soeltaneh gearresteerd en ontvlucht Mossadeq is door de Sjah weer tot premier van Perzië benoemd. Zoals gisteren reeds vermeld, had de Kamer met grote meerderheid van stemmen besloten, hem weer tot premier van Perzië te maken. Minder dan een week geleden trad hij af als premier, nadat de Sjah geweigerd had hem rechtstreekse zeggenschap over het leger te geven. Radio-Teheran heeft omgeroepen, dat Ghavam Soeltaneh, de 77-jarige million- nair, die vier dagen geleden Mossadeq als premier opvolgde, uit Teheran is gevlucht. Ofschoon er maatregelen zijn aange kondigd om -te voorkomen, dat Soeltaneh het land verlaat, weet A.F.P. te melden, dat Soeltaneh reeds in Bagdad zou zijn aangekomen. De bron van dit nieuws is de Perzische ambassade te Bagdad. In officiële kringen weigerde men echter deze verklaring te bevestigen of tegen te spreken. Gisteren zyn de lijken der bij de onlusten om het leven gekomen personen naar het parlementsgebouw te Teheran gebracht. Het „Nationale Front" zal voor deze doden een speciaal kerkhof vragen en gelden worden ingezameld voor een op te richten gedenkteken. Volgens latere berichten, werd de Per zische oud-premier Soeltaneh vanmorgen gearresteerd. Hij bevond zich in het huis van een parlementslid en Mossadeq gaf j de" met in aanmerking bevel, hem onmiddellijk naar Teheran over te brengen. Geholpen door aan hangers slaagde Soeltaneh er in. te ont snappen. De chef van de generale staf, generaal Garzan, is van zijn post ontheven en vervangen door generaal Morteza Jazdun Parah, min. van Oorlog in het vorige kabinet van Mossadeq. Morgen zal het voor Perzië een nationale feestdag zijn. Duidelijk Van de houding der A.R. bij de kabinetsformatie zal men met name in het C.N.V. niets begrijpen, schreef Het Vrije Volk gisteravond. Ritussen laat het gesprek met de heer Ruppert. dat men vinden kan in onze krant van vandaag, wel zien dat het even anders ligt De heer Ruppert noemt de A.R.-bezwaren maar al te juist. Weliswaar is dit uiteraard zijn per soonlijke mening, aangezien het C.N.V als zodanig niet by de formatie betrok ken is. maar men bewandelt een veilige weg wanneer men aanneemt dat dit de in het C.N.V. gangbare zienswijze is. Ook wat dat aangaat, hebben we meer ver trouwen in de heer Ruppert dar. in Het Vrye Volk. Het komt hierop neer, dat ook naar het oordeel van de heer Ruppert aan d» Prot.-Chr. volksgroep een duidelijke zeggenschap toekomt Ln het sociaal- economisch beleid en dat heeft de forma teur haar niet willen geven. Het andere bezwaar, berustend op de feitelijke mis kenning van het bestaan van het C.N.V., moest de heer Ruppert uiteraard even eens delen. Wij achten deze uiteenzetting van de heer Ruppert nuttig, ook omdat het com muniqué dat van A.R. zijde is verstrekt en dat we in ons blad van gisteren heb ben opgenomen, op een enkel punt beter wat uitvoeriger kon zijn geweest. Wij achten haar echter in het bijzonder van belang, omdat de heer Ruppert onlangs nog duidelijk heeft doen uitkomen dat naar zijn oordeel de A.R. bij de vorige formatie ten onrechte buiten zijn blijven staan. Zijn instemmend oordeel van nu wint eT door aan waarde. Het vagevuur In deze dagen kan men uiteraard in allerlei kranten van allerlei kan ten beschouwingen lezen over de kabi netsformatie. Er zijn er merkwaardige bij. Daar is bijvoorbeeld de beschouwing in het R.K dagblad De Tijd. Dit blad acht het blijkbaar niet onjuist, dat een A.R. man uit het sociaal-economisch be leid is geweerd. De argumentatie is zon derling: ..Indien er ooit sprake van zou kunnen zijn dat een derde partij zich mengt in het sociaal-economische beleid, dan zal het pas kunnen zijn na een lan gere periode van groei en geleidelijk aan op grond van samenwerking en op min der essentieel terrein opgekweekt ver trouwen." Met andere woorden: het sociaal-eco- misch beleid moet in elk geval voorlopig nog uitsluitend in handen blyven van P.v.d.A. en K.V.P. en op minder essen tieel terrein mag een derde partij dan laten zien of men in haar vertrouwen kan stellen. Daarna valt er misschien te Duidelijker dan dit blad het doet kan men het eigenlijk niet stellen. De Prot.- Chr. volksgroep moet blijkbaar eerst maar eens in het vagevuur. Maar zich mengen in het sociaal-economisch beleid? Dat mag beslist niet. Wat goedkoop De leiders van de P.v.d.A. nemen het standpunt in dat zij bij de kabi netsformatie geen nieuwe zetels behoe ven te krijgen ,maar dat zij van de zetels welke zij reeds bezetten geen afstand willen doen. Dit heet bescheidenheid. In feite is het dat niet. Het ging immers om een nieuwe formatie, waaraan ditmaal een partij meer zou meedoen dan de vorige keer. Ligt het in het algemeen al voor de hand dat bij een kabinetsformatie de ministers-portefeuilles op tafel komen te liggen, thans, bij de aanwezigheid van een nieuwe partner, was dit temeer het geval. Heel de situatie en met een deel ervan behoorde bekeken te wor- •an de aanwezigheid der nieuwe partij. Alles wijst er op dat dit nu door de halsstarrigheid van de P.v.d.A. in zeer onvoldoende mate is geschied. Maar dan kan men deze partij ook allerminst be scheiden noemen. En dan is het dreige ment uit P.v.d-A.-kring van in oppositie te gaan ook wat erg goedkoop. Tenzij men toch de oppositie zou wensen, wat wij echter i Twee weken no botsing bij Doorn Ademloos zagen honderden bij Soesterberg hoe Groenendijk zijn toestel neerzette Reserve-sergeant vlieger c. Groenendijk uit Den nog geen twee weken geleden ter nauwernood het leven er af bracht bij een vliegtuigbotsing boven Baarn door met een uitschietbare stoel zijn Gloster Meteor te verlaten, is gister middag weer aan de dood ontsnapt. Toen hü tegen halfvijf wilde landen met een Gloster Meteor op de vliegbasis Soesterberg, Gloster Meteor is door midden gebroken. Juist dezer dagen is Groenendijk die in de Beetsstraat 111 in Den Haas woont, hd geworden van de 30-jaar oude Cater- piller Club. Van deze club wordt elke piloot op de gehele wereld lid. wanneer h(j van een parachute of uitschietbare stoel heeft gebruik gemaakt. HET WEER IN EUROPA bleek het lan dingsgestel het vliegtuig niet goed functionneren. Met grote tegen- gtoc woordigheid L^ën' van geest wierp Kopenh. Groenendijk midden op het vliegveld tanks af om komen. Na een grote boog be schreven te heb ben de SERGEANT Meteor, voerde GROENENDIJK Groenendijk Tweede keer.met het toestel een perfecte buiklanding uit op de crash-strip.1 Ademloos hebben honderden toeschou- langs de weg en het personeel op het vliegveld toegezien. In een enorme stof- en rookwolk bleef de Meteor liggen. De mannen van de vliegveldbrandweer waren onmiddellijk ter plaatse. Tegen hen zei Groenendijk, terwijl hü uit zijn gehavend toestel klom: „Verroest, dat is de tweede keer". De WEERBERICHT Droog weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met wisselende bewolking. Over wegend matige Noordelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon 4 49 ,o 2042 uur; naan 7.21 tot 21.37 uur. Op 30 Juli E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1