Solexw-- Boven elke kilometer spoor hangt bijna 5000 kg koper in de lucht Electrificatie van Leidens hoge spoorbaan begonnen AUTOBANDEN H. WALENKAMP Zn, Turfmarkt 5, Tel. 20050 Voorstel over vernietiging van krasbodems aangenomen Nieuwe methode van lossen en laden op Leidse markt nieuwe leidsche courant VRIJDAG IS JULI 1952 Millioenenplan woidt werkelijkheid Trekkenvan bovenleiding nog niet zo eenvoudig ER ZIT SCHOT IN DE spoorwegwerken in en om de Sleutelstad. Als er geen onverwachte tegenslagen komen, hopen N.S., zoals wij reeds meldden, vóór de 3-Octoberfeesten met hun treinen naar de hoge spoor baan te verhuizen. Voordien moet er nog wel een en ander gebeuren. Zodra de ontlastingsvloeren bij het viaduct Haarlemmertrekvaart gereed zijn, zal worden begonnen met het opvullen van de gapingen in het baanlichaam aan beide kanten van het viaduct, waarvoor nog 4000 kubieke meter zand nodig is. Daarna zal de verhoogde spoorbaan ook voor werktreinen uit het Noorden te bereiken zijn. Het plaatsen van bovenleidingsmasten benoorden het viaduct Haarlemmgrtrekvaart en het leggen van de spoorstaven tussen het genoemde viaduct en hulpviaduct Rijnsburgerweg is in volle gang. Maar aan de zuidzijde van het uitgestrekte werkterrein is men nog een stap verder. Hier is men al aan de volgende fase begonnen: het electrificeren van de verhoogde spoorbaan. Dat dit nog iets meer is dan het simpele spannen van een paar draden, moge uit het volgende blijken. Ook hangt men de rijdraad niet recht boven het spoor, maar zig-zag. Dat be tekent, dat de draad bij het ene portaal 35 cm links, bij het andere 35 cm rechts De rijdraad is niet zo maar een stukje koperdraad, dat zo'n beetje midden bo ven het spoor wordt opgehangen. Dat ophangen is aan talloze voorschriften gébonden. Zo moet de draad overal op gelijke hoogte boven het spoor hangen, hij mag niet doorbuigen. Als de draad dat wel zou doen, zou de stroomafnemer van de electrische tredn( men weet wel: dat geval op het dak) bij elke „zak" van de draad een stevige klap krijgen en daar kan zo'n ding nu eenmaal niet tegen. Bovendien zou de stroomafneming zeer onregelmatig worden. Maar elke draad, die men tussen twee punten op hangt, zakit t.g.v. z'n eigen gewicht wat door. Ook dit probleem heeft men weten op te lossen. Kunstgreep Men heeft een kunstgreep bedacht. Tussen de palen, waaraan de bovenlei ding wordt opgehangen, spant men eerst een draagkabel. Daaraan wordt nu een groot aantal verticale koperdraadjes op gehangen, waarvan de lengte varieert met de doorzakkiing van de draagkabeL Zodoende kan de eigenlijke rijdraad, die aan de korte eindjes worden opgehangen, op precies dezelfde hoogte boven het spoor worden bevestigd, of de draagkabel nu veel of weinig doorzakt. Maar ook dit is nog niet voldoende. De rijdraad moet netjes strak hangen. Daar om worden oan de anderhalve kilometer spaninrichtingen gebouwd. Met het plaatsen hiervan is deze week een begin gemaakt. De rijdraden worden strakge trokken door een met gewichten belaste span rol, die een trekkracht van 1000 kg op de rijdraadi uitoefent. Doorbranden uitgesloten De bovenleiding moet geschikt zijn voor de sterke stromen, die de electrische treinen opnemen. Zij mag niet door branden, ja zelfs niet warm worden, want dat betekent verlies van warmte. Daarom neemt men de draden vrij dik en gebruikt men altijd twee rijdraden vlak naast elkaar. Ook de draagkabel en de korte ophangkabeltjes vormen een weg voor de stroom. En als extra maat regel spant men over de portalen naatst het spoor nog een versterkingsleiding. Alles bij elkaar komt het er op neer, dat boven het spoor een koperen staaf van 2 cm breed en 2 cm dik aan de stroom ter beschikking staait. Of anders gezegd: boven elke kilometer spoor hangt bijna 5000 'kg koper in de lucht KON. ERK. PITMANSCHOOL STENO, TYPEN, TALEN ETC. PLANTSOEN 65 TELEF. 26558 E.H.B.O. reikte diploma's uit De vereniging voor E.H.B.O., dienst Leiden, heeft gisteravond in de Jacoba- zaal van de Burcht weer de jaarlijkse diploma-uitreiking gehouden. De voor zitter, de heer L. H. Piek, sprak een kort welkomstwoord, speciaal tot de vertegen woordigers van de zusterverenigingen en de docent, dokter J. W. Postma. Deze bracht hulde aan de instructeurs en ir.struetrices voor het vele werk, dat zij hebben vrricht en reikte daarna op humoristische wijze de diploma's uit. Op hun beurt werd aan dokter Postma en zijn echtgenote dank gebracht voor hun moeite. Geschenken vergezelden de woorden. De rest van de avond werd ge vuld met een prgoramma van muziek en zang door de Gibato's onder leiding van de heer A. J. Feitenburg. Alleen de spreker... Gisteravond zou een bestuurslid van de Leidse Jeugdactie in het clubhuis van Westerkwartier sprekèn over het onder werp: Hoe besteedt de schoolgaande jeugd de vacantie? Daar er niemand was verschenen behalve de spreker ging de lezing niet door. PUZZLE- P ROMINENTEN 1. M. J. Zoutendijk-de Haan, Paul Krugerstraat 17a, Leiden; 2. A. Imt- horn, Kanaalstraat 54, Rynsburg; 3. W. Faas, Wilhelminastraat 47, Lisse. het hart van het spoor hangt. Waar- dit doet? Opdat de stroomafne- an de electrische treinen gelijk matig over de volle breedte zullen slij ten en niet slechts op één plaats een diepe groef in het sleepstuk zal ontstaan. Men ziet, aan alles is gedacht Lijntrekkers Al met al is 'het duidelijk, dat de „lijn trekkers van de bovenste plank" zo noemt men de werkzame dradentrekkers in spoorwegterminologie wel geen ge makkelijk werkje hebben. Hoog' op de speciaal voor dit werk ontworpen mon tagewagens knopen zij de eindjes aan elkaar en trekken de stukken koper draad van de reusachtige haspels. Spe ciaal het aanbrengen van de draagkabel is niet eenvoudig, want die moet bij elk portaal er overheen worden gelegd. Deze kabel komt dan te rusten op een isolerend draagkabelblokje. Dan wordt de rijdraad opgehangen, voorlopig nog maar met ijzerdraadjes. Pas als de ge hele draad hangt, volgt de fijne afwer king: nauwkeurig wordt bij elk ophang- kabeltje de juiste hoogte gemeten. Daar komt nog heel wat rekenkunde en na tuurkunde aan te pas. En dat spannen van die draden gaat nu nog wel, zolang het maar een recht stuk baan betreft. Maar als men aan het emplacement toe komt, wordt het één grote warboel van draden, want alle wissels moeten van bovenleiding en speciale isolaties wor den voorzien. Maar zoals gezegd, die lijntrekkers weten er wel weg mee Het „trekken" van de rijdraad Jaap Stotijn en Leo Mens Zomerconcert in de Pieterskerk De zomer is terecht het seizoen van de kerkconcerten en het is stellig toe te juichen, dat voor deze vorm van concert leven tegenwoordig meer belangstelling bestaat dan vroeger. Ook voor dit op treden van Jaap Stotijn en van de be kende Leidse organist Leo Mens bestond een zeer bevredigende belangstelling. De uitvoerenden hadden dit program ma kennelijk een zekere stijleenheid wil len geven door bijna uitsluitend binnen het gebied der barokmuziek te blijven. Bo vendien is de literatuur voor beide in strumenten in die periode zeer over vloedig geweest. Stotijns prachtige ver tolking van werken van Loeillet, Tele- man en Marcello sloten uiteraard zeer goed aan bij orgelwerken van Handel en Bach. Een zekere monotonie in sfeer viel echter moeilijk te vermijden. Stotijn bespeelde de hobo zoals gewoon lijk met meesterschap: vooral in de sonate van Loeillet en in het largo en allegretto van Marcello wist hij een ongekende diepte van expressie en een grote volheid van klank te bereiken. Leo Mens opende het programma met twee 16de-eeuwse werken, n.l. van O- brecht en van Isaac. Hoewel over de uit voeringspraktijk der 16de eeuw en in het bijzonder omtrent de rol, die het orgel CEBR. VAN ULDEN Electrolasch gaat herkapitaliseren Naar wij van de directie der N V. Ne- derlandsche Electrolasch Maatschappij vernemen, is door commissarissen en directie besloten, gebruik te maken van de mogelijkheid tot herkapitalisatie. Het kapitaal, groot ƒ960.000, zal wor. den vergroot met ƒ640.000, zodat aan iedere houder van 1500 aandelen A en/ of B twee nieuwe aSidelen, elk groot ƒ500, zullen worden verstrekt. Bovendien zal tegelijkertijd 25 pet in contanten worden betaald. Onder aftrek van 15 pet dividendbelasting, over de totale uitkering van 83 1/3 pet. Uit deze 25 pet kunnen aandeelhouders de maxi maal te heffen 20 pet belasting voldoen. Er zullen uitsluitend aandelen a ƒ500 beschikbaar worden gesteld. In verband hiermede herinnert de directie de hou ders van onderaandelen a 100 nominaal aan de mogelijkheid, om per veelvoud van ƒ500 nominaal deze te verwisselen tegen aandelen ƒ500. daarbij speelde, nog steeds vele proble men bestaan, komt het ons toch vc dat deze muziek essentieel vocaal is, dat haai-, bij gevolg, toch enigszins ge weld wordt aangedaan bij een uitvoe ring op het orgel. Het stemmenweefsel krijgt iets geforceerds. Bovendien leek ons het geprononceerde gebruik van mixturen minder gewenst, al kan dit mogelijk ook aan een hebbelijk heid van het orgel te wijten zijn. Swee- lincks echofantasie daarentegen is, even als de overige werken in dit genre, on miskenbaar voor orgel geschreven. Mens wist de klanksfeer en de harmonische rijkdom van deze vroeg-17de-eeuwse ziek uitstekend tot hun recht te doen komen. Geheel in zijn element was Mens echter eerst in enige koraalvoorspelen en in de fuga in c moll van J. S. Bach. Vooral in dit laatste werk. magistraal en toch spiritueel, bereikte de organist zijn hoog tepunt. Wel menen wij. dat deze vertol king aan relief nog had kunnen wini door een grotere strakheid in tempo rhythme; soms verrast een kleine slor digheid. Bovendien zou er wellicht over enkele détails in de registratie te twisten zijn, doch dit is voor buitenstaanders steeds zeer hachelijk en wij voegen ons hierin gaarne naar de organist, die zijn orgel uiterhard door en door kent. Wij hopen, dat dit zomerconcert niet het laatste van dit seizoen zal zijn. J. van der Veen. Lichamelijke oefening M.O. Onze stadgenote mej. H. van Leeuwen en de heer D. van Haaren zijn te Utrecht geslaagd voor het examen lichamelijke oefening M.O. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Jan, z v J van Alphen en J Sierat: Jansje. d v J Rijnsburger en W Lasschuijt; Hendrina, d v J Geijte- man en H van Rijn: Fred, z v S Roode en E Kuberg; Antonie J, z v C Sip en J H van Welie; Guido W M z v C M Pijnaker en M Bakker: Willem, z v J A Beekman en G van Eijk; Frederica T H, d v A J Pelgrim en J M W Vervoorn; Johannes D, z v D Nieuwenhuijsen en J Slingerland- OVERLEDEN: J C van Vreedendaal. wedn-, 84 jr: D Vijlbreif, wedn, 75 jr. ONDERTROUWD: F G van Tongeren en C M van Dorsten; F H Bekken en J M Devilee; J C Jongenelen en C G Ro- zemeijer: J F de Groot en M E Nieuwen- hoven; K van Putten en W P Feenstra: N de Water en W Kesseboom: W Brou wer en C Th de Winter; PAW Jansse en A E D Otevauger; M Jansen en G van Meurs. GEHUWD: J M v d Velden en J Visser. Advertentie/ R- 6. STOKVIS ZONEN N.V. - V.r, der HEEM/EN Af product SOLEX Service-Sta tion voor LEIDEN De Hyacinth bijeen Gisteren heeft de vereniging; De Hyacinth haar ledenvergadering gehouden. Een belangrijk punt was het bestuursvoorstel, dat de vernietiging van kras- en scheur- bodema bij de kweker thuis moet geschieden. By de vorige regeling moesten de bollen namelijk worden vervoerd en er was gebleken, dat de regeling, die de handel in deze minderwaardige bollen moest tegengaan, weinig effect opleverde. men de handel in de kras- en sahe>urbodems met de nieuwe metbode meer de kop kan indrukken, meende bet grootste deel van de vergadering i-n twijfel te moeten treikken. De voorzitter, de heer Jac. Nieuwenhuis, zei echter, dat men het experiment maar eens moest -proberen, waarmee de vergadering ac- coord ging. Er was een tekort van ƒ1484,43. De begroting voor het volgend jaar Liet een eindcijfer van. 29.500 zien. Tot bestuurs lid werden in de vacatures van- de heren K. Verdegaa'l en F. Veldhuyzen van Zan ten gekozen de heren J. Jonkheer en Fr. v. d. Mey. In het jaarverslag van de heer Van der Lean werd het verloop van enkele vak- en cultuurtechnische pro blemen belaöbt. Uit het keuringBverela-g van de direc teur van de keuringsdienst, de heer Van Limburg, bleek, dat het geelziek -tame lijk grote vormen had aangenomen. De heer Van Limburg vroeg zich echter wel af, of de voor sommige kwekers ernstige schade wel nodig was geweest. Weliswaar was het weer ongunstig, maar dat geeft nog niet het reoht over geel- MULO-examens te Leiden Voor het examen mulo zijn gisteren Leiden geslaagd: K. Drexhage, Alphen m den Rijn; H. Oosterom, idem; M. Jon- geneel, idem; L. Teegelaar, Leiden: H. J. d. Klein, idem; M- van Egmond, Rijns burg: G. W. v. d. Gugten, idem; A L. de Kort, Katwijk aan Zee; H. A. van Duijn, idem: C. Vredeveld, Leidschendam; C. M. Knol, Leiden; M. van Dam, idem; G. J. Burger, Alphen aan den Rijn; G. Vogel, idem; L. van Wijk, Leiden; J. Tesselhoff, idem: B. S. de Vries, idem; D- van Pij len, idem; E. B. den Hartog, Alphen aan den Rijn; W. P. M- Horig, Zoeterwoude; G. de Koning, Leiderdorp; H- E. Fraij, Hazerswoude; A. den Braver, Hazers- woude Economische politie rechter Bloembollenteler krijgt f 1000 boete Omdat hij te veel bloemen had gesne den, moest een bloembollenkweker uit Warmond terecht staan, voor de Haagse economische politierechter. De mat een vergunning om van een bepaalde oppervlakte te snijden. Hij had zich ech ter niet aan die bepaling gehouden, maai van het gehele perceel gesneden, zij het dan niet voor 100 pet. Verd. meende, dat hij overal zou mogen gaan, als hij maar niet boven het percentage uitkwam. Wel gaf hy toe wat te veel te hebben gesne den. De extra-winst zou f1750 zijn ge weest. De officier van justitie ergerde er zich aan, dat deze overtreding geregeld komt. Men zou er op deze wijze de klad bij de bloemenhandel in brengen. Hij eiste tenslotte f 1500 boete of zes maanden. Het werd f 1000 boete of drie maanden. Hyacinten niet Ingeleverd Een bloembollenkweker uit Noord- wijkerhout had niet aan de verplichting voldaan om zijn hyacinten in te leveren en hij had zich zo een schade van ruim f 68 gespaard. Het was slechts uitstel van executie, want nu eiste de officier van justitie f75 boete tegen hem en werd de kweker veroordeeld door de economische politierechter tot f 100 boete of 40 dagen. Verpacht zonder toestemming Een mevrouw had in Hazerswoude twee hectare bouwland verpacht, zonder dat zy daarvoor toestemming van de grondkamer had. Zij was nu voor de eco nomische politierechter in Den Haag ge dagvaard, maar haar man was in haar plaats verschenen. Officieel werd de zaak bij verstek behandeld. De officier justitie achtte de feiten bewezen, ras geen toestemming verleend ei ook geen schrifteiyke overeenkomst. Ons land sukkelt nog steeds met te nig grond, vandaar dat de pachten in de hand moeten worden gehouden. Inderdaad zijn de toegestane pachtprijzen laag. aldus de officier, maar hier moet zich maar by neerleggen, want men mag de wet niet overschrijden. Omdat het hier geen ernstig geval betrof, requireer- de hy f60 boete of 30 dagen, met de mededeling er by, dat hercontróle zal volgen. Het werd tenslotte f25 boete of 10 dagen. ziek te spreken, alsof het plotseling uit de Luch; was komen vallen. Nog iets over de kras- en scheur- bodems. Niet in ai-Ie geva-lien zullen deze -bol-len vernietigd moeten worden. „mooie" krasbodems zuiden aan broeiers verkocht mogen worden, mits de keu ringsdienst de bolien eerst heeft gezien en de bollen onder toezicht van deze dienst naar de broeierscentra zyn ge bracht om daar, eveneens onder toezicht, te worden afgëbroeid. Agenda vogi Leiden Zaterdag Hortus half 3: excursie K. en O. Oegstgeest, Poelmeer, 2 uur: on derlinge zwemwedstrijden. Noord wijk, strand vóór half 4: reddingsdemonstratie. Lisse, Keukenhof, half 8: zoi avondfeest. Warmond, Warmunda-terrein 7 finale om de gouden sleutels, Warmun- da IAlphen I. Maandag Noordwjj k-B innen, Ned. Herv. Kerk, 8 uur: Johan Zweers, orgel. Tent-oonstelllrgen Volkenkunde, 105 uur: Vertrouwd bezit van vreemde herkomst (tot 1 Oc tober). Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, telefoon 24807, en apotheek Tot Hulp der Mens heid. Hooigracht 48, telefoon 21060. Palace, Brand in V. en D.- magazijn In het meubelmagazijn van V. en D. m de Duizenddraadsteeg (een verbin- dingssteeg tussen de Van der Werffstraat en de Haarlemmerstraat) brak vannacht, vermoedelijk door kortsluiting, brand uit. De brand ontstond in het kantoortje, dat geheel is uitgebrand. Ook heeft het vuur gewoed tussen het plafond en de vloer van de eerste verdieping. Ver scheidene meubelen werden, hetzy door het vuur hetzij door het water, waardeloos. De brandweer had de brand spoedig onder de knie. Persoonlyke ongelukken deden zich niet voor. De schade beloopt enige duizenden guldens. Zomercursus aan Leidse universiteit „Eastern and Western World" Evenals vorig jaar wordt in Leiden een zomercursus gehouden, uitgaande van de Nederlandse universiteiten. Het thema zal zijn „Eastern and Western World". Het aantal deelnemers uit het buiten land, dat dit jaar de cursus zal volgen, gaat boven de honderd uit. Docenten zyn Nederlandse hoogleraren en enige bui tenlandse deskundigen, o.w. dr Suban- drio, echtgenote, van de Indonesische ambassadeur te Londen, en dr Khosla, zaakgelastigde van India te Rome Op 21 Juli zal worden gesproken over de historische toenadering tussen Oost en West. Dr B. H. M. Vlekke zal de Westerse visie weergeven en dr Khosla de Oosterse. De volgende dag zal het bevolkings probleem onder de loupe worden geno men. Prof. dr C. H. Edelman van Wage- ningen zal spreken over de bodempro ductie en prof. dr J. H. Boeke van Lei den over de bevolkingsaanwas. Op het programma der daaropvolgende dagen de cursus duurt tot 8 Augustus komen wy nader terug. De dee! aan deze zomercursus zijn afkomstig uit Amerika, Canada, Ceylon, Duitsland, Engeland. Finland, Frankryk, India, Indonesië, Israël, Irak, Japan, Noor wegen. Pakistan, Spanje, Soedan, Turkye en Thailand. Vanmorgen vond de ingebruikneming plaats Ferd'nand vracht op de tweede kotter Het is wel algemeen bekend, dat Leidse veemarkt in de toekomst zal w den verplaatst naar een terrein, dat v het houden van een zo omvangrijke markt beter geschikt is dan het tegen woordige. De plannen zyn er al lang, maar zy kunnen om verschillende rede nen nog niet worden gerealiseerd. Het is dan ook te begrypen, dat de directie van de markt- en havendienst er mar streeft het huidige terrein voor tover dat moge- lyk is aan de eisen van een grote markt te laten voldoen. Reeds getroffen voor zieningen hebben op dit streven al ge wezen. En vanmorgen is er een belang- ryke verbetering by gekomen. Achter de molen De Valk heeft men de laatste weken aan het wegdek gedok terd om het mogelyk te maken het vee op moderne wyze te lossen en te laden. Een gedeelte van het terrein is zodanig verhoogd, dat het nu niet meer nodig is het vee via de ..loopplank" uit de wagen op het terrein te brengen- De veewagens rijden achteruit tot de verhoging en dan blykt. dat deze tot die hoogte is gecon strueerd, zodat het vee zonder moeite uit de wagen kan stappen- De verhoging die een lengte heeft van enige tientallen meters en waaraan dus heel wat wagens tegelyk kunnen staan, loopt schuin af naar het veemarktterrein. Vanmorgen bleek al duidelyk, dat de nieuwe methode geheel aan de verwach tingen voldoet. Het lossen en laden ging tot dusver vaak met grote moeiiykheden gepaard. Voor de boeren en voor het vee de oude manier allesbehalve pret- D. v. d. Kwaak president commissaris „Lugdunum" In de vergadering van commissarissen tn de N.Vmaatschappy tot levering >n electrische energie „Lugdunum" te Ter Aar is de heer D. van der Kwaak, wethouder van Leiden, tot presiaent- lissaris gekozen. De N.V. „Lugdu- i' werkt in Ter Aar. Nieuwkoop. Zevenhoven, Nieuwveen. Leimuiden en Rynsaterwoude. tig. Volledig ideaal kan de enige uren geleden officieel in gebruik genomen inrichting niet worden genoemd. De be schikbare ruimte en enkele andere gunstige factoren lieten een betere op lossing niet toe. De nieuwe „Veelading'" is niet alleen van belang voor de aan voerders van groot vee, maar ook vooi hen, die andere dieren aanvoeren en nt dus geen hinder meer hebben van de eerste categorie- Ieder heeft ruimte gekregen- Binnen vijl jaar By de opening zei wethouder Van der Kwaak, dat de woningbouw scholenbouw voor het gemeentebestuur grote problemen vormen. Maar de groot heid hiervan weerhoudt B. en W. toch niet ook aandacht aan andere objecten U-enken. Hy noemde de bruggenbouw het aanleggen van speeltuinen en sportvelden. De nieuwe veelading was ~ok een minder groot object. De wethouder noemde enkele ge beurtenissen, die bet Leidse markt wezen de laatste Utd in de bUzondere aandacht hebben geplaatst en hoopte, dat de veelading slechts een kort bestaan zal hebben. Want de markt moet toch eenmaal verhulzen. De plannen voor een nieuwe veemarkt worden binnenkort ernstig in studie genomen. De verwachting, dat zU binnen v||f jaar zullen worden vcr- werkelykt, is niet ydel. De wethouder bracht nog dank aan notaris Jongsma, als vertegenwoordiger van de afdeling Leiden van de vereni ging tot bescherming van dieren, en aan de dienst van gemeentewerken voor hun medewerking by de constructie van de veelading. Notaris Jongsma en de heer E. Kronen burg. de laatste namens het hoofdbestuur van de politie-dierenbescherming, spraken ook nog. Ten slotte dronken de genodig den. onder wie de heer Meyer, commis- politie, ir Boogerd, directeur van gemeentewerken, en verscheidene raadsleden, koffie in het Schuttershof. Westerkwartier heeft een maandblad Verschenen is het eerste nummer van het maandblad van de speeltuinver eniging Westerkwartier. De redactie be staat uit de heren A van Polanen. W. van Zonneveld en C. F. Lardee. Behalve mededelingen over het speeltuinwerk komen er ook berichten van de Herv. Gemeente Rembrandtwijk van ds De Wit in voor. Vermeld wordt, dat de col lecte ten bate van het speeltuinwerk f987 heeft opgebracht De bond van speeltuinverenigingen voor Leiden en omstreken is voornemens, een cursus voor spelleiders en -leidsters te organi- Door GrieJrse archaeologen: Graf uit 16de eeuw vóór Christus ontdekt Griekes archaeolagen hebben dezer dagen de ontdekking gemeld van een schitteren de, koninklyke graftombe te Mycene (een oude stad in de Peloponnesus), welke da teert uit de 16de eeuw vóór Christus. Zy verklaarden, een volledig geraamte met een gouden gordel en een bronzen zwaard te hebben aangetroffen. In het graf be vond zich ook aardewerk van grote historische waarde. Naast het graf van Clytemnestra zijn vier andere graven ontdekt Een Brits archaeoloog heeft in de buurt van My- prachtig schild opgegraven, dat zich in goede staat bevindt Volgens een inscriptie moet het eveneens uit de 16e vóór Christus dateren. Op het schild is een machtige leeuwenfiguur met ingelegde ivoren tanden afgebeeld. -Vier eeuwen Ned. Zilver" Gisteravond heeft mr J. W. Frederiks. algemeen voorzitter van de Voorlopige Monumentenraad, in het Haagse Ge meentemuseum de tentoonstelling Vier eeuwen Nederlands zilver geopend. Deze epositie wordt gehouden tg.v. het inter nationaal kunsthistorisch congres, dat volgende week begint Zy duurt tot 15 September. Er zyn 605 stukken te bezichtigen, waaronder een zeer fraai stuk van Prinses Wilhelmina. De „grote" benoemt tweede vrijgestelde Het hoofdbestuur van de Vereniging van Chr. Onderwijzers heeft, naar wy vernemen, tot tweede vrijgestelde be noemd de heer P. C. Velthuizen. hoofd van een Chr. school te Zeist. De heer Velthuizen, die 41 jaar oud ls, is na zyn opleiding onderwyzer geweest in de Achterhoek en vervolgens la Enschedé. Drie jaar geleden is hy be roemd tot hoofd van zijn tegenwoordige school, waarvan het leerlingental onder zijn leiding sterk is toegenomen. Hy be kleedt een vooraanstaande plaats in de Ohr. beweging voor de drankbestryding. De nieuwbenoemde functionaris zal op 1 Jan. 1953 zyn arbeid voor de vereniging beginnen. Vermist meisje speelde rol van Julia Romeo wegens schaking aangehouden De curve, die het aantal vermiste meis jes aangeeft zo deze al mocht bestaan toont wel een stygende tendenz. Be richten over Romeo's en Julia's komen veelvu.dig voor. Ook het Haagse meisje. II. W. M. M-, over wier verdwyning en boven water komen, had zich, naar wij eerst thans vernemen, de rol van toebedeeld. Zy had omgang met de 28-jarige meubelmaker E. H_, die later gehuwd en vader van drie kinderen bleek te zyn. Het tweetal besloot samen or avontuur te gaan. Na allerlei zwerf tochten door Nederland, in Amsterdam, Drenthe, Overijssel en Utrecht, kwam het in de hoofdstad tot een eind. Hier liep de moeder van het meisje, die naast d' politie zelf op onderzoek was gegaan, de jongeman tegen het lyf, die, op aan wijzing van de vrouw, door een agent werd aangehouden. Het meisje bleek reeds op weg te zyn naar Den Haag. en had dus blijkbaar genoeg van haar vriend en het avontuur. E. H. is in ver zekerde bewaring gesteld. Hem zal schaking ten laste worden gelegd. Mevr. Ijps-Odinot (Comm.)" weer in de Kamer De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft in de plaats van de heer P. van Staveren (C.P.N.), die zyn be noeming tot lid der Tweede Kamer niet heeft aangenomen, benoemd verklaard mevr. E. Lips-Odinot te Hilversum, die ook reeds lid van de vorige Kamer is geweest. De heer Van Staveren kan, hoewel hy op de communistische lyst stond, nog geen lid worden, omdat hij pas 27 jaar oud is. Bovendien zit hy in de gevangenis. Landelijke collecte voor minder validen De Ned. Vereniging AVO (Arbeids- zorg voor mindervaliden). waarvan HM. de Koningin beschermvrouwe is, is dit jaar voor het eerst in het collecte-plan opgenomen en houdt deze week een lan delijke collecte. De vereniging, die als devies voert .Actio vincit omnia" (ar beid overwint alles) stelt zich tot taak binnen de algemene sociale voorzienin gen en de individuele moeiiykheden, de arbeidszorg In de ruimste zin van het woord te bevorderen voor lichameiyk en geestelyk gebrekkigen. Arbeiders ronden vliegtuigbom van 350 kg Tydens werkzaamheden by de zand- afgraving op Duindigt te Wassenaar trof fen arbeiders Woensdag een vliegtuigbom aan van ongeveer 350 kg. De door de politie gewaarschuwde Hulpverlenings dienst zorgde er voor. dat het gevaar- lyke voorwerp onschadelijk werd ge maakt Zesjarig meisje onder locomotief Het fl-J. meisje M. T. uit Reuver is gis teren by de hoeve Burgerhof te Roer mond onder de locomotief van een lorrie- treintje geraakt en op slag gedood. Het kind zat achter op de fiets van een fami lielid en viel plotseling van de fiets vlak voor de naderende locomotief. De CuItunrmU Goenoeng MaUng besloot de exploitatie der onderneming nog niet te hervetten. Het verhee i<62.135.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 7