CHIEF WHIP Perzië in de branding VIERDAAGSE 1952 Finnen maakten van oud fort ideaal zeilers-oord NIEUW - GUINEA AKKERTJES Toch is het zo NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 MAANDAG 21 JULI 1952 OL/MPISCHE SPELEN 1952 Voor hel lorum van de wereld Duitse studente verstoorde de opening der Spelen In wit gewaad over sintelbaan naai spreek gestoelte voor een toespraak... T7EN KNAPPE STUDENTE met blond haar en blauwe ogen afkomstig -a-i uit West-Duitsland heeft Zaterdagmiddag, bij de openingvan de Olympische Spelen, waarvan wij in een deel onzer edities reeds melding maakten, voor een sensationeel incident gezorgd. Aartsbisschop Ilmari Salomies zou juist met gebed een korte godsdienstoefening aanvangen, toen een jonge vrouw in lang wit gewaad over de afscheiding sprong en de baan opliep. Zij holde naar de sprekerstribune, ging achter de microfoon staan en begon een toespraak. „Ystavany" het Finse woora- „vrienden" sprak zij en daarna „ladies and gentlemen", maar verder kwam zij niet Baron Erick von Frenckell, de voorzitter van het Finse Olympische Comité, was de eerste in het overvolle stadion die zijn verbazing te boven 'I Verklaard» uitzicht ItET PAD van de nieuwe premier, Achmad Ghavam Soeltaneh, gaat al evenmin over Perzische rozen. Hij heeft zulks voorzien, want hij dreigde met de strengste maatregelen tegen zijn politieke tegenstanders. Het is te Teheran tot ernstige botsingen gekomen met de aan hangers van ex-premier Mossadeq; het machtsvertoon van politie, militairen en tanks heeft zulks niet kunnen voorko men. Eerder waren verscheidene aan hangers van Mossadeq gearresteerd als mede werd het secretariaat van een aan tal politieke clubs, die de ex-premier steunen, bezet. Aanhangers van Mossa deq, die gezuuren hebben diens politiek te blijven steunen, stellen zich op het standpunt, dat de benoeming van Soelta neh door het Perzische parlement onwet tig is, en zij zullen de nieuwe „sterke man" bestrijden tot het uiterste. Wil er een kans bestaan op een verbeterde hou ding tot de Britse regering, dan dient de binnenlandse orde in Perzië hersteld te zijn, hetgeen impliceert, dat er een com promis moet worden bereikt tussen re gering en oppositie. Het Perzische probleem is een zaak, die de gehele wereld aangaat. Om dat de olie uit Perzië van levensbelang is voor de wereldeconomie. Al heeft een Mossadeq de betekenis hiervan toch ook weer overschat. Het oliegeschil tussen Perzië en de „Anglo Iranian" wordt over oceanen en luchtruim geslingerd; van Teheran naar Den Haag, en weer terug, zonder dat een oplossing benaderd is. Nationalistische Aziatische machten zijn in strijd geraakt met de Europese, meer speciaal Britse, en zo is het olieconflict een symbool van een veel omvangrijker strijd in de toekomst. Waarom moest Mossadeq feitelijk af treden? Allereerst, men ontkomt niet aan de indruk dat deze voorname, nerveus- melancholische, fanatieke en sluwe diplo maat, zichzelf onmisbaar achtte. Hij trachtte pressie uit te oefenen op de Sjah, teneinde behalve het premierschap ook nog „defensie" aan zich te trekken. Nu kan men wel be weren, dat Mossadeq droomde van een dictatorschap, maar de nieuwe premier, Achmad Ghavam Soeltaneh, wordt toch ook gekwalificeerd als „de sterke man." Deze beschouwt zich als de gezagvoerder van 't schip, dat een nieuwe koers zal volgen, om ten slotte in een veilige haven te belanden. Maar hoe? Immers de zaken hebben zich dusdanig ontwikkeld, dat er inzake de naasting van de olie heel moeilijk een andere weg kan worden ingeslagen. Iedere Perzische premier krijgt te maken met een verbe ten „Nationaal Front" in Perzië, be staande uit een coalitie van politieke groeperingen, die de Britten uit de Per zische „binnenlandse aangelegenheden" willen weren. Aan Engeland willen zij geen olieconcessies meer verlenen. De olie vloeit niet meer, geld vloeit de schatkist niet meer binnen, en zo is het psychologisch verklaarbaar, dat de span ningen tussen de kapitaalkrachtigen, de grootgrondbezitters en een onontwik kelde. arme massa, toenemen. Geef mij, aldus het pleidooi van Mossa deq. dictatoriale bevoegdheden, en ik zal de financieel-economische chaos weten te keren. Mossadeq is gevallen en een an dere premier, tevens voor het regerings beleid geen onbekende, Abhmad Ghavam Soeltaneh, is opgestaan. Vroegere ervaringen met Ghavam, want hij was reeds in 1941 en in 1945 premier, hebben hem niet de sympathie der volksmassa bezorgd. Voegt men daar bij. dat de nationalisten blijkbaar niet van plan zijn zich de mond te laten snoe ren. dan rijst de vraag, of aan deze nieu we premier een lang politiek leven be schoren zal zijn. De eerlijkheid gebiedt, er de nadruk op te leggen, dat Ghavam die mogelijkheid zelf heeft voorzien. Im mers h(j zeide, zijn functie onmiddellijk te zullen neerleggen, indien hij er niet in zou slagen het oliegeschil tot een op lossing te brengen. Uit de desbetreffende telegrammen is duidelijk gebleken, dat de Sjah wel be reid is tot een compromis met Engeland, de noodzakelijkheid beseffende, dat er te Abadan weer leven moet komen in de olie-„brouwerij". Maar wij herhalen, dat zulks uitgesloten is. Indien er geen her vormingen op binnenlands terrein plaats vindene, die zowel regering, oppositie, de rijke grootgrondbezitters als de arme massa bevredigen. Wat de houding van Amerika betreft, Washington heeft na de vele mislukte bemiddelingspogingen via Harriman, geen druk meer uitgeoefend op Lon den, om verdere concessies te doen. Het State Department volgt thans, afgekeken van het vroegere machtige Engeland, de politiek van „wait and see". Mochten de woelingen in Perzië een nog ernstiger karakter aannemen, wijzende op verster king van een pro-Russische invloed, welke thans achter de schermen blijft, dan kan altijd nog te juister tijd worden ingegrepen. De Wereldbank te Washing ton wacht wijselijk af, of Engeland en Perzië beide bereid zijn de besprekingen over een oplossing van het olieconflict te hervatten. Voor het ogenblik is te Teheran de ..avondklok" ingesteld, de „staat van be leg" afgekondigd en is de tijd dus nog niet rijp voor een accoord. De aangekon digde „revolutionnaire hoven'" kunnen de pro-Russische Toedeh-partij wel eens in de kaart spelen. Mossadeq. de slimme, rust uit en wacht af! t Advertentie) Weg met onhandige vaarlljke scheermesjes. Een nieuw vloelbAsi middel. NOXACORN. neemt de pUn weg li 00 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver «chrompeten mei wortel en gejut eerde wonderolie. Jodlumen het pijnstillend* benzocalne. Een neeje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel ran t. L85bespaart U veel ellende. kwam- Hij schoot hinderde dat deze in Grieks gewaad ge hulde vredesengel haar toespraak ver volgde. Het bleek een 17-jarige Duitse studente te zijn, Barbara Rotraut Plever genaamd. Dat de ordedienst niet eerder had in gegrepen, was voor velen een raadsel, maar naar alle waarschijnlijkheid zullen ook deze mensen van mening zijn ge weest, dat men hier met een geheim onderdeel van de godsdienstoefening te maken had. Bij een onderzoek is later komen vast te staan dat Barbara een fanatiek ijveraarster is voor de vrede. Naar haar mening was de openingsplechtigheid var de Olympische Spelen de enige gelegen heid waar de uiteenzetting van haar „plan' tot verbroedering van alle volken" succes zou kunnen hebben. Van de zijde der politie werd medegedeeld, dat Bar bara niet evrvolgd zou worden, maai Olympisch programma voor morgen Worstelen, schermen, gymnastiek, vijfkamp, roeien (halve finales), athle- tiek, (finales polsstokhoog, discuswer pen, 800 m, 100 m dames), hockey. Radio-uitzendingen: 6 uur Hilver sum I, 10.15 uur Hilversum II. men heeft haar nog dezelfde dag per vliegtuig naar Hamburg gezonden, waar de 17-jarige schone onmiddellijk be scherming van de politie heeft gevraagd, daar zij vreesde gemolesteerd te worden. Een psychiater, die haar gedurende twee uur ondervroeg verklaarde later: Ze zit een beetje in de knoop en is gees telijk in de war. Zij ijvert voor vrede en godsdienst en meende aan de wereld een boodschap te kunnen brengen Ove rigens een heel aardig meisje." Ondisciplinair Een tweede storende onregelmatigheid deed zich bij de openingsplechtigheid voor tijdens het binnenmarcheren va verschillende groepen. Na het betreden van het middenveld.'waar zij zich n ten opstellen, begaven vele groepen zich naar de rand van de sintelbaan om hel binnenkomen van de volgende afdelin gen gade te slaan. Het decor van de op stelling was hierdoor verdwenen en hel geheel maakte een rommelige indiuk. De fakkel met het Olympische vuui werd niet, zoals aanvankelijk was vast gesteld door de fkiloper Hasu, maai door de beroemde athleet Paavo Nurmi. onder luid gejuich van de tienduizenden het stadion binnengedragen. Nadat Nurmi het vuur had binnengebracht was Hannes Kolehmainen, die het vuur mocht aansteken in de schaal welke op de Marathontoren is bevestigd. Indrukwekkend dêlïlê Deze plechtigheid werd voorafgegaan door het massale dséfilé der deelnemers, it om ongeveer 1 uur plaats had. Marsmuziek weerklonk, toen Grieken land conform de traditie de rij opende, tijdens het hele défilé, dat een uur duurde, speelde een militaire kapel pit tige wijsjes, die echter bij tijden vol komen overstemd werden door de don derende toejuichingen, die door de echo'} in het stadion nog in kracht verdubbeld werden. Op Griekenland volgde de kleine groep van de Nederlandse An tillen achter de rood-wit-blauwe vlag, toen kwamen Argentinië, Austra lië, Bahama, België, Bermuda, Brazilië, Brits Guyana, voorop steeds de drager van het schild met de naam van het land, dan de vlaggedragcr die gevolgd werd door de chef de mission, alleen lopend, een groepje andere officials. Ten slotte de athleten, eerst de vrouwen en dan de mannen. Allen kregen ze hun deel in het applaus, dat echter aanzwol tot een kaan toen de sterke Finse ploeg van r 300 man als laatste het stadion binnen marcheerde. De stoet trok langs de loge van de Finse president, waarn deelnemers het staatshoofd groetten door het hoofd naar rechts te wenden. De vlag gen werden geneigd volgens het gebruik van elk land. Het défilé splitste zich op het midden, terrein in zoveel kolomsgewijze opstellin. gen als er deelnemende landen waren heel het middenveld werd een onregel matig gevormd, uiterst kleurig mozaïek, met een front van schilden en vlaggen naar de eretribune gekeerd. De Nederlandse delegatie had tot vlaggedrager de zeiler Simon de Wit. Als chef de mission volgde hem de heer K. J. J. Lotsy, en van de groep officials maakten deel uit de heren mr J. Lint horst Homan, voorzitter N.O.C., dr J. N van den Houten, secretaris N.O.C., jhr L. J. Quarles van Ufford, chef d'équipe hockeyploeg. ir A. A. Paulen, bestuurs lid N.O.C., H. J. Slingenberg. bestuurslid N.O.C., dr C. D. Verrijp, medicus Olym pische ploeg en drs W. van Zijl, die de heer Lotsy als assistent bijstaat. De athle ten liepen, evenals de officials, in rijen van twee. Na het défilé volgde dé begroetings rede van de president van het organi serend comité, de heer Erick von Frenc kell, waarop de Finse president, Paasikivi, in zijn jeugd eveneens een bekend ath leet onder ademloze stilte, de officieie openingsplechtigheid verrichtte met het uitspreken van de voorgeschreven ope ningsformule: „Ik verklaar de Olympische Spelen van Helsinki ter viering vijftiende Olympiade van de moderne tijd voor geopend". Langzaam rees de witzijde Olympische vlag met de vijf ringen aan de hoge mast. De Olympische fanfare schalde door het overvolle stadion, zwermen postduiven werden losgelaten en 21 saluutschoten weerklonken. Een golf van ontroering ging vervolgings door het stadion toen de fakkelloper Nurmi de arene binnensnelde De tienduizenden staarden stil voor zich uit en volgden met strakke blik de ath leet, die op symbolische wijze de geest van sportiviteit van ridderlijkheid van vrienschap het strijdperk binnen bracht. Na de ontsteking van het vuur sprak aarts-bisschop Ilmart Salomies van Finland een kort gebed uit, waarna de slotplechtigheid plaats had: het afleggen de Olympische eed door de turner Meikki Savolainen. Om ongeveer twee ur volgde de afmars der deelnemers. Fins voetbalelftal verloor van Oostenrijk Onder een grijze lucht werd enkele ren na de openingsplechtigheid des avonds het stadion ingewijd met een Olympische voetbalwedstrijd. viel uiteraard aan Finland te beurt, dat voor de eerste ronde van het voetbaltournooi geloot had tegen Oosten- Maar welk een teleurstelling werd deze match voor het Finse publiek. Na een eerste helft, waarin het Finse team vol komen domineerde en met een 32 voorsprong nog maar slecht beloond werd, waren de rollen na de rust pre- omgekeerd. Toen lieten de Oosten rijkse amateurs pas zien, dat zij in hun land aan de professionals goede leer meesters hadden en met een verdiende 43 zege verlieten zij het veld. De Zian-dames wonnen de water- 'polowedstrijd voor de le klasse van de zomercompetitie van de KNZB tegen De Meeuwen met 112. Onze landgenoot F. E. Meynders heeft het nummer sabel personeel ge- op de internationale militaire schermwedstrijden te Breda. Slijkhuis loopt niet op de 5000 meter Theo Saat onder 's werelds beste twaalf sprinters Naar wij vernemen, zal Wim Slijkhuis Donderdag a s. alleen op de 1500 m uitko men en niet op de 5000 m, omdat men ei voor terugschrikt onze landgenoot een t« zware taak op te leggen. Zoals men weet beginnen de series 1500 m enige urer nadat de finale van de 5000 m is gelopen. Onze landgenoot Theo Saat. die ge plaatst werd voor de halve finale op de 100 meter, moest vanmiddag de strijd aanbinden tegen de volgende tegenstan ders: Remigino (V.S.), Mc Kenley (Ja maica), Treloar (Australië), Fort N. Cha con (Cuba) en Jack (Gr. Britt.). Dt tweede halve eindstrijd ging tussen Mc Donald Bailey (Gr. Britt), Dean Smith (V.S.), Arthur Bragg (V.S.), Soukharev (Rusland), Lavy Pinto (India) en Alain Porthault (Franks). De Nederlandse skiffeur Rob van Mes dag moet morgen in de tweede repechage van de wedstrijden uitkomen, daar hij vanmorgen in de herkansing zijn serie won. De twee zonder stuurman van onze roeiploeg, is voor de demi-finale, wel ke morgen wordt gehouden, ingedeeld met Zweden, Gr. Brittannië en Dene marken. In de vier met stuurman is de ploeg van Nereus uitgeschakeld. Van morgen werd in de herkansing verloren van Finland. De tijden over de 2 km waren: Finland 7 min. 0,07 en Nederland 7 min. 04,2 sec. Ned. turnsters gereed voor de strijd Onze damesturnploeg is thans gereed voor de strijd. Morgenmiddag zullen zij beginnen haar krachten te meten met de turnsters van 16 andere landen. Het programma voor de Nederlandse ploeg luidt als volgt: Dinsdagmiddag van 2 tot 4 uur het afwerken van de ver plichte vrije oefeningen, brug, paard- springen en evemvichtsbalk. Woensdag morgen volger, de keuze-oefeningen op dezelfde toestellen en ook de gekozen vrije oefeningen. Tenslotte, hopelijk als klap op de vuurpeil, Donderdagmorgen m half elf de knotsoefening. Chef Buitenl. Dienst gaat als gezant naar Peru Begin September zal de heer Ch. J. H. Daubanton. chef van de directie Buiten landse Dienst van het ministerie van Buitenlandse Zaken en voordien gezant te Mexico, als gezant in Peru naar Lima vertrekken. Hij volgt mr L. A. Gastmann i, die met pensioen gaat. Vrije Evang. Gemeenten De Bond van Vrije Evangelische Ge meenten in Nederland hield in Rotter dam zijn 9ste jaarvergadering. De leiding berusttte bij ds D. W Veldkamp van Hilversum en ds Jac Verboom van Den Haag, resp. le en 2e voorzitter. Aan de vergaderingen ging een bidstond vooraf, geleid door ds Enter sr. In de vacature, ontstaan door het be danken van ds P. B. Müller te Heerde werd als comitélid gekozen de heer C. Duvekot Lzn te Goes. Het bondsblad Ons Orgaan mag zich in een stijgende groei en belangstelling verheugen. In de vacature ontstaan door het bedanken van ds Vermaas als redacteur werd gekozen ds J. Karelse van Goes. Opnieuw bleken zich enkele jongemensen te hebben aan gemeld als student voor de theologische school. In principe werd besloten te komen tot oprichting van een Stichting Kind en Gezin, om kinderen van uit de ouderlijke macht ontzette ouders in gezinnen onder te brengen. Weer een kamp van de G.J.O. geopend Aan de rand van een prachtig dennen bos en met een uitzicht op wijde verten is in slechts weinige weken op een ideaal kampterrein nabij Lheebroek in de ge meente Dwingeloo een kamphuis van de Bond voor Geref. Jeugd Organisaties verrezen. Zaterdag was niet alleei mooie kamphuis gereed, maar was het kampterrein, waarop zeven grote tenten staan, ingericht en dus kon de officiële opening plaats hebben. Daartoe waren velen Zaterdagmiddag in Marke, zoals het kamp genoemd wordt, bijeengekomen. Als voorzitter van de Kampcommissie overhandigde de heer P. Koelmans uit Velzen de sleutel van het gebouw de bondsvoorziter, ds J. C. J. Kuiper uit 's-Gravenhage-West, waarmede de in feite de resultaten van haar arbeid overdroeg. Ds Kuiper zeide dat hetgeen in De Marke zal geschieden, niet los staat van wat de laatste tijd ir bondswerk tot uiting is gekomen. In de naoorlogse jaren is krachtig gewerkt het jeugdwerk te brengen op het plan waarop het behoort te staan. De G.J.O. heeft reeds kampen in Drie bergen en Beekbergen. Het Ondernemingspensioenfonds. Bij de Ned. Uitgeversmij te Leiden is in de serie Het Moderne Bedrijfsleven dit werkje versohenen, geschreven door mi N. W. A. van Eijk. Het geeft een toelich- de volledige tekst van de Pen- tl spaarfondsenwet. VIER DAGEN GEZONDE ONTSPANNING EN ALS TOPPUNT VAN GENOT Op één der vele eilandjes voor de kust Met zeilers van vele andere naties de Nederlandse zeilploèg ondergebracht op het eiland ..Meren-Kavyat", een van vele eilandjes langs de Finse kust. Het hier. honderden jaren geleden ge bouwde fort doet dienst als clubhuis en is daartoe geheel verbouwd. Ook hier blijkt weer. dat de Finnen kosten noch moeite gespaard hebben om het hun gas- naar de zin te maken. De zeilers slapen bij leden van de zeilverenigingen hebben overdag hun verzorging op het verenigingseiland, ongeveer 500 meter uit de wal. Maar niet alleen voor de be manningen, ook voor de schepen is goed gezorgd door een kostbare uitbreiding (Advertentie) "l^oor grootverlofgangers bestaat de mogelijkheid om voor de Koninklijke Landmacht (leger) in militair verband uitgezonden te worden naar Nieuw- Guinea. Inlichtingen en aanmelding mondeling of schrifte lijk bij het Aanmeldingsbureai; Nieuw-Guinea, Nieuwe Frederikkazerne, van Alkemadelaan, geb. E 4. kamer 17, 's-Gravenhage, telefoon 18.50.70. Tn verband met de aflossing van Korea-vrij wllli- "•«ers, die een jaar in Korea hébben gediend, bestaat bij het NEDERLANDS DETACHEMENT VERENIGDE NATIES opnieuw gelegenheid tot dienstneming. A anmelding dient mondeling of schriftelijk te ge- ^*-schleden bij het Aanmeldingsbureau Korea, Nwe Frederikkazerne, van Alkemadelaan, geb. E 4, 's-Gravenhage. Tel. 185070. militaire dienst zijn geweest. van srtergers, vlonders, een helling, hijs inrichtingen enz. Vanzelf heeft ook het fort-clubgebouw een uitbreiding moeten ondergaan. Er is een grote eetzaal, voor ieder een opberg- mond. L J kast voor kleding en takelage, een droog- inrichting voor de zeilen enz., geen won der, dat men hier hier de zin heeft, want het zijn geen halve maatregelen, die zijn genomen. Het zeil water is voldoende open om geregeld van wind zekerd te zijn. Met Westelijke winden bevindt de lager wal van de Botnische Golf zich hier en het zal er dan ook danig kunnen spoken. Voor de kleinere klassen i6 hierin voorzien door de mogelijkheid meer landinwaarts een baan uit te zetten. Ook is ieder team een kleine sleepboot ter beschikking gesteld, zodat iedereen zoveel mogelijk onafhankelijk is. Het enige, dat ontbreekt, maar waarvoor zelfs de Finse organisatoren niet konden zorgen, i6 het goede zeilweer. Tegen alle traditie in heeft het hier tot nu toe veel geregend, hetgeen voor de wedstrijdzei- grote ongunstige invloed is. Men laat de zeilen daarom niet zonder nood- Fabriek zaak verregenen. Elk uur wordt overi- tinit' gens gebruikt door onze mensen en niets millioen winst wordt aan het toeval overgelaten. dividend. kamer 19a, Ook zij, die nimmer ii komen voor uitzending i 19 tot 30 jaar "(voor onder- DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID/ Van het erf van School en Kerk Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Vinkeveen en te Aalst (toez cand. G. van Estrik te Mourik. Toegelaten tot de Evangeliebedie ning J. P. van Dooren. Thorbeckestraat 78, Leiden, G. Griffioen. Reigersweg 54, Apeldoorn, G. J. v. d. Heide, Nr 63, O. L. Vrouweparochie, H. D. Homan, Herv. pastorie te Hulst, H. Nijeboer, K 77 te Ebbenbroek bij Bergentheim, A. J. Plug, De Hezenberg te Hattem, G. Julius, Nieuwbeets (Fr.) en M. G. Kapstra, Havenstraat 12, Woerden. Geref. Kerken eroepen: te Middelstum Th. Boers te Uithuizermeeden. angenomen: naar Hasselt cand. H. B. Weyland te Breda, die bedankte Baarland. Giessen-Rijswijk, Twijzel •or Wierum. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) roepen: te Bilthoven F. van Dijk te Heerenveen. Evang. Luth. Kerk Tid tot reserve legerpredikant met standplaats Nijmegen ds W. F. ten Rouwelaar, laatstelijk predikant te Ede. M.O. LICHAMELIJKE OEFENING. UTRECHT, 21 Juli. Geslaagd: H Ph J Strijers. H Wille. 's-Gravenhage. B Cornet. Haarlen G J M Nlewerth. Houten. J C Moozei lcht. H P G Lortije, Schlmmert. F n Ootjen. Rotterdam. L C H M Melis. He! Lobith, A M Pelser Rosmalen. F W M va Schuylenburch. Am van Rooy. Eindhoven (Advertentie) Wèg die pijn die Uw nachtrust, Uw humeur en Uw lust tot werken ver- stoort. Neem bij hoofdpijn, I kiespijn, zenuwpijn een paar ...die helpen direct! De N.V. Eternit v/h Eerste Ned. 'an asbest-cementplaten „Mar- Amsterdam boekte 1,6 (1,4) declareert 15 (15) pet EXAMENS Aan de Theologische School van de Chr. Geref. Kerken te Apeldoorn zijn geslaagd voor het admisie-exameni de heren J. Brands te Ermelo, J. de Jong te Rotterdam, C. Langbroek te IJmuiden en H. B. Oosthoek te Utïecht. EXAMENS M.O. HANDELSWETEN SCHAPPEN AMSTERDAM. 19 Juli. Geslaagd voor e EXAMEN ENGELS M.O.-A- AMSTERDAM. 19 Juli. Geslaagd voor ex. J Eyken, Den Haag, A. AMSTERDAM. 21 Juli. Geslaagd: de dame» Oegstgeest, ASM van Burer •avenhage. C M Gaasbeek-Var E C Boeki Schele. '«-( Wielink. Ai nel. Scheveningen. J M J Laudij, Amster- Verontwaardiging over preek van „rode" deken De „Tode" deken van Canterbury, dr Hewlett Johnson, die gisteren de avond dienst in de kathedraal van Canterbury leidde, heeft van de kansel veertig minu ten lang zijn beschuldigingen, dat de ge allieerden in Korea een bacteriologische oorlogvoering toepassen, herhaald. Verscheidene kerkgangers hebben tijdens deze preek de kathedraal ver laten. Na de dienst hebben het conser vatieve Lagerhuislid van Canterbury, Baker White en een lid van de gemeente raad bij de aartsbisschop van Canter bury, dr Fisher, geprotesteerd tegen het gebruik van de kansel v tische propaganda. Het lied der aethergolven it 22 Juli 1952. Hilvi AVRO: 7.00 Nieuws 7.15 Gram VPRO Dagopenihg AVRO; 8.00 Nieuws 815 9.00 Morgenwijding 9.15 Gram 9.30 Vo< huisvrouw 9.40 Gram 10.50 Voor de kle Voor de zieken 11.30 Planorecital 12.00 e muziek 12.33 Voor het plattelai i en orgel 1.00 Nieuws 1.15 Gr; Promenade-orkest 2.00 Gev program: Gram 3.46 Orkestconcert 4.15 „Dit is mijn lievelingsmelodie", muzikale enquête 4.45 Kinderkoor 5.15 ..Dit is uw land, uw volk", "tbeeld 5.30 Volksliederen 6.00 Olympi- Spelen 6.30 Nieuws 6.46 R.V.U.: H. J. A. Schintz: „Canada: Brandwacht in de Rocky Mountains" 715 Piano 7.30 ..Paris vous parle" 7.35 Lichte muziek 8.00 Nieuws 8.05 Latijns- anse muziek 8 45 „Ik weet, ik weet, liet weet" 9 00 Disco-causerie 9.45 orkest 10.15 Olympische Spelen 10.30 10.45 Buitenlands overzicht .ll.r York Calling 11.20—12.( iek 7.30 Gram 7.41 Morgengebed r de huis- 10.00 Voor Dansmuziek. Hllv» a II. 2 KRO: 7.00 Nieu\ 7.15 Verstoorde JeUg(Mefde door MAARTJE ZELDENR1JK Ja Jan weet je het dan allemaal? Maar het zult kunnen vermaken, als ik werk. En als ik dan terug zijn en dan is er bruiloft in de Beemster. IS niet zo 'hè7 Ik heb het nooit geloofd en thuis., 's avonds thuis kom, ben jij er om me te ver- „Het zal er éen worden", heeft Meijer gezegd, met vader en moeder durfde ik er nooit over te welkomen.." „waarover de buurt nog jaren zal spreken! Re- snréken Vader zei altijd maar: Jan komt wel te- „Jan, je meent het aUemaal? Gaan we nu gauw ken maarl rug Heb maar geduld En.hij heeft toch gelijk trouwen?" Jan zwaait en langzaam worden de mensen daar ffPkreeen hoewel ik wel eens gewanhoopt heb." „Vast, Ida. Na de Braziliaanse reis gaan we kleiner. De twee sleepboten trekken het grote Tan Pine rechtoD zitten en keek het meisje diep samen naar een huisje kijken, niet te ver van vrachtschip langzaam naar de Nieuwe Waterweg, In rfp hptraande oeen Ida de mensen, die dit Den Haag af en dan bouwen we daar verder aan naar zee. Daar zal het schip op eigen kracht ver- allemaa) gezegd hebben,"hadden gelijk. Ja, ik was ons geluk. Met ons tweetjes.." der gaan op goed geluk af dat het niet op een Sier helemaal vergeten. Ik leerde al ja- lieveling, w,t ben ik blij, dat je terug- mijn «oot ot f ren geleden een ander meisje kennen en ik gekomen bent.. er is oonog moet het eerlijk zeggenze heeft een diepe in- „Ida, schat van druk op me gemaakt. Het is zover gekomen, dat we ons zouden gaan verloven. Maar zij heeft het af gemaakt. Omdat ze te weten kwam, dat jij er nog was. Nu ben ik vandaag teruggekomen. Eigenlijk om afscheid te nemen van mijn oude moeder, omdat ik over een paar dagen een lange reis ga maken, naar Brazilië. Die reis is nood zakelijk en ik denk, dat ik wel een maand of drie wegblijf. Ja, Ida, de mensen hadden gelijk. Ik was je vergeten en je portretje, dat je me eens gegeven hebt, toen ik naar Delft ging om te studeren, lag in een verborgen hoekje bij me thuis. Ik dacht, dat ik in dit wereldje, in de Beem ster niet meer thuis hoorde. Maar toen ik van avond hier kwam en al het oude bekende, ver- moaaue en nei zijn sievum ecu paai lucnbicu en - trouwde weer zag, toen dacht ik: dit kan ik toch ?en zakenman, die aan boord zijn en aan de rai- h/t schin nlf^l^Pt Mn hehnnrHike cnplhefri niet loslaten. Hier ben ik uit voortgekomen en ling terugzwaaien naar de achterblijvenden. behoorlijke snelheid hier hebben wij samen onze gelukkige jeugdjaren Een van hen iS" ingenieur Reising, die in op- veraer naar zee- doorleefd Hier hebben wij elkander dieper leren Jracht van de N.V. het transport van zes grote Na de eerste roes is er een onbehaaglijk ge kennen en leren liefhebben Ik heb gedacht, dal locomotieven naar Brazilië begeleidt. Hij zal ze voel overgebleven. Gisteravond heeft hij nog een mijn liefde voor jou gestorven was. Daarvan was ook in dat land inrijden en officieel aan de Bra- lang gesprek gehad met zijn oude studievriend ik overtuigd. Tot vanavond, toen ik jou daar zag ziliaanse Spoorwegen overdragea Na dit trans- Gerard. Die is juist teruggekeerd uit Duitsland staan bij de eenden. En toen ik jou, na al die port zullen er nog drie volgen. Over enkele maan en zal, met het oog op de oorlog, daar niet meer tijd weer in mijn armen hield, wist ik, dat die den zullen er dan vier en twintig nieuwè, in Ne- heen gaan. Waarschijnlijk zal hij in Engeland liefde nog leefde Ja, Ida, ik houd nog van je derland gebouwde locomotieven rijden over de toezicht gaan houden op het in elkaar zetten van en ik geloof, dat ik je niet meer kan missen Braziliaanse spoorwegen. de locomotieven, waarvoor iedere dag uit Neder We zullen samen trouwen en gelukkig zijn We Daar, op de kade, staat Van der Ham, die hem land onderdelen worden verscheept. In het bedrijl kopen een mooi huisje, ergens buiten, waar jij uitgeleide heeft gedaan En even verderop Meijer van Van der Ham wordt in een hoog tempo ge- kippen en eenden kunt houden en waar jij je en zijn dochter. Over drie maanden kan hij weer werkt: er zijn machines nodig in de wereld! de wereld en de Duitse onderzee boten zwerven over alle zeeën van Europa. De tweede stuurman komt naast Jan staan en reikt hem zijn kijker over. Nu kan hij die men sen nog juist zien. Daar keert Van der Ham zich om naar zijn auto en rijdt weg. Even later gaan ook Meijer en zijn dochter naar het Fordje. Ze zullen de reis naar de Beemster weer samen te rug maken. En Ida zal weer opnieuw wachten, tot Jan terugkomt. Maar nu is ze zijn verloofde Jan draagt haar ring en zij de zijne. Jan geeft de kijker terug en wandelt dan naar Hoofdstuk 15. de kleine hut, die hem is toegewezen. Hij heeft Op de kade in Rotterdam staat een aantal men- in zijn koffer moe" sen te wuiven. Het zijn er niet veel, want de te^°* fift" JSff.,.* tnmt Poin7AnH ..Poseidon" heeft eigenlijk geen passagiersaccom- Rntfan- modatie en het zijn slechts een paar toeristen en kl,kt hlJ .naar h?t landschap, dat verglijdt. Rotter zakenman, die aan boord zijn en aan de rai- ichtbak. 11.00 Voor di doneert 12.55 Zonne- orkest en solis tig?" 4.00 Vooi Voor de, kind. Jeugd 5 45 Regeringsuitzem 5.15 Felicitaties •nlof 5.00 voor de L. Hane. .cc"„ "aue 'n de maak" dualiteiten 6.20 Gram 7 00 7.30 Gram 7,40 „Ditis muziek 8.00 Nieuws 8 08 io Philharmonisch Orkest iKrijK. Nationaal Programma. 249 en i«"J?iWohe mu2iek 12-30 Concert leuws 1.45 Gram 2.00 Nieuws 2 05 r imcrikaanse muziek 7.01 Concert FIuit en c'avecimbel Brussel. 324 m. ïram 1.00 Nieuws •ram 2.46 Strijkkw lammondorgel 41 rgel 5.00 Niei 12.00 Omroeporkest 12 34 1.15 Tuinbouwkroniek 120 artet 3.20 Pianorecital 3.30 00 Gram 4.30 Hammond- 5.10 Gram 5.15 Voor de 1 5 50 Boekbespreking 6 00 rtet 6,20 Gram 6 30 Voor Vieuws 7.30 Hoorspel 9.00 suws 1.10 Gram 5 ziek 6.30 Koorzang ïcert 7.30 Gram 7 5 Omroepkoren en 10 Gram 10.50 Niei Omroeporkest Nieuws 5.15 Lichte 45 Gram 7 00 Orgel. s Service. 330 m. 12.1 mma 1.00 Nieuws 1 1.55 Sport 2.00 Cor 3.45 Lichte muziek 4. lagazlne" 5.00 Vot Klankbeeld 9.0( 6.00 1 progra Voordra s 9.15 Ci ht 10.20 Piano: it 11.00 Nieuws, land BBC Light Programme, li m. 12.00 Park '1 12.30 Sport 3.00 Sport 3.30 Pianöreci- Eng. t 12.15 Orgel- 2.00 Cor i z uu uoneert -i no s 1-— -°'- T 5.00 Lichte muziek 5. .15 Hoorspel 7 00 Nieuw 7.30 Gev programma 815 Gev programma 9.30 Klankbeeld 10 vb 10.15 Sport 10.30 Lichte muziek II Iracht 11.15 Orgel, viool en soprai 11.56 Nieuws. kin dagboek Sport 6.35 7.25 Sport ww rn Krabben en peuteren maakt de Hllld* k,WfllU steeds erger. De helder uitslag Wï*«gSS.S smet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN MWvMWvMW» U krachtig met volle vuist op een granieten róts slaat, zal het U moeite kosten U voor te stellen dat de aarde met haar stenen schaal een veerkrachtig lichaam is. En al moge deze veerkracht ten opzichte van uw vlees en botten dan niet vol doende duidelijk aan de dag treden, de elasticiteit van de aardkorst blijkt toch duidelijk uit het feit dat grote delen van de stenen bodem bij hevige persing naar boven uitwijken en al dus gebergten vormen, of dat zy naar beneden worden gedrukt en op deze wyze diepe troggen in de oceanen veroorzaken- Deze elasticiteit van de steenschaal kan echter eerst aan de dag treden wanneer er zeer grote krachten werk zaam zijn, en de menselijke vuist kan hiertoe nog steeds niet worden ge rekend. Zodat U bij elke vuistslag op graniet uw kwetsuren zult moeten in casseren zonder de steen van vorm te zien veranderen. Maar door de zon en de maan kunnen dergelijke krachten wel worden opgebracht. De aantrekkingskracht van de maan op de aarde is één-negenmillioenste deel van de zwaartekracht, en de aan trekkingskracht die van de zon uit- 8aat is het 5/11 deel daarvan. Dat lijkt weinig gelukkig, want anders werden we allen van de aarde af getrokken! maar op de totale aard- massa maakt dit een geweldige kracht uit. We kunnen dit bij de vloed dage lijks constateren, wanneer we waar nemen hoe de maan door haar aan trekkingskracht de zeeën wegtrekt van haar oevers en deze loodrecht on der zich opstuwt tot hoge waterbergen. Maar niet alleen de oceanen hebben deel aan eb en vloed, ook het elasti sche vasteland doet aan deze beweging mee. Het punt van het aardoppervlak waarboven de maan haar hoogste stand bereikt, wordt door dit hemel lichaam omhoog getrokken, evenals de vloedbergen in de oceanen worden opgeheven. Ook aan de oppervlakte van de vaste aardkorst ontstaat dan een sterke welving, die in 24 uur om de gehele aarde heenloopt. Deze wel ving van de bodem is uiteraard niet zo groot als die van het zoveel makkelijker te vervormen water, doch bedraagt in de tropen altijd nog iets meer dan 30 cm. Hier in Europa is de waarde wat lager en komt neer op 25 cm. Dat betekent dat uw huis dagelijks ongeveer V* meter in de hoogte wordt getild. Maar niet alleen uw huis, ook het dorp of de stad en het gehele land. In het dagelijks leven bemerken wij van deze eb- en vloedbeweging van de bodem gelukkig niets, omdat ons het vaste punt van Archimedes ont breekt, maar de fijnzinnige waarne mingen en berekeningen der astrono men hebben ons in dezen niet in het onzekere gelaten. Over de berekeningen der sterren kundigen valt nog veel belangwek kends te vertellen. Want. zoals U wel licht zult weten, was de komeet van Halley het eerste hemellichaam welks baan, uitfluitend op grond van bereke ningen, twee eeuwen geleden kon worden voorspéld. Maar de ironie van het lot wilde dat juist een onbe kende amateur deze komeet het eerst ontdekte! Daarover morgen. Nadruk verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4